جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3605

خدايي خبر داد:
نحوه تاثيرسوابق تحصيلي و پيش دانشگاهي درکنکور سال هاي 89 و 90 اعلام شد


توصيه و نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسي ارشد دانشگاه هاي دولتي سال 89


كوتاه وخواندني


معرفي رشته هاي تحصيلي


  خدايي خبر داد:
 نحوه تاثيرسوابق تحصيلي و پيش دانشگاهي درکنکور سال هاي 89 و 90 اعلام شد  

 گروه آزمون وسنجش : معاون فني و آماري سازمان سنجش آموزش کشور از تاثيرگذاري دروس پيش دانشگاهي در کنکور 1390 خبر داد و گفت: در کنکور امسال تنها دروس سال سوم دبيرستان تاثيرگذار خواهد بود و پيش دانشگاهي تاثيري نخواهد داشت.
ابراهيم خدايي در گفتگو با خبرنگار آفرينش افزود: نمرات پيش دانشگاهي در کنکور سال 89 تاثيري ندارد و براي کنکور امسال تنها نمرات سال سوم دبيرستان به ميزان 15 درصد در قبولي دوطلبان تاثيرگذار خواهد بود.
وي اظهار داشت: تاثيرگذاري نمرات پيش دانشگاهي تنها در کنکور سال 90 مطرح است که درصد آن بايد در کارگروه پذيرش دانشجو به تصويب برسد.
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش، سوابق تحصيلي (نمرات کتبي امتحانات نهايي) سال سوم دبيرستان (ديپلم) نظام جديد آموزش متوسط آن دسته از داوطلباني که در يکي از سالهاي 1384 تا 1388 در رشته  هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم و معارف اسلامي اخذ کرده و توسط وزارت آموزش و پرورش به اين سازمان تحويل شده است به ميزان 15 درصد در گزينش نهايي آنان اعمال خواهد شد.
سازمان سنجش اعلام کرده است که نمرات امتحانات دروس دوره پيش  دانشگاهي به عنوان سوابق تحصيلي در آزمون سراسري سال 1389 برابر ضوابط لحاظ نخواهد شد و نمرات دروس دوره پيش دانشگاهي هيچگونه تاثيري در گزينش نهايي آزمون سراسري سال 1389 نخواهند داشت.


 توصيه و نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسي ارشد دانشگاه هاي دولتي سال 89  

 گروه آزمون و سنجش : معاون اجرايي سازمان سنجش آموزش کشور با بيان اينکه انتخاب رشته کنکور کارشناسي ارشد سال 89 ازامروز 5 خرداد ماه آغاز مي شود گفت: داوطلبان تا ساعت 24 روز دوشنبه 10 خرداد مي توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.
حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار آفرينش ، افزود: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته هاي تحصيلي آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال ابتدا بايد نسبت به تهيه و مطالعه دقيق دفترچه راهنماي انتخاب رشته هاي تحصيلي اقدام کرده و کد رشته محل هاي مورد نظر خود را استخراج و به ترتيب علاقه مرتب کنند و پس از آن کد رشته هاي انتخابي خود را در فرم پيش نويس درج و پس از اطمينان از صحت کد رشته محل هاي انتخابي خود، انتخاب رشته کنند.
 محدوده زماني انتخاب رشته
 وي اظهار داشت: انتخاب رشته از ساعت 9 صبح امروز چهارشنبه 5 خرداد آغاز مي شود و تا ساعت 24 روز دوشنبه 10 خردادماه ادامه دارد.
 نحوه انتخاب رشته
 معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: وارد کردن اطلاعات کارت اعتباري، شماره شناسنامه و يا کد رهگيري که در پايان ثبت نام اوليه توسط سيستم به داوطلب داده شده است براي انتخاب رشته ضروري است.
وي گفت: با توجه به اينکه کد محل هاي انتخابي درج شده در فرم انتخاب رشته اينترنتي پس از تائيد نهايي توسط داوطلب و دريافت شماره رمز 15حرفي به عنوان رسيد، به هيچ عنوان قابل تغيير و يا تعويض نيست، داوطلبان بايد قبل از اقدام به تکميل نهايي فرم انتخاب رشته هاي تحصيلي خود، جزئيات و اطلاعات مربوط به کد رشته هاي انتخابي (محل دانشگاه، دوره، ميزان شهريه دوره هاي مختلف و ...) را مطالعه کرده و مد نظر داشته باشند.
توکلي با بيان اينکه سيستم انتخاب رشته، تا حدود زيادي هوشمند پيش بيني شده است، گفت: اين سيستم در حد امکان خطاهاي احتمالي داوطلبان را در زمان انتخاب رشته اينترنتي به آنان تذکر مي دهد.
وي گفت: به عنوان مثال انتخاب کد رشته محلي که داوطلب در آزمون آن شرکت نکرده و يا مجاز به انتخاب رشته نشده باشد و يا اينکه داوطلب در گرايشي از گرايشهاي رشته امتحاني خود مجاز به انتخاب رشته نشده است و ... لذا لازم است داوطلبان اين مورد را نيز در نظر داشته باشند. اگر داوطلبي نسبت به رفع خطاهاي داده شده اقدام نکند، انتخاب رشته وي کامل نشده و به وي شماره رمز 15 حرفي به عنوان رسيد داده نخواهد شد.


 كوتاه وخواندني  

اصلاحات دفترچه راهنماي انتخاب رشته  آزمون کارشناسي ارشد 89 اعلام شد
 گروه آزمون وسنجش : اصلاحات مربوط به دفترچه راهنماي انتخاب رشته هاي تحصيلي (دفترچه شماره2) و کدرشته محل هاي جديد (علاوه بر کدرشته محل هاي دفترچه شماره2) در آزمون کارشناسي ارشد 89 اعلام شد. 
به گزارش خبرنگار آفرينش ، سازمان سنجش آموزش کشور دراطلاعيه اي به داوطلبان اعلام کرد که اصلاحات مربوط به دفترچه راهنماي انتخاب رشته هاي تحصيلي (دفترچه شماره 2) و کد رشته محل هاي جديد (علاوه بر کد رشته محل هاي دفترچه شماره 2) در آزمون تحصيلات تکميلي (کارشناسي ارشد ناپيوسته) سال 1389 بر روي پايگاه اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني  org.sanjesh.www   منتشر شده است. 
همچنين ، در اين اطلاعيه به داوطلبان مجاز به انتخاب رشته توصيه شده است که قبل از تکميل فرم اينترنتي انتخاب رشته هاي تحصيلي، نسبت به مطالعه اطلاعيه اصلاحات مذکور اقدام  و سپس کد رشته محلهاي مورد علاقه را انتخاب و در فرم انتخاب رشته درج کنند.
 
با آغاز توزيع کارت  از ديروز ;
تاريخ برگزاري آزمون پذيرش دکتري تخصصي و دستياري داروسازي اعلام شد 
 گروه آزمون وسنجش :  توزيع کارت ورود به جلسه بيست و دومين دوره آزمون پذيرش دانشجوي دوره دکتري تخصصي (D.Ph  ) و دستياري داروسازي از ديروز سه شنبه چهارم خرداد از سوي مرکز سنجش آموزش پزشکي وزارت بهداشت به صورت اينترنتي  آغاز شد.
به گزارش مهر، بر اساس اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي، داوطلباني که به طور کامل در اين آزمون ثبت نام کرده و کد رهگيري دريافت کرده اند در صورتي که در زمان تعيين شده مدارک خود را ارسال و نمره زبان را ارائه کرده باشند مي توانند تا آخرامروزچهارشنبه 5 خرداد ماه جاري با مراجعه به سايت نسبت به انتخاب اينترنتي اولويت هاي محل تحصيل و پس از آن، دريافت کارت ورود به جلسه آزمون اقدام کنند.
620  داوطلب در اين دوره از امتحانات پذيرش دانشجوي دوره دکتري تخصصي (D.Ph  ) و دستياري داروسازي ثبت نام کردند و آزمون اين گروه ازداوطلبان فردا 6 خرداد ماه 89 در 12 رشته در محل دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي ايران در تهران، بزرگراه همت، جنب برج ميلاد و راس ساعت 9 صبح برگزار مي شود.
بر اساس تذکر مرکز سنجش هرگونه نقص مدرک يا نبود شرايط لازم شرکت در آزمون از جمله وضعيت طرح، خدمت نظام وظيفه، اصالت گواهي زبان و ...در هر زماني که آشکار شود، مصداق تخلف بوده و علاوه بر کان لم يکن تلقي شدن شرکت داوطلب در آزمون و قبولي احتمالي وي، داراي مجازات قانوني خواهد بود.

 زمان آغاز و پايان امتحانات دانشگاه تهران اعلام شد
 گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي دانشگاه تهران از آغاز امتحانات پايان نيمسال جاري دانشگاه تهران در 22 خرداد ماه و خاتمه آن در 3 تير ماه خبر داد.
سيد مهدي قمصري در گفتگو با مهر با اعلام تقويم امتحاني دانشگاه تهران گفت : يک هفته قبل از آغاز امتحانات هفته آمادگي دانشجويان است که کلاسهاي فوق العاده يا امتحانات واحدهاي عملي دروس به تشخيص اساتيد برگزار مي شود.
معاون آموزشي دانشگاه تهران با يادآوري برگزاري آزمون دکتري تخصصي دانشگاه تهران در اسفند ماه گفت: نتايج نهايي با جمع بندي آزمون کتبي و مصاحبه که سهم هر کدام 50 درصد است مشخص مي شود.  وي از آغاز مصاحبه داوطلبان آزمون دکتري دانشگاه تهران از10 خرداد ماه در دانشکده هاي مختلف دانشگاه تهران خبر داد و گفت: در حال حاضر نظارت  بر آزمون دکتري در دانشگاه تهران مورد توجه است تا پروسه پذيرش دانشجوي دکتري بدون هيچ گونه مسئله اي دنبال شود.
 
معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت :
کتمان اطلاعات واقعي ; داوطلب را از آزمون سال جاري و سال بعد محروم مي کند
گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کتمان اطلاعات داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد به صورت عمدا يا سهوا سبب محروميت داوطلب از آزمون  سال جاري و  سال  بعد مي شود.
حسين توکلي، معاون سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با فارس گفت: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته قبل از تکميل فرم اينترنتي انتخاب رشته بندهايي را مشاهده مي کنند که در صورت علامتگذاري در يکي از اين موارد به آنها اجازه انتخاب رشته داده مي شود.  وي گفت: در صورتي که هر زمان  مشخص  شود داوطلب  حقايقي را عمدا يا سهوا کتمان  کرده ، در هر مرحله  (پذيرفته شدن ، حين  تحصيل   و ...) که باشد، از اين آزمون  و آزمون  سال  بعد محروم  خواهد شد و حق هرگونه اعتراضي از وي سلب مي شود.
معاون سازمان سنجش آموزش کشور با بيان اين که معدل، رشته و محل تحصيل دوره کارشناسي از مواردي است که داوطلبان مجاز انتخاب رشته بايد عدم مغايرت آن را تاييد کنند، اظهار کرد: اگر داوطلب عدم مغايرت معدل، رشته و محل تحصيل را در فرم اينترنتي انتخاب رشته علامت بزند سيستم به وي اجازه اصلاح و ويرايش معدل و دانشگاه محل تحصيل را مي دهد و پس از ويرايش اين موارد و تاييد آنها، اجازه انتخاب رشته به داوطلب داده مي شود.
وي گفت: از داوطلباني که دررديف پذيرفته شدگان نهايي قرار بگيرند و در زمان ثبت نام در موسسه محل قبولي، مغايرتي در معدل داشته باشند ثبت نام نمي شود.

آيين نامه براي جلوگيري از افت تحصيلي دانشجويان تدوين شد 
گروه آزمون وسنجش : مسئول دفتر مرکزي مشاوره معاونت دانشجويي وزارت بهداشت از تدوين آيين نامه مداخلات چندوجهي براي پيشگيري از افت تحصيلي دانشجويان خبر داد و گفت : با اجراي اين آيين نامه دانشجويان داراي افت تحصيلي به مراکز مشاوره دانشگاهها فراخوانده مي شوند.
افسانه صادقي در گفتگو با مهر افزود: آيين نامه مداخلات چند وجهي براي پيشگيري از افت تحصيلي دانشجويان علوم پزشکي به صورت پايلوت اجرا شده که نتايج بسيار خوبي داشته از اين رو با مقايسه دو نيمسال مهر و بهمن در سال جاري براي همه دانشگاهها اجرا مي شود.
وي اضافه کرد: بر اساس اين آيين نامه همه دانشجويان علوم پزشکي در تمام مقاطع از طريق سيستم سما که سيستم ثبت نمرات و کارنامه آموزشي دانشجويان است، مورد رصد قرار مي گيرند و علت افت تحصيلي در همه جوانب بررسي مي شود.
مسئول دفتر مرکزي مشاوره معاونت دانشجويي وزارت بهداشت يادآور شد: بر اساس اين آيين نامه فراخواني از سوي آموزش دانشگاه مربوطه ابلاغ مي شود که اين فراخوان مي تواند به صورت کد باشد و دانشجو براي انجام مشاوره و ارائه درمان علت افت تحصيلي به مراکز مشاوره راهنمايي شود.
وي خاطرنشان کرد: علت يابي افت تحصيلي دانشجو در مراکز مشاوره و با روشهاي دقيق صورت مي گيرد و به تناسب علت نيز راهکار ارائه مي شود تا اگر مواردي با مشاوره هاي تحصيلي و علمي قابل حل باشد به ارتقاي تحصيلي دانشجو کمک کند.
صادقي گفت: تمام هدف اين است که دانشجو بهبود عملکرد داشته باشد و در عين حال به او انگ زده نشود و بتواند به مشاوره به عنوان يک امر کمک کننده در تحصيل بنگرد.
وي تاکيد کرد: در نهايت اين امر موجب مي شود که در بسياري از هزينه هاي دانشگاه نيز صرفه جويي شود و دانشجو در شرايط بهتري به تحصيل بپردازد و از بسياري از مشروطي و به طول انجاميدن زمان تحصيل که هزينه زيادي نيز صرف آن مي شود، پيشگيري شود.

دبير شوراي گسترش وزارت بهداشت:
ماموريت واحدهاي بين الملل بايد بازنگري شود
 گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشکي وزارت بهداشت در پي شايعه تعطيلي واحدهاي بين الملل دانشگاه هاي علوم پزشکي، گفت: تعطيلي واحدهاي بين الملل مد نظر وزارت بهداشت نيست. 
دکتر سيد امير محسن ضيايي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به فعاليت سه ساله واحدهاي بين الملل دانشگاه هاي علوم پزشکي، اظهارکرد: بايد در ماموريت واحدهاي بين الملل بازنگري صورت گيرد.
وي با بيان اينکه پس از اين مدت دانشگاه ها بايد از عملکرد واحدهاي خود گزارش ارائه دهند، تصريح کرد: بازنگري در وضعيت بايد انجام شود، ولي اين به معناي تعطيلي واحدهاي بين الملل نيست. 
دبير شوراي گسترش وزارت بهداشت با بيان اينکه دانشجويان واحدهاي بين الملل وارد دوره باليني شده اند، افزود:عرصه باليني اين دسته از دانشجويان در شهرهاي اصلي يا حاشيه اي مناطق واحدهاي بين الملل تعريف شده است، بنابراين بنا نيست که در آن مناطق بيمارستان هاي آموزشي راه اندازي شود.
ضيايي تاکيد کرد: راه اندازي بيمارستان هاي آموزشي در اين مناطق با مشکل روبرو مي شود; چرا که با کمبود نمونه آموزشي مواجه خواهند شد، البته اين امکان وجود دارد که درمانگاه هاي سرپايي راه اندازي شود.
  
دانشگاه مذاهب اسلامي در
استان کردستان راه اندازي مي شود
 گروه آزمون وسنجش : شعبه دانشگاه مذاهب اسلامي در استان کردستان در راستاي اجراي مصوبات هيئت دولت در دومين سفر استاني به اين استان راه اندازي مي شود.
به گزارش مهر، اين شعبه در راستاي اهداف دانشگاه مذاهب اسلامي از جمله پرورش نسلي از علما و دانشمندان و محققان مسلمان که در عين آگاهي از مذهب خود از مباني ديگر مذاهب اسلامي مطلع و مايه وحدت و ائتلاف مسلمانان باشند، از مهر ماه 1389 دانشجو مي پذيرد.
دانشگاه مذاهب اسلامي شعبه سنندج، فرصت مناسبي است براي داوطلبان ادامه تحصيل در رشته هاي الهيات و معارف اسلامي ساکن غرب کشور تا در فضاي علمي و معنوي مناسب به کسب علوم اسلامي پرداخته و در جهت وحدت امت اسلامي گام بردارند.
داوطلبان خواهر و برادر گروههاي آزمايشي انساني، تجربي و رياضي از طريق آزمون سراسري دانشگاهها مي توانند نسبت به انتخاب يکي از رشته هاي فقه و حقوق اماميه و فقه و حقوق شافعي دانشگاه اقدام کنند.
 
رييس دانشگاه هرمزگان خبر داد:
موافقت وزارت علوم با راه اندازي رشته مهندسي کامپيوتر در اين دانشگاه 
گروه آزمون وسنجش : رييس دانشگاه هرمزگان گفت: وزارت علوم با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي رشته مهندسي کامپيوتر گرايش " سخت افزار" در اين دانشگاه موافقت کرد. 
به گزارش ايسنا، دکتر احمد نوحه گر در اين رابطه اظهارکرد: سرانجام پس از پيگيري هاي مکرر مسوولين دانشگاه هرمزگان، معاونت آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با پذيرش دانشجو در رشته مهندسي کامپيوتر گرايش " سخت افزار" در سطح کارشناسي در اين دانشگاه موافقت کرد. 
وي افزود: شوراي گسترش آموزش عالي در جلسه مورخه21 فروردين ماه89 تقاضاي دانشگاه هرمزگان براي راه اندازي اين رشته را مورد بررسي و موافقت قرار داد. 
به گفته نوحه گر، پذيرش دانشجو در دوره مذکور منوط به تامين اعتبارات مالي است. 
رييس دانشگاه هرمزگان در پايان با بيان اينکه کرد رشته هاي مورد نياز استان را به وزارتخانه ارسال کرده ايم،ابراز اميدواري کرد که با موافقت وزارت علوم با راه اندازي اين رشته ها استان از لحاظ منابع علمي غني تر شود.


 معرفي رشته هاي تحصيلي  

رشته مشاوره و راهنمايي

موضوع اين رشته تحصيلي:
مشاوره به افراد آموزش مي دهد که چه کنند تا دچار بحرانهاي روحي نگردند و راه پيشرفت و تکامل را راحتتر و سريعتر طي نمايند. بخش ديگري از مشاوره نيز شامل حال افرادي مي شود که دچار بحران شده اند و اکنون نمي دانند که چگونه بايد از بحران مورد نظر عبور کرده و يا با آن کنار بيايند. که در اينجا مشاور به فرد مراجعه کننده کمک مي کند تا بتواند بر بحران موجود غلبه کند. مشاوره بيشتر جنبه کاربردي دارد و از تحقيقات و داده هاي روانشناسي براي حل مشکلات مردم ياري مي گيرد، مردم عادي که با بحرانهاي روحي روبرو هستند.
 توانايي هاي لازم:
خوب گوش دادن و خوب سخن گفتن دو ويژگي مهم و ضروري براي دانشجوي رشته مشاوره است. يک مشاور بايد بتواند با صبر و بردباري و آرامش دروني خود، فضاي مناسبي براي مراجعه کننده ايجاد کند و به او اجازه دهد که خود را تخليه کرده و دغدغه هاي ذهني خويش را بيان کند. يک مشاور خوب بايد از مسائل اقتصادي، سياسي، اجتماعي و مذهبي نيز اطلاع داشته باشد.
 موقعيت شغلي در ايران:
مشاوره داراي ابعاد مختلفي است و مي توان براي انتخاب رشته تحصيلي، ازدواج، شغل يابي، نحوه ارتباط در يک محيط صنعتي، نحوه ارتباط اعضاي خانواده و يا نحوه روبرو شدن با بحرانهاي دوران نوجواني و جواني از مشاور استفاده کرد. امروزه شغل مشاوره يکي از شغلهاي تعريف شده در آموزش و پرورش است. و هر مدرسه در مقطع متوسطه و يا پيش دانشگاهي حداقل نياز به يک مشاور دارد. به همين دليل با کمبود کارشناس در رشته مشاوره روبرو هستيم. در ضمن يک مشاور مي تواند به غير از آموزش و پرورش در بهزيستي، کميته امداد، فرهنگسراها، مراکز بازپروري و زندانها به کار مشاوره بپردازد.
 درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس پايه و اصلي:
رياضيات پايه، مباني جامعه شناسي، انسان از ديدگاه اسلام، روانشناسي عمومي، اصول فلسفه آموزش و پرورش آمار توصيفي، آموزش و پرورش ابتدايي، راهنمايي و متوسطه، جامعه شناسي آموزش و پرورش، روانشناسي از ديدگاه دانشمندان اسلامي، مباني راهنمايي و مشاوره، فيزيولوژي انسان (اعصاب و غدد)، آمار استنباطي،  روشها و فنون راهنمايي و مشاوره، سنجش و اندازه گيري در علوم تربيتي، روشها و فنون تدريس، نماد خانواده در اسلام ايران، روانشناسي رشد، روش تحقيق در علوم تربيتي و مشاوره، مقدمات مديريت آموزشي، روانشناسي يادگيري، توليد و کاربرد مواد آموزشي، مباني کامپيوتر، روانشناسي شخصيت، روانشناسي تربيتي، آسيب شناسي رواني،  مسائل جوانان و نوجوانان، روانشناسي اجتماعي، روانشناسي و آموزش افراد استثنايي،  بازي درماني، اختلالات يادگيري، آسيب شناسي اجتماعي، بهداشت رواني. 
 دروس تخصصي:
راهنمايي و مشاوره تحصيلي، راهنمايي و مشاوره شغلي، کاربرد آزمونهاي رواني1                       ( هوش، استعداد،  رغبت)، کاربرد آزمونهاي تشخيصي و شخصيت در مشاوره، نظريه مشاوره و روان درماني، راهنمايي و مشاوره گروهي، مشاوره خانواده، مددکاري اجتماعي در مشاوره، روشهاي تغيير و اصلاح رفتار، متون تخصصي زبان، پروژه تحقيقاتي، تمرين عملي مشاوره( فعاليتهاي راهنمايي)، تمرين عملي مشاوره( فعاليتهاي مشاوره اي).


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته