جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/07/21 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) (شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) را تسليت مي گوييم) نسخه شماره 3437

در نيمه نخست امسال صورت گرفت;
واردات14 هزار دستگاه خودرو ; صادرات16هزار دستگاه

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به هدفمند کردن يارانه ها;
محاسبه حقوق کارکنان دولت تغييري نمي کند


کاهش 70 درصدي فروش فرآورده هاي گوشتي

رييس هيات مديره انجمن توليدکنندگان لوازم صوتي و تصويري:
قاچاق لوازم صوتي و تصويري اذيت کننده شده است


کوتاه از اقتصاد


مسکوکات و ارز


  در نيمه نخست امسال صورت گرفت;
  واردات14 هزار دستگاه خودرو ; صادرات16هزار دستگاه  

 در نيمه نخست امسال در حالي 14 هزار و 186 دستگاه خودرو وارد کشور شد که در همين مدت، صادرات خودروي ايران به 16 هزار و 188 دستگاه رسيد.
به گزارش مهر، تازه ترين آمارهاي منتشر شده از سوي گمرک ايران نشان مي دهد که واردات خودرو در 6 ماهه اول سال جاري از لحاط تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 58/49 درصد کاهش يافته است.
در نيمه اول سال جاري تعداد 14 هزار و 186 دستگاه خودرو به ارزش 288 ميليون و 510 هزار دلار وارد کشور شد، اين در حالي است که واردات خودرو طي مدت مشابه سال گذشته 34 هزارو 174 دستگاه بود.
همچنين ارزش واردات خودرو نيز در نيمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با 56/05 درصد کاهش همراه بود. در اين مدت جمهوري کره با 42/66 درصد از کل خودروهاي وارداتي، بزرگترين کشور صادرکننده خودرو به ايران بود.
در نيمه اول سال جاري تعداد 6 هزار و 52 دستگاه خودرو به ارزش 92 ميليون و 452 هزار و 354 دلار انواع خودرو از جمهوري کره وارد کشور شد.
امارات دومين صادرکننده بزرگ خودرو به ايران در مدت مذکور بود که 20/29 درصد از تعداد کل واردات خودرو را به خود اختصاص داده است.
همچنين عمان در رتبه سوم قرار دارد و با صادرات يک هزارو 617 دستگاه انواع خودرو به ايران 11/40 درصد از کل واردات خودرو را به خود اختصاص داده است.
بر اساس گزارشات رسيده از گمرک ايران، در نيمه اول سال جاري 966 ميليون و 470 هزار دلار قطعات منفصله جهت ساخت و مونتاژ خودرو (D.K.C) وارد کشور شد که اين ميزان واردات در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 14/11 درصد کاهش نشان مي دهد.
آمارها نشان مي دهد که در نيمه اول سال جاري تعداد 16 هزار و 188 دستگاه انواع خودرو از ايران به ساير کشورها صادر شد که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد 18/62 درصد و از نظر ارزش 42/75 درصد کاهش نشان مي دهد. ارزش صادرات خودرو از کشورمان در نيمه اول سال جاري 95 ميليون و 880 هزار دلار بود. همچنين صادرات خودرو 1/68 درصد از ارزش کل صادرات غيرنفتي را به خود اختصاص داده است.
قيمت هر خودروي صادراتي در شش ماهه سال جاري مبلغ 5 هزار و 922 دلار و 91 سنت است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 29/57 درصدي مواجه بوده است.
در نيمه اول سال جاري 5 ميليون و 560 هزار دلار انواع قطعات منفصله (D.K.C) از ايران به ساير کشورها صادر شد که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 82/23 درصد کاهش نشان مي دهد.


  عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به هدفمند کردن يارانه ها;
 محاسبه حقوق کارکنان دولت تغييري نمي کند 

 عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از هدفمند شدن يارانه ها حقوق کارکنان دستگاه هاي اجرايي همچنان براساس رويه قبلي و محاسبات تورمي محاسبه خواهد شد.
سيدعلي موسوي در گفت وگو با باشگاه خبري فارس "توانا"، اظهار داشت: طي مدت طولاني اصلاحات بسيار خوبي روي طرح هدفمند کردن يارانه ها انجام شد و کارشناسي بيشتر کميسيون ويژه طي اين مدت طولاني موجب شد تا کليات اين لايحه با اکثريت آرا» تصويب شود.
وي افزود: اصلاح تدريجي قيمت حامل هاي انرژي که قرار بود طي سه سال يارانه  آنها حذف شود به پنج سال تبديل شد تا قيمت ها به صورت تدريجي اصلاح شود و افزايش ياببد. وي تاکيد کرد: مصرف منابع حاصل از اصلاح اين قيمت ها در سه بخش تصويب شد، بخشي به صورت نقدي و غيرنقدي اختصاص مي يابد و بخش ديگر اين منابع به دهک هايي که بيشتر تحت تاثير تصويب اين لايحه قرار مي گيرند اختصاص مي بابد و پيشنهاد شده است.
وي افزود: بخشي از منابع حاصل از اصلاح قيمت ها به بنگاه هاي توليدي و براي حمايت بيشتر از آنها و بخش ديگري به دولت براي هزينه هايي که در اثر اين افزايش قيمت متاثر مي شوند، اختصاص مي يابد.
موسوي با اشاره به رويه پرداخت يارانه هاي آرد و نان،  خاطرنشان کرد: بايد رويه پرداخت اين يارانه ها اصلاح شود. وي افزود: لايحه اي پيشنهاد شد تا صندوق هدفمند کردن يارانه ها ايجاد شود ولي در مجلس اين پيشنهاد اصلاح و قرار شد اين صندوق به حساب هدفمند کردن يارانه ها تبديل و نزد خزانه داري کل کشور انجام شود.
موسوي تصريح کرد: يکي از دغدغه هاي ديگر که در مجلس وجود داشت،  توقف افزايش حقوق کارمندان دولت بر اساس ماده 13 لايحه پيشنهادي نيز مطرح بود که با توجه به شرايط کشور اين ماده با مخالفت نمايندگان و حذف آن رو به رو و قرار شد حقوق کارکنان دستگاه هاي اجرايي براساس رويه قبلي و محاسبات تورمي مانند سال هاي قبل انجام گيرد. وي ادامه داد: نمايندگان مجلس منتظرند تا پيشنهادهاي جديد ايراد شود تا مورد بحث و بررسي قرار گيرد و موافقان و مخالفان نظرات خود را ارائه دهند تا اينکه نتيجه نهايي بعد راي گيري نهايي اعلام شود.


  کاهش 70 درصدي فروش فرآورده هاي گوشتي 

 فروش فرآورده هاي گوشتي در 4 هفته اخير که اداره کل استاندارد استان تهران موارد غيراستاندارد در برخي فرآورده ها را اعلام کرد، حدود 70 درصد کاهش يافت.
به گزارش واحد مرکزي خبر، دبير انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي گوشتي ايران گفت: در اين مدت حدود 3 ميليارد تومان به توليدکنندگان فرآورده هاي گوشتي کشور خسارت وارد شد.
مجيد افلاکي افزود: البته در هفته گذشته که رييس سازمان استاندارد کشور و سازمان دامپزشکي در اين باره سخن گفتند و شفافيت ايجاد شد، فروش اين فرآورده هاي قدري افزايش يافت. وي گفت: به علت نامفهوم بودن سخنان رييس استاندارد استان تهران درباره فرآورده هاي گوشتي  در اين مدت در مصرف کنندگان شک و شبهه ايجاد شد. افلاکي از آزمايش هاي بافت شناسي مستمر درباره فرآوردهاي گوشتي اعضاي اين انجمن صنفي که تعداد آنها 109 شرکت است خبر داد، اين در حالي است که به گفته وي علاوه بر اين تعداد که عضو رسمي انجمن هستند، نزديک به 50 شرکت توليدکننده فرآورده هاي گوشتي نيز در کشور فعال هستند که اين انجمن درباره آنها هيچگونه امکان نظارت کيفي يا کمي ندارد. به گفته افلاکي،  اين توليدکنندگان، فاقد حداقل هاي لازم استاندارد براي ورود به انجمن صنفي هستند. وي وجود هرگونه آلودگي در سوسيس و کالباس توليدي کشور را رد کرد و گفت: براساس آزمايش هاي بافت شناسي انجمن، هيچگونه آلودگي در فرآورده هاي گوشتي مشاهده نشده است. دبير انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي گوشتي گفت: اختلاف نظر ما و اداره کل استاندارد استان تهران در اختلاف ميان سلول آلوده و بافت آلوده است. وي افزود: ممکن است ما سلول آلوده مشاهده کنيم اما اين سلول آلوده هيچ خطري براي مصرف کننده نداشته باشد و به معناي الودگي کل محصول نباشد. افلاکي درخواست کرد: سازمان استاندارد با نظارت و همکاري  سازمان دامپزشکي، وزارت بهداشت و دانشگاه هاي علوم پزشکي،  از فرآورده هاي گوشتي دوباره نمونه  گيري و آزمايش ها را تکرار کند و نتايج اين آزمايش ها با نظارت کارشناسان وزارت بهداشت براساس مستندات، معتبرسازي شود و نمونه  هاي آزمايش  شده به يکي از کشورهاي اروپايي صاحب صنعت که ما آلمان را پيشنهاد مي کنيم ارسال شود. دبير انجمن صنفي صنايع فرآورده هاي گوشتي افزود: به همه مصرف  کنندگان فرآورده هاي گوشتي اطمينان مي  دهيم همه تلاش خود را براي تامين سلامت محصول توليدي و ايمني آن به کار مي بريم. وي درباره استفاده بيش از حد از موادشيميايي نگهدارنده (نيتريت) در سوسيس و کالباس توليدي گفت: استاندارد امريکا و اروپا در اين زمينه، استفاده از 180 پي.پي.ام معادل 18 کيلوگرم نيتريت در هزار تن فرآورده گوشتي است، در حالي که ما 120 پي.پي.ام  يعني 12 کيلوگرم نيتريت در هزار تن به فرآورده گوشتي اضافه مي کنيم.


  رييس هيات مديره انجمن توليدکنندگان لوازم صوتي و تصويري:
 قاچاق لوازم صوتي و تصويري اذيت کننده شده است 

 مردم بايد قبل از خريد کالاي صوتي و تصويري به کشور سازنده آن محصول توجه کنند تا کالاي بي کيفيت نخرند. محمدحسين برخوردار رييس هيات مديره انجمن توليدکنندگان لوازم صوتي و تصويري، در گفت وگو با موج، با بيان مطلب فوق اظهارداشت: هم اکنون برخي محصولات صوتي و تصويري و به خصوص تلويزيون هاي ال.سي.دي در يکي از شهرهاي مرزي کشور (شهر بانه) خريد و فروش مي شود که بايد بگويم محصولاتي بي کيفيت و فاقد خدمات پس از فروش است. وي ادامه داد: چيني ها هم تلويزين ال.سي.دي توليد مي کنند که با پنل هاي درجه سه و چهار اين توليد و عرضه صورت مي گيرد و اينگونه توليدات آنها اجازه ورود به بازار امريکا و اروپا را ندارد. برخوردار با بيان اينکه واردکنندگان غيررسمي تلويزيون هاي ال.سي.دي، از بي اطلاعي مردم نسبت به اجناس به کار رفته در اين تلويزيون ها سو» استفاده مي کنند، تصريح کرد: هم اکنون در داخل کشور و در يکي از کارخانجات توليدکننده تلويزيون ال.سي.دي، پنل هايي که دچار کوچکترين اشکال جزئي مي شود از چرخه توليد خارج مي گردد، اما متاسفانه شاهد ورود غير قانوني محصولات بي کيفيت هستيم.  رييس هيات مديره انجمن توليدکنندگان لوازم صوتي و تصويري در پاسخ به اينکه چنانچه کشور توليدکننده کالا بر روي محصولات صوتي و تصويري (به خصوص ال.سي.دي) مشخص نباشد، مردم چگونه جنس با کيفيت را تشخيص دهند؟ گفت: در محصولات صوتي و تصويري که بصورت قاچاق و غيررسمي از مبادي رسمي وارد کشور مي شود بردهاي درجه سه يا چهار، پنل هاي نامرغوب، تقلب روي ليبل توليدي و... مشهود مي باشد.


 کوتاه از اقتصاد 

جدول کيفيت خودروهاي داخلي اعلام شد
سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در حالي آمار سطح کيفي خودروهاي توليد داخل را در شهريورماه اعلام کرد که طي آن، بنز e280 بدون هيچ عيبي درصدر جدول رده بندي، و پرايد نسيم نيز در انتهاي جدول قرار گرفت.
به گزارش موج، طبق اين آمار، 21 خودرو تحت بررسي در سه گروه خيلي خوب، خوب و قابل قبول قرار گرفته است، به نحوي که بنز، مزدا 3، پژو 206، تندر 90 و ريو جز» دسته خيلي خوب ها به حساب مي آيد و خودروهايي مانند سمند، پژو 405 و پرايد صبا در دسته خوب ها، و روآ، پرايد و نسيم نيز در گروه خودروهاي قابل قبول جاي دارد.
تندر 90 ايران خودرو نيز جايگاه ششم را به خود اختصاص داده و يک رده بالاتر از همتاي پارس خودرويي اش قرار گرفته است. پرايد 141 نيز پس از مدت ها از قعر جدول جدا شده و جاي خود را به هم خانواده اش، پرايد نسيم داده است. رده بندي سطح کيفي خودروهاي داخلي هر ماه روي سايت رسمي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران قرار مي گيرد و اين در شرايطي است که برخي خودروها نظير مگان، هيوندايي ورنا و فولکس گل در آمار شهريورماه مورد بررسي کيفي قرار نگرفته است.
کاهش 43 درصدي ميزان بارندگي ها
در روزهاي گذشته سال جاري آبي و در مقايسه با ميانگين 40 سال گذشته، ميزان بارندگي ها 43 درصد کاهش يافت.
به گزارش موج، بررسي هاي شرکت مديريت منابع آب ايران در اين زمينه نشانگر آن است که ميزان نزولات جوي در ميانگين 40 سال گذشته در اين مدت (18 روز ابتدايي مهرماه) هفت ميلي متر بوده است.
اين در حالي است که اين ميزان در سال آبي 88 - 89 تنها چهار ميلي متر بوده است. اين ميزان حاکي از کاهش 43 درصدي ميزان بارندگي در مقايسه با 40 سال گذشته دارد.
برپايه اين گزارش ميزان بارش ها نسبت به مدت مشابه سال آبي گذشته نيز تغييري را نشان نمي دهد. بر اين مبنا کمترين اختلاف نسبت به سال گذشته در حوضه درياي خزر با 15 درصد کاهش و بيشترين ميزان آن در حوضه مرزي شرقي و خليج فارس با صد درصد کاهش ثبت شده است.

بازنشستگان  و کارمندان تامين اجتماعي
 در انتظار افزايش حقوق
با گذشت 6 ماه از آغاز سال جاري هنوز حقوق و مستمري بيش از 65 هزار کارمند شاغل و بازنشسته سازمان تامين اجتماعي مطابق قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق افزايش نيافته است.
به گزارش ايلنا، در حالي که سازمان تامين اجتماعي در ابتداي سال 88 در اقدامي شتاب زده به منظور افزايش مستمري کارگران بازنشسته از بانک رفاه کارگران 500 ميليارد تومان وام گرفت، هنوز در خصوص افزايش حقوق و مستمري کارمندان و بازنشستگان خود اقدامي نکرده است.
شنيده ها حاکي از آن است که به دليل شتاب زده بودن اين وام، نه تنها تاکنون سازمان موفق به پرداخت اقساط آن نشده است بلکه به دليل فشار مالي در پرداخت هزينه نسخه درماني نيز دچار مشکل شده است.اين تاخير 6 ماهه در حالي است که مطابق قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق، مديران سازمان بايد از ابتداي امسال با افزايش ضريب حقوق کارمندان شاغل و بازنشسته دريافتي آنها را تا 20 درصد افزايش مي دادند.
با اين حال گفته مي شود که در برخي از شرکت ها و موسسات ديگر سازمان تامين اجتماعي ازجمله شرکت هاي شستا و خانه سازي به دليل حاکم بودن قوانين و اختيارات مالي خاص دريافتي مديران هم افزايش يافته و هم به موقع پرداخت مي شود.

رکود بي سابقه در بازار مواد غذايي
رييس اتحاديه بنکداران مواد غذايي با بيان اين که افزايش عرضه و کاهش تقاضا بازار مواد غذايي را با رکود مواجه ساخته است، گفت: افزايش قيمت مواد اوليه بعضي از اقلام باعث افزايش قيمت آنها شده است.
قاسم علي حسني در گفت وگو با ايلنا افزود: طي يک ماه گذشته و با پايان يافتن ماه رمضان در بيشتر اقلام مواد غذايي قيمت ها با رشد مواجه نشده اند.
وي با اشاره به رکود بي سابقه در بازار موادغذايي بيان داشت: افزايش عرضه و کاهش تقاضا که ناشي از تداوم بحران اقتصادي جهان و داخلي است باعث ادامه رکود فزاينده در اين بازار شده است.رييس اتحاديه بنکداران موادغذايي همچنين افزايش مقطعي برنج داخلي را ناشي از اثرات رواني وجود آلودگي در برنج هاي وارداتي ذکر کرد.

برگزاري کلاس بانکداري الکترونيک
در 12 شعبه بانک پاسارگاد
  مشتريان بانک پاسارگاد در 12 شعبه، به هزينه بانک، آموزش بانکداري الکترونيک ديدند.
به گزارش روابط عمومي بانک پاسارگاد، خسرو رفيعي مشاور مديرعامل و مدير روابط عمومي در آيين افتتاح شعبه ايثار ضمن اعلام اين خبر گفت: به دنبال استقبال کم نظير هم وطنانمان از دوره هاي آموزش بانکداري الکترونيک در بانک پاسارگاد، اين بار در 12 شعبه اين بانک اين دوره ها، به هزينه بانک، برگزار شد.
وي ادامه داد: مشتريان ما در شعبه هاي پل رومي، چيذر، ونک، نفت، ملاصدرا، پاسداران، قلهک، مقدس اردبيلي، ولنجک، البرز، نياوران، و باغ فردوس انواع خدمات بانکداري الکترونيک از قبيل اينترنت بانک، اي ميل بانک، اس.ام.اس بانک، تلفن بانک، موبايل بانک، پرداخت قبوض و خدمات کارت هاي الکترونيکي را آموزش ديدند. همچنين در پايان اين دوره ها گواهينامه و جوايزي به شرکت کنندگان اهدا» شد.

عضو کميسيون کشاورزي اعلام کرد:
شتابزدگي در اعلام سلامت برنج هاي وارداتي
عضو کميسيون کشاورزي مجلس اعلام سلامت برنج هاي وارداتي قبل از ارائه نتايج به مجلس را اقدامي شتابزده براي حل و فصل مسئله برنج هاي وارداتي اعلام و تاکيد کرد بايد بررسي هاي بيشتري بر روي برنج هاي وارداتي مسئله دار انجام شود.
محمد علي دلاور در گفت وگو با مهر در خصوص اينکه قرار بود مجلس گزارشات نهايي آزمايش بر روي برنج هاي آلوده وارداتي کشور هندوستان را مورد بررسي قرار دهد و سپس به اطلاع عموم مردم برساند، گفت: متاسفانه تاکنون در مورد نتيجه آزمايشاتي که قرار بود با مسئوليت وزارت بهداشت انجام و طبق صورتجلسه به کميسيون کشاورزي مجلس ارسال شود، اقدامي نشده است.
عضو کميسيون کشاورزي مجلس اظهار داشت: به نظر مي رسد در زمينه برنج هاي آلوده اي که در ابتدا گزارشاتي مبني بر آلودگي بالاي برخي از انواع آن داده شد و سپس بعد از مدت حدود يک ماه انتظار مردم با شتاب زدگي اعلام مي شود که تمامي برنج هاي وارداتي سالم است، بايد بررسي هاي بيشتري صورت گيرد.
دلاور ضمن بيان اين مطلب که از اين پس مجلس حتما از طريق وزارت بهداشت، موسسه استاندارد و همچنين قرنطينه سازمان حفظ نباتات در مبادي ورودي کشور صحت برنج هاي وارداتي را از نظر آلوده بودن به انواع موادسمي چک خواهد کرد، گفت: وزارت بهداشت در اين رابطه طبق صورتجلسه عمل نکرد.

عضو کميسيون برنامه و بودجه:
پرداخت 110 هزار تومان يارانه نقدي
 يک پيش بيني است
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: پرداخت 110 هزار تومان يارانه نقدي به خانوارهاي 5 دهک تنها در حد يک پيش بيني بوده و هنوز رقمي در اين خصوص مصوب نشده است.
حميد سعادت در گفت وگو با باشگاه خبري فارس "توانا"، اظهارداشت: بررسي طرح هدفمند کردن يارانه ها اگر به تعطيلي مجلس برخورد کند، حدود دو هفته به طول مي انجامد.
عضو کميسيون برنامه و بودجه افزود: به طور حتم طرح هدفمند کردن يارانه ها در شوراي نگهبان نيز به مشکل برخورد مي کند و با وجود اين قبيل مشکلات تصويب اين طرح زمان دو ماه را به خود اختصاص خواهد داد.
سعادت اضافه کرد: شوراي نگهبان طرح هدفمند کردن يارانه ها را با قوانين و مقررات و سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري مقايسه مي کند و به طور حتم ايرادات موجود در اين طرح باعث برگشت به مجلس و بازنگري مجدد آن مي شود.
وي خاطرنشان کرد: اجرايي شدن اين طرح نيز با برنامه پنجم آغاز مي شود و دولت نيز تا آيين نامه آن را تدوين و تنظيم کند با بودجه سال 89 مواجه شده و به همين دلايل اجراي اين طرح به سال 89 موکول خواهد شد.
به گفته سعادت پرداخت 110 هزار تومان يارانه نقدي به خانوارهاي پنج نفره پنج دهک، به نقل از بعضي از نمايندگان مجلس نيز بيش از يک پيش بيني نيست.
سعادت افزود: کليات اين طرح با کسب راي بالا تصويب شد اما در بند، بند مفاد آن با عدم راي مواجه مي شود، در واقع نظراتي که دولت در طرح آورده موجب عدم تصويب اين طرح مي شود.


 مسکوکات و ارز  

             يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                            24850 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                       250000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                  248500  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                           126500 تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                   65000   تومان
 
دلا ر                                                                                                                     995  تومان
  
يورو                                                                                                                         1460 تومان


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته