جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/07/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دو شنبه) نسخه شماره 3148


همه مصوبات استاني هيات دولت در بخش مسکن کردستان، اجرايي شده است


دومين منطقه ويژه اقتصادي خراسان رضوي راه اندازي مي شود


افتتاح تنديس قارتال درشهر سرعين

مدير کل نوسازي و تجهيز مدارس همدان
581 مدرسه تخريبي و فرسوده در استان همدان وجود دارد

رئيس سازمان آموزش و پرورش استان قم:
225 هزار دانش آموز قمي در سال تحصيلي جديد وارد مدرسه شدند


ايران زمين


گل گشت


 همه مصوبات استاني هيات دولت در بخش مسکن کردستان، اجرايي شده است 

سنندج - خبرنگارآفرينش
مدير کل سازمان مسکن و شهرسازي استان کردستان گفت:همه مصوبات هيات دولت در بخش مسکن کردستان که در نخستين سفر استاني  تصويب شد، اکنون اجرايي شده است.
" محمد رسولي "  افزود: هيات دولت در استان کردستان هفت مصوبه در بخش مسکن و شهرسازي تصويب کرده بود.
مطالعه امکان سنجي شهر سنندج، احداث مسکن انبوه سازي به صورت مشارکتي، احداث مسکن اجاره اي، تامين اعتبار براي طرحهاي آماده سازي مشکل دار،تشکيل شرکت عمران و مسکن سازان، فروش اوراق مشارکت براي احياي بافت فرسوده و تامين مسکن مهر هفت مصوبه هيات دولت در بخش مسکن در استان کردستان بود.
به گفته رسولي مطالعه امکان سنجي شهر سنندج با پيشرفت بيش از  درصد اکنون در حال اجراست و عکسهاي هوايي آن با همکاري ارتش به زودي گرفته خواهد شد.
وي در مورد مصوبه احداث مسکن انبوه سازي به صورت مشارکتي گفت: بر اساس اين مصوبه اکنون پنج هزار واحد در دست احداث است و برخي از آنها نيز به بهرهبرداري رسيده است.
رسولي تصريح کرد: در مورد مصوبه مسکن اجاره اي نيز اکنون شش هزار و  واحد در دست اجراست.به گفته وي اين تعداد واحد بين پنج تا  درصد پيشرفت فيزيکي دارند و کار احداث آنها ادامه دارد.
وي در مورد مصوبه تامين اعتبار براي طرحهاي آماده سازي شده مشکل دار نيز گفت: کل اعتبار اين پروژه  ميليارد ريال است و تاکنون  ميليارد ريال آن نيز تخصيص يافته است.
مدير کل مسکن و شهرسازي کردستان گفت: شرکت عمران و مسکن سازان استان نيز داير شده است و تاکنون خدمات ارزندهاي نيز در زمينه طراحي مسکن شهري ارايه کرده است.
رسولي در مورد فروش اوراق مشارکت براي بافتهاي فرسوده گفت:مقرر بود  ميليارد ريال از اين محل به استان کردستان اختصاص يابد که تاکنون فقط  ميليارد ريال آن اختصاص يافته است.
وي مسکن مهر را آخرين مصوبه هيات دولت در کردستان عنوان کرد و گفت: بر اين اساس تاکنون  هزار متقاضي در قالب  تعاوني ساماندهي شدهاند و  هکتار زمين نيز واگذار شده است.


  دومين منطقه ويژه اقتصادي خراسان رضوي راه اندازي مي شود 

 مشهد  - خبرنگارآفرينش
 استاندار خراسان رضوي گفت: منطقه ويژه اقتصادي دوغارون تايباد به دليل قابليتهايي که در منطقه وجود دارد، تا دو سال ديگر راه اندازي مي شود.
محمدي زاده افزود: در کنار فعاليتهاي شهرک صنعتي، دو بانده کردن جاده اصلي تايباد به گمرک دوغارون، انتقال آب، گازرساني و توسعه زيرساختها از جمله کارهاي مهم در اين منطقه است.
وي گفت: بيشترين کشفيات مواد مخدر در اين منطقه صورت مي گيرد و اين کانون مهمي است که اگر فعاليتهاي گمرک دوغارون هدفدار پيش برود، مي توان از اين جايگاه خوب استفاده کرد.
وي از راه اندازي شرکت عمران و توسعه در تايباد خبرداد و گفت: اولين سهامداران اين شرکت مردم شهرستان تايباد هستند.
وي همچنين از افتتاح منطقه ويژه اقتصادي گمرک دوغارون تايباد در دهه مبارکه فجر خبر داد و گفت: براي تامين نيازهاي کشور افغانستان که مردم آن سالهاي سال زير ظلم و جور بيگانگان بوده اند، آماده هستيم.
وي گفت: با وجود اينکه بيشترين درگيريها با قاچاقچيان و اشرار در اين منطقه مرزي رخ مي دهد، امابا تلاشهاي انجام شده توسط نيروهاي هنگ مرزي، سپاه، بسيج و سربازان گمنام امام زمان(عج) شهرستان تايباد يکي از امن ترين مناطق کشور است.
وي اضافه کرد: براي سرمايه گذاري در منطقه ويژه اقتصادي گمرک دوغارون از تايباديها، سرمايه گذاران استاني و خارجي به ويژه سرمايه گذاران افغاني استقبال مي شود.
وي با بيان اينکه بايد ارتباط قانونمندي را با کشور افغانستان داشته باشيم، افزود: امسال بايد سال نتيجه دادن تلاشهاي دو ساله براي ايجاد بسترهاي توسعه اقتصادي در منطقه باشد و مسير ترانزيتي خليج فارس به دوغارون و آسياي ميانه و هند قوت گيرد.
محمدي زاده اقدامهاي سخت افزاري صورت گرفته در راستاي توسعه اقتصادي در تايباد و دوغارون را مثبت ارزيابي کرد و افزود: در زمينه نرم افزار، ساختارها اصلاح شده و نيروهاي مردمي در حال آموزش هستند، اما بايد هرچه زودتر اين اقدامها تکميل شود.
وي از ايجاد مراکز شبکه هاي بانکي، دانشگاهها، واحدهاي صنعتي، بيمه و شرکتهاي حمل ونقل و تجاري خصوصي در آينده در منطقه دوغارون و تايباد خبر داد و افزود: ترجيحا بايد از نيروهاي عمومي کارشناس براي توسعه اقتصادي و نهادينه کردن رونق تجارت در منطقه استفاده شود.
رئيس کل گمرک ايران هم در اين مراسم گفت: اختيارات لازم براي تسريع مبادلات تجاري در گمرکها به ويژه گمرک دوغارون به ادارات کل استانها تفويض مي شود.
اردشير محمدي افزود: همه دستگاهها بايد براي خدمت رساني مطلوب و تسريع امور با گمرک هماهنگ شوند و خواسته هاي گمرک را اجابت کنند.
وي ايجاد سيستم تک پنجره اي و ارائه تمامي خدمات مورد نياز تجارت به صورت همزمان در گمرک دوغارون را اقدامي ارزشمند در راستاي تسريع مبادلات تجاري خواند و افزود: اگر اين خدمات علاوه بر وضعيت فعلي به صورت الکترونيکي نيز ارائه شود، سرعت انجام مبادلات تجاري چند برابر مي شود.
محمدي ابراز اميدواري کرد، توسعه گمرک دوغارون و مکانيزه کردن ارائه خدمات در آن، موجب ايجاد اشتغال و توسعه در منطقه شود. وي افزود: در صورت تحقق اين امر تايباد و دوغارون به منطقه اي مهاجرپذير تبديل مي شود.
مدير کل گمرک دوغارون هم گفت: 80 درصد تجارت افغانستان از طريق اين گمرک صورت مي گيرد.
وي، ايجاد سايت ray-X گمرک دوغارون با ظرفيت اسکن روزانه 300 دستگاه کاميون را بستري مناسب براي تسهيل روابط تجاري از طريق اين گمرک خواند.
وي از تجمع خدمات مورد نياز تجار در زير يک سقف و ارائه آنها به صورت متمرکز در سالن ترانزيت گمرک دوغارون ابراز خرسندي کرد و افزود: اين کار مي تواند رغبت تجار و فعالان اقتصادي را براي گسترش مبادلات تجاري ميان ايران و افغانستان برانگيزد.
گمرک دوغارون سال گذشته 70 هزار تن ترانزيت داشته و در 15 کيلومتري شهر تايباد قرار گرفته است. ساختمان اداري گمرک دوغارون با اعتبار 500 ميليون تومان و يک هزار و 117 مترمربع زيربنا از محل اعتبارات استاني از هفت ماه قبل شروع و امروز به بهره برداري رسيد. همچنين ساختمان انتظامي گارد دوغارون در دو طبقه و به مساحت 250 مترمربع مي باشد.


 افتتاح تنديس قارتال درشهر سرعين 

 اردبيل - خبرنگارآفرينش
 تنديس قارتال که بهمت ودود موذن زاده هنر مند اردبيلي ساخته شده با حضور مسئولين دستگاههاي اجرايي شهردار سرعين ونمايندگان مجلس شوراي اسلامي افتتاح شد .
موسي کنعانپور شهردار سرعين دراين مراسم گفت :تلاش ما براي توسعه سرعين اين  است که زمينه فعاليت بخش خصوصي را با ديدگاه اصولي و منطقي هموار کنيم بهترين راه براي حضور سرمايه گذاران بخش خصوصي اين است که با يک ديدگاه علمي و عالمانه گردشگري نگريسته شود .وي افزود:امسال از 4 ميليون نفر گردشگر که به استان اردبيل سفر کرده اند 70 درصدش وارد سرعين شده و از امکانات آبدرماني و مکانهاي تفريحي و گردشگري بهره برده اند .شهردار سرعين گفت: درسال 87 با 900 ميليون تومان کارهاي عمراني را شروع کرديم 41 مورد آسفالت و لکه گيري و 23 مورد جدول گذاري کوچه ها و خيابانها درسطح شهر انجام گرفته توانستيم بمقدار 10 درصد از هزينه هاي جاري صرفه جويي کنيم .کنعانپور با اشاره به توسعه فضاي سبز گفت :بمنظور توسعه فضاي سبز درنظر داريم يک گلخانه اي را درشهر سرعين احداث کنيم چرا که با احداث اين گلخانه مي توانيم 70 درصد توليد اين گلخانه را درشهر مورد استفاده قرار دهيم .وي افزود:امسال درامر توسعه فضاي سبز 50 ميليون تومان هزينه کرديم اهداف بعدي که درپي آن هستيم تکميل کمربندي - توسعه فضاي سبز - توسعه سرويس عمومي شهر - احداث پل و کمپينگ وشروع عمليات اجرايي شهر بازي مي باشد .شهردار سرعين درخصوص ميزان هزينه تنديس قارتال گفت :براي ساخت اين تنديس 100 ميليون تومان هزينه شده است .ودود موذن زاده طراح وسازنده تنديس قارتال دراين جلسه گفت :چون سرعين دردامنه سبلان واقع شده تنديس قارتال را که سمبل و نماد سبلان است ساخته و درشهر نصب کرديم .
وي افزود:درواقع نمادي گذاشتيم که با سبلان مطابقت داشته باشد .موذن زاده تصريح کرد :اين تنديس با پايه 8 متر ارتفاع دارد و ساخت آن دو سال طول کشيده است .


  مدير کل نوسازي و تجهيز مدارس همدان
 581 مدرسه تخريبي و فرسوده در استان همدان وجود دارد 

همدان - خبرنگارآفرينش
مدير کل نوسازي و تجهيز مدارس استان همدان از وجود 581 مدرسه تخريبي و فرسوده در استان همدان خبر داد وگفت: براي بازسازي اين مدارس يک هزار و 530 ميليارد ريال اعتبار نياز است با اينکه از 2 هزار و 195 مدرسه استان که داراي شناسنامه هستند 692 مدرسه تخريبي بودند که در 2 سال اخير 111 مدرسه نوسازي شده است. ابراهيم اميني فر اظهار داشت : 3 هزار و 692 کلاس درس در استان نيز نيازمند مقاوم سازي است و از 3 سال اخير از محل صندوق ذخيره ارزي کشور 600 ميليارد ريال براي مقاوم سازي مدارس استان همدان اختصاص يافته است . اميني فر افزود: در دولت نهم 3 هزار و 579 کلاس درس در 386 مدرسه استان همدان به بهره برداري رسيده که براي ساخت اين تعداد مدرسه 830 ميليارد ريال هزينه شده است. وي همچنين تصريح کرد : در حال حاضر ساخت ، تکميل وتجهيز 489 مدرسه در استان در دست اجراست و براي اجراي اين طرح ها 172 ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است. اميني فر در پايان ادامه داد: همچنين 2 ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار براي تجهيز مدارس براي اسکان مسافران هزينه شده است و گفتي است که 345 هزار 300 دانش آموز استان همدان سال تحصيلي جديد را در 3 هزار و 180 مدرسه آغاز کردند


 رئيس سازمان آموزش و پرورش استان قم:
  225 هزار دانش آموز قمي در سال تحصيلي جديد وارد مدرسه شدند 

قم - خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان آموزش و پرورش استان قم از تحصيل 225 هزار دانشآموز در سال تحصيلي 88-87  در مدارس استان خبر داد .
 محمدحسين امين جعفري ي در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به بازگشايي مدارس در روز دوم مهر افزود: در سال جاري 225 هزار دانش آموز در استان قم در روز دوم مهر وارد مدارس شدند .
وي با اشاره به نواخته شدن زنگ باز گشايي مدرارس با حضور استاندار قم در دبيرستان نمونه دولتي حضرت معصومه قم (س) اظهار داشت: با تدبيري که انجام شد، مقرر شد تا ديگر مسئولان استان قم در روز بازگشايي مدارس در دبستانها، مدارس راهنمايي و دبيرستانهاي شهر قم حضور يابند . رئيس سازمان آموزش و پرورش استان قم با اشاره به برگزاري هفته استقبال از مدارس در سطح استان گفت: هزار و 441 مدرسه در سطح استان در روز دوم مهر ميزبان دانش آموزان استان قم خواهد بود و اقدامات لازم براي آماده سازي مدارس انجام شده است . وي با اشاره به افتتاح 42 پروژه بخش آموزش و پرورش در هفته دولت بيان داشت: در مدارسي که ساخته شد و به بهره برداري رسيد، تلاش شد تا در صورت امکان براي مدارس دخترانه يک سالن ورزشي در نظر گرفته شود تا دانشآموزان دختر بتوانند از زنگ ورزش خود بهتر بهره ببرند . امين جعفري از آمادگي کامل سازمان آموزش و پرورش استان قم براي برگزاري هرچه بهتر کلاسها در مدارس وابسته به حوزه علميه، هنرستان هنرهاي زيبا، دبيرستان صدرا، هنرستان جهاد کشاورزي ، مدارس اتباع خارجي و آموزشکدههاي فني و حرفهاي خبر داد . وي با اشاره به آمادگي مدارس بخشهاي استان قم براي ميزباني از دانش آموزان اظهار داشت: در سال جاري از نظر کمي هيچ افتي در دانشآموزان مشاهده نشده و براي افزايش سطح کيفي دانشآموزان روستايي 60 درصد مدارس نمونه دولتي به دانش آموزان روستايي اختصاص يافته است . رئيس سازمان آموزش و پرورش استان قم در پايان از بازنشسته شدن هزار و 100 نفر از معلمان استان قم و آموزش 3 هزار و 500 دانشآموز به صورت آموزش از راه دور در سال گذشته خبر داد .


 ايران زمين 

استانداري خوزستان
تلاش بانک ها بايد به 100 درصد برسد

خوزستان - خبرنگارآفرينش
به منظور رفع مشکلات تعاوني هاي مسکن مهر جلسه اي با حضور استاندارخوزستان و جمعي از فرمانداران ، مديران بانک ها و ديگر مسئولان استان در سالن اجتماعات استانداري خوزستان برگزار شد. استانداري خوزستان ، با بيان حساسيت بالاي رئيس جمهور بر کاهش هزينه هاي طرح هاي مسکن مهر گفت : مسئولان بايد تمام سعي خود را براي رفاه حال مردم بکار گيرند و تلاش کنند تا با برنامه ريزي هاي درست و پيگيري هاي لازم هزينه هاي تمام شده بالا نرفته و کارها به تعويق نيفتد. سيد جعفر حجازي زير فشار نگذاشتن جوانان را مهمترين مسئله خواند و افزود: خرده هايي که ما به مسئولان مي گيريم به دليل مشاهده گرفتاري هاي مردم است که با حل مشکلات و رفع موانع موجود و روشن شدن برخي ابهامات کار روند بهترين پيدا خواهد کرد. وي اظهار داشت : از 320 هزار نفر ثبت نام کننده در تعاوني ها 94 هزار نفر واجد شرايط بوده اند و اين در حالي است که سهميه سال 86 ، تنها 67 هزار نفر بوده و ما تنها قادر به پوشش دادن اين تعداد هستيم . حجازي نداشتن تملک زمين در 9 شهر استان را يکي از مشکلات اساسي خواند و افزود : با وجود اينکه در بسياري از شهر ها مشکل زمين دولتي نداشته ايم اما هنوز در برخي شهرها نتوانسته ايم تا زميني را به طرح هاي ساخت و ساز مسکن مهراختصاص دهيم.

افزايش 10900 بشکه نفت در شرکت کارون

خوزستان - خبرنگارآفرينش
با استفاده از دستگاه لوله مغزي سيار و انجام تعميرات تخصصي روي چاههاي شرکت بهره برداري نفت و گاز کارون در شش ماهه اول سال جاري ، روزانه 10 هزار و 900 بشکه نفت به توليدات اين شرکت افزوده شده است . رييس مهندسي بهره برداري نفت و گاز کارون در توضيحات بيشتر گفت : با انجام 35 عمليات به وسيله دستگاه لوله مغزي سيار روي شش حلقه چاه توسعه اي و ديگر چاههاي تعميري و ترميمي در مخازن نفتي تحت سرپرستي اين شرکت روزانه 10 هزار و 900 بشکه نفت به توليدات اين شرکت افزوده شده است . مهندس محسن دهان زاده ميزان نفت استحصال شده از شش حلقه چاه توسعه اي را روزانه 4/8 هزار بشکه عنوان کرد و افزود: با تزريق اسيد به صورت محدود، رفع موانع آسفالتي با تزريق حلال ، رفع موانع سخت ، استفاده از اسيد و مته درون چاهي بوسيله دستگاه لوله مغزي سيار در بخش چاههاي ترميمي و تعميري نيز روزانه 6/1 هزار بشکه نفت استحصال شده است . وي اظهاراميدواري کرد با برنامه ريزي منسجم و بهره گيري از توان متخصصان اين روند تا پايان سال ادامه داشته باشد.

دو ميليون راس دام مازاد در مراتع آذربايجان غربي درحال تعليف هستند
اروميه- خبرنگار آفرينش
4 ميليون و 700 هزار واحد دامي از مراتع استان تعليف مي کنند که متاسفانه نيمي از اين دامها مازاد بر وسعت مراتع مشغول چراي بيرويه هستند.معاون فني اداره کل منابع طبيعي استان افزود:با برنامهريزيهاي به عمل آمده درصدد هستيم در برنامه پنجم توسعه اين تعداد دام را به نصف کاهش دهيم. پرويز رياضي فر امروز در جمع روحانيان اعزامي به روستاهاي شهرستان ماکو افزود: بيشترين بهره برداران منابع طبيعي در استان روستاييان و عشاير هستند. وي با بيان اينکه 60 درصد وسعت استان را مراتع تشکيل ميدهد بر حفاظت از مراتع و ترويج فرهنگ صيانت از منابع طبيعي تاکيد و تصريح کرد: روحانيان ميتوانند با زباني ساده مردم را در روستاها با عواقب تخريب منابع طبيعي آشنا کنند. امام جمعه شهرستان ماکو هم در سخناني با اشاره به اهميت حراست و صيانت از عرصه هاي طبيعي بر استفاده اصولي از منابع خدادادي تاکيد کرد.

جانشين رئيس کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوي:
30 تن کالاي قاچاق به ارزش 5/1 ميليارد ريال نابود شد

مشهد - خبرنگارآفرينش
 جانشين رئيس کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوي گفت: در دومين مرحله امحاي کالاهاي قاچاق، در سال جاري 30 تن کالا به ارزش يک ميليارد و 500 ميليون ريال معدوم شد.قهرمان رشيد معاون سياسي اجتماعي استانداري خراسان رضوي، با بيان اين مطلب افزود: در دومين مرحله امحاي کالاهاي قاچاق و غيرقانوني در سال جاري، 30 تن کالا از جمله البسه مستعمل، لوازم آرايشي غيربهداشتي، دارو و مواد غذايي غيربهداشتي و تاريخ مصرف گذشته نابود شد.
وي بيشترين کالاهاي خارج شده از استان توسط قاچاقچيان در سه ماه نخست سال 87 را فرآورده هاي نفتي عنوان کرد و افزود: در اين مدت تجهيزات ماهواره اي بيشترين حجم واردات قاچاق استان را تشکيل مي دهد.

مدير کل پست گيلان از هوشمند کردن صندوقهاي پستي خبرداد

رشت - خبرنگارآفرينش
مدير کل پست گيلان از هوشمند کردن صندوقهاي پستي مرسوله در استان خبر داد. مهندس عيسي عزيزي مدير کل استان گيلان در ادامه افزود: 800 هزار مکان شهري و 370 هزار مکان روستايي در استان گيلان فهرست گذاري شده است . مدير کل پست در خصوص تشکيل بانک اطلاعات اشاره کرد و گفت : با فهرست گذاري در سطح شهر و روستا بيش از 70 در صد اطلاعات به روز مي باشد ، مهندس عزيزي در ادامه گفت : حدود بيش از 50 در صد پلاک پستي ساخته و نصب گرديد و الباقي آن هم در حال اتمام مي باشد . مدير کل پست گيلان که يکي از مديران بومي مي باشد در زمينه توسعه دفاتر خدمات ارتباط شهري و روستايي اشاره کرد و گفت : تعداد دفاتر خدمات ارتباط شهري به 90 در صد رسيده است و اين در شرايطي است که در روستا ما نيز در حال حاضرنزديک به 300 واحد دفاتر ارتباطي داير مي باشد که تا پايان برنامه چهارم توسعه به بيش از 500 واحد خواهد رسيد. مدير کل پست در پايان اعلام کرد : در حال حاضر نزديک 140 واحد خواهد رسيد و 14 آژانس پستي در گيلان فعاليت دارد.

اعزام بيش از 32 هزارزائر بيت ا... الحرام به سرزمين وحي از فرودگاه بين المللي ساري

ساري - خبرنگارآفرينش
مدير کل فرودگاه هاي استان مازندران گفت : از ماه فروردين تا شهريور ماه تعداد 32 هزار و 29 زائر بيت ا... الحرام با انجام 130 سورتي پرواز از فرودگاه بين المللي ساري عازم سرزمين وحي شدند . سعيد چلندري افزود : تعداد 31 هزار و 946 زائر نيز پس از انجام مناسک عمره مفرده با انجام 130 سورتي پرواز به ميهن اسلامي بازگشتند . وي تصريح کرد : شرکت هاي انجام دهنده اين عمليات حدودا 7 ماهه شرکت هواپيمايي ماهان ، شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي و شرکت هواپيمايي سعودي بودند.


 گل گشت 

اصفهان

 

تاريخچه اصفهان  
 
اصفهان در ميان شهرهاي ايران گوهري يگانه است که در پي فراز و فرودهاي تاريخي و از پس غبار قرون و اعصار همچنان درخششي ناب و سحرانگيز دارد. چنان تازه و پرطراوت است که گوئي هم امروز پا به عرصه هستي نهاده و چنان اصيل و ريشه دار که گوئي همواره بوده. فرهنگ غني و طبيعت زيباي اصفهان هماهنگي شگفتي دارند چنانکه گوئي بازتاب يکديگرند.گنبدهاي فيروزه اي ، آسمان آبي را طنين تکرار بخشيده ، گلدسته هاي بلند ، نداي خاموش چنارهاي کهنسال را که آيه هاي خاکي خداوندند به بانگي رسا نغمه توحيد سرداده و نقش و نگار گل و بوته ها و اسليمي ها ، باغهاي خرم و شاخه هاي پرشکوه را بي خزان و جاودان کرده و جلوه هاي رنگ و نور در کاشي ها ، آفتاب درخشان اصفهان را معناي تازه اي بخشيده است.اصفهان از ديرباز بخاطر وجود پربرکت زاينده رود ، اين سرچشمه حيات ، از کانونهاي مهم زندگي در اين سرزمين بوده است ، چنانچه در تمامي ادوار تاريخي شناخته شده از شهرهاي مهم ايران به شمار ميرفته است.در دوره هخامنشي آن را گابا يا گي مي ناميده اند که بعدا به جي تبديل شده و از اقامتگاههاي ويژه پادشاهان و از استانهاي مهم ايران بوده است. در دوره اشکاني نيز اصفهان يکي از چهار ايالت پهله قديم و از مراکز مهم حکومت اشکاني بوده  است . قلعه سارويه و گنجينه بزرگ کتاب آن مربوط به همين دوره است. در دوره ساساني اصفهان مرکز تجمع سپاهيان و پادگان مرکزي ايران بوده است و از همين رو آن را اسپاهان يا سپاهان ناميده اند. اصفهان در سال 21 هجري به تصرف سپاهيان اسلام در آمد و در سده هاي چهارم و پنجم هجري در دوره حکومت ديلميان اصفهان پيشرفت و عمران بسياري يافت ، کتابخانه بزرگي داشت و مهمترين مرکز علوم ديني ، ادبي و فلسفي در ايران بود. در همين دوره است که ابن سينا دانشمند و فيلسوف بزرگ ايران به تدريس مي پردازد و چندي نيز وزارت مي يابد.اصفهان در دوره سلجوقي و صفوي که بعنوان پايتخت برگزيده شده به اوج شکوه و عظمت خود دست يافت و يکي از بزرگترين و آبادترين شهرهاي جهان بود. در فاصله ميان دوره سلجوقي و عصر صفوي يعني در دوره اوج و شکوفائي دو مصيبت بزرگ نيز بر اصفهان وارد آمد. يکي حمله مغول در قرن هفتم و ديگري قتل عام تيمور در اواخر قرن هشتم . اما اصفهان آنچنان که در طول تاريخ پرفراز و نشيبش نشان داده بار ديگر از ميان آتش و خاکستر سربرآورد شکوه گذشته را باز يافت .اکنون اصفهان بعنوان يکي از زيباترين شهرهاي جهان با پشتوانه عظيم فرهنگي ، هنري ، صنعتي و اقتصادي خود مورد توجه جهانگردان و ايرانگردان داخلي و خارجي قرارگرفته است.

کليسا
 
کليساي مريم

 

 

 

کتيبه سردر اين کليسا حاوي تاريخ 1627 ميلادي برابر با 1036 هجري قمري است سازنده اين کليسا خواجه آوديک است که در کليسا مدفون مي باشد

کليساي بيت اللحم
از مهمترين کليساهاي تاريخي جلفا در دوره شاه عباس مي باشد. اين کليسا در ميدان جلفا و خيابان نظر واقع شده و آن را يکي از تجار ارمني به نام «خواجه پطرس» با سرمايه خود ساخته است. در داخل آن تزئينات زيبايي اعم از تابلو نقاشي زندگاني حضرت مسيح و نقاشيهاي ديگر وجود دارد. سقف آن مذهب و گنبد جالب آن تماشايي است. سردر کليسا کتيبه اي دارد که سال 1627 ميلادي برابر با 1036 هجري را نشان مي دهد. تزئينات طلاکاري کليساي بيت اللحم بسيار زيبا و جالب توجه است. 

  کليساي ياکوب مقدس
قديمترين کليسا در جلفا کليساي يعقوب مقدس (هاکوپ) است که در گوشه شمال غربي صحن فعلي کليساي مريم ساخته شده، تاريخ ساختمان آن را سال 1056 ارمني مشخص نموده اند (جهت تبديل سال ارمني به ميلادي بايد551 سال به آن اضافه کرد. يعني در واقع تاريخ ارمني 551 سال، کمتر از تاريخ ميلادي است.)بعد از کليساي «هاکوپ» قديمي ترين کليساي جلفا کليساي «گيورک» است که در خيابان حکيم نظامي قرار دارد، داخل اين کليسا بسيار ساده است و فقط يک تابلو نقاشي نفيس در قسمت محراب آن نصب شده. اهميت اين کليسا از آن جهت است  که پانزده قطعه از سنگهاي کليساي قديمي «اجميازين» ارمنستان را ارمنيان با خود حمل کرده و بعضي از آنها را در اين کليسا نصب کرده اند، اين کليسا يکي از اماکن مقدسه به شمار مي رود.کليساي مريم: ارمنيان جلفا کليساي اوليه خود به نام هاکوپ را که بسيار کوچک بود وسعت داده و کليساي بزرگتري به نام مريم در آنجا بنا کردند. داخل اين کليسا داراي تزئينات نقاشي و تابلوهاي مذهبي است که روي ديوارهاي گچي نقاشي شده و داراي کتيبه تاريخي معروفي است. باني آن را يک بازرگان ارمني به نام «خواجه آوديک» معرفي کرده اند. او اين کليسا را با چراغها و قنديلهاي زرين و سيمين و تابلوهاي نقاشي گرانبها و تزئينات ديگر، تماما با هزينه شخصي ساخته است. خواجه آوديک از تجار معروف ابريشم در زمان شاه عباس اول بوده است

تالار اشرف
اين بنا به طور کامل با چوب بست ساخته شده بام آن مسطح بر پايه هاي بلند ضخيم پوشيده از طلا نهاده شده است
 حدود 80سال قبل پس از تخريب ساختمان هاي چپ و راست تالار اداره باستان شناسي با مرمت بنا از ويراني آن جلوگيري کرده و سپس ساختمان براي استقرار اداره معارف عمومي در نظر گرفته مي شود
عمارتي که به نام تالار اشرف ناميده مي شود باقيمانده کاخ هاي عصر صفوي است که در منطقه دولت خانه در کنار قصرهاي ديگري همچون تالار سرپوشيده، کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، رکيب خانه و تالار تيموري مجموعه اي از کاخ هاي باشکوه آن روزگار را تشکيل مي داده است.
کلمه «اشرف» باعث شده تا برخي ساختمان اين عمارت را به «اشرف افغان» نسبت دهند. اما مطالعات محققين و پژوهشگران بيانگر اين نکته است که «تالار اشرف» در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و در عصر جانشين او شاه سليمان کامل شده است.
اين اثر زرنگار از لحاظ هنر تزئين و نقاشي و مقرنس هاي زيبا و گچبري و طاقهاي متناسب ضربي جلوه و شکوهي خاص دارد.
بسياري از خارجياني که در روزگار صفويه و بعد از آن دوران به شهر اصفهان آمده اند تالار اشرف را بنائي نفيس، شکوهمند و زيبا توصيف کرده اند.
برخي از محققين نوشته اند در اوائل جنگ جهاني اول (1914 تا 1918 ميلادي) تالار اشرف انبار علوفه بوده و بعد از آن يکي از واحدهاي نظامي در آن مستقر شده است و در اين زمان بوده است که گچبريها و نقوش زيباي کاخ را در زير اندودي از گچ پنهان کرده اند.
در اواخر دوره قاجار، مرمت هائي در آن صورت گرفت و از ويراني نجات يافت. پس از اين تعميرات بود که به اداره معارف وقت اختصاص يافت. بعد از دوران قاجار تعميرات بيشتري در عمارت به عمل آمد و نقاشي هائي که از زير گچ خارج شده بودند به وسيله استادکاران و نقاشان برجسته و هنرمند اصفهان ترميم شدند.
در حال حاضر عمارت تالار اشرف يکي از بناهاي بسيار معروف اصفهان است. اين شهرت بيشتر به خاطر نقاشي هاي زرنگار و گچبريهاي پرکار آن است.


 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
خبر و دانشگاه
آزمون و سجش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته