جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 3644


کوتاه از اقتصاد


بانک و بيمه


اخبار اقتصادي

رئيس شوراي اصناف اعلام کرد:
حل وفصل نهايي مناقشات مالياتي با اصناف

بدليل گرماي بي سابقه هوا صورت گرفت:
قطع برق تعدادي از واحدهاي بزرگ صنعتي و معدني


مرحله سوم دريافت شماره حساب طرح تحول اقتصادي،ازفردا


سرماي بازارخودرو در گرماي تابستان!


 کوتاه از اقتصاد 

وزير بازرگاني اعلام کرد: 
تدابير لازم براي تامين کالاي مورد نياز مردم در رمضان 
  وزير بازرگاني گفت: آمادگي کامل براي تامين کالاي مورد نياز مردم در ماه مبارک رمضان از سوي حوزه بازرگاني کشور وجود دارد و تدابير لازم نيز انديشيده شده است.به گزارش ايسنا،  مهدي غضنفري  در سي و چهارمين اجلاس علني شوراي عالي استان ها که با حضور اعضاي کميسيون شوراها و امور داخلي مجلس شوراي اسلامي در محل سابق مجلس شوراي اسلامي برگزار شد ، از نمايندگان مردم در شوراها خواست تا وزارت بازرگاني را براي تنظيم هر چه بهتر بازار در ماه مبارک رمضان ياري کنند.
 
ايران تا 2 سال ديگر صادرکننده بنزين مي شود
وزير نفت جمهوري اسلامي ايران در مصاحبه اختصاصي با شبکه راشا تودي تاکيد کرد، با راه اندازي و طراحي چند واحد پالايشگاهي تا پايان سال 2010 ايران در آينده نزديک به صادر کننده بنزين تبديل خواهد شد. به گزارش فارس، مسعود مير کاظمي تصريح کرد، اميدوارم ايران طي 2 تا 3 سال آينده به صادر کننده بزرگ بنزين در منطقه و جهان تبديل شود. ايران به افزايش ظرفيت توليد پالايشگاهي خود و توقف روند واردات بنزين ادامه خواهد داد .
 
ارائه لايحه اصلاح قانون کار به مجلس تا يک ماه ديگر

مديرکل امور مجلس وزارت کار با بيان اينکه سوال از وزير کار در مورد بنگا ه هاي زودبازده به سه شنبه هفته جاري موکول شد، گفت:  به احتمال زياد تا يک ماه آينده لايحه اصلاح قانون کار به مجلس ارائه مي شود.محمود نيازي در گفت وگو با فارس با اشاره به سوال نمايندگان مجلس از وزير کار و امور اجتماعي، اظهار داشت: طرح سوال از وزير کار توسط برخي نمايندگان در مورد عملکرد بنگاه هاي زودبازده با توجه به اهداف تعيين شده در آيين نامه اجرايي اين بنگاه ها بود که به سه شنبه هفته جاري موکول شد. وي ادامه داد: برخي نمايندگان معتقدند که بنگاه هاي زودبازده انحراف داشته و در برخي مناطق کمتر مورد توجه قرار گرفته است. نيازي در خصوص لايحه بيمه بيکاري تصريح کرد: 158 نماينده مجلس طرح بيمه بيکاري را در مجلس امضا کردند و به احتمال زياد اين هفته يک فوريت آن در صحن علني به راي گذاشته مي شود. اين مقام مسئول در خصوص لايحه اصلاح قانون کار گفت: به احتمال زياد تا يک ماه آينده اين لايحه از طرف دولت به مجلس ارايه خواهد شد.
 
موافقت 80 درصدي نمايندگان مجلس
با استيضاح خليليان 
يکي از طراحان استيضاح وزيرجهادکشاورزي از موافقت 80 درصدي نمايندگان مجلس با استيضاح صادق خليليان خبر داد و اعلام کرد اين طرح استيضاح در 30 محور چهارشنبه هفته آينده اعلام وصول مي شود. محمدکرمي راد در گفتگو با مهر افزود: تا کنون 23 امضا براي استيضاح وزير جهاد کشاورزي جمع آوري شده است که برخي از اعضا کميسيون کشاورزي نيز در آن حضور دارند، ضمن آنکه 80 درصد نمايندگان با استيضاح صادق خليليان موافق هستند.وي در خصوص اينکه اعضاي کميسيون کشاورزي مخالف استيضاح وزير هستند، گفت: اين موضوع صحت ندارد و اغلب اعضا موافق اين استيضاح هستند و در واقع چنين صحبت هايي تنها از قول وزير مطرح مي شود. 
کرمي راد با بيان اينکه چهارشنبه هفته جاري استيضاح وزير جهاد کشاورزي در مجلس اعلام وصول مي شود، تصريح کرد: به دليل اينکه تعطيلات نمايندگان با موضوع استيضاح تلاقي نداشته باشند، بنا شد تا هفته آينده اعلام وصول انجام گيرد.وي موضوع سياسي بودن استيضاح را رد کرد و گفت: در جمع آوري امضا حتي از نمايندگان اقليت مجلس نيز دعوت نشد تا شائبه سياسي بودن ايجاد نشود.
 
ذخيره توليد برق نگران کننده است 
مديرعامل شرکت توانير گفت: تمام تلاش کارکنان صنعت برق اين است که تابستان امسال خاموشي نداشته باشيم، اما نبايد فراموش کنيم که افزايش مصرف برق، ذخيره برق اضطراري را با کاهش روبرو کرده است و نگرانيهايي را بوجود آورده است.
همايون حائري در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه مصرف برق در ايران چهار برابر استاندارد جهاني است، افزود: مردم ايران به عنوان پرمصرفترين مردم در جهان شناخته شده اند و اين امر به دليل نبود مديريت مصرف صحيح و ارزان بودن قيمت برق است.
وي با اشاره به اينکه رشد مصرف در تمام دنيا منفي است اما در ايران رو به افزايش، بيان کرد: مشترکان بايد با استفاده از وسايل کم مصرف انرژي در کاهش مصرف در ساعت پيک بار ياري رسان صنعت برق باشند چراکه استمرار گرما در سال جاري موجب شدن است تا شبکه هاي صنعت برق آسيب پذيرتر شوند.
  
افزايش فعاليت بنادر ايران با وجود اعمال تحريم ها 
مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي از رشد 18 درصدي تخليه و بارگيري در بنادر با وجود اعمال تحريم ها ضد کشورمان و بحران اقتصادي جهان خبر داد.  به گزارش شبکه خبر،عطا» الله صدر افزود: در سه ماهه نخست امسال نيز شاهد افزايش 10 درصدي تخليه و بارگيري کالا در بنادر و 59 درصدي صادرات غيرنفتي بوديم که نشان مي دهد، تحريم و مشکلات اقتصادي آسيبي به فعاليت هاي بندري کشور نزده است.صدر با اشاره به تخليه و بارگيري 130 ميليون تن کالا، پارسال در بنادر کشور ، پيش بيني کرد اين مقدار، امسال به 140 تا 150 ميليون تن برسد. وي تصريح کرد: ايران با توجه به موقعيت خاص خود با پايمردي مردم و رهبري داهيانه رهبر معظم انقلاب اسلامي نه تنها از آسيب مصون مانده بلکه رشد خود را ادامه مي دهد. مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي افزود: قرار است، در برنامه پنج ساله، ظرفيت تخليه و بارگيري بنادر از 150 ميليون تن کنوني به 200 ميليون تن تخليه و بارگيري برسد. اين معاون وزير راه و ترابري با اشاره به وجود 11 بندر فعال با حدود 185 پست اسکله، ظرفيت هاي توسعه بنادر و حمل و نقل دريايي را بالا دانست و از فعالان دولتي و غير دولتي اين بخش مهم از اقتصاد کشور قدرداني کرد. 
 
بهره برداري بيش از 500 هزار واحد مسکن
 مهر در سال جاري 
وزير مسکن و شهرسازي گفت: تا پايان شهريورماه امسال فونداسيون تمام 940 هزار واحد مسکن مهر کشور به اتمام مي رسد و عمده اين واحدها که بالغ بر 500 هزار واحد است، در طول سال به بهره برداري خواهد رسيد. به گزارش ايسنا، مهندس علي نيکزاد در جمع خبرنگاران، با بيان اينکه قطار مسکن مهر روي ريل است و با سرعت پيش مي رود، اظهار کرد: کل واجدان مسکن مهر که در شهرها ثبت نام کرده اند، 940 هزار نفر است.  وي گفت: تاکنون براي 808 هزار واحد مسکن مهر، از شهرداري ها پروانه ساخت اخذ شده و فونداسيون 600 هزار واحد نيز به پايان رسيده است. نيکزاد عنوان کرد: برنامه ريزي ما اين است که در نيمه نخست امسال فونداسيون تمام 940 هزار واحد را به اتمام رسانده و در طول سال بيش از 500 هزار واحد مسکن مهر را به بهره برداري برسانيم. وي گفت: در هفته دولت نيز تعدادي واحد مسکن مهر در سطح کشور به بهره برداري مي رسد که هنوز در خصوص تعداد آن به جمع بندي نرسيده ايم. وي با بيان اينکه در پرداخت تسهيلات مسکن مهر هيچ مشکلي نداريم، گفت: تاکنون 4200 ميليارد تومان تسهيلات از خط اعتباري 7 هزار ميليارد توماني مسکن مهر تسهيلات پرداخت شده که 2600 ميليارد تومان آن مربوط به شهرها و 1600 ميليارد تومان مربوط به روستاهاست. نيکزاد به روند صدور پروانه هاي ساخت مسکن مهر در کشور نيز اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار مرکز آمار ايران در شش ماهه ابتدايي سال 1388 نسبت به شش ماهه سال ماقبل آن، 31 درصد کاهش صدور پروانه هاي ساختماني داشتيم که در پايان سال گذشته به رشد چهار درصدي رسيديم. وي تعداد پروانه هاي صادره در سال 1388 را 698 هزار فقره و پروانه هاي صادره در سال 1387 را 671 هزار فقره اعلام کرد و گفت: برنامه داريم ظرف دو تا سه سال عرضه مسکن را در کشور به روز برسانيم.


 بانک و بيمه 

مدير عامل بانک کشاورزي خبر داد:
پرداخت وام 50 ميليون توماني به طرح هاي کشاورزي بدون وثيقه ملکي
مدير عامل بانک کشاورزي از پرداخت وام 50 ميليون توماني به طرح هاي کشاورزي مانند گلخانه، دامداري، مرغداري در قالب بانک زمين بدون اخذ وثيقه ملکي خبر داد.محمد طالبي در مورد نحوه تامين اعتبارات بانک زمين به فارس گفت: اين بانک بخشي از منابع  را از بانک کشاورزي به صورت تسهيلات مي گيرد و بخشي به صورت دولتي تامين مي شود و منابعي است که در قالب کمک هاي فني و اعتباري دولت در بودجه هاي سالانه خودش پيش بيني مي کند. طالبي گفت: اراضي کشاورزي  قابل کشت کشور بيش از 35 ميليون هکتار است که بخش مهمي از اين اراضي هنوز آماده بهره برداري نيستند، اين شرکت با تفاهم نامه هايي که با وزارت جهاد کشاورزي منعقد مي کند اراضي بزرگ را تحويل گرفته و عمليات فني و مشاوره اي و طراحي هاي لازم را انجام مي دهد و بعد از آماده شدن به صورت اقساطي و يا اجاره به شرط تمليک به متقاضيان واگذار مي کند.
 
برگزاري طرح تشويقي پرداخت الکترونيک بهاي سوخت بانک ملت با جوايز ارزنده
بانک ملت طرح تشويقي پرداخت الکترونيک بهاي سوخت ويژه دارندگان خودرو را با جوايز ارزنده اي برگزار مي کند.
به گزارش روابط عمومي بانک ملت ، اين بانک در راستاي ترغيب دارندگان خودرو به استفاده از خدمات پرداخت الکترونيک ، طرح تشويقي را ويژه استفاده کنندگان از سامانه پرداخت الکترونيک بهاي سوخت طراحي کرده و به مرحله اجرا گذاشته است.بر اساس اين گزارش ، بانک ملت هر ماه به قيد قرعه به افرادي که با استفاده از کارت سوخت متصل به کارت بانکي خود اقدام به سوختگيري و پرداخت الکترونيک بهاي سوخت کنند جوايزي شامل بهاي خريد يک سال سوخت با احتساب ماهيانه 60 ليتر به ارزش دو ميليون و 880 هزار ريال ، بهاي خريد 6 ماه سوخت با احتساب ماهيانه 60 ليتر به ارزش يک ميليون و 440 هزار ريال و بهاي خريد سه ماه سوخت با احتساب ماهيانه 60 ليتر به ارزش 720 هزار ريال اعطا مي کند.
بر اساس اين گزارش ، قرعه کشي هر ماه در ابتداي ماه بعد برگزار و جوايز برندگان به حساب بانکي متصل به کارت سوخت آنان واريز خواهد شد.
 
بانک مسکن اوراق گواهي سپرده مدت دار خاص مي فروشد
روابط عمومي بانک مسکن از فروش اوراق گواهي سپرده مدت دار ويژه سرمايه گذاري خاص سه ساله با نرخ سود علي الحساب  17 درصد در شعبه مستقل مرکزي تهران خبر داد.بر اساس اين گزارش، اين اوراق در مبالغ 10 و 20 ميليون و 1 ميليارد ريالي در روز شنبه مورخ بيست و ششم تير ماه سالجاري به مدت يک روز کاري در شعبه مستقل مرکزي  بانک مسکن در تهران به فروش مي رسد.بر اساس اين گزارش، اوراق گواهي سپرده مدت دار ويژه سرمايه گذاري خاص، با نام بوده و قابليت بازخريد قبل از سررسيد را با نرخ سود 17 درصد نزد شعبه فروشنده به وکالت از شرکت تامين سرمايه نوين دارا مي باشد.
شايان ذکر است پرداخت اصل و سود اوراق در سررسيد را شرکت بين المللي توسعه ساختمان تعهدکرده و وجوه حاصل از فروش آن نيز صرفا در ساخت پروژه مجتمع تجاري سعدي شيراز استفاده مي گردد.
 
مراسم اهداي جوايز 250 ميليون ريالي بانک ملي ايران برگزار شد 
با حضور بالغ بر 1000 نفر از مسئولان و مشتريان، مراسم اهداي جوايز 250 ميليون ريالي بانک ملي ايران در سالن همايش هاي رازي تهران برگزار شد.به گزارش روابط عمومي،  در اين مراسم باشکوه که در آن از جمشيد مشايخي و محمدعلي کشاورز دو استاد برجسته هنر ايران زمين نيز تقدير شد، مدير عامل بانک ملي ايران با تبريک به سپرده گذاران به جهت نيات خير و تبريک ويژه به برندگان قرعه کشي حساب هاي پس انداز، عقد قرض الحسنه را زمينه ساز تعاون و همکاري در جامعه دانست و گفت: در قرض الحسنه، سپرده گذاران به کمک نيازمندان مي شتابند و بانک نيز بدون نگاه سودآوري، منابع قرض الحسنه را جهت اعطاي تسهيلات به نيازمندان تخصيص مي دهد. محمودرضا خاوري با عنوان اينکه سپرده گذاري قرض الحسنه، کمک به همه اقشار جامعه است، ابراز داشت: اجر نيات خير سپرده گذاران قرض الحسنه نزد خداوند محفوظ است، در عين حال که به علت دستگيري از همنوع، احساس رضايت خاطر و شادماني به سپرده گذار نيز دست مي دهد.


 اخبار اقتصادي  

ايجاد بانک مشترک نفت ايران - روسيه 
معاون وزير نفت با اشاره به امضاي تفاهم نامه جديد با شرکتهاي روسي از توافق مقامات تهران - مسکو براي ايجاد بانک مشترک نفت خبر داد و اعلام کرد تا 3 ماه آينده با نهايي شدن مذاکرات، تفاهم نامه هاي اخير به قرارداد تبديل مي شوند.جواد اوجي در گفتگو با مهر از مذاکرات وزيران نفت دو کشور براي ايجاد اولين بانک مشترک نفتي ايران و روسيه خبر داد و يادآور شد: يکي از اهداف ايجاد اين بانک مشترک نفتي سرمايه گذاري براي توسعه پروژه هاي مشترک نفت و گاز بين دو کشور خواهد بود.


 رئيس شوراي اصناف اعلام کرد:
 حل وفصل نهايي مناقشات مالياتي با اصناف 

رئيس شوراي اصناف از حل و فصل نهايي مناقشات باقيمانده بر سر ماليات اصناف، به نتيجه رسيدن بحث نمونه گيري مالياتي و قول بازاريان به باز بودن بازار خبر داد.قاسم نوده فراهاني در گفت وگو با فارس در خصوص مذاکرات صورت گرفته اصناف با وزراي اقتصاد و بازرگاني براي حل مشکل بازار اظهار داشت: مذاکرات خاصي صورت نگرفته است و تنها موردي که مورد اعتراض بازاريان قرار گرفته بود را پيگيري کرديم و به نتيجه رسيديم. وي با اشاره به بحث نمونه گيري مالياتي اظهار داشت: کليه نمونه گيري هاي مالياتي بايد بر اساس مستندات باشد. 
رئيس شوراي اصناف گفت: قبلا اين مستندات ذکر نشده بود و اگر مامور مالياتي از کسي خوشش نمي آمد امکان داشت ماليات او را بالاتر بگيرد. نوده فراهاني در واکنش به اين سوال فارس که آيا بازار تهران و برخي شهرها با توافقات صورت گرفته به فعاليت خود ادامه مي دهند، گفت: توافق صورت گرفته در روز چهارشنبه مورد اعتراض بازار بوده است که به نتيجه رسيديم، ساير توافقات به قوت خود باقي است و نمايندگان بازار قول دادند تا از روز پنج شنبه بازار باز باشد. 
استقبال اصناف از ماليات سال 88 
در همين رابطه،جامعه اصناف کشور در روزهاي اخير با انتشار اطلاعيه هاي مختلف از توافق اخير سازمان امور مالياتي وصنوف که با تلاش هاي وزارت بازرگاني همراه بود ،تقدير کردند .پس از برخي انتقادهاي مجامع صنفي نسبت به نحوه تعيين ماليات سال 88 آنها ، نمايندگان مجامع امور صنفي در نشستي با رييس سازمان امور مالياتي و معاون وزير بازرگاني در خصوص نحوه پرداخت ماليات خود به توافق رسيدند . براين اساس مقرر شد که ماليات سال 88 اصناف ، با 15 درصد افزايش نسبت به قطعي سال 87 محاسبه شود . براساس گزارش هاي رسيده تاکنون بسياري از صنوف در استان هاي مختلف اظهار نامه هاي مالياتي خود را پر کرده اند . تعدادي از روساي مجامع صنفي در شهرهاي مختلف در گفت وگو با ايرنا ، بر اجراي بموقع توافق حاصله تاکيد کردند .اين در حالي است،معتمدين امام و رهبري در بازار و اصناف درباره موضوعات اخير در زمينه ماليات اطلاعيه اي صادر کرد.
بخش اندکي از بازاريان با تعطيلي منافع خاصي را دنبال مي کنند
در ادامه،عضو هيئت رئيسه شوراي اصناف کشور با تاکيد بر اينکه انتشار برخي شايعات به تعطيلي هاي جزئي بخشي از بازار دامن زد گفت: برخي از اين افراد که در بازار اقدام به تعطيلي کردند، به دنبال منافع خاصي هستند تا در اين مواقع از آن استفاده کنند.عبدالله افشاري صالح در پاسخ به اين سوال که با توجه به برخي تعطيلي هاي جزئي در بازار تهران و برخي شهرها شوراي اصناف چه اقداماتي انجام داده است و دليل اين اختلاف نظر در ميان صنوف چيست، اظهار داشت: تفاهمنامه اي که در حال حاضر بين شوراي اصناف و سازمان امور مالياتي نوشته شده است در زمان مقرر خود انجام نشد لذا باعث شد تا شايعاتي در اين زمينه منتشر شود و در برخي موارد اين شايعات خيلي هم بي ربط نبود چرا که در نگاه اول شائبه رشد 70 درصدي ماليات را به ذهن متبادر مي کرد. به گفته وي، در حالي که تکليف بودجه براي سال 87 دريافت 1540 ميليارد تومان بود اما هزار و 170 ميليارد تومان دريافت شد و کسي هم نپرسيد که چرا کمتر دريافت کرده ايد. افشاري افزود: پس از جلسات متعدد سازمان امور مالياتي به اين نتيجه رسيد که استحصال ماليات با اين ارقام امکان پذير نيست ضمن اينکه اين ماليات فقط شامل اصناف نمي شود بلکه شامل پزشکان، مهندسان، شرکت هاي خصوصي نيز مي شود. 
وي در واکنش به اين سوال که حتي پس از تفاهم 15 درصدي نيز ما شاهد بروز اختلافات در بازار بوديم، گفت: قسمت زيادي از بازار مشکلي ندارد و تنها بخشي از بازار هست که آن هم به دليل اين است که برخي و بخش زيادي نيز آگاهي کامل از تفاهم صورت گرفته ندارند. عضو هيئت رئيسه شوراي اصناف و رئيس مجمع استان خراسان رضوي در واکنش به اين سوال که آيا بازار مشهد نيز تحرکاتي از خود نشان داده يا خير گفت: در کل اتفاق خاصي نيفتاده است ولي ممکن است مواردي وجود داشته باشد که آن هم حل و فصل مي شود. وي در واکنش به اين سوال که با توجه به تفاهم نمونه گيري مالياتي آيا بازار تهران روز شنبه باز خواهد بود، گفت: اگر دوستان سعه صدر داشته باشند مي توانند بازار را باز کنند چرا که همه چيز با مفاهمه و گفتگو حل مي شود و با تعطيل کردن بازار هيچ مشکلي حل نمي شود. 
در همين راستا، سازمان امور مالياتي کشور با توجه به روزهاي باقيمانده به پايان مهلت ارايه اظهارنامه مالياتي و به منظور ارايه خدمات مطلوب به موديان مالياتي، ساعات کار ادارات امور مالياتي سراسر کشور را افزايش داد. به منظور ارايه خدمات مطلوب به موديان در انجام تکاليف قانوني به ويژه دريافت اظهارنامه و نيز پاسخگويي لازم، تمام ادارات امور مالياتي سراسر کشور، روز پنجشنبه (24 تير) تا ساعت 18، روز جمعه مورخ 25 تير تا ساعت 13 و روزهاي شنبه تا دوشنبه (26 تا 28 تير) تا ساعت 20 داير خواهند بود. 


 بدليل گرماي بي سابقه هوا صورت گرفت:
 قطع برق تعدادي از واحدهاي بزرگ صنعتي و معدني 

قطع برق و کاهش توليد فولاد خوزستان در روزهاي گذشته مهمترين خبر معدني هفته را رقم زد. 
به گزارش ايسنا، در هفته اي که گذشت گرماي بي سابقه هوا منجر به قطع برق تعدادي از واحدهاي بزرگ صنعتي و معدني مانند خودروسازي سايپا و فولاد خوزستان شد. در اين زمينه محمدمسعود سميعي نژاد معاون معدني وزير صنايع و معادن  گفت: به غير از فولاد خوزستان، ساير شرکت هاي فولادسازي کشور با مشکل چنداني در زمينه قطع برق در فصل تابستان مواجه نشده اند. به گفته وي در فولاد خوزستان که مشکلاتي در زمينه قطع برق به وجود آمد، توليد تا حدودي کاهش و مديريت مصرف برق انجام شد; ضمن اين که در شرکت هاي ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان نيز مشکل خاصي در زمينه قطع برق رخ نداده و سعي شده توليد در زمان هاي پيک مصرف به زمان هاي غير پيک منتقل شود. اما علاوه بر کارخانه فولاد خوزستان، قطع برق در هفته گذشته دامان برخي از واحدهاي سيماني را هم گرفت. دبير انجمن صنفي کارفرمايان صنعت سيمان در اين زمينه گفت: بيشترين قطعي برق طي يکي دو هفته اخير مربوط به کارخانه هاي استان خوزستان بوده است. به گفته محمدحسن پورخليل، درچند هفته اخير کارخانه هاي سيمان خوزستان، بهبهان و کارون در استان خوزستان بيشترين شکايت را از قطعي برق داشتند که براي حل اين مشکل قرار شد کارگروه ويژه اي در استان با حضور وزارتخانه هاي صنايع و معادن و نيرو تشکيل شود. 
وي خاطرنشان کرده که مشکل قطع برق از 10 تا 15 روز پيش آغاز شده و هم اکنون 60 درصد اين مشکل برطرف شده است. 
گزارش وزير نيرو درباره وضعيت برق کشور 
اين در حالي است،طرح يک فوريتي اصلاح الگوي مصرف انرژي در دستور کار هفته آينده کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي قرار گرفت. 
اعضاي کميسيون انرژي مجلس در جلسه خود ضمن بررسي آخرين اخبار و تحليل وضعيت انرژي کشور، بررسي طرح يک فوريتي اصلاح الگوي مصرف انرژي و بررسي لايحه الحاق يک بند به قانون بودجه سال 1389 کل کشور را در دستور کار خود دارند. هم چنين وزير نيرو روز سه شنبه با حضور در کميسيون انرژي، گزارشي از وضعيت برق کشور به اين کميسيون ارائه خواهد داد. 
 25500 مگاوات نيروگاه جديد به مدار مي آيد 
همچنين،وزير نيرو اعلام کرد در برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور 25 هزار و 500 مگاوات نيروگاه جديد وارد مدار مي شود. مجيد نامجو گفت: وزارت نيرو پيش بيني کرده است که در برنامه 5 ساله پنجم، حدود 25 هزار و 500 مگاوات نيروگاه جديد وارد مدار کند. وزير نيرو افزود: در طول 5 سال گذشته بيش از 18 هزار مگاوات نيروگاه جديد وارد مدار شده است.
وي تصريح کرد: بيش از يک سوم ظرفيت شبکه برق کشور که هم اکنون معادل 57 هزار مگاوات است، ظرف 5 سال اخير وارد مدار شده که نسبت به برنامه هاي قبل از رشد بسيار بالايي برخوردار است.نامجو همچنين از پيش بيني حدود 2 هزار مگاوات برق براي مديريت مصرف برق خانگي و صنايع کشور در اوقات پيک مصرف با رويکرد عدم لطمه به توليد کشور خبر داد و گفت: تامين انرژي در پيک مصرف لازمه هماهنگي با صنعت است.


 مرحله سوم دريافت شماره حساب طرح تحول اقتصادي،ازفردا  

مرحله سوم دريافت شماره حساب خانوارهااز فردا آغاز مي شود.    به گزارش شبکه خبر،سخنگوي کارگروه طرح تحول اقتصادي دولت از دريافت شماره حساب بانکي خانوارها در چارچوب اجراي قانون هدفمندکردن يارانه ها در چند استان ديگر کشور خبر داد. محمدرضا فرزين گفت: از 27 تير عمليات دريافت حساب بانکي سرپرست خانوارها دراستان هاي لرستان ،کرمان ، خوزستان ، فارس و اذربايجان شرقي آغاز مي شود. وي افزود: دريافت شماره حساب بانکي براي واريز مبلغ يارانه نقدي به مدت يک هفته در اين استان ها ادامه دارد . معاون امور اقتصادي وزير اقتصاد گفت: تاکنون در دو مرحله و در استان هاي گيلان ، ايلام ، خراسان شمالي ، هرمزگان ، مازندران ، سمنان ،کهگيلويه وبويراحمد، سيستان و بلوچستان ، آذربايجان غربي ، اصفهان ، بوشهر ، خراسان جنوبي ، کرمانشاه و گلستان شماره حساب خانوارها دريافت شده است .همچنين،وزير رفاه و تامين اجتماعي از آغاز گام سوم اجراي مرحله نخست قانون هدفمند کردن يارانه ها خبر داد و گفت: از 27 تير ماه جاري، سرپرستان خانوار استان هاي آذربايجان شرقي، خوزستان، فارس، کردستان، لرستان و مرکزي يک هفته فرصت دارند تا شماره کارت يا حساب بانکي خود را براي دريافت نقدي يارانه ها ثبت کنند.


 سرماي بازارخودرو در گرماي تابستان!  

تعطيلي هاي اعلام شده از سوي هيات دولت در هفته اي که گذشت، باعث تشديد رکود موجود بازار خودروي کشور شد. به گزارش ايسنا، در هفته اي که گذشت بازار خودروي تهران که نمونه نسبتا کاملي از بازار خودروي کشور محسوب مي شود، روزهاي نيمه تعطيلي را سپري کرد و در اغلب روزهاي اين هفته، تقاضاي براي خريد خودرو در بازار با کاهش شديدي مواجه شد. 
به گفته برخي فعالان بازار، تقاضا براي خريد خودرو در بازار تهران در تابستان امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود 30 درصد کاهش يافته است. اما در هفته اي که گذشت، تندر90 در مدل  E1   با قيمتي معادل 13 ميليون و 400 هزار تومان در بازار خريد و فروش شد و در همين حال مدل  E2   اين خودرو نيز 15 ميليون و 500 هزار تومان در بازار معامله شد. در اين هفته پژو 206 تيپ 2 با قيمت حدود 14 ميليون و 200 هزار تومان در بازار خريد و فروش شد و مدل هاي  V9  ،  V8   و  V02   نيز در بازار به ترتيب با قيمت هاي حدود 19 ميليون و 500 هزار تومان، 16 ميليون و 600هزار تومان و 14 ميليون و 900 هزار تومان خريد و فروش شدند. اين در حالي است که در اين هفته، پرايد بنزين سوز متاليک تقريبا با قيمت هفت ميليون و 700 هزار تومان در بازار به فروش رفت. ريو نيز در اين هفته حدود 12 ميليون و 700 هزار تومان قيمت داشت. از ديگر محصولات ايران خودرو در هفته اي که گذشت، پژو 405 بنزيني بود که با قيمت 13 ميليون و 300 هزار تومان در بازار خريد و فروش شد و نوع دوگانه سوز اين خودرو نيز 14 ميليون و 300 هزار تومان قيمت داشت. پارس سال 18 ميليون و 200 هزار تومان در بازار خريد و فروش شد و پارس دوگانه سوز نيز 18 ميليون و 900 هزار تومان در بازار معامله شد. سمند ال.ايکس بنزيني نيز در اين هفته 15 ميليون تومان قيمت داشت و سورن نيز 16 ميليون و600 هزار تومان خريد و فروش شد; اين نرخ ها از ثبات قيمت سمند در بازار حاکي است. 


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته