جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/04 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3324

  چگونگي از بين بردن انواع لکه ها  

  امروزه انواع مختلفي لکه بر شيميايي در بازار موجود است که بکار بردن آنها نه تنها بي تاثير نبوده بلکه به جهت در دسترس بودن و عدم نياز به امکاناتي براي شست و شو، از اهميت زيادي برخوردار است. آنچه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است که در هنگام استفاده از لکه بر، چه از نوع شيميايي و چه از نوع دست ساز و خانگي، از قسمت پشت لکه بايد اقدام نماييد.
بدين ترتيب از پخش شدن لکه جلوگيري به عمل مي آوريد. در مبلمان به دليل عدم دسترسي به قسمت پشت لکه، بناچار بايد از قسمت لکه اقدام به پاک نمودن آن بکنيم.
به هنگام استفاده از لکه برهاي شيميايي، نحوه تميز کردن بدين گونه است که پارچه اي را به محلول لکه بر آغشته و با سيستم ضربه اي لکه موردنظر را پاک کنيد. همچنين از مالش پارچه برروي لکه خودداري نماييد.
 ضربات پارچه حاوي لکه بر را از محدوده خارجي لکه آغاز کرده و به داخل ادامه دهيد. اغلب لکه ها را بايد با آب سرد از بين ببريد. آب گرم و بخصوص آب داغ، باعث پايداري لکه ها مي گردد.
 راه هاي از بين بردن لکه ها
با موادغير از لکه برهاي شيميايي بشرح زير مي باشد:
لکه آدامس، استفاده از شيره درخت کاج و يا روغن نباتي برروي لکه آدامس و در نهايت شستن محل لکه به از بين بردن آن کمک مي کند. راه ديگر از بين بردن لکه آدامس اين است که يک تکه يخ را چند مرتبه برروي آدامس کشيده تا آدامس خشک شود و از محل چسبيده شده جدا گردد.
 اگر موارد فوق چاره ساز نبود، مي توان از بنزين استفاده کرد.
 لکه خون:
 ابتدا با استفاده از آب سرد محل لکه را شسته، سپس با ماليدن نشاسته ذرت و پس از خشک شدن آن، مکان موردنظر را با آب مي شوئيم.
لکه شمع، مداد شمعي و مدادهاي چرب آرايشي:
 ابتدا باقيمانده ماده ايجاد کننده لکه را با جسم نوک تيزي به آرامي برداشته، سپس دستمال توالت يا کاغذ قهوه اي را که در خشک شويي ها استفاده مي شود، روي لکه قرار داده و اتوي گرم را بر روي کاغذ در محل لکه فشار دهيد.
لکه هاي چربي، نوشابه، آب ميوه و مانند اينها:
 قشر نازکي از نمک يا پودر بچه روي لکه ريخته و به مدت نيم تا يک ساعت صبر کنيد. سپس با جاروبرقي پودرها را جمع کرده و در نهايت با شامپو فرش يا کف حاصل از مايع ظرفشويي و آب شست و شو دهيد. در صورت ناموفق بودن مي توانيد اين عمل را تکرار نماييد.
 لکه سفيده تخم مرغ:
 لکه سفيد تخم مرغ فقط با آب سرد پاک مي شود. هرگز لکه را با آب گرم نشوييد زيرا با آب گرم از بين نمي رود.
 جوهر سياه:
 براي از بين جوهر سياه، مقداري ماست برروي محل لکه ريخته و با قاشق ماست را جمع کنيد. چند مرتبه اين کار را تکرار نماييد تا لکه کاملا از بين برود.
 لکه چاي:
 لکه چاي را مي توان بلافاصله با پارچه خيس از بين برد. در صورت پاک نشدن، مي توان پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشويي کرده و برروي لکه بکشيد.
 لکه قير:
 بهترين روش براي از بين بردن لکه قير، بنزين است.
لکه خودکار:
براي از بين بردن لکه خودکار مي توان بوسيله ماليدن اسفنجي آغشته به شير، براحتي اين کار را انجام داد.
 لکه چسب:
 بوسيله گذاشتن پارچه اي آغشته به سرکه برروي چسب، سفتي چسب از بين رفته و به راحتي جدا مي شود.      
پاک کردن لکه تخم مرغ:
 براي پاک کردن لکه تازه تخم مرغ، محل لکه را با آب سرد بشوييد و براي اثر لکه تخم مرغ برروي پارچه، با آب ولرم و صابون محل لکه را شست و شو دهيد و سپس با الکل و محلول رقيق آمونياک، اثر لکه را برطرف کنيد.
  پاک کردن لکه شير از لباس:
 خوشبختانه لکه شير به راحتي پاک مي شود. اگر لباسي که به لکه شير آغشته شده در آب سرد بخيسانيد و سپس آن را در آب سرد حاوي مايع پاک کننده بشوييد، لکه پاک خواهد شد.
 پاک کردن لکه آدامس:
 بهترين روش براي جدا کردن آدامس از سطحي، فريزکردن آن است. ظرف يخ را روي آدامس قرار دهيد تا سفت شود، سپس به راحتي آن را از سطح موردنظر جدا کنيد مابقي لکه را با پارچه اي آغشته به الکل سفيد پاک کنيد.
 پاک کردن لکه مرکب:
 محل لک را به سرکه سفيد و الکل آغشته کنيد تا مرکب در آن حل شود، بعد از آبکشي با آب سرد به روش عمومي شست و شو دهيد.
 پاک کردن لکه خودکار از روي جير يا کيف:
پاک کردن لکه خودکار از روي جير و کيف، کار دشواري است شما چه خواهيد کرد؟ يک سمباده بسيار نرم روي محل موردنظر بماليد تا لکه پاک شود.
ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته