جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 3602


كوتاه هنري

عليرضا مشايخي:
جشنواره موسيقي "کلاسيک تا معاصر" داوطلبانه برگزار مي شود


نام جايگزين فيلم «پرنسيپ» مشخص نشد


خواجه اميري زير پل خواجو «در مسير زاينده رود» را مي خواند


مقاله


بهترين هاي نمايش کمدي در "عفريته ماچين"


 كوتاه هنري  

ارجمند به بازيگران "اوسنه پادشاهي" احمدجو پيوست
انوشيروان ارجمند به جمع بازيگران مجموعه تلويزيوني "اوسنه پادشاهي" به کارگرداني امرالله احمدجو ملحق شد.
امرالله احمدجو در اين باره به مهر گفت: به تازگي بازيگراني چون انوشيروان ارجمند، بهزاد داوري، سعيد پيردوست، پري کربلايي، کلايي، راحيل گلکار و مظاهري اضافه شده اند. هم اکنون تصويربرداري بخش خانه حاکم را به پايان رسانديم. بعد از سه تا چهار روز استراحت، صحنه هاي مربوط به زاينده رود و طبيعت را مي گيريم.
 تصويربرداري مجموعه تلويزيوني "اوسنه پادشاهي" در 50 قسمت 40 دقيقه اي به تهيه کنندگي رضا جودي به سفارش گروه فيلم و سريال شبکه سه ادامه دارد. در اين مجموعه که اول ارديبهشت ماه در اصفهان کليد خورده، محمود پاک نيت، محمد فيلي، آتش تقي پور، پرويز بزرگي، حسن اکليلي، فريدون سوراني، بهروز مسروري و ... بازي مي کنند.  در خلاصه داستان اين سريال آمده است: حسام بيگ با نام جديد سامشا اکنون پادشاه ايران شده و براي خوشگذراني به سمت اصفهان مي آيد. کاروان او را همسرش ملک خاتون، و دو فرزندش وليعهد و شا دخترو، تلخک دربار قشونسالار، مير غضب و ريز و درشت درباريان، جارچيها، دسته موزيک، آشپزخانه دربار و... همراهي مي کنند. تا اينکه .... عوامل "اوسنه پادشاهي"عبارتند از مدير تصويربرداري: جهان بخش مهربخش، طراح صحنه و لباس: محسن نوروزي، طراح چهره پردازي: احسان روناسي، صدابردار: حسين حجازي، تدوين: مهدي جودي و مجري طرح: موسسه فرهنگي ميثاق فيلم.

عرضه انحصاري محصولات داراي هولگرام در نمايشگاه اصفهان
در ششمين نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال تنها محصولات و نرم افزارهايي عرضه مي شوند که داراي هولوگرام مخصوص مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال باشند.
به گزارش ستاد خبري مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ابوذر خياطي مسئول برگزاري نمايشگاه هاي استاني مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال ضمن بيان اين مطلب گفت: ششمين نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال از تاريخ دوم لغايت هشتم خردادماه در باغ موزه هنرهاي زيباي شهر اصفهان برگزار خواهد شد.
وي افزود: در اين نمايشگاه بن تخفيف 30 درصدي در اختيار همه بازديدکنندگان قرار مي گيرد و از سوي ديگر 20 درصد تخفيف اجباري بايد از سوي کليه فروشندگان به خريداران تعلق گيرد. بنابراين مراجعان از 50 درصد تخفيف برخوردار خواهند شد.
خياطي عرضه انحصاري محصولات داراي هولگرام مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال را مهم ترين امتياز اين نمايشگاه عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: هولوگرام مخصوص رسانه هاي ديجيتال تضمين کننده اصالت و محتواي مناسب و مفيد محصولات عرضه شده در اين نمايشگاه است.

آغاز تور کنسرت شجريان در آمريکا
تور کنسرت محمدرضا شجريان با همراهي گروه موسيقي شهناز به سرپرستي مجيد درخشاني با برگزاري يک کنسرت روز اول خردادماه در آمريکا آغاز  شد.
 پس از برگزار شدن تور کنسرتهاي استاد شجريان در استراليا، نخستين اجراي اين گروه موسيقي در آمريکا  امروز  در شهر آتلانتا برگزار مي شود و پس از آن در تاريخ امروز 2 و 6 خردادماه در واشنگتن و هيوستن اجراي برنامه دارند و پس از يک روز استراحت            8 و 9 خرداد در شهرهاي سن فرانسيسکو و لوس آنجلس کنسرت برگزار مي کنند. گروه شهناز در ادامه تور برنامه هاي خود 14 خردادماه در ونکور کانادا اجراي برنامه دارد و در نهايت تور کنسرت شجريان با اجرا در شهر تورنتو در تاريخ 16 خرداد به کار خود پايان مي دهد.

  با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي;
اختتاميه سيزدهمين جشنواره تئاتر مقاومت در خرمشهر برگزار مي شود
مراسم اختتاميه سيزدهمين جشنواره ملي تئاتر مقاومت-فتح خرمشهر امروز دوم خرداد با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خرمشهر برگزار مي شود.
 به نقل از ستاد خبري سيزدهمين جشنواره ملي تئاتر مقاومت-فتح خرمشهر اين جشنواره که از روز چهارشنبه و با حضور گروه هاي شرکت کننده در گلزار شهداي خرمشهر آغاز به کار کرده بود ساعت 20 امروز يکشنبه دوم خرداد در تالار خليج فارس خرمشهر به کار خود پايان مي دهد.
سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي حميدشاه آبادي معاون هنري وزير حسين پارسايي رئيس مرکز هنرهاي نمايشي، ائمه جماعت آبادان و خرمشهر، استاندار خوزستان، نمايندگان آبادان و خرمشهر در مجلس شوراي اسلامي و... از جمله شرکت کنندگان در اين مراسم هستند.
در سيزدهمين جشنواره ملي تئاتر مقاومت فتح خرمشهر شش گروه نمايشي از شهرهاي آبادان، خرمشهر، اهواز، مشهد، اصفهان و شاهين شهر و پنج گروه تهراني در بخش مسابقه به همراه دو گروه در بخش ميهمان طي سه روز آثار خود را در چهار تالار آبادان و خرمشهر اجرا کردند. برگزاري نشست هاي تخصصي با موضوع موقعيت هاي نمايشي دفاع مقدس توسط جمشيد خانيان و کارگاه هاي آموزش تئاتر توسط محمد جرم شير از ديگر برنامه هاي اين جشنواره بود.  سيزدهمين جشنواره ملي تئاتر مقاومت-فتح خرمشهر از 29 ارديبهشت تا 2 خرداد در آبادان و خرمشهر برگزار مي شود.
 
معصومه سيحون  فردا  از مقابل
 گالري «سيحون» تشييع مي شود
 معصومه سيحون هنرمند نقاش و يکي از نخستين گالري داران هنري در ايران که شب گذشته دار فاني را وداع گفت، فردا از مقابل گالري وي به نام «سيحون» به سمت بهشت سکينه در کرج تشييع خواهد شد.
معصومه سيحون هنرمند نقاش و صاحب يکي از نخستين گالري هاي هنري در ايران، شب گذشته بر اثر خونريزي مغزي و کهولت در سن 75 سالگي درگذشت.
پيکر اين هنرمند به گفته فرزندش فردا از مقابل گالري خود او به نام «سيحون» تشييع خواهد شد. پيکر معصومه سيحون به گفته فرزندش در بهشت سکينه شهرستان کرج به خاک سپرده خواهد شد. «منير نوشين» که بعد از ازدواج نامش را به «معصومه سيحون» تغيير داد، متولد 1313 در رشت بود. سيحون در سال 1345 گالري سيحون را که يکي از اولين گالري هاي هنري ايران بود در تهران افتتاح کرد. اين گالري تاکنون به کارش ادامه داده است و محل نمايش آثار هنرمنداني بود که به شهرت دست يافتند. نمايشگاه آثار سهراب سپهري، مسعود عربشاهي، حسين زنده رودي، رضا مافي و عليرضا اسپهبد از جمله نمايشگاه هاي داير شده در اين گالري بوده است.

مرواريدي در صدف
فرهنگسراي بهاران به منظور ترويج فرهنگ عفاف و پاکدامني ، سلسله نشست هايي را با عنوان "مرواريدي در صدف" برگزار مي کند.
به گزارش روابط عمومي مديريت فرهنگي هنري منطقه هفده ، اولين جلسه اين برنامه با بررسي نقش حجاب و پوشش زنان در ايجاد امنيت اجتماعي و تاثيرات تربيتي آن بر فرزندان چهارشنبه  پنجم خردادماه ساعت 15 در زينبيه بهاران برگزار مي شود.
علاقه مندان به منظور بهره مندي از اين برنامه مي توانند به زينبيه بهاران به نشاني :  خ سجاد جنوبي ، کوچه خوارزمي ، پلاک .45 مراجعه و به منظور کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي 66237470 تماس حاصل نمايند.  

در بخش بين المللي جشنواره فيلم و عکس دانشجويي نمايش داده مي شود:
نمايش فيلم هاي کوتاه برگزيده جشنواره کن
ششمين جشنواره فيلم و عکس دانشجويي در بخش «بين الملل» خود هفتاد فيلم کوتاه خارجي را نمايش مي دهد. در فهرست اين آثار فيلم هاي حاضر در جشنواره فيلم کن سال هاي 2009 و 2010 نيز حضور دارند.
«مجيد موثقي» دبير بخش بين الملل اين جشنواره با اعلام اين خبر گفت: در پي فراخوان هاي اعلام شده حدود 200 فيلم از 25 کشور دنيا به دفتر جشنواره رسيده است. اين فيلم ها از فيلم سازان 25 کشور دنيا از جمله آرژانتين، کوبا،آلمان،امريکا، فرانسه، روسيه، بلژيک، کانادا و ديگر کشورهاي صاحب سبک در زمينه سينما براي شرکت در جشنواره ارسال شده و اغلب آنها توليد سال 2008 و 2009 به بعد است.
موثقي با اشاره به نمايش 70 فيلم در بخش مسابقه جشنواره گفت: اين آثار در يک بخش رقابتي نمايش داده خواهند شد و جوايز اين بخش نيز شامل لوح تقدير، تنديس و ديپلم افتخار خواهد بود.
دبير بخش بين الملل جشنواره با اشاره به همکاري جشنواره کن با اين رويداد گفت: خانم کلاريس ريبالدو از بخش سينه فونديشن جشنواره کن در انتخاب فيلم هاي خارجي همکاري خوبي با ما کردند و با در اختيار ايميل کارگردان هاي شرکت کننده در بخش کوتاه جشنواره کن، امکان دعوت از کارگردان هاي حاضر در اين بخش را فراهم کردند. در حال حاضر فيلم «مايا» از کوبا يکي از شش فيلم حاضر در بخش فيلم هاي کوتاه جشنواره کن است که در جشنواره ما حضور دارد.  فيلم هاي « من صداي فرياد تو را مي شنوم» از آرژانتين، «گاتا» از ارمنستان و «کاشا» از بلژيک هم برخي از فيلم هايي هستند  . که در اين جشنواره نمايش داده شده اند. اکثر اين فيلم ها نسخه 35 ميلي متري خود را براي شرکت در جشنواره ارسال کرده اند.
موثقي در ادامه در خصوص مشکلات انتخاب فيلم براي اين بخش به ستاد خبري جشنواره گفت: «در اکثر جشنواره هاي داخلي هر سال بيش از 2500 يورو به يک سايت خارجي پرداخت مي شود تا به شکل منظم، فيلم هاي کوتاهي را از سراسر دنيا انتخاب و معرفي کنند اما خوشبختانه در اين جشنواره چنين اتفاقي رخ نداده و با ارسال ايميل هايي به دانشگاه هاي هنري و سينمايي جهان ارسال و پي گيري هاي دوستانه، پاسخ هاي مثبت زيادي دريافت کرديم.» وي با اشاره به «برقراري تعامل با دانشکده هاي فيلمسازي سراسر دنيا» به عنوان يکي ديگر از اهداف اين بخش به دعوت از حدود 150 دانشکده معتبر فيلم سازي در دنيا براي حضور در جشنواره اشاره کرد و گفت: « تلاش ما در بخش بين الملل جشنواره معطوف به انتخاب فيلم هايي با نگاه انساني و خلاق است و در اين بخش فيلم هاي واقع گرايانه اي که در آن برخورد انسان ها باور پذير تر است، براي نمايش انتخاب شده است. گفتني است اين جشنواره از جمعه آينده به مدت پنج روز فعاليت خود را در خانه هنرمندان ايران، دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي و دانشکده حقوق اين دانشگاه آغاز خواهد کرد.

فرهنگسراي اشراق برگزار مي کند
 جشن گل و گلاب ، سفري نرفته تا  قمصر کاشان 
همزمان با رويش جوانه هاي گل هاي محمدي در گلستانهاي سراسر کشورفرهنگ سراي اشراق  اقدام به برگزاري جشن  گل و گلاب  از تاريخ 3 خرداد ماه  نموده است. 
به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي اشراق ;  اين جشن  شامل  برنامه هاي مختلف  و متنوعي شامل برگزاري مراسم سنتي گلاب گيري ، نمايشگاه و فروشگاه عرضه مستقيم محصولات مختلف حاصل از گلاب و عرقيات سنتي ،   کارگاه و مسابقه آشپزي  انواع غذا ، دسر شيريني و مربا با گل محمدي و گلاب  و... مي باشد.
  علاقمندان جهت شرکت در اين برنامه مي توانند در تاريخ مذکور  ساعت 18  به نشاني فلکه دوم تهرانپارس  انتهاي خيابان جشنواره  فرهنگ سراي اشراق  مراجعه و يا با شماره تلفن 77354735 تماس حاصل نمايند.


  عليرضا مشايخي:
 جشنواره موسيقي "کلاسيک تا معاصر" داوطلبانه برگزار مي شود  

عليرضا مشايخي گفت : جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر با همکاري داوطلبان و دوستداران موسيقي برگزار مي شود.
دبيرهنري دومين جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر ضمن بيان اين مطلب در نشست رسانه اي که  درتالار وحدت برگزار شد در خصوص کم و کيف برگزاري اين جشنواره گفت : برگزاري اين جشنواره ريشه در گذشته هاي دور دارد ،زماني که تازه به ايران آمده بودم به اتفاق خانم فريماه قوام صدري تصميم گرفتيم گروه موسيقي تهران را احيا کنيم که از دل آن ارکستر موسيقي نو بيرون آمد و در ادامه روند فعاليت هاي خود قرار گذاشتيم به منظور ارتقا» سطح کيفي و ايجاد شکوفايي در شيوه نوازندگي موسيقي کلاسيک دو سالانه هاي نوازندگي را به صورت رقابتي برگزار کنيم ; در همين راستا متوجه رشد نسبي متقاضيان حضور در جشنواره شديم و به اين نتيجه رسيديم که رقابت ديگر پاسخگو نيست و بايد جشنواره اي غير رقابتي برگزار کنيم و به اين ترتيب بود که به جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر رسيديم.
عليرضا مشايخي در ادامه افزود : برپايي جشنواره "موسيقي کلاسيک تا معاصر" بخش کوچکي از مجموع فعاليتهاي ما در روند برگزاري جشنواره ها بود. به اين معنا که برگزاري دوسالانه نوازندگي آغازگر بود ولي پس از آن جشنواره "موسيقي کلاسيک تا معاصر" را به عنوان ضميمه اين دوسالانه ها در حوزه نوازندگي برگزار کرديم. در واقع، هدف ما در ابتدا تاکيد بر نوازندگي پيانو بوده است اما به تدريج اين هدف وسعت داده شد و از نوازندگي پيانو به همنوازي سازهاي مختلف رسيديم و در نهايت جشنواره "موسيقي کلاسيک تا معاصر" را برگزار کرديم.
 دومين جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر بدون بودجه برگزار مي شود.مشايخي در ادامه گفت: جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر بدون بودجه برگزار مي شود. اين جشنواره تنها با همراهي و همکاري تعداد بسياري از هنرمندان برگزار شده است.
وي تصريح کرد: جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر با 75ميليون تومان کار داوطلبانه برگزار مي شود.
وي در رابطه با ايده شکل گيري اين جشنواره اظهار داشت: زماني که به ايران بازگشتم به همراهي خانم فريماه قوام صدري تصميم گرفتيم تا گروه موسيقي تهران را دوباره احيا» کنيم. در طول شکل گيري اين گروه، بحث هايي در زمينه چگونگي جذب جوانان هنرمندان به موسيقي کلاسيک داشتيم.
وي تصريح کرد: دوسالانه اي کاملا رقابتي در زمينه نوازندگي موسيقي کلاسيک برگزار کرديم. پس از مدتي از برگزاري اين دوسالانه ها، هنرمندان علاقه مند به شرکت در آن به يک شکوفايي خاص رسيده که بحث رقابتي مانع ارائه آثار جذاب و قابل توجه آنها مي شود.
وي ابراز داشت: با برگزاري جشنواره موسيقي کلاسيک تا معاصر، بحث رقابتي کنار رفته و جوانان بدون نگراني به ارائه آثار متفاوت خود پرداخته اند. در اين جشنواره تمامي ژانرهاي هنري توسط نوازندگان اجرا خواهد شد. وي افزود: در اين دوره از جشنواره 103 اثر توسط 34 سوليست، دو نوازي و 9 گروه اجرا خواهد شد. همچنين اساتيد مهماني از جمله آيدين احمدي نژاد به اجراي برنامه خواهد پرداخت. مشايخي با اشاره به معرفي 7 هنرمند جوان در عرصه موسيقي کلاسيک گفت: معمولا جشنواره هاي موسيقي که در ايران برگزار مي شود نتيجه چندان خوبي ندارد، اما براي چنين جشنواره اي آمار ارائه 7 هنرمندان جوان بسيار قابل قبول است. وي اظهار داشت: هنرمندان آثار خود را که اغلب از آهنگسازان اروپايي است اجرا کرده و CD آن را براي دبيرخانه ارسال کردند. آثار ارسالي توسط بنده و فريماه قوام صدري مورد ارزيابي قرار گرفته است. وي با اشاره به اين که محيط ايران ممکن است براي موسيقي معلمان خوبي داشته باشد اما محيط خيلي خوبي براي موسيقي نيست، تصريح کرد: متاسفانه به دليل آن که آهنگسازي در ايران خيلي مورد توجه قرار نگرفته، تعداد آهنگسازان مطرح در کشور به تعداد انگشتان دست است و همين مسئله سبب شده تا هنرمندان جوان براي اجراي موسيقي به سراغ قطعات آهنگسازان خارجي بروند. وي در پايان ابراز داشت: من به عنوان يک آهنگساز، تلاش زيادي را براي رونق موسيقي در کشور انجام داده ام و از خودم راضي هستم. اگر زماني ديگر حضور نداشته باشم، چنين جشنواره هايي نيز ديگر برگزار نخواهد شد.


  نام جايگزين فيلم «پرنسيپ» مشخص نشد 

  تهيه کننده فيلم سينمايي «پرنسيپ» با اشاره به اين که هنوز نام جايگزين فيلم مشخص نشده، در مورد حضور اين فيلم در جشنواره فيلم فجر گفت: بايد ببينيم، فيلم چه موقع آماده نمايش مي شود تا در اين مورد تصميم بگيريم.
«محمد نيک بين» در گفت و گو با  فارس، اظهار داشت: «تهمينه ميلاني» تدوين اوليه کار را شروع کرده است تا تدوين گر فيلم مشخص شود.  وي افزود: هنوز اسم جايگزيني براي آن در نظر نداريم ولي سعي ما اين است که جايگزين مناسبي براي عنوان فيلم برگزينيم.  نيک بين همچنين درباره حضور «پرنسيپ» در بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر، گفت: بايد ببينيم، فيلم چه موقع آماده نمايش مي شود تا در اين مورد تصميم بگيريم و الان در اين زمينه برنامه اي نداريم.  فيلمبرداري اين فيلم که پايان يافته در لوکيشن هاي متنوعي چون منزلي بازسازي شده در نياوران، کافه شميران، کاروانسرا و خيابان هاي تهران انجام شد.  براساس اين گزارش، بهرام رادان، السا فيروز آذر، همايون ارشادي، دانيال عبادي، آنا نعمتي، الناز فيروزآذر، پيام صالحي (خواننده گروه آريان)، سارا خوئيني ها، سمانه پاکدل در «پرنسيپ» بازي کرده اند.  اين فيلم، داستان دو آرشيتکت است که از دو دنياي متفاوت مي آيند و به لحاظ فکري و جهان بيني با هم متفاوت هستند.


  خواجه اميري زير پل خواجو «در مسير زاينده رود» را مي خواند 

 «احسان خواجه اميري» نماهنگ هايي براي مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» با صدا و آهنگسازي خود مي سازد. حسن فتحي مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» را هفته گذشته در جنوب تهران کليد زد و مسعود رايگان در کنار بازيگراني مثل حسين محجوب، مهرانه مهين ترابي، اشکان خطيبي، بهنوش طباطبايي، پرديس افکاري، مهرداد ضيايي، هومن برق نورد، افسانه پاکرو، مهدي سلطاني و الهه حسيني در اين سريال ايفاي نقش مي کند.  بنابراين گزارش، فتحي بنا دارد نيمي از سريال را در اصفهان تصويربرداري کند که بخش هايي از آن مربوط به نماهنگي با صداي احسان خواجه اميري است.
مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» براي پخش از شبکه اول سيما در ماه مبارک رمضان ساخته مي شود و در خلاصه داستان آن آمده است: مهران سارنگ فوتباليست جوان و با آتيه تهراني که براي عقد قرارداد با يک باشگاه تازه تاسيس به اصفهان سفر کرده، طي تصادف با مسعود مصيب جوان نخبه اصفهاني، با او درگير مي شود و اين آغاز ماجرايي طولاني است...
عوامل مجموعه تلويزيوني « در مسير زاينده رود» عبارتند از: کارگردان: حسن فتحي، نويسنده: عليرضا نادري، مدير تصويربراري: مسعود کراني، طراح چهره پردازي: سعيد ملکان، مدير صدا: خسرو کيوانمهر، طراح صحنه و لباس: پيام فروتن، تدوين: بابک رضاخاني، آهنگساز: احسان خواجه اميري، مدير برنامه ريزي: مجتبي خادم زاده، دستيار اول کارگردان: علي مردانه، دستيار تهيه: نعمت گودرزوند چگيني، مدير تدارکات: ناصر هاديان فر و مدير توليد: عليرضا احمدي کيا. مجموعه تلويزيوني «در مسير زاينده رود» محصول گروه مجموعه هاي تلويزيوني شبکه يک سيماست.


 مقاله  

نقوش قصه ها و افسانه ها در معماري ايران
افسانه هاي ايراني، بخش عظيمي از فولکور غني ما را تشکيل مي دهد و قرن هاست که زندگي و آداب و رسوم جامعه ما ايرانيان با هزاران افسانه و قصه ممزوج است.
بيشتر اساطير از دوران باستان سينه به سينه بازگو شده و سند مکتوبي از آن ها به جاي نمانده است و در بسياري موارد نيز تنها مي توان به آثار و نقوش به جاي مانده بر روي اشيا» و ديوارخانه ها و ظروف بازمانده از گذشتگان استفاده نمود.
بياييد نقش ها را جلوي رويمان بگذاريم و آن را با کلماتي گاه شاعرانه و گاه تاريخي، توصيف کنيم. درست مثل عکسي که افرادش را نمي شناسيم و تنها به توصيف قيافه افراد مبادرت ورزيم. کاشي نگاران ايراني به مدد ذوق و استعداد هنريشان بر تن کاشي نقاشي کرده و به هر حکايتي روح و جاني تازه بخشيده اند.
نقاشي روي کاشي امروز هنري فراموش شده و از يادها رفته و تن به نابودي سپرده است. ابعاد فراموشي و از خاطر رفته ها آن چنان گسترده است که گويي خلاقيت بي امان بيشتر از سه قرن کاشي نگاران و کاشي سازان اين ديار خيالي و افسانه يي بيش نبوده.
خوشبختانه هنوز در شيراز، محله هايي کهنه و قديمي پابرجاست. در همين محله ها هنوز خانه هايي قديمي، مثل کاسه هاي چيني، پر از نقش و ياد عاشقان ويران نشده است.
شيراز هنوز نقش گل هاي نشسته بر تن کاشي ها و گچبري ها و ديوارهايش را پاک نکرده است. رستم همچنان در شيراز با ديو سپيد مي جنگد و يوسف در دام توطئه برادران خويش گرفتار است. عشق شيخ صنعان به دختر ترسا در قلب هشت پرايراني محصور شده و هنوز در سراسري ورودي کاخ گلستان پيداست.
افسانه هاي شاهنامه را مي توان بر بوم و ديوارهاي کاخ گلستان در تهران، حمام قديمي در عفيف آباد و ملاير، خانه هاي قديمي در شيراز و دروازه ي شهر سمنان، حمام ابراهيم خان کرمان و سر در حمام حاج محمدجعفر حج فروش در رشت ديد.
داستان نقاشي روي کاشي را بايد با تعبير استاد رحيم کاشي نگار، تنها بازمانده ي پير و دست شسته از رنگ و نقش دودمان عبدالرزاق به پايان برد، آنجا که ناليد و گفت:
«حکايت نقاشي روي کاشي، گذشته و حال خاک و ديار ما، مثال همان روايت صبح صادق است و صبح کاذب. همين و بس ...»
سپيده کوتاني رشته معماري
دانشگاه آزاد واحد تهران غرب


  بهترين هاي نمايش کمدي در "عفريته ماچين" 

نمايش "عفريته ماچين" به کارگرداني علي يدالهي با حضور بهترين بازيگران نمايش طنز ايراني در تالار سنگلج روي صحنه رفت
علي يدالهي کارگردان و طراح نمايش "عفريته ماچين"  درباره نمايشنامه گفت: نمايشنامه "عفريته ماچين" از نوشته هاي مرحوم رضا ميرلوحي است که پيش از اين در سال 1350  روي صحنه رفته و در آن زمان نيز بهترين هاي نمايش کمدي ايراني  و ستارگان نمايش سنتي در آن بازي کرده اند. اين نمايشنامه در آن زمان براي تلويزيون نوشته شده بود بنابر اين پيشنهاد دادم که يکبار براي صحنه بازنويسي شود که استاد فتحعلي بيگي آن را بازنويسي کرد.
وي که اين نمايش را براي چهاردهمين جشنواره بين المللي نمايش آييني سنتي سال گذشته آماده کرده و در آن جشنواره نيز به اجرا در آورد گفت: از مرداد 88 که کار در جشنواره اجرا شد گفته بودند که کارهاي سنتي به ترتيب در تالار سنگلج اجرا خواهند شد اما بعد متوجه شديم که اين تالار علاوه بر توليدات جشنواره توليدات خود و نمايش هايي که از مرکز به آن معرفي مي شوند را نيز در برنامه دارد . بلافاصله بعد از جشنواره نمايش دکتر فتحعلي بيگي در تالار اجرا شد و شايد بهترين زمان براي اجراي عفريته ماچين بلافاصله بعد از اجراي آن نمايش بود چرا که هم بازيگران مشترک زيادي در هر دو نمايش بود ، کار يک گروه به شمار مي رفت و ما تنها بايد صحنه را تغيير مي داديم و از آن گذشته تماشاگر خوبي هم داشتيم و تماشاگر نمايش هاي کمدي را از دست نمي داديم. اما بر اساس سياست تالار که نمي خواهند نمايش هاي سياه بازي پشت سر هم اجرا بروند ما را به زمان ديگري موکول کردند.
و ادامه داد: در اين فاصله اسامي متفاوتي عنوان مي شد که قرار است اجرا بروند و نرفتند تا اينکه از ما خواستند ظرف دو روز در اسفند کار را اجرا کنيم ولي 4 بازيگر من نمي توانستند آن زمان در کار  حاضر شوند. جمع کردن 18 بازيگر کار سختي است. امسال هم قرار بود در نيمسال دوم اجرا برويم که ناگهان از ما خواستند از 28 ارديبهشت شروع کنيم اما اين بار با گروه تصميم گرفتيم که هر طور شده اين فرصت را از دست ندهيم.
يدالهي با اشاره به تلاش بازيگران اش براي حضور در اين نمايش و تشکر از همه همراهي ها گفت: با اينکه فرصت کافي براي تبليغات نداشتيم اما در همين چند روز ابتدايي با استقبال خوب تماشاگران و بازخورد هاي بسيار عالي روبرو شده ايم که نشان مي دهد حضور ستاره هاي نمايش کمدي ايراني در يک کار نتيجه اي عالي در پي داشته است.
اين کارگردان و بازيگر تئاتر در خصوص تغييرات پيش آمده در کار از جشنواره تا امروز تصريح کرد: تعدادي از بازيگران کاربه دليل تاريخ اجرا تغيير کردند. شهرام مسعودي ، احسان کريمي ، فريبا حيدري ، محسن ميرزاعلي که زحمت زيادي براي جشنواره کشيدند را نداريم اما گروه دست به دست هم داد تا اين کار با کيفيتي بسيار خوب اجرا برود. مرتضي رستمي که قبلا صاحب قهوه خانه بود به سرعت توانست در نقش زن پوش آماده شود که بايد از او بسيار تشکر کنم.
وي درباره تعداد اجراهاي اين نمايش افزود: سالن قول داده که اگر فروش خوب باشد 25 اجرا داشته باشيم و من اميدوارم که يک ماه کامل روي صحنه باشيم.
يدالهي در معرفي گروه گفت: داوود داداشي که جزو معدود سياه بازان حرفه اي کشور است در کنار غلام بابوته ، مجيد فروغي ، مرتضي رستمي ، حسين بابايي ، علي يدالهي ، سعيد تهراني ، مليحه حاجي لو ، شاهين علايي نژاد و پژمان کاشفي ، سيد حسن حسينيان ، نرگس درخشان ، حميد ترکمان و... در اين نمايش به ايفاي نقش مي پردازند. در بخش موسيقي نيز که به صورت زنده اجرا مي شود علي جباري نوازنده کمانچه ، روزبه تهماسب نيا نوازنده تار  و محمد نيکبخت نوازنده تنبک هستند.
نمايش عفريته ماچين هر روز غير از شنبه ها در ساعت 30.19 تماشاخانه سنگلج روي صحنه است. اين تماشاخانه براي دانشجويان و نهاد ها و سازمان هاي مختلف دولتي و غير دولتي تسهيلات ويژه اي نيز در نظر گرفته است . علاقه مندان مي توانند از طريق شماره 55625444  نسبت به رزرو بليط و اطلاع از اين تسهيلات اقدام کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته