جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/09/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) (ميلاد امام علي النقي الهادي(ع) و عيد سعيدغدير خم مبارک باد نسخه شماره 3478

رئيس سازمان آموزش و پرورش شهرستان هاي استان تهران:
3/5 درصد مراکز استعدادهاي درخشان در شهرستان هاي استان تهران است

برگزاري دومين کنگره 290 شهيد شهر چهاردانگه
انقلاب ما با شهادت شهيدان حيات يافته و تا ابد دوام خواهد داشت

نماينده رباط کريم:
شهيد مدرس بايد الگوي نمايندگان مجلس باشد


ايران زمين


گل گشت


  رئيس سازمان آموزش و پرورش شهرستان هاي استان تهران:
 3/5 درصد مراکز استعدادهاي درخشان در شهرستان هاي استان تهران است 

کرج -  خبرنگارآفرينش
همايش تقدير از برترين هاي مراکز استعداد هاي درخشان شهرستان هاي استان تهران با حضور رئيس سازمان آموزش و پرورش شهرستان هاي استان تهران ، معاون سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان و جمعي از دانش آموزان فرهيخته مدارس فرزانگان و طلايه داران ، در کانون فرهنگي تربيتي دخترانه شهيد فهميده شهرستان کرج برگزار شد .
در اين همايش رئيس سازمان آموزش و پرورش شهرستان  هاي استان تهران طي سخناني اظهار داشت: شهرستان  هاي استان تهران 8/5 درصد کل دانش آموزان کشور را در خود جاي داده است و سازمان آموزش و پرورش شهرستان  هاي استان تهران، با يک ميليون و 170 هزار دانش  آموزان، سومين سازمان از ميان 31 سازمان آموزش و پرورش در سطح کشور است.
سيد علي يزدي خواه ،  تعداد مراکز سمپاد سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان، در کشور را 350 مرکز اعلام کرد و افزود: از اين تعداد، 15 مرکز در شهرستان هاي استان تهران قرار دارد و حدود 3/5 درصد از کل مراکز استعداد هاي درخشان در شهرستان  هاي استان تهران واقع شده است.
وي ادامه داد: هفت درصد کل مدال آوران المپيادها، دانش آموزان شهرستان  هاي استان تهران بوده اند و اين يعني استعداد هاي درخشان اين شهرستان  ها توانسته  اند دو برابر نسبت خود در مقايسه با ساير دانش آموزان کشور کسب موفقيت کنند.
يزدي خواه خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه تا پيش از انقلاب چنين مراکزي در کشور وجود نداشت و در بسياري از کشورها نيز هنوز اين مراکز تاسيس نشده است، بايد وجود اين فضا را قدر بدانيم و از همه لحظات خود استفاده مطلوب کنيم.
وي همچنين بيان داشت: از هر 100 دانش آموزي که معدل بالاي 19 داشته باشند، تنها سه درصد براي تحصيل در مراکز استعداد هاي درخشان انتخاب مي  شوند و در اين فضا ديگر در کلاس درس اختلاف سطح علمي وجود ندارد و دانش  آموزان شانه به شانه يکديگر جلو مي روند و پيشرفت مي  کنند.
اين مسئول اضافه کرد: فضاي مراکز استعداد هاي درخشان، در خدمت ترقي و تعالي آموزشي و پرورشي دانش آموزان طراحي شده است و آنها را به سمت توانمند  سازي پيش مي  برد.
وي با اشاره به آياتي از قرآن، تزکيه را مقدم بر تعليم عنوان کرد و گفت: دانش آموز مدرسه استعدادهاي درخشان، هميشه بايد نقطه اوج را ببيند و در هر رشته و عرصه اي که وارد مي شود، آخرين نقطه را هدف گيري کند و بداند که اگر بال ايمان نداشته باشد، به اين اوج نخواهد رسيد.
 رئيس سازمان آموزش و پرورش شهرستان  هاي استان تهران يادآور شد: تکنولوژي و تمدن صنعتي دنياي غرب، مرهون بيش از سه قرن کار و تلاش است اما کشور ما طي هشت سال گذشته توانسته است با ايمان به خدا، در بسياري از عرصه  ها مقام اول تا پنجم را به دست آورد و دليل آن تعهد و تخصص دانشمندان ايراني است.
وي همچنين با اشاره به اينکه ميانگين هوش فرزندان اين سرزمين از ميانگين هوش دانش آموزان بسياري از کشورها بيشتر و بالاتر است، گفت: توقع ما از استعداد هاي درخشان اين است که همان طور که نظام براي رشد و تعالي آنها هزينه و سرمايه  گذاري مي  کند، آنها نيز در مقابل از اين سرمايه  ها به طور صحيح و به نحو مطلوب در راستاي رشد و تعالي نظام جمهوري اسلامي استفاده کنند.
در ادامه اين همايش ، معاون آموزشي و تربيتي سازمان ملي پرورش استعداد هاي درخشان نيز از رشد 50 درصدي احداث و افزايش مراکز استعداد هاي درخشان در سال تحصيلي 89 - 88 خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر 380 مرکز پرورش استعدادهاي درخشان در سطح کشور وجود دارد که در اين مراکز 53 هزار و 916 دانش آموز با دو عنوان «فرزانگان» براي مراکز دخترانه و «طلايه داران» براي مراکز پسرانه در حال تحصيل هستند.
عبدالحسين حيدري تفرشي با اشاره به طرح  هاي اجرايي سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان براي دانش آموزان اين مراکز بيان داشت: براي نخستين بار در کشور، در سال جاري مرکز استعداد هاي درخشان را براي دوره تحصيلي ابتدايي راه اندازي کرده ايم و اين طرح را به صورت پايلوت در منطقه چهار تهران، قم و شاهرود به اجرا گذاشته  ايم.
وي دليل اين انتخاب را نمايانگر جمعيتي کشور اعلام کرد و گفت: دوره  هاي آموزشي مراکز در سال جاري تفکيک شده است و کلاس  هاي هر کدام از دوره هاي راهنمايي و دبيرستان در يک مکان جداگانه برگزار مي  شود.
حيدري همچنين از اجراي طرح تفرج در رياضي خبر داد و گفت: اين طرح در حال حاضر در 10 منطقه کشور براي مدارس دخترانه و در 11 منطقه کشور براي مدارس پسرانه فعال شده است.
وي با اشاره به اجراي طرح شهاب خاطرنشان کرد: شهاب در واقع کلمه اختصاري «شناسايي و هدايت استعدادهاي برتر» است که طي آن دانش  آموزان موفق مدارس عادي را انتخاب مي  کنيم و با معرفي دبيران حاذق، استعدادهاي برتر را شناسايي کرده و آنها را تحت پوشش سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان کشور قرار مي  دهيم.
معاون آموزشي و تربيتي سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان افزود: علاوه بر طرح هاي آموزشي، تعدادي طرح پرورشي نيز در دستور کار سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان قرار دارد که از جمله آنها مي توان به طرح شرکت دانش آموزان در مسائل قرآني اشاره کرد.
وي ادامه داد: اين طرح در چهار زمينه قرائت، ترجمه، مفاهيم و حفظ سوره هاي قرآن برگزار مي شود که هر کدام از اين موارد داراي 20 امتياز است که دانش آموزان بايد براي قبولي و صعود به مرحله بعد، حد اقل نمره 16 را دريافت کنند.
حيدري با بيان اينکه امسال سوره لقمان براي اجراي اين طرح در نظر گرفته شده است، تصريح کرد: هرچه دانش آموزان مراکز استعدادهاي درخشان بيشتر در اين طرح شرکت کنند، مورد تشويق قرار خواهند گرفت.
وي در ادامه گفت: براي نخستينن بار در کشور بحث قطب هاي علمي را مطرح کرديم و کشور را از لحاظ علمي به پنج قطب تقسيم کرديم تا روحيه رقابت را در ميان دانش آموزان تقويت کنيم.
حيدري همچنين بيان داشت: براساس يک طرح جديد، درس قرآن و عربي دوره راهنمايي را با هدف کاربردي کردن آن با هم تلفيق کرديم و به منظور تقويت خلاقيت دانش آموزان مراکز استعدادهاي درخشان، از سئوالات کتبي تشريحي و تستي در کنار هم استفاده مي  کنيم.
وي خاطرنشان کرد: در کشور بسيار بيشتر از اين تعداد که در مراکز استعدادهاي درخشان حضور دارند، نخبه وجود دارد، اما به دليل برخي از قوانين اين سازمان هنوز نتوانسته ايم همه آنها را پوشش دهيم، اما در راستاي اضافه کردن مراکز استعدادهاي درخشان، در تعدادي از شهرستان  ها نيز اين مراکز ايجاد شده است.  اين مسئول تاکيد کرد: در سال تحصيلي 88 - 87 در کل آزمون هاي المپياد علمي سمپاد، 152 نفر برگزيده شدند که از 12 نفر از آنها دانش آموزان مراکز استعدادهاي درخشان شهرستان  هاي استان تهران بوده اند.  وي افزود: از مجموع آزمون هاي علمي که در سراسر کشور برگزار شده است، 20 نفر حائز رتبه شده اند که 18 نفر آنها، از مراکز سمپاد بوده اند.  گفتني است در اين مراسم از دانش آموزان برتر مراکز استعدادهاي درخشان شهرستان  هاي استان تهران و نيز همکاران برتر اين مراکز، تقدير و تجليل به عمل آمد .


  برگزاري دومين کنگره 290 شهيد شهر چهاردانگه
 انقلاب ما با شهادت شهيدان حيات يافته و تا ابد دوام خواهد داشت  

اسلامشهر - خبر نگا رآفرينش 
سردار وحيدي وزير دفاع دولت دهم در جمع حاضرين در دومين کنگره 290 شهيد بخش چهاردانگه شهرستان اسلامشهر که  در محل مصلاي نماز جمعه اين شهربرگزار شد ، با بيان مطلب فوق اظهار داشت: شهدا» عصاره خوبيها و فضيلتها هستند و شهادت اوج قله اي است که همه انسانهاي آزاده تلاش مي نمايند به آن برسند  با از خودگذشتگي و ايثار و گام برداشتن در راه خداوند متعال دست يابي به شهادت امکان پذير مي باشد .
وزير دفاع از شهادت  بعنوان  يک فرهنگ و عالي ترين جلوه هنر نام برد و گفت : شهادت عالي ترين جلوه
فرهنگي است که امروزه درجامعه ما رواج دارد و اين يک اتفاق و يک حادثه کوتاه وگذرا نيست ، بلکه يک فرهنگ است و در واقع نهضت فرهنگي ما ، نهضت شهادت و ايثار است و شهدا» فرهنگ ساز عصر معاصر هستند .
رزمنده دوران 8سال دفاع مقدس افزود : قوي ترين ريشه فرهنگي در جامعه امروزي ، فرهنگ شهادت و از خودگذشتگي  شهدا» است و در جامعه ما شهادت ، پيوند دهنده اعضاي جامعه مي باشد و در جامعه اي که  از وجود شهدا» خالي باشد  ، آن جامعه ضعيف است و رو به افول و از بين رفتگي مي باشد و در واقع شهدا» ضامن بقاي جامعه ما هستند .
سردار وحيدي گفت : شهداي ما 3 کار مهم و اساسي انجام دادند  اول اينکه خدا را شناختند و براي خداوند يکتا ، شرک نورزيدند و ديگر اينکه شهدا» خودشان را شناختند و عمرشان را بيهوده تلف و تباه نکردند ، سوم اينکه اين شهيدان والا مقام  عالم را شناختند و در آن غير از راه خدا ، راه کسي ديگري را قبول نکردند .
وزير دفاع از شهيدان به عنوان شاهد و گواه در روز قيامت ياد کرد و گفت : در روز حساب در قيامت ، شهدا» داراي مصو نيت اجتماعي هستند و اگر امروز ما از مصونيت اجتماعي صحبت مي کنيم ، شهيد سنبل  مصونيت است و شهادت در جامعه ما با نظام ولايت فقيه معنا  پيدا کرده و در اين جامعه اگر ولي فقيه حکم کرد ، بايد جان خود را هم درراه  آرمانهاي مقدس نظام مقدس جمهوري اسلامي  فدا کنيم .
اين مقام مسئول  اظهار داشت : در جامعه اي که ولايت فقيه ، رهبري و هدايت  جامعه را بر عهده دارد  و شهادت با رهبري  ولايت فقيه معنا پيدا کرده ، نمي شود شهيد را از ولايت فقيه و مکتب ولايت جدا کرد و شهيد را قبول کرد و مخالف ولي فقيه بود و اين دروغ بزرگي است که از شهيد صحبت به ميان آورده شود و مخالف ولايت فقيه باشيم .
 وزير دفاع گفت : شهادت رمرز حيات و بقا» بشريت است و در علام مادي و معنوي داراي معني و مفهوم ارزشمندي است و بزرگترين منبع قدرت ما ، در حيات مادي و معنوي ، شهادت است و شهيد از يک طرف خود به شهود حقيقت ريسد و از طرف ديگر به جامعه حيات و دوام بخشيد و امروز جامعه و انقلاب ما به برکت وجود شهيدان و حيات آنها  زنده و پايدار است .
وي افزود : ملت ما رمز پيروزي را شهادت مي دانند و از همين رمز شهادت است که موجب ترس دشمنان است و دنيا از آن وحشت دارد و امروز همه کشورهايي که دم از آزادگي  و آزادي مي زنند  به جمهوري اسلامي ايران تکيه نموده اند و جمهوري اسلامي در عالم الهام بخش شده است .  در دومين کنگره شهداي شهر چهاردانگه که با استقبال چشمگير اقشار مختلف و بويژه جوانان مواجهه شد  حاج سعيد حداديان  مداح اهل بيت عصمت و طهارت  به مرثيه سراي و. نوحه خواني در مقام شهداي 8 سال دفاع مقدس پرداخت .


 نماينده رباط کريم:
 شهيد مدرس بايد الگوي نمايندگان مجلس باشد 

ربا ط کريم -خبرنگار آفرينش
نماينده مردم رباط کريم در مجلس تاکيد کرد: نمونه واقعي يک نماينده خدمتگزار و مخلص شهيد مدرس است و نمايندگان مجلس بايد اين شهيد گرانقدر را الگوي خود قرار دهند.
حسن نوروزي اظهار داشت: مجلس در ايران حدود يک قرن سابقه دارد که در اين مدت طولاني فراز و فرودهاي بسياري در کار آن به وقوع پيوسته است.
وي تصريح کرد: تاريخ مجلس در ايران به دو بخش عمده تقسيم مي شود که بخش اول از ابتداي مشروطه تا انقلاب اسلامي و بخش دوم پس از انقلاب شکوهمند 57 است.
اين نماينده مجلس افزود: تفاوت عمده اين دوره ها پايبندي  نمايندگان به تعاليم و احکام شرعي، انتخاب با راي و اراده مستقيم مردم، تاکيد بر حفظ منافع ملي و در نهايت استقلال مجلس و عدم سرسپردگي در برابر فشارهاي صاحبان قدرت است.
نوروزي تاکيد کرد: تا پيش از انقلاب در اکثر مواقع مجلسي دست نشانده و با حضور عوامل دربار تشکيل مي شد که به جاي تلاش براي حفظ منافع ملي، گوش به فرمان صاحب منصبان و درباريان بود اما پس از انقلاب اين شيوه از بين رفت و نمايندگان با راي و اراده مستقيم مردم انتخاب مي شوند.
وي با اشاره به گوشه هايي از تاريخ مجلس در ايران از شهيد مدرس به عنوان نمونه کامل يک نماينده مردمي که دغدغه حفظ منافع ملي و اجراي حدود اسلامي را داشت نام برد و افزود: شهيد مدرس در دوران حضور در مجلس اقدامات بسياري در راستاي انجام وظائف نمايندگي انجام داد که تامل در زندگي ايشان راهنماي بسيار خوبي براي مردم و نمايندگان است.
نماينده مردم رباط کريم در خانه ملت تاکيد کرد: مردم در زمان راي به کانديدها بايد افرادي همچون شهيد مدرس را انتخاب کرده و نمايندگان مجلس نيز بايد اين شهيد بزرگوار را الگوي خود قرار دهند.
نوروزي از اخلاص، بي ريايي، ساده زيستي، استقلال راي، اشراف به مسائل حکومتي، دينداري، آشنايي نزديک با مشکلات مردم، وقف منافع شخصي در راه تحقق منافع ملي، تلاش براي اجراي حدود و احکام اسلامي، ايستادگي در برابر حاکمان به ويژه درباريان و مقاومت در برابر زياده خواهي ها و زورگويي هاي بيگانگان از جمله سفراي کشورهاي غربي به عنوان مهم ترين ويژگي هاي شهيد مدرس نام برد.
وي تاکيد کرد: مجلسي که امثال شهيد مدرس ها در آن حضور دارند، هيچ گاه قوانين ضد مردمي و ضد ديني تصويب نکرده و همواره حافظ منافع ملت خواهد بود.
نوروزي کارنامه مجلس شوراي اسلامي پس از انقلاب اسلامي را نيز مثبت ارزيابي کرد و افزود: علت اصلي توفيق قوه مقننه در سه دهه عمر پربرکت جمهوري اسلامي انتخاب نمايندگان با راي مستقيم مردم و رهنمودهاي حکيمانه امام خميني (ره) و رهبري عظيم الشان انقلاب است.


 ايران زمين  

 بخشدار مرکزي دماوند
براي حل امور دهياران ، به تاسيس تعاوني نيازمنديم
 دماوند-خبرنگار آفرينش
دهياران روستاهاي بخش مرکزي دماوند در اولين نشست با بخشدار جديد به بيان مشکلات روستا هاي تحت مديريت خود پرداختند.
به گزارش خبرنگار آفرينش; در اين جلسه که با حضور موسي بهرامي و دهياران و همچنين جعفر محمدي معاون بخشدار برگزار گرديد ،ابتدا بهرامي به حمايت جدي بخشداري از دهياران اشاره کرد و گفت: سياست بخشداري مرکزي بر اين است که براي اجراي مصوبات شوراهاي اسلامي روستاها توسط دهياران با پيگيري بخشداري در ادارات مختلف شهرستان ورايزني با مدير بالا دستي استان به ثمر بنشيند و موانع جلوي دهياران مرتفع گردد.
بخشدار مرکزي دماوند در ادامه سخنان خود ساخت و سازهاي غير مجاز در حريم روستايي را معضل دانست و در اين زمينه از دهياران خواست تا با قدرت و جديت کامل از ساخت و سازهاي غيرمجاز در بافت هادي جلوگيري نمايند.
بهرامي پايان سخنان خود را به تاسيس تعاوني براي دهياران اختصاص داد و گفت: براي حل امور دهياران به تاسيس يک تعاوني نيازمنديم که اين تعاوني مي تواند در راستاي خدمت به دهياري ها و روستائيان گام هاي موثري بردارد.
در ادامه جلسه جعفر محمدي معاون بخشدار نسبت به وظايف دهياريها توضيحاتي داد و دهياران را مديران روستا خواند .
وي اضافه کرد: دهياري بايد در حريم بافت روستا پروانه هاي ساخت ،مجوزهاي حفاري و مجوز ديوار کشي را صادر نمايد و در تمام مراحل عمليات ساخت و ساز بنا نظارت داشته باشد.
محمدي گفت: دهيار يا مسئول فني دهياري براي پاسخ به استعلام هاي ادارات مربوط بايد از محل پلاک بازديد نمايند و موارد را به ريز در گزارشها بياورند.
همچنين در اين جلسه با زماني که اختيار در دهياران قرار گرفت، مشکلات هر روستا جداگانه بررسي شد وعمده مشکلات  دهياران کارشناسي نبودن طرح هادي روستا ، ساخت و سازهاي غير مجاز در خارج از بافت و همکاري نکردن بعضي ادارات شهرستان با دهيار بوده که در اين زمينه مقرر گرديد در جلسات آتي از بعضي روساي ادارات نيز دعوت به عمل آيد تا تعامل لازم بين دهياري ها و ادارات برقرار گردد.
 
پايگاه بسيج اداره فرهنگ و ارشاد رباط کريم نمايشگاه عکس برگزار نمود
رباط کريم - خبرنگار آفرينش
به مناسبت گراميداشت هفته بسيج مستضعفين پايگاه بسيج اداره فرهنگ وارشاد اسلامي شهرستان رباط کريم نمايشگاه عکسي از غيور مرديهاي دلاوران بسيج در ايام هشت سال دفاع مقدس   در محل فرمانداري رباط کريم برپا نمود.
به گزارش روابط  عمومي اين اداره اين نمايشگاه شامل 30اثرعکس از حماسه هاي بسيجيان  در عمليات هاي مختلف هشت سال دفاع مقدس در معرض ديد عموم قرار گرفت
گفتني است اين نمايشگاه همه روزه از ساعت 9صبح الي 15بعدازظهر در محل  فرمانداري شهرستان رباط کريم پذيراي علاقمندان است

کشف و ضبط کالاي قاچاق به ارزش 230 ميليون ريال
اروميه - خبرنگار آفرينش
در يک ماه گذشته به ارزش 230 ميليون ريال انواع کالاي قاچاق در شهرستان چالدران کشف و ضبط شده است. فرماندار چالدران در جلسه کميسيون فرعي مبارزه با قاچاق و ارز اين شهرستان با اعلام اين خبر گفت : اين کالاها شامل 65 هزار پاکت سيگار و 10 هزار ليتر مواد سوختي است که در محورهاي ارتباطي اين شهرستان به روستاهاي مرزي کشف و ضبط شده است .رضائي با بيان اينکه ماموران منطقه انتظامي اين شهرستان در اين زمينه 17 نفر را دستگير کرده اند افزود : در اين رابطه 13 دستگاه خودروي قاچاق توقيف و تحويل مقامات قضائي شده است.

بسيجي بايد در خط ولايت فقيه، اداي تکليف کند
يزد - خبرنگارآفرينش
بسيجي بايد در خط ولايت فقيه اداي تکليف کند و به ولايت ودوست داري اهل بيت تمسک نمايد.سردار اکبر فتوحي يکي از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس در مراسمي که بمناسبت شهادت حضرت امام محمد باقر (ع) و گراميداشت هفته بسيج در شرکت آب و فاضلاب استان يزد برگزار شد، گفت: روحيه تقوي وولايت مداري، شجاعت ، اخلاص وايثار از صفات با رز بسيجيان مي باشد.فرمانده پادگان حضرت رسول اکرم(ص) ميبد افزود: بسيجي يک مامور است، مامور به اداي تکليف در اين وظيفه الهي او بايد پيوسته خدا را در  نظر داشته و چشم بسيجي عين الله، گوش او اذن الله و دستان او يدالله باشد.فتوحي در جمع کارکنان آبفا اضافه کرد: بسيجي بايد در خط ولايت فقيه اداي تکليف کند و آنگونه که در زيارت عاشورا ابتدا برائت از دشمنان اسلام و سپس سلام به حضرت ابا عبدا... الحسين (ع)، در کربلاي معاصر نيز ابتدا بايد با دشمنان اسلام وکفر معاندت نموده و در مرحله بعد به ولايت ودستداري اهل بيت (ع) تمسک نمايد.گفتني است اين مراسم با حضور کارکنان آب و فاضلاب استان يزد برگزار و از ديگر برنامه هاي جانبي آن مي توان به قرائت زيارت عاشورا و دعاي توسل اشاره کرد.

پرداخت 185 ميليارد ريال غرامت به کشاورزان و دامداران اردبيل
اردبيل -  خبرنگارآفرينش
رئيس صندوق بيمه محصولات کشاورزي و دامي استان اردبيل گفت : ازابتداي امسال تاکنون 185 ميليارد ريال غرامت به کشاورزان و دامداران استان اردبيل پرداخت شده است .غلامحسين رحماني درگفتگو با خبرنگا رما ، افزود:  امسال 325 هزار و 400 هکتار ازمزارع استان زير پوشش صندوق بيمه محصولات کشاورزي هستند .
وي ادامه داد : اين ميزان پوشش بيمه اي نسبت به سال گذشته 25 درصد افزايش يافته است .رحماني تصريح کرد : براي اولين بار دراستان امسال 24 هزارو 100 هکتار ازمراتع استان زير پوشش بيمه کشاورزي قرار گرفته و 12 ميليون قطعه انواع طيور نيز بيمه شده است .رئيس صندوق بيمه محصولات کشاورزي و دامي استان اردبيل گفت : هم اکنون 60 درصد ازباغات بيمه شده استان درشهرستان مشکين شهر واقع شده است .
وي بابيان اينکه مجموع باغات بيمه شده استان 5هزارو 651 هکتار اعلام بوده افزود : تناثر بيمه محصولات سيب نيز به 25 تن درهرهکتار افزايش يافته است .وي اظهار داشت : امسال اين صندوق با بيمه يک ميليون 375 هزارراس انواع دام رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داد .رحماني دامداران و کشاورزان استان را به عقد قرارداد با صندوق بيمه کشاورزي فرا خواند .


 گل گشت  

 استان کهگيلويه و بويراحمد

کهگيلويه و بويراحمد يکي از استان هاي کشور ايران است. مرکز آن شهر ياسوج است و با مساحتي حدود ، 16،هزار و ،249، کيلومتر مربع، سرزميني نسبتا مرتفع و کوهستاني است.جمعيت کهگيلويه و بويراحمد بر پايه سرشماري مرکز آمار ايران در سال 1385 برابر با 634،299 نفر بوده که ، 52،درصد آن ها در روستاها و مابقي در شهرها سکونت دارند.استان کهگيلويه و بويراحمد از جمله استان هاي جنوبي ايران به شمار مي رود که با پنج استان همسايه است :از شرق با استان اصفهان و فارس ، از جنوب با استان بوشهر ، از غرب با خوزستان و از شمال با چهارمحال و بختياري.اين استان از نظر جمعيت و مساحت از استان هاي کوچک ايران است و درهر دو مورد داراي رتبه 28 در بين سي استان مي باشد. بزرگترين و پرجمعيت ترين شهرستان استان ، شهرستان بويراحمد به مرکزيت ياسوج مي باشد.
تاريخچه
ساکنان استان کهگيلويه و بويراحمد را مستوفي در تاريخ گزيده از تبار ايل جاکي از آن ها نام مي برد. ايل جاکي از تبار آريايي بوده و با خود زبان لري از شاخه زبان هاي ايراني را به اين منطقه آورده است.
کهگيلويه در زمان حمله عرب جز» قلمرو پارس بوده و يکي از مناطقي بوده که زميگان ناميده مي شدند. رياست مردم کهگيلويه در اواخر سده دوم و آغاز سده سوم هجري به عهده فردي به نام روزبه بوده است. پس از او فرزندش مهرگان و پس از مهرگان برادرش سلمه فرمانرواي مردم کهگيلويه شدند. در آن زمان شخصي به نام گيلويه از جايي به نام خمايگاه پائين نزد سلمه آمد و در دستگاه او پايگاه و جايگاهي پيدا کرد و پس از مرگ سلمه توانست زمام امور را بدست بگيرد و آن چنان بزرگي و ارج يافت که منطقه را به نام او کوه گيلويه (کهگيلويه) خواندند. خاندان گيلويه دست کم تا سال 346هجري بر نواحي کهگيلويه فرمانروايي کردند.
در قديم چهار ايل بويراحمد، نويي، دشمن زياري و چرام را اصطلاحا «چهاربنيچه» مي ناميدند. از ديگر ايلات مهم و قدرتمند استان ايل باوي بوده که محدوده شهرستان گچساران محل سکونت آنان بوده است. اين منطقه در سده شش هجري بخشي از قلمرو اتابکان لر بزرگ به شمار مي آمد. فرمانروايان گوناگون اين خاندان، ازجمله ابوطاهر (فرمانروايي 500تا 600 هجري)، هزاراسب، تيکله، کلجه، پشنگ، هوشنگ، افراسياب و کاميار بر اين مناطق حکم راندند. واپسين اتابک، غياث الدين بن کاووس بن پشنگ بود که سلطان ابراهيم تيموري فرزند شاهرخ از پادشاهان تيموري، احتمالا در سال 827 او را برکنار کرد
  جمعيت   
  بر اساس آخرين سرشماري جمعيت استان اندکي بالغ بر يک ميليون نفر بوده که حدود 42 درصد آنرا جمعيت شهري ، 56/5 جمعيت روستايي و 1/5 درصد آن را جمعيت غيرساکن يا عشايري است 0 بر اساس اخرين تقسيمات کشوري استان داراي پنج شهرستان ( بويراحمد ، دنا ، گچساران ، کهگيلويه و بهمئي ) ، 13 شهر ، 14 بخش ، 40 دهستان و 2015 روستا است . از لحاظ پراکندگي جمعيت ، شهرستان بويراحمد با 39 درصد پرجمعيت ترين و شهرستان گچساران با 23 درصد کم جمعيت ترين شهرستان بوده اند
 کوه بندگرد
کوه بندگرد به صورت نيمه جنگلي در فاصله 80 کيلومتري شمال غربي ياسوج قرار گرفته است. اين کوه با ارتفاع 2800 متر سرچشمه رودخانه مور زرد و رودخانه شهنيز ميباشد. اين کوه از شرق به کوه ماري و از غرب به کوه دالون چسبيده  است.
چال کلاغ
اين کوه که به کوه چال کلاغ نام گرفته است در فاصله 14 کيلومتري شمال شرقي ياسوج واقع شده  است. طول ارتفاع اين کوه 3531 متر و سرچشمه رودخانه ماربر و رودخانه مهريان و جوب خاله است . اين کوه در دماغه جنوب شرقي کوهستان دينار ( دنا )  قرار گرفته اشت .
رودخانه مارون
رودخانه مارون بيشترين مقدار آب استان را خارج مي کند . حوزه آبريز آن، قسمت غربي مناطق  بويراحمد سفلي و قسمت اعظم طيبي و دشمن زياري را در بر مي گيرد. اين رود پس از عبور از دم لوداب،  وارد مناطق  دشمن زياري و طيبي مي شود و در مسير خود شعبه  هاي مهمي را دريافت مي کند و پس از عبور از ميان سوق و لنده از آخرين نقطه کهگيلويه به نام تنگ  تکاب مي گذرد و به سمت بهبهان و اهواز در استان خوزستان جريان مي يابد و به نام رود جراحي به خليج فارس مي ريزد.  سرچشمه  هاي اين رود بويژه در دامنه کوه  ها براي گشت و گذار و تفريح بسيار جذاب و دلپذير مي باشد .
رودخانه خرسان
اين رودخانه که به  خرسان شهرت گرفته است, بزرگترين ريزابه رود کارون است و ازکوه هاي تنگ سرخ و کنه دوده سه در 43 کيلومتري جنوب شرقي ياسوج و 15 کيلومتري شمال غربي شهر اردکان فارس سرچشمه ميگيرد و به نام رودخانه بشار به سوي شمال غربي امتداد  مييابد. اين رودخانه ضمن عبور از دره غربي کوه تنگ سرخ، روستاهاي بردزرد، تنگ مشکان و تنگ خشک را سيراب ميسازد. در يک کيلومتري غرب روستاي تنگ سرخ با رود تنگ سرخ يا محمود بيگي درهم مي آميزد و به دره ميان کوه هاي توپ عبدالله  ( در قسمت  شرق ) و پازنان ( در قسمت  غرب) وارد ميشود. در مدخل دره مزبور روستاي ده تولي را مشروب ميکند و پس از آميختن با يک ريزابه شرقي با آب دره دلي صفدر و سپس با رود وزگ مخلوط ميگردد و از طريق دره شرقي کوه خرکلون به سوي روستاي کلگه جاري ميشود . پس از عبور از روستاي سرتنگ، در 3 کيلومتري روستاي ده شيخ با آب دره آبزا در هم مي آميزد و بعد از عبور از روستاهاي ده کهنه و سرسور به روستاي دو راه ميرسد. در شرق روستاي اخير با رودخانه گرداب , که از تنگ آبدوهي ميگذرد, مخلوط ميشود و به نام رودخانه گرم و گاه به نام رود خرسان به ناحيه لردگان در چهار محال و بختياري وارد ميشود. طول رودخانه خرسان 230 کيلومتر و طول ارتفاع سرچشمه آن از سطح دريا 2900 متر مي باشد. سراسر اين رودخانه يکي از مناسب ترين مکانها براي انجام دادن  ورزشهاي آبي مي باشد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته