جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/10/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3499


رئيس مجلس:آرام بخشي درکشور به طورجد دنبال شود


نامه محسن رضايي به مقام معظم رهبري


سرمقاله


پورمحمدي:سازمان بازرسي بي قانوني را نمي پذيرد


آيت ا... جنتي: ماهيت حوادث اخير روشن شده است


عسگراولادي: شعارهاي انحرافي به وحدت آسيب خواهد زد


بيانيه خانه احزاب براي برون رفت ازوضعيت موجود


کوتاه از سياست


ميز خبر


  رئيس مجلس:آرام بخشي درکشور به طورجد دنبال شود  

گروه سياسي: علي لاريجاني تحريک براي اختلاف افکني را  خيانت به کشور دانست وبا اشاره به حوادث اخيرتوصيه کرد; با توجه به سايش هاي سياسي کشور، آرام بخشي به طور جد در کشور دنبال شود. به گزارش ايلنا، علي لاريجاني که در شوراي اداري استان خراسان رضوي سخن مي گفت با اشاره به حوادث اخير کشور، تصريح کرد:حرکت هاي سياسي اخير در کشور سايش هايي براي کشور در صحنه بين المللي ايجاد کرد بنابراين افراد بايد رفتار خود را مورد ارزيابي قرار دهند. رئيس مجلس تصريح کرد: توصيه من اين است که آرام بخشي در کشور به طور جد دنبال شود. 
سند چشم انداز را درست طي نکرديم 
رئيس مجلس با اشاره به اصل 44 قانون اساسي، خاطرنشان کرد: برآوردهاي استراتژيک در کشور نشانگر آنست که برخي شاخص ها را براساس سند چشم انداز درست طي نکرده ايم. رئيس قوه مقننه با بيان مثالي خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در پايان برنامه پنجم توسعه مي بايست اتکا به نفت به صفر مي رسيد اما در حال خوش بينانه امسال 60 هزار ميليارد هزينه جاري داريم. لاريجاني با تاکيد بر لزوم تغيير روش، تصريح کرد: با ادامه اين وضع همواره بودجه جاري ما افزايش پيدا خواهد کرد. نماينده مرم قم در مجلس افزود: چنانچه از مردم کمک بگيريم مي توانيم در همين وضعيت فعلي پروژه هاي عمراني را به سه برابر افزايش دهيم. رئيس مجلس با بيان اينکه بايد با معوقات بانکي بخش صنعت و توليد برخورد آرام و متوازني داشته باشيم، گفت: اينکه رکود جهاني باعث معضلات اقتصادي در کشور شده است را نفي نمي کنم اما اقتصاد ما به اقتصاد جهاني چسبندگي زيادي ندارد. 
تحريک براي اختلاف افکني،  خيانت به کشور است 
رئيس مجلس در جمع مردم خواف نيز با تاکيد بر اينکه امروز تحريک براي اختلاف افکني،  خيانت به کشور است، اظهار کرد: همت همه بايد صرف توسعه کشور شود و نقطه تمرکز بايد به سمت مسائل اصلي کشور باشد. رئيس قوه مقننه با بيان اينکه توسعه يک امر فراگير و چند وجهي است ، افزود: نقطه تمرکز همه بايد به سمت مسائل اصلي کشور باشد. اگر مسئله خشکسالي براي کشاورزان آزار دهنده است ، بايد به اين مسئله توجه کرد ما نيز در مجلس حتما اين فکر را پيگيري و با وزيران مربوطه صحبت مي کنيم که مسائل دامداران و کشاورزان در اولويت باشد.وي با مهم ارزيابي کردن فرمايشات مقام معظم رهبري در استان کردستان، ادامه داد: هيچ مسئله اي مهمتر از سلوک معنوي و آرامش بين جريان هاي مختلف در کشور نيست. 
فرسايشي کردن مسائل انتخابات به مصلحت نيست 
علي لاريجاني همچنين در جمع مردم گناباد در مصلاي اين شهر با بيان اينکه فتنه دين مردم را مي ربايد و از بين مي برد، خاطرنشان کرد: مدتهاست که در کشور حرفهايي زده مي شود و بهانه هايي را مطرح مي کنند که يک ظاهر و يک باطن دارد. وي با بيان اينکه شش ماه از انتخابات رييس جمهوري گذشته است، تصريح کرد: انتخابات ابزار و وسيله اي است که افرادي را انتخاب کنيم تا کشور را اداره کنند. وي با تاکيد بر اينکه اداره همه بخش هاي کشور براساس آراي مردم است، افزود: در کشورهاي طراف ايران دموکراسي هاي ظاهري وجود دارد، اما مردم در آنجا سرنوشت خود را در دست ندارند. وي دموکراسي را آرمان انقلاب و امام دانست و گفت: در هر انتخاباتي افرادي انتخاب مي شوند و عده اي هم انتخاب نمي شوند، بنابراين کش دادن و فرسايشي کردن اين موضوع به مصلحت کشور نيست.  لاريجاني با طرح اين پرسش که چرا در مقابل چنين آزموني واقع شديم، گفت: من اين آزمون را براي توانمندسازي روحيه انقلابي مفيد مي دانم. ما وقتي به سنت هاي الهي رجوع کنيم مي بينيم کمتر جرمي به اندازه قتل مظلوم مجازات دارد، به گونه اي که قتل مظلوم قتل همه انسان ها دانسته شده است. لاريجاني با تاکيد بر اينکه فتنه بسيار بدتر از قتل است،گفت: فتنه اشد قتل است و آسيبي که به جامعه مي رساند متفاوت است، زيرا يک قتل حداکثر ايجاد ناامني مي کند اما فتنه دين مردم را مي ربايد و از بين مي برد. 
اجازه دخالت به اوباما نمي دهيم
علي لاريجاني در جمع مردم تايباد نيز با بيان اينکه ممکن است در کشور مجادلات سياسي باشد، اظهار کرد: اگر پاي دين باشد همه پاي آن ايستاده اند.  وي اصل ولايت فقيه را عامل استقلال کشور و جلوگيري از ديکتاتوري دانست و گفت: نمي گذاريم اوباما در مسايل داخلي ما دخالت کند. لاريجاني با بيان اينکه مردم مرزبندي خود را نشان دادند، تصريح کرد: حالا ديگران بايد اين کار را بکنند. 
دير رسيدن بودجه به کشاورزان تاسف بار است 
   لاريجاني در جمع مردم رشتخوار نيز درسخناني با بيان اينکه سال گذشته و امسال بودجه اي براي جبران خسارت هاي ناشي از خشکسالي پيش بيني شد، افزود: البته اين که بودجه ها به کشاورزان دير مي رسد، تاسف بار است. وي با اظهار اميدواري از اينکه دولت در بودجه سال آينده نيز تمهيداتي براي خشکسالي پيش بيني کرده باشد، خاطرنشان کرد: اگر دولت هم اين کار را نکند، مجلس اين کار را انجام خواهد داد. 
نفي افتخارات گذشته از روش هاي ايجاد فتنه است 
رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين در ادامه سفر خود به استان خراسان رضوي ديروز با حضور در نماز جمعه مشهد به عنوان سخنران پيش از خطبه ها با اشاره به وضعيت جاري کشور گفت:بيش از شش ماه است فضاي سياسي کشور از وضع متفاوتي برخوردار است و همه، چه در داخل و چه در خارج به شرايط کشور مي نگرند و تحولات کشور را زير ذره بين دارند. وي با بيان اينکه کشور در شرايط فعلي دچار فتنه شده است و فتنه آزمون سخت است، خاطرنشان کرد:اگر ملت با بصيرت از اين آزمون الهي بيرون بيايد فوائد زيادي خواهد داشت .در فتنه فکر و اعتقادات مورد هجوم است و فتنه اشد قتل است. لاريجاني با بيان اينکه در فتنه دين مردم مورد آسيب قرار مي گيرد، افزود: مردم معتقدتر در معرض آزمون هاي سخت تر هستند. وي با طرح اين پرسش که در چه شرايطي فتنه شکل مي گيرد، افزود: بين حق و باطل مشتبه سازي مي شود. رئيس مجلس با بيان اينکه فتنه آغاز ناشناخته اي دارد اما انتهاي آن ناشناخته نيست افزود: سومين شرط شکل گيري فتنه اين است که فضاي فتنه مثل گرد و باد است و فتنه به بوجود آورندگان آن هم رحم نمي کند. وي با توضيح روش هاي ايجاد فتنه تصريح کرد: احساسات و عواطف، شبهه افکني، تفرقه افکني، نفي افتخارات گذشته جامعه و استفاده از شعارهاي خوب و جذاب از جمله اين موارد است.  به گفته لاريجاني فتنه هم پيامدهاي منفي دارد و هم پيامدهاي مثبت و اگر شرايط غفلت باشد پيامدهاي منفي و اگر بصيرت باشد پيامدهاي مثبت دارد.  وي ادامه داد:اگر با فتنه درست برخورد نشود ارزش ها فراموش مي شود و حاکميت حاکمان سودجو، هتاک و گستاخ بر جامعه محيا مي شود.  رئيس قوه مقننه پيامدهاي مثبت فتنه را اينگونه توضيح داد: جداسازي مرزها، پختگي اجتماعي سياسي و به فعليت رسيدن استعدادهاي يک ملت.  وي با توضيح شيوه هاي مبارزه با فتنه افزود: عمل بر اساس يقين، تمسک به اهل بيت، تمسک به قرآن، مقاومت در برابر خواسته هاي نامشروع فتنه گران، بردباري و مدارا، تلاش براي آرام کردن اوضاع، جدا کردن فتنه گران از فتنه زدگان و برخورد شجاعانه از جمله اين شيوه هاست. لاريجاني تصريح کرد: ما امروز در شرايطي هستيم که بايد با صلابت و به صورت انقلابي به اين فتنه پايان دهيم.  وي با تاکيد بر اينکه پاي اشد مجازات به توهين کنندگان به امام حسين ايستاده ايم افزود: وزارت کشور و وزارت اطلاعات و قوه قضائيه بايد پاسخ درستي به اين درخواست بدهند. رئيس مجلس تاکيد کرد: اين گروه ضدانقلاب در بستري که فراهم شده بود جرات جسارت پيدا کردند.


 نامه محسن رضايي به مقام معظم رهبري  

گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام طي نامه اي به رهبر معظم انقلاب با اشاره به راهپيمايي روز چهارشنبه مردم تهران ضمن باشکوه دانستن آن،تاکيد کرد:اين حادثه مي تواند سر آغاز يک تحرک جدي در پيشرفت امور کشور و پايان بخشيدن به نگراني ها و ابهامات ماه هاي اخير در سرمايه گذاري هاي اقتصادي و ساير فعاليتهاي کشور گردد. به گزارش ايلنا، متن اين نامه به اين شرح مي باشد:
محضر مبارک رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي 
با سلام وعرض ادب; 
درخيابان هاي تهران و شهرستان هاي سراسر کشور، نه تنها شرمندگي ناشي از اهانت به مراسم عاشورا را جبران کرد که در خنثي نمودن برنامه هاي دشمن نيز نقش بي بديلي خواهد داشت. يکبار ديگر ثابت شد که توسل به امام حسين (ع) و ادامه پيروي از مرام و مکتب حياتبخش او، وسيله نجات ملت ايران است. اينجانب که از ميدان فردوسي تا دانشگاه تهران در جمع راهپيمايان حضور داشتم شور و احساس خالصانه و عاشقانه مردم نسبت به امام حسين(ع)، ولايت و نظام مقدس جمهوري اسلامي را مشاهده کردم . از همه اقشار و گروه هاي سياسي در ميان جمعيت ديده مي شد. بعد از انتخابات ، اين اولين بار بود که ملت ايران يکپارچه و يک صدا ديده مي شدند. زنان و مردان و جوانان بسياري را از نزديک مي ديدم که ضمن آنکه از حوادث روز عاشوراي تهران متاثر بودند ولي اشک شوق هم در چشمانشان حلقه زده بود و از اينکه دوباره خود را در پرتو امام حسين(ع) و ولايت يافته اند شاد بودند. صحنه تظاهرات ديروز، مصداق بارز پيام وحي بود که " واعتصموا بحبل الله جميعا و لاتفرقوا ". اين حادثه مي تواند سر آغاز يک تحرک جدي در پيشرفت امور کشور و پايان بخشيدن به نگراني ها و ابهامات ماههاي اخير در سرمايه گذاريهاي اقتصادي و ساير فعاليتهاي کشور گردد ولي شک ندارم که افراط گرايان هردو طرف، با رفتارهاي نادرست از يک سو و دشمنان کمين کرده ملت ايران با بغض و عصبانيت از سوي ديگر، تلاش خواهند کرد آثار و دستاوردهاي اين حرکت عظيم را خنثي کنند. اينجانب به عنوان سرباز رهبري و ملت ايران ضمن تشکر از مردم و تبريک به جنابعالي ،تقاضا مي کنم که تمام فعالان سياسي و بزرگان انقلاب به پيروي از ملت ايران به صورت دسته جمعي در سپاسگذاري از حرکت مردم به يک حرکت نمادين دست بزنند. عقب نشيني آقاي مير حسين موسوي از انکار دولت آقاي احمدي نژاد و پيشنهاد سازنده ايشان به اينکه مجلس و قوه قضاييه به وظايف قانوني خود در قبال پاسخگو کردن دولت عمل کنند ، هر چند دير هنگام بود ولي مي تواند سر آغاز يک حرکت وحدت بخش در جبهه معترضين با ديگران باشد. صدور پيامي از سوي حضرتعالي و يا رهنمودهايي در يک سخنراني مي تواند حرکت جديدي که براي وحدت ، همدلي ، برادري ،گذشت و ايثار در جامعه شروع شده را تقويت و استمرار بخشد تا هم کساني که در جناحهاي سياسي اشتباهاتي داشته اند از اشتباه خود برگردند و همکاري با يکديگررا آغاز کنند و هم ازشروع فعاليت افراط گرايان جلوگيري و دشمن کمين کرده را نا اميد سازند. از طرف ديگر، نشاط سياسي جديدي همراه با تقويت اعتماد عمومي براي سرعت بخشيدن به فعاليتها و پيشرفت کشور و رسيدن به اهداف چشم انداز ايران 1404 بوجود آيد و در ماه محرم امسال نيز، ديگر بار، مشابه محرم هاي دوران انقلاب و دفاع مقدس ، فرهنگ عاشورايي در ميان مردم و بزرگان کشورگسترش يابد. سرباز ملت ايران و جنابعالي /محسن رضايي 
 


 سرمقاله 

 فرش ايران، تداوم افول
با وجود آنکه صنعت فرش ايران از ديرباز سهم مهمي در صادرات غيرنفتي کشور داشته و دارد اما در سال هاي اخير به واسطه ي دلايلي چند اعم از داخلي و خارجي اين صادرات رو به قهقرا رفته و اندک اندک سهم 80 درصدي ما در بازار فرش دستباف جهان در سه  دهه پيش به سهم کنوني 20 درصدي از  بازار جهاني تبديل شده است. در اين ميان اين روند از چند سال پيش آنچنان مشهود و عيني به نظر مي رسيد که بسياري از کارشناسان در قبال آن به مقامات هشدارهايي داده بودند اما گويا حکايت بد بياري فرش ايران تداوم يافته و اثرات زيان بخش آن به 2/5 ميليون بافنده فرش و خانواده هاي آنها همچنان باقي است اين اثرات به واسطه صدور 90 درصدي توليدات فرش دستباف به خارج از کشور عيني تر به نظر مي آيد.
در مورد افول جايگاه فرش دستباف ايران در جهان هرچند عوامل داخلي نقش عمده اي داشته و دارد اما مسائل سياسي و نپيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني   (WTO) نيز نقش داشته است. درکنار اين فقدان سياست حمايتي و منسجم از سوي دولت در گذشته وحال، واردات گاه و بي گاه فرش حتي با وجود تعرفه بالا و استفاده از مواد اوليه بي کيفيت خارجي از جمله مواد چيني بر کاهش کيفيت در داخل کشور موثر بوده است. افول کيفيت توليدات داخلي و صدور آنها از آنجا که سليقه طرح و رنگ فرش در سطح کشورهاي مختلف جهان رو به دگرگوني است و از طرف ديگر متوليان فرش ايران نتوانسته اند گام هايي مناسب براي بازاريابي، بازارسنجي و شناخت بازار مورد تقاضا انجام دهند. رفته رفته کشورهاي رقيب نظير پاکستان، چين و هند با توجه به وفور نيروي کار ارزان دست به شناخت بازارهاي هدف ايران در کشورهاي جهان زده و با استراتژي مدوني با استفاده از رنگ ها و طرح هاي مشخص در کنار پايين آوردن قيمت توليد و عرضه، توانسته اند بازارهاي مورد تقاضاي فرش دستباف ايران را قبضه کنند در اين ميان توليدکنندگان ايراني با توليد بي هدف، کور و فارغ از ديد متناسب جهاني نتوانسته اند قيمت تمام شده محصول را پايين آورده و در کنار اين روند با بکارگيري مواد اوليه بي کيفيت وارداتي در فرش دستباف و عدم توجه به سليقه شهروندان کشورهاي بازار هدف به عرضه فرش در آن کشورها بپردازند.
 مسلم است که خريدار خارجي متناسب با نياز و سليقه و قيمت مناسب خود فرش جايگزين ايران را انتخاب مي کند. در اين راستا سازمان هاي دخيل و مرتبط با فرش در دولت هم با سياست هايي غلط و گاه تاخيري هرچند دست به اقداماتي زده اند اما اين سياست ها نتوانسته  است تفاوت چنداني در بهبود وضعيت فرش دستباف کشور ايجاد کند. در اين راستا اولويت نخست جدا از شناسايي بازارها، نوع سليقه هاي متفاوت کشورها و بازاريابي مناسب بايد به فکر کاهش توليد قيمت نهايي شده و افزايش کيفيت فرش در مقايسه با رقيباني همچون هند و چين و پاکستان بزنيم.
در اين ميان دولت بايد با منسجم کردن سياست هاي وارداتي و صادراتي خود در مورد فرش دستباف با تعريف نقشه راه جديدي با ياري گرفتن از بخش خصوصي و آگاهان اين بخش در کنار سياست هاي تشويقي مناسب در حمايت از توليدکنندگان و صادرکنندگان بپردازد علاوه بر اين برخي کارشناسان بر اين نظرند که چنانچه صنعت فرش ايران مايل به حفظ و گسترش سهم خود در بازارهاي جهاني است بايد از توليد سنتي و بي هدف جدا شده و به سمت صنعتي شدن حرکت کند بدين معنا که قسمتي از کار بايد توسط دستگاه ها انجام شود امري که در کشور چين انجام مي شود و بافنده فقط گره مي زند و ساير قسمت تجهيزات صنعتي هستندکه توليد را همراهي مي کنند. افزون بر آن دولت و سازمان هاي مربوطه از آنجا که نزديک به چندين ميليون نفر در کشور از اين صنعت ارتزاق مي کنند بايد به فکر چاره اي اساسي باشيم. چرا که تداوم سياست هاي غلط در اين زمينه جز افزايش بيکاري شاغلان اين بخش بر صادرات کشور نيز لطمات جبران ناپذيري وارد خواهد کرد و در کنار اين ايران را عملا از بازار صنعت فرش دستباف جهان حذف خواهد کرد.                                                                           
علي رمضاني


 پورمحمدي:سازمان بازرسي بي قانوني را نمي پذيرد 

گروه سياسي: رئيس سازمان بازرسي کشور با تاکيد برآغازنظارت ازخود مسوولان، گفت: سازمان بازرسي به دنبال دستگيري متخلفان نيست بلکه خواهان بهبود وضعيت و اصلاح امور است و بي قانوني را نمي پذيرد. به گزارش مهر ، مصطفي پور محمدي که در مراسم توديع و معارفه رئيس جديد بازرسي استان ايلام سخن مي گفت، اظهار کرد: کنترل و نظارت بازرسي بايد اول از خود مديران شروع شود و با خود ارزيابي و خود بازرسي به سوي سلامت در جامعه پيش رود.وي اظهار کرد: مردم اگر ببيند ما عدالت را رعايت مي کنيم و با انصاف با آنها برخورد مي کنيم بدون شک با رضايت بيشتر و دلگرمي بيشتري از ما حمايت مي کنند.رئيس سازمان بازرسي کل کشور همچنين شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران رسانه هاي جمعي با تاکيد براهميت جايگاه رسانه هاي جمعي، اظهارکرد: رسانه هاي جمعي به عنوان نمايندگان افکار عمومي مي توانند به عنوان ناظر و بازرس قانون در کشورعمل کنند به شرط اينکه آنها نيز حدود و قوانين را رعايت کنند.پورمحمدي ادامه داد: به عقيده من اگر نظارت و بازرسي در کشور توسط افکار عمومي و به کمک رسانه هاي جمعي و خبرنگاران صورت گيرد به سرانجام و موفقيتهاي بسيار خوبي دست خواهيم يافت که يکي از برنامه هاي سازمان بازرسي کل کشور فراهم کردن شرايطي براي توجه به اين مهم در جامعه است. رئيس سازمان بازرسي کل کشور اظهار کرد: ما به دنبال اين هستيم که شرايطي را فراهم کنيم که اين حرکتهاي اصلاحي در جامعه آغاز شود چرا که معتقديم اگر يک خبرنگار و رسانه مي تواند با يک گزارش جلوي يک فساد و تخلف را در سازمان و اداره دولتي بگيرد بسيار ارزشمند و نحوه برخورد با آن توسط دستگاه هاي مسئول تاحدودي آسان تر خواهد بود.وي افزود: براي دست يافتن به اين مهم بايد نوع ديد ما به رسانه هاي جمعي و کارکردهاي آنان عوض شده و حريم امنيتي براي کليه خبرنگاران و رسانه هاي آنان نيز افزايش يابد و رسانه ها نيز به نوبه خود تمامي خط قرمزها در جامعه را رعايت و تحت هيچ شرايطي از مرزهاي تعيين شده عبور نکنند.
انتقاد ازتعدد دستگاه هاي نظارتي 
پورمحمدي با اشاره به تعدد وجود دستگاه هاي نظارتي در کشوراظهار کرد: يکي از مشکلات فعلي کشور ما در حوزه نظارت و بازرسي تعدد دستگاه هاي نظارتي است که در راستاي ساماندهي اين مهم شوراي نظارتي در مرکز با حضور مسئولان کليه اين دستگاه ها راه اندازي و قرار است که اين اتفاق نيز در استانها بيافتد.وي راه اندازي اين شورا را اولين اقدامي براي تعيين حدود فعاليت هاي دستگاه هاي نظارتي و تلاش براي عدم دخالت در امور يکديگر دانست و يادآور شد: بايد براي تقويت ابعاد نظارتي در دستگاه ها و سازمانهاي متولي قوانين جاري کشور چه در بعد اجرايي و چه در حوزه نظارتي تجديد نظر شود که خوشبختانه اين اقدامات در مجلس مورد توجه قرار گرفته و اميدواريم که هر چه سريعتر با همکاري و تعامل به سرانجام برسد.
آمار هاي سازمان کاملا مستند است
وي همچنين با اشاره به مباحثي که در خصوص اينکه اعلام مي شود که آمارهاي منتشر شده توسط سازمان بازرسي مستند نيست، اظهار کرد: آمارهايي که توسط سازمان بازرسي کل کشور منتشر مي شود کاملا مستند و داراي اعتبار است و کارشناسان اين سازمان با کمال دقت و توجه آنها را تهيه و منتشر مي کنند.پورمحمدي گفت: انتشار آمارهاي سامان بازرسي در حوزه صنعت و معدن يکي از مواردي بود که به صورت علني به مسئولان هشدار داده شد که علاوه بر گزارشهاي که به مردم داده مي شود در تمامي بخشها آمارهاي مسئولان رصد و در مواردي که صحت نداشته باشد تذکر داده خواهد شد.
تهيه گزارش درباره عملکرد برنامه چهارم
رئيس سازمان بازرسي کل کشور همچنين دراين نشست خبري از تهيه گزارشي جامع در خصوص ميزان عملکرد برنامه چهارم توسعه تا پايان سال جاري خبر داد و افزود: يکي از برنامه هاي جدي سازمان بازرسي که اقدامات مقدماتي براي اجراي آن نيز آغاز شده گزارشي است جامع در خصوص ميزان موفقيتها و عملکرد برنامه چهارم توسعه که به صورت استاني و کشوري تدوين مي شود.وي خاطرنشان کرد: براي انجام هر چه بهتر اين مهم به مديران کل سازمان بازرسي در تمامي استانهاي کشور ابلاغ و تيم هاي کارشناسي نيز تشکيل و برنامه هاي خود را براي بررسي ميزان موفقيتهاي برنامه چهارم توسعه آغاز کرده اند و در صورت پايان اجراي اين طرح گزارشها به صورت استاني و کشوري به اطلاع مردم خواهد رسيد.رئيس سازمان بازرسي کل کشور با اشاره به نظارتهاي سازمان بازرسي کشور بر سفرهاي استاني هيات دولت،  اظهار کرد: سازمان بازرسي به دو شيوه در اين مقوله وارد مي شود که شيوه نخست تطبيق مصوبات سفرهاي استاني با قانون و در مقوله دوم بررسي ميزان اجرايي شدن اين مصوبات است. وي در تشريح اقدامات صورت گرفته در خصوص مصوبات سفرهاي استاني هيات دولت گفت: در طول سال گذشته و امسال تعدادي از مصوبات سفرهاي استاني دولت به دليل عدم انطباق با قوانين بررسي و به دولت براي لغو و اصلاح آنها موارد اعلام شده است که اين روند همچنان در دستور کار سازمان بازرسي قرار خواهد گرفت.


  آيت ا... جنتي: ماهيت حوادث اخير روشن شده است  

گروه سياسي:  خطيب نماز جمعه اين هفته تهران در تحليل حوادث اخيرسکوت را جايزندانست وگفت: مردم به دليل اينکه نمي خواهند از قانون تخطي کنند و نمي خواهند نظرات رهبري را زير پا بگذارند آرامش را حفظ مي کنند ولي نظام نمي تواند مبارزه با اسلام را تحمل کند. به گزارش مهر، آيت الله احمد جنتي با اشاره به حوادثي که روز عاشوراي حسيني رخ داد، اظهار داشت: تحليل هايي که از حوادث اخير مي شد مبني بر اينکه عده اي اصل نظام يعني اسلام و ولايت فقيه را نشانه رفته اند نه انتخابات را و برخي ها هم آن را باور نمي کردند ولي مشخص شد که موضوع  از اول درست بوده است.وي در ادامه با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص اينکه هدف حوادث اخير اصل نظام است گفت: آنها مي خواستند ريشه اين نظام را بکنند و انتقام خود را از مردم بگيرند اما نتوانستند.جنتي هدف دشمنان را نابودي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به جرم اسلامي بودن آن دانست و گفت: شعارهايي که اين اواخر سر داده مي شد همه برنامه هاي آنان را افشا کرده بود.دبير شوراي نگهبان با بيان اينکه دشمنان باورشان شده بود که نظام ضعيف شده و مردم ديگر طرفدار نظام نيستند، به طوري که فکر مي کردند حالا وقت برخورد فيزيکي است، گفت: آنان با اين تصورات باطل عده اي را در خيابان ها جمع کردند که وقتي مردم در حال عزاداري بودند حرمت روز عاشورا را شکستند و دل مردم را به درد آوردند.خطيب جمعه اين هفته تهران تصريح کرد: در حال حاضر ماهيت حوادث اخير روشن شده است و ديگر براي کسي جاي شک و شبهه اي باقي نمانده است.   خطيب جمعه اين هفته تهران با تاکيد بر اينکه مردم ما مردم خوبي هستند، خطاب به حضار، گفت: فتنه گران چطور مي خواهند به روي شما نگاه کنند؟ وقتي رئيس جمهور آمريکا، انگليس و اسرائيل رسما از آنها پشتيباني مي کنند ديگرماهيت انگليسي و اسرائيلي آنها روشن شده است و حتما از بودجه اي که آنان براي مقابله با جمهوري اسلامي ايران تصويب کرده اند به جيب فتنه گران هم ريخته مي شود.وي ادامه داد: اتفاق روز عاشورا، اتفاق خوبي بود و در عاشورا نيز امام حسين کشته شد ولي اسلام زنده ماند يا وقتي که بني صدر مي خواست انقلاب را دگرگون کند خون شهيدان پاک ريخته مي شود و انقلاب از چنگال منافقان در آن زمان خارج مي شود. جنتي خطاب به سران برخي جريانات سياسي عنوان کرد: آمريکايي ها و اسرائيلي ها که کورند اما خود شما اين جمعيت را ديديد يا نه؟ شما که در داخل کشور بوديد جمعيت را ديديد و شعارها را شنيديد. مردم ما مردم نجيبي هستند و اهل قانون و سياست هاي رهبري که اگر نبودند شما را زنده نمي گذاشتند.دبير شوراي نگهبان افزود: مردم به دليل اينکه نمي خواهند از قانون تخطي کنند و نمي خواهند نظرات رهبري را زير پا بگذارند آرامش را حفظ مي کنند ولي نظام نمي تواند مبارزه با اسلام را تحمل کند. خطيب جمعه اين هفته تهران با اشاره به فرازي از سخنان امام راحل گفت: امام (ره) در آن زمان به آمريکا تشر مي زد و مي گفت اگر شما با دين ما طرف شويد ما با همه چيز شما طرف مي شويم و روسياهتان مي کنيم. وي در ادامه اعمال فتنه گران در روز عاشورا را از مصاديق بارز مفسدين في الارض به شمارآورد و گفت: اول انقلاب مفسدين في الارض را مي گرفتند و در دادگاه ها محاکمه مي کردند و آنها را به اشد مجازات مي رساندند.جنتي سکوت برخي از افراد را در هر لباس و سمتي گناه بزرگي دانست و گفت: بر اساس همان شعاري که سکوت هر مسلمان خيانت است به قرآن، اين سکوت محکوم است همانطور که خود آنها محکوم هستند.دبير شوراي نگهبان انتظار مردم را از دستگاه قضايي کشور در برخورد با عوامل فتنه، انتظاري بالا توصيف کرد و گفت: البته دستگاه قضايي هم اکنون هم محدوديت قانوني دارد و هم محدوديت مصلحتي و فعلا نمي تواند مانند اول انقلاب عمل کند وگرنه حساب ها تا کنون تسويه مي شد.خطيب جمعه اين هفته تهران با هشدار به دستگاه قضايي عنوان کرد: کسي را که دستگير کرده ايد دوباره آزاد نکنيد چون اين افراد با 4 روز زندان رفتن درست نمي شوند. وي وظيفه دستگاه هاي اطلاعاتي و امنيتي کشور را در شناسايي و افشا» نقشه ها و افرادي که نقش اساسي در اين فتنه ها دارند، بسيار سنگين ارزيابي کرد و گفت: مسئولين اجرايي نيز در نيروي انتظامي بايستي از آمادگي کامل براي حفظ امنيت و آرامش مردم در داخل کشور برخوردار باشند. 


 عسگراولادي: شعارهاي انحرافي به وحدت آسيب خواهد زد  

گروه سياسي: حبيب الله عسگراولادي با بيان اين که " همان هايي که خواهرزاده موسوي را ترور کرده اند، به حسينيه جماران رفتند"،افزود: اين ها مربوط به ضد نظام است که مي خواهد آشوب برپا کند.  به گزارش ايسنا، دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري که در حاشيه مجمع عمومي انجمن اسلامي پزشکان در جمع خبرنگاران سخن مي گفت، درباره برخي شعارهايي که در راهپيمايي روز چهارشنبه عليه برخي شخصيت هاي نظام داده شده بود، اظهار کرد: علت اين موضوع را بايد از همان ها بپرسيد. اين شعارها انحرافي است. اگر کساني هم با دلسوزي مي گويند، الان ما به وحدت نيازمنديم. همان طور که ديديم همه سليقه ها در راهپيمايي ديروز بودند و الان فقط شعار بايد عليه اغتشاش گران باشد. حتي در مورد آزردگان انتخابات نيز نبايد خشونت به خرج دهيم.  عسگراولادي درباره محاکمه و دستگيري آزردگان از انتخابات نيز گفت: اينها بايد به زير خيمه (انقلاب و رهبري) بيايند و نبايد تاخير بيندازند. من قاضي نيستم که راجع به کسي صحبت کنم. اين را قوه قضاييه رسيدگي مي کند.  وي همچنين درباره تعرض به حسينيه جماران در حين سخنراني سيد محمد خاتمي در عصر تاسوعا، اظهار کرد: چرا راجع به چند نفر کشته نمي گوييد. همان کساني که خواهرزاده موسوي را ترور کردند، همان ها هم به حسينيه جماران رفتند. اينها مربوط به ضد نظام است که مي خواهد آشوب برپا کند.   دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري همچنين در سخناني در مجمع عمومي انجمن اسلامي پزشکان ايران با اشاره به راهپيمايي روز چهارشنبه عاشورائيان در محکوميت هتک حرمت به ساحت مقدس امام حسين (ع) آن را يک ظهور و بروز ملي توصيف و يادآور شد: راهپيمايي عظيم مردم نبايد ما را مغرور کند.عسگراولادي افزود: بايد در نظر داشته باشيم که شعارهاي انحرافي مي تواند به وحدت آسيب بزند و بايد اين شعارها را کنترل کرد و نبايد بگذاريم کساني دشمني شخصي و يا جمعي خود را عاملي براي آسيب زدن به وحدت ملي کنند.دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري با تاکيد بر اينکه راهپيمايي روز چهارشنبه نصرت الهي بود و ما نبايد از آن مغرور شويم، يادآور شد: نبايد با مغرور شدن از حضور مردم شدت عمل را نسبت به آزرده خاطران انتخابات دنبال کنيم بلکه بايد بگوييم که ملت با حضورش نشان داد که يک چيزي مي خواست که يک رويش ولايت فقيه و روي ديگرش ولي فقيه است.عسگراولادي با تاکيد مجدد بر اينکه پيروزي حضور مردم نبايد ما را مغرور کند، گفت: نبايد به فکر ضربه وارد کردن به آزرده شدگان انتخابات باشيم بلکه بايد آنان را دعوت کنيم که به زير چتر مردم بيايند.وي با انتقاد از برخي شعارهاي مطرح شده در روز چهارشنبه اظهار داشت: ما براي رسيدن به وحدت بايد جلوي شعارهاي انحرافي را بگيريم و به آزردگان انتخابات بگوييم که امت با سعه صدر خيمه اش را براي شما باز گذاشته است.دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري با اشاره به پيام تسليت رهبري به مناسبت درگذشت آيت الله منتظري يادآور شد: در حاليکه برخي از رهبري خواسته بودند که براي درگذشت آيت الله منتظري بيانيه ندهد ايشان نه تنها بيانيه دادند بلکه تاکيد کردند که در بهترين نقطه حرم حضرت معصومه (س) وي را دفن کنند و رهبري به آقاي منتظري چنين رفتار رحيمانه اي داشت بنابراين خيمه انقلاب هميشه براي افراد باز است.وي با اشاره به اينکه گله و شکايت افراد بايد در داخل نظام مطرح شود، گفت: ما نظامي داريم و يک قانون اساسي نيز در کشور وجود دارد که بايد حول آن مسائل را مطرح کنيم.عسگراولادي هشدار داد که برخي با چهره ايماني، نفاق را نمايندگي مي کنند و نبايد بگذاريم افراط و تفريط به نتيجه حضور و ظهور مردم آسيب بزند. دبير کل جبهه پيروان خط امام و رهبري در پايان سخنانش گفت: نظام اسلامي در 30 سال گذشته مراحل سختي را پشت سرگذاشته اما همچنان بايد با تدبير به مشکلات نگاه کنيم و اگر فتنه کنترل نشود در آينده مشکلاتي بوجود مي آيد اما فتنه به معناي اين نيست که با آزردگان انتخابات شدت عمل به خرج دهيم.


 بيانيه خانه احزاب براي برون رفت ازوضعيت موجود 

گروه سياسي: خانه احزاب ايران، با صدور بيانه اي در واکنش به وقايع اخير کشور، راهکارهايي را جهت برون رفت از اين فضا ارايه کرد. به گزارش ايسنا، در اين بيانيه با ابراز اين که  تاريخ و فرهنگ سياسي ايران زمين در اين مقطع وارد شرايط جديدي شده، آمده است: مردم، مسئولين، نهادهاي مدني، جامعه، احزاب، تشکل هاي سياسي، دانشگاه ها،حوزه هاي علميه وعلماي اعلام، قانون اساسي و قوانين موضوعه، موازين حقوق بشر وحقوق شهروندي در اين مرحله از تاريخ کشورمان در معرض آزموني عظيم قرار گرفته است. برآيند اين آزمون هرچه باشد معياري براي سنجش ظرفيت هاي نظام وفرهنگ سياسي، جامعه،مردم و نهادهاي مدني ايران اسلامي خواهد بود و مسير آتي نظام و کشور را تحت تاثير خود قرار خواهد داد. خانه احزاب ايران درادامه اين بيانيه با اشاره به حوادث پس از انتخابات دوره دهم رياست جمهوري، که به گفته تنظيم کنندگان اين بيانيه ارزش ها و نمادهاي بنيادين نظام جمهوري اسلامي به چالش کشيده شد و شيريني حماسه بزرگ و مشارکت سياسي ميليوني مردم در انتخابات جاي خود را به تلخي ها داد، نسبت به آنچه که شرايط ناهنجار سياسي و اخلاقي حاکم بر جامعه دانسته ابراز نگراني کرد. در ادامه اين بيانيه خانه احزاب ايران بر ضرورت حفظ آرامش و خودداري از هرگونه تنش و دامن زدن به خشونت و خشونت گرائي و حفظ وحدت و انسجام ملي و اجرائي نمودن تمام ابعاد قانون اساسي تاکيد نموده است . در اين بيانيه همچنين بازگشت به عقلانيت و ارزش هاي ملي و ديني و پذيرش ضرورت اجتناب ناپذير تحزب به جاي نا آرامي هاي خياباني، شرط لازم براي فاصله گرفتن از انحراف و هرج و مرج و غوغا سالاري در جامعه معرفي شده است. خانه احزاب ايران دربخش ديگري از اين بيانيه ضمن محکوم نمودن اهانت به ارزش ها، آرمان ها و بنيان هاي وزين جمهوري اسلامي ايران بويژه هتک حرمت به شعائر اسلامي و اعتقادات مذهبي و ساحت حضرت امام رضوان الله تعالي عليه و مقام معظم رهبري و استوانه هاي انقلاب و جمهوري اسلامي ايران و حريم قانوني مردم و کرامت آنها از مسئولين خواسته تا نسبت به شناسائي، تعقيب و مجازات قضائي عاملين افراطي ، مجرمين و منتشران اين اعمال غير اخلاقي و غير قانوني اقدامي قانوني و قاطع نمايند. خانه احزاب ايران در پايان ابراز داشته که در راستاي منافع و امنيت ملي و بر مبناي عقلانيت و تدبير ديني و سياسي، همه تلاش هاي خود را در وهله اول معطوف به بازگشت قانون مداري، حل و فصل اختلافات و ايجاد نظم و آرامش در جامعه مي داند و ضمن دعوت از بزرگان و نخبگان ديني و سياسي و تمامي احزاب کشور، آماده انجام رايزني و مذاکرات سازنده با تمام اطراف ماجرا براي برون  رفت از وضع موجود مي باشد و از هيچ تلاشي در اين خصوص فروگذار نخواهد کرد. 


 کوتاه از سياست  

  آيت الله جوادي آملي: صف معترضان ازهتاکان جداست 
گروه سياسي:  آيت الله جوادي آملي گفت: حادثه تلخ روز عاشورا، ذائقه همه شيعيان جهان بلکه مسلمانان و مردم آزاده را آزرده کرد از خداوند مسئلت داريم هتاکان را به سزاي اعمالشان برساند. به گزارش ايسنا ، آيت الله جوادي آملي در ابتداي درس اخلاق خود در جمع طلاب و دانشجويان با اشاره به حرمت شکني روز عاشورا، اظهار کرد: عده اي که معترض اند، اما صف آنان از هتاکان جدا است، از خداوند خواستاريم که آنان را جدا کند و کساني که در روز حزن اهل بيت (ع)، شادي آل زياد و آل مروان را تکرار کردند، اگر قابل هدايت نيستند به سزاي اعمال شان برساند. جوادي آملي به وحدت و انسجام ملي و مذهبي تاکيد کرد و افزود: اين وحدت در سايه اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام امکان پذير است و حفظ انقلاب اسلامي تا ظهور حضرت مهدي (عج) خواست همه است و خداوند ما را ياري خواهد کرد. 
 رسيدگي به اتهامات امين زاده و رضوي فقيه دراين هفته
گروه سياسي:  دادگاه رسيدگي به اتهامات امين زاده و رضوي فقيه اين هفته برگزار مي شود. به گزارش ايلنا، ادامه محاکمه " محسن امين زاده" امروز در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامي تهران برگزار مي شود. همچنين ادامه رسيدگي به اتهامات " سعيد فقيه رضوي" نيز فردا در همين شعبه برگزار خواهد شد. رسيدگي به اتهامات متهمان ياد شده با حضور وکيل آنان و نيز نماينده مدعي العموم برگزار خواهد شد. 
  رسيدگي به اتهامات 7تن از هتاکان به  آرمان هاي انقلاب 
گروه سياسي: محاکمه متهمان پرونده هاي هتاکان به آرمان هاي انقلاب اسلامي روزهاي يکشنبه تا سه شنبه اين هفته در دادگاه انقلاب اسلامي تهران برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومي دادسراي عمومي و انقلاب تهران پرونده اين متهمان که تعداد آنان 7 نفر است پيش از اين با تکميل تحقيقات و صدور کيفرخواست از سوي دادستان عمومي و انقلاب تهران به دادگاه ارسال شده بود. اين گزارش همچنين حاکيست پرونده تعدادي از ساختارشکنان روز عاشورا نيز که در پي حوادث اخير بازداشت شده اند بزودي به دادگاه انقلاب اسلامي تهران ارسال خواهد شد. دادستاني تهران در اين اطلاعيه بار ديگر ضمن تقبيح اقدامات ساختار شکنانه و مجرمانه روز عاشورا اعلام کرد. تحقيقات مربوط به پرونده متهمان جرايم ارتکابي در اين روز با سرعت در حال انجام است و بزودي تعدادي از پرونده اين متهمان باصدور کيفرخواست به دادگاه ارسال خواهد شد. عباس جعفري دولت آبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران نيز پيشتر اعلام کرده بود اين دادستاني بدون اغماض با توهين کنندگان به آرمانهاي انقلاب اسلامي بخصوص متهمان ساختار شکن حوادث روز عاشورا با قاطعيت برخورد کرده و رسيدگي به اتهامات متهمان ياد شده در اسرع وقت انجام خواهد شد. 
  ونزوئلا: آمريکا در بي ثباتي اوضاع ايران دست دارد
گروه سياسي:  دولت ونزوئلا، آمريکا را به تلاش براي بي ثبات کردن ايران متهم کرد. به گزارش ايسنا، وزارت امور خارجه ونزوئلا در بيانيه اي اعلام کرد; دولت و جمهوري ونزوئلا شديدا با تلاش هايي که در راستاي بي ثبات کردن ايران و با تحريک آمريکا عليه دولت و ملت ايران انجام مي شود، مخالف است. در ادامه اين بيانيه آمده است، از اقدام برخي دولت هايي که به رهبري امپراتوري آمريکا در زمينه تحريک ملت ايران و تشويق آن ها به خشونت گام برمي دارند، اقدامي که کاملا با قوانين اوليه اصل همزيستي مسالمت آميز، دخالت نکردن و احترام به حاکميت دولت ها تعارض دارد، غافلگير شديم. به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، باراک اوباما ، رييس جمهور آمريکا دوشنبه گذشته با محکوم کردن دستگيري تعدادي از آشوبگران در داخل ايران آزادي آن ها را خواستار شد. 
  احضار سفير ايران در فرانسه تکذيب شد
گروه سياسي:  خبر احضار سفير جمهوري اسلامي ايران در پاريس به وزارت امور خارجه فرانسه تکذيب شد. به گزارش واحد مرکزي خبر از پاريس ; در حالي که برخي سايت ها خبري مبني بر احضار مير ابوطالبي سفير ايران در فرانسه منتشر کرده اند ، وي گفت: من در زمان انتشار خبر تهران بودم و اصل خبر دروغ محض است.  
  مسئولان ارشدامنيتي وانتظامي به مجلس مي روند
گروه سياسي:  دادستان کل کشور، وزير اطلاعات و فرمانده نيروي انتظامي در هفته پيش رو، در کميسيون قضايي و حقوقي مجلس حضور مي يابند.    "امين حسين رحيمي" مخبر کميسيون قضايي و حقوقي مجلس در گفت وگو با ايرنا گفت: غلامحسين محسني اژه اي دادستان کل کشور، حيدر مصلحي وزير اطلاعات و اسماعيل احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي به منظور ارايه گزارش درباره حوادث روز عاشورا به کميسيون قضايي دعوت شده اند. نماينده ملاير در مجلس ، تصريح کرد: کميسيون قضايي و حقوقي مجلس با برگزاري نشست هاي مختلفي با مسوولان انتظامي، امنيتي و قضايي، حوادث روز عاشورا را بررسي خواهد کرد. وي با اشاره به نشست هاي هيات پنج نفره کميسيون قضايي مجلس تاکيد کرد: اين کميسيون، بطور دقيق روند اجراي قانون و اعمال مجازات اغتشاشگران و عاملان حوادث روز عاشورا را پيگيري مي کند.
  ناجا:فيلم تصادف خودروي پليس با مردم جعلي است 
گروه سياسي:  مرکز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي تهران بزرگ براي تنوير افکار عمومي درباره برخورد خودرو با اغتشاشگران طي اطلاعيه اي توضيحاتي را ارايه داد. به گزارش ايلنا، در اين اطلاعيه آمده است: با توجه به پخش فيلمي از سوي شبکه هاي بيگانه و ضد انقلاب مبني بر برخورد خودرويي مشابه خودروهاي نيروي انتظامي در ميدان ولي عصر(عج) با يک نفر از اغتشاشگران، توضيحات زير براي تنوير افکار عمومي به اطلاع مردم مي رسد:1- در محدوده ميدان ولي عصر(عج) به هيچ وجه بر اثر تصادف، فوتي نداشتيم و دو نفري که بر اثر تصادف فوت کرده اند و در اطلاعيه قبلي به آن اشاره شده است، به علت برخورد يک دستگاه خودروي پاترول شخصي در خيابان آزادي بين خيابان هاي رودکي و خوش با اغتشاشگران بوده که خودروي مذکور توسط نيروي انتظامي کشف شده و موضوع در دست بررسي است. 2- با احتمال جعلي بودن فيلم مذکور که از روش هاي جاري رسانه هاي بيگانه و ضد انقلاب است، موضوع در دست بررسي قرار دارد. 
  تل آويو:گزينه نظامي عليه ايران مطرح نيست
گروه سياسي: سفير رژيم صهيونيستي در واشنگتن اعلام کرد: گفت وگوي ميان مسوولان اين رژيم و آمريکا درباره ايران هنوز به مرحله بررسي گزينه هاي نظامي جهت توقف خواسته هاي هسته  اي ايران نرسيده است. به گزارش ايسنا، مايکل اورن در گفت وگوي تلفني با خبرگزاري رويترز اظهارکرد: اين گفت وگوها تنها به مساله تحريم هايي که مي توان طي سال 2010 (عليه ايران) اعمال کرد، متمرکز شد. وي با اشاره به تلاش هاي آمريکا براي متوقف کردن روند غني سازي اورانيوم ايران، اعلام کرد: به نظر وي هيچ نشانه اي مبني بر کوتاه آمدن آمريکايي ها از مواضع شان بر سر اين مطلب وجود ندارد. اورن مدعي شد: من کاملا نسبت به تعهد آمريکايي ها در قبال ممانعت ايران از انجام غني سازي در داخل خاک شان مطمئنم و اين هدف مشترک ماست. 


 ميز خبر  

 کشته شدن 137 خبرنگار در سال 2009 
گروه سياسي: اتحاديه بين المللي خبرنگاران در بروکسل اعلام کرد : در سال 2009 ، 137 خبرنگار و روزنامه نگار و کارمند رسانه کشته شده اند.  به گزارش خبرگزاري آلمان، اين اتحاديه افزود : 113 خبرنگار امسال عمدا کشته شدند و 24 نفر ديگر نيز هنگام پوشش دادن حوادث جان خود را از دست دادند. جيم پاملا رئيس اين اتحاديه شمار خبرنگاران کشته شده در سال 2009 را " بهت آور" توصيف کرد. سال گذشته نيز 109 خبرنگار کشته شده بودند. اتحاديه بين المللي خبرنگاران در ادامه افزود : 31 نفر از اين افراد در قتل عام بيست و يکم نوامبر گذشته در فيليپين کشته شدند ، سيزده خبرنگار نيز در مکزيک و سه خبرنگار در سومالي و هفت خبرنگار در پاکستان و شش خبرنگار نيز هنگام پوشش دادن خبرها در روسيه جان خود را از دست داده اند. اتحاديه بين المللي خبرنگاران، همچنان عراق را خطرناکترين کشور جهان براي خبرنگاران دانست ، هند و مکزيک پس از آن قرار دارند. روسيه نيز به فهرست کشورهاي خطرناک براي خبرنگاران افزوده شده است. اتحاديه بين المللي خبرنگاران خود را نماينده 600 هزار خبرنگار و روزنامه نگار در 125 کشور جهان معرفي مي کند.

 ايران ادعاي روزنامه گاردين را رد کرد
گروه سياسي: سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد ادعاي روزنامه گاردين مبني بر دخالت ايران در ربايش يک کارشناس انگليسي و چهار محافظ آن در عراق را رد کرد."حسن کاظمي قمي"  در گفتگو با فارس،  با بيان اينکه ادعاهاي اين روزنامه در اين زمينه صحت ندارد ، خاطرنشان کرد: همانگونه که انگليسي ها نيز اعلام کرده اند هيچ مدرکي در اين زمينه وجود ندارد. وي افزود: اظهاراتي که در طي اين يکي دو سال مقامات عراقي داشتند نيز دال بر اين است که اين موضوع ارتباطي با ايران ندارد. روزنامه گاردين در ادعايي بي اساس عنوان کرد که سپاه پاسداران جمهوري اسلامي ايران در ربوده شدن "پيتر مور" يک کارشناس انگليسي رايانه و چهار محافظ وي در عراق در سال  2007  در جريان يک عمليات طراحي شده دست داشته و يک روز پس از ربودن، آنها را به داخل ايران منتقل کرده است. ادعاهاي گاردين در حالي صورت گرفته که وزارت خارجه انگليس به اين روزنامه گفته که اين کشور هيچ نوع مدرکي مبني بر نگهداري اين گروگان هاي انگليسي در ايران در دست ندارد. پيتر مور چهارشنبه  گذشته آزاد شد. خبرگزاري فرانسه در اين زمينه گزارش داد :  جنازه هاي دو تن از محافظان در ماه ژوئن و به دنبال آن جنازه محافظ سوم در ماه سپتامبر به انگليس تحويل داده شد .  سرنوشت محافظ چهارم هنوز مشخص نيست ولي به گفته مقامات گمان مي رود که اين محافظ نيز جان خود را از دست داده باشد.  

   نماينده مينودشت:بودجه سه دوازدهم بسته شود 
گروه سياسي: يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس ازاولويت بررسي برنامه پنجم توسعه بر لايحه بودجه سال آينده در پارلمان به دليل کمبود فرصت سخن گفت و تاکيد کرد: بودجه سال آينده بايد سه دوازدهم بسته شود. سيد نجيب حسيني در گفتگو با مهربا اشاره به اينکه در بررسي برنامه پنجم و بودجه سال آينده از زمان عقب هستيم، گفت: لزوما بايد ابتدا برنامه پنجم و سپس بودجه را بررسي کرد، زيرا بودجه بدون برنامه معني ندارد و تنها تداعي کننده رفع تکليف براي مجلس است.نماينده مردم مينو دشت در پاسخ به اين سوال که چرا مجلس تاکنون اقدام نظارتي جدي در اين زمينه انجام نداده است؟ گفت: مجلس در ابتداي سال نسبت به اين امر به دولت تذکر لازم را داده ولي تاکنون تذکرات مجلس مورد بي توجهي دولت قرار گرفته است، ضمن اينکه به همين دليل تاکيد دارم بودجه بايد به صورت سه دوازدهم بسته شود.وي اين اقدام مجلس را پاسخي به کوتاهي دولت در ارسال به موقع برنامه توسعه و بودجه ساليانه دانست و گفت: فقط در يک صورت ممکن است که برنامه و بودجه را به موقع تمام کنيم و آن اينکه مجلس تمام دستورات خود را تعطيل کرده و صرفا با سرعت به بررسي و تصويب برنامه و بودجه بپردازد.حسيني ارزيابي از برنامه چهارم را به ارائه آمار و ارقام دقيق از سوي مسئولان موکول کرد و گفت: اين برنامه در برخي موارد بلند پروازانه بوده و دولت نمي توانست بدان جامه عمل بپوشاند ولي در بسياري از موارد نيز عدم تحقق برنامه ناشي از کوتاهي دولت بوده است که بايد مراجع ذيربط آن را بررسي و گزارش کنند.

ميرتاج الديني: لايحه بودجه  فردا به مجلس مي رود
گروه سياسي: معاون پارلماني احمدي نژاد با اشاره به آماده بودن لايحه بودجه 89 و برنامه پنجم توسعه، گفت: به احتمال بسيار قوي لايحه بودجه 89 روز يکشنبه (فردا) به مجلس ارائه مي شود. طبق قانون دولت بايد تا 15 آذرماه لايحه بودجه را تقديم مجلس مي کرد که تاکنون ازعمل به اين قانون خود داري کرده است.به گزارش مهر، سيد محمد رضا ميرتاج الديني شامگاه پنجشنبه در حاشيه مراسم چهلمين روز درگذشت مرحوم کردان در جمع خبرنگاران افزود: رئيس جمهوري نيز در اين روز قرار است در صحن علني مجلس از بودجه 89 و برنامه پنجم توسعه دفاع کند.وي با اشاره به اينکه مجلس بررسي بودجه 89 را مقدم بر برنامه پنجم توسعه بررسي خواهد کرد، خاطرنشان ساخت: بررسي بودجه سال 89 کل کشور حدود دو ماه زمان نياز دارد.ميرتاج الديني با بيان اينکه در راستاي اجرايي شدن سياستهاي اصل 44 قانون اساسي احکامي براي تشکيل صندوق توسعه ملي در برنامه پنجم توسعه و بودجه لحاظ شده است، افزود: صندوق ذخيره ارزي با تشکيل صندوق ملي تغيير نام خواهد يافت.به گفته اين مسئول، با تشکيل صندوق ذخيره ملي 20 درصد درآمدهاي نفتي به صورت مستقيم وارد اين صندوق شده و سرمايه هاي اين صندوق در راستاي سرمايه گذاري هاي مولد، زاينده، پروژه هاي عمراني و ارائه تسهيلات به بخش خصوصي هزينه خواهد شد.وي همچنين در مورد اظهار نظر برخي نمايندگان مبني بر استيضاح وزرا افزود: با توجه به اينکه دولت دهم به تازگي فعاليت خود را آغاز کرده بنابراين موضوع استيضاح وزرا چندان جدي نيست.

 تحقيق وتفحص ازبازداشتگاه ها درمجلس بررسي مي شود
 گروه سياسي: تشکيل سازمان هدفمندي يارانه ها و طرح تحقيق و تفحص از بازداشتگاه ها در نخستين روز کاري مجلس در هفته جاري به راي نمايندگان گذاشته مي شود. مجلس شوراي اسلامي درهفته جاري در روزهاي يکشنبه ، سه شنبه و چهارشنبه تشکيل جلسه مي دهد. نخستين دستور کار نمايندگان در اين هفته طبق برنامه اعلام شده از سوي اداره کل قوانين مجلس ادامه بررسي لايحه هدفمند کردن يارانه ها و گزارش کميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي است . اين کميسيون در هفته هاي اخير در توافق با نمايندگان دولت تشکيل سازمان هدفمندي يارانه ها را براي ساماندهي به امور هزينه اي پرداخت نقدي يارانه ها پيشنهاد کرده است که اين پيشنهاد بايد در صحن علني مجلس به راي گذاشته شود. دومين دستور کار مجلس در هفته پيش رو ; طبق برنامه اعلام شده ; بررسي تحقيق و تفحص از وضعيت بازداشتگاه هاي کشور است که از سوي مصطفي کواکبيان عضو فراکسيون خط امام (ره) مجلس پيشنهاد شده و مورد تصويب کميسيون حقوقي قضايي مجلس نيز قرار گرفته است. در هفته آينده همچنين علي اکبر محرابيان وزير صنايع و معادن براي پاسخ به سوال رضا عبداللهي رئيس کميسيون برنامه و بودجه در صحن علني مجلس حاضر خواهد شد . حضور محرابيان در صحن علني در شرايطي است که تعدادي از نمايندگان مجلس در هفته هاي اخير از طرح استيضاح وي سخن گفته اند. 
 آيت الله مکارم:حرمت شکني را به رقيب نسبت ندهيم 
گروه سياسي: آيت الله مکارم شيرازي با اشاره به راهپيمايي گسترده ملت به مناسبت محکوم کردن هتک حرمت در روز عاشورا و ضمن تاکيد بر اينکه"نبايد حرمت شکني را به رقباي سياسي نسبت داد" گفت: اکنون خون تازه اي در رگهاي انقلاب و حمايت از ارزشها و رهبري جاري است.   به گزارش مهر ، آيت الله ناصر مکارم شيرازي صبح پنجشنبه در ديدار با جمعي از اعضاي حزب موتلفه اسلامي با تجليل از حضور مردم در صحنه براي دفاع از انقلاب و اسلام گفت: مردم با جوش و خروش آمدند و اين حضور هم از نظر کيفيت و هم از نظر کميت فوق العاده بود و مردم همانند روز هاي اول انقلاب با نشاط و پرشور در صحنه بودند و بايد از مردم به طور جد تجليل و تقدير کرد.وي افزود: دشمن در روز عاشورا به امام حسين(ع) و رهبري جسارت کرد اما اين تلاش براي آنها سودي نداشت. ملت ما را بيدار کرد و نشان داد مردم ما هوشيار و بيدار در صحنه حاضر هستند.آيت الله مکارم با اشاره به بگو  مگو هاي انتخاباتي گفت: حوادث پيش آمده فراتر از مسائل انتخابات است. معلوم مي شود حساب کار از دست آنها هم در رفته است و آنچه الان مي بينيم مبارزه با اسلام و نفي حکومت ديني است و نبايد اينها را به حساب  دعواي انتخاباتي بگذاريم.وي با اشاره به مداخله بيگانگان در امور داخلي ايران گفت: خارجيها بسيار فعال هستند. اطلاع پيدا کرديم در يک روز 700 هزار پيام به مملکت  ما مي فرستند و آنها اميدوار بودند اما تظاهرات روز چهار شنبه در ايران نشان داد خوابهاي آنها تعبير نمي شود زيرا آنها فکر مي کردند انقلاب مخملي پيش  مي رود اما فهميدند اين طور نيست.
  رئيسي : مقابل اغتشاشگران اغماض نمي کنيم  
گروه سياسي: معاون اول قوه قضائيه گفت: براي پاسخ مثبت به مطالبه مردم، به عنوان وظيفه قانوني و شرعي خود و آنچه به عنوان وظيفه همه دستگاه هاست به هيچ عنوان در مقابل اغتشاشگران و در برابر متخلفان به قانون و کساني که امنيت مردم را به خطر بياندازند، کوچک ترين اغماضي نخواهيم کرد.به گزارش واحد مرکزي خبر ; ابراهيم رئيسي ديروز در خطبه هاي پيش از حطبه هاي نماز جمعه تهران با اشاره به حوادث روز عاشورا گفت:  قضيه عاشورا وضعيت را کاملا نشان داد و چهره اين افراد بيشتر افشا شد. وي افزود: امروز دشمنان انقلاب ما آمده اند تا ضربه اي را که سي سال دنبال آن بوده ا ند، بزنند اما بدانند امروز کشور ما از روزي که منافقين فاز سياسي را آغاز کردند، مقتدر تر است. رئيسي اضافه کرد: بچه هاي مردم را با شعار به خيابان ها کشاندند و بعد فاز نظامي را شروع کردند و اسلحه به دست منافقين دادند، بعد ديدند ما چگونه با اقتدار منافقين را ريشه کن کرديم و امروز منافقين به سربازان با يونيفورم آمريکايي ها تبديل شده اند و براي آمريکايي ها بطور رسمي جاسوسي مي کنند. معاون اول قوه قضائيه تاکيد کرد: کسي که امروز اغتشاش کند، به خيابان بيايد و با چوب و قمه و سنگ به جان عزاداران حسيني بيافتد، به مقدسات اهانت و اماکن را تخريب کند ، در مردم ايجاد وحشت و سلب امنيت از جامعه کند، هيچ ترديدي نيست که طبق فقه و قانون مجازات ما اين کار بدون ترديد مصداق محاربه است و ما به عنوان محارب با آن برخورد خواهيم کرد. 
    دعوت لندن ازايران براي شرکت در نشست همسايگان افغانستان
گروه سياسي: روزنامه ديلي تلگراف نوشت: لندن از ايران دعوت کرده است در نشست همسايگان افغانستان شرکت کند. به گزارش ايسنا، روزنامه  ديلي تلگراف به نقل از منابع انگليسي که به نام شان اشاره نکرد، نوشت: از ايران براي حضور در کنفرانس افغانستان در لندن که در ماه ژانويه برگزار مي شود دعوت به عمل آمده است و از اين کشور درخواست خواهد شد که نقشي سازنده تر در افغانستان ايفا کند. تهران هنوز به اين دعوت پاسخ نداده است. اين گزارش حاکي است: گوردون براون ، نخست وزير انگليس از ايراني ها براي حضور در لندن دعوت به عمل آورده است. داگلاس هندرسون ،وزير دفاع پيشين انگليس که براي گفت وگو با فرماندهان ناتو از افغانستان ديدن کرده است، گفت: مسايلي در غرب افغانستان است که فقط مي تواند با تفاهم با ايران حل شود. براي من روشن است که در غرب افغانستان به برخي همکاري ها با اطلاعات و نيروي نظامي ايران نياز است.  براون در برابر نمايندگان مجلس انگيس گفته بود که نشست لندن مي کوشد همسايگان افغانستان را به روند بين المللي در اين کشور وارد کند. 
    امضاي يادداشت تفاهم همکاري ميان ايران و سومالي 
گروه سياسي:  يادداشت تفاهم همکاري ميان ايران و سومالي در زمينه همکاري هاي سياسي ، اقتصادي و فرهنگي امضا شد. به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه ، در اين يادداشت تفاهم که به امضاي منوچهر متکي و احمد جامع جانگلي وزيران امور خارجه ايران و سومالي در تهران امضا شد، دو کشور بر ادامه رايزني هاي مشترک درخصوص مسايل مورد علاقه دوجانبه و چند جانبه ، منطقه اي و بين المللي و همچنين کمک به بازگشت آرامش و ثبات در منطقه شاخ آفريقا تاکيد کردند. براساس اين ياداشت تفاهم، ايران و سومالي درجهت کمک به صلح و امنيت پايدار، مبارزه با تروريسم و دزدي دريايي تمامي تلاش خود را به کار خواهند گرفت. طرفين در اين ياداشت تفاهم بر حمايت از اقدامات و ابتکار عمل اتحاديه آفريقا براي برقراري صلح و امنيت پايدار در سومالي تاکيد کردند. در اين ياداشت تفاهم همچنين بر ارايه کمک هاي انسان دوستانه و همکاري هاي بهداشتي و صدور دارو به سومالي تصريح شد. 
  رييس جمهوري برزيل سال آينده به تهران مي آيد  
گروه سياسي:  "لوييز ايناسيو لولا دا سيلوا" رييس جمهوري برزيل ماه ژوئن - خرداد - آينده از ايران ديدن مي کند. اين نخستين سفر رييس جمهوري بزرگترين کشور امريکاي لاتين به تهران پس از پيروزي انقلاب اسلامي خواهد بود. خبرگزاري آنسا در بخش اسپانيايي زبان خود گزارش داد که سفر لولا به ايران در قالب دومين سفر دوره اي وي در سال 2010 ميلادي به خاورميانه رخ مي دهد. او پس از ايران، از چين و روسيه ديدن خواهد کرد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته