جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 3602


دورخيز فوتسال ايران براي دهمين قهرماني آسيا

علي دايي سرمربي پرسپوليس:
تيم فصل بعد را خودم مي بندم!

ايمان مبعلي هافبک تيم فوتبال الشباب امارات :
هنوزبا استقلالي ها مذاکره نکرده ام!


نگاه


ياد داشت


كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90


علم و ورزش


  دورخيز فوتسال ايران براي دهمين قهرماني آسيا 

يازدهمين دوره مسابقات فوتسال قهرماني آسيا در حالي از امروز در تاشکند ازبکستان آغاز مي شود که تيم ملي فوتسال کشورمان همچون 10 دوره گذشته اين رقابت ها مدعي اصلي قهرماني است.تيم ملي فوتسال ايران ابرقدرت آسياست.براي تيمي که در 10 دوره گذشته مسابقات فوتسال قهرماني آسيا در 9 دوره عنوان قهرماني را از آن خود کرده است آيا واژه اي به غير از ابرقدرت برازنده توصيف آن هست.
فوتسال قهرماني آسيا در حال و هوايي تازه
مسابقات فوتسال قهرماني آسيا از سال 1999 با رقابت 9 تيم ايران، کره جنوبي، تايلند، قرقيزستان، سنگاپور، قزاقستان، ژاپن، ازبکستان و مالزي در دو گروه آغاز شد. اين مسابقات در نخستين دوره با قهرماني تيم ايران به پايان رسيد، عنواني که هشت بار ديگر در تايلند و ايران(2 بار)، اندونزي، ماکائو، ويتنام و ژاپن نيز تکرار شد.
مسابقات فوتسال قهرماني آسيا از سال 1999 تا 2008 همه ساله برگزار مي شود تا اينکه در سال 2008 مقامات کنفدراسيون فوتبال آسيا تصميم برآن گرفتند که اين رقابت ها را هر دو سال يکبار برگزار کنند و درفاصله بين اين رقابت ها، تيم هاي باشگاهي قاره کهن در چارچوب مسابقات فوتسال جام باشگاه هاي آسيا به مصاف هم بروند.
دو سال پس از برگزاري دهمين دوره مسابقات فوتسال قهرماني آسيا در تايلند 16 تيم برتر قاره کهن در تاشکند گردهم مي آيند تا براي دستيابي به جام يازدهم به مصاف يکديگر بروند.اين 16 تيم در چهار گروه چهار تيمي تقسيم شده اند که طي هشت روز رقابت براي دستيابي به جام يازدهم تلاش خواهند کرد.
ازبکستان و خاطره تلخ 2006
سال 2006 براي فوتبال و فوتسال ايران بود.خردادماه سال 1385 پيش از آغاز مسابقات جام جهاني تيم ملي فوتسال ايران با ترکيب بازيکناني چون وحيد شمسايي، محمد هاشم زاده، مجيد رئيسي، کاظم محمودي، مجيد لطيفي، محسن زارعي، مجيد تيکدري نژاد، مسعود دانشور، مصطفي نظري در مسابقات فوتسال قهرماني آسيا به ميزباني تاشکند ازبکستان حضور يافت تا از عنوان قهرماني خود در سال 2005 دفاع کند.تيمي که بدون محمدرضا حيدريان و با بهانه جوانگرايي پاي به ميدان آسيايي گذاشته بود.شروعي خوب در مسابقات داشت و با شکست تيم هاي تاجيکستان (14 برصفر)، اندونزي (20 بريک)و تايلند (6 بر3)به مرحله دوم صعود کرد.در مرحله نيمه نهايي ملي پوشان فوتسال ايران به ناگاه برابر ژاپن با نتيجه 5 بريک تن به شکست دادند و براي نخستين بار از حضور در ديدار فينال مسابقات فوتسال قهرماني آسيا بازماندند.تيمي که با هدايت ژورانديرو برزيلي در رقابت هاي تاشکند شرکت کرده بود با برتري 5 بر3 مقابل قرقيزستان در ديدار رده بندي سوم شد و ژاپن با برتري 5 بريک مقابل ازبکستان در ديدار نهايي جام قهرماني را بالاي سر برد.
کاري سخت در ميدان تاشکند
تيم ملي فوتسال ايران که در آخرين رده بندي تيم هاي ملي دنيا پس از برزيل، اسپانيا، ايتاليا و روسيه عنوان پنجم را در اختيار دارد و بهترين تيم قاره کهن است، با پشتوانه 9 قهرماني و يک مقام سومي به تاشکند سفر کرده است تا براي دهمين بار جام قهرماني را بالاي سر ببرد.فوتسال ايران که طي هفته هاي اخير متاثر از جدال هاي رسانه اي حسين شمس (سرمربي تيم ملي فوتسال)و وحيد شمسايي (کاپيتان پيشين تيم ملي فوتسال)روزهايي ناآرامي را پشت سرگذاشته است، در مصاف با تيم هايي مدعي چون ژاپن، تايلند و ازبکستان کار سختي براي تکرار قهرماني خود پيش رو دارد.
غيبت شمسايي و خاطره تلخ حيدريان
در سال 2006 سرمربي تيم ملي فوتسال ايران با بهانه جوانگرايي محمدرضا حيدريان را از تيم ملي کنار گذاشت.تيم ملي در غياب حيدريان به بن بست رسيد و براي نخستين بار جام قهرماني را از دست داد.4 سال از آن روزها مي گذرد.تيم ملي فوتسال ايران بازهم به تاشکند رسيد و اين بار هم از قضا تک ستاره خود را در اختيار نخواهد داشت.شمسايي قرباني اختلاف نظر با سرمربي تيم ملي فوتسال شد و از همراهي اين تيم در تاشکند بازماند تا بازهم فوتسال ايران بدون يکي از ستارههاي خود به کارزار تاشکند بروند.تيم شمس در آزموني دشوار بدون ستاره خود و بهترين بازيکن فوتسال آسيا با تيمهاي برتر آسيا خواهد جنگيد.آيا تيم او مي تواند مقابل مدعيان آسيايي بازهم قد علم کند و جام قهرماني را از تاشکند به ايران بياورد.
جوان اما با تجربه
مصطفي نظري، حميدرضا ابراري نيا، مجتبي نصيري نيا، محمد طاهري، محمد کشاورز، علي اصغرحسن زاده، مسعود دانشور، مصطفي طيبي، محمد هاشم زاده، جواد اصغري مقدم، محمدرضا زحمتکش، حسين سلطاني، علي رهنما و مجيد رئيسي.اينها بازيکنان تيم ملي در مسابقات فوتسال قهرماني آسيا هستند.اسکلت بندي اصلي تيم ملي فوتسال در تاشکند را بازيکنان تيمي تشکيل مي دهند که دو سال پيش در جام جهاني درخشيد و به ناحق از صعود به مرحله نيمه نهايي بازماند.شاخصه اصلي اين تيم جواني است اما جواني در عين با تجربگي.از تيم جواني که در تاشکند به ميدان خواهد رفت 9 بازيکن تجربه حضور در جام جهاني 2008 برزيل را دارند که تجربه اي ارزنده و گرانبهاست.
جدال با ژاپن در نيمه نهايي
تيم ملي فوتسال کشورمان در پيکارهاي آسيايي تاشکند با تيم هاي تاجيکستان، استراليا و کويت در مرحله گروهي رقابت خواهد کرد.غلبه بر اين سه تيم براي ملي پوشان فوتسال ايران دور از دسترس نيست.تيم ملي فوتسال کشورمان به احتمال فراوان به عنوان صدرنشين گروه B پاي به مرحله دوم مسابقات مي گذارد و آنجاست که بايد با تيم دوم گروه A که يکي از تيم هاي چين تايپه، اندونزي، لبنان و ازبکستان خواهند بود، روبه رو شود.با پيروزي در اين مسابقه تيم حسين شمس براي صعود به فينال با ژاپن جدال خواهد کرد، مسابقه اي که تداعي کننده بازي دو تيم در مرحله نيمه نهايي مسابقات سال 2006 است.تيم ملي فوتسال ايران در مسابقات قهرماني آسيا به 9 عنوان قهرماني و يک مقام سومي در سال 2006 دست يافته و پرافتخارترين تيم اين مسابقات است.


  علي دايي سرمربي پرسپوليس:
 تيم فصل بعد را خودم مي بندم! 

تيم پرسپوليس پس از پشت سر گذاشتن يک فصل پر از فراز و نشيب در نهمين دوره ليگ برتر و دور ماندن از کسب عنوان قهرماني، حالا در آخرين روز فوتبال باشگاهي، در يک قدمي فتح جام حذفي قرار دارد و موفقيت در اين ديدار به منزله حضور در فصل آينده ليگ قهرمانان آسيا خواهد بود.علي دايي سرمربي پرسپوليس در آستانه اين بازي مهم به سوالات اينگونه پاسخ مي دهد.
-وضعيت پرسپوليس را چطور مي بينيد؟
خدا را شکر مي کنم که تيم در وضعيت خوبي قرار دارد و بازيکنان به خوبي در جلسات تمريني کار مي کنند تا به اميد خدا خودمان را براي انجام يک فينال خوب آماده کنيم.
اينکه بازيکنان برابر طرفداران خودي بازي مي کنند، باعث غرور و اطمينان خاطرکاذب آنها از کسب يک پيروزي سهل و آسان نمي شود.به نظر من جلوي هواداران بازي کردن انگيزه دو چنداني به بازيکنان پرسپوليس مي دهد تا با تمام توان و وجودشان بازي کنند و به اميد خدا يک فينال به ياد ماندني را براي هواداران رقم بزنند.ما بايد مقابل ديدگان هواداران مان سنگ تمام بگذاريم، چون آخرين بازي مان است و بايد با تمام وجودمان اين ديدار را برگزار کنيم.
-درباره برگزاري جشن قهرماني سپاهان مقابل هواداران پرسپوليس چه نظري داريد؟
من به اين مسائل فکر نمي کنم و عقيده ندارم هواداران خوب ما با اين مسائل سرخورده شوند.هواداران ما خواهان قهرماني تيم محبوبشان هستند و ما نيز سعي خواهيم کرد روز دوشنبه قهرمان شويم و بتوانيم يک بازي خوب و ايده آل در شان پرسپوليس و هوادارانش به نمايش بگذاريم.
-درباره عملکرد پرسپوليس از زمان حضورتان چه نظري داريد؟
ببينيد، من بايد از بازيکنان پرسپوليس تشکر کنم که همگي با جان و دل کار کردند.من مديون همه آنها هستم اما فکر مي کنم، مي توانستيم در ليگ نتيجه بهتري بگيريم.متاسفانه چند بازي را خيلي بد از دست داديم.
-براي موفقيت در ليگ قهرمانان آسيا چه ابزار ديگري لازم دارد؟
 به اميد خدا اين صحبت بماند براي پس از بازي برگشت فينال جام حذفي که صد در صد آسيايي شويم.با اين حال مطمئن باشيد ما از همين حالا برنامه ريزي هايمان را انجام داده ايم تا در ليگ بتوانيم پرقدرت ظاهر شويم و در آسيا نيز نيت ما فقط حضور صرف در اين بازي ها نيست.مطمئن باشيد خود من به دنبال رسيدن به اهداف بزرگي در ليگ قهرمانان آسيا هستم و به اميد خدا سعي من بر اين است که با پرسپوليس به اهدافم برسم.
-چرا تصميم گرفته ايد که شنبه و يکشنبه تمرينات پرسپوليس بدون حضور هوادار و خبرنگار برگزار شود؟
هم براي آرامش تيم و هم اينکه شايد بخواهيم تمريني انجام دهيم که کسي حضور نداشته باشد.به نظر من اين حق طبيعي ما است .از ابتداي حضورم تمام تمرينات ما با حضور هواداران و خبرنگاران برگزار شده، تنها براي بازي رفت برابر فولادگستر و بازي برگشت برابر اين تيم چنين تصميمي گرفته ايم که هم آرامش بيشتري داشته باشيم و هم راحت تر با بازيکنان کار کنيم.
-با حضور علي دايي و حبيب کاشاني، خيال هواداران راحت باشد که پرسپوليس جديد بدون فعاليت واسطه ها و دلالان بسته خواهد شد؟
اين اتفاقات در فصل نقل و انتقالات هميشه رخ مي دهد اما مطمئن باشيد تيم براي فصل آينده از نقطه نظر فني با نظر من بسته مي شود.شايد خودم به طور مستقيم با هيچ بازيکني صحبت نکنم.اين امر بر عهده باشگاه است.با اين حال مطمئن باشيد همه چيز از نظر فني با نظر من انجام مي شود و باقي امور به کاشاني و باشگاه ارتباط پيدا مي کند.
-مصاحبه اي به نقل از شما برگرفته از يک خبرگزاري  در تمام روزنامه هاي ورزشي به چاپ رسيده بود که باعث نگراني هواداران شد.
خب شما برويد از همان خبرگزاري بپرسيد.در کنفرانس خبري مطبوعاتي بعد از بازي همه صحبت هاي مرا شنيدند.متاسفانه بعضي از خبرگزاري ها صحبت هاي مرا تحريف مي کنند.من افتخار مي کنم که با کاشاني کار مي کنم.به خاطر حضور و وجود ايشان بود که آمدم در باشگاه پرسپوليس و مطمئن باشيد همه ما سعي مان بر اين است که پرسپوليس موفق باشد.خود کاشاني ثابت کرده از خيلي ها پرسپوليسي تر است و در مدت فعاليتش نشان داده چه توان بالايي در مديريت دارد.مطمئن باشيد آرزوي هر مربي است که با چنين مديري کار کند و من هم افتخار مي کنم که با چنين مديري کار مي کنم چون از روزي که آمده ام تنها دغدغه ام مسائل فني بوده است و به هيچ عنوان دغدغه مسائل ديگر و امکانات را نداشته ام.مطمئن باشيد که به اميد خدا درکنار هم مي توانيم کارهاي خيلي بزرگي انجام بدهيم، بنابراين وجود کاشاني نعمت بزرگي براي پرسپوليس محسوب مي شود.


  ايمان مبعلي هافبک تيم فوتبال الشباب امارات :
 هنوزبا استقلالي ها مذاکره نکرده ام! 

 ايمان مبعلي هافبک تيم فوتبال النصر امارات در خصوص وضعيتش در امارات و شايعه مذاکره با استقلال گفت وگويي انجام داده که مي خوانيد:
-در اين فصل آن مبعلي هميشگي نبوديد؟
فصل را با النصر خوب شروع کردم اما متاسفانه تيم نتيجه نمي گرفت.پس از آن راهي الشباب شدم و وقتي فينال جام حذفي را باختيم همه چيز خراب شد و اعتراف مي کنم که فصل را بد تمام کردم.
-قبول داريد لژيونرهاي ايراني حاضر در امارات عملکرد خوبي نداشتند؟
همين طور است.البته ضعف آنها دليل خاصي نداشت و همه به طور انفرادي ضعيف عمل کردند.متاسفانه در امارات نظرها نسبت به بازيکنان ايراني برگشته است. يکي از دلايل اين موضوع هم گروهي امارات با ايران است.
-يعني آنها نسبت به بازيکنان ايراني بي تفاوت شده اند؟
به هر حال در آنجا مرسوم است که بازيکنان ايراني پول زيادي مي گيرند و با توجه به اينکه امسال عملکرد خوبي نداشتند رفتار آنها تغيير کرده و مديران کمتر به دنبال بازيکنان ايراني هستند.البته بايد بگويم امسال بدشانسي آوردم و 14 بازي بيشتر انجام ندادم.در طول فصل زياد مصدوم شدم و همين مسئله باعث افتم شد.
-فکر مي کنيد در اين 5 سالي که در امارات بوديد چقدر سطح فوتبالت تغيير کرد؟
اين طور به مسئله نگاه نمي کنم.تجربه من نسبت به قبل بيشتر شد، با مربيان بزرگي کار کردم و شايد نوع فوتبالم تغيير کرد.البته قبول ندارم کسي که به ليگ امارات بيايد ضعيف مي شود.شايد در بين افرادي که به اينجا آمده اند استثنايي هم وجود داشته و بازيکنان خيلي زود به ايران برگشته اند اما اين مسئله شامل حال من نشد و من در امارات ثبات داشتم.
-با توجه به اتفاقات اين فصل چقدر به حضور در تيم ملي اميدواريد؟
بستگي به ليگ دارد.حال يا در ايران يا در امارات و يا حتي در قطر.درخشش در اين مسابقات مي تواند حضور در تيم ملي را تضمين کند.
-براي فصل آينده چه تصميمي گرفتيد؟
پيشنهادهايي هست که بايد روي آنها فکر کنم.البته هيچ کس با من صحبت نکرده اما تماس هاي زيادي با مدير برنامه هايم برقرار شده است.با توجه به اينکه سال هاي قبل، پيش از فصل نقل و انتقالات قراردادم را امضا مي کردم هيچ وقت مثل امسال فرصت فکر کردن نداشتم.اين اولين سالي است که در فصل نقل و انتقالات ايران مي توانم براي تيم آينده ام تصميم بگيرم.با توجه به اينکه ليگ تازه تمام شده فرصت زيادي دارم براي آينده ام تصميم بگيرم.
-اينکه مي گويند به باشگاه استقلال رفتيد تا با آنها مذاکره کنيد صحت دارد؟
چنين چيزي نيست اما بايد بگويم چند نفر از استقلال با مدير برنامه هايم صحبت کرده اند اما همانطور که گفتم فعلا مي خواهم فکر کنم.
-با اين وضعيت به نظر مي رسد سال آينده در ايران هستيد؟
به احتمال فراوان سال آينده در ايران بازي خواهم کرد.


  نگاه  

 نقش رقابت هاي انتخابي در آينده کشتي
به نظر مي رسد مربيان تيم هاي ملي کشتي آزاد و فرنگي کشورمان قصد برگزاري مسابقات انتخابي براي تعيين نفرات شايسته و کشف استعداد هاي نوظهور براي حضور در اردوهاي تيم ملي راندارند.دراين خصوص بايد به اين واقعيت اشاره کرد که  بي توجهي به اهميت رقابتهاي انتخابي و عدم برگزاري منسجم و قانونمند آن به مرگ کشتي و از بين رفتن استعدادهاي ناب اين رشته ورزشي منتهي خواهد شد.  
 در اين راستا هيچگاه نبايد کشتي ملي يک کشور را مختص به اردونشينان دانست و تمام شانس و فرصت ملي پوش شدن را در اختيار تعداد محدودي از کشتي گيران قرار داد.رقابتهاي انتخابي، روح کشتي است که با عدم برگزاري آن مرگ تدريجي اين رشته مدال آور و کهن کشورمان را رقم خواهيم زد.اين حق مسلم تمامي کشتي گيران جوان و مستعد کشورمان است که در رقابتهاي انتخابي براي بدست آوردن دوبنده تيم ملي کشورمان بجنگند و اگر اين حق از آنان گرفته شود، چيزي جز از بين رفتن پشتوانه هاي باانگيزه کشتي عايد ما نخواهد شد.قهرمانان و ستاره هاي کشتي کشورمان که توانستند بارها پرچم ايران را در ميادين مختلف المپيک، جهاني و آسيايي به اهتزاز در آورند از دل همين رقابتهاي انتخابي کشف شدند.اگر چنين مسابقاتي برگزار نشود، چطور مي توان به کشف و پرورش قهرمانان آينده کشتي اميدوار بود.بايد قبول کرد که با برگزاري مسابقات انتخابي است که مي توان جانشين مطمئني براي کشتي گيران پيدا کرد تا با کنار رفتن آنان، تيم ملي از حضور کشتي گيران توانمند و ششدانگ خالي نشود.يکي از اهداف اصلي کشتي ايران برگزاري رقابتهاي انتخابي و شناسايي پشتوانه هاي با انگيزه کشور است که مسئولان مربوطه نبايد با عدم برگزاري اين پيکارها، هدف اصلي خود را گم کنند.


 ياد داشت  

دغدغه هاي استقلال!
استعفاي ناگهاني صمد مرفاوي به فاصله 48 ساعت پس از تمديد قراردادش با استقلال، به دغدغه هاي مديريت باشگاه کلي افزوده تا بحث انتخاب سرمربي جديد و قرارداد با بازيکنان، چالش هاي تازه اي را پيش روي مديريت قرار دهد.مرفاوي به نوعي با استعفاي خود، دست مديريت باشگاه را بازگذاشت تا واعظي آشتياني با رهايي از فشارها، در شرايط بهتري راجع به کادر فني جديد تيم استقلال دست به تصميم گيري بزند.هر چند که مديرعامل استقلال همچنان نمي خواهد توپ ناکامي ها را به زمين صمد مرفاوي بيندازد و محکم از عملکرد سرمربي تيمش دفاع مي کند، اما او نيز نمي تواند از اين نکته غافل شود که مسائلي در تيم وجود داشته که اجازه نمي داد مرفاوي از تمام پتانسيل هاي تيمي اش بهره گيرد.جدا از اختلاف تني چند از بازيکنان اسمي با مرفاوي خود او نيز به خوبي دريافت که به لحاظ شرايط روحي هم که شده بهتر است براي مدتي از استقلال جدا شود.با وجود اين که هنوز باشگاه استقلال اين استعفا را رد يا قبول نکرده است، اما با توجه به اتفاقات ميانه هاي فصل و اولتيماتوم دو هفته اي که مديريت باشگاه به مرفاوي داد، بازگشت او به نيمکت آبي پوشان بسيار بعيد به نظر مي رسد; چرا که در همان مقطع اوج نتايج ضعيف استقلال، با اصرار اعضاي هيات مديره مذاکراتي با مربياني مثل پرويز مظلومي جهت جايگزيني مرفاوي صورت گرفت و در نهايت به اين ختم شد که در جهت برقراري آرامش، مجيد نامجومطلق به کادر فني اضافه شود.
 گفته مي شود در همان زمان نامجومطلق با اکراه اين مسووليت را پذيرفته و مديريت باشگاه به او وعده داده است که پس از چند ماه او سرمربي تيم خواهد شد.در گفتگويي که نامجومطلق قبل از استعفاي مرفاوي داشت، به صورت ضمني تمايلش را براي سرمربيگري استقلال نشان داد و در عين حال اعلام کرد در پايان فصل مشخص خواهد شد چه شرايطي پيش مي آيد.بنابراين در صورتي که واعظي آشتياني در سمت مديريت باشگاه باقي بماند، همه قرائن و شواهد دال براين مساله است نامجومطلق گزينه اي است که بيشترين شانس را براي سرمربيگري استقلال دارد.هر چند با اعلام صريح قلعه نوعي مبني برعدم بازگشت به استقلال، برخي از اعضاي هيات مديره پرويز مظلومي را بهترين گزينه مي دانند که البته در اين صورت بايد نامجومطلق را دستيار اولش دانست.با اين حال موضوع سرمربي، تنها دغدغه استقلال نيست و مديريت باشگاه در حال حاضر با پايان قرارداد چندين بازيکن خود مواجه است و با توجه به اخباري که در اين زمينه به گوش مي رسد، فرهاد مجيدي راه قطر را در پيش خواهد گرفت، برهاني در صورتي که مرفاوي ماندگار شود به امارات خواهد رفت و اکبرپور، کاظمي و طالب لو هم با استيل آذين به توافق رسيده اند.سپاهان نيز مذاکرات جدي با خسرو حيدري و جانواريو داشته است که به طور طبيعي همه اينها مي تواند براي مديريت استقلال چالش زا باشد.


 كوتاه و خواندني و سوت پايان ودقيقه 90 

 تکذيب حضور طالب لو در سپاهان
باشگاه سپاهان خبر حضور طالب لو در اين تيم را رد کرد.
 روابط عمومي باشگاه سپاهان اعلام کرد که خبر حضور وحيد طالب لو در تيم فوتبال سپاهان در فصل آتي صحت ندارد و باشگاه براي جذب وي برنامه اي را در دستور کار نداشته است.برخي رسانه ها ديروز و در چند روز گذشته خبر از احتمال حضور وحيد طالب لو دروازه بان تيم فوتبال استقلال در سپاهان براي همراهي در فصل آتي داده بودند.

 اردوي گسترش فولاد در هتل آکادمي
تيم فوتبال گسترش فولاد تبريز براي بازي با پرسپوليس ديروز در هتل آکادمي اردو زد.گفتني است تيم دسته اولي گسترش فولاد تبريز ديروز راهي تهران  شد.حريف پرسپوليس در فينال جام حذفي در هتل آکادمي مستقر شد و در همان آکادمي تمرينات خود را برگزار مي کند.اين تيم بازي رفت جام حذفي را با نتيجه يک بر صفر به پرسپوليس واگذار کرده است.
 
توافق سپاهان با ناصحي و رجب زاده
 باشگاه سپاهان با محمدرضا ناصحي هافبک چپ تيم ابومسلم و مهدي رجب زاده مهاجم تيم مس کرمان به توافقات اوليه دست يافت. گفتني است محمدرضا ناصحي که مذاکراتي با باشگاه پرسپوليس انجام داده بود به توافقات نهايي با سپاهان دست يافته و خبر توافق قطعي او با اين باشگاه اصفهاني طي روزهاي آتي اعلام خواهد شد.مهدي رجب زاده نيز که سابقه عضويت در تيم ذوب آهن را دارد با تيم سپاهان مذاکراتي انجام داده که به احتمال زياد منجر به عقد قرارداد خواهد شد.

پيشنهاد عجيب مس کرمان به علي کريمي
مس کرمان از طريق حميد استيلي به علي کريمي پيشنهاد عقد قرارداد داده است.
دراين راستاحميد استيلي که مذاکرات اوليه را با مسوولان باشگاه مس انجام داده و هنوز قراردادي منعقد نکرده است درباره حضور احتمالي در مس کرمان نظر علي کريمي را جويا شده و اين موضوع را به اطلاع مسوولان باشگاه مس نيز رسانده است.اين در حالي است که باشگاه مس هنوز به جمع بندي نهايي نرسيده و قرار است روز سه شنبه از بين حميد استيلي، امير قلعه نوعي، منصور ابراهيم زاده و لوکا بوناچيچ گزينه نهايي سرمربيگري اين تيم مشخص شود که در اين ميان شانس لوکا بوناچيچ به علت نتايج مطلوب وي در هفته هاي گذشته پيش از سايرين است.درباره علي کريمي نيز بايد گفت اين ستاره  تاثيرگذار پيشنهادي از باشگاه سپاهان نيز دريافت کرده اما به احتمال فراوان طي روزهاي آتي قراردادش با استيل آذين تمديد خواهد کرد

سعيدلو تماشاگر ويژه فينال جام حذفي فوتبال
 علي سعيدلو رئيس سازمان تربيت بدني فينال جام حذفي فوتبال را از نزديک تماشا خواهد کرد.گفتني است سعيدلو قصد دارد براي تماشاي فينال جام حذفي بين تيم هاي پرسپوليس و گسترش فولاد تبريز روز دوشنبه راهي ورزشگاه آزادي شود.اين ديدار ساعت 18 برگزار مي شود.ديدار رفت با نتيجه يک بر صفر به سود پرسپوليس به پايان رسيد.
 
مهرزاد معدنچي هافبک ايراني تيم الاهلي امارات:
با پيشنهاد مالي خوب به ايران بر مي گردم
مهرزاد معدنچي هافبک ايراني تيم فوتبال الاهلي امارات درباره اينکه فصل موفقي را در امارات پشت سر نگذاشته است گفت:عدم موفقيت من دلايل متعددي داشت.شايد در انتخاب باشگاهم اشتباه کردم.به تيمي آمدم که فصل قبل قهرمان شده بود و ملي پوش زيادي داشت.اين مسئله در عملکرد من تاثير گذاشت.
وي در پاسخ به اينکه چرا در گلزني موفق نبوده است افزود:به دليل اينکه مربي در پست هافبک چپ از من استفاده مي کرد.از دروازه دور بودم و به همين خاطر، فقط يک گل زدم; اما در دو فصل حضورم در امارات، يک بار 13 و بار ديگر 16 گل زدم.من همان بازيکن هستم; اما پستم تغيير پيدا کرده بود.
وي در مورد برنامه هايش براي فصل آينده گفت:براي فصل بعد از يک تيم قطري پيشنهاد دارم.قرار است به صورت رسمي برايم دعوت نامه بفرستند.از دو تيم اماراتي هم پيشنهاد دارم; اما در تيم هايي که پايين جدول هستند، حضور پيدا نمي کنم. وي درباره پيشنهاد براي بازگشت به اين تيم و مذاکره با استيل آذين، عنوان کرد:خودم با هيچ تيم ايراني صحبت نکرده ام.اولويت اولم براي بازي، ليگ خارجي است. اگر پيشنهاد مالي تيم هاي ايراني فاصله اي با پيشنهادهاي خارجي نداشته باشد، به ايران باز مي گردم.
 
مهاجم سپاهان مورد توجه اماراتي ها
عماد رضا، مهاجم عراقي تيم فوتبال سپاهان اصفهان مورد توجه چند تيم ليگ برتري امارات قرار گرفته است.
در اين راستا عماد محمد رضا مهاجم عراقي تيم فوتبال سپاهان اصفهان آقاي گل ليگ برتر و يکي از عناصر کليدي سپاهان در راه رسيدن به قهرماني مورد توجه تيم هاي اماراتي قرار گرفته است تا درصورت توافق اين بازيکن شاهد حضور اين مهاجم گلزن در فوتبال امارات باشيم.تيم هاي العين، الجزيره و چند تيم مدعي در فصل آتي ليگ برتر امارات در حال حاضر پيشنهادات خود را به مدير برنامه هاي اين مهاجم که هم اکنون در دوبي به سر مي برد داده اند تا با بررسي شرايط اين مهاجم عراقي را جذب کنند.عماد رضا دراين فصل ليگ برتر ايران با زدن 19 گل عنوان آقاي گلي ليگ برتر را از آن خود کرد. ژ

 شورشيان استقلال در استيل آذين!
شنيده ها حاکي از آن است که حسين کاظمي ، سياوش اکبرپور، جواد کاظميان، ميلاد زنيدپور، ايمان مبعلي ، جلال حسيني ، وحيد طالب لو ، ابراهيم توره و عماد رضا 9 بازيکني هستند که در صورت توافق با استيل آذين در ليگ دهم با پيراهن اين تيم به ميدان مي روند و باز شنيده ها حاکي از آن است که  حسين کاظمي با استيل آذين به توافق رسيد.مي گويند وي که از ابتداي فصل با صمد مرفاوي اختلاف داشت، در پايان قرارداد دو ساله خود از استقلال جدا مي شود.او که پنجشنبه شب به باشگاه استيل آذين رفته ، با اين تيم به توافق قطعي رسيده و اگر اتفاق خاصي رخ ندهد به اين تيم  تهراني مي پيوندد .سياوش اکبرپور ديگر بازيکن استقلال است که بزودي به او مي پيوندد. اين بازيکن عصر جمعه ديداري را با مسئولان استيل آذين داشته و به توافق رسيده اند.البته از جواد کاظميان ، ميلاد زنيدپور ، ايمان مبعلي ، جلال حسيني ، وحيد طالب لو ، ابراهيم توره و عماد رضا به عنوان 9 بازيکني ياد مي کنند که هدايتي قرار است باآنان قرارداد ببندد.

افزايش سهميه جذب بازيکنان ليگ برتري
تعداد سهميه جذب بازيکنان ليگ برتري، براي جذب بازيکن در فصل نقل و انتقالات تغيير خواهد کرد.گفتني است در حالي که پيش از اين و طبق مصوبه سازمان ليگ تيمهاي حاضر در ليگ برتر تنها 6 بازيکن ليگ برتري را جذب مي کردند اما به زودي اين تعداد سهميه دچار تغيير خواهد شد.مدير روابط عمومي سازمان ليگ فدراسيون فوتبال با تاييد اين خبر گفت:در حال حاضر سهميه تيمها براي جذب بازيکن همان مصوبه قبلي است اما اين سهميه تا پيش از آغاز ليگ جديد دچار تغييرات خواهد شد.قرار است اين تعداد سهميه تيمها براي جذب بازيکنان ليگ برتري افزايش يابد.با اين شرايط بايد در آينده نزديک شاهد جذب بازيکنان مطرح ليگ برتري توسط باشگاههاي ليگ برتري باشيم.

7 بازيکن استقلال در ليست فروش
7 بازيکن استقلال تهران در ليست مازاد اين تيم براي فصل آينده قرار دارند.
دراين راستا باتوجه به اينکه هنوز کادر فني استقلال براي فصل آينده مشخص نشده است، مسئولان اين تيم 7 بازيکن را براي فصل آينده در ليست مازاد قرار داده اند.چند تن از اين 7 بازيکن در اين فصل کمتر به ميدان رفته اند و  بازيکنان تاثيرگذار به شمار نمي روند.قرار است اين بازيکنان تا آخر هفته جاري با مجموعه آبي پوشان تسويه حساب کنند.در اين رابطه با خبر شديم مهدي اميرآبادي، وحيد طالب لو، حسين کاظمي، سياوش اکبرپور، کيانوش رحمتي، هاشم بيک زاده و ميلاد نوري بازيکناني هستند که در ليست فروش استقلال قرار دارند.

استيل آذين بنفش مي پوشد
باشگاه استيل آذين براي فصل تازه تصميم دارد رنگ پيراهن خود را تغيير دهد.
گفتني است استيل آذيني ها در فصلي که هنوز آغاز نشده با مدل تيم فيورنتينا با لباس بنفش در ميدان حاضر خواهند شد.استيل آذين که در ابتداي تشکيل همواره قصد داشته خود را به عنوان تيم دوم پرسپوليس معرفي کند حالا با مديريت جديدش به دنبال ايجاد هويت مستقل است.اين باشگاه خصوصي که به گفته مديرعاملش تا روز سه شنبه با 9 بازيکن بزرگ ايران قرارداد امضا خواهد کرد، در فصل جديد براي کاهش حساسيت ها پيراهن قرمز را ازتن خارج کرده و بنفش به تن خواهد کرد، رنگي که در ليگ ايران تيم ديگري آن را به تن نمي کند.

 مسابقات فوتبال منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامي
قهرماني تيم دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمي
تيم فوتبال دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمي در مسابقات فوتبال منطقه دو دانشگاه آزاد اسلامي مقام اول را کسب کرد. گفتني است اين مسابقات به ميزباني واحد ابهر و با شرکت هشت تيم برگزار شد و تيم دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمي در فينال مسابقات با نتيجه سه به دو از سد تيم فوتبال واحد اردبيل گذشت وعنوان قهرماني را از آن خود کرد.تيم دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمي به عنوان نماينده منطقه دو در مسابقات کشوري که به ميزباني واحد کرج در خرداد ماه سال جاري برگزار خواهد شد ، شرکت خواهد کرد.

يداله سليماني کارشناس داوري فوتبال:
داوري ها سالم نبود
يداله سليماني کارشناس داوري فوتبال کشورمان درخصوص مسايل پيش آمده در داوري فوتبال کشورمان به ايرنا گفت:با توجه به مسايلي که از نزديک مشاهده کرده ام، اعتقادي به سلامت داوري هاي انجام شده در ليگ نهم ندارم.در زمان حضورم در کميته داوران فدراسيون فوتبال، اتفاقات ناخوشايندي را از نزديک مشاهده کردم که بر خلاف ادعاي برخي کارشناسان نمي توان به سلامت داوري ها ايمان داشت.متاسفانه در آن زمان داور ناپاکي را در جامعه داوري پيدا و از کار برکنار کرديم، اما پس از رفتن ما از اين کميته اين داور براي قضاوت به جامعه داوري بازگشت. وي افزود:متاسفانه داوران در ايران با مشکلاتي از قبيل نداشتن امنيت جاني نيز رو به رو هستند که بايد هر چه سريعتر فکري براي اين موضوع کرد.داوران ايراني بسياري از فاکتورهاي روز دنيا را بنا به دلايل مختلف ندارند و اين موضوع باعث افت آنها شده است.يکي از اين فاکتورها عدم برگزاري کلاس هاي مناسب است، زيرا تمامي کلاس هاي داوري به وسيله عنايت رييس اين کميته برگزار مي شود و او هم با برخوردهاي بد خود مانع از اظهار نظرهاي داوران مي شود.

مسابقه واليبال خواهران منطقه 3 دانشگاه آزاد اسلامي
 قهرماني دانشگاه آزاد اسلامي  رشت
به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي مسابقه واليبال خواهران دانشجوي منطقه 3 دانشگاه آزاد اسلامي با حضور تيم هايي از دانشگاه آزاد اسلامي واحدهاي، رشت ، لاهيجان ، بندر انزلي ، آستارا ، تنکابن ، چالوس ، آمل ، قائم شهر ، رودبار و ساري به ميزباني واحد لاهيجان برگزار گرديد.در اين دوره از مسابقات تيم دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد رشت به عنوان قهرماني مسابقات دست يافت و دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندر انزلي عنوان نايب قهرماني و واحد قائم شهر به مقام سوم را بدست آورد.

پويا تاجيک بازيکن تيم ملي بسکتبال:
با تيم  دانشگاه آزاد اسلامي صحبت کرده ام
تيم ملي بسکتبال ايران ازديروز(شنبه) تمرينات خود را در سالن مجموعه ورزشي آزادي از سرگرفت.
پويا تاجيک در خصوص آخرين وضعيت تيم ملي گفت:شرايط تيم ملي بسيار خوب است.کم کم بازيکنان در حال رسيدن به شرايط آرماني هستند.فکر مي کنم کادر فني تا به امروز از همه بازيکنان راضي باشد.
وي افزود:با اضافه شدن ملي پوشان تيم بسکتبال مهرام شرايط بهتر خواهد شد و مي توانيم با حضور در اردوهاي خارجي وانجام بازيهاي تدارکاتي به هماهنگي کامل برسيم.وي ادامه داد:چند جلسه اي است که حامد حدادي در تمرينات تيم ملي حاضر شده است.او از تجربه بالايي برخوردار است.آمادگي او بسيار خوب است و فکر مي کنم خيلي زودتر از ديگر نفرات به شرايط ايده آل برسد.
وي در پايان در خصوص وضعيت قرارداد خود با تيم دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان کرد:قرارداد من با تيم دانشگاه آزاد اسلامي  به پايان رسيده است.چند روز قبل با مسئولان باشگاه صحبت هاي مقدماتي را در خصوص تمديد قرارداد انجام دادم اما هنوز تصميم نهايي را نگرفته ام.دوست دارم پس از مسابقات جام جهاني تيم باشگاهي خود را انتخاب کنم.
  
سمانه خوشقدم عضو تيم کاراته بانوان دانشگاه آزاد اسلامي:
موفقيتم را مديون  دانشگاه آزاد اسلامي هستم
سمانه خوشقدم يکي از چهره هاي نامدار در عرصه ورزش کاراته کشوردرخصوص حضورخود درتيم کاراته  دانشگاه آزاد اسلامي گفت:حضور در دانشگاه آزاد اسلامي براي قهرماني من بسيار موثر بود با اينکه رشته تحصيلي من مرتبط با تخصص ورزشي من نبوده اما انگيزه بسيار بالايي براي کسب عناوين مختلف براي من به وجود آورد و بسيار خوشحالم که در تيمي حضور دارم که اکثريت آنها تحصيل کرده در مقاطع علمي هستند .من در سه دوره در خدمت تيم دانشگاه آزاد اسلامي بوده ام و اميدوارم که امسال هم بتوانم در اين تيم حضور پيدا کنم در سه دوره قبل سال اول قهرمان و سال دوم و سوم; نايب قهرمان شديم در سال 84 و 88 نيز به عنوان بازيکن فني معرفي شدم   و جادارد از تمامي اساتيد گرامي که براي من زحمات زيادي را کشيده اند تشکر و قدرداني کنم و در پايان بايد حرف تمام جامعه ورزش بانوان را دوباره تکرار کنم و بگويم
ورزش بانوان با اين همه پتانسيل و توان واقعا محدوديت دارد به خصوص در رشته هاي همچون کاراته که مسابقات آسيايي و جهاني رسمي ندارد اميدوارم مسئولين اين مسئله را که بسيار مهم است اهميت بيشتري داده و زمينه را براي حضور اين قشر در ميادين ياد شده فراهم آورند چرا که به پشتوانه اين رقابتها مي توانيم از سهميه براي حضور در مقاطع عالي تحصيلي استفاده نمائيم و خدمتگزار مردم ايران باشيم.

عباس رحيمي مسئول تربيت بدني منطقه 3  دانشگاه آزاد اسلامي:
منطقه 3  دانشگاه آزاد اسلامي قهرمانان نام آوري دارد
عباس رحيمي مسئول تربيت بدني منطقه 3  دانشگاه آزاد اسلامي درخصوص عملکرد اين منطقه در ورزش به روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي گفت:در طي 6 و 7 سال اخير جز» سه منطقه برتر مناطق دانشگاهي بوديم و حضور فعال و مستمر در تمام مسابقات مناطق و واحدهاي دانشگاهي داشتيم دبير منطقه با توجه به اينکه خود ورزش دوست و به ورزش علاقه مند هستند توجه خاصي به ساخت اماکن ورزشي دارد و در حال حاضرمي توان به دانشگاه آزاد اسلامي واحد ساري اشاره کرد که داراي چندين سالن استاندارد ومجهز و 6هزار متر مربع زمينهاي روباز ورزشي نيز مي باشد و همچنين واحدهاي دانشگاهي(آمل ، تنکابن، قائم شهر، آستارا، لاهيجان، رشت)نيز داراي سالنهاي مجهز مي باشند و در دانشگاه آزاد اسلامي بابل 6 هزار متر مربع اماکن ورزشي در حال ساخت مي باشد اين منطقه قهرماناني از رشته هاي کشتي و وزنه برداري را در ميان خود دارد چهره هائي همچون مراد محمدي ، مهدي تقوي از قهرمانان کشتي المپيک و جهان و بهداد سليمي برترين وزنه بردار جوان جهان.
وي در خصوص اهداف اين منطقه براي توسعه ورزش گفت:هدف ما با توجه به تاکيد دکتر جاسبي رياست  دانشگاه آزاد اسلامي مبني بر ساخت وساز اماکن ورزشي استاندارد پايبند است و علاوه بر برگزاري مسابقات درون دانشگاهي، منطقه و سراسري اين مسئله را نيز در اولويت کاري خود قرار داده ايم . وي در خصوص برنامه هاي ورزشي در خصوص برگزاري مسابقات سال جاري گفت:سال جاري واحد هاي دانشگاهي منطقه 3 ميزبان مسابقات سراسري در رشته واليبال برادران، کشتي آزاد، بسکتبال برادران، کشتي پهلواني، وزنه برداري، شطرنج برادران و خواهران مي باشند که اميدواريم با همت همکاران محترم بتوانيم اين مسابقات را به نحو احسن برگزار نمائيم چرا که مسابقات درمنطقه در سطح بالايي برگزار مي گردد و ما شاهد حضور قدرتمند کليه واحدها در رشته واليبال، فوتسال، کشتي، فوتبال هستيم . وي در پايان ضمن تشکر از اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي گفت:از حمايت بي دريغ اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي براي نظارت بسيار صحيح و قانونمند در مسابقات کمال تشکر را دارم واميدوارم بتوانيم مجري برنامه هاي تنظيم شده اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي باشيم و هميشه آرزو مي کنم بتوانيم خدمتگزار کشور عزيزمان ايران باشيم.

کرج، ميزبان رقابت هاي فوتبال سراسري
دانشگاه آزاد اسلامي
 به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي رقابت هاي فوتبال سراسري دانشگاه آزاد اسلامي با حضور مناطق چهارده گانه دانشگاه آزاد اسلامي از تاريخ 4 خردادماه لغايت 13 خردادماه سال جاري به ميزباني واحد کرج برگزار مي گردد. مسلمان حقيقت مسئول تربيت بدني واحد کرج در خصوص اين رقابت ها گفت:رقابت هاي فوتبال در همه سطوح از اهميت ويژه اي براي همه برخوردار است چرا که اين رشته ورزشي يک ورزش همه پسند مي باشد تا کنون اکثريت تيم ها اعلام آمادگي کرده اند و با توجه به برنامه ريزي هاي انجام شده شاهد رقابت هاي جذاب و تماشايي خواهيم بوداميدواريم که بتوانيم اين مسابقات را به ميزباني واحد کرج به نحو احسن انجام دهيم .اين رقابت ها در مجتمع فرهنگي ورزشي ايثار در کردان کرج برگزار مي گردد.

 شيراز، قهرمان رقابت هاي بدمينتون منطقه يک  دانشگاه آزاد اسلامي
    به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي مسابقات بدمينتون آقايان منطقه يک با حضور 14 واحد دانشگاهي به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيراز با همکاري هيئت بدمينتون استان فارس در تالار اختصاصي اين هيئت به صورت تيمي وانفرادي بر گزار شد که تيم بوشهر بر سکوي اول اين رقابتها ايستاد شيراز دوم شد و تيمهاي فيروز آباد وزرقان مشترکا بر سکوي سوم ايستادند ودر انفرادي محمد حبي از شيراز اول شد ومحمد رضا فلاحي از فيروز آبادبر سکوي دوم ايستاد  وحجت رزازيان وعلي خادمي از دانشگاههاي فيروز آباد وگچساران مشترکا سوم شدند.

 مسابقات واليبال پسران منطقه 11 دانشگاه آزاد اسلامي
  قهرماني دانشگاه آزاد اسلامي واحد سنندج
    به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي; مسابقات واليبال دانشجويان پسر منطقه 11 دانشگاه آزاد اسلامي با شرکت 6 تيم از واحد هاي(سقز، سنندج،کرمانشاه،ايلام، اسلام آباد و دره شهر)در دو گروه سه تيمي به ميزباني واحد سقز برگزار گرديد.در پايان اين رقابتها تيم دانشگاه آزاد اسلامي واحد سنندج به مقام اول دست يافت و تيمهاي کرمانشاه ودره شهر به ترتيب مقامهاي  دوم و سوم را کسب نمودند.
 
مسابقات تنيس روي ميز و دو وميداني منطقه7 دانشگاه آزاد اسلامي
 قهرماني دانشگاه آزاد اسلامي کرمان
   به گزارش روابط عمومي اداره کل تريت بدني دانشگاه آزاد اسلامي;مسابقات تنيس روي ميز و دو و ميداني دانشگاه آزاد اسلامي منطقه 7  برگزار گرديد که نتايج آن به اين شرح مي باشد.مسابقات تنيس روي ميز منطقه هفت دانشگاه آزاد اسلامي با شرکت تيمهاي(کرمان ،بندرعباس، زرند، قشم ، جيرفت،بافت ،سيرجان)به ميزباني واحد دانشگاهي کرمان برگزار گرديد در پايان اين رقابتها تيمهاي کرمان، قشم مقامهاي اول و دوم را کسب نمودند وبندر عباس و جيرفت مشترکا به مقام سوم دست يافتند مسابقات دو وميداني با شرکت تيمهاي(کرمان ،بندرعباس ،جيرفت،زرند)به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمان برگزار گرديد که در پايان رقابتها تيمهاي کرمان، بندر عباس و جيرفت به ترتيب مقامهاي اول تا سوم را کسب نمودند.

 برگزاري مسابقه سنگنوردي در دانشگاه
آزاد اسلامي بجنورد
 اولين دوره سنگنوردي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد برگزار شد .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي اين مسابقات با شرکت 23 نفر از دانشجويان پسر اين واحد دانشگاهي برگزار شد.شرکت کنندگان ابتدا در مرحله مقدماتي با يکديگر به رقابت پرداختند و 6 نفر به مرحله نهايي راه يافتند که در پايان محمد زحمتکش ، کاظم اسدي برجي و ناصر تختمنش مقام هاي اول تا سوم را کسب کردند.شايان ذکر است که تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي واحد بجنورد داراي بزرگترين ديواره سنگنوردي خراسان شمالي با امکانات سختي مسير و تراورس و بلدرينگ و سيميلاتور است .
 
 بوشهر، قهرمان مسابقات هندبال بانوان منطقه يک دانشگاه آزاد اسلامي
به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي مسابقات هندبال بانوان با حضور 9 تيم وبدمينتون آقايان با شرکت 14 تيم از واحد هاي دانشگاهي منطقه يک  دانشگاه آزاد اسلامي به ميزباني واحدهاي گچساران وشيراز برگزار شد
عباسعلي توانا مدير تربيت بدني منطقه يک دراين رابطه گفت:مسابقات هندبال دانشجويان دختر منطقه يک با حضور 9 تيم از واحد هاي منطقه به ميزباني دانشگاه گچساران وبا همکاري هيئت هندبال استان فارس در سالن هندبال شيراز برگزار شد که تيمهاي بوشهر، شيراز ، گچساران و لارستان به ترتيب مقامهاي اول تا چهارم را به خود اختصاص دادند که تيم بوشهر با بهره گيري از نفرات برتر واحد هاي منطقه به مسابقات سراسري اعزام خواهد شد .
وي افزود:مسابقات بدمينتون آقايان با حضور 14 واحد دانشگاهي به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شيراز با همکاري هيئت بدمينتون استان فارس در تالار اختصاصي اين هيئت به صورت تيمي وانفرادي بر گزار شد که تيم بوشهر بر سکوي اول اين رقابتها ايستاد شيراز دوم شد و تيمهاي فيروز آباد وزرقان مشترکا بر سکوي سوم ايستادند .


 علم و ورزش  

کم  آبي در ورزش

 آتوسا قاسمي نژاد دهکردي
هنگام ورزش آب زيادي به دليل عرق ريزي و تنفس از دست مي رود.به ازاي هر هزار کيلو کالري مصرفي تقريبا يک ليتر آب بايد دريافت شود.با بيشتر شدن شدت ورزش، طولاني شدن مدت آن و زيادتر شدن دما و رطوبت، دفع آب بيشتر مي شود.اگر آب از دست رفته جبران نشود عملکرد دچار اختلال خواهد شد.اگر آب دفعي معادل  يک تا 2 در صد وزن بدن باشد، عملکرد هوازي را به خطر مي اندازد.شواهدي نشان دهند، اين حد کاهش آب، به هنگام ورزش هاي غير هوازي يا قدرتي، آثار منفي به جاي مي گذارند، ناچيزند.
اطمينان از جذب آب کافي
بهترين نشانه کاهش در جريان يک فعاليت بدني، وزن کردن بدن است.در حقيقت، تقريبا 100 در صد از کاهش وزن به هنگام يک جلسه تمرين ورزشي، ناشي از کاهش آب است.بنابراين مقدار آب مورد نياز براي جايگزين کردن آب از دست رفته، به طور قطع معادل با تفاوت وزن بدن قبل و بعد از تمرين است.اگر ورزشکاري پس از ورزش به ميزان 1800 گرم سبکتر شده باشد اين بدان معني است که او به مصرف حداقل 1800گرم آب و قبل از تمرين بعدي نياز دارد و اگر به ميزان دو درصد از وزن بدنش کم شده باشد نبايد به او اجازه شرکت در تمرينات بعدي را داد.ورزشکاران را تشويق کنيد تا وزن خود را به طور مرتب کنترل کنند.تنها تشنگي نشانه کم آبي بدن نيست. در بسياري موارد ورزش واقعا واکنش تشنگي را مختل مي کند.به هنگام ورزش شما مقدار زيادي آب را قبل از احساس تشنگي از دست مي دهيد و قبل از اينکه به طور کامل کم آبي شما جبران شود، احساس تشنگي از بين مي رود.بنابراين براي تامين نيازتان به آب نمي توانيد به حس تشنگي اکتفا کنيد.به عنوان يک ورزشکار،لازم است که به طور آگاهانه بيش از آنچه دوست داريد آب بنوشيد، به ويژه زماني که در گرما ورزش مي کنيد.
توصيه هايي به ورزشکاران درباره مايعات:
-دو ساعت قبل از تمرين يا مسابقه حدود 500 ميلي ليتر مايعات بنوشيد.
-به هنگام ورزش هر 15 تا 20 دقيقه يک بار، 150تا 300 ميلي ليتر آب بنوشيد.
-هنگام ورزش احساس تشنگي ملاک درستي مبني بر نياز ورزشکار به آب نيست، احساس تشنگي هنگام ورزش، ممکن است معرف کاهش دو درصدي وزن بدن باشد.
-مصرف نوشيدني هاي حاوي کربوهيدرات و الکتروليت به ميزان مطلوب در حين تمرينات و يا مسابقات طولاني تر از يک ساعت ادامه دارند.
-در طول تمرين سخت که بيشتر از يک ساعت طول مي کشد، توصيه مي شود به ازاي هر يک ساعت تمرين، 30 تا 60 گرم کربو هيدرات مصرف شود تا اکسيداسيون کربو هيدرات حفظ شده و خستگي به تعويق افتد.
-استفاده از محلول هيدراسيون حاوي سديم در طول تمرينات بيشتر از يک ساعت توصيه مي شود، زيرا ممکن است در افزايش ذائقه موثر بوده و ضمن افزايش بازجذب آب و احتمالا از احساس آبزدگي در افراد خاصي که بيش از حد مايعات مي نوشند، جلوگيري کند.
-مايعاتي که معطر، تا حدودي نمکدار، سرد (10 تا 12 درجه سانتيگراد )يا شيرين هستند، ممکن است نوشيدن ارادي را تحريک کند.
-پس از ورزش، به ازاي هر کيلوگرم کاهش وزن ناشي از فعاليت، 1250 تا1500 ميلي ليتر مايعات بنوشيد تا ادرار دفعي نيز جبران شود.
-سديم، پتاسيم و کلر، الکتروليتهاي عمده اي هستند که در قالب عرق دفع مي شوند. الکتروليت ها مي توانند با مصرف يک نوشيدني ورزشي مناسب يا اضافه کردن اندکي نمک به وعده غذايي پس از ورزش و مصرف غذاهاي غني از پتاسيم، براي مثال موز، پرتقال، ميوه هاي مرکباتي بيشتر سبزي ها، جبران شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته