جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/12/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3542


رشد قبل از تولد و عوامل آسيب زا (تراتوژن ها)
استاد: دکتر حسن احدي------------ دانشجو: ساره درمنکي فراهاني( قسمت دوم)

كوتاه و خواندني


راه حل هايي براي پيشگيري از آسيبها و صدمات خانه تکاني


  رشد قبل از تولد و عوامل آسيب زا (تراتوژن ها) 
 استاد: دکتر حسن احدي------------ دانشجو: ساره درمنکي فراهاني( قسمت دوم)

ماه دوم:رشد به سرعت ادامه مي يابد،در هفته ششم دست و پاها شروع به رشد مي کنند ولي بازوها هنوز کوتاهتر و انعطاف ناپذيرتر از آن هستند که به هم برسند.در اين موقع است که کبد شروع به ساختن سلولهاي خوني مي کند.در هفته هشتم رويان در اين موقع حدود 25 ميلي متر طول دارد ،صورت،دهان،چشمهاوگوشها تقريبا شکل مشخصي گرفته اند.رشد ماهيچه ها و غضروفها آغاز مي شود.
دوره جنيني:
دوره جنيني که از هفته نهم تا پايان حاملگي به طول مي انجامد،مرحله (رشد و پاياني) است.در اين طولاني ترين دوره رشد پيش از تولد،اندازه ارگانيزم در حال رشد به سرعت افزايش مي يابد.
در هفته دوازدهم طول جنين تقريبا 75 ميلي متر است.حال ديگر به انسان شباهت دارد.هر چند که سر به طور نامناسبي بزرگ است.صورت به شکل صورت بچه هاست.پلک،چشم و ناخنها شروع به رشد مي کنند و جنسيت در اين موقع به سادگي قابل تشخيص است.دستگاه عصبي هنوز بسيار ابتدايي است.
گاهي رشد پيش از تولد را به دوره هاي سه ماهه يا سه دوره زماني مساوي تقسيم مي کنند.در پايان ماه سوم دوره سه ماه اول کامل مي شود.
دوره سه ماه دوم:در در هفته شانزدهم جنين تقريبا 115 ميلي متر است.احتمالا مادر مي تواند حرکات جنين را احساس کند.اندامهاي انتهايي سر و اندامهاي داخلي به سرعت رشد مي کنند.تناسبهاي بدني به بدن بچه ها شباهت بيشتري مي يابد.بين هفته 17 و 20موجود جديد به اندازه کافي بزرگ شده است که مادر حرکات آن را احساس مي کند.ماده سفيد و پنير مانندي به نام ورنيکس اکنون ازخشک شدن پوست جنين که ماهها در مايع آمنيوتيک غوطه ور بوده است،محافظت مي کند.موهاي سفيدي به نام کرک نيز روي کل بدن نمايان مي شود که به ورنيکس کمک مي کند تا به پوست بچسبد.
در ماه پنجم:حاملگي نيمه کامل است جنين حالا ديگر تقريبا 150 ميلي متر است و مي تواند بشنود وبا آزادي کامل حرکت کند.دست و پا ديگر کامل شده است.
ماه ششم:جنين تقريبا 250 ميلي متر است. چشمها حالا ديگر شکل کامل دارند،پرزهاي چشايي روي زبان ظاهر مي شوند. جنين حالا مي تواند هوا را به داخل برد و خارج کند و صداي گريه مانند خفيفي از خود بيرون دهد.در اين موقع احتمال تولد زود رس وجود دارد.
در پايان دوره سه ماهه دوم،اغلب نورونهاي مغز و سلولهاي عصبي که اطلاعات را ذخيره و منتقل مي کنند آماده هستند،تعدادي از آنها بعد از اين دوره توليد مي شوند.به اين حال سلولهاي گليالي که نورونها را حمايت و تغذيه مي کنند.در طول حاملگي و بعد از تولد به افزايش سريع خود ادامه مي دهند.رشد مغز به معني تواناييهاي رفتاري جديد است.جنين 20 هفته اي را مي توان با صوت تحريک و ناراحت کرد.با اين حال جنين که در اين زمان به دنيا بيايد نمي تواند زنده بماند.ششهاي او هنوز کاملا رشد نکرده اند و مغز هنوز نمي تواند حرکات تنفسي و دماي بدن را کنترل کند.
دوره سه ماهه سوم:در هفته 24 جنين مي تواند درد را احساس کند.در هفته 25 جنين به صداهاي دورو بر با حرکات بدن واکنش نشان مي دهد.
در ماه هفتم جنين به مرحله زيست پذيري رسيده است(احتمال دارد که در صورت تولد پيش از موعد زنده بماند)از لحاظ فيزيولوژيکي مي تواند مزه ها و بو ها را تشخيص دهد. حساسيت در برابر درد تقريبا وجود ندارد.تنفس هنوز سطحي و نا منظم است و توانايي مکيدن و بلعيدن ضعيف است.
دوره سه ماهه سوم،پاسخدهي بيشتر به تحريک بيروني را نيز به همراه دارد.جنين بيش از 2 و نيم کيلوگرم وزن کسب مي کند و 17/5 سانتي متر بزرگتر مي شود که تقريبا به طور متوسط 50 تا 55 سانتي متر طول دارد.
در ماه هشتم يک لايه چربي اضافه مي شود تا به تنظيم دما کمک کند جنين از خون مادرپادتن ها را نيز مي گيرد که او را از بيماري محفوظ نگه مي دارد،زيرا دستگاه ايمني خود نوزاد تا چند ماه بعد از تولد خوب کار نمي کند .در هفته آخر رشد جنين متوقف مي شود و اغلب جنين ها حالت وارونه مي گيرند که تا اندازه اي به خاطر شکل رحم و سنگين تر بودن سر از پاهاست.پسران کمي بيش از دختران وزن داشته و بلند ترند.ضربان قلب سريع تر است و قرمزي رنگ پوست بر طرف مي شود.بينايي و شنوايي داراي عکس العمل است.
تاثيرات محيطي پيش از تولد:
محيط پيش از تولد نوزادان با يکديگر متفاوت است و فشارهايي که بر يک نوزاد دارد مي شود احتمالا به فشارهايي که نوزاد ديگري در معرض آن قرار مي گيرد فرق مي کند.
تحقيقات نشان مي دهد که وضعيت بدني و عاطفي مادر و محيطي که مادر در نتيجه وضعيت بدني و عاطفي اش پيش از تولد براي فرزندش مهيا مي کند در دوره رشد جنيني و متعاقب آن در سلامت و سازگاري کودک تاثير مهم دارد.
تراتوژنها : 
واژه تراتوژن به هر گونه عامل محيطي اشاره دارد که در دوره پيش از تولد آسيب برساند اين واژه از کلمه يوناني teras     به معني بد شکلي يا هيولايي گرفته شده است.علت انتخاب اين عنوان آن است که علم پزشکي در ابتدا از نوزاداني که عميقا آسيب ديده بودند به تاثيرات زيانبخش پيش از تولد پي برد.با اين حال آسيبي که تراتوژنها وارد مي کنند هميشه ساده و قابل فهم نيست و به چندين عامل بستگي دارد.
مقدار:مقادير بيشتري از تراتوژنها در دوره هاي زماني مي توانند محيطهاي زيانبخش را تحمل کنند.
تاثيرات مخرب ديگر: وجود چندين عامل مخرب به طور هم زمان،مانند تغذيه بد،فقدان مراقبت پزشکي و تراتوژنهاي بيشتر مي توانند تاثير يک عامل زيانبخش تنها را وخيم تر کنند. 
سن ارگانيزم پيش از تولد : 
در دوره تخمک بارورقبل از لانه گزيني تراتوژنها به ندرت تاثير دارند و اگر تاثير هم داشته باشند توده ريز سلولها معمولا آنچنان صدمه مي بينند که مي ميرند. دوره روياني زماني است که نارساييهاي جدي به احتمال بيشتري روي مي دهند زيرا شالوده تمام اندامهاي بدن ريخته شده است.معمولا در دوره جنيني آسيب تراتوژنها جزئي است.
ادامه دارد


 كوتاه و خواندني  

 دهمين جشنواره علمي پژوهشي دندانپزشکي  برگزار مي شود
دهمين جشنواره علمي - پژوهشي دندانپزشکي دکتر "احمد هدايت" با هدف تجليل از منزلت پژوهشگران پنجشنبه ششم اسفند ماه در مجموعه تلاش برگزار مي شود.
 به گزارش ايرنا از دبيرخانه اين جشنواره، جشنواره علمي - پژوهشي دندانپزشکي شهيد دکتر احمد هدايت با همت جامعه اسلامي دندانپزشکان و با همکاري انجمن دندانپزشکي ايران، انجمن هاي علمي و تخصصي دندانپزشکي کشور ، دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي و توليد کنندگان اقلام دندانپزشکي برگزار مي شود.
دکتر "رسول مفيد" دبير اين جشنواره گفت: دهمين جشنواره با هدف تجليل از منزلت پژوهشگران ، ترغيب دانش پژوهان و ارج نهادن به تلاش هاي انجام شده در حوزه دندانپزشکي همزمان با سالگرد شهادت دکتر احمد هدايت برپا مي شود.
وي در مورد موضوعات جشنواره يادآور شد: بهترين مقالات منتشر شده رشته هاي تخصصي دندانپزشکي در مجلات علمي داخل و خارج از کشور، پايان نامه هاي برتر دوره دکتراي دندانپزشکي ، پايان نامه هاي برتر دوره تخصصي دندانپزشکي و بهترين کتاب منتشر شده شامل تاليف و ترجمه در حوزه دندانپزشکي از جمله موضوعات مطرح در اين جشنواره است.  مفيد ادامه داد: همچنين بهترين فيلم و اثر تصويري آموزشي، اختراعات و نوآوري هاي برتر در رشته دندانپزشکي ، توليد کنندگان برتر اقلام دندانپزشکي و شرکت هاي برتر حمايت کننده از طرح هاي پژوهشي دندانپزشکي از جمله موارد تعيين شده است که به برترين هاي آنها جوايزي اهدا خواهد شد.
وي گفت: اين جشنواره با همکاري انجمن هاي تخصصي دندانپزشکي از قبيل ارتودنتيست ها، انجمن بيماري هاي دهان ، پاتولوژي فک و دهان، پروستودنتيست ها، جراحي دهان و فک و صورت، انجمن علمي پريودنتولوژي ايران، دانشکده هاي دندانپزشکي سراسر کشور، مراکز تحقيقاتي دندانپزشکي کشور و دبيرخانه شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي برپا مي شود.علاقه مندان به کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به پايگاه اينترنتي اين انجمن به نشاني ir.ibai.WWW مراجعه کنند.

بابونه ; گياه ضداسترس است
 تاثير بابونه به عنوان يک ابزار مقابله با استرس و کاهش دهنده تنش ها از سال ها پيش شناخته شده است ; اما اين بار محققان تلاش کرده اند که حقيقت پشت اين تاثير شگفت انگيز و توصيه مادربزرگ هايمان را کشف کنند.
به گزارش ايسنا، در يک ارزيابي علمي با حضور هزار عضو هيات علمي،  محققان اولين آزمايش کنترل شده را روي تاثير بابونه براي درمان اختلال اضطراب عمومي يا GAD انجام دادند.
اين مطالعه نشان مي دهد که درمان با عصاره بابونه براي کاهش اين نوع اضطراب در سطح متوسط تا خفيف موثر و مفيد است.
در اين تحقيق، بيماران مبتلا به نوع متوسط تا خفيف اضطراب عمومي تحت آزمايش قرار گرفتند. به اين افراد در 2 گروه مختلف بابونه و شبه  دارو دادند.
بررسي ها نشان داد: گروهي که بابونه مصرف کرده بودند، شاهد تغيير قابل توجهي در شدت اين نوع اضطراب بودند. اين محققان نتيجه گيري کردند که بابونه خاصيت ضداضطرابي در اين بيماران دارد و براي افرادي که طب سنتي را ترجيح مي دهند ، گزينه مناسبي است.

  غلبه بر احساسات با يک تمرين ذهني
تمرينات مديتيشن مي توانند، طاقت و توان ذهني را تقويت کرده و خلق خوب را افزايش دهند. به گزارش  ايسنا،  اين تمرينات براي مثال با تاثيرگذاري و افزايش طاقت ذهني سربازان در ميدانهاي جنگ، آنها را در برابر حساسيت هاي بيش از حد، مقاوم مي سازد. اين پژوهش نشان داده است که تمرينات ذهني مديتيشن به افراد آموزش مي دهند که چطور هوشيار بمانند و در لحظه احساساتي نشوند. اين تمرين ذهني هم چنين سبب تقويت و بهبود نوعي از حافظه مي شود که حاصل آن توانمند کردن انسان در تکميل کارهاي ذهني پيچيده است.محققان دانشگاه پنسيلوانيا در اين باره مي گويند: کليد بهره مندي از مزاياي مديتيشن اين است که تمرينات آن را روزانه و درست مثل ساير ورزشها انجام دهيد. اين تمرينات که روي گروهي از سربازان نيروي دريايي آمريکا آزمايش شد، شامل تنفس متمرکز شده و جلسات شبه مديتيشن هستند.مطالعات پيشين نشان داده است که اين تمرينات استرس را کاهش مي دهند و حتي از ناتواني هاي بيماران افسرده پيشگيري مي کنند. البته اين تحقيقات هنوز نشان نداده است که چطور اين آموزش ذهني، خلق فرد را تغيير مي دهد و براي درک نحوه عملکرد و تاثيرگذاري آن روي ذهن، انجام مطالعات بيشتر مورد نياز است.جزئيات اين تحقيق در مجله «ايموشن» منتشر شده است.

 خاورميانه موطن سگ هاي کوچک است
 محققان مي گويند سگ هاي کوچک جثه، داراي ژني هستند که در گونه اي از گرگ هاي بومي خاورميانه نيز يافت مي شود. به گزارش ايرنا به نقل از بي بي سي نيوز، به عقيده دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا احتمال دارد سگ هاي کوچک از خاورميانه نشات گرفته باشند. باستان شناسان بقاياي سگ کوچک جثه اي را در خاورميانه يافته اند که تا 12 هزار سال قدمت دارد. اين در حالي است که بقاياي سگ هاي پيدا شده در اروپا که حتي تا 31 هزار سال قدمت دارند، به سگ هاي بزرگ تر تعلق دارد. دکتر "مليسا گري"، سرپرست اين تحقيقات گفت: "از آنجايي که همه سگ هاي کوچک اين ژن خاص را دارند، احتمالا مي توان گفت منشا آنها به اوايل پيدايش آنها بر مي گردد." به گفته گري، سگ هاي کوچک مورد مطالعه از آلاسکا، شمال آمريکا، ايران، هند، چين، روسيه، اسرائيل، ايتاليا، اسپانيا، بلاروس و بلژيک گردآوري شده اند. به گفته اين گروه از محققان، شباهت ساختار ژنتيک سگ هاي کوچک و گرگ ها نشان مي دهد که جثه کوچک اين سگ ها ناشي از انطباق آنها با شرايط اهلي شدن است. تحقيقات نشان مي دهد که در زمان هاي قديم مردم سگ هاي کوچک تر را به خاطر سهولت نگهداري از آنها در خانه و مزرعه ترجيح مي دادند.

رشد چشمگير در توليدات تجهيزات پزشکي و صنايع دارويي کشور
مهندس محمدرضا محمد رئيس ستاد برگزاري   سيزدهمين نمايشگاه بين المللي تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي و آزمايشگاهيدر نشست خبري به رشد چشمگير در توليدات تجهيزات پزشکي و صنايع دارويي کشور اشاره کرد و گفت:ايران رتبه اول تجهيزات پزشکي و صنايع دارويي را در منطقه دارد و حتي از ترکيه نيز بالاتر است.
وي همچنين به جايگاه بالاي ايران در بين کشورهاي در حال توسعه اشاره کرد و گفت: حدود 50 درصد تجهيزات پزشکي مورد نياز کشور در داخل توليد مي شود.
محمد در عين حال تصريح کرد: البته در تامين دستگاههاي تصويربرداري ضعيف هستيم که اگر مشکل استانداردها را رفع کنيم، مي توانيم اعتماد مردم را براي مصرف محصولات داخلي جلب کنيم.وي با اعلام اينکه حدود 15 شرکت داخلي استاندارد بزرگ و مهم اروپا را براي محصولات خود دريافت کرده اند، گفت: دولت و به ويژه وزارت صنايع بايد بيش از پيش از صنعت تجهيزات پزشکي که ارتباط مستقيم با سلامت مردم دارد، حمايت کنند.


 راه حل هايي براي پيشگيري از آسيبها و صدمات خانه تکاني 

معمولا اهل خانه در هفته هاي پاياني سال، مشغول خانه تکاني و زدودن ناپاکي ها از محيط خانه هستند و تلاش مي کنند تا کارها را در حداقل زمان ممکن به پايان رسانند; غافل از آن که اين سنت زيبا و پسنديده گاه در اثر عدم رعايت نکات ايمني که اغلب زنان، آنها را ناديده مي گيرند، ممکن است دردسرهاي جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد. به گزارش  ايسنا، براي پيشگيري از آسيبها و صدمات خانه تکاني، 13راه حل ارائه شده است که عبارتند از: در انجام فعاليت هاي خانه تکاني بيش از حد به بدن فشار وارد نشود. فشار به اندام ها عليرغم احساس درد، آسيب ديدگي بيشتر اندام ها را به دنبال دارد.
- بلند کردن اجسام سنگين بيش از حد توان بدن، آسيب رساندن به دست، کمر و گردن را به دنبال دارد.
- فعاليت هاي خانه تکاني را در روزهاي مختلف تقسيم کنيد. عجله در به پايان رساندن خانه تکاني، ممکن است عواقب نافرجامي داشته باشد.
- افراد هنگام خانه تکاني، احساس خستگي را جدي گرفته و به خود استراحت دهند; چرا که اين احساس خستگي، زنگ خطري است براي سلامتي بدن.
- تغذيه نامناسب و خستگي، آسيب پذيري عضلات را افزايش مي دهد.
- استراحت روزانه و شبانه کافي، هنگام فعاليت هاي خانه تکاني لازم است.
- خانه تکاني با سرعت متوسط انجام شود. سرعت زياد در کارکردن، شانس آسيب پذيري را افزايش مي دهد.
- مراقب کودکان باشيد و از شيطنت هاي آنها در اين ايام غافل نشويد.- مراقب فعاليت بيش از حد برخي بيماران، نظير ديابتي ها باشيد. به منظور جلوگيري از هرگونه آسيب احتمالي، بيمار و خانواده وي بايد در جريان خانه  تکاني با استفاده از دستگاه هاي تست قند خون معتبر(داراي کد بيمه مسئوليت و نيز هولوگرام وزارت بهداشت) از وضعيت قند خون فرد ديابتي اطلاع داشته باشند.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته