جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3619


سرمقاله


يک مقام روسي:حمايت مسکو از تحريم ايران اشتباه بود


گيتس: گزينه نظامي عليه ايران غيرممکن است


سلطانيه : پس ازدريافت سوخت، تعليق را بررسي مي کنيم


ادعاي همکاري رياض با تل آويو عليه ايران


لاوروف: ايران نمي تواند عضو سازمان شانگهاي شود


برگزاري نشست مشترک اعراب با اتحاديه اروپا درباره ايران

مهمان پرست با تاکيد برکوتاه نيامدن تهران;
آمريکا متوجه نشده که با ايران چطور بايد رفتار کند


ميز خبر


صالحي:نمي گذاريم راکتور تحقيقاتي تهران خاموش شود


پوتين: تحويل موشک هاي"اس 300" به ايران تعليق مي شود

نايب رئيس کميسيون سياست خارجي مجلس مطرح کرد:
3 پيشنهاد هسته اي براي واکنش فوري به قطعنامه


کوتاه از سياست


 سرمقاله 

مسکو اس 300،و راهبرد جديد تعليق
اشاره ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه در مورد به تعويق درآمدن ارسال سامانه اس 300 به ايران به دليل همراهي با قطعنامه تازه صادر شده شوراي امنيت ملل متحد به نوعي سياستي نو از سوي مقامات مسکو درباره ارسال سامانه اس 300 به ايران است سامانه اي در پرتو قرار داد سال 2005  و 800 ميليون دلاري بين تهران و مسکو قرار بود به ايران تحويل داده شود اما با گذشت بيش از يک سال از زمان تحويل آن روس ها با رويکرد هايي چندگانه و با در نظر گرفتن استفاده اس 300 به عنوان اهرمي مناسب براي گفتگو با ايران و غرب اينک پس از تصويب قطعنامه 1929 در شوراي امنيت ملل بر ضد تهران  درصدد عدم ارسال سامانه پدافند اس 300 به ايران هستند. در واقع روسيه در چند روز گذشته با اظهارات ضد و نقيض مقامات اين کشور درباره ارسال سامانه اس 300 روبرو بوده يعني مسکو با آگاهي از دامنه ي تحريم هاي جديد اعمالي بر ضد ايران توسط برخي از مقامات خود اعلام کرد که سامانه اس 300 در شمول تحريم هاي قطعنامه جديد قرار نمي گيرد اما رفته رفته با اعلام عدم ارسال سامانه به ايران رويکرد جديد  خود را اعلام کرد رويکردي که از نگاه کرملين هوشمندانه است چه اينکه در واقع از يک سو روسيه بر اين نظر است که قرار داد ارسال موشک ها را لغو نکرده است بلکه آن را تا زمان لغو تحريم هاي بر ضد ايران به تعويق انداخته است يعني مسکو مي کوشد تا در ادامه سياست قبلي خود در مورد عدم ارسال سامانه ها به دليل مشکل فني اينک بهانه اي تازه يعني تحريم ها را دليل عدم ارسال سامانه قرار دهد يعني کرملين کوشيد ه است تا با عدم صدور اس 300 به ايران هم چراغ سبزي به واشنگتن و تل آويو (در راستاي عمل به درخواست شان) انجام دهد و از سوي ديگر در مقابل فشارهاي تهران براي تحويل سامانه تحريم هاي بين الملل را باعث عدم تحويل  سامانه اس 300 بداند،دليلي که به نوعي توجيه رفتار چندگانه اين کشور است  در اين حال مسکو که به نيکي از عواقب حقوقي اس 300 به ايران آگاهي دارد (خسارت 400 ميليون دلاري)اکنون مي کوشد تا با پيگيري سياست  جديد خود چنانچه نتوانست اين سامانه  را در شمول تحريم هاي قطعنامه جديد 1929 قرار دهد به نوعي حمايت هاي  غرب و اسرائيل را در پرتو اين رويکرد خود به دست آورد چنانچه  از هم اکنون نيز اين تصميم  مسکو با خشنودي امريکا و برخي شرکاي اروپايي واشنگتن روبرو  شده است.   در هر حال اينک برخي در غرب و اروپا  بر اين نظرند که با اعطاي  امتيازهايي ديگر مي توان مسکو را از اتمام نيروگاه بوشهر برحذر داشت نيروگاهي که هر چند روس ها با تاخيرهاي چندين  ساله  اعلام کرده اند در تابستان به پايان خواهد رسيد  اما نقص عمده روس ها در قبال اس 300  اين گمانه زني را در ميان کارشناسان  بوجود آورده است که     نيروگاه بوشهر روندي همانند اس 300 طي کند روندي که به بهانه جديدي همانند همراهي با تحريم ها به تعليق  خواهد افتاد.آنچه مشخص است در گذشته بسياري بر اهداف سياست خارجي  روسيه رويکرد چندگانه کرملين هشدار داده بوده اما اينک با اعلام موضع جديد اين تهران  است که مي بايد با پيگيري حقوقي خسارت تاخيرهاي چندساله نيروگاه بوشهر  و تاخير يکساله  اس 300 فشارهاي بيشتري به مسکو وارد سازند.


 يک مقام روسي:حمايت مسکو از تحريم ايران اشتباه بود  

گروه سياسي:  نايب رئيس مجلس دوماي روسيه و رهبر حزب "ليبرال دموکرات" اين کشور اعلام کرد: حزب وي تصميم مسکو مبني بر حمايت از تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران را "اشتباه" ارزيابي مي کند. به گزارش ايلنا به نقل ازخبرگزاري نووستي، "ولاديمير ژيرينوفسکي" با انتقاد از راي موافق مسکو به تحريم هاي جديد شوراي امنيت عليه ايران، گفت: "اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران به روابط مسکو و تهران آسيب وارد کرده است." وي ادامه داد: بعد از حمايت مسکو از تحريم هاي جديد عليه ايران، ميليون ها تن در اين کشور در موضعي مقابل روسيه قرار گرفته اند. ژيرينوفسکي در ادامه، آمريکا را مسئول تنش اخير بين تهران و مسکو دانست. بنا بر اين گزارش،  به رغم اثبات همکاري و حسن نيت هسته اي تهران شوراي امنيت سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته چهارمين قطعنامه ضدايراني خود را تصويب کرد. برزيل و ترکيه به اين قطعنامه راي منفي و لبنان هم راي ممتنع داد. 


 گيتس: گزينه نظامي عليه ايران غيرممکن است 

گروه سياسي:  وزير دفاع آمريکا با اذعان به اشتباه بودن صدور قطعنامه عليه ايران، گفت: براي آمريکا و اسرائيل توسل به گزينه نظامي عليه ايران غير ممکن است. به گزارش مهر به نقل از روزنامه نيشن، "رابرت گيتس" روز جمعه پس از برگزاري نشستي با وزراي دفاع ناتو در بروکسل اذعان کرد: با وجود اينکه اعمال دور چهارم تحريم عليه ايران، اين کشور را متقاعد به توقف برنامه هسته اي خود نمي کند، اما آمريکا و اسرائيل گزينه نظامي را عليه ايران انتخاب نمي کنند.وي اعتراف کرد: "باراک اوباما" رئيس جمهوري آمريکا اشتباه بزرگي را در قبال ايران مرتکب شده است، وي مي داند که قطعنامه ضد ايراني هيچ تاثيري بر توقف برنامه هسته اي ايران ندارد.گيتس در ادامه گفت: بسيار زود متوجه مي شويم که اوباما انتخاب درستي را در قبال ايران اتخاذ نکرده است، چرا که قطعنامه راه دوستي با ملت ايران را بست.


 سلطانيه : پس ازدريافت سوخت، تعليق را بررسي مي کنيم 

گروه سياسي: نماينده دائم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي با اعلام اينکه حتي يک ثانيه هم غني سازي اورانيوم را تعليق نخواهيم کرد، خاطرنشان ساخت: ايران تنها درصورتي متوقف کردن غني سازي اورانيوم با غناي بالا را بررسي مي کند که ابتدا سوخت لازم براي راکتور تحقيقاتي تهران را از قدرت هاي جهاني دريافت کند. به گزارش ايسنا، علي اصغر سلطانيه در گفت وگوبا خبرگزاري رويترز اعلام کرد: ما حتي براي يک ثانيه هم فعاليت هاي غني سازي هسته  اي خود را تعليق نخواهيم کرد. سلطانيه در پاسخ به اين که آيا اين شامل اورانيوم با غناي 20 درصد که ايران از چهار ماه پيش  آ غاز کرد نيز مي شود، گفت: بله، البته. ايران سال گذشته پس از آن که درباره تبادل سوخت هسته اي با آمريکا، فرانسه و روسيه به نتيجه نرسيد، فعاليت هاي خود در زمينه غني سازي را افزايش داد. هدف از اين تبادل سوخت، کاهش تنش ها يا خارج کردن بخشي از اورانيوم با غناي پايين از ايران بود. ترکيه و برزيل ماه گذشته بخش هايي از اين توافق نامه را به اميد اين که بتوانند لزوم اعمال تحريم ها را از بين ببرند، احيا کردند. اما آمريکا فرانسه و روسيه شک و ترديد خود را نسبت به اين پيشنهاد ابراز داشته و در يک واکنش مشترک مدعي شدند، اين توافق نامه که بين ايران، برزيل و ترکيه امضا» شده به نگراني هاي اصلي درباره برنامه هسته  اي ايران نمي پردازد. اين سه قدرت جهاني گفتند، ايران بايد غني سازي اورانيوم با غناي بالا را متوقف کند.  سلطانيه گفت: اين کشورها در حال وقت تلف کردن هستند. وي"با اشاره به توليد ايزوتوپ در راکتور تحقيقاتي ايران که براي درمان بيماران مبتلا به سرطان مورد استفاده قرار مي گيرد، افزود:اين کشورها عزم سياسي براي کمک به اين فعاليت انسان دوستانه" را ندارند.  سلطانيه با بيان اين که "تا الان سوخت بايد در هسته ي راکتور مي بود"، افزود: تهران در حال بررسي واکنش اين سه قدرت جهاني است.  نماينده ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي خاطرنشان کرد: وقتي که سوخت در هسته  راکتور قرار ندارد و هيچ گونه ضمانت قانوني مبني بر اين که ما سوخت را دريافت مي کنيم، وجود ندارد، مطمئنم که اگر شما هم جاي ما بوديد همان کاري را که ما اکنون در حال انجام آن هستيم انجام مي داديد و به غني سازي 20 درصد ادامه مي داديد.  سلطانيه در پاسخ به اين که آيا اين به اين مفهوم است که آيا ايران زماني اين کار را متوقف مي کند که سوخت را دريافت کند، گفت: آن موقع زمان مناسبي براي فکر کردن درباره  آن است. 


 ادعاي همکاري رياض با تل آويو عليه ايران 

گروه سياسي:  يک روزنامه  انگليسي مدعي شد، عربستان به رژيم صهيونيستي اجازه  استفاده از حريم هوايي  خود در صورت حمله به تاسيسات هسته  اي ايران را داده است.  به گزارش ايسنا، روزنامه  انگليسي تايمز به نقل از منابع دفاعي در خليج فارس مدعي شد ،رياض موافقت کرده است به رژيم صهيونيستي اجازه دهد از يک راهروي باريک از حريم هوايي اش در شمال عربستان براي کاهش فاصله براي رسيدن به ايران استفاده کند.  اين روزنامه در ادامه مدعي شد: رياض براي اين که مطمئن شود بمب افکن هاي رژيم صهيونيستي بدون مزاحمت عبور مي کنند آزمايشاتي را انجام داده است تا مطمئن شود که در لحظه  عبور اين بمب افکن ها جت هاي خودش آماده نيستند و سيستم هاي دفاعي موشکي اش نيز فعال نمي شوند، پس از اين که هواپيماهاي رژيم صهيونيستي عبور مي کنند سيستم هاي دفاع هوايي عربستان به حالت آمادگي کامل برخواهند گشت.  يک منبع دفاعي آمريکا در منطقه مدعي شد: عربستاني ها اجازه  خود را به اسراييل داده اند که از بالاي سرشان عبور کند و خود را به نديدن بزنند. آنها آزمايش هايي را انجام دادند تا مطمئن شوند که جت هاي خودشان آماده نبوده و به کسي شليک نمي شود. اينها همگي با توافق وزارت خارجه  آمريکا انجام گرفته است.  برخي منابع در عربستان مدعي شدند، در داخل حلقه هاي دفاعي اين کشور اين آگاهي وجود دارد در صورتي که رژيم صهيونيستي تصميم به حمله بگيرد چنين توافقي وجود خواهد داشت.  يکي از اين منابع مدعي شد ما به اسراييل اجازه مي دهيم عبور کند و خود را به نديدن مي زنيم.  اين روزنامه در ادامه مدعي شد: چهار هدف براي هر گونه حمله به ايران، تاسيسات غني سازي اورانيوم در نطنز و قم، تاسيسات ذخيره  گاز در اصفهان و راکتور آب سنگين در اراک خواهد بود.  اين گزارش افزود:اهداف ثانويه شامل راکتور آب سبک در بوشهر است.  اين روزنامه در ادامه نوشت: رد شدن از فراز عراق نيازمند حداقل توافقي خاموش با اين حمله از جانب واشنگتن است. تاکنون دولت باراک اوباما از دادن اجازه براي اين کار خودداري کرده است، چرا که به دنبال يک راه حل ديپلماتيک براي حل مساله  هسته  اي ايران است. تحليلگران نظامي مي گويند; اسراييل تنها به دليل ناتواني اش در جلب اتفاق نظر جمعي آمريکا و کشورهاي عربي تاکنون دست به اقدامي نزده است. تحليلگران نظامي گفته اند، شک دارند يک حمله  نظامي براي نابود کردن تاسيسات هسته  اي کليدي ايران که در زير زمين يا در داخل کوه ها قرار دارند کافي باشد. اين روزنامه در ادامه نوشت: مقامات اسراييلي روز جمعه از اظهارنظر درباره  جزييات حمله  احتمالي به ايران که بنيامين نتانياهو، نخست وزير اين رژيم از منتفي کردن آن خودداري کرده است، سر باز زدند. براساس اين گزارش، مير داگان، رييس موساد سال گذشته با مقامات اطلاعات جاسوسي عربستان ديدار کرد تا از آنها اطمينان بگيرد در صورتي که هواپيماهاي اسراييلي به حريم فضايي عربستان در طول حمله تجاوز کنند رياض اين اقدام را ناديده خواهد گرفت. هر دو دولت اين گزارشات را انکار کردند.


 لاوروف: ايران نمي تواند عضو سازمان شانگهاي شود 

گروه سياسي: وزير امور خارجه روسيه با اشاره به شرايط جديد عضويت در سازمان همکاري هاي شانگهاي، اعلام کرد:تا زماني که ايران تحت تحريم هاي شوراي امنيت قرار دارد نمي تواند به عضويت اين سازمان درآيد. به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري "ريانوواستي"، "سرگئي لاوروف" در رابطه با شرايط پذيرش عضو جديد در سازمان همکاري هاي شانگهاي که در نشست اين سازمان به تصويب رسيد، گفت: ايران تا زماني که تحريم هاي بين المللي عليه وي وجود دارد، نمي تواند به سازمان شانگهاي بپيوندد، اما وي مي تواند موقعيت ناظر را داشته باشد. لاوروف روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران، تصريح کرد: اين شرايط به ايران اجازه نمي دهد به عضويت سازمان همکاري هاي شانگهاي درآيد. در سند مشخصا آمده است که يکي از ضوابط براي عضويت، لزوم عدم قرارداشتن تحت تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد است. وزير امور خارجه روسيه در توضيح اين مطلب، گفت: اين شرايط درباره تحريم هاي دو جانبه اي که در کنار تحريم هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد اعمال مي شوند، صدق نمي کند. وي در ادامه افزود: اين محدوديت ها در شرايط، به دولت هايي که تحت تحريم قرار دارند اجازه مي دهد، به عنوان ناظر در ترکيب سازمان حضور داشته باشند.


 برگزاري نشست مشترک اعراب با اتحاديه اروپا درباره ايران 

گروه سياسي: وزيران خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس و همتايان اروپايي شان فردا در نشستي در لوکزامبورگ مساله جزاير سه گانه ايراني را مورد بررسي قرار مي دهند. به گزارش ايسنا، عبدالرحمان بن حمد العطيه ، دبيرکل شوراي همکاري خليج فارس، گفت: قبل از برگزاري اين نشست، نشست هماهنگي ميان وزيران خارجه کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس با هدف بررسي مسائل و برنامه هاي کاري مندرج در دستور کار شوراي وزيران از جمله راه هاي تقويت همکاري ميان کشورهاي عضو شورا و اتحاديه اروپا بررسي مي شوند.  به نوشته روزنامه اماراتي الاتحاد، العطيه با ادعاي مظحک و تکراري اشغال جزاير سه گانه از سوي ايران، خاطرنشان کرد: اين مساله در راس موضوعات مورد بررسي نشست وزيران خارجه کشورهاي عضو شورا و اتحاديه اروپا قرار دارد.


  مهمان پرست با تاکيد برکوتاه نيامدن تهران;
 آمريکا متوجه نشده که با ايران چطور بايد رفتار کند 


گروه سياسي: سخنگوي وزارت امور خارجه با اعلام اينکه آمريکا هنوز متوجه نشده که با ايران چطور بايد رفتار کند، خاطرنشان کرد:ايران همراهي کشورها را با آمريکا به خاطر منافع زودگذر درست نمي داند چراکه اين موضوع به نفع آنها نيست.به گزارش فارس، رامين مهمان پرست که ديروز در نشست هاي ماهانه دانشگاه شاهد سخن مي گفت ، در پاسخ به سوالي در خصوص رابطه با آمريکا، گفت: غير از رژيم صهيونيستي که اساسا براي آن مشروعيت قائل نيستيم با هر کشوري در شرايط برابر و عادلانه مي توانيم رابطه داشته باشيم، اما تا زماني که در بين مسئولين آمريکا روابط با ديگر کشورها بر اساس حقوق متقابل ايجاد نشود رابطه حاصل شده مفيد نخواهد بود. اگر آنها متوجه اشتباهات خود شدند و از موضع برابر سخن گفتند ما هم مي توانيم رابطه داشته باشيم. سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: آمريکا هنوز متوجه نشده است که با ايران چطور بايد رفتار کند. خرده تاريخ تمدن ايران از تاسيس آمريکا بيشتر است. مهمان پرست در خصوص رفتارهاي روسيه و چين در قبال ايران نيز با اشاره به تلاش هاي اين کشورها براي تضعيف قطعنامه هاي صادره عليه تهران، گفت:  ما اين نوع حوادث را زودگذر مي دانيم و معتقديم که منافع بلندمدت کشورها بايد حاکم بر روابط دو کشور باشد. ما همراهي کشورها را با آمريکا به خاطر منافع زودگذر درست نمي دانيم و تصور مي کنيم اين موضوع به نفعشان نيست. وي با بيان اينکه غرب با اين قعطنامه ها در صدد است ما را از حقوقمان محروم کند، خاطرنشان کرد: اگر قرار بود به دليل فشار دست از اصول خود برداريم دست به انقلاب نمي زديم. سخنگوي وزارت امور خارجه سياست چماق و هويج غرب را يک سياست مسخره دانست که ملت ايران آن را توهين به خود مي داند و يادآور شد: ما بارها گفته ايم که اهل منطقيم و اگر ما را قانع کردند قبول مي کنيم، اما اگر قانع نکردند يکپارچه جلوي آنها مي ايستيم و به هيچ وجه از حقوق خود کوتاه نمي آييم. وي با اشاره به تاثيرگذاري ايران در سطح منطقه و بين الملل گفت: اگر ما کشور تاثيرگذاري نبوديم اين بحث ها مطرح نبود.  مهمان پرست در خصوص بهانه تراشي آمريکا نسبت به فعاليت هاي هسته اي ايران نيز گفت: هيچ کس جز آمريکا مسلط  تر از اين نيست که مطمئن باشد اهداف هسته اي ما صلح آميز است اما بهانه و فشار مي آورد، آنها استانداردهاي دوگانه را عليه ما به کار مي برند.  سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشور، ادامه داد: غرب معني دموکراسي را هر نفر يک راي مي داند اما در کشور ما هر سال يک انتخابات برگزار مي شود و ما تحت فشاريم، در حاليکه در برخي کشورهاي همسايه مان حتي يک انتخابات هم نبوده و غرب از اين کشورها حمايت مي کند.  مهمان پرست در خصوص موضع گيري ايران نسبت به رفتارهاي روسيه و چين گفت: همه مسئولين احساس تعهد و تکليف دارند اما بسياري از اقدامات ما عمومي نمي شود. در ملاقات ها تذکر داده مي شود، برخورد مي شود و عمل متقابل صورت مي گيرد که اين يک موضوع متداول در سياست خارجي است.  سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: ما به روسيه و چين وابستگي نداريم و اگر در روابط خدشه اي وارد شود آنها خود را از مزاياي ارتباط، محدود کرده اند.  مهمان پرست با اشاره به مصوبه مجلس مبني بر توليد 20 هزار مگاوات برق هسته اي گفت: اين يک پروژه اقتصادي است که بسياري به دنبال آن هستند و روسيه که اولين نيروگاه را ساخته، حتما دوست دارد بقيه آن را به عهده بگيرد اما اگر تعلل کند کشور ديگري وارد خواهد شد.  وي در خصوص روابط ايران و ترکيه و قدرت روزافزون اين کشور گفت: ترکيه قوي و موثر در منطقه هيچ تعارضي با منافع ايران ندارد، اينکه کشورهاي مستقل و تاثيرگذار در دنياي امروز با کمک يکديگر و براي جامعه  نظامي جديد تلاش کند يک پيروزي بزرگ براي کشورهايي است که وضعيت موجود را نمي پسندد.  سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر ما کشورهاي قدرتمند در منطقه متحد باشيم، دليلي براي حضور کشورهاي فرامنطقه اي در ورود به منطقه براي ايجاد صلح وجود نخواهد داشت.  مهمان پرست افزود: اگر جمهوري اسلامي در صحنه فعاليت هسته اي به تنهايي به دفاع مي پرداخت بهتر بود، يا با ترکيه و برزيل که کشورهاي بزرگ و قدرتمندي هستند. اينکه بتوانيم کشورهاي بزرگ دنيا را در مسير اهداف خود قرار دهيم يک توفيق بزرگ است و اين موضوع براي آمريکا و غرب گران تمام شده است. مهمان پرست در خصوص حاشيه هاي مراسم ارتحال امام خميني (ره) نيز با بيان اينکه هر زمان مسئولين و مردم وحدت بيشتري با يکديگر داشته باشند ما از موضع قوي تري در بيرون سخن مي گوييم، گفت: شاخص و ملاک ما درگذشته امام بود و هم اکنون مقام معظم رهبري و ما بنا بر توصيه اکيد مقام معظم رهبري، وحدت، کنار گذاشتن اختلافات و عدم اجازه رخنه فتنه گران و آ شوب طلبان را دنبال مي کنيم.  مهمان پرست در پاسخ به اين سوال که توليد سوخت 20 درصد در داخل با مبادله سوخت براي گرفتن سوخت 20 درصد چه موضوعيتي دارد، اظهار داشت: توليد سوخت 20 درصد جزو اهداف بلندمدت ما نيست چرا که کاربرد ندارد و ما به مقدار محدودي به آن نياز داريم. وي با بيان اينکه در عصر جديد مهمترين موضوع توليد سوخت است، گفت: دنيا در آينده به سوخت 5.3 درصد نيازمند است و ما به اين سمت حرکت مي کنيم.  سخنگوي وزارت امور خارجه  در خصوص کاهش سطح روابط با انگليس با بيان اينکه اين موضوع بايد در شوراي عالي امنيت ملي تصميم گيري شود، گفت: تاکنون موضوعي دائر بر کاهش يا قطع رابطه سياسي ذکر نشده، اما در مورد ساير حوزه ها از جمله حوزه اقتصادي، اين موضوع مطرح شده است.  وي در خصوص روابط ايران با کشورهاي حوزه آمريکاي لاتين، با بيان اينکه روابط اقتصادي کشورها با يکديگر بر روي روابط سياسي آنها تاثيرگذار است، گفت: اگر بتوان در آفريقا و آمريکاي لاتين منافعي را براي بخش هاي مختلف اقتصادي کشور تامين کرد، چرا اين کار را نکنيم. در آمريکاي لاتين زمينه هاي بسيار خوبي براي حضور شرکت هاي ايراني است و اين کشورها از نظر مالي وضعيت خوبي دارند، اما به خاطر اختلافاتي که با آمريکا و برخي کشورها دارند، نمي توانند از آنها تکنولوژي بگيرند. سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر بتوان در اين کشورها پروژه گرفته و درآمد کسب کرد، چرا نبايد اين کار را بکنيم. مهمان پرست با ذکر اين نکته که روابط خوب ما با ساير کشورها به جنبه هاي ديگري از جمله همکاري هاي بين المللي گسترش مي يابد، يادآور شد: اگر ما در حياط خلوت غرب، دوستان خود را داشته باشيم بهتر است يا اينکه آنها وارد حياط خلوت ما شوند.  وي در پايان با بيان اينکه ما در پي گسترش روابط خود با کشورهاي دنيا هستيم، گفت: هم اکنون درگيري ها وارد حريم رژيم صهيونيستي شده است و هر چه خاکريزهاي دفاع از کشورمان را دورتر کنيم، مردم ما نيز آسيب کمتري را مي بينند و بيشترين آسيب را خود آنها خواهند ديد. 


 ميز خبر  

    شوراي نگهبان: مصوبات مدنظر دولت لازم الاجرا است 
گروه سياسي:  سخنگوي شوراي نگهبان با اعلام ارسال پاسخ نامه  رييس جمهور به آيت الله جنتي از سوي شوراي نگهبان، به ارائه توضيحاتي در اين خصوص پرداخت و اعلام کرد که طي چند روز آينده متن نامه شوراي نگهبان منتشر خواهد شد. عباسعلي کدخدايي در گفت وگو با ايسنا، اظهارکرد:" در پاسخ به نامه رييس جمهور شوراي نگهبان نامه اي را تنظيم و براي رييس جمهور ارسال کرد که در اين نامه توضيحاتي درخصوص سه مورد مطرح شده ارائه شد." سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اينکه اين شورا درخصوص سه مصوبه  اي که در نامه رييس جمهور ذکر شده توضيحاتي را بيان کرد، افزود:" درخصوص مصوبه هاي الحاق موادي به قانون ساماندهي، حمايت از توليد و عرضه مسکن و پذيرش دانشجو در آموزشکده هاي فني و حرفه اي، مراکز تربيت معلم و دانشگاه شهيد رجايي اعلام کرديم که مصوبات مذکور از نظر شوراي نگهبان قانون تلقي شده و لازم الاجرا است." اين عضو حقوقدان شوراي نگهبان ادامه داد:" مورد سوم نامه اي ازسوي رييس مجلس به رييس جمهور بود که رونوشت  آن براي شورا ارسال شد. رييس مجلس اشتباه تايپي را مطرح کرده بودند که نظر شوراي نگهبان اين است که مانند ساير مصوبات براي ما ارسال شده تا شورا اعلام نظر کند." کدخدايي خاطرنشان کرد:" در نامه شوراي نگهبان ذکر شده که اگر دولت نظراتي در مورد مصوبات دارند مي توانند هنگام طرح در مجلس با نمايندگان در ميان گذارند." وي همچنين يادآور شد:" چنانچه رييس جمهور درباره برخي اصول قانون اساسي بررسي بيشتري را احساس مي کنند مي توانند از شوراي نگهبان تقاضاي تفسير اصول قانون اساسي را نمايند." وي در پايان اعلام کرد:" طي چند روز آينده متن نامه شوراي نگهبان منتشر خواهد شد." محمود احمدي نژاد در نامه اي به آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان که هفته پيش منتشر شد، اعلام کرد: برخي طرح هاي مصوب مجلس با قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران انطباق ندارد. 
     اتحاديه اروپا درپي اقدامات يکجانبه عليه ايران
گروه سياسي: با وجود تاکيد تهران بر بي ارزش بودن اعمال تحريم ها و تداوم فعاليت هاي صلح آميز هسته  اي ايران، برخي ديپلمات ها اعلام کردند; اتحاديه  اروپا قرار است در تداوم اتخاذ مواضع ضد ايراني خود با اقداماتي بيشتر تحريم هاي جديد سازمان ملل عليه ايران را تقويت کند و خود تحريم هايي را به ويژه در بخش انرژي عليه تهران اعمال کند.  به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه مدعي شد، در صورتي که پيش نويسي که به دست اين خبرگزاري رسيده است، توسط 27 عضو اتحاديه  اروپا حمايت شود، اروپا اقداماتي را به ويژه در زمينه  "بخش هاي کليدي صنعت نفت و گاز و با ممنوعيت هايي که شامل سرمايه گذاري هاي جديد، نقل و انتقال فن آوري، تجهيزات و خدمات خواهد بود" اتخاذ خواهد کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اقداماتي که اتحاديه  اروپا قصد دارد به تحريم هاي سازمان ملل بيفزايد قرار است روز دوشنبه(فردا) توسط وزيران خارجه کشورهاي اروپايي در لوکزامبورگ و توسط سران اين کشورها روز پنج شنبه در بروکسل بررسي شود. در پيش نويس پيشنهادي اتحاديه  اروپا، تحريم ها در بخش تجارت بر روي محصولاتي متمرکز خواهد شد که مي تواند براي بخش نظامي مفيد باشد و شامل محدوديت هاي بيش تري عليه بيمه  تجاري خواهد بود. پيشنهادات پيش نويس اتحاديه  اروپا علاوه بر آن شامل متوقف کردن فعاليت چندين بانک ايراني ديگر و "محدوديت هايي بر روي بانکداري و بيمه" خواهد بود. تحريم ها در بخش نقل و انتقالات به ويژه بر روي خطوط کشتيراني جمهوري اسلامي ايران که آمريکا مدعي است براي وزارت دفاع ايران حمايت لجستيک فراهم مي کند و نيز محموله هاي هوايي ايران اعمال خواهد شد. اتحاديه  اروپا علاوه بر آن ممنوعيت هاي جديد براي ويزا و انسداد دارايي هاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران را نيز در نظر دارد. اقدامات جديد در متن پيش نويس قرار دارد و به طور رسمي توسط سران اتحاديه  اروپا در بروکسل تصويب خواهد شد. ديپلمات يکي از کشورهاي مهم اتحاديه  اروپا روز جمعه اعلام کرد: "هنوز گفت وگوهاي بيش تري درباره  اين متن نياز است"، اگر چه 27 کشور عضو اتحاديه  اروپا ماه ها است که در حال گفت وگو درباره  تحريم هاي اضافي هستند. منابع ديپلماتيک گفتند که اگر نشست روز پنج شنبه به طور رسمي از اين تحريم ها حمايت کند جزييات آن در ماه آينده تکميل خواهد شد. ويليام هيگ، وزير امور خارجه  انگليس روز پنج شنبه در برلين گفت: "بسيار مهم است که اتحاديه  اروپا اقدامات بيشتري را اتخاذ کند تا نشان دهد که آماده است از وزن خود در جهان در زمينه  اين مساله و مسائل ديگر استفاده کند". اتحاديه  اروپا بر رويکرد دو سويه  خود در قبال ايران و دري که همچنان به روي مذاکرات باز است، تاکيد دارد. در همين راستا کاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه  اروپا  نيز روز چهارشنبه پيشنهاد گفت وگو با مذاکره کننده  هسته  اي ايران را "در اولين فرصت" داد. اشتون خواستار از سرگيري مذاکرات با ايران از جانب انگليس، فرانسه، چين، آلمان، روسيه و آمريکا است. دفتر اشتون به نقل از وي گفت: تحريم ها پايان بازي يا راه حل نهايي نيستند. آنها بخشي از يک رويکرد دو سويه هستند. ما اميدواريم که تصميم امروز ايران را به ميز مذاکرات بازگرداند.
    ارائه طرح حفظ شان و منزلت مجلس در آينده نزديک 
گروه سياسي:  معاون نظارت مجلس از به جريان افتادن مجدد طرح حفظ شان و منزلت مجلس شوراي اسلامي خبر داد و گفت: تعداد زيادي از نمايندگان تا کنون اين طرح را امضا کرده اند و به زودي طرح مزبور تقديم هيات رئيسه مي شود.محمدرضا باهنر در گفت و گو با خانه ملت، اظهارداشت: در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص نظارت درون سازماني مجلس بر عملکرد نمايندگان، "طرح حفظ شان و منزلت مجلس شوراي اسلامي" که در سال 1383تقديم مجلس هفتم شده بود، دوباره به جريان افتاده است  و تعداد زيادي از نمايندگان  تا کنون اين طرح را امضا کرده اند  و به زودي به هيات رئيسه تقديم خواهد شد.وي افزود: همچنين بر اساس اصل نود قانون اساسي هر کس  شکايتي  از طرز کار مجلس  يا قوه  مجريه  يا قوه  قضاييه  داشته  باشد، مي  تواند شکايت  خود را کتبا به  مجلس  شوراي  اسلامي  عرضه  کند. مجلس  موظف  است  به  اين  شکايات  رسيدگي  کند و پاسخ  کافي  دهد و در مواردي  که  شکايت  به  قوه  مجريه  و يا قوه  قضاييه  مربوط است  رسيدگي  و پاسخ  کافي  از آنها بخواهد و در مدت  متناسب  نتيجه  را اعلام  نمايد و در موردي  که  مربوط به  عموم  باشد به  اطلاع  عامه  برساند.نماينده تهران  گفت: بنابراين کميسيون اصل نودم قانون اساسي به طور طبيعي مسئوليت رسيدگي به شکايات مردم از هر سه قوه را دارد و اگر فردي از نماينده اي ، سو» استفاده اي ديده باشد مي تواند به اين کميسيون شکايت کند.معاون نظارت مجلس تاکيد کرد:البته نکته اي که مغفول مانده است، اين است که  توصيه هاي مقام معظم رهبري تنها  مربوط به انضباط مالي و اخلاقي نمايندگان نبود بلکه ايشان به کارآمدي نمايندگان تاکيد داشتند چون در حال حاضر بخش عمده اي از وقت نمايندگان صرف رسيدگي به امور حوزه انتخابيه مي شود که البته ضرورت دارد ولي نه به قيمت فراموش کردن  وظيفه اصلي نمايندگان که قانونگذاري و نظارت است.باهنر اظهارداشت: رسيدگي به ارباب رجوع و حوزه انتخابيه ضروري است ولي مستحب است ، آنچه واجب است انجام وظيفه قانونگذاري و نظارت است که بايد اين بخش را فعال کنيم .
    نماينده اهر خواستار توجه جدي به اصل 15 قانون اساسي شد
گروه سياسي
:   نماينده اهر و هريس در مجلس شوراي اسلامي خواستار توجه جدي به اصل 15 قانون اساسي در تصويب لايحه برنامه پنجم توسعه در مجلس شد. غلامحسين مسعودي ريحان در گفت وگو با خانه ملت با اعلام اين مطلب، افزود:با توجه به اصل 15 قانون اساسي که آموزش زبانهاي  محلي  و قومي  را در مدارس آزاد دانسته  ما با ارائه پيشنهادي به کميسيون آموزش خواستار توجه جدي به اين اصل در تصويب لايحه برنامه پنجم شديم.عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس سپس با يادآوري اينکه اکثر آنهايي که به زبان هاي محلي صبحت مي کنند توانايي خواندن و يا نوشتن زبان خود را ندارند، افزود: اين امر منجر به اين مي شود که جوانان به دليل عدم آشنايي با فرهنگ محلي خود به فرهنگ بيگانه روي آورده و فرهنگ غني مناطق خود را فراموش کنند.وي با اشاره به توصيه مقام معظم رهبري به مقابله با تهاجم فرهنگي اظهار کرد: توجه دادن جوانان مناطق مختلف کشور به فرهنگ و زبان بومي خود يکي از راه هاي مقابله با فرهنگ کشورهاي بيگانه است که اين راه بايد از طريق آموزش زبان محلي در مدارس آغاز شود. نماينده اهر و هريس در اين راستا از پيشنهاد خود به کميسيون آموزش براي توجه جدي به اصل 15 قانون اساسي در تصويب لايحه برنامه پنجم توسعه خبرداد و گفت: اجراي اين اصل مسکوت مانده قانون اساسي باعث آن خواهد شد که جوانان مجذوب فرهنگ غرب نشده و بتوانند با اسطوره هاي علمي و فرهنگي خودشان آشنا شوند.براساس اصل 15 قانون اساسي، "زبان  و خط رسمي  و مشترک  مردم  ايران  فارسي  است.  اسناد و مکاتبات  و متون  رسمي  و کتب  درسي  بايد با اين  زبان  و خط باشد ولي  استفاده  از زبانهاي  محلي  و قومي  در مطبوعات  و رسانه  هاي  گروهي  و تدريس  ادبيات  آنها در مدارس ، در کنار زبان  فارسي  آزاد است. "
  تکليف طرح تجميع انتخابات اين هفته در مجلس روشن مي شود 
گروه سياسي:  طرح تجميع انتخابات دوره چهارم شوراها و رياست جمهوري اين هفته در صحن علني مجلس بررسي مي شود.عبدالحسين ناصري سخنگوي کميسيون سياست داخلي و شوراها در گفتگو با خانه ملت با اعلام اين خبر،افزود: اين طرح پيش از اين در کميسيون شوراها و سياست داخلي به تصويب رسيده و اميدواريم که نمانيدگان در صحن علني نيز به آن راي مثبت بدهند.


 صالحي:نمي گذاريم راکتور تحقيقاتي تهران خاموش شود  

گروه سياسيي: رييس سازمان انرژي اتمي با اعلام اينکه نمي گذاريم راکتور تحقيقاتي تهران خاموش شود به کشورهاي غربي هشدار داد،  خود را بيش از اين در بن بست قرار نداده و با پذيرش تبادل سوخت، برون رفت آبرومندانه اي از موضوع هسته اي ايران داشته باشند. به گزارش ايرنا، علي اکبر صالحي که ديروز در شوراي سردبيري خبرگزاري جمهوري اسلامي شرکت کرده بود با بيان اين مطلب به کشورهاي غربي توصيه کرد بيش از اين در باتلاق خود ساخته در مورد برنامه هاي هسته اي ايران فرو نروند. رييس سازمان انرژي اتمي، تصريح کرد: بهترين راه براي برون رفت آبرومندانه کشورهاي غربي از موضوع   هسته اي ايران، پذيرش تبادل سوخت است.  براساس بيانيه 3 جانبه تهران، که به امضاي ايران، ترکيه و برزيل رسيده است، جمهوري اسلامي اعلام کرده است حاضر است در ازاي 1200 کيلوگرم اورانيوم کم غني شده خود، 120 کيلوگرم سوخت 20 درصدي مورد نياز نيروگاه تهران را در ترکيه به امانت بگذارد.رييس سازمان انرژي اتمي همچنين در ادامه اين جلسه در پاسخ به سوالي با اشاره به قول سفير ژاپن مبني بر اينکه توکيو آمادگي دارند پس از توافق ايران با مبادله سوخت در زمينه ساخت نيروگاه هسته اي با تهران همکاري کند،گفت: اکنون که بيانيه تهران در زمينه تبادل سوخت صادره شده است، از ژاپن انتظار مي رود قول خود را عملياتي کند.     صالحي، ياداور شد: سفير ژاپن مدتي پيش از امضاي بيانيه تهران اعلام کرد که کشورش آمادگي دارد در زمينه ساخت نيروگاه هاي جديد هسته اي براي ايران، وارد همکاري شود. به گفته صالحي، تمايل توکيو براي همکاري هاي هسته اي با تهران به ويژه در زمينه ساخت نيروگاه هاي جديد به حدي است که ژاپن تاکيد دارد، ايران براي عقد قرارداد با ساير کشورها براي ساخت نيروگاه هاي جديد عجله نکند.  رييس سازمان انرژي اتمي همچنين از انجام مراحل پاياني آخرين تست نيروگاه بوشهر موسوم به "تست آب گرم " خبر داد و گفت: اين تست ظرف مدت يک هفته پايان خواهد يافت. وي با بيان اينکه هم اکنون متخصصين ايراني و روسي با جديت در نيروگاه بوشهر مشغول به کار هستند، گفت: اگر اين تست بدون مشکل انجام شود، تست ديگري باقي نمي ماند و بعد از بازبيني نهايي، کار انتقال سوخت انجام خواهد و نيروگاه در شهريور ماه امسال به بهره برداري مي رسد.  صالحي در خصوص مکان يابي براي ايجاد سايت هاي جديد غني سازي، گفت: اميدواريم تا پايان امسال بتوانيم يک محل را با در نظرگرفتن تمامي جوانب آن براي ايجاد يک سايت جديد غني سازي مشخص کنيم، ضمن اينکه کار را با عجله انجام نمي دهيم، بلکه بايد بادقت و حساسيت بالا کار دنبال شود. رييس سازمان انرژي اتمي در خصوص ساخت صفحه هاي سوختي مربوط به توليد سوخت 20 درصد، گفت: سعي مي کنيم به گونه اي عمل کنيم راکتور تهران هيچ گاه خاموش نشود. صالحي با بيان اينکه صفحه سوخت مجازي ساخته شده و از طريق رسانه هاي تصويري به تمام دنيا نشان داده شد، اظهار داشت: در اين صفحه سوخت مجازي از عنصر مس به جاي اورانيم استفاده شده و در غلاف آلومينيومي آن که از آلياژ خاصي ساخته شده، قرار داده شده است. وي با بيان اينکه در مراحل بعدي از عناصري که شباهت بيشتري به اورانيوم دارند، در ساخت صفحه سوخت مجازي استفاده خواهد شد و اين تجربه ادامه خواهد يافت تا به مرحله نهايي يعني قرار دادن اورانيوم در غلاف آلومينيومي برسيم. صالحي در پاسخ به اين سوال که اين تجربه ها چقدر زمان مي برد، تاکيد کرد: به گونه عمل مي کنيم که راکتور تحقيقاتي تهران هيچ گاه خاموش نشود.  صالحي در پاسخ به سوالي در رابطه با استفاده از ليزر براي غني سازي تصريح کرد: غني سازي با ليزر به هيچ عنوان صرفه اقتصادي ندارد. توانايي ليزري ما بسيار بالا رفته است ولي نه اينکه بخواهيم با ليزر غني سازي کنيم زيرا نه اقتصادي است و نه برنامه اي براي آن داريم.  صالحي در پاسخ به سوالي در رابطه با ادامه مذاکرات با گروه 1+5، اظهار داشت: ما همواره اعلام کرده ايم آماده گفتگو هستيم و آنها هستند که هر بار يک پيش شرط اعلام مي کنند در حاليکه جمهوري اسلامي اعلام کرده است، براساس 2 بسته پيشنهادي در هر زماني با کشورهاي 1+5 وارد گفتگو خواهد شد. وي تصريح کرد: آنها گفتگو را طبق تعريف خود مطرح کنند و اين مشکل خود آنهاست آقاي جليلي بارها اعلام کردند که آمادگي مذاکره دارند.  


 پوتين: تحويل موشک هاي"اس 300" به ايران تعليق مي شود 

گروه سياسي: نخست وزير روسيه اعلام کرد، کشورش تحويل موشک هاي "اس 300" به ايران را به حالت تعليق درمي آورد. به گزارش ايلنا به نقل از بي بي سي، "ولاديمير پوتين" در جريان ديدار با "نيکلا سارکوزي"، رئيس جمهوري فرانسه گفت: مسکو در راستاي همراهي با قطعنامه تازه شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران، تحويل سيستم هاي دفاعي "اس 300" به اين کشور را به حالت تعليق درمي آورد. پيش از اين "سرگئي لاوروف"، وزير خارجه روسيه گفته بود، فهرست انواع تسليحاتي که فروش آنها به ايران ممنوع است، در حکمي توسط رئيس جمهوري روسيه مشخص خواهد شد. لاوروف در حاشيه اجلاس سازمان همکاري شانگهاي در تاشکند به خبرنگاران گفت: تدوين اين حکم بلافاصله بعد از تصويب قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران آغاز شده است. اين درحالي است که سخنگوي وزارت خارجه روسيه پيش از اين گفته بود، قطعنامه جديد شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران، شامل قرارداد فروش موشک هاي پيشرفته "اس 300"به اين کشور نخواهد شد.   "آندره نسترنکو" با اشاره به قطعنامه 1929 شوراي امنيت سازمان ملل متحد که به رغم اثبات همکاري و حسن نيت هسته اي ايران چهارشنبه هفته پيش صادر شد، تاکيد کرد: اين قطعنامه سيستم دفاع موشکي را در بر نمي گيرد.  در همين زمينه "ميخائيل ديمتريف"، رئيس سرويس همکاري نظامي-تکنولوژيک که کار نظارت بر قراردادهاي نظامي را برعهده دارد نيز گفت: چهارمين قطعنامه تحريمي شوراي امنيت شامل صدور سيستم هاي تدافعي مانند موشک هاي ضدهوايي "اس 300"    نمي شود. ديمتريف تاکيد کرد: قرارداد فروش اين سيستم هاي دفاعي به ايران در مسير اجرا قرار دارد. وي همچنين گفت: قطعنامه جديد، زمينه هاي همکاري در عرصه نظامي بين روسيه و ايران را محدود نکرده است.  قرارداد عرضه سيستم هاي "اس 300"    به ايران ماه دسامبر سال 2005 ميلادي امضا شده بود اما به طور رسمي از اجرايي شدن اين قرارداد گزارشي منتشر نشده است.  مقام هاي روس تاکيد مي کنند که عرضه سيستم هاي رهگيري موشکي به ايران جنبه اي کاملا دفاعي داشته و با هيچ کدام از قوانين بين المللي تناقضي ندارد. سامانه دفاع هوايي "اس 300" ويژه دفاع از موسسات صنعتي، نهادهاي دولتي، پايگاه هاي نظامي و مقرهاي فرماندهي در برابر حملات هوايي و فضايي دشمن است. اين سيستم قادر به نابود کردن اهداف بالستيک بوده و از قابليت وارد کردن ضربه به اهداف زميني نيز برخوردار است. جديدترين مدل سيستم "اس 300" مي تواند هواپيماهاي دشمن را در فاصله 150 کيلومتري و ارتفاع 27 کيلومتري نابود کند. پيش از اين روسيه مجموعه هاي ضدهوايي موشکي تور-ام1 را با برد شليک 12 کيلومتر به ايران عرضه کرده بود. 


  نايب رئيس کميسيون سياست خارجي مجلس مطرح کرد:
 3 پيشنهاد هسته اي براي واکنش فوري به قطعنامه  

گروه سياسي: نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در واکنش به قطعنامه اخير عليه ايران بر ضرورت تصميم فوري براي کاهش روابط ايران و آژانس ، تجديد نظر در بيانيه تهران و افزايش درصد غني سازي براي تامين سوخت راکتور تهران تاکيد کرد . اسماعيل کوثري در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به تصويب قطعنامه جديد شوراي امنيت عليه جمهوري اسلامي ايران، گفت: در اولين اقدام مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين اقدام آمريکا و غرب در تصويب اين قطعنامه عليه ايران بايد سريعا وارد موضوع تجديد نظر با آژانس بين المللي انرژي اتمي شود.وي افزود: نمايندگان مجلس خصوصا اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي بايد در قالب يک طرح دو فوريتي اين کار را انجام داده و در کوتاهترين زمان اين طرح را نهايي کنند.نماينده تهران دومين اقدام جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به اين قطعنامه را اقدام دولت در نحوه دنبال کردن بيانيه 3 جانبه تهران و بحث و بررسي تمامي دستگاه هاي اجرايي بر روي آن عنوان کرد.نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه کار غني سازي اورانيوم مورد نياز براي راکتور تهران، بدون وقفه و از دست دادن زمان تا رسيدن به نتيجه مورد نظر براي تامين سوخت اين راکتور تحقيقاتي را به عنوان سومين اقدام جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به مواضع خصمانه آمريکا و غرب در اعمال و تصويب قطعنامه جديد عليه ايران عنوان کرد.کوثري همچنين راي منفي ترکيه و برزيل و راي ممنتع لبنان به قطعنامه اخير را نشان دهنده افزايش مخالفان آمريکا در آينده عنوان کرد.نايب رئيس کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس درمورد کشورهايي نظير اوگاندا، گابن و بوسني و ... که به قطعنامه عليه ايران راي مثبت داده اند، گفت: وضعيت اين کشورها به گونه اي است که نمي توانند در تصميم گيري ها مستقل عمل کنند و هنوز آن استقلال را ندارند که بتوانند آزادانه راي بدهند. در همين رابطه نيز ديروز يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از آمادگي قوه مقننه براي تصويب هر گونه قانوني باهدف پاسخ قاطع به قطعنامه سخن گفت و تاکيد کرد:ايران با اقدامات کشورها طبق قطعنامه قاطعانه مقابله خواهد کرد. محمد کرمي راد در گفتگو با مهر، در واکنش به تصويب قطعنامه جديد شوراي امنيت عليه ايران، اظهار داشت: قطعنامه اخير عليه جمهوري اسلامي ايران يک رسوايي ديگر براي اوباما و بيشتر براي سازمان ملل بودکه بازيچه قدرت هاي پوشالي شده است.وي افزود: آنچه براي ملت هاي دنيا مشخص شده اين است که سازمان ملل تبديل به بازيگري شده که اراده آن در دست کشورهايي است که از حق وتو برخوردارند و در واقع اين سازمان از رسالت اوليه و هدف تشکيل آن بسيار فاصله گرفته است.
نماينده کرمانشاه در مجلس با بيان اينکه صدور اين قطعنامه نمي تواند براي ما خطراتي را به دنبال داشته باشد، تصريح کرد: قدرت هاي استکباري بدانند که نمي توانند در مسير پيشرفت ايران خللي وارد کنند ، ما در سايه تحريم ها به خودکفايي دست يافته ايم.  عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تصريح کرد: اگر آنها بخواهند اقدامي عملي طبق مفاد اين قطعنامه انجام دهند  بلاشک ايران اقدامات لازم و قاطع را براي مقابله با اقدام آنها انجام خواهد داد. نماينده کرمانشاه با اشاره به اقدامات مجلس در پاسخ به قطعنامه اخير عليه ايران خاطر نشان کرد: مجلس شوراي اسلامي در خصوص مسئله هسته اي، موضوع کاهش و حتي قطع رابطه با آژانس را در دستور کار قرار مي دهد کما اينکه مقدمات انجام اين کار عليرغم تعطيلي مجلس در بعد از ظهر چهارشنبه از سوي نمايندگان مجلس آغاز شده است. وي گفت: اين روحيه در بين نمايندگان مجلس وجود دارد که اگر عاملي باعث بروز مشکل و ضربه به منافع ملي کشور و اقتدار نظام شود با تمام توان در مقابل آن بايستند و دفاع کنند، چه با صدور بيانيه قاطع و چه به صورت راي به 2 فوريت; تا جايي که مسئله را به جايي برسانند که جمهوري اسلامي ايران بتواند اقدامات لازم را صورت دهد.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تاکيد کرد: فعاليت هاي هسته اي جمهوري اسلامي هيچ گاه تعطيل بردار نيست و يک نهضت جهاني عليه زورگويي هاي مستکبران و طاغوتيان بوجود آمده است.


 کوتاه از سياست 

   جهانگيرزاده:مذاکره با آژانس و گروه وين سودي نداشت 
گروه سياسي: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد، هر طرحي که به استيفاي حقوق ملت ايران بيانجامد ما از آن استقبال مي کنيم.جواد جهانگيرزاده که در خصوص تهيه طرحي در مجلس براي کاهش روابط با آژانس بين المللي انرژي اتمي با خبرگزاري خانه ملت، سخن مي گفت با اعلام اين مطلب، تصريح کرد: آژانس بازي چندگانه اي را با جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده است.نماينده اروميه در مجلس با اعلام اينکه تاکنون ايران هيچ سودي در پي مذاکره با آژانس و گروه وين(آمريکا، فرانسه و روسيه) به دست نياورده است، خاطرنشان کرد: چرا تهران بايد الزاماتي را بپذيرد در حالي که ديگر کشورها آنرا نپذيرفته اند و در عين حال رفتار منعطف تري با آنها انجام مي شود.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس براين اساس خواستار درپيش گرفتن سياست هاي متقابلانه اي از سوي جمهوري اسلامي ايران شد.
    لاريجاني: سازوکار نظارت بر مجلس تدوين مي شود
گروه سياسي:  رييس مجلس شوراي اسلامي، اعلام کرد:" براي اجرايي شدن سريع تاکيد رهبر معظم انقلاب بر لزوم تدوين ساز و کار نظارتي بر مجلس و عملکرد نمايندگان، در کميسيون تدوين آيين نامه داخلي مجلس سازوکار دقيق اين امر مشخص خواهد شد." علي لاريجاني در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به ديدار اخير نمايندگان مجلس با مقام معظم رهبري، عنوان کرد:" همان طور که مقام معظم رهبري فرمودند از آنجا که مجلس بالاترين مرجعي است که به همه  دستگاه هاي  کشور و بخش هاي ديگر نظارت دارد و بالاترين سطح انتظارات در بخش نظارت بر امورات کشور از مجلس وجود دارد، بايد قوه  مقننه يک نوع مراقبت دروني براي خود در نظر بگيرد که بتواند همچنان جايگاه متعالي در نظارت را داشته باشد." رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين نکته که در کميسيون آيين نامه  مجلس ساز و کار اين کار به طور دقيق مشخص خواهد شد و در مجلس به تصويب خواهد رسيد، درعين حال در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا شما دستور اين کار را به کميسيون مذکور داده ايد؟ گفت:" از آنجا که امروز تازه اين بحث آغاز شده است قطعا هفته  آينده در دستور کميسيون آيين نامه قرار خواهد گرفت." 
   سفر رئيس مجلس ترکيه به تهران
گروه سياسي: رئيس مجلس ترکيه به منظور ديدار با همتاي ايراني خود امروز در راس هياتي وارد تهران مي شود. به گزارش مهر، محمد علي شاهين رئيس پارلمان ترکيه قرار است در جريان سفر 3 روزه خود به تهران علاوه بر ديدار با علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي با برخي ديگر از مقامات ايران نيز ديدار و تبادل نظر داشته باشد.برنامه سفر به شهر تاريخي اصفهان نيز در برنامه رئيس پارلمان ترکيه قرار دارد.بررسي مسائل دو جانبه، منطقه اي و                                بين المللي به خصوص مسئله فلسطين از جمله محورهاي مذاکرات شاهين در تهران است. 
   3  تحقيق و تفحص در دستورکارمجلس قرار گرفت
گروه سياسي:   3 مورد تقاضاي تحقيق و تفحص نمايندگان مجلس در مورد "علل واردات دام زنده"، "عملکرد صندوق بيمه محصولات کشاورزي" و "چگونگي عضويت و ميزان حضور و سهم تاثير جمهوري اسلامي ايران در سازمانها و مجامع بين المللي با توجه به منافع ملي کشور" در دستور کار جلسات علني اين هفته مجلس قرار دارد.به گزارش خانه ملت، نمايندگان مجلس در جلسات علني هفته جاري رسيدگي به گزارش شور دوم کميسيون قضائي و حقوقي درمورد لايحه نحوه رسيدگي به تخلفات و اخذ جريمه هاي مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسائل نقليه را ادامه مي دهند.گزارش کميسيون اجتماعي درمورد طرح تدوين و تنقيح قوانين و مقررات کشور که از سوي شوراي نگهبان به مجلس اعاده شده بود و گزارش کميسيون اجتماعي درمورد طرح شناسائي مصدومين شيميايي در مناطق بمباران شده که يک فوريت آن در جلسه علني 9 تيرماه 1388 به تصويب رسيده است، از ديگر دستور کارهاي اين هفته صحن علني مجلس خواهد بود.
   متکي براي پاسخ درباره قطعنامه 598 به مجلس مي رود  
گروه سياسي:  وزير امور خارجه براي پاسخ به سوال نماينده پاکدشت درخصوص علت اجرا نشدن بندهاي 6 و 7 قطعنامه 598 مربوط به پرداخت غرامت و تعيين متجاوز در جنگ تحميلي 8 ساله عراق عليه ايران هفته جاري در مجلس شوراي اسلامي حضور مي يابد.   براساس دستور هفتگي مجلس، سوال جمعي از نمايندگان از صادق محصولي وزير رفاه و تامين اجتماعي نيز اين هفته در صحن علني مطرح مي شود. همچنين سيد شمس الدين حسيني وزير امور اقتصادي و دارايي براي پاسخ به پرسش مجيد نصيرپور سردهايي نماينده سراب در صحن علني مجلس حاضر مي شود. 
   کميته هماهنگي دولت و مجلس تشکيل شد
گروه سياسي:  کميته هماهنگي دولت و مجلس با عضويت صدر، کوهکن و دهقان ازطرف هيات رئيسه مجلس و نمايندگاني از دولت به منظور ارتقا» روابط صميمي دولت و مجلس تشکيل شد.محمد دهقان در گفتگو با خانه ملت ، با اشاره به تاکيدات مکرر مقام معظم رهبري بر لزوم روابط صميمي بين دولت و مجلس ، اظهارداشت: اختلاف سلايق بين مسئولين امري طبيعي است و در نظام جمهوري اسلامي ايران به رسميت شناخته شده است، اما اين اختلاف نظرها نبايد منجر به شکاف بين مسئولين ارشد کشور شود  ازاين رو مجلس شوراي اسلامي همواره درصدد ارتقا» روابط صميمي بين دولت و مجلس بوده است.وي افزود:در پي نامه رئيس جمهور به شوراي نگهبان مبني بر انتقاداتي نسبت به مجلس ، قرار شد براي پيشگيري از موارد مشابه و رفع برخي  سو» تفاهمات بين مسئولين، سه تن از اعضاي هيات رئيسه يعني آقايان شهاب الدين صدر، محسن کوهکن و بنده ( محمد دهقان ) جلساتي را با مسئولين ارشد دولتي برگزار کنيم.عضو هيات رئيسه مجلس، تاکيد کرد: تشکيل اين کميته و برگزاري اين جلسات  براي ارتقا» روابط دولت و مجلس ، به معناي عدم دفاع هيات رئيسه از شان مجلس و عدم تاکيد بر اجراي قانون توسط دولت و ساير ارکان کشور نيست.وي گفت: البته هيات رئيسه مجلس براي اجراي قوانين نيز اقداماتي را در دستور کار خود دارد.   
   طرح کاهش رابطه با روسيه و چين در مجلس تدوين شد
گروه سياسي: عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان مجلس از تهيه طرح کاهش رابطه دولت جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي روسيه و چين خبر داد.ولي اسماعيلي در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به صدور قطعنامه جديد عليه ايران و راي مثبت روسيه و چين به اين قطعنامه، گفت: جمهوري اسلامي ايران تعاملات و مناسبات اقتصادي گسترده اي با دو کشور چين و روسيه دارد و انتظار نمي رفت تا اين دو کشور به قطعنامه عليه ايران راي مثبت دهند.نماينده گرمي در مجلس، افزود: متاسفانه اين دو کشور تحت تاثير لابي هاي صهيونيست و آمريکا قرار گرفته و از صدور قطعنامه عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران حمايت کردند.عضو شوراي مرکزي فراکسيون اکثريت مجلس، خاطرنشان کرد: در همين راستا برخي از نمايندگان مجلس تصميم گرفتند تا با تهيه طرحي رابطه جمهوري اسلامي ايران با اين دو کشور را کاهش دهند.اسماعيلي با بيان اين که طرح مذکور آماده شده و به زودي امضا» براي تقديم آن به هيات رئيسه مجلس جمع آوري مي شود، گفت: اين طرح هيچ ارتباطي به جناحها و يا فراکسيونهاي خاصي در مجلس ندارد و طراحان آن که صحبت هاي اوليه را داشتند از فراکسيونها و کميسيون هاي مختلف مجلس مي باشد.به گفته وي طرح مذکور به زودي تقديم هيات رئيسه مجلس خواهد شد.
   سخنراني وزير اطلاعات در نشست هفتگي جامعه وعاظ
گروه سياسي:   وزير اطلاعات در نشست هفتگي جامعه وعاظ سخنراني مي کند. دبير اجرائي جامعه وعاظ در گفت وگو با ايلنا در خصوص ميهمان اين هفته اين تشکل گفت:در ادامه نشست هاي هفتگي جامعه وعاظ از حيدر مصلحي براي سخنراني در اين نشست دعوت به عمل آمده است. اميري فرد ادامه داد: رايزني هائي براي حضور وزير اطلاعات و يا معاون ايشان در نشست روز دوشنبه جامعه وعاظ صورت گرفته است .


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته