جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3619


مسکوکات و ارز


اخبار اقتصادي


ميزان تسهيلا ت ساخت مسکن صنعتي و سنتي اعلا م شد

وزير تعاون اعلام کرد;
ثبت نام 400 هزار کارجو


بانک و بيمه


روي خط خبر


 مسکوکات و ارز  

 


             يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                 30900 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                   313000 تومان

 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                               309000 تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                                     155500 تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                         78500 تومان
 
دلا ر                                                                                                                                                1053تومان
  
يورو                                                                                                                                              1268 تومان


 اخبار اقتصادي  

معاون وزير صنايع خبر داد;
قول مساعدت بانک ها براي تامين نياز
 52 هزار ميليارد توماني طرح هاي نيمه تمام
معاون برنامه ريزي وزير صنايع و معادن با اشاره به وجود 20 هزار و 700 طرح صنعتي نيمه تمام در کشور، از توافق وزارت صنايع و بانک مرکزي براي تامين نياز 52 هزار ميليارد توماني اين طرح ها خبر داد.
به گزارش فارس، محسن حاتم در يک نشست خبري اظهار داشت: يکي از دلايل وجود طرح هاي نيمه تمام، اشباع بازار برخي صنايع است که به همين دليل از نظر زيرساختي و منابع مالي توان ادامه سرمايه گذاري  در اين واحدها فراهم نشده است. 
وي افزود: براي حل مشکل ايجاد طرح هاي نيمه تمام بايد به چند مولفه توجه داشت که يکي از آنها اصلاح دستورالعمل صدور مجوز توليد است، به طوري که مجوز تاسيس به دو نوع الف و ب تقسيم شد. 
وي توجه به زنجيره ارزش و توليد در زنجيره هاي بالاتر ارزش افزوده را از جمله اقدامات وزارت صنايع در راستاي هدفمند کردن سرمايه ها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 20 هزار و 700 طرح نيمه تمام با پيشرفت بيش از 20 درصد در کشور وجود دارد که براي فعال کردن اين طرح ها توافقاتي با بانک مرکزي صورت گرفته است. 
وي ادامه داد: دو نوع طرح نيمه تمام در کشور وجود دارد، يکي از آنها، طرح مشترک محسوب مي شود که بانک ها در اجراي آن مشارکت و سرمايه گذاري داشته اند و هم اکنون نيز انگيزه لازم براي فعال کردن چنين طرح هايي وجود دارد. 
وي تصريح کرد: بخش ديگري از طرح هاي نيمه تمام، طرح هاي غير مشترک است که پس از صدور مجوز توليد، بخش خصوصي بايد حدود 30 تا 40 درصد سرمايه گذاري را انجام دهد. 
حاتم با بيان اينکه طبق توافق انجام شده با سيستم بانکي، تزريق تسهيلات به طرح هاي مشترک نيمه تمام انجام خواهد شد، اظهار داشت: سرمايه گذاري لازم براي اجراي اين طرحها حدود 52 هزار ميليارد تومان(به قيمت جاري) برآورد مي شود. 
به گفته وي، 70 درصد طرح هاي نيمه تمام به طرح هاي مشترک و 30 درصد بقيه به طرح هاي بخش خصوصي تعلق دارد.  معاون وزير صنايع با بيان اينکه اجراي برخي از طرح هاي نيمه تمام با گذشت ساليان متوالي از صدور مجوز، فاقد توجيه اقتصادي شده اند، گفت: اولويت بندي لازم در اين مورد به بانک ها اعلام شده و سيستم بانکي نيز بر همين اساس، تزريق تسهيلات مالي را انجام خواهد داد.  وي ابراز اميدواري کرد: تسهيلات لازم براي اجراي طرح هاي نيمه تمام اولويت يک تا پايان امسال تامين شود. 
 
شاخص دستمزد کارگران ساختماني افزايش يافت  
شاخص دستمزد کارگران ساختماني در مناطق شهري ايران در اسفند ماه سال گذشته به عدد 276/6 رسيد که در مقايسه با ماه قبل بطور تقريب بي تغيير بود و نسبت به ماه مشابه سال 87 برابر با 6/6 درصد افزايش داشت.براساس گزارش ايرنا به نقل از اداره کل آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي، در اسفند ماه سال 88 شاخص هاي دستمزد بنا و کارگر ساده ساختماني بترتيب به اعداد 263/3 و 269/1 رسيد. شاخص دستمزد بنا و کارگر ساده ساختماني در اسفند ماه سال گذشته نسبت به ماه قبل، شاخص دستمزد بنا 0/4 درصد رشد و شاخص دستمزد کارگر ساده ساختماني 0/2 درصد کاهش داشت. همچنين شاخص هاي يادشده در مقايسه با ماه مشابه سال 87 بترتيب 3/8 و 3/3 درصد افزايش داشت. در گزارش بانک مرکزي آمده است، متوسط شاخص دستمزد کارگران ساختماني در سال 88 به عدد 269/8 رسيد که در مقايسه با سال 87 معادل 9/6 درصد رشد نشان مي دهد. متوسط شاخص هاي دستمزد بنا و کارگر ساده ساختماني بترتيب به اعداد 259/3 و 265/5 رسيد که نسبت به سال 87 بترتيب 7/1 و 3/4 درصد افزايش داشته است. 
 
افزايش 14برابري تعداد نمايندگي هاي مجاز ايران خودرو
به منظور ارايه خدمات مطلوب به مشتريان و جلب رضايت آنان، شرکت ايساکو تا نيمه خردادماه امسال مجوز ساخت 28 نمايندگي مجاز جديد به متقاضيان اعطا کرده است. 
محمدرضا بابايي مدير عامل شرکت خدمات پس از فروش ايران خودرو (ايساکو) با بيان مطلب بالا گفت: طي مدت زمان مذکور شش نمايندگي مجاز به دليل عدم رضايت مشتريان لغو امتياز و 14 نمايندگي ديگر تعليق شده اند.  وي افزود: از ابتداي امسال تا نيمه خرداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 1400 درصدي در اعطا و 6 برابر افزايش در لغو داشته ايم و تعداد تعليق نمايندگان متخلف از دو برابر بيشتر شده است. اين افزايش حاکي از نظارت دقيق تر بر نمايندگي ها و افزايش سطح دسترسي مشتريان بوده است. 
وي تاکيد کرد:  نظر به دستورات مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو در زمينه نظارت بيشتر بر شبکه خدماتي و ارائه خدمات مطلوب به به مشتريان، شرکت ايساکو برنامه هاي منسجمي اجرا کرده است و 12 دفتر منطقه اي در سراسر کشور بر فرايند ارائه خدمات نمايندگي نظارت و گزارش هاي فعاليت هاي نمايندگان را به طور کامل مورد بررسي قرار مي دهند تا روز به روز خدمات ارائه شده بيشتر مطابق انتظارات مشتريان باشد.  مديرعامل ايساکو افزود: گروه صنعتي ايران خودرو توجه خاصي به برنامه هاي در حال اجراي خدمات پس از فروش دارد و قطعه سازان و خطوط توليد براساس بازخوردهاي منعکس شده اصلاح فرايند مي دهند تا برابر درخواست هاي مشتري، کيفيت توليد ارتقا» يابد.  بابايي سال 1389 را سالي سخت براي خدمات پس از فروش دانست و گفت: امسال براي جهش در خدمات وظايف سنگيني بر عهده خدمات پس از فروش سپرده شده و از اين رو ايساکو با توان مضاعف براي ايجاد سطح دسترسي مناسب براي مشتريان تلاش مي کند. 


 ميزان تسهيلا ت ساخت مسکن صنعتي و سنتي اعلا م شد  

وزير مسکن و شهرسازي گفت: قطار طرح مسکن مهر با سرعت و شتاب در همه شهرها و روستاها پيش مي رود.
علي نيکزاد با بيان اينکه براي پرداخت تسهيلات ده ميليون توماني وام مسکن روستايي قرض الحسنه، مشکلي نداريم،  افزود: براي ساخت مسکن هاي غيرصنعتي 20 ميليون تومان وام پرداخت مي شود و بازپرداخت آن پس از پيروزي انقلاب اسلامي، نخستين بار قرض الحسنه اي شده است. 
نيکزاد گفت: تسهيلات 25 ميليون توماني براي حمايت عملي از صنعتي سازي مسکن در کشور پرداخت مي شود و به صنعتي سازان تضمين خريد داده ايم.
وزير مسکن و شهر سازي گفت: قرار است امسال در روستاها 200 هزار واحد بسازيم که با گذشت سه ماه از سال براي 50 درصد اين واحدها قرارداد امضا و تسهيلات آنها پرداخت شده است. نيکزاد بابيان اينکه در شهرها 940 هزار تا يک ميليون نفر واجد شرايط مسکن مهر هستند افزود: از اين تعداد با 650 هزار نفر قرارداد امضا و  زمين هاي آنها مشخص شده که به صورت تعاوني، گروهي ساز يا انبوه سازي در اختيار مردم قرار گرفته است.
وزير مسکن و شهرسازي در واکنش به انتقادات مطروحه درباره جاي خالي مسکن مهر در برنامه پنجم گفت: اهداف ساخت 5 ميليون واحد مسکوني شهري و روستايي در طول برنامه پنجم ديده شده است.
علي نيکزاد در پاسخ به اين سوال که چرا دولت در برنامه پنجم توسعه هيچ اشاره اي به مسکن مهر نکرده است افزود: دولت در برنامه پنجم توسعه اهداف کلي بخش مسکن را ارائه داده است و سياست هاي جاري دولت در بخش مسکن و مسکن مهر با قوت و شدت ادامه پيدا مي کند.  وي ادامه داد: در بند اول برنامه پنجم آمده است دولت براي گروه هاي کم درآمد و جوانان بايد مسکن احداث کند و وقتي دولت اين يک بند را آورده، با توجه به اينکه تا سال 1392 سالانه حداقل 800 هزار تا يک ميليون ازدواج صورت مي گيرد پس مي بينيم که دولت به مسکن کم درآمدها و جوانان توجه ويژه اي داشته است.
نيکزاد تاکيد کرد: دولت در برنامه پنجم اهداف کمي دارد چرا که ما تا آن سال چهار ميليون و 800 هزار واحد مسکوني شهري و يک ميليون و 200 هزار مسکن روستايي بايد احداث شود. 


 وزير تعاون اعلام کرد;
 ثبت نام 400 هزار کارجو  

وزير تعاون با اعلام ثبت نام 400 هزار نفري متقاضيان اشتغال گفت: افراد با اين تصور که براي آنها در ادارات و سازمان ها شرايط کار فراهم خواهم شد تا استخدام شوند ثبت نام نکنند چون هدف اصلي توانمندسازي، دسته بندي، سازماندهي و تشکيل بانک اطلاعاتي کارجويان است. 
محمد عباسي در گفت و گو با مهر در خصوص اينکه مطرح شد وزارت تعاون جاي وزارت کار را گرفته است، گفت: با توجه به اينکه دولت تامين مطالبات حقيقي مردم را هدف گرفته است، پرداختن به جريان اشتغال، کار به جايي است و دنبال کردن برخي موضوعات مانند اشتغال و مسکن که مردم بيشتر در مطالبات خود ذکر مي کنند نيز ضرورتها را بيشتر مي کند.
وزير تعاون با تاکيد بر اينکه موضوعات مطرح در بحث اشتغال و مسکن به صورت جدي دنبال مي شود، اظهار داشت: از وقتي که کار در بخش تعاوني هاي مسکن مهر با گستره بزرگ به انجام رسيده است از رشد فزاينده قيمت مسکن جلوگيري شد و اين مساله با تشکل مردم در قالب مسکن مهر همراه بوده تا به جايي رسيده است به نحوي که در سال جاري نيز اکثريت متقاضيان صاحب خانه خواهند شد. عباسي ادامه داد: در دوره گذشته و در قالب بنگاه هاي زودبازده تلاش هايي براي اشتغالزايي صورت گرفت و از طريق نظام بانکي نيز حمايت هايي انجام شد، اما در دوره جديد دولت تصميم گرفت موضوع اشتغال را با کمک همه بدنه خود جدي تر بگيرد و از اين رو جلسات شوراي عالي اشتغال را هم تقريبا هر دو هفته يکبار تشکيل مي دهد. وي با تاکيد بر اينکه برخلاف چيزي که عنوان مي شود متولي اشتغال کشور مشخص نيست، دولت اين مساله را پذيرفته است و توسعه آن را در برنامه ريزي هاي خود لحاظ مي کند، بر همين اساس در جلسات شورايعالي اشتغال وزارتخانه هاي تعاون، کار صنايع، کشاورزي و ساير دستگاه هاي ذيربط حضور دارند.
وزير تعاون در خصوص اينکه دولت وظيفه ايجاد اشتغال براي کارجويان را دارد، گفت: اولا اشتغال يک فرايند نظم يافته اي است که در روند ايجاد، مولفه هاي خود را نياز دارد و اين فرايند قطعا در يک سازمان قابل جمع کردن نيست و دستگاه ها بايد کمک کنند.
عباسي با اشاره به اين مطلب که چون موضوع اشتغال ابعاد مختلف اقتصادي را به همراه دارد، پس اين مساله ساده انديشي است که يک عده بيايند وام بگيرند و بعد اشتغال خودبخود ايجاد شود چون در مولفه هاي اشتغالزايي تنها مشکل تسهيلات نيست و انگيزه، فرهنگ کار و حرفه آموزي نيز حائز اهميت است و علاوه بر اين نيز افراد بايد توانايي مديريتي و مالي داشته باشند تا در يک پروسه برنامه ريزي شده، کار فراهم شود.
وي بيان داشت: در حقيقت شوراي عالي اشتغال که جلسات آن به رياست رييس جمهور و يا معاون وي تشکيل مي شود، مسئول اجراي اين کار است و بر همين اساس فرايند ايجاد کار به نسبت مسئوليت سازمان ها توزيع مي شود. در حقيقت وزارت کار معتقد است که موضوع صيانت از نيروي کار و روابط کار، کارگر و کارفرما بعد از انجام کار بيشتر به آنها مربوط است و مسائل مربوط به ايجاد کار خيلي به اين وزارتخانه مربوط نمي شود و آنها هم قانونا درست مي گويند.


 بانک و بيمه  

ديدار مديرعامل بانک ملي با استاندار و نمايندگان استان گلستان در مجلس 
 مديرعامل بانک ملي در سفر به استان گلستان با استاندار و نمايندگان مردم استان در مجلس شوراي اسلامي ديدار کرد.
خاوري در اين ديدار با تاکيد بر اينکه بانک ملي مي تواند امنيت مالي دولت را تامين کند  گفت : دولت از طريق بانک ها مي تواند نوسانات اقتصادي را کنترل کند، تجهيز منابع نمايد و به طور کلي اقتصاد را هدايت کند .
خاوري خاطر نشان ساخت: بانک ملي ايران يک بانک مردمي است و تمام برنامه هاي آن در جهت پويايي کشور و رفع مشکلات مردم است و اين بانک خود را موظف به همکاري با دولت مي داند.

تمديد بازنشستگي بيمه شدگان داراي شرايط سني 
سازمان تامين  اجتماعي طي بخشنامه اي اعلام کرد، با توجه به بند (17) قانون بودجه سال 89 کل کشور، بازنشستگي بيمه شدگان با داشتن شرايط سني و حداقل 10 سال سابقه بيمه  تمديد شد. به گزارش مهر، براساس بخشنامه صادره از سوي حوزه فني و درآمد اين سازمان، نظر به اينکه بند (47) قانون بودجه سال 88 کل کشور در  مورد نحوه بازنشستگي بيمه شدگان با دارا بودن حداقل 10سال سابقه پرداخت حق بيمه، عينا در بند (17) قانون بودجه سال 89 کل کشور تنفيذ شده، بنابراين بازنشستگي بيمه شدگان با داشتن شرايط سني 60 سال تمام براي مردان و 55 سال تمام براي زنان و حداقل 10سال سابقه پرداخت حق بيمه تا پايان سال جاري تمديد شده  است. بر اين اساس حداقل مستمري قابل پرداخت به مشمولين مذکور براساس حداقل دستمزد سال 89 مبلغ يک ميليون و ده هزار ريال است.


 روي خط خبر 

طي 2 ماه اول سال; 
218  هزار خودرو در کشور توليد شد
وزارت صنايع و معادن از توليد بيش از 218 هزار انواع خودرو در کشور طي دو ماهه ابتداي سال جاري خبر داد. 
وزارت صنايع و معادن از توليد بيش از 218 هزار انواع خودرو در کشور طي دو ماهه نخست امسال خبر داد که نسبت به مدت مشابه خود در سال قبل 9 درصد رشد يافته است. بر اساس اين گزارش، در دوره زماني ياد شده ميزان توليد خودروهاي سواري بالغ بر 187 هزار و 507 دستگاه بوده که رشد 9/5 درصدي را نسبت به مدت مشابه خود در سال قبل نشان مي دهد. همچنين بيشترين خودروهاي توليد شده در گروه خودروهاي سواري شامل پرايد نسيم و صبا بالغ بر 64 هزار و  915 دستگاه، پژو 206 به تعداد 20 هزار و 649 دستگاه، پرايد نسيم وصباي دو گانه سوز بالغ بر 17 هزارو 192 دستگاه، انواع  پژو 405 اعم از انژکتوري و دو گانه سوز بالغ بر 17 هزار و  795 دستگاه، سمند بالغ بر  16 هزار و 582 دستگاه، پژو پارس به تعداد 7 هزارو 77 دستگاه، پژو روا به تعداد 7 هزارو204 دستگاه و تندر 90 به تعداد 6 هزار و 13 دستگاه توليد شده است.
گفتني است، در ساير گروه هاي خودروسازي طي دو ماهه منتهي به ارديبهشت سال 89 در گروه وانت بالغ بر 24 هزار و 503 دستگاه، در گروه کاميون به تعداد 3 هزار و 874 دستگاه، در گروه دو ديفرانسيل به تعداد يک هزار و 758 دستگاه، در گروه ميني بوس به تعداد 484 دستگاه و در گروه اتوبوس نيز بالغ بر 568 دستگاه توليد داشته اند.
   
پيش بيني صعود قيمت طلا در بازارهاي جهاني
رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهر گفت: پيش بيني مي شود با توجه به افزايش تقاضا براي خريد طلا در هندوستان، نوسانات بازار نفت و نامساعد بودن شرايط اقتصادي کشورهاي حوزه يورو، طلا همچنان با روند صعودي قيمت مواجه شود. 
محمد کشتي آراي در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: هفته گذشته به علت افزايش ميزان خريد طلا توسط سرمايه گذاران در بازارهاي لندن و نيويورک، قيمت طلا افزايش يافت و در اواسط هفته گذشته تا هر اونس 1251 دلار بالا رفت که رکورد جديدي را از خود به جاي گذاشت.
  وي افزود: با بالا رفتن تقاضا در هندوستان براي خريد طلا همچنان احتمال صعود قيمت طلا وجود دارد و تحليل گران اقتصادي بر اين باورند که با توجه به نوسان بازار نفت و نامساعد بودن شرايط اقتصادي کشورهاي حوزه يورو      طلا با روند صعودي مواجه شود. 
 
   افزايش 100 درصدي واردات رسمي گوشي
 تلفن همراه
ميزان واردات گوشي تلفن همراه در دو ماهه نخست سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن بيش از 100 درصد افزايش يافته است. 
به گزارش ايسنا، در دو ماهه نخست سال جاري بيش از 61 تن گوشي تلفن همراه به ارزش بيش از شش ميليون دلار و با سهم 0/08 درصدي از ارزش کل واردات طي اين مدت به کشورمان وارد شده است. 
بر اين اساس در دوماهه نخست سال 88 اين ميزان واردات 30 تن و به ارزش 3/7 ميليون دلار با سهم 0/05 درصد از ارزش کل واردات بود. 
با اين اعلام گمرک کشور ميزان واردات گوشي تلفن همراه در دو ماهه ابتدايي سال جاري نسبت به دو ماهه نخست سال 88 از نظر وزن و ارزش به ترتيب 100 و 67 درصد افزايش يافته است. 
 
مشترکان خانگي کم مصرف جايزه مي گيرند 
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي گفت: مشترکان خانگي کم مصرف در صورت رعايت الگوي مصرف برق، جايزه مي گيرند. 
محمد بهزاد در گفت و گو با مهر گفت: با توجه به نزديک شدن به پيک مصرف برق تابستان، آن دسته از مشترکاني که رعايت الگوي مصرف را کرده و در جرگه کم مصرف ها قرار مي گيرند، جايزه دريافت خواهند کرد. معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي افزود: هنوز زمان پرداخت اين جايزه ها و انواع آن مشخص نيست.
 البته تلاش وزارت نيرو اين است که با حمايت از ساخت و توليد وسايل کم مصرف، خانوارها را از دستيابي به اين تجهيزات کاهنده مصرف بهره مند سازد.
وي نسبت به انتقال پيک مصرف شب به روز هشدار داد و افزود: با ورود وسائل پرمصرف سرمايشي به بازار و استفاده برخي از خانوارها از آن، متاسفانه مشاهده مي شود که پيک مصرف شب در حال انتقال به روز است که بايد براي آن چاره انديشي کرد.
بهزاد کولرهاي گازي را ازجمله وسايلي دانست که به راحتي مي تواند مشترکان را در زمره پرمصرف ها قرار دهد و تصريح کرد: مشترکان بايد در نظر داشته باشند که استفاده از کولرهاي گازي در روز مي تواند به راحتي مشترکان در مناطق عادي را در زمره پرمصرف ها قرار دهد، اين درحالي است که از پانزدهم تيرماه، جرايم سنگيني براي مشترکان پرمصرف اعمال خواهد شد و حتي در مواردي قيمت برق را به قيمت تمام شده در قبوض آنها مي رساند.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته