جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/08/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3451


گل گشت


طرح بنزين سازي پالايشگاه آبادان تحريم را دور زد


ايران زمين


 گل گشت  

استان کردستان

تاريخچه استان

استان کردستان بخشي از سرزميني است که تحت حکومت مادها اداره مي شده است . کردها يکي از شعبه هاي مشهور نژاد آريايي هستند که از حدود 2000 سال پيش از ميلاد مسيح از شرق به ايران وارد شده و به شمال غربي و مشرق درياچه اروميه مهاجرت نموده اند و محققان در آريايي بودن آنها شکي ندارند .کردها مردماني ايراني تبار هستند که زبان ، فرهنگ و آداب و سنن آنان در ارتباط و پيوند با ديگر مردمان در قلمرو زيست اقوام ايراني است . بر اساس مت کتيبه داريوش در تخت جمشيد و بيستون دولت ماد در سال 550 پيش از ميلاد مسيح در قلمرو دولت هخامنشيان قرار داشته است در عصر سلجوقيان و به ويژه در عهد حکومت طغرل بيگ تمامي ناحيه جبال کوهستاني غرب ايران (کردستان) به عراق عجم نام گذاري شده ، زيرا القايم با ... خليفه عباسي طي منشوري در سال 437 ه . ق از طغرل بيگ سلجوقي به عنوان ملوک العراقين نام برده است .
وضعيت جغرافيايي و تاريخي استان کردستان
استان کردستان با مساحتي حدود 28203 کيلومتر مربع در غرب ايران قرار دارد و از شمال به استان هاي آذربايجان غربي و بخشي از زنجان ، از مشرق به استان همدان و بخش ديگري از زنجان ، از جنوب به استان کرمانشاه و از مغرب به کشور عراق (استان کردنشين سليمانيه) محدود مي گردد .
استان کردستان بر اساس آخرين تقسيمات کشوري در سال 1382 داراي 9 شهرستان ، 23 شهر ، 23 بخش ، 79 دهستان و 1767 آبادي مي باشد .
شهرستان هاي استان عبارتند از :
بانه ، بيجار ، ديواندره ، سروآباد ، سقز ، سنندج ، قروه ، کامياران و مريوان .
از لحاظ اقليمي و طبيعي استان کردستان منطقه اي کوهستاني مي باشد که دشت هاي مرتفع و دره هاي پهن نيز در پهنه منطقه گسترده شده اند . اختلاف ارتفاع بين بلندترين و پست ترين نقاط استان به حدود 2400 متر مي رسد . کوه شاهو با ارتفاع 3300 متر بلندترين و منطقه آلوت در بانه با ارتفاع حدود 900 متر کم ارتفاع ترين نقطه استان مي باشد . که اين اختلاف ارتفاع خود باعث به وجود آمدن اقليم هاي متفاوت مي گردد و اين موضوع از لحاظ ارتباط با بحث توريسم بسيار حائز اهمت است . بيشترين ميزان بارندگي مربوط به شهرهاي مريوان و بانه حدود 800 ميلي متر در سال و کم ترين ميزان بارندگي در ناحيه شرق حدود 400 ميلي متر و در قسمت مرکزي استان يعني سنندج نزديک به 500 ميلي متر در سال است . از انجا که تنوع اقليمي و وجود عوارض طبيعي و توپوگرافي در مقايسه با يکنواختي ، پتانسيل مهم توريستي به شمار مي رود از اين لحاظ استان کردستان داراي جاذبه هاي متنوع و ارزشمندي است . بر اساس استانداردهاي جهاني دماي مطلوب و مناسب براي جهانگردان در سطح جهاني بين 20 تا 25 درجه سانتي گراد مي باشد . با توجه به ميانگين دماي روزانه استان ، از اواسط ارديبهشت تا اواسط مهر ماه بهترين ايام براي جذب جهانگردان تفريحي تابستانه مي باشد و مانگين دماي ماه هاي اين دوره از 22 تا 28 درجه سانتي گراد متغير است . همچنين دو ماهه اول سال نيز يعني فروردين و ارديبهشت به علت بارندگي هاي زياد و در نتيجه سرسبزي منطقه بهترين زمان براي برگزاري تورهاي طبيعي و ديدار مسافران از طبيعت کردستان است . در فصل زمستان با توجه به سردي هوا و طول دوره يخبندان و با در نظر گرفتن شرايط خاص جغرافيايي و ارتفاع زياد شهر هاي استان و وجود ارتفاعات بلند ، بارش هاي جوي زمستانه اغلب به صورت برف است که در اين رابطه تعداد روزهاي يخبندان در اين ناحيه حائز اهميت مي باشد و بر اساس بررسي هاي انجام شده تعداد روزهاي يخبندان در بيجار 160 روز در سال در منطقه سنندج و کامياران 110 روز در سال ، در منطقه سقز و ديواندره 113 روز در سال و در منطقه مريوان و بانه به 85 وز در سال مي رسد و از اين حيث زمينه هاي بسيار مناسبي را براي ورزش هاي زمستانه به ويژه ورزش نشاط بخش و هيجان انگيز اسکي روي برف به وجود مي آورد . استان کردستان به علت دارا بودن شرايط مساعد اقليمي و زيست محيطي ، از دوران پيش از تاريخ ، به عنوان يکي از استقرارگاه هاي بشري مورد توجه بوده و نتايج حاصل از کاوش هاي علمي باستان شناسي در مکان هاي باستاني حاکي از اين مطلب است . در کردستان حدود يک هزار و دويست و سي و چهار اثر باستان شناسايي شده که شامل تپه ، خانه ، مسجد ، مجموعه ، پل و حمام مي باشد و حدود پانصد اثر از آنها در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است .
مسجد جامع سنندج
اين مسجد در ضلع شمالي خيابان امام خميني قرار دارد . بر اساس مدارک موجود زمان احداث اين مسجد مربوط به دوره قاجار بوده و به دستور امان الله خان والي کردستان در سال 1228 هجري قمري ساخته شده است . اين مسجد دو ايواني است با يک حياط مرکزي که در پيرامون آن 12 حجره براي طالب علوم ديني ساخته شده است . مسجد داراي شبستاني بزرگ با 24 ستون است و اطراف شبستان و سر ستون ها با دو سوم کلام الله مجيدمزين شده است . براي تزئين ديوارهاي مسجد از کاشي هاي هفت رنگ استفاده شده و دردروازه هاي آن سنگ مرمر به کار رفته است .
مجموعه پارک تفريحي آبيدر
اين مجموعه در غرب سنندج و در انتهاي خيابان ابيدر بر دامنه کوه آبيدر قرار گرفته است . شهر سنندج از فراز اين پارک چشم انداز بسيار زيبائي دارد . چندين باغ و چشمه طبيعي در اين پارک وجود دارد . يکي از بزرگ ترين باغ هاي اين مجموعه باغ اميريه مي باشد که بزرگ ترين سينماي رو باز (تابستانه) کشور در اين باغ جاي گرفته است . اين مجموعه از قديم الايام تفريحگاه مردم سنندج بوده و کوه آبيدر داراي محبوبيت خاصي ميان مردم است .
بازار سنندج
اين بازار در دو طرف خيابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046 ه. ق همزمان با مرکزيت شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان ها ساخته شده است . پلان اين بازار به صورت مستطيل بزرگي است که در اثر خيابان کشي دوران حکومت پهلوي به دو بخش تقسيم شده و بخش شمالي آن بازار سنندجي است و بخش جنوبي آن بازار آصف نام گرفته است . با وجود مراکز خريد جديد اين بازار همچنان موقعيت و ارزش خود را ا لحاظ تجاري حفظ نموده است .
خانه کرد (عمارت آصف)
خانه کرد موزه مردم شناسي مناطق کردنشين و بزرگترين موزه مردم شناسي مربوط به يک قوم در کشور ايران است . اين موزه در خيابان امام خميني (ره) شهر سنندج واقع شده است . اين موزه در عمارت آصف داير گرديده و اين عمارت يکي از بزرگترين عمارت هاي اعياني شهر سنندج است که داراي ارزش هاي ويژه معماري از لحاظ آجر کاري و گچبري واروسي سازي است و حمام آن زيباترين حمام خصوصي در بين حمام هاي سنندج مي باشد . بناي اوليه اين عمارت در دوره صفويه بوده و در دوره هاي قاجار و پهلوي تکميل شده است .


  طرح بنزين سازي پالايشگاه آبادان تحريم را دور زد 

 اهواز - خبرنگار آفرينش
مرحله سوم طرح بهنيه سازي پالايشگاه آبادان توانست در سال هاي اخير با وجود تشديد تحريم ها، 75 درصد از کالاهاي مورد نياز خود را تامين و تا 80 درصد پيشرفت داشته باشد.
پالايشگاه آبادان به عنوان بزرگترين و قديمي ترين پالايشگاه کشور از سال 1291 خورشيدي فعاليت خود را با پالايش روزانه دو هزار و 500 بشکه توليد آغاز کرده است.
شايد تا به امروز مردمي که هر روز از کنار ديوارهاي اين پالايشگاه مي گذشتند و يا نام آن را به عنوان افتخار ملي صنعت نفت مي شنيدند هيچ گاه اين تصور را نداشتند که در ساخت و راه اندازي واحدهاي آن نقشي داشته باشند.
امروز پس از گذشت 59 سال از ملي شدن صنعت نفت ايران، مردم اين سرزمين مي توانند با مشارکت در ساخت واحد جديد بنزين سازي پالايشگاه خود را يکي از سهامداران اين پالايشگاه بدانند.
ايستادگي سازندگان داخلي در مقابل تحريم
مرحله سوم طرح بهينه سازي پالايشگاه آبادان براي افزايش توليد بنزين کشور زماني مراحل پاياني خود را طي کرد که امسال همه مديران صنعت نفت و مسئولان کشور طرح تحريم بنزين ايران از سوي آمريکا را يک بازي سياسي و فرصتي براي نمود توانمندي هاي داخلي صنعتگران مي دانند.
اين پروژه در قالب قرارداد يي.پي.سي (تامين کالا، مهندسي و ساخت) اجرايي مي شود. در اين پروژه شرکت طراحي و مهندسي صنايع پتروشيمي (PIDEC) و شرکت مهندسي تهران برکلي (MC) هر کدام به ترتيب به عنوان پيمانکار بخش يي.پي.سي و پيمانکار مديريتي مراحل آغاز تا بهره برداري طرح نوسازي فاز 3 پالايشگاه آبادان را به عهده دارند.
در قالب طرح توسعه پالايشگاه آبادان، سه فاز در سال هاي گذشته تعريف شده بود که عمليات فاز يک شامل واحد تقطير در خلا» با ارزش 100 ميليون دلار از سال 1382  آغاز شد. اين واحد دو سال بعد به پايان رسيد. فاز دوم اين طرح مسئول جمع آوري واحدهاي قديمي پالايشگاه و ساخت واحدهاي جديد بود که 1/5 ميليارد دلار هزينه داشت. طبق برنامه هاي فاز دو توليد گازوئيل و بنزين اين پالايشگاه افزايش و نفت کوره کاهش پيدا مي کند.
ولي مرحله سوم طرح توسعه پالايشگاه آبادان، از مهمترين طرح هاي اين پالايشگاه است که به گفته مدير عامل شرکت پالايش نفت آبادان قرار است با اجراي مرحله سوم طرح بهينه سازي در اين پالايشگاه و راه اندازي واحد کت کراکر (بنزين سازي) تا سال آينده، روزانه 16 ميليون ليتر بنزين در اين پالايشگاه توليد شود و در کنار هفت پالايشگاه ديگر نيازهاي روزافزون داخلي را پاسخگو باشد.
پروژه که به سرانجام برسد، روزانه  25 هزار بشکه بنزين سوپر با اکتان 93، 434 تن گاز مايع توليد مي شود. همچنين 251 تن گاز حاصل از کراکينگ و 400 تن پروپيلن روزانه به صنايع پتروشيمي تحويل مي شود.
واحدهاي يوتيليتي و سرويس هاي جنبي مجتمع نيز شامل، برج خنک کننده، ديگ بخار تحت فشار بالا، شبکه و سيستم فلر، سيستم تصفيه پساب و مخازن ذخيره بنزين است، ضمن اين که در کنار اين واحد واحدهاي ديگري مانند الکيلاسيون با ظرفيت روزانه 12 هزار بشکه، ايزومريزاسيون، گاز بوتان، اسيد پلانت و واحدهاي جانبي نيز ساخته مي شود.
هم اکنون واحدهاي کراکينگ، شکست کاتاليستي با ارزش ترين واحدهاي پالايشگاهي هستند که سرآمد آنها واحد کت کراکر (بنزين سازي) است که مواد سنگين را به مواد سبک تبديل مي کند.
واحد الکيلاسيون نيز از ديگر واحدهاي با ارزش پالايشگاه است، که گاز مايع را به بنزين با اکتان بالا تبديل مي کند. با مرغوب ترين نوع بنزين در واحد الکيلاسيون و با اکتان بالاي  95 توليد مي شود. 
مهندس عليرضا ابهجي در اين باره مي گويد: با راه اندازي واحدهاي کت کراکر و الکيلاسيون مرغوب ترين بنزين کشور با عدد اکتان 95 در پالايشگاه آبادان توليد مي شود.
به گفته مديرعامل پالايشگاه آبادان اين واحد هم اکنون در هيچ يک از واحدهاي پالايشگاهي کشور وجود ندارد و با اجراي مرحله سوم طرح بهينه سازي پالايشگاه آبادان براي نخستين بار در کشور راه اندازي مي شود.
هم اکنون بخشي از بنزين توليدي پالايشگاه آبادان از نفت خام و بخشي ديگر از  واحد تبديل کاتاليستي و واحد کت کراکر توليد مي شود.
هم اکنون روزانه حدود 25 ميليون ليتر بنزين وارد کشور مي شود که با توجه به رشد مصرف در سال هاي آينده بيشتر مي شود. ضمن اين که کشورهاي ديگر، نفت کوره ما را گرفته و به بنزين تبديل مي کند و دوباره به ما مي فروشند.
 37 تا 38 درصد نفت خام توليدي پالايشگاه آبادان به نفت کوره تبديل مي شود که مدير عامل اين پالايشگاه اعلام کرد: برنامه داريم آن را کاهش داده و فرآورده هاي سبک تر توليد کنيم.
به گفته ابهجي با شروع کار واحد کت کراکر در پالايشگاه اين ميزان به پايين تر از 30 درصد کاهش مي يابد (بين 8 تا 10 درصد) و در مقابل، توليد محصولات با ارزش افزوده بيشتر از جمله بنزين و نفت گاز در پالايشگاه بيشتر مي شود.
به گفته برخي متخصصان شايد از نظر اقتصادي گاهي واحدهاي توليدي فرآورده هاي سبک، متناسب با تغييرات نفت خام توجيه متفاوتي پيدا کند، ولي ضروري است اين واحدها در کشور وجود داشته باشند. در اين شرايط مي توانيم نسبت به ميزان توجيه اقتصادي آنها، فرآورش نفت خام را در زمان هاي مختلف کم يا زياد کنيم. براي نمونه سال گذشته توليد بنزين توجيه اقتصادي بالايي داشت که ممکن است در دو تا سه سال آينده نيز آن شرايط تکرار شود.
براي تامين بخشي از منابع مالي پروژه بنزين سازي پالايشگاه آبادان اوراق مشارکت آن به زودي ميان مردم توزيع مي شود. اين طرح يکي از طرح هاي پر سود پالايشگاهي است که به گفته ابهجي با توجه به سودآوري بالاي پروژه سود سرمايه گذاري آن در حداقل زمان به سهامداران بازگشت داده شود.
نورالدين شهنازي زاده، مدير عامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران پيشتر از توزيع 250 ميليون دلار اوراق مشارکت عمومي براي پالايشگاه آبادان خبر داد و سود اين اوراق مشارکت را 15 درصد اعلام کرده بود.
طرح بهنيه سازي پالايشگاه هاي کشور به دنبال تنگنا زدايي، تغيير الگوي پالايشي و افزايش فرآورده هاي با ارزش (مانند بنزين) به جاي فرآورده هاي باارزش کمتر (مانند نفت کوره) است. براي اين کار هم از آغاز سال 1385ساخت برخي واحدهاي جديد، در پالايشگاه هاي تهران، اصفهان، آبادان، اراک، بندرعباس، تبريز و لاوان عملياتي شده است.
در نتيجه اجراي اين پروژه ها 26 ميليون ليتر به بنزين کشور افزوده مي شود و اين در شرايطي است که از ابتداي امسال تاکنون ميانگين مصرف بنزين کشور حدود 67 ميليون ليتر در روز بوده که با احتساب توليد 44 تا 45 ميليون ليتري پالايشگاه هاي داخلي، واردات روزانه براي تامين سوخت مورد نياز کشور بيش از 20 ميليون ليتر بوده است.


 ايران زمين  

با ساخت شهر طلاسازان ايران در رودهن:
راه ورود به بازارهاي جهاني طلا هموار مي شود
 رودهن - خبرنگار آفرينش
با هماهنگي تعاوني توليدي و توزيع صنف طلا و جواهر تهران در راستاي احداث شهر طلا سازان  ايران در شهر رودهن راه ورود به بازارهاي جهاني طلا هموار مي شود
به گزارش خبرنگار آفرينش; دکتر رامين نماينده مردم شهرستان دماوند ،فيروزکوه و رودهن در مجلس شوراي اسلامي و هيات همراه از جمله معتمدنيا فرماندار منطقه دماوند ،فتحعلي همتي شهردار رودهن و تني چند از مسئولان منطقه پس از بازديد از روند توليد در چندکارگاه طلا و جواهر سازي ،با اين صنعت آشنا شدند .
دکتر رامين با توجه به غير آلاينده بودن و نياز به فضاي کم براي توليد با سرمايه بالا را از مزاياي اين صنعت  براي حمايت هرچه بيشتر مسئولان اين شهرستان عنوان کرد و گفت: با تاسيس شهر طلا سازان ايران در رودهن مي توان اشتغالزايي بسيار زيادي  ايجاد و مشکلات صنعت طلا و شهرستان را تا حدي برطرف کرد.
وي در ادامه از مذاکراتي که با بخش خصوصي براي راه اندازي مترو شهرستان دماوند که در دور دوم سفرهاي رياست جمهوري تصويب شده بود خبرداد و افزود: نزديکي مکان شهر طلا سازان به تهران و دسترسي آسان از طريق بزرگراه و مترو قابل توجه است. دکتر رامين توليد را در شهر طلاسازان به دليل منسجم بودن و کاهش هزينه هاي جهشي و بهره وري بيشتر براي اين صنعت دانست که نه تنها بازار ايران را مي تواند در دست گيرد، بلکه مي تواند با صادرات، راهي براي دسترسي به بازارهاي جهاني طلا باشد. وي اين شهر را از امن ترين شهرهاي استان عنوان کرد و مسئولان شهر را براي تامين امنيت شهر طلاسازان آماده دانست.
وي افزود: براي اين منظور مي توان از بخش خصوصي براي بالا بردن ضريب امنيت استفاده کرد.  در ادامه معتمدنيا فرماندار دماوند، ضمن تشکر از انجمن کارفرمايان صنعت طلا و جواهرو نقره تهران و همچنين تعاوني هاي صنف طلا و جواهر که فرصتي را براي مجموعه فرمانداري مهيا کردند تا از کارگاه هاي طلاسازي در سطح تهران بازديد کنند،گفت: با توجه به نزديکي شهر رودهن به تهران وراه هاي مناسب خوب و ارزشمندي که فراهم شده و نيروي کار و متخصص و مورد اعتمادي که در سطح شهرستان وجود دارد و نيز به لحاظ اينکه اين صنعت بدون آلايندگي است، اين موقعيت و طرح را پيشنهاد مناسبي دانسته و از آن استقبال مي کنيم و با اين بازذيد که از چند کارگاه طلاسازي داشتيم، انگيزه هاي بيشتري براي حمايت از اين طرح و استقرار صنعت طلا و جواهر سازي ايجاد شده است.
معتمدنيا در رابطه با امنيت و چگونگي ايجاد امنيتي مناسب براي شهر طلاسازان ابراز داشت که شهرستان دماوند به واسطه وجود پارامترهاي مختلف داراي امنيت بالايي است و نسبت به ساير شهرستان هاي واقع در استان تهران داراي امنيت بالاتري است.
وي در رابطه با فراهم کردن تسهيلات لازم براي کارفرمايان ساکن در شهر طلاسازان افزود: ما استقبال خاصي از اين صنعت خواهيم داشت و از تمام ظرفيت هاي مديريتي، اداري و اجرايي استفاده خواهيم کرد تا بتوانيم تسهيلات بيشتري در اختيار کارفرمايان قرار دهيم و تلاش مي کنيم راهکارهاي قانوني از جمله پيشنهاد معافيت مالياتي در اين خصوص انجام شود تا شرايط مناسبي براي شهر طلاسازان ايران در رودهن فراهم شود. فرماندار دماوند يکي از دغدغه هاي اصلي براي حضور اين شهر را مسئله فرهنگي و علمي آن دانست و از ايجاد رشته تحصيلي طلا و جواهرسازي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن خبر داد و با ايجاد شهر طلاسازان ايران در شهر رودهن شروع به پذيرش دانشجو خواهد کرد

رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي کشور:
براي نگهداري راههاي کشور سالانهبه 3 هزار ميليارد ريال اعتبارنياز  داريم
 مشهد- خبرنگارآفرينش
رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي کشور گفت: توجه ويژه اي به جاده هاي خراسان رضوي داريم.  دکتر شهريار افندي زاده با بيان اين مطلب افزود: محور هاي مواصلاتي خراسان رضوي با توجه به پذيرش زائران بارگاه امام هشتم (ع) از محورهاي بسيار مهم کشور به حساب مي آيند و با توجه به اينکه همه ساله حدود 90 درصد مسافرت هاي کل کشور از طريق مسيرهاي جاده اي انجام مي شود توجه ويژه به اين گونه مسيرها در اولويت قرار دارد.  وي ادامه داد: سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي کشور نگاه ويژه اي به بحث نگهداري راه ها دارد و در اين راه نياز به همکاري تمامي فعالان اين بخش داريم تا بتوانيم وضعيت راه هاي کشور را روز به روز بهبود بخشيم.
افندي زاده با بيان اينکه براي انجام تمامي فعاليت هاي مربوط به بخش راهداري کشور سالانه بيش از 3 هزار ميليارد ريال اعتبار لازم است، اظهار داشت: متاسفانه بودجه اختصاص يافته به اين بخش بسيار کمتر از اين مبلغ است ولي علي رغم اين مساله تمام تلاش خود را براي انجام فعاليت هاي مربوط به اين بخش به بهترين شکل ممکن انجام مي دهيم.  وي تصريح کرد: در استان خراسان رضوي مديران فعال و نيروهاي بسيار تلاشگري براي اقدامات مربوط به حوزه راه ها وجود دارند که قطعا براي اجراي بهترين شکل فعاليت هاي مربوط به راهداري تلاش زيادي انجام خواهند داد.
رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي کشور در پايان با بيان اينکه امروز 11 پروژه راهداري در استان خراسان افتتاح شد، اظهار اميدواري کرد: در آينده تعداد بيشتري از طرح هاي اجرايي حوزه راهداري استان پس از تکميل به بهره برداري برسد.

پرداخت وام اشتغالزايي به يکهزار و 400 نفر
اروميه- خبرنگار آفرينش
صندوق مهر اما رضا از آغاز سالجاري تاکنون به يکهزار و 400 نفر در آذربايجان غربي تسهيلات اشتغالزايي پرداخت کرده است. رئيس صندوق مهر امام رضاي آذربايجان غربي گفت : امسال از 8 هزار نفر از واجدان شرايط در استان يکهزار و 400 نفر 12 ميلياردريال تسهيلات اشتغال زا دريافت کرده اند.علي عبدالهي با اعلام اينکه امسال براي اشتغال جوانان 7 ميلياردريال اعتبار اختصاص يافته است گفت : تلاش مي کنيم با جذب اعتبارات لازم تا پايان سال جاري به تمامي واجدان شرايط ثبت نام کننده تسهيلات اشتغال پرداخت کنيم.وي افزود : صندوق مهر امام رضا سال گذشته با پرداخت 14 ميلياردريال تسهيلات اشتغالزايي براي 2 هزار و 235 نفر در استان فرصت شغلي ايجاد کرده است.

مشکين شهرصاحب 10 سد مي شود
اردبيل -  خبرنگار آفرينش
 نماينده مردم مشکين شهر درمجلس شوراي اسلامي گفت : عمليات احداث 10 سد معيشتي درشهرستان مشکين شهر قطعي شده واجراي آن نيز به تدريج آغاز خواهد شد . به گزارش خبرنگار ما ، يونس اسدي درديدار با رئيس سازمان جهاد کشاورزي افزود:  درکنار احداث اين سدها آغاز عمليات اجراي سد بزرگ احمد بيگلو و احداث شهرک قراوري محصولات کشاورزي و گياهان دارويي درمشکين شهر ادامه دارد . وي درادامه گفت : وزارت جهاد کشاورزي شهرستان مشکين شهر را بعنوان پايلوت توسعه آب و خاک درکشور انتخاب کرده است . اسدي افزود: اين طرح درمدت پنج سال اجرا شده و درصورت موفقيت درديگر مناطق کشور نيزي اجرايي خواهد شد . وي اضافه کرد : دراجراي اين طرح تمامي منابع آب و خاک مشکين شهر مورد مطالعه قرار گرفته و پس از استخراج نتايج نسبت به اختصاص اعتبار و اجراي برنامه پيش بيني شده اقدام خواهد شد . نماينده مردم مشکين شهر ، درمجلس همچنين خواستار بهره برداري ازشبکه پاياب سد سبلان بعنوان محرک و تحول آفرين درحوزه کشاورزي اين منطقه شد .


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته