جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/12/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (پنجشنبه)(نوروزتان به طراوت شكوفه هاي بهاري باد)(عيدتان مبارك) نسخه شماره 3559

پرسپوليس - پتروشيمي تبريز
2سال و 3ماه و يک روزبعد ازآن 4بريک!

محمد زادمهر سرپرست استيل آذين:
کريمي از سال جديد در تمرينات شرکت مي کند

نامه پايان سال افشين قطبي
اميدوارم سال آينده از سياه نمايي ها فاصله بگيريم!


نگاه


ياد داشت


تلنگر

علم و ورزش
افزايش قدرت بيمارانMS با ورزش

پايان سال پر فراز و نشيب ورزش ايران
حذف ازجام جهاني تلخ ترين خاطره سال 88


كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90


  پرسپوليس - پتروشيمي تبريز
 2سال و 3ماه و يک روزبعد ازآن 4بريک! 

 در آخرين روزهاي فوتبالي سال 1388 تيم هاي مدعي و شگفتي ساز در جام حذفي به ميدان مي روند تا شايد مجال و فرصتي براي راهيابي به جمع تيم هاي برتر اين رقابت ها پيدا کنند. اين آخرين ديدار پرسپوليس در سال 88 است، آخرين ديدار که مي تواند اين تيم را يک گام ديگر به قهرماني در جام حذفي و سهميه ليگ قهرمانان آسيا نزديک کند. سرخپوشان که  با توقف در ديدار برابر ملوان بندرانزلي از قهرماني ليگ برتر يک گام دورتر شدند تمام توان خود را معطوف به قهرماني در جام حذفي کرده اند. آنها در ديدار دشوار امروز پنجشنبه مقابل پتروشيمي تبريز صف آرايي خواهند کرد که روز پنجشنبه با خيل هواداران آذري زبان انتظار اين تيم را مي کشد.پتروشيمي تبريز حريف تيم پرسپوليس يکي از تيم هاي ليگ دسته اولي است که در گروه "ب" اين رقابت ها با 17 امتياز رتبه دهم را در اختيار دارد. اين تيم با هدايت "زوران اسميلسکي" صربستاني و در اختيار داشتن نفرات بومي استان آذربايجان در مراحل قبلي جام حذفي تيم هايي چون برق شيراز و پيکان قزوين را از دور مسابقات حذف کرده است. از بازيکنان شاخص تيم پتروشيمي مي توان به علي حسني صفت، رسول زماني، هادي نظرپاک و ... اشاره کرد که سابقه بازي در تيم هاي ليگ برتري را دارند.پرسپوليس و پتروشيمي، حريفاني ناشناخته براي هم نيستند. اين دو تيم دو فصل پيش درتاريخ 26آذرسال 86در مرحله يک شانزدهم جام حذفي هم با يکديگر روبه رو شدند که در آن بازي تيم پرسپوليس با بهره گيري از امتياز ميزباني حريف تبريزي را شکست داد. برتري 4 بريک سرخپوشان در آن بازي انگيزه انتقام را در ميان مردان پتروشيمي تبريز تقويت کرده است تا امروز پنجشنبه بعد از2سال و 3ماه و يک روزمقابل ديدگان هواداران خود به يک پيروزي بزرگ دست يابد.گذر از سد پتروشيمي و هواداران پرشور تبريزي آخرين هدف پرسپوليسي هادر سال 1388 است،سالي که براي سرخپوشان با شکست 2 برصفرمقابل صباي قم در فصل هشتم ليگ برتر آغاز شد. پرسپوليس در صورت پيروزي در اين بازي مي تواند به جمع چهار تيم برتر جام حذفي صعود کند و آنجا انتظار يکي از تيم هاي سپاهان اصفهان، مس کرمان و صباي قم را بکشد.
صباي قم - سپاهان اصفهان
اين بازي يادآور مسابقه دو تيم در هفته بيست و پنجم ليگ برتر است که در آن بازي جنجالي سپاهان به زحمت شکست 2 برصفر را با تساوي 2 بر2 عوض کرد. در آن مسابقه جنجالي که مسئولان، مربيان و بازيکنان دو تيم تا چندين روز با تبعات آن دست به گريبان بودند، اتفاقي رقم خورد و حرف هايي بين طرفين رد و بدل شد که قطعا بازي آنها در جام حذفي را نيز تحت تاثير قرار خواهد داد. تقابل قلعه نوعي با کربکندي، رويارويي احساس حاج صفي و هادي عقيلي با هواداران صباي قم و... برخوردهاي جالب توجه اين بازي است. اميدواريم جو ورزشگاه يادگار امام (ره) قم اين بار آرام باشد تا ديگر هيچ کسي تصميم به استعفا دادن از انسانيت خود نگيرد.
گسترش فولاد تبريز - داماش گيلان
اين بازي را مي تواند تقابل دو ف - ک فوتبال ايران خواند که طي آن فرهاد کاظمي با گسترش فولادتبريز رودرروي فيروز کريمي و داماش گيلان مي ايستد. جذابيت بازي اين دو تيم دسته اولي با حضور کاظمي و کريمي روي نيمکت آنها جذابيتي دو چندان پيدا مي کند. آنها که روزي همکاري خود را از بهمن کرج آغاز کردند امروز براي خود صاحب سبک در فوتبال ايران هستند و از قضا اين فصل حضور در ليگ دسته اول را تجربه مي کنند. بازي آنها جذاب خواهد بود، از روي نيمکت تا داخل ميدان، آنهم در آخرين روز فوتبالي سال .1388
شاهين بوشهر - ذوب آهن اصفهان
صعود درجام حذفي پيشکش، در ليگ بمانند کار بزرگي کرده اند.اين حرف بسياري از هواداران تيم شاهين بوشهر است که تيم شان طي هفته هاي اخير گرفتار بحران شده است. تيم محمود ياوري پس از شکست پرسپوليس در جام حذفي سيرنزولي را طي کرده و در هفته بيست و نهم ليگ برتر با شکست مقابل سپاهان اصفهان به رده شانزدهم جدول سقوط کرد. اين تيم که با قعر جدول ليگ برتر فقط 6 امتياز فاصله دارد، روز جمعه در مرحله يک هشتم نهايي جام حذفي به ديدار ذوب آهن مي رود.دو تيم ذوب آهن و شاهين بوشهر دو هفته قبل در ليگ برتر هم با يکديگر روبه رو شدند که در آن بازي تيم اصفهاني با تک گل دقايق پاياني سيدمحمد حسيني به برتري رسيد. بايد ديد اين بار انگيزه شاهين به تيم خسته ذوب آهن مي چربد يا اينکه سبزپوشان بوشهر را با پيروزي ترک مي کنند. هرچه هست شايد پيروزي در اين بازي شاهين بوشهر را رکود خارج کند، پس بيراه نيست اگر ياوري و تيمش نهايت تلاش خود را براي پيروزي بر سبزپوشان اصفهاني به کار گيرند. اين بازي آخرين بازي فوتبال در سال 1388 است که از قضا به ميزباني بوشهري ها برگزار خواهد شد.


  محمد زادمهر سرپرست استيل آذين:
 کريمي از سال جديد در تمرينات شرکت مي کند 

روز گذشته خبري منتشر شد مبني براينکه علي کريمي از تيم استيل آذين قهر کرده وبا ترک تمرينات اين تيم به شمال رفته است در اين خصوص محمد زادمهر سرپرست تيم فوتبال استيل آذين گفت: علي کريمي قهر نکرده است و در تمرينات آينده به تيم ملحق مي شود. هر چند کريمي در تمرينات اين تيم شرکت نکرد، اما  قبل از انجام اين اقدام از مربيان تيم اجازه گرفته بود و اين بازيکن حتي صبح ديروز در تماس با من دلايل غيبتش را شرح داد. وي ادامه داد: کريمي قصد حضور در يکي از شهرهاي شمالي کشور را داشته است و بعد از شروع تمرينات در عيد نوروز مجددا به ما ملحق مي شود. وي در خصوص وضعيت نيکبخت واحدي بازيکن اخراجي تيم استيل آذين گفت: استيلي به عنوان سرمربي تيم خواهش کرده است تا اين بازيکن در اختيار باشگاه قرار بگيرد تا در مورد آن تصميم گيري شود، اما هنوز وضعيت اين بازيکن نامشخص است.


  نامه پايان سال افشين قطبي
 اميدوارم سال آينده از سياه نمايي ها فاصله بگيريم! 

  متن نامه افشين قطبي سرمربي تيم ملي فوتبال خطاب به مردم ايران در آستانه سال 1389 به اين شرح است: سال نو، فروردين انديشه و طراوت جان است. از نظر من، فوتبال همان زندگي است که روزهاي خوش و بد بسياري را به همراه دارد. همه ما صاحب کشوري بزرگ و بافرهنگ به نام "ايران" هستيم و تلاش داريم اين زندگي و کشور را "زيبا" و "به يادماندني" به تصوير بکشيم و براي همين هر فرد وظيفه سنگين و مهمي را بر دوش دارد. در آغاز سالي نو و فصلي تازه براي فوتبال ايران بر خود واجب مي دانم تا از همه دوستان، همکاران، مديران، منتقدان و حتي مخالفان عزيزم تشکر و قدرداني کنم; به خاطر همه روزهايي که به هم درس داديم و از هم درس گرفتيم تا به تجربياتمان بيفزاييم و سندي پرافتخار را به کتاب بزرگ فوتبال ايران اضافه کنيم.
 دوستان عزيز و سروران ارجمند، لازمه موفقيت در فوتبال ايران همدلي است، وحدت رويه و تلاش همگاني براي ساختن تيمي قدرتمند که فراتر از فوتبال آسيا به ميدان برود نيازمند حضور تک تک شماست، چه مديراني که چرخ ورزش و فوتبال را مي گردانند، چه بازيکناني که نماينده مردم در زمين فوتبال هستند، چه نويسندگاني که نقششان درست ديدن، نظاره کردن و بهتر ساختن تيم ملي است و چه هواداراني که هميشه تيم ملي را برنده و پيروز مي خواهند. هدف همه ما اين است که به سمت «دوستي» گام برداريم و با مهرباني به همديگر کمک کنيم تا پيروزي هاي بزرگ را رقم بزنيم. اميدوارم درسال جديد شاهد نزديکي مجموعه فوتبال باشيم و از کساني که به دنبال سياه نمايي و تخريب شخصيت ها هستند فاصله بگيريم.امروز محتاج راهنمايي، تشويق و نقد فني هستيم و پشتوانه آن قطعا همدلي،دوستي و صبوري است و ميوه اين محبت و يکدلي،موفقيت تيم ملي فوتبال ايران در تورنمنت هاي بزرگ بين المللي و مخصوصا جام ملت هاي آسيا است.صميمانه عيد باستاني و پر از خاطره نوروز را خدمت شما و خانواده دوست داشتني تان تبريک و شادباش مي گويم و اميدوارم در سايه محبت پروردگار بزرگ و ملت مهربان ايران، سالي پربار، درخشان و زيبا را تجربه کنيد.


 نگاه  

تحقق شايعه شيرين در سال 89!
اين روزها شايعه حضور يک مربي بزرگ روي نيمکت تيم ملي به گوش مي رسد نمي دانيم اين حرفها تا چه حد درست است اما اگر درست باشد و اگر فدراسيون تصميم به استفاده از مربي فلسفه داري چون فيليپ تروسيه را دارد بايد به آنها آفرين گفت و تشويقشان کنيم که هرچه سريعتر چنين اتفاقي را رقم بزنند.امروزه  مربيان رده بالا به 2 دسته تقسيم مي شوند. دسته اول مربيان صاحب فلسفه هستند و دسته دوم مربيان تاکتيکي زودبازده.
در دسته اول امثال فرگوسن، ونگال، هيدينگ، ايوويچ، تروسيه، ميلوتينوويچ و کاپلو قرار مي گيرند و در دسته دوم امثال اسکولاري، فاتح تريم، تراپاتوني، مورينيو، ليپي و...
نکته اينجاست که خود فدراسيون ترکيه هم به جاي فاتح تريم با هيدينگ قرارداد بسته و قرار است وي از سال بعد سرمربي ترکها شود. اين يعني آنکه حتي ترکها که پيشرفت کاملا قابل ملاحظه اي در فوتبال داشته اند نيز دست از مربيان دسته دوم کشيده اند و به دسته اولي ها رجوع کرده اند.نظير اين اتفاق امروز در فوتبال ايران هم در حال رخ دادن است و معتقديم اينکه فدراسيون مي خواهد در پايان دوره مربيگري قطبي زمام تيم ملي را بدست يکي مثل تروسيه يا توماس دال بدهد حرکتي درست و حساب شده است که در پي اشتباهات قبلي رخ داده است.اميدوارم شايعه ها درست باشد و يکي مثل تروسيه، دال يا يک مربي دسته اولي (صاحب فلسفه) سرمربي تيم ملي شود.و اين اصلا برکناري قطبي محسوب نمي شود چون تا 4 ماه ديگر خود به خود قرارداد يک ساله او با فدراسيون به پايان مي رسد و حرفه اي گري هم  اين اجازه را به فدراسيون مي دهد که از امروز براي سال آينده تيم ملي اجازه را به فدراسيون مي دهد که از امروز براي سال آينده تيم ملي به دنبال سرمربي جديد باشد (همانطور که رئال مادريد 2 سال پيش گذشته چنين کرد و ترکيه همين حالا چنين مي کند)
تروسيه يک مربي بزرگ و صاحب فلسفه است. او مي تواند در عرض 3 سال کل فوتبال ايران را تحت تاثير قرار دهد و با حرفهايش و روشهاي تمريني اش و تاکتيک هاي نوينش کلاس درس براي فوتبال ايران تشکيل بدهد شايد انتخاب تروسيه حتي از انتخاب بلاژويچ (مربي سوم دنيا در جام جهاني98) هم بالاتر و در رده ايويچ محاسبه شود چراکه کارنامه تروسيه کارنامه اي بسيار موفق و فلسفي است و پس از يک دوره 3، 4 ساله از دل سرمربيگري او مربيان کارکشته زيادي (به عنوان دستيار يا به عنوان بازيکني که بعدها مربي مي شود) بيرون بيايد.همين امروز از مکتب ايويچ مربياني در ليگ حضور دارند که بيشترين تلمذ را در کنار ايويچ بزرگ ياد گرفته اند. امثال دايي، استيلي، پيرواني و ...جملگي مربياني هستند که در کلاس درس ايويچ پرورش يافته اند با همه اين ادله فدراسيون فوتبال را تشويق مي کنيم که در پايان قرارداد قطبي انتخابي درست و موثر داشته باشد تا هم از نظر مالي صرفه جويي کنيم و هم دست آوردهايي بسيار بالاتر از آنچه امروز داريم را داشته باشيم.


 ياد داشت  

درانتظار سالي پربار براي ورزش
خبر خوبي  که در ميان هياهوي رسانه هاي ورزشي کمتر به چشم آمد يا شنيده شد اين بود که بودجه ورزش از سال آينده 5برابر مي شود.با توجه به اينکه در سال آينده ورزش کشور از بودجه اي 5 برابر بودجه فعلي برخوردار مي شود با اين بودجه اختصاص يافته مي شود خيلي از دردهاي خودش را برطرف کند مي  توان خيلي از پروژه هاي ورزشي نيمه کاره را به سرانجامي رساند، مي توان بسياري از نهادهاي ورزشي که وظيفه آنها خدمات رساندن به يک ورزشکاران حرفه اي يا آماتور و حتي بازنشسته است را پوشش داد اما در اين ميان رسانه هاي ورزشي ما ظاهرا قصد پرداختن به چنين خبر مهمي را ندارند. گويا در فشردگي کارهاي آخر سال و در اين روزهاي شلوغي فوتبال، کمتر وقتي براي نگاه کردن به سوژه هاي کلان وجود دارد.نمي شود 5 برابر شدن بودجه ورزش را ديد و زحمات علي سعيدلو را نديد. رييس سازمان تربيت بدني در طول ماههايي که از خدمتش مي گذرد، هرچند يک بار و بر سر قضيه برکناري يا تغيير بخشي از روساي فدراسيونها، نزد رسانه ها و کارشناسان نمره خوبي نگرفت اما در مجموع، سال 1388 را با نمره قبولي به پايان رساند.خوشحاليم که رئيس سازمان تربيت بدني در طول مدت کوتاه حضور خود بارها و بارها با حضور در ميادين مختلف ورزش و همچنين حمايت از برنامه هاي تاثيرگذاري چون تجليل از پيشکسوتان و قهرمانان يا جشن يکصد سالگي فوتبال، نشان داده که بين خود و اهالي ورزش فاصله اي نمي بيند. 5 برابر شدن بودجه ورزش، جاي تقدير و تحسين دارد و البته جاي هشدار. هشداري که بايد توسط رسانه هاي ورزشي جدي گرفته شود و به سازمان تربيت بدني منتقل گردد.5 برابر شدن بودجه ورزش با معناي پايان يافتن معضلات و مشکلات ورزش نيست. از ياد نبريم که ورزش نيمه حرفه اي ايران تنها درگير مشکل بودجه نيست. بدون ترديد مباحث بسيار تاثيرگذاري همچون استعداديابي در رشته هاي مختلف، ساختارسازي، تجهيز اماکن و ورزشگاهها و توجه بيشتر به توريسم ورزش، از ديگر مشکلات توسعه ورزش کشور است.5 برابر شدن بودجه اگر به معناي 5 برابر شدن توجه به تمام موارد بالا و همچنين مواردي که ذکر نشده باشد،  انقلابي در ورزش ايران رخ خواهد داد اما اگر به معناي فراموش شدن مشکلات و خوابيدن در باد افزايش بودجه باشيد ورزش ايران از اينکه هست بيشتر عقب خواهد رفت.دکتر سعيدلو، بايد به اين توجه کند که ورزش ايران مشکلات ريشه اي فراوان دارد که نمي توان از آنها چشم پوشي کرد.اينکه باشگاههاي ورزش قديمي ورزش ما (در هر رشته اي) با مشکلات مالي دست و پنجه نرم مي کنند، اينکه تيمهاي ملي پايه ما با کمبود استعدادهاي جوان مواجه شده اند، اينکه بي توجهي مالي به تيمهاي پايه در تمام رشته ها سبب شده تا جاي شايسته  محوري،  شاهد پديده "پول محوري" در مسابقات اين تيمها باشيم، بخشي از هزاران درد بي درمان ورزش ماست.اينکه  رئيس جمهوري قول داده اند که بودجه ورزش ما را 5 برابر کنند جاي تقدير و تشکر دارد اما بايد ببينيم چه زماني قرار است از حجم مشکلات ورزش کاسته شود که در اين ميان نقش رئيس سازمان تربيت بدني بسيار مهم و تاثيرگذار است. به اميد اينکه کارشناسان ورزشي مستقر در سازمان تربيت بدني بيشتر به حل مسائل کليدي ورزش توجه کنند و از سوي ديگر رسانه هاي نوشتاري و تصويري ديدي بسيار کارشناسي به نقد و در حقيقت کمک رساني به متولي اول ورزش کشور بپردازند.


 تلنگر  

بي برنامگي در فوتبال ايران
هم زماني دو بازي فوتبال در يک استاديوم!
ديدار تيم هاي فوتبال پيام خراسان و شاهين اهواز به دليل برگزاري همزمان يکي از بازي هاي ليگ اميدهاي کشور، با تاخير برگزار  شد.
گفتني است ديدار اين دو تيم از هفته هفدهم رقابت هاي ليگ دسته اول فوتبال کشور که قرار بود ساعت 15:14 ديروز در زمين تختي مشهد برگزار شود، به دليل برگزاري بازي تيم هاي اميد ابومسلم و ملي حفاري اهواز با 45 دقيقه تاخير آغاز  شد.تيم هاي پيام خراسان و اميد ابومسلم و ملي حفاري اهواز و شاهين اهواز مشترکا از 2 رختکن استفاده  کردند. همچنين بازيکنان تيم هاي پيام و شاهين به دليل برگزاري بازي اميدها مجبور به گرم کردن خود در کنار زمين شدند.اين براي اولين بار نيست که در فوتبال ايران شاهد چنين بي برنامگي هستيم و قطعا آخرين بارآن هم نخواهد بود.


 علم و ورزش
 افزايش قدرت بيمارانMS با ورزش 

مبتلايان به بيماري ام.اس همواره ترس از فعاليت دارند. عدم تعادل درحين راه رفتن، لرزش، ناپايداري در راه رفتن، سرگيجه، حرکات ناگهاني اندامها، عدم هماهنگي بدن و ضعف از جمله عوملي است که مبتلايان به بيماري ام.اس از حضور در عرصه هاي اجتماع باز مي دارد. تحقيق حاضر نشان داد تمرين، مسافت راه رفتن و قدرت بيماران ام.اس را افزايش مي دهد.
 " تاثير 8 هفته تمرين منتخب بر مسافت راه رفتن، قدرت و خستگي بيماران (MS) " عنوان تحقيقي است که توسط ساراخداداده، محمدرضا کردي، نيکو خسروي و بهرام سنگلجي انجام شده است. اين تحقيق در هفتمين همايش بين المللي تربيت بدني ارائه شد.بخشي از اين تحقيق در زير آمده است: مبتلايان به بيماري ام.اس مي توانند دچار يک مشکل حسي ساده تا فلج هر چهار اندام شوند. بيماري (MS) اغلب منجر به حساس و زود رنج شدن، افسردگي و کاهش اعتماد به نفس مبتلايان مي شود. آن ها بدليل وجود مشکلاتي نظير اختلال کنترل اسفنکتري و يا ناتواني در راه رفتن براي اجتناب از جلب توجه ديگران تمايل کمتري براي حضور در جامعه نشان مي دهند.خستگي يکي از معمول ترين علائم مولتيپل اسکلروزيس است که در نهايت روي دو سوم بيماران اثر مي گذارد. به علاوه نزديک نيمي از بيماران گزارش داده اند که خستگي ناشي از (MS) به عنوان بيشترين خصيصه ناتوان کننده بيماري است. خستگي کاملا روي کيفيت زندگي بيماران (MS) اثر دارد. دليل خستگي در بيماران (MS) هنوز شناخته شده نيست.اين پديده نمي تواند به اندازه کافي بوسيله معلوليت فيزيکي توصيف شود.غير از درمان هاي دارويي، روشهاي غير دارويي نيز در سال هاي اخير، توجه کليه بيماران از جمله مبتلايان به (MS)را به خود جلب نموده است که تحت عنوان درمان هاي تکميلي شناخته شده اند. اين درمان ها ماهيت جامعه نگر دارند و براي افزايش آسايش جسمي و رواني بيمار استفاده مي شوند . از اين قبيل درمان ها مي توان لمس درماني، هيپنوتيزم، ورزش، آروماتراپي، طب سوزني، طب فشاري و ... را نام برد.
باتوجه به اينکه بيماران MS دچار کم تحرکي و بيماريهاي ناشي از آن مي باشند تقويت عضلات و تمرينات قدرتي مي تواند از آتروفي عضلاني جلوگيري نمايد و اثرات مثبتي بر روي ضعف حرکتي آنان داشته باشد و حتي باعث کاهش اسپاستيسيتي گردد.از جمله ديگر مشکلات اين بيماران مي توان از علائمي همچون عدم تعادل درحين راه رفتن، لرزش، ناپايداري در راه رفتن، سرگيجه، حرکات ناگهاني اندامها، عدم هماهنگي بدن و ضعف را نام برد. چون اکثر اين بيماران جوان و در سنين فعاليت مي باشند ارائه آموزشهاي مناسب در زمينه ورزش در افزايش سطح توانمندي جسماني آنان موثر است.براي بسياري ورزش به معني تحت فشار قرار دادن بدن تا حد درد تعريف شده است که تعريف نادرستي است، چراکه ثابت شده است که اگر فرد مبتلا به MS تا حد ايجاد درد ورزش کند خستگي وضعف در آنها افزايش مي يابد، برخي بيماران MS با توجه به اين ديدگاه، از پرداختن به ورزش خودداري مي کنند.تمرين ورزشي شديد دماي داخلي بدن را افزايش مي دهد .از آنجا که ميلين در حالت طبيعي اعصاب را احاطه و از آنها در برابر اثرات افزايش دما محافظت مي کند، به دليل از دست رفتن ميلين در بيماران MS هنگام افزايش دماي داخلي بدن ميزان برقراري اتصال کوتاه سلول هاي عصبي را در دستگاه عصبي مرکزي افزايش مي دهد. که نتيجه آن تشديد علائم و گاه ظهور علائم جديد است.


  پايان سال پر فراز و نشيب ورزش ايران
 حذف ازجام جهاني تلخ ترين خاطره سال 88 

سال 1388 را در حالي ورزش ايران به پايان مي رساند که همانند هميشه ورزش ما در اين سال روزهاي پرفراز و نشيب بسياري را سپري کرد و تغييرات متعددي را شاهد بود.
دراين راستا بزرگترين اتفاقي که امسال و در نيمه سال براي ورزش ايران افتاد، تغيير مديران ارشد سازمان تربيت بدني بود که همچون گذشته و با به پايان رسيدن انتخابات رياست جمهوري، رياست سازمان تربيت بدني نيز دچار تغيير و تحولي اساسي شد.محمدعلي آبادي  جاي خود را در نيمه سال 88 به علي سعيدلو داد تا سعيدلو اين بار بزرگ ورزش را بر دوش بکشد. علي سعيدلو با ورود خود به سازمان تربيت بدني به سوي مديراني گرايش پيدا کرد که اين مديران از پيکره و از جنس ورزش بودند و اين نقطه اميدي بود در آغاز کار حضور علي سعيدلو که نشان داد  رويکرد ورزشي دارد تا ساير مسائل.سعيدلو با دعوت از افرادي همچون حميد سجادي قهرمان دووميداني آسيا به عنوان معاون ورزشي سازمان ثابت کرد که گرايشش به مديران ورزشي است و اتفاقا اين نگاه او با واکنش مثبت جامعه رسانه اي و خانواده ورزش مواجه شد. در کنار حضور سجادي به عنوان معاون اول رئيس سازمان تربيت بدني در بعد تشکيلاتي سازمان ورزش و اساسنامه سازمان نيز تغييراتي به وجود آمد که البته دامنه اين تغييرات آنقدر نبود که ورزش را دچار چالش و اختلال کند.بعد از اين تغييرات دامنه تغييرات به فدراسيون هاي ورزشي رسيد که بعضا حال و روز خوشي نداشتند و حدود 18 فدراسيون ورزشي بود که داراي سرپرست بودند و مدت ها بود از سرپرستي آنها مي گذشت اما به طور غيرقانوني بر مسند کار حضور داشتند.با اين وجود سر و سامان دادن اين 18 فدراسيون ورزشي که نيمي از فدراسيون هاي ورزشي بود در دستور کار قرار گرفت و ديديم که به هر حال اين فدراسيون ها به سر و سامان رسيدند از طرفي فدراسيون هايي که روساي آنها سال هاي سال در اين سمت حضور داشتند نيز از گزند تغييرات در امان نماندند و در حالي که روساي آنها تلاش مي کردند و دست و پا مي زدند تا شايد چند صباحي ديگر بر اين مسند باشند اما اراده سازمان ورزش و تغيير آنها جدي و غيرقابل بازگشت بود.فدراسيون هايي مانند پينگ پنگ، بدمينتون، شنا، هندبال و بسياري از فدراسيون هايي که بيش از دو دوره روساي آنها در راس کار بودند دچار تغيير شدند که اتفاقا اين تغييرات نيز با واکنش مثبت جامعه رسانه اي مواجه شد.البته تمام اين تغييرات و تمام اين رفتن و آمدن ها اثرات خود را بايد در بازي هاي آسيايي 2010 گوانگجو چين نشان دهد که در پائيز سال 1389 برگزارخواهد شد و بر اساس هدف گذاري هايي که در بازي هاي آسيايي 2006 دوحه قطر شد بايد در بازي هاي گوانگجو ورزش ايران به مکان چهارم رده بندي کشورهاي آسيايي دست يابد.اما در بعد بودجه ورزش نيز سعيدلو کار بزرگي کرد و با ارائه گزارش هاي کارشناسانه تلاش کرد سبد بودجه را اين بار بزرگتر و در حد و اندازه هاي ورزش بردارد که خوشبختانه در روزهاي پاياني امسال شاهد آن بوديم که يک درصد درآمد همه نهادهاي دولتي به ورزش قطعي شد و پيش بيني مي شود چنانچه اين تبصره به درستي اجرا شود، سالانه بيش از يک هزار ميليارد تومان به سمت ورزش سرازير شود که در بدبينانه ترين حالت آن مي توان بودجه اي بالغ بر 700 ميليارد تومان خالص براي ورزش پيش بيني کرد. ورزشي که هم در بحث عمراني نياز به پيشرفت و تحول است و هم در راس قهرماني و همگاني.
ولي با تمام اين اتفاقات سال 88 سالي تلخ براي ورزش ايران بود چرا که فوتبال ايران از رسيدن به جام جهاني 2010 بازماند و اين بزرگترين ضربه را بر پيکره ورزش و حتي مسائل اجتماعي جوانان بر جاي گذاشت. اين عدم حضور ما در جام جهاني نه تنها بر فوتبال و ورزش تاثير منفي گذاشت که بر جامعه جوان ما نيز تاثيرات رواني و منفي زيادي بر جاي گذاشت .اما همه اينها گذشته است و به گذشته نبايد کاري داشت و امروز که تيم ملي فوتبال بايد در جام ملت هاي آسيا از حيثيت  فوتبال ما دفاع کند باز هم مسئولين فوتبال بر اشتباهات گذشته خود اصرار مي ورزند و مي بينيم که يک بام و دو هوا و چند هوا در فوتبال ما حاکم است و در حالي به استقبال سال 89 مي رويم که تکليف سرمربي تيم ملي مشخص نيست و فدراسيون فوتبال نمي خواهد به صورت شفاف بگويد که قطبي را مي خواهديا نه ،و اين در حالي است که مي شنويم فدراسيون فوتبال با مربيان ترکيه اي وارد مذاکره شده است. يکي ديگر از نقاط ديگر تاريک ورزش ما در سال 88 بحث ادامه دوپينگ وزنه برداران بود که تاريخچه سياه اين رشته ورزشي را تاريک تر و سياه تر کرد به گونه اي که امسال نيز متاسفانه پنج نفر ديگراز وزنه برداران ما در ليست سياه دوپينگ قرار گرفتند تا خطر محروميت مادام العمر وزنه برداري ايران شنيده شود اما اين خطر فعلا رفع شده ولي خطر دوپينگ در وزنه برداري همچنان پابرجاست و اين در حالي است که سازمان ورزش از حسين رضازاده خواسته تا به عنوان سردمدار فدراسيون وزنه برداري وارد عرصه شود و گويا قرار است وي که فعلا سرپرست فدراسيون است به عنوان رئيس اين فدراسيون در سال 89 انتخاب شود نکته آخر اينکه ورزش ما در سال 89 يکي بازي هاي آسيايي را پيش رو دارد که بعد از المپيک بزرگترين رويداد براي ورزش ايران است و ما قرار است در آنجا رتبه چهارم کشورهاي آسيايي را به دست آوريم و يکي هم جام ملت هاي فوتبال آسيا است که با اين روند فعلي بعيد است تيم ملي در آن مسابقات هم موفق آميز ظاهر شود اما اميدواريم با انتخاب يک مربي کاربلد و کارکشته و امتحان پس داده تيم ملي در جام ملت هاي آسيا ازسکوي قهرماني اين مسابقات پس از 34 سال بالا برود.در پايان به عنوان عضوي از خانواده بزرگ ورزش سال جديد را سالي خوب و موفقيت آميز توام با سرافرازي و سربلندي همه همکاران رسانه ايي و جامعه ورزش آرزو مي کنيم و اميدواريم سال آينده سال شکوفايي ورزش ايران باشد.


 كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90 

داوران  استقلال و الغرافه اول فروردين در تهران
تيم استقلال روز 3 فروردين ميزبان تيم الغرافه قطر است.
دراين راستا داوران ازبکستاني ديدار استقلال و الغرافه در ليگ قهرمانان آسيا روز اول فروردين وارد تهران خواهند شد.
به گزارش باشگاه استقلال، طبق برنامه اين داوران ساعت 3 بامداد روز يکشنبه اول فروردين ماه از طريق استانبول وارد تهران خواهند شد.اسامي داوران ازبکستاني مسابقه به اين شرح است:سيت لين ولاديسلاو،والنتين کوالنکو،آلکسي ميرونوف و عبدک حميدلورسولف

عابدزاده ابلاغ کميته انضباطي فدراسيون را نپذيرفت
احمدرضا عابدزاده مربي پرسپوليس از دريافت ابلاغيه باشگاه که بر اساس راي کميته انضباطي فدراسيون صادر شده بود خودداري کرد.
به گزارش سايت باشگاه پرسپوليس نوشت: احمدرضا عابدزاده صبح ديروز ابلاغيه تهيه شده باشگاه مبني بر حضور در تمرينات تحت نظر علي دايي را نپذيرفت و از دريافت آن خودداري کرد.بر اساس راي کميته انضباطي فدراسيون وي مي بايست به عنوان مربي به کادر فني تيم بزرگسالان پرسپوليس بازگردد.

رسول کربکندي سرمربي صباي قم :
امروز،تصميم مي گيرم که به سمت
 قلعه نوعي بروم يا نه!
  ديدار تيم هاي صباي قم و سپاهان اصفهان از مرحله يک چهارم نهايي جام حذفي امروزدر قم برگزار خواهد شد.
رسول کربکندي سرمربي تيم فوتبال صباي قم در خصوص ديدار اين تيم مقابل سپاهان اصفهان از سري رقابت هاي جام حذفي گفت: تمامي تيم هاي حاضر در جام حذفي فقط به فکر تصاحب قهرماني هستند و ما هم براي اينکه به اين مهم دست يابيم، چاره اي جز شکست سپاهان نداريم. هر تيمي که انتظار قهرماني در مسابقات جام حذفي را دارد بايد درهر مسابقه اي براي تصاحب پيروزي به ميدان برود. ما هم امروز با تيم خوبي بازي داريم و نبايد فراموش کرد که تيم سپاهان امسال در صدر جدول قرار دارد.
وي در خصوص درگيري هاي مربيان و بازيکنان دو تيم صباي قم و سپاهان در بازي گذشته اين دو تيم در چارچوب مسابقات ليگ گفت: اين ماجرا در ديدار برگشت دو تيم در ليگ برتر بر مي گردد و کميته انضباطي فدراسيون فوتبال در اين ارتباط راي هايي که لازم بود را صادر کرد. با اين حال بايد اتفاقات مسابقه گذشته را فراموش کرد و به فکر ارائه يک بازي کاملا فني بود.
وي درخصوص اينکه آيا به مانند رسم تيم هاي ميزبان براي خوش آمدگويي به سمت قلعه نوعي سرمربي تيم سپاهان خواهد رفت يا نه گفت:امروز در خصوص اين موضوع تصميم گيري خواهم کرد.

کشتي و نيازبه پشتوانه سازي در سال جديد
کشتي کشورمان در سال 88 سال نسبتا موفقي را پشت سر گذاشت اما و اقعيت اين است که براي هرگونه اظهار نظر و پيش بيني در خصوص عملکرد گذشته فدراسيون کشتي و کسب موفقيت در ميادين سال آينده نبايد تنها به افتخارات و پيروزي هاي نسبي سال 88 توجه و اکتفا کرد. موفقيت هاي حاصله در رقابتهاي جهاني و جام جهاني سال جاري نبايد ما را از پشتوانه سازي و رسيدگي به جوانان و نوجوانان غافل کند. فدراسيون کشتي بايد در سال آينده بخش عمده و ويژه اي از برنامه هاي خود را به رسيدگي به وضعيت جوانان و نوجوانان اختصاص دهد. به هيچ عنوان نبايد درگير پيروزي هاي مقطعي شد و اگر داعيه موفقيت در المپيک را داريم بايد سعي کنيم با پشتوانه سازي و آينده نگري به استقبال سال آينده برويم. هيچگاه نمي توان نتايج و دستاوردهاي امسال را پشتوانه مستحکمي براي آينده دانست و در اصطلاح، خود را با اين موفقيت ها تا زمان المپيک لندن بيمه کرد.متوليان فدراسيون کشتي نبايد فراموش کنند که در اوج موفقيت و قهرماني هم بايد توجه خاصي به نقاط ضعف و کاستي هاي موجود داشت، چرا که حريفان ايران به دنبال همين نقاط ضعف محسوس هستند تا در حساس ترين زمان ممکن از ما سبقت بگيرند. بديهي است فدراسيون کشتي در اين شرايط حساس مي تواند بيشتر از کارشناسان و صاحبنظران با تجربه کشتي استفاده کند تا هر چه که به بازيهاي المپيک نزديک مي شويم، بيشتر از راهکارهاي اين افراد متخصص و کاردان بهره مند شويم.

حسين عبدي مربي پرسپوليس:
پتروشيمي بسته بازي مي کند
حسين عبدي مربي تيم فوتبال پرسپوليس درخصوص بازي پرسپوليس برابر تيم پتروشيمي تبريز از رقابت هاي جام حذفي که امروزپنج شنبه در تبريز برگزار خواهد شد گفت: بي شک اين بازي همه مانند ساير مسابقات سخت خواهد بود چرا که تيم ها به خصوص در جام حذفي با انگيزه زيادي مقابل حريفان شان ظاهر مي شوند. وقتي حريف تيم بزرگي چون پرسپوليس است هم آنها سعي دارند، نتيجه قابل قبولي بگيرند.
وي با اشاره به کيفيت تيم پتروشيمي گفت: بازي هاي متعددي از آنها ديدم; پتروشيمي بازيکنان پرتلاشي دارد که فوتبال بسته اي را بازي مي کند. اين کار را براي تيم ما سخت خواهد کرد اما پرسپوليس هم قطعا براي باز کردن دفاع چندلايه آنها برنامه دارد. بازي در تبريز براي هر تيمي دشوار خواهد بود و فکر مي کنم آنجا بايد با تيمي جنگنده و قدرتي بازي کنيم. اميدوارم به سبکي بازي کنند که تماشاچيان از ديدن مسابقه لذت برده و ما هم بتوانيم انتظارات هواداران مان را برآورده کنيم.
وي درباره وضعيت بازيکنان تيم پرسپوليس در آستانه اين مسابقه گفت: تمرينات خوبي را در چند روز گذشته داشته ايم. ما برنامه خوبي براي آنها در بازي با پتروشيمي اختصاص داده ايم که اميدوارم در اجرا بتوانند عملکرد خوبي داشته باشند. وقتي همه عوامل در تيم پرسپوليس به حرکت مسوولانه خودشان عمل کنند، کارها روند موفقي پيدا مي کند. پس از تساوي با ملوان جديت در ميان بازيکنان بيشتر از قبل ديده مي شود; همچنين ما دراين مدت روي زدن ضربات آخر بيشتر تمرين کرديم تا دقت بازيکنان از حيث بالاتر رود.

زوران اسميلسکي سرمربي پتروشيمي تبريز:
بازي مقابل پرسپوليس براي ما افتخار است
ديدار تيم هاي فوتبال پتروشيمي تبريز و پرسپوليس در مرحله يک چهارم نهايي رقابت هاي جام حذفي باشگاه هاي کشور عصرامروز پنجشنبه در ورزشگاه يادگار امام تبريز برگزار خواهد شد.
زوران اسميلسکي سرمربي تيم فوتبال پتروشيمي تبريز در مورد ديدار تيمش برابر پرسپوليس گفت: شرايط روحي و جسمي بازيکنان تيم براي ارائه يک بازي زيبا مقابل پرسپوليس که تيم بزرگي است، بسيار خوب است. ضمن اينکه ما چيزي براي از دست دادن نداريم و با تمام توان مقابل پرسپوليس به ميدان خواهيم رفت. پيش از آنکه به ايران هم بيايم پرسپوليس را مي شناختم، ضمن اينکه امروز هم به وضعيت اين تيم و کيفيت عملکرد بازيکنانش کاملا اشراف دارم و بايد بگويم باقري و خليلي ستاره هاي اين تيم هستند.
وي خاطرنشان کرد: من به عنوان مربي نمي توانم بگويم قطعا پرسپوليس را شکست مي دهيم اما براي ارائه يک بازي قابل قبول مقابل اين تيم مطرح آماده ايم. ما در اين بازي ابتدا به فکر دفاع کردن هستيم و پس از آن با حملات عاقلانه بايد دروازه اين تيم را باز کنيم تا شرايطمان براي پيروزي فراهم شود.
وي افزود: من 30 سال تجربه مربيگري در تيم هاي مختلف اروپايي و حتي تيم زير 23 سال عراق را دارم. دراين بين اين يکي از افتخارات زندگي فوتبالي من است که تيم خود را مقابل تيمي بزرگ و مطرح به نام پرسپوليس به ميدان مي فرستم، تيمي که علي دايي مشهور هدايت آن را برعهده دارد.

20کشتي گير دراردوي تيم ملي کشتي آزاد
نخستين اردوي آمادگي تيم ملي کشتي آزاد بزرگسالان ايران در سال 89، پس از تعطيلات عيد نوروز، از روز شنبه 7 فروردين ماه در خانه کشتي در مجموعه ورزشي آزادي تهران تشکيل مي شود.فدراسيون کشتي براي شرکت در اين اردو که به منظور شرکت در مسابقه هاي کشتي قهرماني سال 2010 بزرگسالان آسيا در هندوستان برپا مي شود، از 20 کشتي گير دعوت به عمل آورده است.اين اردو تا روز 28 فروردين ماه ادامه مي يابد.
اسامي نفرات دعوت شده به اردو از اين قرار است:
55 کيلوگرم:حسن رحيمي و فرزان بهرامي از تهران و عباس دباغي از مازندران
60 کيلوگرم:مراد محمدي، مسعود اسماعيل پور و سعيد احمدي از مازندران و مصطفي آقاجاني از تهران
66 کيلوگرم:مهدي تقوي از مازندران، مصطفي حسين خاني و محسن جهانبخشيان از تهران
74 کيلوگرم:صادق گودرزي از همدان و سعيد رياحي از تهران
84 کيلوگرم:احسان لشکري از قزوين و حسن رحيمي از تهران
96 کيلوگرم:رضا يزداني از مازندران و عرفان اميري از کرمانشاه
120 کيلوگرم:فردين معصومي از گيلان، محمدرضا آذرشکيب از کرج، داوود احمدي از توابع تهران و پرويز هادي از آذربايجان شرقي
سرمربي: غلامرضا محمدي از لرستان،مربيان: محسن کاوه از تهران، ابراهيم مهربان از گيلان و اسماعيل دنگسرکي از مازندران
خاطرنشان مي شود، مسابقه هاي کشتي آزادو فرنگي بزرگسالان آسيا در سال 2010، اواخر ارديبهشت ماه سال 89 در شهر دهلي نو پايتخت هندوستان برگزار خواهد شد.

 سفرتيم تکواندو دانشگاه آزاد اسلامي به هلند
تيم تکواندو دانشگاه آزاد اسلامي بامداد امروز راهي مسابقات بين المللي هلند مي شود.
گفتني است، در ترکيب تيم اعزامي به هلند عليرضا سهرابيان به عنوان مدير تيم، عبدالعظيم عزيزخاني به عنوان سرپرست، سيد نعمت خليفه سرمربي، محمد تقي خضرايي و رضا ايمان زاده به عنوان مربيان حضور دارند.حامد کناري وند، داود عبدالرضايي، حسين تاجيک،  سجاد خوش سيرت، علي رضايي، مهدي احمدي، حامد جعفري،  وحيد عبدالهي،  عليرضا نصر آزاداني، مهدي بي باک، يوسف کرمي، روح اله طالبي، محد صفايي پو و عليرضا شکوري تکواندوکاران اين تيم هستند.اين رقابت ها 29 اسفند و يکم فروردين برگزار مي شود.قرار بود تيم دانشگاه آزاد 2 روز قبل اعزام شود که به دليل صدور دير رواديد بامداد امروز مي رود.

قهرماني تيم فوتسال دانشگاه آزاد اسلامي شهرري
شهرري - خبرنگار آفرينش
مسابقات فوتسال کارکنان منطقه 8 طي 4 روز با قهرماني تيم دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرري به پايان رسيد. در اين مسابقات که به ميزباني واحد شهرري برگزار شد، تيم هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحدهاي تهران شمال، علوم و تحقيقات، علوم پزشکي، اسلامشهر، شهرري، تهران مرکزي، تهران جنوب و تهران شرق در قالب 8 تيم دو گروهي به رقابت با يکديگر پرداختند.فينال اين مسابقات با حضور رياست و مسئولين واحد شهرري و سازمان مرکزي بين تيمهاي اسلامشهر، علوم تحقيقات، شهرري و تهران جنوب برگزار گرديد که تيم واحد شهرري توانست با غلبه بر حريفان خود مقام قهرماني را از آن خود کند.همچنين در پايان مسابقات از3 تيم برتر اين مسابقات و تيم اخلاق تجليل به عمل آمد.

  دو سال محروميت براي کامران
بازيکني که از سوي کميسيون بدوي فدراسيون فوتبال به دليل ارتکاب به عمل دوپينگ به دو سال محروميت از حضور در مسابقات محکوم شده، بازيکن تيم راه ساري است.
گفتني است روز 9 اسفندماه پاسخ 16 نمونه دوپينگ از آزمايشگاه کلن آلمان از سوي فدراسيون فوتبال دريافت شد که از مجموع 16 نمونه ارسالي به کلن آلمان 15 نمونه منفي و يک نمونه مثبت اعلام شده که اين نمونه مثبت مربوط به جمال کامران، بازيکن تيم فوتسال راه ساري است.اين بازيکن به دليل ارتکاب دوپينگ به دو سال محروميت از حضور درکليه مسابقات محکوم شده است. وي از روز يکشنبه 23 اسفندماه به مدت سه روز فرصت داشته تا به راي صادره از سوي کميسيون بدوي فدراسيون فوتبال اعتراض کند.

تعطيلي يک هفته اي تمرينات استيل آذين
آخرين تمرين تيم فوتبال استيل آذين تهران در سال 1388 روز چهارشنبه در ورزشگاه کارگران انجام شد.
گفتني است بازي هاي استيل آذين در سال 1388  با مسابقه اين تيم در تبريز به پايان رسيد و سرخ پوشان تا روز چهارشنبه تمرين کردند. تمرينات استيل آذين از روز پنج شنبه با صلاح ديد مسئولان فني تيم تعطيل شد و بازيکنان اين تيم روز پنجم فروردين ماه بايد در اردوي استيل آذين خود را به کادرفني معرفي کنند.بازي بعدي استيل آذين در سال 1389 و روز پانزدهم فروردين مقابل سپاهان برگزار مي شود. تمرينات سرخ پوشان از روز ششم فروردين آغاز مي شود و بازيکنان استيل آذين بعد از تعطيلات اردوي آماده سازي فشرده اي را در دستور کار خواهند داشت تا براي بازگشت به رقابت هاي ليگ برتر و پنج هفته حساس باقيمانده آماده شوند.

حضور تيم ملي بوکس در جام نخست وزيري ترکيه
 تيم ملي بوکس بزرگسالان ايران در نخستين دوره جام نخست وزيري ترکيه شرکت خواهد کرد.
گفتني است اولين دوره رقابت هاي جام نخست وزيري ترکيه از 18 فروردين ماه به مدت يک هفته در استانبول برگزار مي شود.تيم ايران با ترکيب صادق فرجزاده، عمران اکبري، محمد موميوند، فروتن گل آرا، هومن کرمي، سجادمحرابي، محمدستارپور، محمد شوريان، علي مظاهري و مهدي قرباني در اين دوره از رقابت ها شرکت مي کند.همچنين ولادمير دورتسوف سرمربي، غلامرضا کريمي سرپرست و اکبر احدي و علي استکي مربيان تيم اعزامي ايران خواهند بود. تمرينات تيم بزرگسالان ايران نيز از روز هفتم فروردين ماه آغاز خواهد شد.

بازگشت اخراجي ها
روز سه شنبه مسئولان باشگاه ابومسلم اشکان نامداري و فرشاد بهادراني را از اين تيم اخراج کردند و 4 بازيکن ديگر را به طور موقت از تيم کنار گذاشتند اما ديروز هر 6 بازيکن همراه تيم ابومسلم تمرين کردند.
پرويز مظلومي سرمربي تيم اعلام کرد جلسه انضباطي که او حضور نداشته غيرقانوني است و به همين دليل نامداري، بهادراني، ناصحي، خاني، سيد عباسي و لوينيان در تمرين ابومسلم شرکت کردند.اين 6 بازيکن خواستار دريافت پول از باشگاه شدند که عباسي; قائم مقام باشگاه اعلام کرد اين بازيکنان را از تيم کنار گذاشته شده اند.ابومسلم اکنون با 24 امتياز در رده آخر جدول است و شانس کمي براي بقا در ليگ برتر دارد.

تغييرناظر ايراني ديدار استقلال و الغرافه
ناظر ايراني ديدار استقلال و الغرافه در ليگ قهرمانان آسيا تغيير کرد.
به گزارش باشگاه استقلال، با توجه به تعيين اميد   جمالي از سوي کنفدراسيون فوتبال آسيا به عنوان ناظر ديداري در سوريه، ناظر محلي ديدار استقلال و الغرافه تغيير کرد.بر اين اساس محمدرضا کسرايي، عضو کميته روابط بين الملل فدراسيون فوتبال به عنوان ناظر محلي در کنار طلال السويلميون امور اجرايي ديدار استقلال و الغرافه را روز سوم فروردين در ورزشگاه آزادي بر عهده خواهد داشت.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته