جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/12/17 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3270

  پنج درمان طبيعي براي جلوگيري از خر و پف  

خرو پف مي تواند، شما را هنگام صبح خسته و عبوس کند. اين 5 قدم را برداريد تا هميشه با نشاط از خواب برخيزيد. طبق مطالعات آکادمي اتئلارينگولژي و علم شناسي گوش و حنجره آمريکا، حداقل 45 درصد از افراد بزرگسال گهگاه و 25 درصد به طور مدام و از روي عادت خروپف مي کنند. مشکل خروپف کردن بيشتر در مردان و افراد چاق به چشم مي خورد و خروپف معمولا با افزايش سن بيشتر مي شود. به گزارش محيا نيوز دکتر مارک ماهوالد مدير مرکز اختلال هاي منطقه اي خواب مينسوتا و مدير سابق آکادمي آمريکا براي درمان خواب مي گويد: «خروپف به نحو باورنکردني اي رايج است و مردم در مورد آن شوخي مي کنند. با اين حال، خروپف مي تواند مشکلات اساسي اي را در خانواده ها ايجاد کند. بسياري از زوج ها به علت خروپف نمي توانند در يک اتاق با هم بخوابند.»
ماهوالد مي گويد: «افراد بايد مراقب قرص ها و اسپري هايي که در بازار براي متوقف کردن خروپف وجود دارد باشند.» او مي گويد: «انواع اسپري ها و قرص ها وجود دارد که ادعا مي کنند مي توانند خروپف را بهتر کنند اما من تا به حال هيچ اعتباري از لحاظ مطالعات علمي براي تاييد اين ادعاها نديده ام.» خوشبختانه، تغييراتي در سبک هاي زندگي و درمان هاي طبيعي وجود دارد که مي تواند به بهبود خروپف کمک کند.
1- موقعيت خوابيدن خود را تغيير دهيد.
خروپف هنگامي به وجود مي آيد که کام نرم، (زبان کوچک)، زبان، لوزه و يا ماهيچه ها ي پشت گلو بر خلاف يکديگر بر روي هم حرکت کرده و در طول خواب يک صداي لرزشي ايجاد کنند. ماهوالد مي گويد: «در ابتدا خروپف زماني اتفاق مي افتد که شما به پشت دراز کشيده ايد و زبانتان به عقب مي رود و مقاومت راه هاي هوايي را افزايش مي دهد.»
او ادامه مي دهد: «اگر شما يکي از اين افرادي هستيد که خروپف مي کنند معمولا خوابيدن به پهلوها مي تواند به شما کمک کند.»
شما شايد نياز داشته باشيد که به اندازه ي 4 اينچ سرتختتان را بلند کنيد. بر اساس گفته ي آکادمي اتالارينگولژي آمريکا براي انجام اين کار مي توانيد چند قطعه چوبي کوچک و يا چيزهاي ديگري را زيربالشتان بگذاريد. هرچند خروپف کردن مي تواند پيشرفت کند و در حالي که به پهلوها خوابيده  ايد و يا سرتان بلند است هم به سراغتان بيايد. خروپف مي تواند در تمام طول شب و در تمام حالت ها به وجود بيايد. پس مهم آن است که سبک زندگي خودتان را تغيير دهيد.
2- 10 درصد از وزن خود را کم کنيد تا به متوقف کردن خروپف کمک کنيد.
افرادي که اضافه وزن دارند بافت گردني ضخيمي دارند که ريسک خروپف را زياد مي کند. ماهوالد مي گويد: «اگر شما اضافه وزن داريد کم کردن يک مقدار متعادل از وزن، حتي 10 درصد وزن  بدنتان، مي تواند به متوقف کردن خروپف کمک کند.»
3- براي متوقف کردن خروپف از مشروبات الکلي و آرام بخش ها پرهيز کنيد.
دکتر رابرت کلارک مدير پزشکي مرکز اختلال هاي منطقه اي خواب در بيمارستان کلمبوس مي گويد: «هرچيزي که باعث تسکين مي شود مانند قرص هاي خواب و يا الکل ملايم هم مي تواند باعث خروپف شود زيرا اين قرص ها تمايل دارند که حرکات تنفسي شما را سرکوب کنند.»
او توصيه مي کند که اگر شما به علت مشروبات الکلي ويا آرام بخش ها خروپف مي کنيد، مصرف  آن ها را قطع کنيد.
4- براي متوقف کردن خروپف از بخور تنفس استفاده کنيد.
انباشتگي بيني شما مي تواند باعث خروپف شود. کلازت توصيه مي کند که سعي کنيد ميزان انباشتگي بيني خود را با تنفس بخار قبل از خواب کم کنيد.
کلارک مي گويد: «داخل کردن آب گرم به بيني و قرار دادن يک حوله دورسرتان و تنفس بخار براي بيرون آوردن خلط هايي که باعث انباشتگي است بسيار مناسب است.
5- براي متوقف کردن خروپف از نوارهاي بيني استفاده کنيد.
مطالعات نشان مي دهد که نوارهاي بيني مي توانند آرام سازي موقتي اي را به ارمغان مي آورد و به مردم کمک کنند تا خروپف کردنشان را متوقف کنند.
ماهوالد مي گويد: «اين آسان تر است که وقتي سوراخ بيني شما به حالت کاملا عريض باز است نفس بکشيد، پس نوارهاي بيني که روي بيني پوشيده مي شوند به خروپف هايي که از بيني شما ناشي مي شوند کمک کنند.»البته گاهي اوقات خروپف از پايه ي زبان و يا کام نرم ناشي مي شود نه از بيني تان.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته