جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه:
شمال شرق استان تهران ظرفيت تبديل شدن به قطب علمي کشور را دارد


گل گشت


شهرجديد هشتگرد تهديد يافرصت


دومين مرحله حفاري دسته اي در ميدان گازي کيش آغاز شد


ايران زمين


کاهش تخريب مراتع دراستان اردبيل


  نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه:
 شمال شرق استان تهران ظرفيت تبديل شدن به قطب علمي کشور را دارد 

 رودهن-خبرنگار آفرينش
شمال شرق استان تهران ظرفيت تبديل شدن به قطب علمي کشور را دارد که اين مهم با تلاش و همکاري مجموعه مديريتي مناطق مختلف در آينده اي نه چندان دور محقق مي شود.  به گزارش خبرنگار آفرينش; دکتر رامين نماينده مردم شهرستانهاي دماوند و فيروزکوه گفت: با افتتاح، راه اندازي و کلنگ زني چندين مرکز دانشگاهي در مناطق مختلف شمال شرق استان تهران بزودي اين نقاط به يکي از بزرگترين مراکز استقرار دانشگاه در کشور مبدل مي شود ، اين امر باعث تولد قطب جديد علم و فناوري در اين مناطق نيز خواهد بود. وي پيرامون توسعه فضاهاي دانشگاهي در مناطق مذکور خاطرنشان کرد: از همان ابتداي آغاز خدمت، تلاش بسياري در راستاي گسترش هرچه بيشتر فضاهاي دانشگاهي در مناطق مختلف شمال شرق استان تهران انجام شده است.


 گل گشت  

استان
  يزد

يزد مرکز استان يزد و مرکز منطقه وسيع و باستاني و کويري اي با همين نام در کشور ايران است و در فاصله 677 کيلومتري جنوب شرق تهران قرار دارد. جمعيت اين شهر طبق سرشماري سال 1385 مرکز آمار ايران برابر با 423006 نفر بوده است.
يزد به شهر بادگيرها معروف است. به «دارالعباده»، «شهر دوچرخه  ها»، «شهر شيريني»، «شهر قنات و قنوت و قناعت» و «شهر آتش و آفتاب» و ... نيز شهرت دارد.
ميدان اميرچخماق، باغ دولت آباد، زندان اسکندر (مدرسه ضياييه)، آتشکده زرتشتيان، ساعت مارکار، برج و باروي شهر، خانه هاي قديمي چون خانه لاري ها و خانه عرب ها و خانه مرتاض و خانه رسوليان و خانه ملک التجار و خانه محمودي و ...، دخمه هاي زرتشتيان، حمام خان، بازارهاي قديمي چون بازار خان و بازار پنجه علي و ...، آب انبارهاي فراوان چون آب انبار شش بادگيري و رستم گيو و ... و مسجد جامع يزد و بالاخره قلعه ها، کاروانسراها، تکيه  ها، مساجد، پيرانگاه  ها، قنات  ها، کوچه  ها، ساباط  ها، حمام  ها، و تمام سطح بافت تاريخي شهر يزد از اماکن ديدني شهر است.
پيشينه تاريخي يزد
برخي از مورخان بناي اوليه شهر يزد را به زمان اسکندر مقدوني نسبت مي دهند که وي زنداني ساخته و نام آن را چنين نهاده است و به اعتقاد عده اي ديگر از تاريخ نويسان در دوره ساسانيان به فرمان يزد گرد اول (339-421 م) در اين محل شهري بنام «يزدان گرد» بنا گرديده است. نام يزد از همين عنوان گرفته شده است و به معني مقدس، فرخنده و در خور آفرين مي باشد. وليکن يافته هاي باستان شناسي و منابع مختلف نشان مي دهد حداقل پيشنيه آن به چندين هزار سال مي رسد و در زمان مادها از شهرهاي جنوبي و مرزي ماد بوده است و در زمان هخامنشيان چهارراه مهم کشور بوده و دو            شاهرا باستاني ايراني قديم در اين نقطه با هم تقاطع داشته اند.
مورخين يوناني شهر کهن و باستاني را استيخا يا همان ايساتيس خوانده اند.
يزد به معناي پاک و مقدس و يزد گرد به معناي داده خدايي است. شهر يزد نيز به معناي شهر خدا و سرزمين مقدس است. يزد از شهرهاي مذهبي ايران مي باشد
بقعه سيد رکن الدين يزد
بقعه سيد رکن الدين يکي از ارزشمند ترين بناهاي سده هشتم هجري است که از آثار بزرگمردي به همين نام مي باشد. گنبد زيبا، نقش هاي لاجوردي و زرين زير گنبد و دوازده ترنج اطراف آن و نيز گچ بري هاي برجسته و خطوط کوفي پيچدار تزييني در جاي جاي گنبدخانه از ويژگي هاي تزييني اين بنا به شمار مي رود. از ديگر آثار سيد رکن الدين بنا نهادن ميدان وقت و ساعت و احداث رصدخانه در آن و نيز وقفيات بسيار زياد (جمع آوري شده در کتاب جامع الخيرات) را مي توان بر شمرد. وي در سال 732 هجري قمري فوت و در زير گنبد مدرسه اش به خاک سپرده شد. اين اثر با شماره 642به ثبت آثار ملي ايران رسيده است.
بقعه سيد شمس الدين در شهر يزد
يکي از بناهاي تاريخي بسيار مهم و زيبا و پريادگار شهر يزد باقيمانده يک مجموعه بناست که در محله چهار منار يزد قرار دارد و به صورت زيارتگاهي نيمه ويران گاه به گاه محل عبادت پيرزنان محله و به ندرت مورد بازديد علاقه مندان به آثار تاريخي و مسافران خارجي واقع مي شود. اين بنا، تاريخي دراز و قصه اي شنيدني دارد.
باني آن سيد شمس الدين فرزند سيد رکن الدين است. پدر، از سادات محترم شهر و باني مدرسه و دستگاه علمي و نجومي به جاي گذاشت که شرح و تفصيل آن در کتاب مفصل وقفنامه به نام جامع الخيرات (چاپ تهران، 1341) مضبوط و حيرت آور علمي آن مي شکند و چون خود سيد رکن الدين را پس از وفات (سال 732) زير گنبد اصلي مدرسه دفن مي کنند در قرون بعد مدرسه به مزار تبديل ميشود. اکنون منحصرا زيارتگاهي است از زيارتگاههاي مشهور و محترم شهر يزد.
سيد رکن الدين در قضيه قتل تاجري نصاري که در يزد اتفاق مي افتد مورد غضب و اتهام سلطان يزد واقع مي شود و به زندان مي افتد. فرزندش سيد شمس الدين براي خلاصي پدر راه تبريز را پيش مي گيرد تا به دستور شاه پروانه آزادي پدر را اخذ کند.
سيد شمس الدين يکي از دختران خواجه رشيدالدين فضل الله طبيب همداني وزير مشهور عصر مغول را در عقد زوجيت خود در آورد و دستور آزادي پدر را نيز گرفت. اما در تبريز در گذشت. پس از وفات جسدش را به يزد فرستادند و زير گنبد مدرسه اي که خود بنا کرده بود در خاک گذارده شد .1 سيد شمس الدين با تاسي پدر در محله خارج از شهر آن روزگار يزد به ايجاد مدرسه و بازار و حمام و مسجد و خانقاهي پرداخت که اکنون بناي اصلي و به اصطلاح قديم گنبد آن باقي مانده است و همانجاست که مقبره اوست.     اين بنا از حيث تزئينات يکي از شاهکارهاي هنر معماري يزدست و نقشه آن را سيد شمس الدين در تبريز طرح مي کند و به يزد مي فرستد و خود همين موضوع نکته اي است بديع در تاريخ معماري ايران که نظير آن را در کتب ديگر نديده ام. بهر حال حکايت از آن دارد که معماران ايراني طرح ساختمانها را بر روي کاغذ مي آورده اند و سپس بروي زمين رنگ مي ريخته اند و پي مي کنده اند.
تزئينات باقي مانده اين بنا عبارت است: کتيبه گچ بري به خط جلي بسيار زيبا در پيش درگاه ورودي، کاشيکاريهاي معرق در همين پيش درگاه، طرحها و گل اندازيها و رسمهاي هندسي و ترنجها و شمسه ها و حاشيه ها به رنگ و روغن در داخل صحن زير گنبد (که متاسفانه موريانه 3 صدمه بسيار شديد به آنها وارد کرده است و به دشواري مي توان روزگاري اين آثار را مرمت کرد).
از تزئينات ديگر اين بنا دوره سنگ مرمر محراب آن    است که زن سيد شمس الدين آن را در تبريز دستور فرمودند تا تراشيدند و به يزد فرستاد.
   گچکاري بقعه شمسيه. نقاشي بدنه بقعه شمسيه.
 روي اين دوره سنگ آيات 20-17سوره آل عمران را نقل کرده اند. بر روي قسمتهاي دست رس اين سنگهاي مرمر که در دو طرف محراب است در طي قرون مقداري يادگار به خط اشخاص مختلف به مرکب نوشته شده است که خود آثاري با ارزش است و موسسات مسوول بايد در نگاهباني آنها دلسوزي و مراقبت به کار برند و بنحوي که به سنگ و يادگارها صدمه نزند آنها را محفوظ کنند که بر اثر دست زدن اشخاص و مرور ايام محو نشود. البته مقداري هم از يادگارها به علت سائيدگي و کمرنگي ناخواناست و قابل خواندن نيست. متن يادگارهاي مهمتر را اينک درينجا نقل مي کنم:
  باري زشراب شوق يک جامم نيست
هر چند گناه کارم اي بار خداي


  شهرجديد هشتگرد تهديد يافرصت 

هشتگرد - خبرنگارآفرينش
مديريت شهري به عنوان يک مبحث مهم واساسي درزندگي شهري امروز مطرح ميباشد که توجه به آن ميتواند به داشتن شهري پويا،زيبا ومنطبق با استانداردهاي معمول کمک کند .شهرستان ساوجبلاغ به عنوان يکي از شهرستانهاي استان تهران به دليل واقع شدن در مسير تردد اتوبان  تهران - قزوين و همچنين داشتن شهرک ها ي صنعتي، گلخا نه اي وبهره مند ي ازمنابع آبي ومناظر طبيعي وهمچنين توانايي  بالا در زمينه   کشاورزي  جمعيت زيادي را در خود جا ي داده و به دليل مهاجر پذير بودن منطقه ،جمعيت اين  شهرستان در حال افزايش مي باشد . شهر هشتگرد به عنوان مرکز شهرستان با افزايش جمعيت و افزايش مراکز صنعتي ،مراکز خريد ومراکز ادا ري چهره شلوغ  تري را به خود گرفته و خواهد گرفت ومد يريت شهري آن مي با يست به گو نه اي  با شد که  پا سخگوي                  نيا زها و مشکلات آن باشد وهمچنين زير ساختها ي آن با يد به گونه اي باشد که در سال هاي آينده و با انفجار جمعيت مشکلا تي که سا ير شهرها ي  بزرگ را در خود گرفته  گريبان  اين شهر را نگيرد.يکي از مشکلات  شهرها ي بزرگ ، ترا فيک ، پارک وکنترل خود روها ي د ر حال تردد آن شهر است که به دليل  بي توجهي در سال هاي  گذشته تبديل  به يک معضل براي آ نها شده است واما هشتگرد با چشم انداري که دارد چه راهکارهايي براي گرفتارنشدن در اين بحران در نظر گرفته است ؟
محمد رضا ا لبرزي شهردار هشتگرد به بيان راهکارها و مشکلات هشتگرد در اين زمينه مي پردازد.
 احداث پارکينگ هاي عمومي در سطح هشتگرد:
احداث وا يجا د پا رکينگ در سطح شهر يکي از                           نيا زهاي اساسي يک شهر محسوب ميشود ونگاه صحيح و اصولي  به  ا ين مسا له مي تواند از بروز بسيا ري از مشکلات موجود  در  شهر ما نند  ترا فيک ،سد معبر ،سلب آسا يش عمومي ،جلوگيري از سرقت وبهبود چهره شهرو ...  جلوگيري   نمايد. ا لبرزي شهردا ر هشتگرد با بيا ن اين مطلب گفت:جهت رفاه حال شهروندا ن وجلوگيري از  بروز مشکلات جنبي پارک اتومبيل در معابرعمومي در سطح شهر هشتگرد نموده است.
پا رکينگ عمومي شهرداري در سا يت اداري هشتگرد، پارکينگ توحيد وا قع در ميد ا ن شهدا» و پا رکينگ عمومي با مشا رکت بخش خصوصي وشهرداري واقع در خيابان اصلي پارکينگ هايي هستند که در سطح شهر هشتگرد احداث گرديده است.
البرزي ايجا د پا رکينگها را به تنها يي کافي ندانست ومي بايست فرهنگ استفاد از پارکينگ ها به  جاي پارک در کنار خيابان نهادينه شود.
وي افزود:استفاده از پارکينگ هاي عمومي شهرداري با توجه اينکه براي پارک اتومبيل هزينه اي  دريافت نمي شود مي تواند بسياري از مشکلات ترافيکي شهر را حل کند وبا کم شدن تعداد اتومبيل هاي پارک شده در خيابان شهر چهره متفاوتي پيدا کرده وشهرداري مي تواند در زيبا سازي معابر  با دستي باز تر اقدام نمايد.
البرزي تعداد پارکينگ هاي موجود را کافي ندا نست ابراز اميد واري کرد با سرمايه گذاري بخش  خصوصي و تخصيص اعتبا ر تعداد پا رکينگ ها در شهر بخصوص نقا ط پر رفت وآمد و مراکز خريد افزايش يافته تا شهروندان در زمينه پارک اتومبيل ها دچار مشکل نشوند.
 تخريب پارکينگ ها و مشکل فرهنگي معضلي براي ترافيک :
يکي ا ز مشکلاتي که در زمينه تا مين پا رکينگ وجود دارد اين است که صاحبان صنوف وما لکان  واحد هاي تجاري به منظور سود بيشتر و کسب در آمد بيشتر واحد هاي پارکينگ را که طبق قانون وصدور پروانه ملزم به تاسيس آن هستند را تخريب مي کنند .
تما م واحد ها ي اداري ،تجاري ،صنعتي ،مسکوني موظف به تا سيس پارکينگ هستند اما صاحبان  واحد ها پس از در يا فت پا يا ن کار واستعلام پايان کار اقدام به تبديل پارکينگ به واحد تجاري مي نمايند و پارکينگ هايي راکه طبق قانون ملزم به تامين آن هستند به واحد تجاري تبديل مي کنند .
شهرداري براي برخورد با متخلفين پرونده آنها را به کميسيون مربوطه ارسال مي کند ودر صورت  احراز تخلف از سوي  صا حبا ن صنف واحد تغيير کاربري شده  تخريب وبه کا ربري ا وليه  خود  با ز گردا نده مي شود .مشکل بعدي مشکل فرهنگي است در هر واحد تجاري به صورت متوسط در طول روز دو فروشنده مشغول کا ر در واحد تجاري و صنفي هستند .صاحبا ن صنف يا فروشندگان براي رسيدن به محل کارگاه ها نزديک به محل سکونت آ نها نيز مي باشد و مي توان پياده نيز طي مسير کرد اين کار را نکرده و با وسيله شخصي فاصله کوتاه را طي مي کنند و وسيله خودرا مقابل واحد صنفي پارک مي کنند که د ر بسيا ري موارد ديده شده مقا بل يک واحد صنفي دو ا تومبيل به صورت دوبل پارک کرده ا ند آيا مي شود با اين معضل فقط با اعما ل قا نون برخورد کرده در اين زمينه مي  بايست علاوه بر اعمال قانون کار فرهنگي نيز انجام داد.        
شهرجديد هشتگرد تهديد يافرصت:
شهر جديد هشتگرد باتوجه به سياست هاي دولت جهت اسکان سرريز جمعيت شهرهاي پر جمعيت مثل کرج وتهران ايجاد شده وباتوجه به نزديکي اين شهر به شهر هشتگرد اين شهر براي هشتگرد هم  فرصت است هم تهديد.  ا لبرزي درا ين زمينه  گفت : با  توجه به زيرسا خت ها ي شهر جديد وامکا نا تي که با خود به همراه مي ا ورد                     مانند: مترو اتوبوسراني ،مراکز صنعتي، مراکز خريد، امکانات جاده اي و تا سيسات تصفيه خانه اب وفاضلاب وشناساندن ومعرفي منطقه در کشور و...  و همچنين توجه مسئولان به ا ين شهر به عنوا ن ا سکا ن جمعيت سرريز شده شهرها ي بزرگ  و سفرهايي که مسئولان بلند پايه به اين شهر ميکنند شهر جديد به عنوان يک فرصت براي شهرهاي شهرستا ن سا وجبلاغ به شمار ميرود چرا که ديگرشهرها نيز به تنا سب مي توانند ازاين امکانات استفاده کنند .اما از لحاظ سرريزشدن فاضلاب اين شهر به شهرهاي پائين دست و الوده شدن منابع ابي زيرزميني و الودگي شهري ،شلوغي و ازدحام و ا نفجا ر جمعيت در منطقه وبروزتفا وتها ي فرهنگي و غيره ميتواند به عنوان يک تهديد براي شهرهاي اطراف خود به حساب ايد .
کمبود اعتبار همان مشکل هميشگي:
شهردار هشتگرد کل بود جه شهردا ري را هشت ميليا رد توما ن عنوان کرد و گفت:ما ميتوانيم اين مبلغ را با متمم  به  ده ميليا رد برسا نيم که 50 درصد ان هزينه جا ري شهرداري است و مابقي ان صرف هزينه زيرساختها وپروژههاي عمراني ميشود اين در حالي است که براي شروع و به پايان رسا ند ن برخي پروژه ها چند ين برا بر يک سا له شهرداري هزينه ميشود . به همين دليل براي به پا يا ن رسا ندن برخي پروژه ها ميبا يست چند سا ل صبر کرد تا اعتبا ر مورد نياز             تا مين شود .
البرزي در پا يان سرانه فضا ي سبز هشتگرد را 24 متر مربع عنوان کرد و گفت شهرداري از اين جهت وضعيت مطلوبي دارد اما در اين زمينه نيز شهر هشتگرد با مشکل کمبود عرصه مواجه است و در محدوده  شهر مانند شهرهاي ديگر عرصه ملي وجود ندارد تا جنگل کاري شده و سرانه فضاي سبز افزايش يابد
صنوف مزاحم- مزاحم شهروشهرداري:
صنوف مزاحم يکي از مشکلات اساسي شهرداري درشهراست .صنوف مزاحم صنوفي هستند که  قانون آنها را از لحا ظ بهداشتي- آلودگي صوتي وزيست محيطي- سدمعبرو... مزاحم شناخته است.
آنها طبق قا نون شهرداريها نبايد درداخل شهرباشند. شهرداري هشتگرد ازسال86 مکاني را براي اين صنوف درنظرگرفته. زيرساختها ي لازم راانجام داده ودرسال89 اقدام به جدول گذاري وکف  سازي و... کرده وباهماهنگي اداره بازرگا ني واتحاديه ها اميد آن است صاحبان اين صنوف ازاين  طرح شهرداري ا ستقبا ل کرده و به شهرداري کمک کنند وما نند شهرها ي بزرگ دريک جا جمع شوندتا به جاي آنکه مزاحم شهرباشند درمحيطي مطلوب به ارائه خدمات وکسب وکارخود بپردازند.
امکان استفاده ازوسايل حمل ونقل عمومي وجود دارد ياندارد:
جهت ا نتقا ل مسافران بين شهري چند ين ايستگاه اتوبوس درشهرهشتگرد در نظرگرفته شده که مسافران را ازمبدا» هشتگرد به مقصدهاي مختلف حمل کننداما شهرداري هشتگرد به دليل اينکه  سازمان اتوبوسراني ندارد امکان استفاده از اتوبوس داخل شهري رانيزندارد. بخش خصوصي هم به دليل اينکه هزينه زيادي رابايد متحمل شود تا اتوبوس را در داخل شهرمستقر نمايد مسلما مبلغ زيادي را ازمردم خواهد گرفت که براي مرد م مقرون به صرفه نبود ه وبا عد م استقبا ل روبرو خواهد شد وسرما يه دارا ن نيز سرما يه خودرادرمقا بل مبلغ ناچيزهزينه نخواهند کرد ضمن اينکه وسايل حمل ونقل عمومي درشهرفراوان است وتراکم تاکسي ها درايستگا ه ها زياد است ودرحال حاضر بيش از  400 تا کسي درسطح شهرداريم وبا توجه به کوچک بودن  محدوده شهر همه ميتوانند ازاين وسا يل استفاده کنند امادر اين زمينه با يد کا رفرهنگي انجام گيرد.


  دومين مرحله حفاري دسته اي در ميدان گازي کيش آغاز شد 

 اهواز - خبرنگار آفرينش
دومين مرحله حفاري دسته اي 6 حلقه چاه توسعه اي در ميدان گازي کيش با به کارگيري دستگاه حفاري 61 فتح شرکت ملي حفاري ايران آغاز شد.
مدير پروژه هاي حفاري اين شرکت گفت : در اين مرحله حفاري حفره هاي 17 و يک دوم اينچ تا عمق 780 متري انجام مي شود.
مهندس ايرج احمدي سرشت در ادامه گفت: در مرحله نخست، حفاري دسته اي روي 6 حلقه چاه با ايجاد حفره هاي 26 اينچ تا عمق 262 متري صورت گرفت.
وي با اشاره به آغاز عمليات حفاري  حفاري 13 حلقه چاه توسعه اي در ميدان گازي کيش، از اوايل دي ماه سال گذشته با استقرار دکل حفاري 61 فتح در منطقه افزود: دستگاه حفاري 67 فتح نيز براي حفاري در اين موقعيت در نظر گرفته شده است.
احمدي سرشت افزود: حفاري اين چاه ها بر اساس قرارداد با شرکت مهندسي و توسعه نفت به عنوان کارفرما در دو مجموعه کلاسترA  و B  برنامه ريزي شده و در اين ارتباط يک ريل کشنده دستگاه حفاري خشکي روي محور (BASE PONY) طراحي و 7 حلقه چاه توسعه اي روي کلاستر B در حال انجام و حفاري  6 حلقه چاه ديگر روي کلاستر A بين 3 تا 4 ماه آينده شروع خواهد شد.
مدير پروژه هاي حفاري شرکت ملي حفاري ايران مدت اجراي پروژه را 36 ماه و مبلغ قرارداد را 129 ميليون يورو اعلام و تصريح کرد: اين پروژه به صورت کليد در دست تعريف شده و حفاري و خدمات پشتيباني از جمله تامين کالا و مواد به عهده شرکت ملي حفاري است.
مخزن گازي کيش با برآورد ذخيره 40 تريليون فوت مکعب گاز شيرين، از اين نظر هفدهمين مخزن گازي جهان به شمار مي آيد. شرکت مهندسي و توسعه نفت تلاش دارد حفاري فاز نخست بهره برداري از مخزن گازي کيش به ميزان 20 ميليون متر مکعب در روز در برنامه پنجم توسعه تحقق يابد.


 ايران زمين  

با تجهيز بزرگراههاي شهر به دوربين ثبت سرعت
برگه جريمه براي رانندگان متخلف صادر مي شود
اصفهان - خبرنگارآفرينش
تمام رينگ سوم ترافيکي اصفهان به دوربين هاي ثبت سرعت مجهز مي شود و با اجراي اين طرح تا يک ماه آينده برگه جريمه رانندگان متخلف صادر شده و به آدرس منزلشان ارسال مي گردد.      به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، مشاورمعاون حمل ونقل وترافيک شهرداري اصفهان با اعلام اين خبر اظهار کردتا دوماه آينده  بزرگراه هاي شهر به 7 دوربين ثبت سرعت مجهز مي شود اين در حالي است که دو دستگاه از اين دوربين ها در حال بهره برداري مي باشد. به گفته احمد رضا طهانيان شهرداري اصفهان براي نصب اين دوربين ها در رينگ سوم حدود 2 ميليارد ريال هزينه کرده است.
وي تجهيز بزرگراه ها را به دوربين ثبت سرعت در جهت کاهش ميزان حوادث بسيار موثر خواند و ادامه داد:اين دوربين ها در مکان هاي حادثه خيز نصب خواهد شد تا از سرعت هاي غير مجاز نيز جلوگيري به عمل آيد. وي دقت رانندگان را مهم ترين عامل کاهش تصادفات در بزرگراهها دانست و گفت:بر اساس هماهنگي هاي صورت گرفته بين پليس راهور و معاونت حمل ونقل شهرداري تا يک ماه آينده نيز برگه جريمه رانندگان متخلف از طريق دوربين هاي ثبت سرعت  صادر شده و به آدرس منزلشان ارسال مي شود. مشاور معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري اصفهان با اشاره به اينکه اگر از تخلفات سرعت غير مجاز کاسته شود، تلفات انساني و خسارت هاي ناشي از آن نيز کاهش مي يابد، اظهار داشت: سرعت مجاز در بزرگراههاي شهر 70 کيلومتر درساعت مي باشد اما متاسفانه در حال حاضر  سرعت غير مجاز در بزرگراهها  بسيار قابل توجه است .

راه اندازي سيستم يکپارچه جهاني گمرک در بازرگان
اروميه - خبرنگارآفرينش
سامانه پنجره واحد تجاري و سيستم يکپارچه امور گمرکي بزودي در مرز بازرگان راه اندازي مي شود .
معاون فرماندار شهرستان ماکو  در جلسه اي با حضور سفير ترکيه در جمهوري اسلامي ايران ، سرکنسول ترکيه در آذربايجان غربي و مسئولان شهرستان ماکو در مرز بازرگان ترتيب يافت با اعلام اين مطلب گفت : با راه اندازي سامانه  پنجره واحد تجاري و سيستم جهاني اسي کودا يا يکپارچه سازي امور گمرکي تا سه ماه آينده فعاليت هاي گمرکي مرز بازرگان روان سازي شده و مدت زمان اجراي امور مربوط به ترانزيت کاميون ها به صورت چشمگيري کاهش مي يابد .
کاظمي همچنين خواستار مساعدت مقامات کشور ترکيه براي روان سازي تردد مرزنشينان دو کشور ايران وترکيه شد .
در اين نشست اميدياردم سفير ترکيه در کشورمان بر توسعه همکاريها ميان دو کشور ايران و ترکيه براي حل و فصل مشکلات گمرکي در گمرک کوربولاغ - بازرگان  قول مساعد داد .
 
توسط جمعيت هلال احمر شهرستان ابهرصورت گرفت:
واکسيناسيون زائران عتبات عاليات و عمره مفرده
 زنجان خبرنگارآفرينش
جمعيت هلال احمر شهرستان ابهر توانست در 8 نوبت طي فروردين ماه و دو هفته اول ارديبهشت ماه سالجاري 280 نفر از زائران عتبات عاليات و عمره مفرد  را واکسينه نمايد.
 به گزارش  آفرينش ،اين جمعيت طبق برنامه از پيش تعيين شده در صورت وجود افراد براي اعزام طي روزهاي شنبه و چهارشنبه هر هفته برنامه واکسيناسيون زائران شهرستان ابهر و شهرستانهاي همجوار را اجرا مي نمايد .
 شايان ذکر است: اين  واکسن ها شامل  واکسن مننژيت براي زائران عتبات عاليات و عمره مفرد  مي باشد که در مرکز اداري جمعيت هلال احمر تزريق مي شود  .
راه اندازي خط کشتيراني هيونداي کره جنوبي در مجتمع بندري شهيد رجايي
بندرعباس - خبرنگار  آفرينش
پس از 10 سال وقفه ، خط کشتيراني هيونداي کره جنوبي بار ديگر فعاليت خود را در مجتمع بندري شهيد رجايي از سر گرفت. طي مراسمي و با ورود کشتي "تاکوما" بار ديگر سرويس خط کشتيراني هيونداي در مجتمع بندري شهيد رجايي راه اندازي شد.اين کشتي داراي ظرفيتي معادل 6 هزارو350 TEU   کانيتنر بود که از جمله کشتي هاي نسل پنجم محسوب مي شود که طي اولين حضور خود در اين بندر ، يک هزار و 200 کانتينر تخليه و بارگيري کرد.اين خط کشتيراني قرار است در هفته 6 فروند کشتي را به سمت مجتمع بندري شهيد رجايي روانه کند.ظرفيت کشتي هايي که قرار است در هفته وارد اين بندر شوند شش هزار و 750، 5 هزار و 550 و شش هزار و350 TEU  کانتينر عنوان شده است.گفتني است 10 سال قبل اين خط کشتيراني فعاليت خود را از بندرشهيد رجايي خارج کرد و پس از مدتها رايزني و ارزيابي مديران اين شرکت از نحوه خدمات رساني و جايگاه و موقعيت مجتمع بندري شهيد رجايي ، بار ديگر اين خط کشتيراني در ايران آغاز به کار کرد.
 
برگزاري همايش شيوه مداخله دربافت هاي ويژه شهري دردزفول
دزفول - خبرنگارآفرينش
به منظور بهره گيري ازديدگاه انديشمندان وبرجستگان وشخصيتهاي علمي وفرهنگي ونيز درراستاي شناخت ظرفيت هاوقابليت ها ي شهردزفول همايش شيوه مداخله دربافت هاي ويژه شهري شامل بافت تاريخي وفرسوده در دزفول برگزارمي شود. مهندس محمدعلي دوايي فرشهردار دزفول بااعلام اين خبرافزود : اين همايش بامحورهاي احياي بافت هاي تاريخي وفرسوده شهري  ،نحوه مشارکت ساکنان درروند بازسازي بافتهاي ويژه شهري ، ارائه راهکارهاي مقاوم سازي ابنيه موجود درمحدوده هاي تاريخي وفرسوده شهري ، توقفگاههاي عمومي وتاثير آن برساماندهي حمل ونقل درمحدوده هاي ويژه شهري وتاثير فرهنگ واقتصاد جامعه درهويت بخشي به سيما وکالبد شهري باحضور انديشمندان وکارشناسان مربوطه برگزارميشود. به گفته وي ، اين هماييش طي روزهاي 5 و 6 خرداد ماه درمحل مجتمع فرهنگي سينمايي دزفول باميزباني شهرداري دزفول برگزارمي شود. سازمان نوسازي وبهسازي شهرداري دزفول از جمله سازمانهاي زيرمجموعه شهرداري دزفول است که دربرگزاري اين همايش تلاش نمود است.  شهرستان دزفول بادارابودن بيش از 250 هکتار بافت قديمي ومشهوريت آن به شهر آجر درجهان از جمله شهرهاي داراي سبک معماري درکشور است.
 
بيش از يک هزار و 500 واحد مسکن مهر تا پايان سال جاري در مياندواب به بهره برداري مي رسد
اروميه - خبرنگارآفرينش 
فرماندار مياندوآب در جلسه بررسي مسائل و مشکلات مسکن مهر اين شهرستان اظهار داشت : 10 شرکت تعاوني مسکن مهر هم اکنون عمليات احداث يک هزار و 548 واحد مسکوني را با بهره مندي از 100 ميليارد ريال  اعتبار اجرا مي کنند که کار ساخت اين واحدها هم اکنون 32 درصد پيشرفت دارد . سيف حقيقت با اشاره به آغاز اجرايي 1 هزار واحد مسکوني مهر در آينده نزديک اظهار داشت: با تامين و رفع مشکل معارض داشتن برخي زمين هاي واگذار شده عمليات ساخت اين واحدهاي مسکوني آغاز خواهد شد . وي افزود : اين واحدهاي مسکوني به همت 4 تعاوني مسکن ساخته خواهند شد .


  کاهش تخريب مراتع دراستان اردبيل  

 اردبيل - خبرنگارآفرينش
فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي استان اردبيل گفت : ميزان تخريب مراتع نسبت به سالهاي گذشته کاهش يافته است .
به گزارش خبرنگار ما ، سرهنگ امير لطفي با بيان اينکه درسال جاري با غارتگران منابع طبيعي برخورد شديد مي شود تصريح کرد : ماموران يگان حفاظت جهت جلوگيري از تخريب مراتع و جنگلها مصمم هستند درجهت حفاظت از منابع طبيعي نهايت تلاش را خواهند نمود .
وي سطح عرصه هاي منابع طبيعي استان اردبيل را يک ميليون و 15 هزارهکتار مرتع و 63 هزارو 153 هکتار جنگل عنوان کرد و گفت : اين استان به لحاظ مرز مشترک طولاني با استان گيلان ازجمله مناطق حساس و بحراني کشور ازنظر قاچاق چوب و ديگر فرآورده هاي جنگلي محسوب مي شود .
امير لطفي تاسيس 13 باب پاسگاه ويژه حفاظتي ، اعزام 30 نيرو به دوره آموزش نظامي بازرسي ازکليه محصولات جنگلي ، مرتع وکنترل کارگاههاي چوب بري ، انبارها ، تعقيب متخلفين ، راه اندازي و تجهيز شبکه راديويي بي سيم و تهيه لباس فرم يگان حفاظت را ازجمله اقدامات انجام يافته دريگان حفاظت اعلام کرد .
فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي استان اردبيل بااشاره به ميزان تخريب مراتع درچهار سال اخير گفت : 19048/23هکتار ازاراضي درچهار سال اخير تخريب گرديده که به موجب آن تعداد 3203 فقره پرونده تخلف ازمقررات ماده 55 برعليه متخلفين تنظيم و به مراجع قضايي ارجاع گرديده است .
وي درپايان افزود: درسه سال اخير هم 9004 هکتار اراضي ملي ازمتفرقين خلع يد شده است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته