جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/09/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) (ميلاد امام علي النقي الهادي(ع) و عيد سعيدغدير خم مبارک باد نسخه شماره 3478


ويگوتسکي ميراث فراموش شده
استاد: دکتر حسن احدي------- دانشجوي دکتري:حسن علي ويسکرمي ( قسمت اول )

پيوند اولين دست بيونيک با توانايي برقراري ارتباط با مغز


شيوه جديدي براي پيشگيري از پس زدن عضو پيوندي ابداع شد


كوتاه وخواندني


  ويگوتسکي ميراث فراموش شده  
 استاد: دکتر حسن احدي------- دانشجوي دکتري:حسن علي ويسکرمي ( قسمت اول )
نويسنده : ( نظريه رشد شناختي ويگوتسکي)

لو ويگوتسکي در سال 1896 در يک خانواده يهودي طبقه متوسط به دنيا آمد، او دومين فرزند از هشت کودک خانواده بود. ويگوتسکي در ايام طفوليت، کودکي پيشرس بود. تعليم و تربيت او به طور فني صورت نگرفته بود. سالها از وجود مربيان خصوصي برخوردار بوده و فقط در دوره ي دبيرستان به گيمنازيوم يهودي راه يافت. مربي خصوصي ويگوتسکي سولومان آشپز بود که در رشته رياضي تحصيل کرده بود اما مي توانست همه دروس را تدريس کند. علايق ويگوتسکي عمدتا به قلمرو علوم انساني و اجتماعي معطوف بود. در شعر روسي، از آثار کلاسيک پوشکين و تئودور تيچيوف گرفته تا شاعر نو پرداز آلکساندر بلوک و بعدا در شعر بوريس پاسترناک خبره بود. وي بويژه به نثر ايوان بانين علاقه داشت و بعدها رمان کوتاه " نفس آرام" ، او را بعنوان نمونه عالي تعارض ميان صورت و محتوا مورد استفاده قرار داد. نخستين علاقه ويگوتسکي به علوم اجتماعي به فعاليت وي در يک بحث باشگاهي مربوط مي شود که توسط دانشجويان گيمنازيوم که به تاريخ و فرهنگ يهود علاقه مند بود تشکيل شده بود.
ويگوتسکي در دستيابي به فرا سوي صرف تاريخنگاري کوشيد مسئله فرهنگ يهودي را با يکي از قوانين تاريخ بر مبناي فلسفه هگل ترکيب کند. علاوه بر تاثير هگل روي ويگوتسکي، عامل ديگري که روي ويگوتسکي جوان تثير فراوان گذاشت، آشنايي او با کتاب تفکر و زبان  اثر زبان شناس اوکرايني قرن نوزدهم به نام الکساندر پوتپ نيا مي باشد ويگوتسکي و پياژه هم عصر بودند و هر دو در يک سال متولد شدند، اما به خلاف پياژه که 84 سال زندگي کرد ويگوتسکي در 38 سالگي بر اثر بيماري سل در گذشت نظريه معروف رشد يا تحول شناختي ويگوتسکي به نظريه اجتماعي- فرهنگي رشد شهرت دارد. نظريه ويگوتسکي تا سالها پس از مرگ او براي دنياي خارج از روسيه ناشناخته بود، اما پس از ترجمه آثارش به زبان انگليسي به سرعت مورد توجه دانشمندان و مربيان کشورهاي مغرب زمين قرار گرفت. بنا به گفته که اسلاوين (2006)، نظريه ويگوتسکي اکنون در روانشناسي رشد يک نيروي قدرتمند است و بسياري از انتقادهايي که او بيش از 60 سال پيش به نظريه پياژه وارد کرده بود هنوز هم مطرح اند( سيف، 1387).
در مقاله اي تحت عنوان " ميراث فراموش شده ويگوتسکي" اثر ولف ميچل روت، از ديدگاه ويگوتسکي به عنوان بهترين راز علمي مسکوت نگه داشته شده ياد کرده اين نظريه تحت عنوان نظريه فعاليت فرهنگي- تاريخي که نتيجه پروپوزل ويگوتسکي بود براي اولين بار منتشر و بعدا توسط دو تن از دانشجويان او بنامهاي لئونتيف و لوريا گسترش يافت. انديشه هاي آ. ان. لئونتيف به نظريه فرهنگي تاريخي فعاليت يا به طور خلاصه به نظريه فعاليت شهرت دارد. در حقيقت، لئونتيف انديشه هاي ويگوتسکي را تکميل کرد و از نظريه او شکل تازه اي به نام نظريه فعاليت ارائه داد. با اين حال هر آنچه ويگوتسکي در طول زندگي خود بدست آورده در نظريه لئونتيف حفظ شده است. روت و ک(2007)، در مقايسه نظريه هاي لئونتيف و ويگوتسکي، گفته اند " دانشمنداني که کارهايشان را بر فلسفه ويگوتسکي بنا مي گذارند عموما رويکرد خود را " فرهنگي- اجتماعي"  مي نامند در حالي که پيروان لئونتيف ترجيح مي دهند که رويکردشان، فرهنگي- تاريخي، شناخته شود".
مفاهيم نظري عمده
اهميت فرهنگ و زمينه اجتماعي- تاريخي در تحول شناختي
کارکردهاي نخستين و عالي ذهني
دروني سازي
تفکر و زبان
خود نظم دهي
منطقه تقريبي رشد
تکيه گاه سازي
کاربردهاي آموزشي
مقايسه نظريه هاي رشد شناختي ويگوتسکي و پياژه
ديدگاه فرهنگي- اجتماعي ويگوتسکي
     امروزه روان شناسان اذعان دارند که فرهنگ، از طريق تعيين کردن اينکه کودک چه چيز را درباره جهان خواهد آموخت و چگونه اين آگاهي را بدست خواهد آورد، رشد شناختي او را شکل مي دهد.دختران جوان قبيله زيناکان تيکو - از سرخ پوستان جنوب مکزيک - روشهاي پيچده دوختن لباس را از طريق آموزشهاي غير رسمي از بزرگسالان جامعه، مي آموزند. در برزيل، کودکان فقيري که در خيابان، شيريني و شکلات مي فروشند، بدون رفتن به مدرسه و تنها به منظور خريد شيريني و شکلات از عمده فروشان، فروش و يا  مبادله پاياپاي شيريني و بدست آوردن سود، مهارتهاي رياضي پيچيده اي را مي آموزند. فرهنگهايي که براي همکاري و مشارکت، ارزش و اهميت قائلند، اين توانايي ها را پيش از همه توانايي ها انتقال مي دهند. اما آن فرهنگهايي که رقابت را تشويق مي کنند، مهارتهاي مربوط به رقابت را در کودکانشان بوجود مي آورند (بيکرمن و همکاران، ;1990 سيسي و روآزي، 1994). مراحلي که بوسيله پياژه، مورد مشاهده قرار گرفت بدين دليل که تا حد زيادي منعکس کننده انتظارات و اعمال فرهنگهاي غربي است، لزوما براي همه کودکان، مراحلي طبيعي محسوب نمي شود(راگوف و چاواجاي، 1995).اصلي ترين سخنگوي نظريه فرهنگي اجتماعي ( که تاريخي اجتماعي نيز ناميده مي شود) روان شناسي روسي بود که بيش از 50 سال پيش در گذشت. لو سيمنوويچ وايگوتسکي، در هنگام مرگ که بدليل بيماري سل بوقوع پيوست، تنها 38 سال داشت. اما در طي همين مدت، بيش از صد کتاب و مقاله علمي خلق کرد. برخي از ترجمه هاي آثار او که هم اينک در اختيار ماست مربوط به سالهاي (1978 ، 1986 ، 1987 ، 1993 و 1997 ) مي باشد.
     کار وايگوتسکي زماني آغاز شد که او به منظور بهبود تدريس خود، در حال مطالعه پيرامون يادگيري و رشد بود( ونيک و پوتني، 2002 ). در مدت کوتاه عمر خود، وايگوتسکي، درباره زبان و تفکر، روان شناسي هنر، يادگيري و رشد، و " آموزش دادن به دانش آموزان داراي نيازهاي خاص"، مطالبي را به رشته تحرير در آورد. کتابهاي او، سالهاي متمادي، تنها بدليل اينکه داراي منابعي از روان شناسان غربي بود، در روسيه توقيف شدند. اما در 25 سال گذشته و در پي کشف دوباره مطالعات و کارهاي او بود که ايده ها و نظريات ويگوتسکي درباره زبان، فرهنگ و رشد شناختي به اصلي ترين و تاثيرگذارترين ديدگاه در روان شناسي و تعليم و تربيت، بدل شده و جايگزين مناسبي را براي بسياري از نظريات پياژه، فراهم آورده است(جان- اشتاينر و مان، ; 1996 مک کازلين و هيکي، ; 2001 وينک و پوتني، 2002).       ادامه دارد


  پيوند اولين دست بيونيک با توانايي برقراري ارتباط با مغز  

 پژوهشگران ايتاليايي يک دست بيونيک را به يک جوان ايتاليايي برزيلي پيوند زدند که مي تواند با مغز ارتباط برقرار کرده و تحريکات حسي را درک کند.
به گزارش  مهر، حدود دو ماه قبل گروهي از محققان اروپايي اولين دست بيونيک را که قادر به لمس کردن و گرفتن اشيا است روي يک جوان سوئدي که دست خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داده بود با موفقيت آزمايش کردند اين دست بدون کاشت الکترود در دستگاه عصبي و ارتباط مستقيم با مغز حرکت مي کرد.
اکنون محققان مدرسه عالي سنت آنا در پيزا يک دست بيونيک پيشرفته تر را به يک جوان ايتاليايي برزيلي پيوند زدند پس از پيوند اين دست، اين مرد جوان موفق شد اين عضو مصنوعي را با مغز خود کنترل کند.
اين دست بيونيک پنج انگشت مستقل دارد و با کمک چهار الکترودي که به نبض و ساعد پيوند خورده اند مي تواند با مغز ارتباط برقرار کند.
به اين ترتيب اين فرد نه تنها مي تواند حرکات دست بيونيک را کنترل کند بلکه مي تواند تحريکات حسي را نيز دريافت کند.
اين دست بيونيک ثمره يک پروژه بزرگ اروپايي به نام "لايف هند" است که پيوند و آزمايش تداخلات نوروني را که بين دست بيونيک و بازو برقرار مي شود بررسي مي کند اين پروژه با بودجه حدود دو ميليون يورويي در مدت پنج سال اجرا مي شود.
اين چهار الکترود را که شرکت آلماني Idmt ساخته است روي دو عصب بازو پيوند زده مي شوند اين الکترودها زنجيره هاي بسيار کوچک، انعطاف پذير و سازگار پذير زيستي هستند که قطر هريک از آنها تنها 10 نانومتر و طولشان 180 نانومتر است.
هريک از اين الکترودها 8 کانال دارد. اين کانالها راهي براي انتقال سيگنالهاي ميان مغز و دست هستند. به خاطر اين 32 کانال ارتباط ميان مغز و دست مصنوعي برقرار مي شود.  براساس گزارش لارپوبليکا، اين دست حدود دو کيلوگرم وزن دارد و انگشتان آن از جنس آلومينوم است مکانيزمهايي که حرکات اين دست را امکانپذير مي کنند از جنس فولاد هستند درحاليکه کف دست و روکش آن از جنس فيبرهاي کربني است.
اين جوان 26 ساله که در اثر يک تصادف رانندگي دست چپ خود را از ساعد از دست داده بود در 20 نوامبر 2008 به صورت داوطلبانه تحت عمل جراحي پيوند اين دست قرار گرفت.


  شيوه جديدي براي پيشگيري از پس زدن عضو پيوندي ابداع شد  

دانشمندان کانادايي با ممکن ساختن پيوند از يک اهداي کننده نامناسب، به پيشرفت مهمي در زمينه تحقيقات پيوند سلول هاي بنيادي دست يافتند.   
 به گزارش ايرنا به نقل از رسانه هاي کانادا  دادند: پيوند از يک اهدا کننده نامناسب معمولا با شکست مواجه مي شود چرا که دستگاه ايمني بيمار، سلولهاي پيوندي را بيگانه تلقي مي کند و با حمله کردن، آن را پس مي زند.
چنين واکنش ايمني مي تواند به مرگ بيمار يا بروز عفونت و يا عود بيماري اصلي بينجامد. اما شيوه اي که به سرپرستي دکتر "دنيس کلود روي" از بيمارستان مايسونو روزمونت در مونترال ارائه شده مي تواند تحولي در اين زمينه ايجاد کند.
اين پژوهشگران رويکرد جديدي طراحي کرده اند که طي آن سلول هايي که با عفونت ها و لوسمي مبارزه مي کند، حفظ مي شود و سلول هايي که سلول هاي اهدايي را پس مي زند، نابود مي شود.
در اين شيوه، سلول هاي اهدايي در آزمايشگاه به سلول هاي بيمار افزوده مي شود.
در اين روش، سلول هايي که سلول هاي بيگانه بيمار را شناسايي مي کند فعال مي شود. سلول هايي که براي مقابله با عفونت ها، ويروس ها و حتي لوسمي حضور دارند، فعال نمي شوند، چرا که را هدف خود نمي بينند و در واقع خواب هستند. از اين رو مي توانيم سلول هايي را که فعال مي شوند از بين ببريم.
اين شيوه اگرچه 10 سال است ابداع شده، اما هنوز در مرحله آزمايش است. اين شيوه اکنون وارد مرحله سوم آزمايش شده است. 
يک مرد 28 ساله که به نوعي سرطان خون مبتلاست قرار است به عنوان نخستين بيمار در آمريکاي شمالي تحت درمان با اين شيوه جديد قرار گرفته و از يک اهدا کننده نامناسب، براي اول عمل پيوند انجام شود.


 كوتاه وخواندني  

 افسردگي، خطر پوکي استخوان را در زنان جوان تشديد مي کند
نتايج يک تحقيق جديد نشان داده است که بين افسردگي و کاهش تراکم استخوانها ارتباط آشکاري وجود دارد و زنان جوان افسرده بيشتر مستعد ابتلا به پوکي استخوان هستند. به گزارش  ايسنا، اين پژوهش نشان داده است که ارتباط قوي بين افسردگي و از دست دادن تراکم استخواني در بين زنان جوان وجود دارد.
پوکي استخوان شايع ترين بيماري تحليل برنده در کشورهاي پيشرفته است. مبتلايان به اين عارضه کاهش بافت استخواني را تجربه مي کنند که در نتيجه منجر به ترک خوردگي و شکستگي هاي استخواني مي شود. در بسياري از موارد اين شکستگي ها باعث بروز ناتوانايي هاي شديد و حتي مرگ بيمار مي شود. در اين تحقيق، پژوهشگران در آمريکا اطلاعات حاصل از 23 پژوهش اجرا شده در هشت کشور مختلف را مورد ارزيابي قرار داده و دريافته اند که ارتباط بين افسردگي و پوکي استخوان در زنان بسيار قوي تر از مردان است. اين ارتباط بويژه در بين زنان جوان تا قبل از رسيدن به سن يائسگي قابل توجه و مشهودتر است.
 
 نقش تغذيه در پيشگيري از سرطان
تنها با انتخاب مواد غذايي سالم و ريز مغذي هاي مناسب مي توان احتمال ابتلا به سرطان را به طور چشمگيري کاهش داد; براي اين کار لازم است عوامل مختلف رژيم غذايي را که به عنوان تحريک کننده سرطان هستند شناخت و از آن ها پرهيز کرد.
به گزارش  ايسنا ، طبق برآورد موسسه تحقيقات بين المللي سرطان حداقل 35 درصد از تمام سرطان ها و بيش از نيمي از سرطان هاي دستگاه گوارش با نوع تغذيه ارتباط دارند.
مواد غذايي محرک سرطان مانند چربي هاي اکسيدشده روغن که به دفعات براي سرخ کردن استفاده شده، موادغذايي کهنه، نوشيدني ها و غذاهاي خيلي داغ، چاقي و اضافه وزن از عوامل بسيار مهم در بروز سرطان هستند.
از مواد غذايي مهار کننده سرطان مي توان موادغذايي غني از فيبر، کلسيم، ويتامين دي و اي و سي و آ و ب 12، سبزي و ميوه هاي تازه، ماهي و اسيد چرب امگا 3- و مقادير کافي آب در روز را نام برد.  از مواد غذايي غني از فيبر مي توان گندم کامل (سبوس دار)، حبوبات و آجيل را عنوان کرد.  سبزي و ميوه ها به ويژه سبزي هاي سبز تيره، نارنجي يا متمايل به زرد، چغندر، هويج، مارچوبه، پياز، سير و زردچوبه غني از فيبر و انواع ويتامين ها هستند.  به علاوه استفاده بيشتر از ميوه و سبزي هاي تازه حداقل 5 وعده در روز به طوري که شما سير شويد در عدم مصرف غذاي ناسالم کمک مي کند.
براي تامين نياز روزانه کلسيم و ويتامين D از شير و فرآورده هاي لبني کم چرب استفاده کنيد.  براي استفاده از فوايد غلات به جاي نان سفيد، تافتون و لواش از نان هايي مانند سنگک و نان سبوس دار استفاده نماييد.
نوشيدن روزانه حداقل 6 تا 8 ليوان آب به جاي نوشابه هاي گاز دار و آب ميوه هاي شيرين توصيه مي شود.  براي استفاده از کپسول هاي حاوي روغن ماهي و ويتامين E با پزشک خود مشورت نماييد.  سعي کنيد از غذاهاي آماده مثل ساندويچ، پيتزا، کنسرو آماده و غذاهاي سرح شده بيش از يک بار در هفته استفاده نکنيد.
به ياد داشته باشيد مصرف مواد غذايي تحريک کننده سرطان اگر با مصرف سيگار، چاقي و اضافه وزن همراه باشد خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد.

«صدمات زانو;» شايعترين آسيب هاي ورزشي
رييس نخستين کنگره بين المللي صدمات زانو آرتروسکوپي و آسيب هاي ورزشي، با اشاره به حرفه اي شدن ورزش کشور از فراهم نشدن بستر مناسب براي آن در پي بي توجهي به زنگ ورزش مدرسه انتقاد کرد و افزود:  از مهم ترين علل آسيب ديدگي زانو، انجام ورزش هاي حرفه اي بدون هرگونه آمادگي جسماني است.
به گزارش ايسنا، دکتر محمد رازي ، با تاکيد بر ضرورت آغاز بدنسازي از دوران کودکي و حتي در زنگ ورزش مدارس براي جلوگيري از بروز صدمات زانو، اظهار کرد: از ديگر علل ايجاد ضايعات غضروفي و آرتروز زانو بي حرکتي مفاصل است.
وي، توضيح داد: مايع مفصلي که وظيفه تغذيه مفصل را بر عهده دارد با تحرک مفصل جريان مي يابد; از اين رو نه تنها نشستن هاي طولاني مدت بر روي زمين بلکه نشستن طولاني مدت و بي حرکت بر روي صندلي هم مانع حرکت اين مايع در اطراف زانو مي شود.  رييس نخستين کنگره بين المللي صدمات زانو آرتروسکوپي و آسيب هاي ورزشي، با بيان اينکه خم شدن شديد زانو براثر نشستن روي زمين، زانو را مستعد آرتروز مي کند، گفلت: البته نشستن بر روي زمين مفاصل زانو و hip (لگن) را انعطاف پذير مي کند.  نايب رييس فدراسيون پزشکي ورزشي آسيا، با اشاره به تغيير شيوه بازي کودکان از فعاليت جسماني به سمت بي تحرکي و بازي هاي رايانه اي، گفت: متاسفانه با وجود مربي تربيت بدني به زنگ ورزش در مدارس توجه خاصي نمي شود.
وي، با بيان اينکه امروزه مربيان تربيت بدني به علت واهمه از صدمات جسماني دانش آموزان در زنگ ورزش مانع از فعاليت فيزيکي آنان مي شوند، افزود: براي حفظ آمادگي جسماني در بزرگسالي بايد تعادل، بالانس و هماهنگي عملياتي و ارتباط مغزي با سيستم عصبي عضلاني با فعاليت بدني از دوران کودکي آغاز شود.
رييس نخستين کنگره بين المللي صدمات زانو آرتروسکوپي و آسيب هاي ورزشي، با تاکيد بر ضرورت رعايت نکات استاندارد در اماکن ورزشي اعم از فضاي فيزيکي، روشنايي و نيز استفاده از پوشش مناسب حين فعاليت هاي ورزشي در ادامه از اين عوامل به عنوان علل آسيب ديدگي زانو در ورزشکاران ياد کرد.
  گفتني است، نخستين کنگره بين المللي صدمات زانو آرتروسکوپي و آسيب هاي ورزشي 29 دي تا دوم بهمن 88 با حضور 25 سخنران خارجي از کشورهاي اروپايي ، آمريکايي و آسيايي (ژاپن، کره، هنگ کنگ، هندوستان،  تايوان، کانادا، سوييس، اتريش، فرانسه، انگلستان، آمريکا و لهستان) و پدر جراحي زانو و ارتوپدي طب ورزشي دنيا "پروفسور اريکسون" در مرکز همايش هاي کيش برگزار مي شود
 
حداقل زمان دسترسي مصدومان به امکانات درمان اوليه در ايران نيم ساعت است
بر اساس استانداردهاي جهاني، زمان لازم براي در اختيار قرار گرفتن اولين امکانات اورژانس جهت مصدومين در حوادث، 8 دقيقه است.  به گزارش  ايسنا، دکتر محمد شفاهي رييس چهارمين کنگره جراحان عمومي ايران در آستانه برگزاري اين کنگره که از 18 آذر ماه به مدت سه روز در مرکز همايش هاي رازي تهران برگزاري مي شود با بيان خبر فوق گفت: يکي از مهمترين نکات در زمينه اورژانسهاي شکم و لگن دسترسي هرچه سريعتر امکانات اوليه اورژانس به مصدومين در حوادث است که اين زمان بر اساس استانداردهاي جهاني و به عنوان مثال در آمريکا 8 دقيقه است. در حالي که در کشور ما اين زمان از حداقل 30 دقيقه تا چند ساعت به طول مي انجامد که اين امر باعث به خطر افتادن سلامتي مصدوم و بيمار مي شود.  وي موارد اورژانس شکم و لگن در اثر حوادث را شامل حوادث کار، سقوط از بلندي، تيرخوردگي و حوادث ناشي از تصادفات اتومبيل و غيره برشمرد و افزود: زمان شروع درمان در نتيجه حاصل شده در اينگونه موارد بسيار حائز اهميت است و لازم است سيستم هاي ارجاع و مراکز تروما توسط مسئولان بيشتر مورد توجه قرار گيرند.  دکتر شفاهي از موارد ديگر اورژانس هاي شکم و لگن که در جريان چهارمين کنگره جراحان عمومي ايران مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد به موارد ناشي از زخم هاي معده و اثني عشر و سوراخ شدن آنها اشاره و تاکيد کرد: عليرغم وجود داروهاي مختلف که آمار زخم هاي گوارش را پايين مي آورند هنوز شاهديم 15 تا20 درصد زخمهاي دستگاه گوارشي فوقاني منجر به عوارضي نظير سوراخ شدن و خونريزي شده و باعث دخالت بخشهاي اورژانس جراحي مي شوند.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته