جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3644


با مشاهير


خبر


دکتر احدي، معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي شد

دکتر ترابي:
جذب هيات علمي از مهمترين اهداف دانشگاه آزاد اسلامي است

در مسابقات جهاني طراحي و ساخت هواپيماهاي مينياتوري:
واحد خميني شهر عنوان چهارم و پنجم را کسب کرد

مدير کل امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري :
تشريح وضعيت فرهنگي دانشجويان ايراني خارج کشور

توسط کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي
سمينار کار و مهارت هاي زندگي برگزار شد

وزير بهداشت خبر داد:
تعامل با دانشگاه ها براي تدوين برنامه هاي سلامت


 با مشاهير  


شيخ بهايي: عالم بزرگ ذوفنون
قسمت پاياني                                          به      قلم : پروفسور سيدحسن امين
سرپرست علمي دايره المعارف ايران شناسي

هنر داستان نويسي و کتاب گربه و موش:
در ادب کهن فارسي، داستان پردازي تمثيلي و نقل حکايات از زبان حيوانات براي اخذ نتيجه  اخلاقي پيشينه اي ديرينه دارد. شيخ بهايي نيز به نظم و نثر، حکاياتي با نيروي تخيل خود ساخته که مهمترين آنها داستان گربه و موش (يا موش و گربه) است که نام کامل آن (پند اهل دانش و هوش به زبان گربه و موش) است.
شيخ بهايي در گربه و موش منثور خود  همچون موش و گربه  منظوم عبيد زاکاني  طنزگونه به انتقادات تند و تلخ اجتماعي و نظريه پردازي اجتماعي و پندآموزي اخلاقي پرداخته است. وي در يک فصل موش را نماد «نفس اماره» انسان و «گربه» را نماد «نيروي تخيل» و در فصلي ديگر در غوغاي صوفي ستيزي فقيهان عصر صفوي، موش را شبيه «صوفي» و گربه را شبيه «فقيه» تصوير کرده است.
داستان گربه و موش شيخ بهايي مکرر همراه مجموعه  آثار او (همچون چاپ کليات شيخ بهايي به دست سعيد نفيسي) و گاهي به صورت مستقل و جداگانه به چاپ رسيده که نمونه  اخير آن چاپ کتاب فروشي اسلاميه در 1343 ش (به قطع جيبي) است.


 خبر  

بازديد نماينده گرمسار از پروژه هاي دانشکده دامپزشکي واحد گرمسار
مهندس ترابي نماينده مردم گرمسار در مجلس شوراي اسلامي به همراه دکتر مصيب عباسي رئيس واحد گرمسار و دکتر ملايري رئيس دانشکده دامپزشکي از پروژه هاي در دست احداث دانشکده دامپزشکي، کلينيک دامپزشکي و ساختمان آموزشي بازديد و در جريان روند احداث اين پروژه ها قرار گرفتند.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد گرمسار، در اين بازديد دکتر عباسي و دکتر ملايري توضيحات لازم را درخصوص اين پروژها ارئه کردند. همچنين مهندس ترابي از مزرعه آموزشي پرورش شترمرغ بازديد به عمل آورد.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان بالاترين امتياز منطقه 2 را به دست آورد
زنجان خبرنگارآفرينش

مدير روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان گفت: براساس ارزيابي ها و امتيازبندي هاي سراسري سازمان مرکزي، دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان بالاترين امتياز مربوط به واحدها و مراکز دانشگاهي منطقه 2 را به دست آورده است.
به گزارش خبرنگار آفرينش، حسن رضامتين با اعلام اين خبر افزود: بنابر اعلام اداره کل امور حقوقي و تشکيلات و روش هاي دانشگاه آزاد اسلامي امتياز واحد زنجان از 1239/25 به 2031/06 ارتقا يافته است که اثرگذارترين شاخص ها در اين امتيازبندي مربوط به 3 شاخص تجهيزات آزمايشگاهي و کارگاهي با 806 امتياز، جذب هيات علمي با 262 امتياز و فضاي آموزشي با 226/58 امتياز مي باشد و 6 شاخص کتابخانه، رشته هاي تحصيلي، تعداد دانشجويان، تجهيزات پزشکي و دارويي، زمين هاي مجتمع دانشگاهي و مزارع آموزشي در رتبه هاي بعدي قرار دارند.
وي اضافه کرد: واحد زنجان از امتياز لازم براي تبديل شدن به "واحد جامع" برخوردار است. اين واحد در حال حاضر داراي رتبه "بسيار بزرگ الف" مي باشد.

کسب مقاله برتر توسط استاد واحد قزوين در دومين کنفرانس ملي برق
مقاله استاد و فارغ التحصيل دانشگاه آزاد اسلامي قزوين در دومين کنفرانس ملي برق به عنوان يکي از مقالات برتر انتخاب شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، در اين کنفرانس که در دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد برگزار شد; مقاله مشترک دکتر ستار ميرزا کوچکي عضو هيات علمي اين دانشگاه و مهندس شاهين قرباني زاده شيرازي فارغ التحصيل کارشناسي ارشد رشته برق و الکترونيک دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با عنوان "بررسي نسبت جريان حالت روشن به خاموش در ترانزيستورهاي اثر ميداني نانولوله کربني بر مبناي تغيير در ضخامت عايق گيت" به عنوان يکي از 5 مقاله برتر اين کنفرانس انتخاب و با اهداي لوح تنديس مورد تقدير قرار گرفت.
در اين کنفرانس نزديک به 500 مقاله ارسال شده بود که 270 مقاله پذيرفته و 70 مقاله نيز موفق به ارائه شد.

پذيرش مقالات اعضاي هيات علمي واحد ماهشهر در کنگره بين المللي کشور تايلند
مقاله اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد ماهشهر در کنگره بين المللي کاربرد کامپيوتر در علم و تکنولوژي در کشور تايلند پذيرفته شده است.
به گزارش آنا، مقاله مهندس حسين جلالي جهرمي عضو هيات علمي و مدرس گروه شيمي محض اين واحد دانشگاهي با عنوان محاسبات سنيتيکي واکنش هتروژنوس پراکسي راديکال ها با متان روي سطحTio2  در اولين کنگره بين المللي کاربرد کامپيوتر در علم و تکنولوژي در کشور تايلند جهت ارائه به صورت پوستر پذيرفته شده است.
همچنين مقاله مهندس عليرضا عزيزي عضو هيات علمي گروه مهندسي پليمر اين واحد دانشگاهي با عنوان مطالعه توزيع نانو کلي در ماتريس اپوکسي، اثر نوع و مقدار نانو کلي جهت ارايه به صورت پوستر در اولين کنگره بين المللي کاربرد کامپيوتر در علم و تکنولوژي در کشور تايلند پذيرفته شده است.
شايان ذکر است که اولين کنگره بين المللي کاربرد کامپيوتر در علم و تکنولوژي سيزدهم لغايت پانزدهم مرداد ماه سال جاري در کشور تايلند برگزار خواهد شد.

ارائه مقاله عضو هيات علمي واحد هيدج
 در کشور چک
مقاله عضو هئيت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد هيدج به صورت سخنراني در کشور چک ارايه شد.
به گزارش آفرينش، دهمين کنفرانس مهندسي برق با عنوان"10th International Conference Environment  Electrical Engineering در کشور چک برگزار شد که در اين کنفرانس موسسه مهندسين برق و الکترونيک (IEEE)  و شاخه برق قدرت(PES)  از اسپانسرهاي اصلي آن بودند، مقاله استاد مهندس وحيد نبي عضو هيات علمي واحد هيدج تحت عنوان Costpenaltyingzminimi for enhanacement reliadility network distridution"  که موضوع آن در زمينه افزايش قابليت اطمينان در سيستم هاي توزيع تجديد ساختار يافته بود به صورت سخنراني توسط نويسنده اصلي ارائه شد.

نشست شوراي بسيج اساتيد واحد شوشتر برگزار شد
با هدف بحث و گفتگو و تبادل نظر درخصوص برنامه هاي تابستاني بسيج اساتيد و بهره برداري از توان استادان بسيجي، نشست شوراي بسيج اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي شوشتر برگزار شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد شوشتر، در اين نشست هم انديشي که با حضور اعضاي شوراي بسيج اساتيد واحد شوشتر برگزار شد، موضوعات مختلفي همچون غني سازي اوقات فراغت استادان، برگزاري نشست هاي هم انديشي با موضوعات روز، بهره گيري از اوقات فراغت استادان بسيجي در همياري با بسيج محلات و اقشاري و نيز برنامه هاي کلان بسيج اساتيد به بحث گذاشته شد.
در اين نشست همچنين برگزاري اردوي زيارتي مشهد مقدس و اردوي سياحتي همدان ويژه اعضاي فعال بسيج اساتيد واحد شوشتر در فصل تابستان به تصويب رسيد.

همزمان با روز عفاف و حجاب
جلسه کارکنان خواهر در واحد گرمسار با رياست دانشگاه صورت گرفت
همزمان با روز عفاف و حجاب به همت دفتر فرهنگ اسلامي، کارکنان خواهر با رياست دانشگاه ديدار و گفتگو کردند.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد گرمسار، در اين جلسه که در ساختمان آموزشي دانشکده علوم انساني برگزار شد، دکتر عباسي به فضائل ماه شعبان اشاره کرد و گفت: ماه شعبان ماه نور، ماه برکت، ماه عبادت و ماه رسول الله نامگذاري شده و صدقه دادن، روزه گرفتن، مناجات کردن و کرات بر رسول خدا صلوات فرستادن را از فضائل اين ماه برشمردند.
وي ضمن تبريک اعياد شعبانيه به زواياي مختلف حجاب و عفاف در جامعه اسلامي پرداختند. وي با طرح اين پرسش که در دانشگاه چه مشکلات فرهنگي وجود دارد که مديريت از آن غافل است از کارکنان خواهر خواست اين موضوع را بررسي و در جلسه دو هفته آينده به آن بپردازند.
در اين جلسه حاج علي عربعامري رئيس دفتر فرهنگ اسلامي هم ضمن عرض خير مقدم به خواهران در خصوص مسائل فرهنگي و حجاب و عفاف مطالبي بيان کرد.

آغاز بيست و سومين دوره فشرده آشنايي
با معارف حديث
بيست و سومين دوره فشرده آشنايي با علوم و معارف حديثي بيستم تيرماه در دانشکده علوم حديث آغاز شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي دانشکده علوم حديث، اين دوره به مدت 10 روز در تالار شيخ مفيد دانشکده علوم حديث برگزار مي شود.
اين گزارش حاکيست; در اين دوره تعداد 90 نفر از علاقمندان به کسب علوم و معارف اهل بيت(ع) شرکت دارند.
در بيست و سومين دوره  فشرده آشنايي با علوم و معارف حديثي مباحثي از علوم حديث مانند: هندسه دانش هاي حديثي، منابع حديث شيعه،  تاريخ حديث شيعه، آشنايي با علم رجال، روش فهم حديث، آشنايي با نهج البلاغه، حديث و زندگي به صورت کابردي ارايه مي شود.
لازم به ذکر است به شرکت کنندگان اين دوره که در آزمون پاياني نمره قبولي را کسب کنند گواهي پايان دوره اعطا مي شود. همچنين بيست و سومين دوره فشرده آشنايي با علوم و معارف حديثي از بيستم تا سي ام  تير ماه در دانشکده علوم حديث واقع در شهرري، جنب حرم مطهر حضرت عبدالعظيم(ع) برگزار مي شود.

با ابداع سيمان مبتني بر فناوري نانو;
دانشجوي ايراني دانشگاهMIT  آمريکا برنده جايزه صد هزار دلاري کسب و کار شد
شرکتي که به وسيله يکي از دانشجويان ايراني موسسه فناوري ماساچوست (MIT) تاسيس شده است، جايزه صدهزار دلاري رقابت هاي طرح کسب و کار را از آن خود کرد. به گزارش ايسنا، روزبه شهسواري ازMIT  و ناتانل باروخيان از مدرسه مديريتSloan ، اين جايزه را براساس يافته هاي خود درباره ي ساخت سيماني جديد دريافت کردند. 10 درصد از گازهاي گلخانه اي جهان حين توليد سيمان ايجاد مي شود که با به کارگيري سيمان مبتني بر مهندسي نانو که اين شرکت ارائه کرده است، مي توان نشر اين گازها را به نصف کاهش داد. رقابت هاي طرح کسب و کار امسال با حدود 200 شرکت کننده برگزار شد که در پايان 28 شرکت کننده به مرحله  رده بندي و از ميان آنها شش شرکت کننده به فينال رسيدند. به هر يک از فيناليست ها بيست هزار دلار جايزه تعلق گرفت و ده هزار دلار نيز به شرکت کننده منتخب حاضران -شرکت- Aukera  اهدا شد. اين شرکت درصدد درمان يک بيماري به نامALS  است که تحقيقات آن در هاروارد انجام شده است.
رقابت هاي طرح کسب و کار از سال 1989 با هدف افزايش علاقه دانشجويانMIT  براي عملياتي کردن ايده هاي خود آغاز شد که پس از آن

EntrepreneursClub,sNEWVentures Association"SloanSchoolبه جمع برگزارکنندگان پيوستند.
در ابتدا جايزه هزاردلاري براي برنده درنظر گرفته شده بود، با گذشت چند سال اين جايزه به پنجاه هزار دلار و در سال 2004 به صدهزار دلار رسيد. هم اکنون به نفر برتر اين مسابقات صدهزار دلار و در مجموع 350هزار دلار به برترين هاي مسابقه داده مي شود.
با افزايش رقم جايزه اين رقابت ها، شهرت آن نيز افزايش يافته و پس از دو دهه فعاليت باعث تشکيل 130 شرکت جديد شده است و بازاري به ارزش 15ميليارد دلار را ايجاد کرده است.
يکي از موفق ترين اين شرکت هاTechnologies Akamai است که در حوزه ارائه اينترنت پرسرعت فعاليت دارد. اين شرکت سال گذشته 850ميليون دلار درآمد داشته است. شرکتSpice Silicon  نيز پنج سال پس از ورود به اين رقابت ها 1/2 ميليارد دلار فروش داشته است.

سمينار راه هاي پيشگيري از سرطان سينه در واحد پزشکي تهران
مسئول کميته پژوهشي زنان در واحد پزشکي گفت: سخنراني علمي با عنوان راههاي پيشگيري از سرطان سينه و معاينه توسط فرد 

SELF BREASTEXASM AND PREVENTION OFBREAST CANCER توسط دکتر مريم سادات متولي عضو هيات علمي واحد پزشکي تهران در تير ماه سال جاري در محل سالنEDC  واحد پزشکي تهران برگزار شد. به گزارش ايسکانيوز، دکتر ژيلا امير خاني، مسئول کميته پژوهشي زنان در واحد پزشکي هدف از برگزاري اين سمينار آشنايي اساتيد و کارکنان با راهکارهاي پيشگيري و تشخيص زودرس سينه بوده است. دکتر متولي سخنران اين سمينار با توجه به اهميت و شيوع روزافزون سرطان سينه در جوامع صنعتي امروزي و کاهش سن ابتلا، با تاکيد بر تشويق زنان به فراگيري و آموزش روشهاي ساده و بويژه تشخيص زود رس و آشنايي با عوامل خطرساز سرطان سينه بعنوان يک راهکار عملي اشاره کرد. وي افزود: لازم است تمامي خانم ها از سن بيست سالگي به بعد توسط خودشان معاينه شده و اگر نکته مشکوکي را مشاهده و لمس کردند با پزشک عمومي و يا متخصص زنان مشورت نمايند. وي افزود: خانم ها ي بالاتر از 50 سال بايد در رژيم غذايي خود روزانه 500 گرم کلسيم، 200 گرم ويتامين D ، مصرف سبزيجات تازه را جايگزين و حداقل سه روز در هفته به مدت نيم ساعت ورزش نمايند.
گفتني است دکتر متولي مدرس دوره ها و آموزش راههاي پيشگيري از بيماريهاي شايع دوره ميانسالي و سالمندي مي باشد و از سال 1375 تا کنون عضو هيات علمي واحد پزشکي تهران بوده و در حال حاضر مدير گروه رشته بهداشت خانواده دانشکده بهداشت است.


  دکتر احدي، معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي شد 

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با صدور حکمي، دکتر حسن احدي را به عنوان معاون آموزشي اين دانشگاه منصوب کرد و از زحمات دکتر حسينچي معاون آموزشي سابق دانشگاه تشکر و قدرداني کرد.
دکتر جاسبي در اين حکم بر ضرورت تعامل و همکاري مطلوب با روساي شوراي مناطق دانشگاه آزاد اسلامي و مديران حوزه آموزش و تسريع و آسان سازي روند جذب هيات علمي در سطح واحدهاي دانشگاهي و مراکز آموزشي تاکيد کرده است.
همچنين از دکتر احدي خواسته شده به صورت تمام وقت، حداکثر تلاش و کوشش را در جهت ارتقاي کيفيت آموزشي دانشگاه به عمل آورد. دکتر حسن احدي، داراي مدرک ليسانس روانشناسي از دانشگاه تهران و فوق ليسانس و دکتراي روانشناسي از دانشگاه پاريس است و سوابقي نظير معاونت مرکز تحقيقات رواني  اجتماعي نخست وزيري، سرپرست کميته روانشناسي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، رياست مناطق يک و 7 دانشگاه آزاد اسلامي و مسووليت ستادهاي نوآوري و شکوفايي و اصلاح الگوي مصرف دانشگاه را در کارنامه کاري خود دارد.
معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي همچنين به عنوان استاد نمونه و محقق و پژوهشگر برتر کشور انتخاب شده و ده ها مقالهISI  و علمي و پژوهشي در نشريات معتبر بين المللي و داخلي داشته است.


 دکتر ترابي:
 جذب هيات علمي از مهمترين اهداف دانشگاه آزاد اسلامي است 

دکتر ترابي رئيس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مسئله جذب هيات علمي و بورسيه يکي از مهمترين اهداف دانشگاه آزاد اسلامي در برنامه استراتژيک دانشگاه است.
به گزارش آنا; دکتر ترابي رئيس منطقه 12 در حاشيه جلسه معاونين آموزشي منطقه 8 و 12 اظهار داشت: مسئله جذب هيات علمي و بورسيه تحصيلي يکي از مهمترين اهداف دانشگاه آزاد اسلامي در برنامه استراتژيک دانشگاه است و بايد با بحث و گفتگوهايي که در زمينه طرح اين مسائل توسط معاونين آموزشي واحد هاي منطقه 8 و 12 صورت ميگيرد راهکارهاي مناسب براي حل اين مسئله پيدا شود.
وي ادامه داد: اصولا صرف نظر از اهميت خاصي که پژوهش دارد مسئله تامين هيات علمي هم از بعد آموزشي و هم از نظر پژوهش نيز توسط اعضاي هيات علمي صورت مي گيرد حائز اهميت فراوان است.
دکتر ترابي جلسات شوراي معاونين آموزشي را داراي جايگاه و اهميت خاص دانست و گفت: اميدوارم اين جلسات بتواند راه حل هاي مناسبي براي جذب هرچه بيشتر هيات علمي با هدف افزايش نسبت هيات علمي به دانشجو و بهبود و تربيت هيات علمي را فراهم سازد.


 در مسابقات جهاني طراحي و ساخت هواپيماهاي مينياتوري:
 واحد خميني شهر عنوان چهارم و پنجم را کسب کرد 

اصفهان - خبرنگارآفرينش
تيم دانشجويي دکتر حسابي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني شهر نماينده جمهوري اسلامي ايران در مسابقات جهاني طراحي و ساخت هواپيماهاي مينياتوري سال 2010 که از 15 تا 18 تيرماه در شهر برانشوايگ آلمان برگزار گرديد، موفق شد به عنوان تنها نماينده آسيا در دو رشته(Flight Dynomic)  يا ديناميک پرواز و((FlightAutonomy

  يا پرواز خودکار به ترتيب عنوان چهارم و پنجم اين مسابقات را بدست آورد.
به گزارش خبرنگار آفرينش، پويا طبيبي مسئول تيم با اعلام اين خبر گفت: با توجه به حضور قدرتمند کشورهاي اروپايي و آمريکايي همچون روسيه، فرانسه، انگلستان، هلند، آلمان، سوئيس و نيز برخي از کشورهاي پيشرفته آسيايي همچون کره جنوبي، تيم دانشجويي دکتر حسابي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني شهر توانست با حضور در بخش(outbour)  اين مسابقات در رشته ديناميک پرواز پس از کشورهاي فرانسه، هلند و انگلستان به عنوان چهارمي و در شته پرواز خودکار نيز پس از فرانسه، انگلستان، هلند و آلمان رتبه پنجمي اين دوره از مسابقات را به جمهوري اسلامي ايران اختصاص دهند.
وي افزود: بيش از 30 تيم از قاره هاي مختلف جهان امسال در اين مسابقات حضور داشتند که موسسه هوانوردي و ناوبري آلمان دفتر تحکيم و توسعه هوافضاي اروپا، مرکز تکنولوژي ارتش آمريکا و چندين موسسه هوايي معتبر دنيا از جمله برگزارکنندگان مسابقات بودند و داوران آن نيز از دانشگاه هاي معتبر آمريکايي و اروپايي انتخاب شده بودند.
وي افزود: تيم جمهوري اسلامي ايران توانست با موفقيت در انجام ماموريت هاي پروازي مانند شناسايي مواضع در نقاط تعيين شده در فيلد مسابقه، عبور از دروازه هاي تعبيه شده و رها کردن گلوله کوچک در محوطه خاص براي تعيين دقت نشانه گيري هواپيما موفق به کسب تنديس بلورين موسسه هوانوردي و ناوبري آلمان و لوح عنوان چهارمي و پنجمي اين دوره از مسابقات شود.
وي افزود: حضور قدرتمند جمهوري اسلامي ايران در کنار کشورهاي پيشرفته در صنعت هوا و فضا و کسب اين عناوين موجب تعجب و تحسين ستايش استادان برجسته و داوران اروپايي و آمريکا شد.
وي ادامه داد: با توجه به مسابقات ملي پرنده هاي بدون سرنشين که سال آينده در دانشگاه آزاد اسلامي واحد خميني شهر برگزار مي شود آمادگي خود را براي شرکت در اين مسابقات اعلام کردند.


 مدير کل امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري :
 تشريح وضعيت فرهنگي دانشجويان ايراني خارج کشور 

مديرکل امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از تشکيل شوراي سياست گذاري فعاليت فرهنگي دانشجويان خارج از کشور خبر داد و گفت: نهاد نمايندگي ولي فقيه در دانشگاه ها، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامي نيز در اين شورا درگير هستند.
جليل دارا در گفتگو با مهر با تشريح برنامه هاي فرهنگي وزارت علوم براي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در دانشگاه هاي خارج از کشور افزود: ما در نظر داريم با ارسال بسته هاي فرهنگي ارتباطاتمان را با دانشجويان ايراني خارج از کشور قوي تر کنيم. رايزنان علمي خارج از کشور نيز از بسته هاي فرهنگي استقبال کرده اند.
وي با بيان اينکه اولويت اصلي ما براي اين منظور، دانشجويان بورسيه است گفت: به دليل اينکه اين دسته از دانشجويان پس از ورود به کشور در دانشگاه ها تدريس  مي کنند رسيدگي به امور فرهنگي آنها در اولويت قرار دارد.
مديرکل امور فرهنگي وزارت علوم درخصوص وضعيت فعلي فرهنگي دانشجويان ايراني خارج از کشور گفت: نمي توان برخي از مشکلات را ناديده گرفت. در خارج از کشور نيز به دليل وجود هجمه هاي فرهنگي ممکن است دانشجويان دچار لغزش هايي شوند اما براساس آنچه رصد شده دانشجويان خارج از کشور به ويژه بورسيه تعلق خاصي به هويت ايراني و اسلامي بودن خود دارند. وي با بيان اينکه به گفته رايزنان خارج از کشور ما در زمينه فرهنگي براي دانشجويان خارج از کشور به شدت در مضيقه هستيم، افزود: لذا بايد اين روحيه را در آنها تقويت کرد هرچه فعاليت فرهنگي ما قوي تر باشد احساس تعلق اين افراد نيز بيشتر مي شود.


 توسط کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي
 سمينار کار و مهارت هاي زندگي برگزار شد 

سلسله سمينارهاي کار و مهارت هاي زندگي اين بار با موضوع "مراقب همراه خود باشيد" از سوي کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي، در اين سمينار که به صورت يک کارگاه عملي ارائه شد نقش تلفن همراه در 5 بخش سلامت، اطلاعات و ارتباطات، خانواده، جامعه، اقتصاد مورد بررسي قرار گرفت و راهکارهايي براي هريک اراده شد.
مهندس سعيد بخشي زاده، پژوهشگر عرصه فناوري اطلاعات خاطرنشان کرد: استفاده از هر ابزاري نيازمند شناخت و آگاهي از روش صحيح استفاده آن است. استفاده طولاني از تلفن همراه در تمام ساعات شبانه روز و در خصوصي ترين زمان ها و مکان ها، فضاي کاربرد متفاوت با آنچه معمولا تجربه مي کنيم يعني فضاي سايبر، گستردگي قابليت هاي تلفن همراه و فرهنگ استفاده از آن، ضرورت شناخت تلفن همراه و فرصت ها و تهديدات آن را بيش از پيش براي ما آشکار مي سازد.
وي در حوزه سلامت، تاثيرات احتمالي نامطلوب تلفن همراه را شامل اثرات کوتاه مدت و بلندمدت دانست و افزود: سردرد، درد آرواره و بازو و شانه، استرس، خستگي، مشکل در تمرکز، بي اشتهايي، اختلال در حافظه و... از اثرات کوتاه مدت و آسيب هاي مغزي، کاهش تراکم استخوان، کاهش قدرت باروري در زنان و مردان، ايجاد مشکلات در بينايي و افزايش پرخاشگري از تاثيرات بلندمدت احتمالي تلفن همراه است.
بخشي زاده ضمن اشاره به ضرورت شناخت پديده هاي نوظهور و فرهنگ سازي صحيح قبل از فراگيري استفاده از آن، اثرات نامطلوب استفاده نادرست از تلفن همراه در سه حوزه خانواده، جامعه و اقتصاد را بسيار با اهميت اعلام کرد و اظهار داشت: رشد در فضاي مجازي و عدم آمادگي براي رويارويي با جامعه واقعي، بحران هويت، بلوغ زودرس، اثرات سو» تربيتي و اخلاقي، وابستگي هاي رواني و کاهش مهارت هاي ارتباطي از لطمات جبران ناپذير تلفن همراه در خانواده ها است.
وي نقض حريم خصوصي و سو» استفاده از اطلاعات ديگران، تغييرات فرهنگي مديريت نشده، ايجاد مزاحمت و بي اعتمادي و احساس ناامني اجتماعي از کارکردهاي نامناسب تلفن همراه در جامعه و قاچاق، هزينه بالايي درمان، کاهش کارآيي و بازده در محيط کار، نياز کاذب و بدافزارها (نرم افزارهاي بد) را از خسارات تلفن همراه در حوزه اقتصاد اعلام کرد.
بخشي زاده تاکيد کرد: در هنگام خريد گوشي تلفن همراه بايد به پارامتر SAR (نرخ جذب ويژه) توجه داشت و گوشي اي را خريداري کرد که ميزان اين پارامتر در آن کم باشد.
وي به دارندگان تلفن همراه توصيه کرد: مدت مکالمه با تلفن همراه حداکثر بايد بين يک الي دو دقيقه و
حتي الامقدور از هندزفري سيمي استفاده شود و زمان مکالمه با گوشي در هر دو طرف سر بايد توزيع شود.
اين پژوهشگر فناوري اطلاعات اذعان داشت: کودکان بايد حداقل يک متر با گوشي تلفن همراه فاصله داشته باشند و مادران باردار به طور جدي بايد از تشعشعات تلفن همراه اجتناب کرده و افراد بايد از حمل گوشي در
کيف هاي معمولي کنار پهلو دوري کرده و از مکالمه با تلفن همراه در زمان شارژ به شدت پرهيز نمايند.
سمينار "مراقب همراه خود باشيد" که از سوي کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد با استقبال بي نظير فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي در
رشته هاي مختلف روبه رو شد.


 وزير بهداشت خبر داد:
 تعامل با دانشگاه ها براي تدوين برنامه هاي سلامت 

وزير بهداشت، از تدوين نقشه تحول در نظام سلامت خبر داد و گفت: نقشه جامع علمي کشور در بخش سلامت توانسته سياست گذاري اصلي را در حوزه هاي آموزش و پژوهش وزارت بهداشت به انجام برساند و براي حوزه خدمات نيز نقشه تحول در نظام سلامت در حال تدوين است.
به گزارش مهر، دکتر مرضيه وحيد دستجردي روز جمعه در نشست هم انديشي روساي دانشگاه هاي علوم پزشکي در محل وزارت بهداشت افزود: بناي ما در وزارت بهداشت اين است که تمامي اقدامات بر شواهد مبتني باشد و بر اين اساس نظام حاکميت باليني و منشور حقوق بيمار که به دانشگاه هاي علوم پزشکي ابلاغ شده است از اين پس از اعتباربخشي دانشگاه ها موثر خواهد بود.
وي تاکيد کرد: برنامه هاي کلان و اولويت هاي معاونت هاي وزارت بهداشت در برنامه هاي جزئي تر در قالب برنامه هاي 3 تا 6 ماهه ديده شده که در واقع نقشه راه را براي ما ترسيم کرده است. وزير بهداشت به تشکيل اولين جلسه شوراي عالي سلامت در دولت دهم اشاره کرد و گفت: در بند اول مصوبات وزارت بهداشت در شوراي عالي سلامت، مولفه هاي اجتماعي موثر بر سلامت به تصويب رسيد که براساس آن همه دستگاه ها بايد بتوانند با تعامل با دانشگاه هاي علوم پزشکي برنامه هاي موثر در سلامت جامعه را تدوين کنند.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته