جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/03/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3056

 سخنگوي دولت اعلام کرد;
 خريد و فروش مسکن از آذرماه براساس قيمت واقعي 

گروه سياسي: سخنگوي دولت خبر ادغام بانک ها را عملي جاعلانه عنوان  کرد و گفت: خريد وفروش ملک و مسکن از آذرماه امسال بر اساس قيمت واقعي آن انجام خواهد شد. غلامحسين الهام ديروزدر نشست خبري هفتگي خود با خبرنگاران داخلي و خارجي که محور اصلي سوالات آن را موضوعات اقتصادي تشکيل مي داد برنامه ها و سياست هاي دولت را در زمينه بهبود وضع مسکن اعلام کرد. الهام با بيان اينکه از آذر ماه امسال کساني که بيش از دو بار مسکن خريد و فروش کنند جزو شغلشان محسوب خواهد شد و بايد ماليات بپردازند، خاطرنشان ساخت:از اين پس، همه نقل و انتقالات و معاملات مسکن، نخستين بار در کشور در بانک اطلاعات به ثبت خواهد رسيد و هيچ نوع خريد و فروش يا نقل و انتقالي بدون ثبت در بانک اطلاعات مسکن کشور صورت نخواهد گرفت.  الهام در حال يادآور شد: توليدکنندگان مسکن که زير نظر وزارت مسکن و شهرسازي کار مي کنند از پرداخت ماليات معافند. وي افزود: براي اجاره و اسکان نيز طرح هايي داريم که به زودي جزئيات آن اعلام خواهد شد. سخنگوي دولت همچنين در تشريح برنامه هاي دولت براي ساماندهي بخش مسکن کشور در بخش هاي توليد و خريد و فروش نيز گفت: در بخش توليد، حمايت دولت از طريق دادن تسهيلات در حوزه ساخت ادامه خواهد يافت و يکي از برنامه ها اصلاح نظام شهرسازي در تهران و شهرهاي مختلف است که به تصويب شوراي عالي شهرسازي رسيده است. الهام با بيان اينکه دولت براي توسعه ساخت مسکن و کاهش بهاي آن، قيمت زمين را حذف کرده است، افزود: بر اين اساس از زمان اجراي اين سياست تاکنون، زمين براي ساخت يک ميليون و صد هزار واحد مسکوني واگذار شده است. سخنگوي دولت گفت: همه کساني که نام نويسي کرده اند تا پايان سال مالي امسال زمين رايگان دريافت خواهند کرد. الهام افزود: در بخش حمايتي و تسهيلات، دولت از طريق منابع بانکي براي توليد و ساخت مسکن وام هايي با نرخ ده درصد و در روستاها کمتر مي پردازد.
ايجاد 30 کارخانه توليد مسکن پيش ساخته
سخنگوي دولت با اشاره به برنامه جديد دولت براي کاهش هزينه هاي ساخت و سرعت در توليد مسکن، گفت: دولت با استفاده از روش نوين، توليد مسکن پيش ساخته را در دستور کار قرار داده است و از آن حمايت مي کند. وي افزود: تا پايان امسال 30 کارخانه توليد مسکن پيش ساخته در 30استان کشور راه اندازي خواهد شد که تا سال آينده به 300 کارخانه افزايش خواهد يافت.الهام خاطرنشان ساخت: قطعات راه اندازي اين کارخانه ها از خارج کشور وارد شده است و به زودي در استان ها به بهره برداري خواهد رسيد. سخنگوي دولت گفت: دولت از انبوه سازان مسکن حمايت و به همه کساني که آماده فعاليت در بخش توليد مسکن براي فروش، اجاره يا تمليک باشند زمين بدون قيمت واگذار مي کند. الهام همچنين از سرمايه گذاري خارجي در بخش مسکن سخن گفت و افزود: قراردادهايي در اين زمينه بسته شده است. سخنگوي دولت با اشاره به تشکيل بانک اطلاعات زمين و مسکن براي نخستين بار در کشور گفت: بر اساس برنامه زماني که دولت اعلام خواهد کرد همه زمين ها و املاک کشور در بانک اطلاعاتي ثبت خواهد شد. وي افزود: هر نوع خريد و فروش، اجاره و نقل و انتقال در اين بانک ثبت خواهد شد و همه موارد ثبتي وکالتي و خريد مشاعي فردي و يا حقيقي و حقوقي را شامل مي شود که هر يک با کد خاصي در بانک اطلاعات ثبت خواهد شد. الهام گفت: با توجه به ثبت الکترونيکي املاک کشور اين طرح با همکاري سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و ديوان عدالت اداري اجرا خواهد شد. وي افزود: معاملات زمين و مسکن قولنامه اي هم در فرم خاصي ثبت مي شود که اين اوراق بهادار در بانک اطلاعات به ثبت مي رسد و هيچ معامله اي بدون اين اوراق بهادار صورت نخواهد گرفت. سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي درباره تعيين قيمت هاي صوري براي برخي از املاک هنگام ثبت گفت: با توجه به ثبت شدن و مشخص بودن قيمت املاک، کساني که در معاملات قيمت صوري تعيين کنند آسيب خواهند ديد.
  ارزيابي گزارش البرادعي
سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي در خصوص ارزيابي اش از گزارش اخير "محمد البرادعي" مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي، گفت: گزارش البرادعي گوياي اين است که ايران همکاري خوبي با آژانس داشته و کارها با نظارت کامل آژانس پيش رفته است.الهام" با توجه به اين مطلب که آژانس تحت فشار آمريکايي ها گزارش خود را ارايه کرده است ،تاکيد کرد: موضوع هسته اي مسير عادي خود را طي مي کند و موضوع از نظر دولت ايران تمام شده است و تحت فشار بودن آژانس نيز تازگي ندارد. الهام افزود: ما به دنبال اين هستيم که آژانس بين المللي انرژي اتمي به عنوان جايگاه حقوقي و بين المللي و حوزه نظارتي براي فعاليت هاي هسته اي کشورها، کار خود را مستقل انجام دهد و تحت تاثير قدرت ها قرار نگيرد.
تعليق ديگر قابل بحث نيست
خبرنگاري از سخنگوي دولت درخصوص مطرح شدن دوباره بحث تعليق و يا پيشنهاد ادامه غني سازي ايران در کشور ثالث سوال کرد، الهام در پاسخ گفت: تعليق ديگر قابل طرح و بحث نيست و جمهوري اسلامي از اين موضوع عبور کرده است. الهام خاطرنشان کرد: در مورد پيشنهادها نيز آنچه حق کشور و ملت است، قابل معامله و عدول نيست و محروميت از حق نمي تواند موضوع پيشنهادي باشد، اما اگر پيشنهادي به سمت محروم سازي حرکت نکند، قابل بررسي خواهد بود .
دولت مصوبه اي درخصوص ادغام بانک ها نداشته
تصميم دولت به ادغام بانک هاي دولتي ديگر سووالي بود که از سخنگوي دولت پرسيده شد،الهام در پاسخ به اين سوال با تاکيد بر اينکه دولت چنين تصميمي نگرفته است و چنين مصوبه اي ندارد، گفت: مطرح کردن يک ايده و گذاشتن نام مصوبه دولت بر روي آن غير اصولي است و اين يک اقدام جاعلانه است. الهام اظهار داشت: در دولت ممکن است ده ها و صدها طرح براي بررسي ارايه شود و دستگاه هاي مختلف در خصوص موضوعات گوناگون پيشنهادهايي داشته باشند و ارايه نظرات کارشناسي در فرآيند تصميم گيري و تصميم سازي يک امر طبيعي است. سخنگوي دولت تصريح کرد: نمي دانم چه اصراري است که مسايلي از اين دست مطرح مي شود و چيزي که هنوز تصميمي در مورد آن گرفته نشده به عنوان مصوبه دولت اعلام مي گردد.
تکذيب استعفاي "مظاهري"
سخنگوي دولت همچنين خبر استعفاي "طهماسب مظاهري" رييس کل بانک مرکزي از اين سمت را تکذيب کرد و گفت که آقاي مظاهري استعفا نداده و کار خود را انجام مي دهد. در اين نشست خبري همچنين خبرنگاري در خصوص اعلام کاهش نرخ سود بانکي از سوي معاون اول رييس جمهوري در روزهاي گذشته سوال کرد. الهام در پاسخ با بيان اينکه بايد موضوعات بطور کامل براي مردم بيان شود، گفت: بانک ها دو نوع عقود دارند که يکي از آنها مربوط به سپرده گذاري هاي مردم در بانک ها و عقود ديگر بانکي مربوط به عقود مبادله اي بانک ها است. سخنگوي دولت با بيان اينکه دولت به دنبال ساماندهي و منضبط کردن سپرده گذاري ها است، تاکيد کرد که سود بانکي اعلام شده از سوي دولت ربطي به سود سپرده هاي قرض الحسنه مردمي در بانک ها ندارد.
نحوه تعامل دولت و مجلس هشتم
سخنگوي دولت در پاسخ به سوال خبرنگاري درخصوص نحوه همکاري و تعامل دولت و مجلس هشتم با توجه به انتخاب علي لاريجاني به رياست مجلس هشتم، گفت: همکاري مجلس و دولت چارچوب هاي قانوني دارد و قابل تغيير نيست. الهام  افزود: رييس جمهوري اسلامي ايران در مراسم افتتاحيه مجلس هشتم در سخنان خود پيشنهادات همکاري هاي مشترک دولت و مجلس را ذکر و اعلام کردند که دولت مي تواند به عنوان يک بدنه کارشناسي ورزيده و توانمند به مجلس کمک کند. الهام با بيان اينکه ظرفيت هاي همکاري گسترده بين دولت و مجلس موجود است، خاطرنشان کرد: در حوزه عمل و اجرا چارچوب هاي قانوني براي اختيارات و وظايف هر دو قوه وجود دارد و دولت هميشه از يک نظارت توانمند، عادلانه، دقيق و شجاعانه حمايت کرده و آن را يک فرصت خوب براي خود مي داند. سخنگوي دولت همچنين درخصوص انتخاب علي لاريجاني به رياست مجلس نيز گفت : انتخاب رييس مجلس از اختيارات مجلس است و دولت با نهاد مجلس همکاري دارد و براي انتخاب نمايندگان احترام قائل است و با هر مسوولي در جايگاه خود همکاري و از او حمايت خواهد کرد.
ماجراي 32 هزار ميليارد تومان
خبرنگاري با اشاره به انتشار خبري در برخي رسانه ها مبني بر اينکه رقمي بالغ بر 32 هزار ميليارد تومان از درآمد ها نفتي از سوي دولت به حساب خزانه واريز نشده است ، پاسخ سخنگوي دولت را در اين خصوص جويا شد. الهام در پاسخ گفت:با وجود دستگاه هاي نظارتي متعدد از جمله ديوان محاسبات ، مجلس و نهادهاي نظارتي ديگر بعيد مي دانم که چنين چيزي اتفاق افتاده باشد. سخنگوي دولت با تاکيد بر اينکه انتشار اينگونه مسائل به معني اعلام وقوع يک جرم است و بايد اثبات شود و رسيدگي قضايي را طلب مي کند، گفت : اگر رسانه اي مي خواهد دامن بزند به اين کار ، رسيدگي قضايي خواهد شد، سيستم نظارتي کشور چنين نيست که اينگونه مسائل قابل وقوع باشد.
زمان سفر نخست وزير عراق به ايران
خبرنگاري از زمان سفر نخست وزير عراق به تهران و دلايل انجام اين سفر سوال کرد که الهام در پاسخ گفت : رفت و آمد به کشور همسايه و دوست عراق، مستمر است و همکاري هاي مختلف اقتصادي ، فرهنگي ، سياسي در عرصه هاي مختلف بين دو کشور وجود دارد و رفت و آمد مقامات دو کشور عادي است اما زمان دقيق سفر آقاي مالکي به تهران هنوز اعلام نشده است. الهام همچنين در پاسخ به سوالي درخصوص سفر خاوير سولانا به تهران گفت : درخصوص بسته پيشنهادي 1 + 5 بنا شده است که اين بسته از طريق آقاي سولانا و نمايندگان اين دولتها ارائه شود و جمهوري اسلامي ايران نيز با اين سفر موافقت کرده است اما زمان آن هنوز قطعي نشده است.   


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته