جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/09/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) (ميلاد امام علي النقي الهادي(ع) و عيد سعيدغدير خم مبارک باد نسخه شماره 3478

در صورت عدم اقدام مناسب دولت و مجلس;
ايران قرباني بزرگ بحران اقتصادي دنيا لقب خواهد گرفت


بودجه 89 در برزخ


مسکوکات و ارز


كوتاه وخواندني


 در صورت عدم اقدام مناسب دولت و مجلس;
 ايران قرباني بزرگ بحران اقتصادي دنيا لقب خواهد گرفت 

رييس کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه ايران حتي سنگ قبر وارد مي کند، هشدار داد: در صورت عدم اقدام مناسب دولت و مجلس، ايران قرباني بزرگ بحران اقتصادي دنيا لقب خواهد گرفت.
به گزارش مهر، حسين هاشمي در ديدار با صاحبان صنايع مراغه افزود: کشورهاي پيشرفته صنعتي، بحران اقتصادي دنيا را ايجاد کردند و اکنون با تمهيداتي که بکار بردند به تدريج از اين بحران رها مي شوند اما عاقبت کشورهاي در حال توسعه و کمتر توسعه يافته جهان که توان رقابت با کشورهاي پيشرفته را ندارند، مبهم است.وي گفت: واحدهاي صنعتي کشورهاي پيشرفته به دنبال بروز بحران اقتصادي، مورد پشتيباني مالي دولت هاي خود قرار گرفتند اما اين راهکار در کشورهاي در حال توسعه و کمتر توسعه يافته عملياتي نشد و همين موضوع نگراني ها را سبب شده است.
نماينده ميانه اظهارات عده اي مبني بر اينکه ايران از بحران اقتصادي دنيا لطمه نديده است را نادرست و خلاف واقع خواند و گفت: وقتي قيمت مس،  فولاد و نفت ايران نصف مي شود مي توان نتيجه گرفت که اين بحران حتما به کشورمان لطمه زده است.
وي، هوشمندي دولت و مجلس براي برون رفت از اين بحران اقتصادي را ضروري دانست و افزود: در حالي که ايران علاوه بر دارا بودن امکانات زيرزميني و سطحي و نيز بهره مندي از نيروي انساني توانمند، از موقعيت ژئوپلتيک فوق العاده اي برخوردار است مي توان با هوشمندي و تدبير،  از اين بحران با کمترين هزينه خارج شد.هاشمي واردات بي رويه را يکي از آسيب هاي جدي کشور توصيف کرد و گفت: در حالي که حتي سنگ قبر وارد کشور مي شود نبايد انتظار پا گرفتن صنعت داخلي و جبران بحران اقتصادي را داشت.
وي از اينکه قطعات خودروي توليد داخل با مارک شرکت ايراني وارد کشور مي شود، اظهار تاسف کرد و افزود: کميسيون صنايع و معادن مجلس معتقد است يکي از راه هاي برون رفت از اين مشکلات، کنترل واردات بي رويه و نيز ممانعت از واردات کالاي بي کيفيت به کشور است.
رييس کميسيون صنايع و معادن مجلس،  تن دادن دولت به استمهال يک ساله بدهي هاي کمتر از 20 ميليارد ريال واحدهاي توليدي به سيستم بانکي را يکي از دستاوردهاي مهم مجلس براي رفع گوشه اي از موانع فعالان اقتصادي عنوان کرد و گفت: البته استمهال بدهي هاي بالاي 20 ميليارد ريال نيز به شدت پيگيري مي شود تا اقتصاد کشور رونق بگيرد.
از نکات جالب توجه اينکه وقتي در اين جلسه يکي از مديران صنعتي بخش خصوصي از واردات بي رويه انواع لوازم صنعتي و حتي ميوه و مواد غذايي به کشور انتقاد کرد، رئيس کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: واردات ميوه که چيزي نيست، هم اکنون سنگ قبر نيز به کشور وارد مي کنيم!


  بودجه 89 در برزخ  

با وجودي که مهلت دستگاه هاي اجرايي براي ارايه بودجه پيشنهادي به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي به پايان رسيده، اما شواهد نشان مي دهد که اين معاونت در خارج از مهلت قانوني منتظر دريافت پيشنهاد دستگاه هاست.
به گزارش ايلنا، ابراز نگراني مجلس از دير ارايه شدن لايحه بودجه سال آينده کل کشور در شرايط فشار کاري دو لايحه نفس گير، اگرچه رسما به دولت اعلام شده، اما آخرين گزارش ها حاکي است که مراحل تدوين بودجه به وقت اضافه کشيده خواهد شد. کارشناسان معتقدند در تاريخ بودجه نويسي دهه گذشته چنين تاخيري بي سابقه بوده و با توجه به اينکه هنوز مراحل تدوين بودجه آغاز نشده ، احتمال اينکه ارايه لايحه بودجه 89 به اسفند و بررسي آن به سال آينده موکول شود، محتمل است.
در حالي که رحيم ممبيني معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي هفته گذشته از پايان مهلت قانوني دستگاه ها براي ارايه پيشنهاد بودجه سال آينده کل کشور خبر داده بود، در بخشنامه اي که به تاريخ سوم آذرماه امسال به دستگاه ها ابلاغ شده، از آمادگي اين دستگاه براي دريافت اين پيشنهادات خبر داده است.
براساس اين گزارش، از آنجا که براساس قانون بودجه هاي سنواتي بايد بر مبناي قوانين توسعه اي نوشته شود و با توجه به اينکه دولت مصمم به اجراي قانون هدفمندکردن  يارانه ها در سال آينده است، بودجه سال 89 همچنان در انتظار دو قانون مهم معطل مانده است. اين معطلي موجب شده تا دستگاه ها نسبت به ارايه پيشنهادات خود با ترديد مواجه شوند.
بودجه 89 اولين بودجه دولت دهم محسوب مي شود که بايد براساس برنامه پنجم توسعه تهيه شود. براساس سياست هاي کلي برنامه پنجم تاکيد شده که بودجه سال آينده بايد شرايط ايجاد رشد اقتصادي 8 درصد، بيکاري 7 درصد و کاهش ضريب جيني به 0/36 درصد را فراهم کند.
در همين رابطع معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري به ايسنا گفت: مهلت ارسال بودجه پيشنهادي دستگاه ها تا دوشنبه هفته آينده تمديد شد.
رحيم ممبيني با بيان اينکه امسال بستر ارائه بودجه پيشنهادي الکترونيکي شده و بعضي دستگاه ها نتوانسته اند تا پايان مهلت مقرر (9 آذر) بودجه خود را ارائه کنند، افزود: دستگاه ها با جديت مشغول تهيه بودجه پيشنهادي هستند و ما هم بلافاصله کارهاي تلفيق و تنظيم لايحه را انجام خواهيم داد. وي در پاسخ به اين سوال که آيا دولت تا پايان مهلت قانوني اعلام شده توسط رييس مجلس (15 آذر) لايحه بودجه را به مجلس ارائه مي کند يا خير؟ گفت: ما تلاشمان اين است که در زمان مناسب لايحه را تقديم کنيم، اما به هر حال بايد بتوانيم کارهاي بودجه را انجام بدهيم که در حال حاضر اين کارها در حال انجام است.


 مسکوکات و ارز  

             يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                 28850 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                288000 تومان

 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                            287000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                           144000 تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                       73000   تومان
 
دلا ر                                                                                                          1000  تومان
  
يورو                                                                                                                       1507 تومان


 كوتاه وخواندني  

واگذاريسايپا  و  ايران خودرو تا پايان سال
رييس سازمان خصوصي سازي از واگذاري دو غول صنعت خودروسازي ايران (ايران خودرو و سايپا) تا پايان امسال خبر داد. غلامرضا حيدري کردزنگنه در گفت وگو با مهر از واگذاري ايران خودرو و سايپا تا پايان امسال بر اساس قانون بودجه سال 88 خبر داد و گفت: با توجه به اين امر تاخيري در واگذاري اين دو شرکت وجود ندارد و مهلت قانوني براي واگذاري آنها پايان امسال است.

اعضاي جديد هيئت مديره بيمه آسيا معرفي شدند
وزير اقتصاد دو عضو جديد هيئت مديره بيمه آسيا را منصوب کرد. به گزارش روابط عمومي بيمه آسيا، جلسه معارفه اعضاي هيئت مديره بيمه آسيا با حضور اصغر ابوالحسني معاون بانک و بيمه وزير اقتصاد، مديرعامل و جمعي از مديران شرکت بيمه آسيا در محل وزارت اقتصاد برگزار شد. در اين جلسه حميد تاجيک و مجيد نادري به عنوان چهارمين و پنجمين عضو جديد هيئت مديره بيمه آسيا احکام خود را دريافت کردند.

رکوردزني بدون توقف طلا
به دنبال ادامه روند نزولي ارزش دلار در برابر ساير ارزهاي معتبر بين المللي و هجوم سرمايه گذاران بين المللي براي خريد طلا، قيمت جهاني طلا براي دومين روز متوالي افزايش يافت و به بيش از 1200 دلار رسيد.
به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، قيمت جهاني طلا از ابتداي امسال بيش از 38 درصد افزايش داشته است. ارزش دلار در برابر سبدي از شش ارز معتبر بين المللي نيز 8/5 درصد کاهش داشته است. ديويد ترتل کارشناس ارشد موسسه سيتي گروپ در اين باره گفت، قيمت جهاني طلا به طوري در حال افزايش است که گويي هيچ فردايي وجود ندارد. قيمت طلا و ساير مواداوليه در بازارهاي جهاني طي روزهاي آينده نيز افزايش خواهد يافت. کاهش ارزش دلار بيشترين نقش را در افزايش شديد قيمت طلا داشته است. قيمت هر اونس طلا در بازارهاي جهاني به 1217/3 دلار رسيد.به اعتقاد کارشناسان اقتصادي پايين بودن نرخ بهره بانکي در آمريکا و کاهش شديد ارزش دلار در برابر يورو و ين بيشترين تاثير و نقش را در افزايش قيمت طلا داشته است. کاهش ارزش دلار موجب شده تا سرمايه گذاران براي جلوگيري از کاهش ارزش دارايي هاي خود به سوي بازار طلا و فلزات گران بها روي آورند. هند، موريتيوس و سريلانکا طي سه ماه سوم امسال بيش از 403/3 تن طلا خريداري کردند. چين نيز قصد دارد ذخاير طلاي خود را طي سه تا پنج سال آينده به بيش از 6 هزار تن افزايش دهد.

 بانک مرکزي تاييد کرد;
افزايش قيمت گوشت گوسفند، گاو، گوساله و مرغ
بانک مرکزي از افزايش قيمت گوشت گوسفند، گاو، گوساله و مرغ در هفته منتهي به 6 آذرماه جاري نسبت به هفته مشابه قبل خبر داد. به گزارش مهر، بانک مرکزي متوسط قيمت خرده فروشي برخي از مواد خوراکي در تهران در هفته منتهي به 6 آذرماه جاري را اعلام کرد.در هفته مورد گزارش، در گروه لبنيات قيمت کره پاستوريزه نسبت به هفته قبل اندکي افزايش يافت و بهاي ساير اقلام اين گروه ثابت بود. قيمت تخم مرغ افزايش يافت و شانه اي 31800 الي 43000 ريال فروش مي رفت. در گروه برنج، بهاي برنج وارداتي غيرتايلندي اندکي کاهش ولي قيمت برنج داخله درجه دو اندکي افزايش داشت. بهاي برنج داخله درجه يک ثابت بود. در گروه حبوب، قيمت لوبياچيتي و لوبيا چشم بلبلي افزايش يافت ولي بهاي ساير اقلام اين گروه ثابت بود. در خواروبار فروشي هاي مستقر در ميادين زير نظر شهرداري اقلام حبوب عرضه نمي گرديد.در هفته مورد بررسي، ميادين زيرنظر شهرداري تهران اقلام ميوه و سبزي تازه را که تعدادي از آنها از نظر کيفي در سطح پاييني قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري مي فروختند. ميوه فروشي هاي سطح شهر اقلام مرغوب ميوه و سبزي تازه را عرضه مي نمودند که در گروه ميوه هاي تازه قيمت سيب قرمز تخم لبنان، ليمو شيرين، انار، انگور، خربزه و هندوانه افزايش ولي بهاي ساير اقلام اين گروه کاهش يافت. در گروه سبزي هاي تازه قيمت پياز و سبزي هاي برگي بدون تغيير بود. بهاي خيار و کدو سبز کاهش ولي قيمت ساير اقلام اين گروه به ويژه لوبياسبز افزايش داشت. در اين هفته قيمت گوشت گوسفند، گوشت تازه گاو و گوساله و گوشت مرغ افزايش يافت.در هفته مورد بررسي، قيمت قند، شکر و چاي خارجي افزايش ولي بهاي انواع روغن نباتي اندکي کاهش يافت.

اکونوميست: نرخ بيکاري ايران امسال به 12/9 درصد افزايش مي يابد
اکونوميست در تازه ترين گزارش خود اعلام کرد که نرخ بيکاري ايران در سال جاري به 12/9 درصد افزايش خواهد يافت.
به گزارش ايسنا، واحد اطلاعات اقتصادي اکونوميست در گزارش ماه نوامبر 2009 خود نيروي کار ايران در سال گذشته را 24 ميليون و300 هزار نفر و نرخ بيکاري را 12/5 درصد اعلام و پيش بيني کرد که اين شاخص ها در سال جاري به ترتيب 25 ميليون نفر و 12/9 درصد خواهد بود. انتظار مي رود طي دو سال آينده نيروي کار ايران به ترتيب معادل 25 ميليون و 700 هزار نفر و 26 ميليون و400 هزار نفر باشد که اين شاخص براي نرخ بيکاري معادل 13/2 و 14/1 درصد خواهد بود. در سال 1391 شمار افراد داراي شغل ايران به 27 ميليون نفر خواهد رسيد که اين ميزان براي سال 1392 معادل 27 ميليون و 700 هزار نفر پيش بيني شده است. در همين حال عنوان شده است که نرخ بيکاري در سال 1391 برابر با 15 درصد خواهد بود که بدون تغيير در سال 1392 نيز برابر با 15 درصد خواهد بود. به اعتقاد اکونوميست در سال 1393 نيروي کار ايران معادل 28 ميليون و400 هزار نفر و نرخ بيکاري برابر با 15/5 درصد خواهد بود.
 
70 درصد برنج ايراني روي دست کشاورزان باقي ماند
عضو هيات مديره انجمن برنج کشور گفت: به علت واردات بي رويه برنج هاي خارجي در حال حاضر حدود 70 درصد برنج کشاورزان روي دستشان باقي مانده ضمن اينکه حدود 15 تا 20 درصد از توليد سال گذشته نيز در انبارها موجود و در حال از بين رفتن است. غلامعلي قرباني در گفت وگو با ايسنا، تصريح کرد: به علت پايين و نامناسب بودن قيمت برنج کشاورزان نيز سعي مي کنند تا حد ممکن از فروش محصول خود خودداري کنند. قرباني با يادآوري اينکه کارشناسان وزارت جهادکشاورزي قيمت تمام شده هر کيلو برنج ايراني را 1800 تومان برآورد کرده اند، ضمن اينکه 70 درصد قيمت تمام شده هر کيلو برنج را مربوط به هزينه کارگري دانست، ادامه داد: با توجه به اين قيمت تمام شده اگر کشاورزان محصول خود را کمتر از 2500 تومان بفروشند براي آنها توجيه اقتصادي ندارد.
 
تهراني ها، نگران کيفيت آب لوله کشي
يک چهارم تهراني ها نگران وضع کيفيت آب آشاميدني خود هستند. به گزارش شبکه خبر، بر اساس آمارهاي اعلام شده از 7 شهر بزرگ کشور در خصوص نگراني از وضعيت آب لوله کشي، بيش از نيمي از اهوازي ها اعتمادي به سالم بودن آب آشاميدني خود ندارند.بر طبق آمار به دست آمده،  27 درصد تهراني ها، 44 درصد اصفهاني  ها، 36 درصد مردم رشت، 30 درصد مشهدي ها، 28 درصد شيرازي ها و 26 درصد تبريزي ها از سلامت آب شرب مورد استفاده شده مطمئن نيستند.اما در حالي که تهراني ها بيشترين جمعيت کشور را به خود اختصاص داده اند ولي 13 درصد کمتراز سايرين در اين خصوص اظهار نگراني کرده اند و تبريز با کمترين درصد در ليست بيشترين رضايتمندان از کيفيت آب آشاميدني قرار دارند. يکي از مشکلات آب در ايران اين است که به لحاظ کثرت جمعيت مصرف آب شرب فزوني يافته و هيچ برنامه ريزي مدون و منسجمي تاکنون در رابطه با آب شرب مصرفي نشده است.بر اساس آمارهاي استخراج شده، 64 درصد خانواده هايي که از مصرف آب لوله کشي اکراه داشته و به مصرف آب بسته بندي شده روي آورده اند، اين نشان دهنده اين موضوع است که رويکرد مردم به آب شرب بسته بندي بيشتر از آب لوله کشي است. تهران که مهمترين نقطه کشور است از نظر کارشناسان به دليل حفر چاه در درون شهرها آب شرب اين شهر آلوده است و اگرچه با کلر مرتفع مي شود اما فايده اي ندارد بنابراين مجموعه مصارف و نيازهاي آبي مانند توسعه بخش هاي مسکوني، صنعت و کشاورزي ايجاب مي کند که در بلندمدت براي آب تهران چاره جويي شود.

آخرين قيمت وام مسکن در بازار
قيمت وام 18 ميليوني مسکن طي روزهاي اخير در بازار افزايش يافته است.
به گزارش ايسنا، وام 18 ميليون توماني مسکن که از پرطرفدارترين انواع وام مسکن به شمار مي رود در صورت عدم ارائه گواهي توسط مراکز فروش وام از دو ميليون و 800 هزار تومان تا سه ميليون و 100 هزار تومان به مشتريان فروخته مي شود اين در حالي است که در صورتي که خريدار توانايي ارائه گواهي را نداشته باشد و مرکز فروش وام اقدام به تهيه آن کند، گاه وام از سه ميليون و 100 هزار تومان تا سه ميليون و 600 هزار تومان به فروش مي رسد. گفتني است، قيمت اين وام براي حومه تهران گران تر است و علاوه بر هزينه وام، هزينه وکالت، کارشناسي و قطعي - رهني براي خريدار حدود 500 هزار تومان است. براساس اين گزارش دارندگان اين وام مي توانند وام خود را در صورت عدم ارائه گواهي از دو ميليون و 750 هزار تومان تا دو ميليون و 850 هزار تومان و در صورت تهيه گواهي حدود سه ميليون و 100 هزار تومان به مراکز خريد وام بفروشند. همچنين در صورتي که دارنده وام بتواند رضايت شعبه براي انتقال وام به حومه را جلب کند آنگاه قيمت اين وام در صورت عدم ارائه گواهي تا سه ميليون و دويست هزار تومان و در صورت ارائه گواهي توسط دارنده وام تا چهار ميليون و دويست هزار تومان افزايش مي يابد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته