جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3627


ايران زمين


سد آزاد کردستان به عنوان يکي از بزرگترين سدهاي کشور ، سال آينده آبگيري مي شود

استاندار هرمزگان:
گسترش شايعات آفت هدفمندسازي يارانه ها ست


آب مورد نياز بيش از 35 هزار هکتار اراضي دشت ميان آب شوشتر تامين شد


شاغلان بخش کشاورزي اردبيل 12 درصد با لاتر از ميانگين کشور هستند


گل گشت


 ايران زمين  

بيش از 6 هزار قطعه فلامينگو به
تالابهاي نقده وارد شده اند
اروميه- خبرنگار آفرينش

رئيس اداره حفاظت از محيط زيست شهرستان نقده با بيان اين مطلب افزود : با احياي تالابهاي بين المللي حسنلو ، درگه سنگي و يادگارلو شاهد حضور چشم گير پرندگان آبزي و کنار آبزي در اين تالابها هستيم .
سفري با اشاره به تخم گذاري هزاران قطعه از انواع پرندگان آبزي در تالابهاي فصلي و دائمي شهرستان نقده تصريح کرد : وجود هزاران قطعه از انواع پرندگان و 6 هزار قطعه فلامينگو در سال جاري شکوه خاصي به اين تالابها بخشيده است .
وي ضمن قدرداني از روستائيان حاشيه هاي تالابهاي بين المللي يادگارلو ، حسنلو ، درگه سنگي ، طالقان و گل در احياي اين تالاب ها از آنها و طرفداران محيط زيست خواست که براي حفاظت از زيست محيط زيباي منطقه همچنان مسئولان را ياري دهند .

18 دانشکده جديد علوم قراني
در کشور تاسيس مي شود  
اروميه- خبرنگار آفرينش

معاون پشتيباني و اجرايي دانشگاه علوم و معارف قرآن کريم کشور در حاشيه بررسي مشکلات دانشکده علوم قرآني خوي گفت : تاسيس 18 دانشکده جديد علوم قرآني در سفرهاي استاني هيات دولت به تصويب رسيده و مقدمات تاسيس آنها در 18 شهرستان کشور فراهم شده است .
نصرا.. چمران با اشاره به فعاليت 14 دانشکده علوم قراني در کشور افزود : از امسال براي ارتقا» کيفيت آموزش در دانشکده هاي علوم قرآني 50 رشته جديد با قابليت هاي کاربردي متناسب با نيازهاي جامعه در اين دانشکده ها ايجاد مي شود.
حجت الاسلام بيگي مدير کل اوقاف و امور خيريه آذربايجان غربي هم از احداث سالن ورزشي با اعتباري بالغ بر دو ميليارد ريال در دانشکده علوم قراني خوي خبر داد .

مشکلات شهر آبعلي روي خط بررسي
رودهن-خبرنگار آفرينش

جلسه کارگروه رسيدگي به مشکلات شهر آبعلي با حضور مسئولان ادارات شهرستان دماوند و بخش رودهن ، شهردار و اعضاي  شوراي اسلامي آبعلي در محل سالن اجتماعات شهرداري اين شهر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش; رئيس شوراي اسلامي شهر آبعلي در اين جلسه گفت:اجراي پروژه تعريض خيابان امام خميني (ره) پيشرفت قابل ملاحظه اي نداشته و متوقف شدن آن مشکلاتي را براي کسبه و کشاورزان به وجود آورده است.
بهرامي افزود:با توجه به طولاني شدن طرح تعريض و بلوار خيابان اصلي شهر بايد اداره راه و ترابري همکاريهاي لازم را جهت سرعت بخشيدن به اين پروژه با ادارات خدماتي مانند آب ،برق ،تلفن و ... انجام دهد. شهردار آبعلي در ادامه بيان داشت:اين شهر با موقعيت گردشگري  و توريستي  که دارد از اهميت بالايي برخوردار است و تسريع  عمليات طرح تعريض خيابان اصلي شهر جزو اولويت هاست . جعفر پرچ اظهار داشت:اين طرح از آن جهت داراي اهميت است که چند طرح ديگر با اتمام آن آغاز مي شود و تحت هيچ شرايطي نبايد اجراي آن متوقف شود.

 فرماندار اسلامشهر از تنها کارخانه توليد کننده توربين هاي بادي در خاورميانه اين شهرستان
بازديد کرد
اسلامشهر - خبر نگار آفرينش
 غلامحسين آرام  فرماندار شهرستان اسلامشهر که به همراه بخشدار چهاردانگه و تعدادي از مسئولين اين شهرستان ، از تنها کارخانه توليد توربين هاي بادي در خاورميانه  بازديد کرد ،با اشاره به اتمام سوخت هاي فسيلي و آلايندگي و تاثيرات مخرب زيست محيطي استفاده از انرژي ها ي فسيلي، بر ضرورت و اهميت استفاده از انرژي هاي نو و پاک و انرژي هاي تجديد پذير تاکيد کرد.
فرماندار اسلامشهر  بيان داشت : محيط زيست و حفظ آن از اهميت ويژه اي برخوردار است، زيرا يکي از ارکان اصلي توسعه پايدار، محيط زيست سالم و پاک است.
 آرام گفت: در نقاط مختلف جهان به ويژه کشورهاي پيشرفته توجه ويژه اي به استفاده از توربين هاي بادي در توليد برق مي شود و اين به دليل صرفه اقتصادي و پاک بودن اين نوع سيستم توليد برق و دوستدار محيط زيست بودن آن است.
فرماندار اسلامشهر افزود: کشور ايران به لحاظ موقعيت جغرافيايي و شرايط اقليمي بستر مناسبي براي ايجاد نيروگاه هاي بادي است و سايت هاي منجيل و بينالود مويد اين امر است.  وي افزود: هر توربين بادي قابليت توليد 660 کيلووات برق در ساعت را دارا است و در مناطقي که باد در حدود چهار تا 25 کيلومتر در ساعت بوزد، قابليت نصب و راه اندازي را دارد.  فرماندار اسلامشهر گفت: در ايران سالانه حدود 36 هزار مگاوات برق توليد مي  شود که از اين مقدار فقط صد مگا بايت آن از توربين هاي بادي توليد مي شود که رقم بسيار ناچيزي است و حال آنکه فقط کشور آلمان 22 هزار مگاوات از برق مصرفي خود را از اين طريق توربين هاي بادي تامين مي کند. همچنين 30 درصد از برق مورد نياز دانمارک از منابع تجديد شدني تامين مي شود که 20 درصد از اين ميزان شامل انرژي بادي است.  وي ابراز اميدواري کرد، با حمايت هايي که دولت محترم و شخص رياست جمهور از گسترش اينگونه نيروگاه ها که انرژي پاک توليد مي کنند و همچنين خريد تضميني برق توليدي آنها، شاهد گسترش و ساخت نيروگاه هاي بادي در نقاط مختلف کشور باشيم.  کارخانه صبا نيرو تنها توليدکننده توربين هاي بادي توليد برق در کشور و خاورميانه است که، تا کنون پروژه هاي مختلفي همچون نيروگاه بادي منجيل، نيروگاه بادي بينالود و نيروگاه بادي کشور ارمنستان را در کارنامه کاري خود دارد که در سفر رياست جمهوري دستور نصب و راه اندازي 50 توربين جديد نيز در سايت بينالود صادر شده است و نيازمند حمايت و پيگيري وزارت نيرو است.  اين کارخانه با حدود 150 نفر نيروي متخصص در بخش چهاردانگه شهرستان اسلامشهر قرار دارد.

برگزاري سومين همايش استاني فرهنگ و مديريت جهادي درجهاد کشاورزي استان اردبيل
اردبيل - خبرنگارآفرينش
به گزارش خبرنگار ما ، مراسم همايش استاني فرهنگ و مديريت جهادي با شرکت جمعي از مسئوولين استاني و کارکنان اين سازمان  درسالن اجتماعات اين سازمان برگزار گرديد .
حاج اکبر اکبري مسئوول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان دراين مراسم با تبريک هفته جهاد کشاورزي ، خود باوري فرهنگ جهادي را عامل مهم در پيشرفت دانست . مهندس عادل عبد ايماني رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان به تبيين مساله مديريت و خصوصيات آن پرداخته ، تلاش براي رضايت خدا ، مديريت ولايتي ، انعطاف پذيري براي ساختار ، مديريت وداوطلبانه براي تحول آفريني و پويايي، خود باوري توجه به نيروي انساني ، خستگي ناپذيري و سرعت عمل درکارها ، مديريت مشارکتي و نهادينه کردن اخلاق و ارزش هاي ديني درمحل کار را ازخصوصيات يک مدير موفق برشمرده و تقويت روحيه جهادي را عامل مهم و اساسي برشمردند . آقاي فيروز احمدي معاونت سياسي وامنيتي استانداري اردبيل نيز نهادينه کردن فرهنگ قرآني ، عاشورايي وجهادي را درتمامي عرصه ها و صحنه ها لازم و ضروري دانسته و وجود رهبري و مردم ولايت مدار را دو نعمت مهم خداوند برشمرد که درنتيجه اطاعت ازخدا و فرهنگ غني اسلامي و جهادي به وجود آمده است .وي داشتن فرهنگ و روحيه جهادي را عامل مهم و اساسي درمقابله و مبارزه با دشمنان برشمرد. درخاتمه مراسم از 41 نفر نمونه و توليد کننده دربخش هاي مختلف کشاورزي بااهداي لوح تقدير وجوايز قدرداني گرديد .و به تعدادي از مقالات برگزيده استاني نيز بامحوريت (جهاد خود کفايي و امنيت غذايي ، همت مضاعف ، تجلي فرهنگ و مديريت جهاني ) با اهداي هدايايي تقدير به عمل آورد


  سد آزاد کردستان به عنوان يکي از بزرگترين سدهاي کشور ، سال آينده آبگيري مي شود 

 سنندج - خبرنگارآفرينش

طرح سد آزاد با 57 درصد پيشرفت فيزيکي طبق برنامه شهريور سال 1390آبگيري مي شود.
اسماعيل نجار استاندار کردستان در جريان بازديد مدير عامل شرکت توسعه منابع آب و نيروي کشور از اين سد با بيان اين مطلب گفت: براي احداث سد آزاد تاکنون يک هزار و 200 ميليارد ريال هزينه شده و براي تکميل 800 ميليارد ريال ديگر نياز است.
وي اظهار داشت: مجموع اعتبار مورد نياز براي احداث سد آزاد و سامانه انتقال هفت هزار ميليارد ريال برآورد شده است که اين طرح خود شامل چهار طرح مهم شامل ، سد ، انتقال آب، نيروگاه 10 مگاواتي و نيروگاه تلمبه ذخيره اي 5 مگاواتي است.
به گفته وي حجم مخزني سد آزاد 300 ميليون متر مکعب و حجم تنظيم آن 350ميليون متر مکعب بر آورد شده است و از اين مقدار سالانه 190 ميليون متر مکعب آن به دشت هاي قروه و دهگلان منتقل مي شود.
وي گفت: همچنين 65 ميليون متر مکعب از ذخيره سد آزاد نيز براي تامين نيازهاي زيست محيطي و اراضي پايين دست به کشاورزي اختصاص خواهد يافت.
نجار اضافه کرد: کار مطالعاتي نيروگاه 10 مگاواتي سد نيز به اتمام رسيده و اکنون آماده آغاز عمليات اجرايي است و در مورد نيروگاه 500 مگاواتي تلمبه ذخيره اي نيز که يک هزار و 600 متر طول تونل دسترسي به نيروگاه دارد تاکنون 110 متر آن انجام شده است.
وي افزود: سامانه انتقال آب از سد آزاد به دشت هاي قروه و دهگلان نيز به طول 84 کيلومتر بعد از اتمام نيروگاه تلمبه ذخيره اي آغاز مي شود.
سيد محمدرضا رضا زاده  مدير عامل شرکت توسعه منابع آب و نيروي کشور در جريان اين بازديد ، به سد آزاد به عنوان يکي از سدهاي عظيم کشور اشاره کرد و گفت: کنترل سيلاب منطقه، تامين آب دشت هاي استان، توليد 500 مگاوات برق ،معرفي ظرفيت هاي گردشگري استان از جمله مهمترين اهداف ساخت سد آزاد است.
وي افزود: توجه به مسائل اجتماعي منطقه به عنوان يکي از طرح هاي جنبي سد آزاد از اولويت خاصي به عنوان الگوي برتر برخوردار است.
وي همچنين به انتقال و جابجايي مردم روستاهاي اطراف سد که بعد از بهره برداري سد، روستايشان غرق آب مي شود اشاره کرد و گفت: ساخت شهرک آزاد با هدف جابجايي مردم اين روستاها از جمله طرح هاي اجتماعي فرهنگي اين سد است.
رضا زاده از انتقال و جابجايي ساکنان اين روستاها به عنوان يکي از الگوهاي موفق در اين زمينه و پيشگيري از مهاجرت روستاييان نام برد و گفت:اين کار ارزشمند به عنوان الگو در طرح هاي ديگر سد سازي کشور اجرايي خواهد شد.


  استاندار هرمزگان:
 گسترش شايعات آفت هدفمندسازي يارانه ها ست 

   بندرعباس - خبرنگارآفرينش
استاندار هرمزگان گفت: مسئولان دستگاه ها در باب شفاف سازي طرح هدفمندسازي يارانه ها بايد از گسترش شايعات جلوگيري کنند. حسين هاشمي  در جلسه هماهنگي طرح هدفمندسازي يارانه ها در استان اظهار داشت: توجيه کامل مردم و روشن کردن ذهن آنها پيرامون مسائل طرح هدفمندسازي يارانه ها تا حدود زيادي به اجراي هرچه بهتر اين طرح کمک مي کند. وي با بيان اينکه رفع ابهامات صد در صدي مردم در موعد قبل از آغاز اين طرح بايد جزو وظايف مهم مسئولان قرار گيرد، افزود: بروز و شيوع شايعات ريشه در کم اطلاعي جامعه از اين طرح دارد. استاندار هرمزگان اضافه کرد: يکي از آسيب هايي که شايعات مي تواند متوجه جامعه سازد، گران شدن بي مورد اجناس توسط سو»استفاده کنندگان است و در اين راستا دستگاه هاي نظارتي بايد نظارت بيشتري بر قيمت ها اعمال کنند. وي همچنين از دستگاه هاي مرتبط با اطلاع رساني در طرح هدفمندسازي يارانه ها خواست در راستاي شفاف شدن ذهن مردم از ظرفيت هايي همانند تريبون هاي نماز جمعه نيز استفاده کنند. استاندار هرمزگان با اعلام اينکه از دريافت يارانه سهم خود انصراف مي دهد، اظهار داشت: اميد است افرادي که توانايي مالي دارند، در راستاي تقليل مشکلات اقشار کم درآمد از سهم يارانه خود صرف نظر کنند تا از اين طريق دولت بتواند سهم بيشتري را به افراد نيازمند ارائه دهد.


  آب مورد نياز بيش از 35 هزار هکتار اراضي دشت ميان آب شوشتر تامين شد 

   اهواز - خبرنگار آفرينش
مديريت حوزه کارون سازمان آب و برق خوزستان، از تامين آب 35 هزار و 500 هکتار اراضي کشاورزي واقع در حدفاصل رودخانه هاي گرگر و شطيط در حوزه ميان آب شوشتر خبر داد.
"محمدحسين شيخ گرگر"، افزود: اين ميزان آب در قالب اجراي طرح آبياري و زهکشي ميان آب شوشتر تامين شده است.
وي اظهار داشت: مطالعات اين طرح در سال 68 آغاز، در سال 76 به روز و عمليات اجرايي آن از سال 79 آغاز شد.
شيخ گرگر اضافه کرد: اين طرح به هفت واحد عمراني با عنوان داريون يک تا هفت تقسيم که داريون يک با پوشش پنج هزار و 500 هکتار در سال 83 به پايان رسيد.
شيخ گرگر ادامه داد: عمليات اجرايي داريون دو نيز در سال 84 آغاز و با زير پو شش بردن چهار هزار و 800 هکتار ديگر از اراضي مذکور در سال 88 به اتمام رسيد، داريون سه نيز که اجراي آن از سال 88 آغاز شده با زير پوشش بردن سه هزار و 500 هکتار از اين اراضي سال آينده به اتمام  مي رسد.
وي گفت: در صورتي که اعتبارات به موقع تخصيص و طبق روال عادي پيش برود ، 21 هزار و 700 هکتار اراضي ديگر نيز زير پوشش طرح خواهد رفت.
شيخ گرگر خاطرنشان کرد: يکي از ويژگي هاي اصلي طرح آبياري و زهکشي ميان آب شوشتر اين است که آبگير اصلي آن احداث شده و به هر ميزان که شبکه احداث  مي شود آب نيز در اختيار کشاورزان قرار مي گيرد.
مديريت حوزه کارون سازمان آب و برق خوزستان، اظهار داشت: در زمان حاضر به ميزان 40 متر مکعب در ثانيه آب در اين طرح براي آبياري اين اراضي تامين شده اما هم اينک 30 متر مکعب از اين ميزان تحويل مي شود.
وي يادآوري کرد: براي استفاده کشاورزان ، 10 هزار و 300 هکتار شبکه مدرن کشاورزي در قالب اين طرح ساخته شده است.
شيخ گرگر، هزينه اجراي داريون يک را 110 ميليارد ريال اعلام کرد که 90 ميليارد ريال از اين رقم براي احداث شبکه آبياري اصلي هزينه شده و 20 ميليارد ريال نيز صرف ساخت آبگير اصلي نهر داريون شده است.
مديريت حوزه کارون سازمان آب و برق خوزستان، هزينه اجرايي 125 ميليارد ريالي داريون 2 و 180 ميليارد ريالي داريون 3 را نيز خاطرنشان کرد و گفت: براي احداث شبکه هاي آبياري اين طرح براي 150 نفر به طور مستقيم اشتغال زايي شده که پس از بهره برداري نيز به ازاي هر سه هکتار يک نفر مشغول به کار خواهند شد.
وي سبزيجات، صيفي جات، گندم، جو ، شلتوک و بعضا" نخيلات را از عمده محصولاتي نام برد که در قالب اجراي اين طرح توليد مي شوند.
تاريخ احداث نهر داريون به زمان ساسانيان بر  مي گردد که تا آن زمان نيز از اين طريق به بند قير هم آب منتقل مي شد.


 شاغلان بخش کشاورزي اردبيل 12 درصد با لاتر از ميانگين کشور هستند  

 اردبيل - خبرنگارآفرينش
 رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل گفت : شاغلان بخش کشاورزي استان اردبيل 12 درصد بالاتر از ميانگين کشوري هستند .
به گزارش خبرنگار ما ، عادل عبد ايماني درجريان افتتاح چند پروژه کشاورزي دراردبيل اظهار داشت : 40 درصد جمعيت شاغل دراستان اردبيل دربخش کشاورزي فعاليت مي کنند که درتامين امنيت غذايي و رسيدن به مرزهاي خود کفايي تلاش وافري دارند .
وي مهمترين وظيفه و رسالت بخش کشاورزي را تامين امنيت غذايي ، توليدمواد خام بخش صنعت ، کمک به توسعه صنايع وابسته و رساندن کشور به مرز خود کفايي عنوان کرد و افزود: اين اهداف کمي و کيفي درسند چشم انداز توسعه کشور نيز مورد توجه قرار گرفته است . رييس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل تصريح کرد : استان اردبيل با داشتن 17 هزارو 915 مترمربع مساحت خاک و منابع طبيعي قادر است چهار درصد نيازغذايي کشور دربخش کشاورزي را تامين کند .
وي ادامه داد : سالانه 3 ميليون و 500 هزار تن محصولات کشاورزي در استان اردبيل توليد مي شود که بيش از 2 ميليون و 200 هزارتن آن محصولات زراعي و باغي است و مابقي نيز محصولات دامي و فرآورده هاي لبني را تشکيل مي دهد .عادل عبد ايماني خاطر نشان کرد : 54 دهم درصد مساحت استان اردبيل را مراتع و 35 دهم درصد را نيز جنگل تشکيل مي دهد به طوري که بالاترين کاربري اراضي کشور را نيز دارا هستيم .
وي افزود : وسعت کل اراضي کشاورزي اين استان بيش از 783 هزارو 84 هکتار است که 7 هزارو 800 هکتار نيز باغات ميوه دراين استان وجود دارد .
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل گفت : درمجموع 33 درصد اراضي اين استان آبي و 67 درصد اراضي ديم است که سهم ارزش افزوده توليد ناخالص اين بخش 30 درصد است که اين رقم درکشور 20 درصد است .
وي شعار امسال هفته جهاد کشاورزي را « همت مضاعف » کار مضاعف و توسعه پايدار کشاورزي عنوان کرد و افزود: پايداري اين حوزه با توجه به زير ساخت ها سبب مي شود درسنگر جهاد کشاورزي کارهاي ماندگار صورت گيرد .
عبد ايماني گفت : جهاد کشاورزي جزو نخستين نهادهاي انقلابي درسال 58 با فرمان امام (ره) و تشکيل آن بوده است که دردوران دفاع مقدس براي جهاد گران فرصتي به وجود آورد تا درسنگر دفاع ازکيان و مرزهاي کشور رشادتي جاودانه خلق کنند .
وي درپايان تلاش جهاد کشاورزي را درسنگر حفاظت ازمرزهاي سلامت و تامين امنيت غذايي را با هدف عزت و استقلال کشور با بهره مندي از فرهنگ جهادي از اهداف امروزي جهاد عنوان کرد .


 گل گشت 

استان يزد

روستاي بندر آباديزد
روستاي بندرآباد يزددر 37 کيلومتري شمال باختر يزد و 7 کيلومتري جاده يزد - نايين قرار دارد.اهميت تاريخي اين آبادي بيش تر مربوط به شخصيت شيخ تقي الدين دادا عارف مشهور قرن هفتم هجري يزد است که در بندرآباد خانقاه و مسجدي ساخته و  آن جا را به عنوان مرکزي براي پيروان خود در آورده بود. اين عارف نامي در سال 700 در بندرآباد درگذشته و در خانقاه خود به خاک سپرده شده،  ولي پس از چند روز جسد او را از آن جا به يزد انتقال داده اند. اهم آثار تاريخي و ديدني هاي اين روستا عبارتند از :
- مسجد بندرآباد که به سبک مساجد قرن هشتم هجري با گنبدي آجري ساده و محرابي با گچبري و منبري با کاشي هاي معرق است.
- مسجد جامع روستا که در نزديک بقعه سلطان محمود شاه قرار دارد. اين مسجد داراي گنبدي بلند است و بر منبر آن تاريخ 809 هجري خوانده مي شود. جا شمعي اين مسجد از آثار کهن و قديمي مسجد محسوب مي شود.
- امام زاده سيد حسين که در جوار بقعه سلطان محمود شاه قرار دارد.
- بقعه و مقبقره سلطان محمود شاه فرزند شيخ تقي الدين دادا و از صوفيان و عرفاي نامدار منطقه که متصل مسجد است و قسمتي از بناي آن را ريگ روان پوشانده است.
روستاي بندرآباد در يک منطقه دشتي قرار دارد ، اطراف آن را تپه هاي شني فرا گرفته اند و آب و هواي آن گرم و خشک است.
روستاي ابراهيم آباد يزد
روستاي ابراهيم آباد در 37 کيلومتري شمال باختري يزد و در 3 کيلومتري باختر جاده يزد - نايين قرار دارد. زيارتگاه سيد تاج الدين مهم ترين ديدني اين روستاست که گنبدي بسيار زيبا و ديدني دارد.روستاي ابراهيم آباد که در يک ناحيه دشتي قرار گرفته است آب و هواي گرم و خشک دارد و تپه هاي شني باختر آبادي را فرا گرفته اند.
روستاي ميمونه يزد
 روستاي ميمونه يزد، در 36 کيلومتري شمال باختر يزد و در 6 کيلومتري باختر جاده اصلي قرار دارد. روستا داراي قلعه اي کهن و بقعه اي به نام بقعه ميرزا محسن است که در نوع خود ديدني هستند. روستاي ميمونه در يک منطقه کويري قرار گرفته و تپه هاي شني خاور و شمال خاور آن را فراگرفته اند. اين روستا داراي آب و هواي گرم و خشک است.
روستاي قطرم بافق
روستاي قطرم بافق در 50 کيلومتري شمال راه اصلي و راه آهن زرند - بافق قرار دارد آب و هواي روستا معتدل خشک است. از مهم ترين مراکز مذهبي روستا مي توان از هشت مسجد نام برد که يکي از آن ها به نام مسجد دقيانوس کبير شهرت دارد و قبله آن با قبله حقيقي اندکي متفاوت است. هم چنين زيارتگاهي به نام پير در روستا وجود دارد که مورد رجوع زوار محلي قرار مي گيرد. روستاي قطرم در يک منطقه دره اي قرار گرفته است و کوه باجگان از شمال، جنوب و خاور آبادي را در برگرفته است که بخش خاوري آن را کوه آسياب مي گويند و غار انجير بره در جنوب آبادي قرار گرفته است. يک هاون سنگي به طول يک متر و ضخامت 1/5 متر در اين روستا قرار دارد.
مصلي يزد
احتمالا اين بنا در محل بناي قديمي يا بر ويرانه هاي آن ساخته شده و باني آن "امير محمد قاضي" است. او در سال 725 ه . ق به ساخت اين بنا اقدام نمود. در سال 860 ه . ق سيل تمام مصلي را خراب کرد. براساس کتبيه هاي سر در طرف بازار، مصلي در سال 958 ه . ق مجدد ساخته شد و در سال 1035 ه . ق "اسحق بيگ" بار ديگر به مرمت آن پرداخت.

فضاي روستايي بهاباد بافق
بهاباد يکي از بخش هاي شهرستان بافق است که عنوان آن از دو واژه «به» و «آباد» به معني «آبادي بهتر يا بهترين آباد» تشکيل شده است. بهاباد به خاطر موقعيت ويژه اش بارها به دست جباران تاريخ افتاده يا با قهر طبيعت به کلي نابوده شده است. فرقه اسماعيليه دراطراف اين بخش قلعه هاي مستحکمي داشتند; زماني که هلاکوخان براي سرکوب آن ها به اين منطقه آمد ، آنان علاوه بر انهدام قلعه ها ، بهاباد را هم با خاک يکسان کردند که آثار اين خرابي به نام «شهرک» در چند کيلومتري بهاباد فعلي قرار دارد. آثار تاريخي بهاباد عبارت اند از : مسجد جامع، آب انبار حاج مهدي، مقبره ملا عبدالله و شيخ ضيا» الدين و تعدادي قلعه و برج که از اين ميان مسجد جامع بهاباد از شکوه و عظمتي ويژه برخوردار است.
روستاي منشاد تفت
 روستاي منشاد تفت  در 47 کيلومتري جنوب تفت و 13 کيلومتري جنوب راه مهريز - تفت قراردارد. مهمترين اثر ديدني اين روستا مسجد جامع آن است که از بناهاي شاه يحيي مظفري است و در سال 774 هجري قمري ساخته شده است.روستاي منشاد در دره اي سبز و خرم قرار دارد که با غ ها و درختان فراواني آن را در بر گرفته است و در تابستآن ها ييلاق و گردشگاه مردم يزد و پيرامون آن است. کوه چنبر در خاور و کوه جرزين در باختر آبادي واقع شده و هر دو کوه از رشته شير کوه هستند. آب و هواي روستا معتدل خشک است.
روستاي فراشاه تفت
 روستاي فراشاه تفت ، در 8 کيلومتري تفت و در کنار راه تفت - دهشير قرار دارد. از آثار تاريخي اين آبادي غاري در دامنه کوه و يک چنار کهن سال است که حکايت از قدمت منطقه دارد. مهمترين مراکز مذهبي روستا نيز شامل 4 مسجد و دو حسينيه است که در اين بين زيارتگاه قدمگاه از اهميت ويژه اي برخوردار است. سنگ خوش نقشي در محراب زيارتگاه وجود دارد که تاريخ 512 ه . ق را نشان مي دهد. اين بنا به امر «گرشاسب بن علي» از امراي ديلمي در همين تاريخ ساخته شده و در آن تاريخ به نام مسجد مشهد علي ابن موسي الرضا شهرت داشته است. افزون بر اين کتيبه،  يادگارهايي با مرکب سياه بر ديوارهاي اين بنا نوشته شده که تاريخ آن مربوط به سده هاي 6 و 7 هجري قمري است. روستاي فراشاه در يک ناحيه دره اي قرار گرفته است. کوه انجيراني در شمال و شير کوه در جنوب آن قرار دارد و آب و هواي معتدل خشک است.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه
اطلاعيه پذيرفته شدگان المپيادهاي علمي خرداد1389-تهران
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته