جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/07/21 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (سه شنبه) (شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) را تسليت مي گوييم) نسخه شماره 3437

شهردار اصفهان تاکيد کرد:
هر کلانشهر حداقل به 300 ميليارد تومان بودجه توسعه مترو نياز دارد

رييس شبکه دامپزشکي شهرستان مشهد :
مهمترين وظيفه دامپزشکي ، حفظ و حراست از سرمايه هاي ملي کشور است


ايران زمين


شناسايي 8 روستاي گردشگري در استان زنجان


100 درصد امور داروئي و درماني دامپزشکي به بخش خصوص واگذار شده است


گل گشت


  شهردار اصفهان تاکيد کرد:
 هر کلانشهر حداقل به 300 ميليارد تومان بودجه توسعه مترو نياز دارد 

اصفهان - خبرنگارآفرينش
شهردار کلان شهر اصفهان تصويب يک فوريت طرح استفاده مترو از صندوق ذخيره ارزي را از سوي نمايندگان مجلس مثبت دانست و گفت: اگر حمايت هاي مالي دولت در ابعاد مختلف انجام شود کلانشهرها از گرفتاري رها خواهند شد. 
 به گزارش خبرنگار  ما ،سيد مرتضي سقائيان نژاد، درباره اهميت تصويب يک فوريت طرح استفاده متروي کلان شهرها از صندوق ذخيره ارزي در مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: به اعتقاد بنده اگر اطلاع رساني صحيح در ارتباط با اصل موضوع مترو و مشکلات آن براي نمايندگان مجلس صورت گيرد، قطعا در تصويب نهايي طرح و تسريع در اجراي آن موثر خواهد بود.
شهردار اصفهان ادامه داد: در حال حاضر همه کلان شهرها به دليل مشکل کمبود بودجه مترو گرفتار شده اند و در واقع لذت استفاده از اين وسيله مهم حمل و نقل عمومي در شهرها، به دليل طولاني شدن بيش از حد پروژه تبديل به تلخي شده است.
وي توضيح داد: در حاليکه سال گذشته بودجه مصوب متمرکز دولت براي هر کلان شهر بيش از 150 ميليارد تومان بود، اين رقم براي سال 88 به حدود 120 ميليارد تومان کاهش يافته است.
سقاييان نژاد، دليل کاهش 30 ميليارد توماني را کسر بودجه دولت در سال جاري دانست و افزود: از سويي از آنجا که تاکنون از اين رقم 120 ميليارد توماني تنها 80 ميليارد تومان به هر کلان شهر تخصيص يافته است، کاهش بودجه ما به حدود 40 درصد خواهد رسيد و تمام طرح هاي عمراني ما دچار اين کاهش خواهند شد.
وي طولاني تر شدن زمان اجرايي پروژه ها و معطل ماندن شهروندان را از عواقب اين امر دانست وخاطرنشان کرد: به علاوه مشکل ديگر متروي کلان شهرهاي اصفهان، تبريز و شيراز معلوم نبودن تکليف خريد واگنهاي آنهاست، چرا که خريد واگن هر کلان شهر به 40 ميليارد تومان بودجه نياز دارد.
شهردار کلانشهر اصفهان درباره مشکل ديگر اين کسري بودجه در مترو گفت: با توجه به اينکه قراردادهاي سيگنالينگ مترو نيز بايد به صورت ارزي منعقد شوند، بدون اين بودجه امکان انعقاد اين قراردادها نيز براي کلان شهرها وجود نخواهد داشت.
وي با اشاره به اين که قراردادهاي سيگنالينگ در فازهاي الکتريکي و مربوط به کنترل، حفظ و حراست قطارهاي شهري است، تاکيد کرد: بنابراين هر کلان شهر دست کم به 300 ميليارد تومان بودجه براي بخش هاي عمراني، خريد واگن  و قراردادهاي الکتريکي و مکانيکي فازهاي بعدي نياز خواهد داشت. سقاييان نژاد تصريح کرد: در اين صورت طرح توسعه مترو با سرعت بيشتر و رضايتمندي مردم همراه خواهد بود، علاوه بر اينکه طرح ها به لحاظ کوتاه شدن زمان، دچار تورم هم نمي شوند و هزينه کمتري خواهد داشت. وي در پايان ابراز اميدواري کرد که با اطلاع رساني صحيح به نماينده هاي مردم، اين طرح هر چه سريعتر به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد


  رييس شبکه دامپزشکي شهرستان مشهد :
 مهمترين وظيفه دامپزشکي ، حفظ و حراست از سرمايه هاي ملي کشور است  

 مشهد - خبرنگارآفرينش
دکتر مسعود ابراهيمي  در نشستي خبري در آستانه روز ملي دامپزشکي که در محل تالار کنفرانس شبکه دامپزشکي شهرستان مشهد برگزار شد، اظهار داشت: نقش حيوان و دام در جوامع سنتي و صنعتي به لحاظ سرمايه ملي و بيماري  هاي مشترک بسيار با اهميت است.
وي گفت: 800 بيماري از 1600 بيماري شناسايي شده، جزو بيماري  هاي مشترک بين انسان و دام محسوب مي  شود، به طوري که جلوگيري از انتقال بيماري  ها از دام به انساني از وظايف اصلي دامپزشکان است.
وي نظارت بر مراکز توليد، توزيع و عرضه فرآورده هاي خام دامي را از ديگر وظايف دامپزشکي دانست و تصريح کرد: برنامه اي براي بيماري هاي نوپديد و نوترکيب در کشور وجود ندارد ولي مبارزه با اين بيماري ها جزو وظايف دامپزشکي است.
وي در ادامه يادآور شد: شهرستان مشهد از گذشته هاي دور، کانون بيماري شاربن بود و ماندگاري 60 تا 80 سال ويژگي هاي اين بيماري است ولي با اقدامات دامپزشکي مشهد، 7 سال است که بيماري شاربن در مشهد گزارش نشده است.  وي با اشاره به اينکه بيماري تب کريمه کنگو از طريق خون دام به انسان منتقل مي  شود، بيان کرد: در سال گذشته تنها يک مورد ابتلا به تب کريمه کنگو در جمعيت انساني در شهر مشهد گزارش شد.
رييس شبکه دامپزشکي شهرستان مشهد سم پاشي اماکن دامي را از عوامل مبارزه با بيماري تب کريمه کنگو ذکر و عنوان کرد: در راستاي مبارزه با تب کريمه کنگو، 909 هزار و 400 متر مربع از اماکن دامي، 25 هزار و 110 راس دام سبک و سنگين و 369 هزار راس بز و گوسفند در 6 ماهه اول سال جاري سم پاشي شدند.
ابراهيمي با تاکيد بر اينکه بهترين گوشت در کارخانجات کالباس و سوسيس خراسان رضوي مصرف مي شود، افزود: کليه کارخانجات کالباس و سوسيس تحت نظارت دامپزشکي است.  وي با اشاره به اينکه در راستاي اصل 44، بخش درمان و بخشي از پيشگيري دامپزشکي به بخش خصوصي واگذار شده است، تصريح کرد: در شهر مشهد 22 دفتر خدمات درماني دامپزشکي، 19 باب درمانگاه دامپزشکي، 32 واحد داروخانه دامپزشکي، 4 واحد آزمايشگاه دامپزشکي و يک بيمارستان تخصصي طيور توسط دامپزشکان خصوصي اداره مي شوند.  وي در خصوص مبارزه با آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان، ادامه داد: در 6 ماه اول سال جاري 2 هزار و 60 مورد بازديد از واحد هاي پرورش طيور صنعتي، 894 مورد بازديد از واحد هاي طيور روستايي، واکسينايون422 هزار و 564 قطعه طيور روستايي و 703 مورد بازديد از پرنده  فروشي  هاي مشهد انجام شده است.


 ايران زمين  

ستاندار کردستان:ترورهاي اخير با هدف تفرقه و تضعيف اثر سفر رهبري بود
سنندج - خبرنگارآفرينش
استاندار کردستان گفت:حوادث تاسف بار سنندج و ترور هاي اخير با هدف تحت شعاع قرار دادن برکات معنوي سفر رهبر معظم انقلاب به اين استان و ايجاد تفرقه بود که توسط ايادي استکبار با پديده شوم مذهب عليه مذهب اجرا شد.
اسماعيل نجار  در شوراي توسعه و برنامه ريزي اين استان که در شهر سقز تشکيل شد، افزود: استکبار جهاني با درک درست از برکات معنوي سفر مقام معظم رهبري همه تلاش خود را معطوف به کم رنگ کردن برکات اين سفر کرد.
وي گفت: متاسفانه در داخل کشور هنوز به نحو شايسته به تبيين دستاوردهاي معنوي سفر معظم له به اين استان پرداخته نشده است.
وي در سخنان خود افزود: يکي از برکات سفر مقام معظم رهبري به کردستان سرعت بخشي به روند توسعه استان است که استکبار با هدف متوقف کردن اين روند دست به جنايات وحشيانه زد.
وي افزود: ترورهاي اخير پديده جديدي بود که توسط سلفي ها و وهابي ها صورت گرفت و به همين دليل چند نفري شناسايي و عوامل اين ترورها به درازا کشيد.
استاندار کردستان با هشدار به همه گروههاي تند روي مذهبي گفت:از اين پس با اين گونه افراد و گروهها برخورد جدي تر خواهد شد و هيچ گونه مسامحه و تساهلي در برخورد با آنان وجود نخواهد داشت.
وي با تاکيد بر نقش مردم در شناسايي و دستگيري عوامل ترورهاي اخير سنندج خواستار حضور بيشتر مردم در زمينه مشارکت در شناسايي افراد مشکوک شد.
وي با اشاره به اين که ميانگين سني عاملين ترورهاي اخير بين 25 تا 27 سال بود از مردم خواست که بيشتر از گذشته مراقب جوانان خود باشند چون استکبار و دشمنان اسلام براي اجراي طرح شوم مذهب عليه مذهب اين نسل را دستاويز قرار داده است.

مبارزه با ساخت و ساز غير مجاز در دماوند
از سر گرفته مي شود
 دماوند- خبرنگار آفرينش
با انتصاب بهرامي به سمت بخشدار بخش مرکزي دماوند مبارزه با ساخت و ساز غير مجاز در روستاهاي دماوند از سر گرفته مي شود.
به گزارش خبرنگار آفرينش; در بخش مرکزي دماوند که حدود 11 ماه فاقد بخشدار بود به علت عدم رسيدگي هاي لازم در امر ساخت و ساز، ابنيه ساخته شده به صورت غير قانوني بسيار رشد پيدا کرده بود.
با توجه به غير مجاز ساخته شدن بناها در منطقه و گسترش يافتن آن مشکلات زيادي براي ايجاد امکانات اوليه مانند راه دسترسي، آب، برق، تلفن و غيره و تجهيزات رفاهي به وجود آمده، که سازمان ها و نهادهاي شهرستان را با هزينه هاي مظاعف روبرو مي سازد.
با انتصاب موسي بهرامي به سمت بخشدار بخش مرکزي دماوند ساخت و ساز غير مجاز در منطقه متوقف، و رشد بي رويه آن پايان يافت.
بهرامي با اشاره به مطالب فوق بيان داشت: در زماني که بخش مرکزي دماوند فاقد بخشدار بود، افراد سودجو از اين خلع استفاده کرده و به ساخت و ساز غير مجاز در منطقه سرعت بخشيدند.وي با اشاره به مشکلات جاري ايجاد شده به علت اين گونه ساخت و سازها افزود: ساخت ابنيه به صورت غير مجاز و در بافتهاي غير مسکوني و اراضي کشاورزي امکان رسيدگي و نصب تجهيزات اوليه زندگي را مشکل و با هزينه هاي زيادي روبرو مي کند.وي تصريح کرد: با مشخص شدن بخشدار در بخش مرکزي دماوند از اين پس با هرگونه ساخت و ساز به صورت غير مجاز در سطح منطقه با برخوردي قاطع مقابله خواهيم کرد.

جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد تشکيل شد
يزد - خبرنگارآفرينش
جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد  به رياست استاندار و با حضور معاونان استاندار و تني چند از مسئولان استان يزد در محل سالن حميديا استانداري برگزار شد.
 " محمدرضا فلاح زاده" در اين جلسه بر ضرورت فعاليت افزونتر کارگروه هاي تخصصي تاکيد کرد.
وي گفت: پيشرفت در بسياري از حوزه ها ،نيازمند تدوين سند توسعه در آن حوزه است.
وي تهيه نقشه راه استان در بسياري از امور را يکي از کارکردهاي کارگروه هاي تخصصي برشمرد.
معاون برنامه ريزي استاندار يزد نيز در اين جلسه گفت: نيازها و مسائل استان ،پيش از اين در کار گروه هاي هفده گانه و هم اکنون در قالب کار گروه هاي يازده گانه مورد بررسي قرار مي گيرد.
" محمدرضا بابائي " با بيان اينکه کارگروه ها نقشه راه مرتبط با حوزه خود را فراهم مي کنند خواستار فعاليت افزونتر کارگروه ها شد.
وي در ادامه با تبريک روزجهاني کودک،ضرورت توجه به آموزه هاي ديني در خصوص تربيت کودکان را يادآور شد.
بابائي  همچنين روز جهاني نابيانيان و عصاي سفيد را به جامعه نابينايان تبريک گفت.
گفتني است در اين جلسه پيرامون مسائل مطرح شده بحث و تبادل نظر صورت گرفت و تصميمات لازم اتخاذ شد.

آموزش 29 هزار نفر از بانوان کشور در قالب طرح تحکيم بنيان خانواده
اروميه - خبرنگار آفرينش
امسال در قالب اجراي طرح تحکيم بنيان خانواده 29 هزارنفر از بانوان شاغل در بخشهاي صنعت و معدن  کشور آموزشهاي لازم را در اين زمينه فرا مي گيرند . مشاور امور بانوان و خانواده وزير صنايع و معادن در حاشيه سومين نشست مشاوران امور بانوان و خانواده اين وزارتخانه گفت : براي اجراي اين طرح 29 ميليارد ريال اعتبار هزينه مي شود .
ظفري افزود : طرح تحکيم بنيان خانواده از دو سال پيش در واحد هاي صنعتي و معدني کشور آغاز شده است و در اين مدت  بيش از 50 هزار نفر از بانوان شاغل در اين واحدها زير نظر استادان با تجربه با راهکارها و شيوه هاي تحکيم روابط خانوادگي آشنا مي شوند . سومين نشست مشاوران امور بانوان و خانواده  وزارت صنايع و معادن با هدف  نحوه برگزاري دوره هاي آموزشي طرح تحکيم بنيان خانواده و بررسي نتايج 2 سالانه اجراي اين طرح به مدت 3 روز دراروميه برگزار مي شود .


  شناسايي 8 روستاي گردشگري در استان زنجان 

زنجان-خبرنگارآفرينش
 سرپرست سازمان ميراث فرهنگي استان زنجان در اولين نشست خبري خوداز شناسايي 18منطقه گردشکري در زنجان خبر داد وگفت: علاوه بر اين 18 نقطه،8روستاي نمونه گردشگري نيز در استان زنجان شناسايي شده است که 2روستا از اين 8 روستا به عنوان الگوي روستاي گردشگرمعرفي خواهند شد.
به گزارش آفرينش:اميرالهي با يادآوري اينکه استان زنجان جزو 5 استان صنايع دستي کشور محسوب ميشودگفت :در استان زنجان آنطور که بايد به صنايع دستي پرداخته نشده است وبه همين دليل صنايع دستي زنجان به نام شهرهاي ديگر دستي ا زجمله مليله به نام اصفهان و فرش به نام قم عرضه مي شود.
اين مقام مسئول افزود: درصدد هستيم با جذب سرمايه گذار، بسته هاي مناسبي از صنايع دستي استان تهيه شود تا اين امر، به رونق گردشگري استان کمک نمايد.
الهي ارسال پکيچ وبسته هاي گردشگري به استان ها و برخي کشورهاي خارجي جهت جذب سرمايه گذار ،بيمه کردن هنرمندان چاقو ساز ،مليله کار ومس گر ،تبديل کردن شهرزنجان به هدف گردشگري وبه روز کردن صنايع دستي را از اهداف خود اعلام کرد.
وي ورود کالاهاي خارجي وچيني غيراستاندارد را از عواملي ياد کردکه از اعتبار صنايع دستي کاسته است.
افتتاح وراه اندازي شهرک صنايع دستي که در حال حاضر در مرحله طراحي است ونيز راه اندازي بازارچه صنايع دستي ازديگر برنامه هاي اين مقام مسئول بودکه دراولين جلسه مطبوعاتي خود بيان نمود.
وي از گردشگري به عنوان يک صنعت نام برد که توسعه پايدار را به دنبال دارد واين توسعه پايدار کمک قابل توجهي براي نجات صنايع دستي از تک محصولي ميتواند داشته باشد.وي ترويج ورزشهاي زمستاني مانند اسکي را از عوامل جذب گردشگر در فصل زمستان دانست وگفت:با توجه به تنوع آب وهوايي درداخل کشور وبالاخص داخل استان زنجان برپايي جشنواره هاي متناسب با فصول مختلف در بحث آثار تاريخي وميراث فرهنگي اولين بحث مستند سازي است.
 وي از شناسايي 1500اثر در استان زنجان خبر دادوگفت:از اين تعدادحدود 500 اثر در حوزه آثار تاريخي و2اثر در موزه بين الملل ثبت شده است. ايجاد کمپ مناسب در ورودي زنجان،ايجاد خانه توريسم در زنجان،زنجان شناسي،توجه به مشاهير زنجاني ،ثبت آثار موجود در استان در فهرست آثار جهاني نيز از ديگر برنا مه هاي الهي بود. سرپرست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان با بيان اينکه روزانه 40 الي 50 هزار نفر از زنجان به عنوان گردشگر عبوري تردد مي کنند، گفت: استان زنجان عليرغم قرار گرفتن در مسير جاده ترانزيت و همچنين دارا بودن پتانسيل هاي فراوان، بهره مناسبي از اين قابليت ها نبرده است وبه جهت حل قسمتي از مشکلات سه محور زير راشناسايي کرده ايم: محور اول از زنجان به سلطانيه- غار کتله خور- غار عليصدر منتهي مي شود. مسير دوم از زنجان به روستاي تهم- شهرستان طارم- ماسوله مي باشد و محور سوم نيز محور توريستي- تاريخي سلطانيه - تخت سليمان است که به طور کامل نيز قابليت اجرايي دارد.  سرپرست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان از تهيه مهر اصالت براي صنايع دستي استان جهت برون رفت از وضعيت نابسامان اين هنر در استان خبر داد و ابراز کرد: به روز نمودن صنايع دستي مطابق با احتياجات روز، مي تواند صنايع دستي را وارد مرحله جديد نمايد. به گونه اي که با دادن الگوهاي مناسب به اين هنرمندان، اين صنعت از وضعيت فعلي خارج شود. وي افزود با طراحي اين محور ها مسافران رغبت بيشتري براي بازديد از خود نشان ميدهند ومانيز تلاش مي  کنيم در مسير بازديد صنايع دستي وگردشگري استان را بيشتر معرفي کنيم. وي در مورد حفظ حريم ميراث فرهنگي اظهار کرد: در بحث حريم آثار فرهنگي چند نوع کارشناسي وجود دارد. به طور مثال در مورد تپه ها و محوطه هاي باستاني از طريق گمانه زني هاي ميداني و جمع آوري داده ها اين امر صورت مي گيرد. همچنين بر اساس تعيين شعاع داده ها با فواصل خاص، اين گمانه زني ها صورت مي گيرد و حريم مشخص مي شود. علاوه بر اين امر، عوامل جانبي نيز در تعيين حريم آثار فرهنگي تاثير گذار است.


 100 درصد امور داروئي و درماني دامپزشکي به بخش خصوص واگذار شده است 

اروميه - خبرنگار آفرينش
مدير کل دامپزشکي آذربايجان غربي گفت : در راستاي اجراي اصل44 قانون اساسي 100 درصد امور داروئي و درماني دامپزشکي در اين استان به بخش خصوص واگذار شده است. ديلمقاني در مراسم تقدير از دامپزشکان و فعالان نمونه عرصه دامپزشکي همچنين گفت : 95 درصد فعاليتهاي مربوط به مايه کوبي دامي ، 100 درصد مايه کوبي طيور و 75 درصد فعاليت هاي آزمايشگاهي در بخش دامپزشکي توسط بخش خصوصي و غير دولتي اجرا مي شود . مدير کل دامپزشکي آذربايجان غربي در ادامه سخنان خود ، افزايش سطح پوشش ايمني دام ها بر عليه  بيماري هاي مشترک بين انسان و دام به ميزان 15/5 درصد در سال گذشته ، کاهش 95 درصدي بارميکروبي شير در 4 سال گذشته و افزايش تعداد داروخانه هاي دامپزشکي و مراکز تشخيص و درمان بيماري هاي دامي را از ديگر فعاليت هاي مهم اداره کل دامپزشکي استان اعلام کرد و افزود : با هدف تمرکز زدائي و تسريع و تسهيل در فعاليت هاي قرنطينه اي فرآورده هاي دامي ، حجم صادرات محموله هاي دامي در بازارچه هاي مرزي افزايش يافته است . در اين مراسم که در سالن اجتماعات اداره کل دامپزشکي آذربايجان غربي ترتيب يافت . محمدزاده معاون سياسي امنيتي استاندار آذربايجان غربي با اشاره به موقعيت جغرافيائي استان و همسايگي آن با سه کشور ديگر اهميت نظارت و کنترل مرزها را از نظر سلامت ياد آور شد و افزود : فعالان  عرصه دامپزشکي نقش مهمي در جلوگيري از شيوع انواع بيماري هاي مشترک  بين انسان و دام و  همچنين حفظ و ارتقا» سطح بهداشت و سلامت فرآورده هاي دامي دارند .


 گل گشت  

استان کرمانشاه

کرمانشاه يکي از شهرهاي بزرگ ايران و مرکز استان کرمانشاه مي  باشد. برپايه ي سرشماري سال 1385 خورشيدي، جمعيت اين شهر بالغ بر 784،602 نفر بوده است که از اين جهت نهمين شهر بزرگ ايران محسوب مي  شود. نام کرمانشاه پس از پيروزي انقلاب 57 به باختران تغيير پيدا کرد; ولي از آن جايي که اين امر با اعتراضات گسترده ي مردم همراه شد، در نتيجه چندي بعد نام شهر به نام قديمي خود تغيير يافت .کرمانشاه از شهرهاي تاريخي و فرهنگي ايران است پيدايش اين شهر به قرن چهارم ميلادي باز مي گردد و از آن دوران تا حمله اعراب به ايران به عنوان دومين پايتخت ساسانيان مورد توجه حکومت بود هم اکنون نيز با گذشت يازده قرن از حمله اعراب به ايران در دوران قاجار دوباره اين شهر شکل شهر نشيني خود را باز يافت و به دليل قرارگرفتن در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نيز همجواري با کشور عراق و واقع  شدن بر سر راه کربلا و بغداد از اهميت بسياري برخوردار است. اين شهر در جنبش مشروطه سهمي به سزا داشت و در جنگ جهاني اول و دوم به تصرف قواي بيگانه در آمد و پس از پايان جنگ تخليه شد. همچنين اين شهر در جنگ ايران و عراق، خسارات زيادي ديد .مردم اين شهر به زبان کردي (گويش هاي کردي کرمانشاهي، کلهري، جافي و لکي) و گويش فارسي کرمانشاهي سخن مي گويند. فاصله شهر کرمانشاه با تهران در بهترين حالت 590 کيلومتر و تا مرز خسروي (مرز ايران و عراق) در حدود 200 کيلومتر است.
موقعيت
شهر کرمانشاه از شمال به استان کردستان، از جنوب به بخش فيروزآباد، از شرق به هرسين و از غرب به بخش ماهيدشت ختم مي شود که در قسمت مرکزي استان کرمانشاه با موقيعت 47درجه و 4 دقيقه شرقي و 19 درجه و 34 دقيقه شمالي قرار دارد. کوه پراو بلندترين قله شهر کرمانشاه با 3357متر از سطح دريا. کوههاي عمده شهرستان عبارتند از بيستون ، پرآو که در شمال شرقي شهر کرمانشاه قرار دارند و سفيد کوه که در جنوب شرقي شهر واقع شده است و غار پرآو که شهرت جهاني دارد يکي از بزرگترين غارهاي دنياست در کوه پرآو واقع شده است. مهمترين رودخانه هاي کرمانشاه عبارتند از قره سو، آبشوران و چم بشير. کرمانشاه را از ديد گوناگوني آب و هوائي و قومي و مذهبي هندوستان ايران لقب داده اند چرا که از لحاظ آب و هوايي داراي چهار فصل در يک زمان است. شهر کرمانشاه داراي اقليم معتدل کوهستاني است.
دوره اسلامي
پس از حمله اعراب به ايران کرمانشاه  به کلي ويران شد و ديگر آبادي گذشته و شکوه باستاني اش را بازنيافت . در قرن هفتم پس از حمله مغول به ايران بارديگر ويران شد و آسيبهاي بسياري ديد . سپاه هلاکو خان که براي فتح بغداد مي رفت کرمانشاه را نيز ويرانه کرد . در قرن هشتم سپاه امير تيمور به کرمانشاه يورش آورد . در کتاب نزهه القلوب آمده است : کرمانشاه دهي است که طاق شبديز ( بستان ) در آن قرار دارد. با تشکيل حکومت صفويان، کرمانشاه همچون ديگر شهرهاي ايران تحت تسلط اين حکومت در آمد.در سالهاي آغازين حکومت صفوي به دليل جنگ وستيز اين حکومت با عثماني،کرمانشاه گاه تحت تسلط صفويه و گاه تحت تسلط عثماني بود . از عصر شاه صفي به بعد، با ورود خاندان زنگنه به وادي قدرت که تيولداران کرمانشاه بودند و تلاش اين خاندان در راستاي تامين امنيت و آباداني اين شهر همراه با پايان يافتن جنگهاي ميان ايران و عثماني با انعقاد عهد نامه زهاب 1049« ه ق» سبب شد تا کرمانشاه از عصر شاه صفي تا پايان دوره صفويه دوراني از آرامش همراه با ترقي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي طي کند. در عصر افشاريه به دليل وجود توپخانه نادري در کرمانشاه اين شهراهميت نظامي پيدا کرد و به جبهه جنگ نادر با عثماني تبديل شد. بعد از مرگ نادر اين شهر به دليل وجود توپخانه نادري در کانون توجه قدرت طلبان قرار داشت و نزاعهاي ميان سرداران مختلف بر سر دستيابي به اين شهر صورت گرفت که در نهايت کريم خان بر آن مسلط شد . در عصر زنديه کرمانشاه با وجود حکمران مقتدر خود الله قلي خان زنگنه اگر چه دوراني کوتاه توام با آرامش را از سر گذراند اما با مطرح شدن الله قلي خان به عنوان يکي از مدعيان قدرت و تلاش وي براي دستيابي به تاج و تخت سلطنت بعد از مرگ کريم خان، بار ديگر اين شهر به وادي جنگ و ستيز مبدل گشت. دوران دوم رشد و توجه به کرمانشاه در دوران قاجاريه بود که مورد توجه دوباره حکومت از لحاظ سياسي و اجتماعي بود. در اين دوران کرمانشاه دوباره چهره شهري خود را بازيافت و تاريخ دوباره کرمانشاه رقم خورد. اين شهر در جنبش مشروطه سهمي به سزا داشت و در جنگ جهاني اول و دوم به تصرف قواي بيگانه در آمد و پس از پايان جنگ تخليه شد. همچنين اين شهر در جنگ ايران و عراق، خسارات زيادي ديد.
تپه گنج   دره
تپه گنج دره يا «چيا خزينه» در مسير جاده کرمانشاه به هرسين در نزديکي   روستاي قيسوند قرار دارد. اين تپه مخروطي شکل حدود شش متر از سطح زمين هاي اطراف   بالاتر است.
 اين محوطه نخستين بار در سال 1965 م توسط «فيليپ اسميت» مورد   گمانه زني قرار گرفت و در چهار فصل ديگر طي سال هاي 1967، 1969، 1971 و 1974 م   اقدام به حفاري آن نمود. در تپه گنج دره، پنج طبقه استقراري شناسايي شد که از سطح   تپه تا خاک بکر با حروف الفبا نشان داده شده است. طبقهA     جديدترين و طبقهE    قديمي   ترين طبقات استقراري گنج دره است. طبقهA    از سطح تپه تا عمق يک و نيم متري است . در   اين طبقه، تعدادي گور دوره اسلامي متاخر و در زير آن بقايايي از اجاق هاي ساده و   ديوارهاي دوره نو سنگي که با خشت هاي قرمز رنگ چيده شده بودند، شناسايي شد. طبقهB    از عمق حدو دو متري شروع و تا عمق حدود سه متري ادامه دارد. در اين طبقه فضاهاي   مسکوني که با چينه ساخته شده بودند، شناسايي شد. طبقهC   نيز از عمق حدود 3/30 متري   شروع و تا عمق 4/90 متري ادامه دارد. معماري اين طبقه استقراري نيز چينه اي است.   طبقهD    از عمق حدود پنج متري شروع و تا عمق شش متري ادامه دارد. معماري اين طبقه   ترکيبي از چينه و خشت است. طبقهE    از عمق حدود شش متري شروع و تا عمق هفت متري يعني   خاک بکر ادامه دارد. از ويژگي هاي اين طبقه، شناسايي سي حفره بود که تا عمق پنجاه   سانتي متري در داخل خاک بکر کنده شده بودند. اين حفره ها داراي دهانه اي به قطر   هفتاد سانتيمتر تا يک متر بودند.
 از بقاياي طبقه استقرارD    حدود 144 متر   مربع از بافت روستا کاوش شده است. آثار معماري اين طبقه نشان مي دهد در اين دوره   ساکنان گنج دره در منازلي که ديوارهاي آنها را با خشت خام مي ساختند، به سر مي   بردند. خشت ها به شکل مکعب مستطيل هاي کوچکي که سطح آنها کمي بر آمدگي دارد و به   نوع «پلانو کانوکس» معروف هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته