جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 3602

گلايه هاي وزير تعاون از سيستم بانکي;
سرمايه ها نبايد بلوکه شود

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران:
آب ذخيره شده فقط جوابگوي کشت تابستانه است

مديرکل هدفمند کردن يارانه هاي وزارت رفاه :
عدم تاييد شماره حساب هاي بانکي از طريق پيامک اطلاع رساني مي شود


مسکوکات و ارز


كوتاه و خواندني


 گلايه هاي وزير تعاون از سيستم بانکي;
  سرمايه ها نبايد بلوکه شود  

وزير تعاون از ضبط و بلوکه شدن سرمايه ها انتقاد کرد و گفت: يکي از مشکلات سيستم بانکي، بي استفاده ماندن سرمايه ها است. به گزارش روابط عمومي وزارت تعاون، محمد عباسي در سمينار دو روزه مديران ستادي و روساي ادارات شعب استانها با انتقاد از سيستم بانکي موجود در کشور گفت: اين سيستم بر اساس مدل هاي نظام هاي غربي شکل گرفته است که در آن اساس فعاليت هاي چون سپرده گذاري و تسهيلات بر مبناي ميزان سود شکل مي گيرد به همين دليل جامعه را به آرمانهايش نمي رساند.
وزير تعاون افزود: هدف از ايجاد بانک توسعه تعاون کسب سود نيست، بلکه هدف عمل در راستاي آرمان هاي اقتصادي تعاون، ايجاد اشتغال و توسعه اقتصاد تعاوني است.  وي با بيان اينکه مشکل نظام بانکي کشور مديريت ضعيف منابع است، خاطر نشان کرد: منابع موجود در بانک ها بر اساس آرمان ها و ارزش ها تعريف شده به کار نمي رود و در بيشترموارد منابع در مسير هاي تعريف نشده، هزينه مي شود.
عباسي ادامه داد : اين نوع مديريت سبب مي شود که علرغم اينکه بانک ها تسهيلات فراواني ارائه داده اند، در آمد ملي افزايش نمي يابد.
وزير تعاون اظهار داشت: در ارائه تسهيلات بانک توسعه تعاون، اولويت با افراد بي سرپرست و متوليان اشتغال است، اين رويکرد با آرمان هاي اقتصادي تعاون مطابقت دارد وسبب مي شود مشکل اشتغال افراد بي سرپرست و فاقد شغل که توانمند هستند، رفع شود.
عباسي به تلاش دولت براي کنترل ميزان نقدينگي در جامعه پرداخت و گفت: اگر دولت در يک سال و نيم گذشته تسهيلات و نقدينگي را کنترل نکرده بود، اين تسهيلات همچنان به سمت خريد ملک، زمين و مسکن سوق پيدا مي کرد و باعث ايجاد تورم در بازار مسکن مي شد، اما اين فرايند با برنامه هاي اقتصادي دولت کنترل شد.
وي همچنين از ضبط و بلوکه شدن سرمايه ها انتقاد کرد و اظهار داشت: مشکل ديگر در سيستم بانکي اين است که سرمايه ها بدون اينکه در راستاي اهداف تعريف شده اقتصادي هزينه شوند، بي استفاده مي مانند.
وي با اشاره به اينکه سرمايه هاي بانک ها از سپرده هاي مردم شکل مي گيرد، افزود : در کشور ما بانک ها فعاليت هايي چون ارائه تسهيلات، خدمات، ليزينگ وام و سرمايه گذاري به جاي مردم انجام مي دهند، در حالي که اين مردم هستند که بايد سرمايه گذاري کنند. اما در عمل بانک ها به سرمايه گذاري مي پردازند و حاصل اين عملکرد مديريت ضعيف در سرمايه گذاري است که سبب مي شود سرما يه هاي مردم با دقت لازم مديريت نشود، هزينه هاي فرصت ها از بين برود و تخصص هاي متنوع و متعدد در سيستم بانکي ايجاد شود.


 مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران:
 آب ذخيره شده فقط جوابگوي کشت تابستانه است  

از 25 ميليارد متر مکعب آب ذخيره شده در سدهاي مخزني 16 ميليارد آن به بخش کشاورزي تخصيص داده مي شود که با اين ميزان آب کشاورزي مي توان کشت تابستانه را تامين کرد و براي کشت پاييزه بايد منتظر نزول بارش شويم. 
به گزارش ايسنا، عليرضا الماس وندي مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران با بيان مطلب بالا در خصوص مديريت مصرف آب گفت: مديريت مصرف اساسي ترين بخش مديريت آب است و بايد سازوکارهاي سازه اي و غير سازه اي در راستاي افزايش راندمان و کاهش هدر رفت آب در نظر گرفته شود. 
وي با بيان اينکه سال آبي در ارتباط با بيلان بارش در هر سال از ابتداي مهر ماه هر سال آغاز مي شود، تصريح کرد: متوسط بارندگي در کل کشور در مدت 40 سال گذشته 240 ميلي متر بوده و اين درحالي است که در سال گذشته آبي، با کاهش شديد بارندگي در حوزه هاي اصلي و فرعي کشور مواجه شديم و در سال جاري آبي با بارش هاي ارديبهشت ماه در حوزه هاي اصلي کشور 222 ميلي متر ميانگين بارندگي در کل کشور بوده است. 
مدير عامل شرکت مديريت منابع آب ايران بيان داشت: در سال جاري 25 ميليارد متر مکعب ذخيره آبي در کشور ايجاد شده است و همچنين از 40 ميليارد متر مکعب ذخيره پشت سدها 35 ميليارد متر مکعب آن از طريق جريان ورودي به 117 سد مخزني در سطح کشور بوده است. 
وي با بيان اينکه توانسته ايم با برنامه ريزي دقيق علاوه بر تامين آب شرب بخش عمده اي از آب کشاورزي را نيز تامين کنيم، افزود: در سال گذشته زراعي به دليل خشکي زاينده رود آب کشاورزي تامين نشد، اما در سال جاري با توجه به بارش ها و مديريت صحيح، آب کشاورزي را تامين مي کنيم. 
الماس وندي در خصوص توزيع آب در کشور گفت: براساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته براي توزيع آب و مدل هاي برنامه ريزي حوزه اي نسبت به مصارف هر استان، حق آبه داران، رشد جمعيت، استعدادها و بخش هاي مختلف توزيع به صورت عادلانه با توجه به معيشت هر استان در نظر گرفته شده است. 
وي افزود: تامين آب بايد در اولويت قرار گيرد چراکه مردم مناطق مرکزي کشور بارش کمتري دارند و نبايد آب مازاد وارد خليج فارس شود. 
وي اظهار داشت: در استان اصفهان 120 ميلي متر بارش وجود دارد و اين ميزان بارش 50 درصد بارش کشور مي باشد بنابراين با توجه به رشد جمعيت و استعداد هاي موجود در استان نسبت به انتقال آب از سرشاخه ها به حوزه مرکزي اقدام شود. 
الماسوندي ادامه داد: 7/9 ميليارد متر مکعب آب در بخش کشاورزي مصرف مي شود که 5/9 آن از طريق برداشت از آب هاي زير زميني و 2 ميليارد متر مکعب آن از طريق آب هاي سطحي تامين مي شود و اين درحالي است که راندمان کشاورزي در ايران 33 درصد است و ساير کشورها مصرف آب کمتر و راندمان بيشتري در بخش کشاورزي دارند و براي رفع اين معضل نيازمند فرهنگ سازي و سرمايه گذاري در بخش مديريت صحيح آب هستيم.  


 مديرکل هدفمند کردن يارانه هاي وزارت رفاه :
 عدم تاييد شماره حساب هاي بانکي از طريق پيامک اطلاع رساني مي شود 

مديرکل هدفمند کردن يارانه هاي وزارت رفاه و تامين اجتماعي اعلام کرد: با اجراي آزمايشي مرحله نخست قانون هدفمند کردن يارانه ها در استان هاي ايلام، خراسان شمالي و گيلان تاکنون بيش از 250 هزار سرپرست خانوار اين سه استان موفق به ثبت شماره حساب بانکي خود در سامانه وزارت رفاه شده اند.
به گزارش ايسنا، افشين کياني با بيان اينکه برنامه ريزي دقيقي براي ثبت شماره حساب افراد سرپرست خانوار صورت گرفته است، افزود: افرادي که حساب بانکي آن ها به هر دليلي تاييد نشود، پس از پايان زمان ثبت حساب ها با پيامک يا ديگر روش هاي پيش بيني شده از تاييد حساب خود مطلع مي شوند و سپس در فرصت جديدي که اعلام خواهد شد، مي توانند به اصلاح شماره حساب خود اقدام کنند.
مدير کل هدفمندي يارانه هاي وزارت رفاه با تاکيد بر اينکه همه خانوارها به جز آن هايي که سرپرست شان فوت کرده است مي توانند شماره حساب خود را ثبت کنند، گفت: خانوارهايي که به دلايل مختلف همچون ازدواج، طلاق و يا تولد فرزند، تغييراتي در مشخصات تکميلي خود داشته اند، مي توانند شماره حساب خود را در اين سه استان ثبت کنند و تنها آن خانوارهايي که از زمان تکميل فرم اطلاعات اقتصادي خانوار تاکنون سرپرست شان را از دست داده اند نمي توانند، به ثبت شماره حساب خود بپردازند. 


 مسکوکات و ارز  

             يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                 29100 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                   293000 تومان

 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                               289000 تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                                     145500 تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                         74000 تومان
 
دلا ر                                                                                                                                   1038تومان
  
يورو                                                                                                                                1300 تومان


 كوتاه و خواندني  

زلزله 24 ساعت قبل از وقوع قابل تشخيص شد 
رييس مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن با اشاره به دستيابي به دانش فني تشخيص زلزله گفت: در حال حاضر با نصب سيستم تشخيص زلزله در 6 استان کشور زلزله 24 ساعت قبل از وقوع قابل پيش بيني شده است. 
سيدمحمود فاطمي عقدا در گفت وگو با مهر گفت: دستيابي به دانش فني تشخيص زلزله 24 ساعت قبل از وقوع محقق شده و هم اکنون در6 استان کشور به صورت آزمايشي سيستم پيش بيني زلزله نصب شده است.  وي با بيان اينکه تست سيستم پيش بيني زلزله 24 ساعت قبل از وقوع به اتمام رسيده است، افزود: در حال حاضرتست هاي اوليه به خوبي به اتمام رسيده و نيازمند انجام يکسري تست هاي خاص در اين زمينه هستيم، ضمن اينکه تست هاي تکميلي نيز رو به اتمام است و توسعه دانش فني اين سيتم در دستور کار قرار دارد.  رييس مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن اظهارداشت: نصب اين سيستم هم اکنون دراستان هايي که براي اين منظور تامين اعتبار کرده اند نصب شده و در صورت تامين اعتبار لازم از سوي ساير استان ها براي نصب سيستم در کل کشور مشکلي وجود ندارد.  وي اظهاراميدواري کرد براساس توانمندي سيستم در تشخيص زلزله 24 ساعت قبل از وقوع، با نصب شبکه به صورت متراکم درکشور خطايي در اين زمينه صورت نگيرد. به گفته رييس مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن ايران در امر تحقيقات پيش بيني زلزله از تمام کشورهاي دنيا جلوتر است و روش علمي پيش بيني زلزله برمبناي زمين شناسي، زمين شناسي ساختمان و لرزه خيزي در حال انجام است.
اطلاعات لرزه نگاري دقيق از مناطق مختلف کشور در سيستم تشخيص زلزله 24 ساعت قبل از وقوع به دست مي آيد و بر اساس آن پيش بيني زلزله امکان پذير مي شود.
اخيرا مقامات دولتي با هشدار نسبت به وقوع احتمالي زلزله در تهران در آينده، از اتخاذ تدابيري همچون ارائه تسهيلات ويژه به متقاضيان خروج از تهران خبر داده اند.

درآمد سرانه هر ايراني اعلام شد
   وزير امور اقتصادي و دارايي درآمد سرانه هر ايراني را 12 هزار و 500 دلار در سال اعلام کرد و گفت: ذخيره ارزي 4 برابر تعهدات ارزي است بنابراين ريسک اقتصادي سرمايه گذاري در ايران صفر است. 
به گزارش مهر، سيد شمس الدين حسيني گفت: با وجود بحران هاي مالي در اقتصاد جهاني، اقتصاد ايران در سال 2009 ميلادي عملکرد قوي تري را از خود نشان داد، به نحويکه حجم صادرات غير نفتي با رشد 35 درصدي مواجه شد.
وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه همچنين به رغم کاهش قيمت ها در عرصه بين المللي، ايران شاهد افزايش 10 درصدي در ارزش صادرات غير نفتي خود بود، تصريح کرد: اين در حالي است که حجم تجارت جهاني با کاشه 12 درصدي روبرو شده است.  به گفته وي بالاترين رشد سرمايه گذاري خارجي با رشد 60 درصدي در سال گذشته در ايران اتفاق افتاد، اين در حالي است که رشد سرمايه گذاري خارجي در جهان به طور متوسط با کاهش 30 درصدي مواجه شده است.  حسيني با اشاره به رشد 58 درصدي شاخص بورس و رشد 31 درصدي حجم مبادلات بورس کالا در سال گذشته، افزود: مجموعه اين عوامل باعث شده است که اقتصاد ايران بر اساس معيار برابري قدرت خريد که شاخص اندازه گيري رفاه و قدرت خريد است عدد 800 ميليارد دلار در  GNP  را ثبت کند و درآمد سرانه ايرانيان به 12 هزارو 500 دلار بالغ شود.

پژو 405 به موتور کم مصرف تي يو 5 مجهز مي شود
نماينده مدير عامل ايران خودرو دراخذ گواهي نامه استاندارد هاي خودرو گفت: پژو 405 به موتور کم مصرف تي يو 5 مجهز مي شود. به گزارش روابط عمومي ايران خودرو، کيوان وزيري با بيان اينکه پژو 405 به موتور کم مصرف تي يو 5 تجهيز مي شود، گفت: ايران خودرو در راستاي تحقق اهداف ارتقاي کيفي محصول و سطح آلايندگي و کاهش مصرف سوخت، پژو 405 را با موتور کم مصرف تي يو 5 روانه بازار خواهد کرد.  وي گفت: اين اقدام از سال گذشته آغاز شده و پس از انجام عمليات لازم، مجوز نصب موتور تي يو 5 بر روي پژو 405 از سوي موسسه استاندارد صادر شده است.  وي افزود: تمام کاليبراسيون و فرايندهاي مهم و اجباري در خصوص نصب موتور تي يو 5 روي 405 با همکاري و نظارت مستقيم پژو انجام و با پشتيباني فني و مهندسي تمامي موارد، تاييديه پژو در اين خصوص وجود دارد.  وزيري کاهش 30 درصدي در مصرف سوخت 405 را از نتايج نصب موتور جديد بر روي اين محصول ذکر کرد و گفت: از نيمه دوم سال جاري نصب موتور تي يو 5 بر روي 405 آغاز مي شود.  نماينده مدير عامل در اخذ گواهي نامه استانداردهاي خودرو از صدور تاييديه نوع موسسه استاندارد براي پژو 405 با موتور ايکس يو 7 نيز خبر داد و اظهار داشت: هم زمان با برنامه ريزي و شروع اقدامات براي نصب موتور جديد بر روي 405 و در پي انجام آزمون هاي لازم در مراکز معتبر اروپايي، تاييديه نوع براي موتور جاري نيز از سوي موسسه استاندارد صادرشده که بر اساس آن اين محصول، در حال حاضر نيز استانداردهاي 51 گانه را پوشش مي دهد. 
وي برخورداري از فناوري پيشرفته و زمان بر بودن تامين قطعات لازم را عاملي دانست که موجب مي شود ايران خودرو تجهيز 405 به موتور تي يو 5 را نه به يک باره بلکه در يک برنامه زمان بندي و مرحله اي انجام دهد. 
وزيري موتور تي يو 5 را مستلزم تامين بنزين با اکتان بالا دانست و گفت: با نصب موتور جديد، پژو 405 استاندارد يورو 3 را تامين خواهد کرد. 
وي يادآور شد: ايران خودرو به وعده خود وفا کرده تمامي آزمون هاي لازم در جهت اخذ مجوز تاييديه نوع از موسسه استاندارد در سال 88 انجام گرفته و ضمن انجام تست ها در مراکز معتبر جهاني، مسوولان و بازرسان موسسه استاندارد نيز از خط توليد 405 بازديد کردند که موافقت و تاييد مقامات اين موسسه حاصل اين اقدامات است. 

 عضو هيات مديره بانک مسکن:
سال 89 سال رونق ساخت مسکن مهر مي باشد
بانک مسکن تا کنون به 596 هزار و 500 واحد مسکوني تسهيلات طرح مهر پرداخت کرده است.به گزارش روابط عمومي بانک مسکن، يوسف مرتضايي عضو هيات مديره بانک مسکن گفت:ت اکنون 640 هزار و 300 واحد مسکوني  براي پرداخت تسهيلات در بخش مسکن مهر به شعب بانک مسکن معرفي شده اند که به 596 هزار و 500 واحد تسهيلات پرداخت شده است. مرتضايي خاطرنشان کرد:در طرح مسکن مهر درسال گذشته تمامي واحدهاي معرفي شده به بانک مسکن تسهيلات آماده سازي دريافت کردند و امسال نيز تسهيلات ساخت دريافت مي کنند.
 
طرح رتبه بندي مشتريان در
شعب بانک ملت اجرا مي شود
عضو هيات مديره بانک ملت گفت: طرح رتبه بندي مشتريان بانک ها امسال در تمامي مناطق بانک ملت عملياتي خواهد شد.
به گزارش روابط عمومي، عضو هيات مديره بانک ملت اظهار داشت: بررسي، تجزيه و تحليل ذينفع واحد و مصاديق آن، تدوين دستورالعمل اجرايي تسهيلات، تعهدات سنديکايي و استقرار کاردان حقوقي و کارشناس اعتباري در شعب ممتاز، از جمله امور اعتباري در دست اقدام در بانک ملت است.  محمدرضا ساروخاني در همايش تخصصي اعتباري با تاکيد بر اين که 80 درصد درآمد اين بانک از محل اعطاي تسهيلات است، اضافه کرد: خصوصي شدن اين بانک بخش اعتباري را وارد فاز جديدي کرده است که در اين فاز، سودآوري بانک به عهده بخش اعتباري گذاشته شده است.  وي با تاکيد بر اين که در همه بانک هاي خصوصي کشور، بخش قابل توجهي از درآمد که ناشي از فعاليت هاي اعتباري و روي سود هر سهم بانک موثر است، گفت: امروزه قيمت سهام و سودآوري بانک، حرف اول را در ارزش بانک مي زند، بنابراين فعاليت حوزه هاي اعتباري بيش از پيش اهميت پيدا مي کند.  معاون اعتباري مديرعامل بانک ملت با تاکيد بر اين که خصوصي شدن بانک يک تغيير اساسي بود، ادامه داد: صرف اين تغيير تمامي خواسته ها را برآورده نمي کند بلکه اين تغيير نياز به تغيير باور، رفتار و عملکردها دارد.  وي به برنامه هاي جديد اعتباري بانک ملت اشاره کرد و اظهار داشت: ايجاد جذابيت در سبد محصولات اعتباري از مهمترين اين برنامه هاست که تاکنون محصولات جديدي مانند بسته هاي متخصصان، ارمغان، پايانه هاي فروشگاهي و تسهيلات مشارکت تدريجي ارائه شده و بانک با هدف افزايش سودآوري، از عقود مبادله اي به مشارکتي تغيير جهت داده است.  ساروخاني با تاکيد بر لزوم افزايش حجم صدور ضمانتنامه ها، تصريح کرد: خوشبختانه بانک ملت در سال گذشته موفقيت هاي خوبي در اين زمينه کسب کرده است ولي ظرفيت بانک به مراتب بالاتر از اين موفقيت ها است. 

به صورت همزمان آغاز شد;
آموزش سراسري بانکداري الکترونيک به مشتريان بانک پاسارگاد در کليه شعبه ها
در تمامي شعبه هاي بانک پاسارگاد، آموزش سراسري بانکداري الکترونيک به مشتريان، به هزينه اين بانک برگزار شد. به گزارش موج، روز جمعه گذشته آغاز آموزش سراسري بانکداري الکترونيک به مشتريان بانک پاسارگاد بود و به زودي تمام مشتريان اين بانک نحوه بهره مندي از خدمات بانکداري الکترونيک را آموزش خواهند ديد. اين مهم به دنبال توجه اين بانک به فرهنگ سازي در بهره گيري از بانکداري الکترونيک براي صرفه جويي در وقت و هزينه مشتريان و کاهش اثرات سو» استفاده از اسکناس، محقق شده است. در اين دوره ها که به هزينه بانک برگزار مي شود، طريقه بهره مندي از انواع خدمات  بانکداري الکترونيک ارايه شده در بانک پاسارگاد مانند اينترنت بانک، اي ميل بانک، اس ام اس بانک، تلفنبانک، موبايل بانک، پرداخت قبوض و خدمات کارت هاي الکترونيکي آموزش داده  مي شود. گفتني است; متقاضيان شرکت در اين دوره ها مي توانند براي ثبت نام در اين کلاس ها به نزديک ترين شعبه بانک پاسارگاد در سراسر کشور مراجعه کنند.

تقدير از بانک تجارت در همايش
روابط عمومي الکترونيک 
   اقدامات بانک تجارت در حمايت از برنامه هاي توسعه روابط عمومي الکترونيک در سطح سازماني و ملي، طي برگزاري همايش روابط عمومي الکترونيک مورد تقدير قرار گرفت.  به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، در اين همايش که همزمان با روز روابط عمومي در محل هتل المپيک تهران برگزار شد، لوح تقدير و تنديس همايش به روابط عمومي اين بانک اهدا گرديد.  در گزارش ارائه شده از سوي بانک تجارت به دبيرخانه همايش روابط عمومي الکترونيک به اقدامات گسترده اين بانک در زمينه توسعه روابط عمومي الکترونيک اشاره شده است.  از جمله اقدامات بانک تجارت در اين زمينه مي توان به طراحي جديد پايگاه اينترنتي بانک با استفاده از آخرين تکنيک هاي برنامه نويسي صفحات وب اشاره کرد که اين امر دسترسي به صفحات و اطلاعات موجود در سايت را براي کاربران به ميزان قابل ملاحظه اي تسهيل نموده است. بهره برداري از سايت روابط عمومي الکترونيک تجارت با هدف پياده سازي بستر ارتباطي مناسب با کارشناسان روابط عمومي بانک  مستقر در مراکز استان ها نيز گامي ديگر از سوي بانک تجارت در توسعه روابط عمومي الکترونيک بشمار مي رود. همچنين راه اندازي سيستم پيامک خبر (NEWS SMS  ) و سيستم سايبراسکرين از ديگر اقدامات صورت گرفته در راستاي تسريع فرآيند اطلاع رساني به مخاطبان و مشتريان اين بانک مي باشد.  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته