جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3619


ايران زمين

مهندس قلعه باني:
حفظ قداست شرکت ملي حفاري ايران يکي از الزامات ماست

فرماندار شهريار:
با توسعه صنعت گلخانه اي، شهريار به قطب اقتصادي استان تبديل خواهد شد

فرماندار بندر خمير:
اسراييل غاصب، ضعيف تر از آن است که بتواند مقاومت مردم غزه را بشکند


همايش بزرگ علمي و ادبي با عنوان عفاف و حجاب در شهرستان چالدران برگزار شد

دبير همايش ائتلاف سرمايه در ايران خبر داد:
حضور پررنگ هرمزگان در همايش ائتلاف سرمايه داران ستودني و قابل تقدير است


گل گشت


 ايران زمين  


تخم گذاري هزاران قطعه انواع پرنده در تالابهاي بين المللي نقده
اروميه- خبرنگار آفرينش
با افزايش بارش باران و آبگيري تالابهاي بين المللي نقده هزاران قطعه از پرندگان آبزي و کنارآبزي در تالابهاي اين شهرستان تخم گذاري کرده اند.
سفري رئيس محيط زيست نقده گفت : با احيا» کمان سبز منطقه و آبگيري تالابهاي حسنلو ، درگه سنگي ، يادگارلو و سولدوز از نظر زيست محيطي وضعيت بسيار مطلوبي در اين منطقه ايجاد شده است و هزاران قطعه انواع مرغابي ، اردک سرسفيد ، ماکشيم ، چنگر ، کاکايي ، پرستوي دريايي ، آبچليک و چوب پا در اين تالابها تخم گذاري کرده و مشغول جوجه آوري اند.وي همچنين بر لزوم حفظ گونه هاي باارزش زيست محيطي و حراست از منابع طبيعي تاکيد کرد.

آغاز بهسازي وآسفالت 22 محور روستايي در حوزه شهرستان زنجان
زنجان - خبرنگارآفرينش
 رئيس راه وترابري شهرستان زنجان از شروع عمليات بهسازي و آسفالت 22 محور روستايي در شهرستان زنجان خبر داد.
به گزارش روزنامه آفرينش ، عمليات بهسازي و آسفالت 22 محور روستايي در حوزه شهرستان زنجان از اوايل سال جاري شروع  ودر دست اجرا مي باشد.
رئيس اداره راه و ترابري شهرستان زنجان با بيان اين مطلب گفت : عمليات اجرايي آسفالت محورروستايي داش بلاغ - برونده به طول12کيلومتر تکميل و به مرحله بهره برداري رسيد.مسعودبيات منش تصريح کرد: 4 محور روستايي هم توسط پيمانکاران مربوطه در دست اجراي آسفالت مي باشند که ماه آينده آسفالت آنها به پايان مي رسد.
وي از بهسازي 17 روستاي ديگر درحوزه اين شهرستان خبر داد و افزود:  عمليات بهسازي 17 راه روستايي ديگر درحوزه اين شهرستان در دست انجام است که درسال جاري بااتمام عمليات  زير سازي، زير پوشش آسفالت قرار خواهند گرفت.

سالمندان ياري مي طلبند
رودبار قصران-خبرنگار آفرينش
منطقه رودبار قصران اگر چه مکاني براي تفريح بسياري از علاقه مندان به طبيعت است اما در اين منطقه هيچگونه امکانات تفريحي براي قشر سالخورده در نظر گرفته نشده است.به گزارش خبرنگار آفرينش; خواسته يا نا خواسته روزي از راه ميرسد که گرد پيري بر چهره مان نمايان مي شود و با موي سپيد و کمري خميده مانند کودکان نوپا تلو تلو خوران از کوچه و خيابان عبور مي کنيم و براي نفسي تازه کردن به دنبال مکاني براي استراحت مي گرديم اما دريغ از جايي که دمي بياساييم .
اين مشکلي است که برخي پدران و مادران مان در منطقه رودبار قصران با آن مواجه هستند و با توجه به کار طاقت فرساي کشاورزي و دامداري دوران جواني را زود سپري کردند و نياز به جايي براي دور هم نشستن و استراحت دارند.
علي رغم اين نياز مبرم متاسفانه اقدامي از سوي مسوولان منطقه جهت احداث پارک ،بوستان و يا حتي نصب يک صندلي جهت نشستن و دمي تازه کردن اين عزيزان مشاهده نشده است و اين سوال مطرح مي شود که چرا تا به حال مسوولان براي رفع اين مشکل فکر چاره اي نکرده اند ؟ اين باور که پيري و کهنسالي فقط مخصوص پدران و مادران ماست و هيچ وقت به سراغمان نمي آيد خيال باطلي است ;چرا که حقيقت امر اين است که روزي همه بايد اين مسير را طي نماييم و جا پاي سالمندان گذاريم .پس بياييد براي دوران کهولت خودمان هم که شده قدمي برداريم و حداقل بر روي صندلي خشک و خالي که خود ساخته ايم بنشينيم و نفسي تازه کنيم .

توسعه سازمان هاي مردم نهاد به عنوان ياريگر دولت درعرصه ي فرهنگ
اردبيل - خبرنگارآفرينش
 مدير کل دفتر امور اجتماعي استانداري اردبيل گفت : سازمان هاي مردم نهاد به عنوان ياريگر دولت بايد سهم خود را درعرصه فرهنگ ايفا نمايند .
به گزارش خبرنگا رما ، صادق فرهمند امين که درجلسه امور اجتماعي استانداري با بيان اينکه سازمان هاي مردم نهاد به عنوان يکي از عوامل اثر گذار درپيوستگي اجتماعي به شمار مي روند .اظهار داشت : توسعه اين نهادهاي مردمي يقينا به سبک سازي وظايف دولت کمک خواهد کرد .وي بسترسازي براي تشکيل و توسعه سمن هاي تخصصي را ياد آور شد و افزود: به موجب ماده 3 آيين نامه اجرايي تاسيس و فعاليت سازمان هاي مردم نهاد مصوبه مورخ 84/5/8 افراد ذي صلاح و علاقه مند مي توانند براي تاسيس سازمان مردم نهاد در زمينه هاي فعاليتي نظير آسيب ديدگان اجتماعي ، امور زنان ، بهداشت و درمان ، تقويت بنيان خانواده و چندين موضوع ديگر ازاستانداري پروانه فعاليت اخذ نمايند .وي بااشاره به فرآيند صدور پروانه فعاليت براي سازمان هاي مردم نهاد ازدستگاه هاي دخيل دراين فرآيند خواست با همت و همکاري مضاعف به تسهيل اين فرآيند کمک کنند .

ثبت 207 اثر تاريخي آذربايجان غربي
در فهرست آثار ملي
اروميه- خبرنگار آفرينش
مديرکل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان غربي با بيان اينکه پرونده اين آثار سال گذشته براي ثبت در فهرست ملي تکميل شده بود افزود : اين طرحها شامل محوطه ها و تپه هاي تاريخي است که در شهرستانهاي ماکو - چالدران - اشنويه و خوي به ثبت رسيده اند.وي با اشاره به اينکه با ثبت اين آثار تعداد آثار ثبتي در فهرست آثار ملي به هزار و 437 مورد رسيده است گفت : امسال نيز پرونده 100 اثر در شهرستانهاي خوي - قره ضيا»الدين - چايپاره و سلماس براي ثبت در فهرست آثار ملي ارسال شده است.مديرکل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان غربي افزود : امسال 25 بناي تاريخي در استان نيز مرمت ، بازسازي و احيا خواهد شد که براي مرمت آنها 35 ميلياردريال اعتبار مورد نياز است.عليزاده تخت سليمان - قره کليسا - باغچه جوق - خانه کبيري ، مسجد جامع - مدرس 22 بهمن و بازار اروميه را مهمترين طرحهايي عنوان کرد که امسال مرمت و بازسازي مي شوند.

بدرقه زائران سوريه از مرز سرو اروميه
اروميه- خبرنگار آفرينش
انتقال زائران سوريه از مرز سرو به عنوان دومين مرز مشترک ايران و ترکيه از بار سنگين تردد در مرز بازرگان کاسته است.
طالبي ، مديرکل حمل و نقل و پايانه هاي آذربايجان غربي با اعلام اين خبر گفت : با توجه به توافقات صورت گرفته با کشور ترکيه از ابتداي امسال رفت و آمد اتوبوس هاي حامل زائران عازم سوريه از مرز سرو امکان پذيراست و هم اکنون 85 درصد اتوبوس هاي عازم سوريه از مرز بازرگان و 15 درصد از مرز سرو صورت مي گيرد.
وي از تراکم مسافر در ايام نوروز و اعياد و مناسبت هاي مذهبي در مرز بازرگان خبر داد و گفت : در برخي موارد شاهد تاخير 24 ساعته مسافران در مرز بازرگان بوديم که با فعاليت مرز سرو اين زمان کاهش يافته و مسافريني که از مرز سرو تردد مي کنند در مدت کمتر از نيم ساعت از کشور خارج و يا به آن وارد مي شوند.
طالبي عبور مناسب ، سريع و روان ناوگان مسافري از طريق گمرک سرو را از مزيت هاي اين مسير عنوان کرد و افزود : قرار داد تردد در اين مسير تا پايان خرداد ادامه دارد و ادراه کل حمل و نقل آذربايجان غربي در حال رايزني با طرف ترک براي تمديد مهلت اين قرارداد است.


 مهندس قلعه باني:
 حفظ قداست شرکت ملي حفاري ايران يکي از الزامات ماست  

  اهواز - خبرنگار آفرينش
 مدير عامل شرکت ملي نفت ايران، از شرکت ملي حفاري ، بعنوان تنها شرکتي که  با دستور حضرت امام خميني در صنعت نفت ايجاد شد ياد کرد و حفظ قداست آن را از الزامات صنعت نفت برشمرد.
مهندس احمد قلعه باني طي بازديد از شرکت ملي حفاري ايران گفت: اين شرکت از جمله سازمان هايي است که منافع غير قابل انکار و فراواني براي کشور دارد و بدليل دارا بودن قابليت هاي منحصر بفرد نيازمند سرمايه گذاري هاي بيشتر است.
وي، با اشاره به نظم کاري ويژه در شرکت ملي حفاري ، افزود: شرکت ملي حفاري ايران براي تحقق اهداف تعريف شده بايد در عرصه هاي ملي و بين المللي تلاش مضاعفي نموده تا شرايط مناسب کار را براي  خود مهيا سازد و بتواند سهم قابل توجهي از بازار منطقه را بدست آورد.
وي تصريح کرد:با حمايت و تجهيز بيشتر اين شرکت بطور قطع مي توان از تمام ظرفيت هاي آن در اجراي پروژه هاي پارس جنوبي و ميادين مشترک استفاده کرد.
قلعه باني، با بيان اين که شرکت ملي حفاري با استفاده از فن آوري هاي بومي خود توانايي رقابت در صحنه هاي بين المللي را داراست، اظهار داشت:اولويت اول در تهيه و تامين دستگاه ها و تجهيزات مورد نياز در صنعت حفاري استفاده از ظرفيت صنايع داخلي است.
مديرعامل شرکت ملي نفت ايران، با تاکيد بر اين که  شرکت ملي حفاري ايران بيش از 90 درصد حفاري چاه هاي نفت و گاز را در مناطق نفت خيز و گاز خيز کشور در زمان حاضر بر عهده دارد، گفت: حفظ نيروي انساني با تجربه اين صنعت و رسيدگي به مسائل و مشکلات آنان بدليل ويژگي ها ، تعهد و شرايط سخت کاري از برنامه هاي مهم و مورد توجه است که نيازمند پشتيباني و حمايت هاي بيشتري مي باشد. 
قلعه باني با تقدير ويژه از تلاش هاي مهندس حيدر بهمني، مدير عامل شرکت ملي حفاري ايران در مهار فوران چاه شماره 24 نفت شهر ، افزود: تعهد و ايثار  کارکنان شرکت ملي حفاري در شرايط بحراني و حساس کشور و پيگيري هاي دلسوزانه مدير عامل اين شرکت در تقبل مسئوليت مهار فوران چاه نفت شهر باعث سربلندي و اقتدار ايران اسلامي در منطقه شده است.
مهندس احمد قلعه باني، مدير عامل شرکت ملي نفت ايران روز دوشنبه براي بازديد از مناطق نفت خيز و گاز خيز کشور وارد اهواز شد.وي، در اقامت دو روزه در اهواز از شرکت ملي حفاري ايران نيز بازديد کرد.
قلعه باني که در اين سفر از سوي اعضاي هيئت مديره شرکت ملي نفت و شماري از مديران ارشد وزارت نفت همراهي مي شد در جلسه هيئت مديره شرکت ملي حفاري ايران شرکت نمود. در اين جلسه قائم مقام مدير عامل شرکت ملي حفاري ايران و مديران ارشد شرکت توضيحات لازم را در خصوص توانمندي هاي شرکت ملي حفاري ايران ارائه نمودند.


 فرماندار شهريار:
 با توسعه صنعت گلخانه اي، شهريار به قطب اقتصادي استان تبديل خواهد شد  

شهريار- خبرنگارآفرينش
ربيع زاده فرماندار شهريار ضمن اشاره به مصوبات سفر رياست جمهوري در رابطه با احداث شهرکهاي صنعتي در شهرستان شهريار گفت: در دور سفرهاي رياست جمهوري در سالهاي  1385 و 1388 دو شهرک صنعتي مصوب شده است که سه قطعه زمين براي اين منظور در نظر گرفته شده است و با نشستي که با حضور مهندس احمدي مديرعامل شهرکهاي صنعتي کشور برگزار شد، سه نگرش مدنظر قرار گرفته است.
1-ايجاد شهرکهاي صنعتي دولتي
2-ايجاد شهرکهاي صنعتي خصوصي
3-ايجاد نواحي صنعتي، تخصصي که هر سه در حال پيگيري و مطالعه مي باشند.
ايشان يکي از اراضي معرفي شده به بخش خصوصي را اراضي پيوند تخت رستم عنوان کرد و گفت:طي مصوبه اي که در کارگروه صنعت و معدن استان و به پيشنهاد ستاد اجرايي فرمان امام، مبني بر اجراي شهرک صنعتي داروهاي شيميايي ، گياهي داشتيم اراضي بالابان در نظر گرفته و از طرف ديگر به دنبال نواحي صنعتي تخصصي در شهرستان هستيم که از شهرداران درخواست شده زمينهاي مستعد را شناسايي و معرفي نمايند.
ربيع زاده در ادامه به زميني واقع در نصيرآباد- باغستان اشاره کرد و گفت: اين اراضي اوقافي بوده و ما بدنبال تبديل به احسن آن هستيم، تا انشا»اله عمليات اجرايي آن را انجام دهيم.
وي اذعان داشت: با توجه به مطالعاتي که در رابطه با خاک شهريار انجام شده و امتيازات ممتاز شهرستان ما اميدواريم با ايجاد شهرکهاي گلخانه اي در راستاي توسعه صنعت گلخانه اي و بهره وري بالا و ايجاد انگيزه کشت براي کشاورزان گام برداريم.
فرماندار شهريار نزديکي شهريار به تهران ، قرار گرفتن بين 3فرودگاه امام،پيام،مهرآباد - قرار گرفتن در کنار دو آزادراه: تهران- ساوه و تهران- قزوين - وجود هشت محور مواصلاتي اصلي ،آب و هواي بسيار خوب و از طرفي ديگر نزديکي به بازار عرضه کالا و دسترسي به بازار عرضه گل را از عوامل مهم در پيشرفت صنعت گلخانه اي و توليد گل در شهرستان دانست و ادامه داد: اگربتوانيم با فرهنگ سازي و اطلاع رساني صحيح در هفت هکتار زمين باير و مستعد کشت شهرستان توليد گل و ميوه هاي گلخانه اي داشته باشيم انقلاب صنعتي بزرگي در شهريار به پا خواهد شد که هم ايجاد اشتغال براي جوانان شده، هم از تخريب اراضي و ساخت و سازهاي غيرمجاز جلوگيري خواهد نمود. ربيع زاده اصلاح الگوي مصرف آب را يکي از مزاياي ايجاد صنعت گلخانه اي دانست و افزود: در اين روش يک بيستم آب کشاورزي مورد نياز است که بهره وري را بالا و سود حاصل قابل توجه اي خواهد داشت . وي به افتتاح بانک صنعت و معدن و تالار بورس در شهرستان اشاره نمود و گفت: با پيگيريهايي که توسط امام جمعه شهريار و مسئولين انجام شده ما موافقت هيئت مديره بانک صنعت و معدن کشور را اخذ نموده و در کار گروه صنعت و معدن استان نيز مصوب شده که انشا» الله به زودي شاهد افتتاح آن خوا هيم بود.
همچنين طي گفتگويي که با مسئولين صندوق تعاون انجام شده به کساني که بخواهند در حوزه صنعت گلخانه اي فعاليت داشته باشند( حتي اراضي قولنامه اي) تسهيلات ويژه اي ارائه خواهد شد.
فرماندار شهريار در رابطه با خشکسالي اذعان داشت: که شهريار از سه جهت در معرض خشکسالي واقع شده است:
1)شيب حاصل از ارتفاعات کرج به سمت رباط کريم
2)شيب حاصل از ارتفاعات تخت رستم به سمت مرکز شهريار
3)شيب حاصل از ارتفاعات شمال تهران به سمت غرب شهريار (محور سعيد آباد) و از طرفي هم برداشتهاي بي رويه از سفره هاي زير زميني  که متا سفانه هيچ نوع تزريق مصنوعي هم براي تا مين آب سفره ها انجام نشده است که خشکسالي از دو ناحيه از شهريار از سمت صبا شهر و شاهد شهر از يک سو و حصار ساتي و اصيل آباد و بکه از سوي ديگر رو به پيشرفت است و چاره اي جز تامين آب از خارج از شهرستان براي تزريق سفره هاي زير زميني نخواهيم داشت  البته اين موضوع در سفر هاي رياست جمهوري به شهرستان مطرح شده، که تامين آب از طالقان و همچنين شمالغرب تهران ، انتقال پساب از جنوب غرب تهران به دشت هاي شهريار از مصوبات سفر رياست جمهوري بوده  و در دستور کار قرار گرفته است. وي در پايان گفت : ما اميدواريم با پيگيري و توجه ويژه مسئولين امور آب بتوانيم در مسير رودخانه شاد چاي سد خاکي براي کنترل و هدايت آبهاي سطحي فصلي ايجاد نماييم.


 فرماندار بندر خمير:
 اسراييل غاصب، ضعيف تر از آن است که بتواند مقاومت مردم غزه را بشکند  

  بندرعباس - خبرنگار آفرينش
فرماندار بندر خمير در استان هرمزگان گفت: اسراييل غاصب، ضعيف تر از آن است که بتواند وارد منطقه شود و مقاومت مردم غزه را بشکند. خليل منتقمي فر  افزود: مردم غزه در مقابل جنايت اين رژيم تا پيروزي نهايي ايستادگي خواهند نمود. وي اظهار داشت: حمله به کشتي آزادي و کمک هاي بشر دوستانه ملت هاي آزادي خواه جهان، آزموني براي مدعيان آزادي و حقوق بشر در برابر افکار عمومي جهان است و سفيران آزادي غزه، ادعاي آزادي خواهي غرب را به آزمون گذاشتند. وي ادامه داد: پس از حمله به کاروان آزادي، سردمداران کاخ سفيد بايد ميان آزادي خواهي و جنايت اسراييل غاصب يکي را انتخاب کنند. وي اين عمل صهيونيست ها، پيروزي بزرگ ديگري براي مردم غزه و رسوايي سياسي براي اين رژيم دانست و اضافه کرد: اعطاي مدال افتخار به نظاميان صهيونيست در حمله کاروان آزادي، نشان از بي کفايتي سران اين حکومت فاسد است. وي همچنين توقيف کشتي ايرلندي حامل کمک هاي بشر دوستانه به غزه را در آب هاي بين المللي يک حرکت وقيحانه ديگري از سوي اين رژيم خواند و گفت: آمريکا در پشت پرده اعمال ننگين اسراييل غاصب نهفته است. وي در بخشي از سخنانش با بيان اينکه انقلاب اسلامي، طومار اسراييل غاصب را در هم پيچيد، گفت: به فرموده امام راحل " اسراييل غاصب بايد از صحنه روزگار محو شود."


 همايش بزرگ علمي و ادبي با عنوان عفاف و حجاب در شهرستان چالدران برگزار شد  

 اروميه- خبرنگار آفرينش
اين همايش با هدف شناخت مقام و منزلت زن در اسلام و عملي کردن سيره زندگي اهل بيت (ع) در خانواده و جامعه در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگي و هنري چالدران برگزار شد.
آريامنش رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي چالدران و دبير اين همايش گفت : از 7 مقاله ارسالي به همايش با موضوعات عفاف و حجاب ، زن مسلمان و خانواده نمونه از ديدگاه اسلام و نگاه اسلام به زن سه مقاله برتر انتخاب و بصورت سخنراني ارائه شد. نوروزي رئيس دانشگاه علوم قرآني شهرستان خوي در اين همايش با بيان اينکه تلاش غرب القاي فرهنگ بيگانه در کشور اسلامي ايران است افزود : با استمرار فرهنگ اسلامي و توجه ويژه به مسائل تربيتي و اجراي برنامه هاي آموزشي فرهنگي مي توان گامهاي موثري در تحکيم بنيان خانواده برداشت. خانم رجائيان مسئول حوزه علميه خواهران شهرستان خوي نيز در اين همايش حجاب را مهمترين وسيله براي حفظ و ثبات شخصيت زن عنوان کرد و گفت : حجاب و عفاف يکي از ويژگي هاي فطري زن مسلمان است و زنان ايران اسلامي بايد در پرتو پوشش و حجاب اسلامي نقش اجتماعي خود را بخوبي ايفا کنند.


 دبير همايش ائتلاف سرمايه در ايران خبر داد:
 حضور پررنگ هرمزگان در همايش ائتلاف سرمايه داران ستودني و قابل تقدير است  

 بندرعباس - خبرنگار آفرينش
دبير همايش ائتلاف سرمايه در ايران گفت: حضور پررنگ استان هرمزگان در همايش ائتلاف سرمايه داران  در استان فارس ستودني و قابل تقدير است. محمدباقر اعلايي در دومين نشست شوراي ايرانيان خارج از کشور هرمزگان اظهار داشت: حضور پررنگ استان هرمزگان در همايش ائتلاف سرمايه در استان فارس ستودني و قابل تقدير است. وي از رياست کارگروه حمل ونقل توسط استاندار هرمزگان وشرکت در کارگروههاي ازديگر توانمنديهاي استان ياد کرد واظهارداشت: هرمزگان دربين استانها از هر حيث برتر شناخته شد اعلايي اظهار کرد: يکي دو استان ديگر پس از هرمزگان با اختلاف زياد در رتبه هاي بعدي قرار گرفتند لذا از استانهاي برتر بويژه هرمزگان و همه دست اندارکاران اين مجموعه قدر داني مي شود. وي با بيان اينکه تعداد نمايندگان هرمزگان در بخش مديريتي و سرمايه گذاران مقيم خارج اين استان در همايش فارس به حدود 100 نفر رسيده است، بيان داشت: استان زنجان با شرکت دادن 11 نفر سرمايه گذار با اختلاف فاحشي از هرمزگان در رده دوم استقبال  کنندگان از همايش قرار گرفت. دبير همايش ائتلاف سرمايه در ايران افزود: يکي از تفاوت  هاي همايش ائتلاف سرمايه در شيراز با ديگر همايش هاي مشابه ، اداره آن توسط چند استان است که به بهترين نحو توانستند از پس اجراي اين همايش برآيند. اعلائي از راه اندازي دبيرخانه دائمي همايش شوراي ايرانيان به عنوان يک فرصت ياد کرد و اظهار داشت: تولي گري اين دبيرخانه به دست شرکت سرمايه گذاري غدير سپرده شده است. دبير همايش سرمايه گذاران ايرانيان مقيم خارج کشور ،با موفقيت آميز خواندن همايش ائتلاف سرمايه درايران (همايش ايرانيان مقيم خارج )درشيراز گفت: پس از اين همايش 10 قرار داد درحوزه نفت وگاز ، راه ،صنعت ومعدن وکشاورزي با سرمايه گذاران امضا شده است.وي از تشکيل صندوق جديد سرمايه گذاري براي ايرانيان خارج از کشور با واگذاري شش تا هشت درصد سود سرمايه گذاري در آينده خبر داد و اظهار داشت: در صورت راه اندازي اين صندوق شاهد تاثيرات شگرفي در استقرار سرمايه هاي خارجي در کشور خواهيم بود. 


 گل گشت 
 • استا
  ن يزد

  قلعه توران پشت
  قلعه توران پشت بر روي صفه اي در دامنه  کوه روبه سوي دشت با وسعت زياد کفه طاقستان را تحت تسلط خود دارد و کيفيتي اساطيري را به ذهن متبادر مي سازد. اين ويژگي باعث شده که بتواند خطر هجوم غارتگران و متجاوزان را که بيشتر از سمت کفه و منطقه فارس، روستا را تهديد مي کرده خنثي و بدين وسيله دوري فاصله از مرکز و شهرهاي بزرگ را جبران کند.
  اين قلعه از نظر کاربرد سنگ در بناي آن منحصر به فرد است. در اين قلعه تعداد زيادي حجره وجود دارد و هر خانواده روستا حجره اي در اختيار داشته اند و مواد غذايي مانند حبوبات، خشکبار، آرد و... را به گونه اي طبقه بندي شده، در محل هاي مخصوصي که به اين منظور در حجره ها در نظ گرفته شده اند انبار مي کردند و از اين رو يک قلعه حفاظتي- زيستي بشمار مي آمده است. ويژگي ديگر اين قلعه در سنگي قلعه که در اندازه 1x1/7 متر از نوع سنگ هاي رسوبي همان تپه است مي باشد. اين در تا چندي پيش به زيبايي بر لولاي يک تک سنگي خود مي چرخيد و باعث حفاظت قلعه از ورود بيگانگان مي شد، متاسفانه اين در زيبا و خاص که به جرات مي توان ادعا کرد در نوع خود بي نظير مي باشد به دليل عدم شناخت و بي توجهي مسئولان و عدم محافظت از آن شکسته شده است و اين نه نخستين که چندمين خسران از اين دست است که به مردم اين بوم وارد مي شود; چنان که قبلا دو کتيبه سنگي را از گورستان تاريخي روستا ربوده بودند.
  هر چند کتيبه هاي سنگي به همت مسئولان به اين روستا بازگردانده  شده است ولي عدم حفاظت صحيح از گنجينه هاي با ارزش اين سرزمين راه را براي وقايع مشابه باز مي گذارد و اين ميسر نخواهد بود مگر با آگاهي بيشتر مردم که خود حافظ آنچه دارند باشند و توجه خاص مسئولان که در جهت مرمت و نگهداري اين آثار ارزشمند گامي بردارند. جمع جاذبه هاي طبيعي و تاريخي در اين روستاي زيبا آن را در شمار روستاهاي خاص در آورده که سازمان ميراث فرهنگي استان يزد خود نيز با اذعان به اين  امر تورهاي ويژه يکروزه اي جهت بازديد از اين روستا در نظر گرفته است. با توجه به اين که هر روز شاهد تخريب بيشتر اين آثارتوسط عوامل طبيعي و غارتگران ميراث فرهنگي هستيم، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي حفظ، مرمت، احيا و پاسداري از اين ارزش ها بايد تلاش بسياري انجام دهد.
  نبايد دست روي دست گذاشت و شاهد زوال اين سراي کهن سنگي زيبا و منحصر به فرد باشيم که پيشينيان ما سنگ، سنگ آن را با اميد و عشق بنا نهاده اند و تاريخ آن را چون گوهري کمياب و گرانبها به امانت به ما سپرده است.
  بي توجهي به حفظ اين آثار ارزشمند فرهنگي به قيمت از دست رفتن هويتي خواهد بود که به ما ارث رسيده است. بايد براي اين ريشه ها کاري کرد. همتي مي خواهد آهنين و پشتوانه محکمي از علم و عمل که به ياري خداوند و اراده مسئولان گامي در راه اين مهم برداشته شود.
  حيات وحش
  ويژگي هاي متعدد مناطق حفاظت شده "کالمند" و "بهادران" از نظر اقليمي و پوشش گياهي، شرايط زيست محيطي و امکان زاد و ولد و حوش و پرندگان مختلف را در اين مناطق به وجود آورده است. آهوي ايراني، جبير، کل، بز، قوچ و ميش، پلنگ، کفتار و انواع روباه مثل روباه شني، گرگ و خرگوش از مهم ترين گونه هاي حيات وحش اين مناطق به شمار مي روند.
  کبک، تيهو، هوبره، باقر قره، زاغ بور و انواع عقاب را مي توان در اين مناطق مشاهده کرد. کل و بز که از پستانداران قابل شکار هستند با جمعيتي قابل ملاحظه در حوزه کالمند و بهادران و در ارتفاعات زيست مي کنند و قوچ و ميش در تپه ها ديده مي شوند.
  مهم ترين کانون تمرکز آهو، دشت "بهادران"، دشت "چاه مورتيني"، دشت "خالقي" و دشت "معدن" است. مهم ترين کانون تمرکز قوچ و ميش و جبير منطقه تپه ماهورهاي سرخ رنگ رودخانه "لاغره" است. اين منطقه انواع خزندگان مناطق کويري را در خود جاي داده است. خزندگان معروف اين منطقه عبارتند از: لاک پشت، بزمجه، مارهاي سمي، افعي و مارجعفري.
  امامزاده عبدالله بافق

  توضيحات محلي است که بسيار مورد احترام محل و اهالي يزد و کرمان است و داراي بقعه اي زيبا و با شکوه و گنبدي عظيم ميباشد. بناي بقعه در سال 224 هجري پايان يافته است. تزئينات داخلي آن از آثار ملاحسن نقاش باشي بافق است. دو تخته آجر پخته نصب شده بر سردر و يک قطعه سنگ ميان آن دو، طاس مسي بزرگ و کنده کاري شده سقاخانه، پوشش بدنه بنا با کاشي هاي مقدس لاجوردي و با حاشيه سياه و سفيد مربوط به قرون هشتم و نهم، سقف مقرنس گنبد و درب بزرگ و سياه رنگ آلت سازي شده از آثار مهم اين بنا ميباشند
  بازار يزد
   مجموعه بازارهاي قديمي يزد، دوران پهلوي با احداث خيابان شاه (خيابان قيام فعلي) به دو قسمت تقسيم شد و برخي از فضاهاي اصلي آن مانند بازار ارسي دوزها، بازار محمدعلي خان، بازار پنجه علي و ... به کلي تخريب شد.
  در حال حاضر نيمه شمالي بازار از رونق اقتصادي بيشتري برخوردار است. عمده ترين کالاهاي مورد معامله در اين بازار پارچه، شيريني هاي يزدي، طلا و فرش است. بازار قيصريه که حد فاصل ميدان خان و مدرسه خان قرار دارد، از لحاظ معماري نسبت به ساير بازارها شکيل تر است و به وسيله دو در چوبي با ارزش، بسته مي شود. اين بازار محل فروش پارچه هاي يزدي است.
  قديمي ترين بخش بازار يزد- به نام بازار حاجي قنبر- متعلق به قرن نهم ه.- ق و جزيي از مجموعه فرهنگي، تاريخي "امير چقماق" است. در قرن سيزدهم ه.- ق، بر سر در اين بازار، تکيه زيباي بلندي به شيوه ديگر تکايا و حسينيه هاي يزد با کاشي معقلي ساخته شد.
  از کارگاه هاي توليدي بازار، مي توان به کارگاه مازاري (محل ساييدن حنا- برگ طبيعي)، کارگاه حلوايي (محل تبديل کنجد به حلوا ارده) و کارگاه رنگرزي (محل رنگ آميزي الياف نخي و پشمي) اشاره کرد که هر يک به اقتضاي نوع فعاليت، داراي معماري ويژه خود هستند.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته