جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/12/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3542

به منظور کاهش قيمت مسکن;
طرح جديد مسکن مهر ملکي اجرا مي شود

رييس کل بانک مرکزي:
درآمدهاي ارزي کشور کاهش يافت

عضو کميسيون صنايع مجلس:
وضعيت شبکه تلفن همراه و تلفن هاي ثابت مطلوب نيست


مسکوکات و ارز


كوتاه و خواندني


  به منظور کاهش قيمت مسکن;
 طرح جديد مسکن مهر ملکي اجرا مي شود 

رييس اتحاديه مشاوران املاک کشور گفت: در طرح مسکن مهر ملکي، مالکان زمين و خانه هاي کلنگي در هر نقطه از کشور مي توانند با مراجعه به وزارت مسکن از تسهيلات استفاده کنند.
مصطفي خسروي رييس اتحاديه مشاوران املاک کشور در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني شبکه خبر گفت: با تسهيلات 10 ميلياردي دولت براي وزارت مسکن و شهرسازي اين بخش رونق زيادي خواهد گرفت و با ورود مسکن مهر ملکي، قيمت مسکن براي هميشه شکسته خواهد شد و کاهش خواهد يافت.  وي با اشاره به طرح مسکن مهر ملکي گفت: اين طرح را وزارت مسکن همگام با طرح مسکن مهر در جهت عرضه مسکن به بازار مصرف انجام خواهد داد تا در اين طرح مالکان زمين و خانه هاي کلنگي در هر نقطه با مراجعه به وزارت مسکن از تسهيلات اين بخش استفاده کنند.  رييس اتحاديه مشاوران املاک کشور اظهار داشت: در اين طرح مالکان پس از عقد قرارداد در وزارت مسکن مي توانند از تسهيلات 20 ميليون توماني براي ساختمان هاي سنتي و 25 ميليون توماني براي ساختمان هاي صنعتي استفاده کنند.  خسروي افزود : در اين طرح ديگر جايي براي سودجويي عده اي دلال در بخش مسکن که زمين هاي مردم را با قيمت پايين خريداري مي کردند و پس از ساخت با قيمت هاي گزاف و هنگفتي به مردم مي فروختند و سوداگري مي کردند باقي نخواهد ماند. رييس اتحاديه مشاوران املاک کشور گفت: براي سال آينده هيچگونه افزايش قيمتي در بخش مسکن نخواهيم داشت و مسکن در کشور در حال تبديل شدن از سرمايه به کالاست که با گذشت هر سال از عمر آن، قيمتش کاهش مي يابد; چراکه مصالح به کار رفته در آن مستهلک مي شود و به همين نسبت قيمت آن هم کاهش مي  يابد.  خسروي افزود : مردم بايد ساختمان هاي با عمر بالاتر را بسيار کمتر از ساختمان نوساز خريداري کنند به اين علت که ساختمان هاي با عمر بالا استحکام کمتر و فرسودگي بيشتري دارند. وي در ادامه افزود: کساني که قصد خريد خانه براي گراني در سال آينده دارند در دام شايعات سوداگران مسکن قرار نگيرند زيرا سال آينده با عرضه زياد مسکن به بازار مصرف، قيمت ها باز هم کاهش مي يابد.
خسروي گراني چند روز اخير در بازار آهن را سودجويي عده اي در اين بخش دانست و گفت: گراني آهن توهمات در اين بازار است که عده اي سودجو مي خواهند شب عيد مبالغ نامعقول و کلاني از اين طريق کسب کنند که با هوشياري مسئولان اين گراني کاذب مهار مي شود. خسروي افزود: در چند روز آينده با واردات انبوه آهن به کشور، قيمت ها به حالت قبل باز خواهد گشت و مردم هم تا تعادل قيمت ها براي اينکه متضرر نشوند خريد نکنند تا بازار آهن به حال عادي برگردد.


  رييس کل بانک مرکزي:
 درآمدهاي ارزي کشور کاهش يافت 

 رييس کل بانک مرکزي از سياست انبساطي پولي دولت، پيش  بيني نرخ رشد نقدينگي پايان سال 23 درصد، شناور و آزاد بودن نرخ سود عقود مشارکتي در سال آينده خبر داد و تاکيد کرد رييس جمهور بايد نرخ جديد سود بانکي را تاييد کند.  محمود بهمني در گفت وگو با مهر سياست هاي پولي دولت را در حال حاضر انبساطي اعلام کرد و با بيان اينکه دليل اين امر کمک به بخش توليد کشور است، گفت: با توجه به اين امر پيش بيني مي شود که رشد نقدينگي پايان امسال به حدود 23 درصد برسد که بيش از رقم رشد نقدينگي 16/5 درصد پايان سال گذشته خواهد بود.  رييس کل بانک مرکزي افزود: در زماني که قصد کمک به بخش اشتغال، افزايش سرمايه گذاري و توليد را داريم، اگر فکرمان صرفا انقباضي، کاهش نقدينگي و تورم باشد، به بخش هاي مورد نظر لطمه وارد مي شود، بنابراين بايد نقطه بهينه اي را انتخاب کنيم تا بتوانيم اشتغال و سرمايه گذاري را همزمان با حفظ نرخ تورم داشته باشيم.  به گفته وي بانک مرکزي هم اکنون سياست هاي انبساطي را مد نظر دارد، ضمن اينکه از افزايش نرخ تورم جلوگيري کرده و نقدينگي را کنترل مي کند. بهمني در پاسخ به اين سوال که آيا با توجه به بحران مالي جهاني و پيش بيني هاي صورت گرفته توسط بانک مرکزي، درآمدهاي ارزي کشور کاهش يافته است؟ عنوان کرد: به دليل کاهش قيمت نفت درآمدهاي ارزي کشور نسبت به سال گذشته کاهش يافته است. وي با اشاره به قيمت بالاي نفت در سال گذشته در حدود 128 دلار، متوسط قيمت توليد هر بشکه نفت در 10 ماهه ابتداي امسال را حدود 62 دلار اعلام کرد و گفت: هم اکنون قيمت توليد نفت در بهترين وضعيت يعني حدود 70 تا 72 دلار قرار دارد.


  عضو کميسيون صنايع مجلس:
 وضعيت شبکه تلفن همراه و تلفن هاي ثابت مطلوب نيست 

   يک عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به اختلالات شبکه  تلفن همراه به جلسه اي که اعضاي اين کميسيون با وزير ارتباطات داشتند اشاره کرد و گفت: آقاي وزير قول مساعد داده اند که رفع اين مشکل در اولويت برنامه هاي کاريش باشد.
شريف حسيني در گفت وگو با ايسنا، گفت: طي نشستي که با وزير ارتباطات داشتيم، اين موضوع را با ايشان در ميان گذاشته و اعتراضات موجود در اين قضيه را به وزير منتقل کرديم.
نماينده  مردم اهواز، افزود: به آقاي وزير گفتيم با توجه به اين که هم اکنون بخش خصوصي مخابرات را در دست دارد، انتظار اين است که بخش خصوصي وظايف خود را به نحو احسن انجام داده و وزارتخانه نيز نظارت خود را به نحو احسن داشته باشد.  وي گفت: آقاي وزير قول دادند که بررسي هاي مجددي را در اين زمينه داشته باشد و در اين راستا درخواست ايشان اين بود که در بودجه ي سال 89 با توجه به اين که وظيفه  وزارت ارتباطات توسعه، تعميق و نگهداري است بودجه اي براي اين موارد ديده شود; چرا که مطمئنا بخش خصوصي وظيفه اي را در اين قبال ندارد و اگر اين اتفاق نيفتد ممکن است وضع از هم اکنون هم بدتر شود.
اين عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، ادامه داد: در اين راستا قرار بر اين شد که نمايندگان عضو کميسيون صنايع با اعضاي کميسيون تلفيق صحبتي در اين زمينه داشته باشند تا در اين زمينه مساعدتي صورت گيرد.
حسيني وضعيت موجود شبکه  تلفن همراه و البته تلفن هاي ثابت را مطلوب ندانست و گفت: طي جلسه اي که با آقاي تقي پور داشتيم، از ايشان خواستيم مثل دو وزير قبلي زماني را براي رفع اين مشکل تعيين نکند که تا آن مقطع نتواند صحبت هاي خود را عملي کند. آقاي وزير زماني را مشخص نکردند اما قول مساعد داده است که حل اين مشکل در برنامه  کاريش وجود داشته باشد و ما در اين راستا انتظار حل مشکلات را داريم.  نماينده  اهواز با تاکيد بر اين که عدم رفع اين مشکلات اصلا توجيه پذير نيست، گفت: با اين وضعيتي که به وجود آمده و بعضا تلفن ها دچار اختلال است، امنيت مکالمه بعضا از دست مي رود و لذا هرچه سريعتر بايد براي رفع اين مشکلات بايد فکري کرد.


 مسکوکات و ارز  

             يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                           27120 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                 282000 تومان

 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                            265000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                           133500 تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                              67000   تومان
 
دلا ر                                                                                                                                 1011  تومان
  
يورو                                                                                                                             1373 تومان


 كوتاه و خواندني  

  وزير اقتصاد:
هيچ مشکلي در پرداخت هاي آخر سال کارمندان دولت وجود ندارد
وزير امور اقتصادي و دارايي تاکيد کرد که 88 درصد از بودجه هاي جاري تاکنون پرداخت شده است و در خزانه هم پول به اندازه کافي وجود دارد.
به گزارش ايسنا، سيدشمس الدين حسيني درباره پرداخت هاي آخر سال کارمندان دولت گفت:  هيچ مشکلي در پرداخت هاي آخر سال وجود ندارد و در مجموع 88 درصد از بودجه هاي جاري مصوب در زمان خودش پرداخت شده است و در خزانه هم پول به اندازه کافي وجود دارد.  وي افزود:  ما براي اينکه عيدي کارمندان دولت را در بهمن ماه پرداخت کنيم مصوبه آن را قبل از دهه فجر از هيات دولت گرفتيم و به همه دستگاه ها ابلاغ کرديم.  به گفته وي دستگاه ها هم درخواست وجه خود را آورده اند اگر کارمندي عيدي نگرفته مربوط به اين است که دستگاهش درخواست وجه نياورده است.
وي درباره نحوه برخورد با اين دستگاه ها گفت: ما خشن نيستيم!
وزير اقتصاد با بيان اينکه فرم اطلاعات خانوار را شخصا به دليل تشويق مردم پر کرده است گفت:  من شخصا از دريافت يارانه انصراف داده ام. اما در حال حاضر اطلاعات فراهم شده است و پايگاه اطلاعات اقتصادي هم بايد اطلاعاتش کامل شود.  وي درباره کارت هاي عدالت گفت: آنچه در کارگروه تحولات اقتصادي تصويب شده اين است که همه افرادي که تمايل به دريافت يارانه دارند بايد حساب بانکي داشته باشند و همکاران ما به شدت اين روزها در حال رتق و فتق امور مربوط به اين حساب ها هستند تا افرادي که حساب هاي بانکي ندارند برايشان ايجاد شود و ما تمايل داريم با اين حساب ها کارت هم داشته باشند اما افرادي که کارت و حساب دارند مشکلي براي دريافت يارانه ندارند.  وزير اقتصاد درباره اختلاف مجلس و دولت بر سر ميزان آزادسازي يارانه ها که رقم آن 40 هزار يا 20 هزار ميليارد تومان باشد گفت:  ما در مجلس چانه زني نمي کنيم بلکه مباني بحث ها را ارائه مي کنيم آن ها مي پذيرند يا نمي پذيرند 14 ماه پيش  هم که اساس هدفمند کردن يارانه ها مطرح شد شما سوال هايي مي کرديد که به اجراي اين طرح خوشبين نبوديد اگر الان آن موقع را به ياد آوريد قطعا در سوالتان تجديد نظر مي کرديد.
 ايدرو از ايران خودرو تقدير کرد
با توجه به ارتقا» 26 درصدي کيفيت محصولات ايران خودرو در دي ماه امسال نسبت به فروردين سال 88، رييس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران(ايدرو) با اعطاي لوح ويژه وتقديرنامه از مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو قدرداني کرد.
کيانوش پورمجيب معاون کيفيت ايران خودرو، با اعلام اين خبر، ميزان ارتقا» کيفيت سمند، نخستين خودرو ملي ايران، طي 10 ماه گذشته نسبت به ابتداي سال را 24 درصد عنوان کرد و افزود: اين ميزان در مورد پارس 19 درصد، 405 حدود 32 درصد، 206 حدود 35 درصد، روآ 36 درصد، وانت باردو 18 درصد و تندر 44 درصد است.
وي اظهار داشت: اين درصدهاي بهبود براساس نمرات منفي منتشره شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد که هر روزه مبادرت به آديت خودروهاي توليدي مي کند، استخراج شده است و براساس نتايج مميزي هاي داخلي انجام شده مبتني بر سيستم پژو از کيفيت محصولات توليدي در بهمن ماه، بايد بگويم در شرايط بسيار خوبي از نظر وضع کيفي ظاهري و عملکردي خودروها به سر مي بريم. معاون کيفيت ايران خودرو با رکورد خواندن اين ميزان درصد ارتقاي کيفيت محصولات گفت: ميانگين رشد کيفيت محصولات در بهمن ماه امسال نسبت به فروردين ماه تداوم داشته و به 30/5 درصد رسيده است.

 معاون وزير صنايع:
سهم بانوان در صنعت و معدن کشور چشمگير است
  همايش يکروزه "بانوان ايفاگر نقش هاي شايسته در توسعه صنعت و معدن" با حضور مشاورين و معاونين وزير صنايع و معادن و  جمعي از بانوان فعال شاغل در عرصه صنعت و معدن در محل سازمان سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني برگزار شد.  به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت صنايع و معادن، محسن حاتم معاون برنامه ريزي، توسعه و فناوري وزارت صنايع و معادن با اشاره به سهم 8 درصدي اشتغال بانوان در صنعت و معدن گفت: اگر بخواهيم سهم واقعي اين گروه از بانوان را در صنعت و معدن ارزيابي کنيم بايد فعاليت هاي مهندسي و پژوهشي، مشاوره اي و فناوري و خدمات مهندسي را هم به اين اعداد اضافه کنيم که در آن صورت اين ارقام بسيار اميدوار کننده و واقعي تر از اين خواهد بود. حاتم با مقايسه اي اجمالي، وضعيت صنعت و معدن در طول سه دهه بعد از پيروزي انقلاب گفت: ما در تعداد پروانه هاي بهره برداري سالانه به مقدار متوسط 15 درصد، در سرمايه گذاري 38 درصد و متوسط اشتغال 11 درصد رشد سالانه داشته ايم.  که به طور حتم بانوان نقش هاي تعيين کننده اي در رسيدن به رشد و توسعه اين صنايع داشته اند. معاون برنامه ريزي، توسعه و فناوري وزارت صنايع و معادن با برشمردن طرح هاي مهم بهره برداري شده در طول سه دهه و شرايط استثنايي و بحران هاي مبتلا به کشور ازجمله 8 سال دفاع مقدس، 30 سال تحريم نرم افزاري، کاهش قيمت نفت و افزايش شديد قيمت مواداوليه، همدلي و وحدت مردم را عامل عبور موفقيت آميز از اين بحران ها دانست.
 سهميه بنزين نوروزي در انتظار هدفمند کردن يارانه ها
رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت گفت: از آنجا که قرار است سياست هاي آتي بخش حمل و نقل و سوخت در راستاي سياست هاي طرح تحول تبيين و اجرايي شود، بنابراين تا زمان تصميم گيري نهايي، نمي توان در اين خصوص اظهارنظر کرد.
محمد رويانيان در گفت وگو با فارس اظهارداشت: تاکنون در خصوص سهميه  بنزين نوروزي هموطنان تصميمي اتخاذ نشده است، بنابراين اظهارنظر در اين خصوص نمي تواند به سود مردم تلقي شود.  وي ادامه داد: از آنجا که اظهارنظر در خصوص سهميه  بنزين يا ديگر انواع انرژي، مي تواند تبعاتي را در پي داشته باشد، معتقدم تا مشخص شدن قطعي سهميه  سوخت خودروها و بهاي فرآورده هاي مزبور نبايد در اين باره اظهارنظر کرد.  رييس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت تصريح کرد: به دليل پيوستگي سياست هاي آتي بخش حمل و نقل و سوخت با طرح  تحول و قانون هدفمندسازي يارانه ها، تا مشخص شدن مباحث اجرايي در اين باره بايد با دقت نظر بيشتري اتخاذ سياست کرد.
 عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرد;
ميزان افزايش حقوق کارمندان دولت در سال آينده
عضو کميسيون برنامه و بودجه گفت: با توجه به شاخص هاي زندگي و تورم موجود فارغ از اجراي هدفمند کردن يارانه ها ضريب افزايش حقوق کارمندان دولت 16 درصد مي شود که مجلس آن را تصويب خواهد کرد.
جعفر قادري در گفت و گو با باشگاه خبري فارس در مورد تعيين ضريب حقوق کارمندان در بودجه سال 89 بيان کرد: اين ضريب طبق نظر دولت با توجه به تورم موجود و شاخص هاي زندگي و فارغ از اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها 16 درصد است که مجلس نيز اين رقم را تصويب خواهد کرد.  عضو کميسيون برنامه و بودجه اظهار داشت: اگر دولت سناريو کسب درآمد 10 هزار ميلياردي در هدفمند کردن را يارانه ها معين کند، 16 درصد براي افزايش حقوق کارمندان دولت کافي خواهد بود.  نماينده شيراز تصريح کرد: اگر سناريو 20 هزار ميليارد تصويب شود با افزايش 12درصدي تورم، در اين صورت افزايش حقوق کارمندان تا 16 درصد نيز قابل قبول نخواهد بود.
قادري در ادامه گفت: در صورت کسب درآمد 40 هزار ميلياردي از هدفمند کردن يارانه ها موجب افزايش تورم مي شود که در اين صورت ديگر افزايش 16درصدي حقوق کارمندان به کاهش قدرت خريد مردم کمک نخواهد کرد.
عضو کميسيون برنامه و بودجه اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به تورم کنوني، افزايش 13 درصدي حقوق کارمندان دولت قدرت خريد کارمندان را تامين مي کند.
 جوايز بانک ملت اعلام شد
بانک ملت در راستاي ارج نهادن به نيت خير سپرده گذاران، در جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز سال جاري، 201 کمک هزينه 250 ميليون ريالي خريد خودروي پژو 407 و 25 هزار و يک فقره جايزه نقدي 10 ميليون ريالي را به عنوان جوايز ويژه تعيين کرد. به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مابقي مبلغ مورد نياز براي خريد خودروهاي مورد نظر، به صورت تسهيلات خريد خودرو از سوي شرکت واسپاري (ليزينگ ملت) در اختيار برندگان کمک هزينه خريد خودروي پژو 407 قرار خواهد گرفت. بر اين اساس، شرکت کنندگان در جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز بانک ملت علاوه بر برخورداري از اجر معنوي، از جوايز ويژه اين بانک و ميلياردها ريال جوايز نقدي ديگر نيز بهره مند خواهند شد.
حداقل موجودي براي شرکت در جشنواره قرض الحسنه بانک ملت، 200 هزار ريال است و به ازاي هر 50 هزار ريال افزايش موجودي در هر روز، يک امتياز به امتياز دارنده حساب افزوده خواهد شد. علاقمندان به شرکت در اين جشنواره در صورت داشتن حساب متمرکز در بانک ملت مي توانند از طريق الکترونيک نيز اقدام به افتتاح حساب يا تکميل موجودي حساب قرض الحسنه خود کنند ضمن اين که تمامي شعب و واحدهاي اين بانک در سراسر کشور آماده گشايش حساب براي مشتريان هستند.
 کاهش شديد قيمت شکر در بازارهاي جهاني 
کاهش شديد بهاي شکر در بازارهاي جهاني ادامه دارد. به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از  شبکه تلويزيوني الجزيره، بهاي شکر به کمترين ميزان در دو سال گذشته رسيد. کارشناسان اقتصادي علت کاهش بهاي شکر را افزايش نسبي ارزش دلار آمريکا و ناموفق بودن مزايده هاي فروش شکر در پاکستان و مصر اعلام کردند. همچنين پيش بيني مي شود امسال توليد برزيل که بزرگترين صادرکننده شکر در جهان است، افزايش يابد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته