جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3645


خبر پزشکي


روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي)
استاد محترم:جناب دکتر احدي----دانشجو : سميه محمد تبار( قست پنجم )

کاهش بروز رفلاکس مري با تغييرعادات غذايي


20 ماده باعث بروز سرطان مي شود


خبرهااز عالم علم


  خبر پزشکي  

پيش زمينه ابتلا به سرطان کليه مصرف دخانيات
و قليان است

 عضو کميته علمي سمينار سرطان کليه گفت که اين سرطان از جمله سرطان هايي است که علايم آن دير ظاهر مي شود و ممکن است فرد تنها با علامت درد مختصر پهلو مراجعه کند و به دنبال انجام سونوگرافي ، متوجه بيماري شود.     
به گزارش ايرنا از دبيرخانه سمينار سرطان کليه ، دکتر "محمد رضا نوروزي" بابيان اين مطلب افزود: پيش زمينه ابتلا به سرطان کليه مصرف تنباکو، دخانيات و قليان است.   وي ادامه داد: هر چند درمان سرطان کليه در مراحل اوليه امکان پذير است اما بيماران معمولا با علايم پيشرفته به پزشک مراجعه مي کنند.  
دکتر نوروزي درد مبهم در پهلو، تهوع، بي اشتهايي، استفراغ ، وجود خون در ادرار و احساس توده در پهلو را نيز از نشانه هاي سرطان کليه دانست.   
اين متخصص گفت : در حال حاضر به نظر مي رسد آمار سرطان کليه در کشور بيشتر از استاندارد هاي موجود باشد.  
عضو کميته علمي سمينار سرطان کليه افزود : بهره گيري از سونوگرافي سبب شناسايي مواردي از سرطان کليه مي شود که در گذشته به دليل استفاده محدود از اين ابزار تشخيصي، بيماري سرطان کليه دير تشخيص داده مي شد و افراد بر اثر اين بيماري جان مي باختند.  
وي يادآور شد که تا زماني که سرطان محدود به کليه است، مي توان با برداشتن کليه، جان بيمار را نجات داد، اما در صورت گسترش آن به ساير اندام ها درمان آن با دشواري همراه خواهد بود.  
نوروزي گفت که دهه 4 تا 6 زندگي فرد ، دهه خطر براي بروز سرطان کليه است و در مواردي که درمان جراحي براي بيمار امکان پذير نباشد، استفاده از "تارگت درماني" (حمله به سلول هدف) و راديوتراپي به منظور تسکين درد به عنوان درمان هاي مکمل و کاهنده علايم با تشخيص پزشک مورد استفاده قرار مي گيرد.  
سمينار يک روزه سرطان کليه با هدف به روز رساني اطلاعات پزشکان نسبت به تشخيص و درمان اين بيماري 31 تير ماه در هتل پارسيان تهران برگزار مي شود.  

آلودگي هوا، ميل به خودکشي را تشديد مي کند  

محققان مي گويند: آلودگي هوا با افزايش خطر اقدام به خودکشي ارتباط دارد.  
به گزارش ايسنا، نتايج يک تحقيق جديد در کره جنوبي نشان داده است که آلودگي هوا نه تنها نفس کشيدن را دشوار مي کند، بلکه انسان ها را ترغيب مي کند که خودکشي کرده و به حيات خود خاتمه بدهند.  
چانگ سوکيم پژوهشگر دانشگاه يونسي در سئول و دستياران وي دريافته اند که دو روز پس از يک مرحله آلودگي هوايي قابل توجه و خطرزا، خودکشي شايع تر مي شود.  
بر اساس گزارش مجله علمي نيوسانيستيت، نتايج اين پژوهش نشان مي دهد که وقتي آلودگي هوا افزايش مي يابد، احتمال اقدام به خودکشي 9 درصد بيشتر مي شود. همچنين براي مبتلايان به بيماري هاي قلبي -- عروقي، اين احتمال تا 19 درصد افزايش مي يابد.   اين محققان کره اي هم چنين خاطرنشان کرد: افزايش آلودگي هوا سبب التهاب اعصاب مي شود و از طريق مکانيسم مستقيم بيولوژيکي روي سلامت رواني تاثير مي گذارد.   شرح اين يافته در مجله آمريکايي روانپزشکي منتشر شده است.  


 روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي) 
 استاد محترم:جناب دکتر احدي----دانشجو : سميه محمد تبار( قست پنجم )

 در مرحله تکلم واقعي، کودک کلمات را به عنوان نشانه ها به کار مي گيرد; ولي وسعت رشد زبان در کودکان مختلف فرق مي کند. همين طور بين رشد زبان ورشد ذهني، جسمي و اجتماعي کودک ارتباط نزديک وجود دارد. در نظريه پياژه، خودمداري کودکان و در نتيجه آن، با خود سخن گفتن خردسالان يا حرف زدن گروهي از آنان بدون آنکه حرفهاي ديگران را بشنوند، از ويژگيهاي بارز اين مرحله رشد است. يعني کودکان سه تا شش ساله، عليرغم حضور در گروه، بدون توجه به حضور ديگران حرف                     مي زنند و در واقع به حرفهاي ديگران گوش نمي دهند. پياژه اين ويژگي را ناشي از خود مداري کودک مي داند.
به هر حال با توجه به اينکه کودکان، از الگوي رشد گويايي مشخصي پيروي مي کنند، تفاوت هاي فردي بسياري در بين آنان وجود دارد. کيفيت رشد زبان و وسعت آن در کودکان  مختلف فرق مي کند و شرايط مختلف  و متنوعي در اين تفاوت ها دخالت دارد; ولي اين مسلم که کودکاني که به آنها اجازه صحبت کردن  داده مي شود و  مي توانند براحتي عقايد خود را بيان کنند، در يادگيري زبان پيشرفت بيشتري خواهند داشت.
 زبان وتفکر
زبان، اساسي ترين، غني ترين و با ثبات ترين حلقه اتصالي است که نسل هاي گذشته، حال و آينده را به يک وجود پويا و عظيم پيوند مي زند. زبان مهمترين ضامن بقاي رشد فکر انسان است.هر آنچه نسلهاي گذشته ديده،تجربه کرده،گذرانيده و انديشيده اند از طريق زبان در اختيار کودک قرارمي گيرد.کودک با تسلط بر زبان مادري،بر لغات و ترکيبات و تغيير تبديلهاي آنها دست مي يابد وبه مجموعه  بيشماري از مفاهيم و تصورات ،افکار ،احساسات، تصورات هنري، منطق و فلسفه پي مي برد.
 کودک با آگاهي بر يک زبان پيشرفت هايي ميکند که بالاتر ازمرزهاي تجربيات شخصي اوست.به بيان ديگرزبان محدوديت هاي توانايي و ادراک کودک را از بين ميبرد و آمادگي هاي نهفته او را افزايش مي دهد.از نظر پياژه، زبان کمک بسيار زيادي به رشد ذهني کودک ميکند ،ولي نمي تواند عامل بوجود آورنده تفکر باشد وبا همه اهميتي  که در رشد ذهني کودک دارد،وابسته به تفکر است;در حاليکه از نظر برونر،زبان عامل پيشرفت تفکر و اکتساب نگهداري ذهني است.
بر اين اساس،برونر و همکاران او به منابعي در رشد ذهني اشاره ميکنند که متاثر از زبان است از جمله کلمات که مفاهيم را شکل ميدهد يا مکالمات بين والدين ،معلمان و اطرافيان که ميتواند در هدايت و توسعه رشد فکري کودک موثر واقع شود.
قبل از برونر، بنجامين ورف تاثير زبان بر انديشه را مطرح کرد و به اتفاق ادوارد سايبر فرضيه بسيار مشهور نسبيت زباني را ارائه کرد که طبق آن، هر زبان ((جهان بيني)) خاصي بر گويندگان خود تحميل مي کند.
با توجه به اين نظريه ،انسانها جهان را مطابق خطوطي که به وسيله زبان مادريشان وضع شده توصيف ميکنند;ولي اين نظريه مورد انتقاد بسياري از روانشناسان قرار گرفته است.
آنچه مسلم است،پيشرفت زبان و يادگيري لغات و مفاهيم گوناگون از عوامل موثر در رشد شناختي است،ولي پيچيدگي فرآيندهاي زبان وتفکر و ارتباط نزديک ايندو بهم ،باعث شده که برخي روان شناسان نتوانند با صراحت به اين مطلب عنوان کنندکه آيا رشد شناختي پيشرفته ،حاصل رشد و گسترش زبان است  و تفکر زبان دروني شده است به قسمي که با مجهز شدن کودک به ابزار زبان ،نگهداري ذهني نيز حاصل مي شود يا بصورتيکه پياژه مطرح ميکند،تفکر و زبان ضمن ارتباط نزديک با هم ،متعلق به دو نظام متفاوتند.از نظر پياژه،نگهداري ذهني و در نتيجه ، رسيدن به عمليات ذهني برگشت پذير،حاصل يک نظام از منطق دروني شده است، نه زباني دروني شده.
محتواي سخن گويي
سخن گويي کودک از نظر محتوا به دو صورت تکلم خودمدار و تکلم اجتماعي شده انجام ميشود.در سخن گويي خودمدار،کودک از صحبت کردن درباره خود لذت ميبرد و از آن براي کسب لذت استفاده ميکند و کمتر آن را وسيله اي براي ايجاد ارتباط با ديگران قرار ميدهد;ولي به هر حال کودک از واکنش مناسب ديگران نسبت به صحبت کردن خود آگاه ميشود و اين آگاهي در رشد تکلم او تاثير بسزايي دارد.تفکر و تکلم خودمدار کودکان در اين مرحله،نه تنها ناشي از تعبير و تفسير شخصي آنها از کلمات است،بلکه ناشي از عدم توانايي آنها در تفکر به پيش از يک مورد در يک لحظه نيز هست.اين کيفيت استدلال کودک در برداشت او از اشيا نيز اثر مي گذارد.پياژه در آزمايشهاي مختلفي که به منظور تعيين درجه ادراک کودک از اصول نگهداري ذهني تنظيم شده،اين نکته را بخوبي نشان داده است.
تکلم اجتماعي شده زماني بوجود مي آيد که کودک  مي تواند برداشتهاي ذهني خود را بيان کند و علاوه بر آن، ديدگاه هاي ديگران را نيز به حساب آورد و به آن توجه کند.به اين ترتيب کودک به مرور ميتواند به تبادل افکار با ديگران بپردازد.تغيير تکلم خودمدار به تکلم اجتماعي شده،با سن کودک ارتباط چنداني ندارد،بلکه در اين زمينه شخصيت کودک نقش تعيين کننده دارد.کودکان خودمدار در هر سن از خود صحبت ميکنند،ولي همين کودکان هرچه بزرگتر ميشوندو بيشتر با همسالان خود معاشرت ميکنند،از ميزان خودمداري آنها کاسته ميشود.معمولا هر چه گروه همسالان وسيعتر باشد،تکلم خودمدار کودک نيز کمتر است.
برخي عوامل موثر در رشد گويايي
عوامل گوناگوني در رشد گويايي کودک موثر است که از مهمترين آنها مي توان گروه همسالان، راديو و تلويزيون، کتاب و قصه هاي کودکان را نام برد; ولي قبل از ورود هر عامل ديگر در رشد تکلم کودک، مادر مي تواند در رشد گويايي و گسترش آن تاثير بسيار داشته باشد. مادر بايد از تمامي اوقاتي که با کودک است استفاده کند و با کودک حرف بزند; البته دليلي ندارد بزرگسالان با کودک به زبان کودکانه صحبت کنند.
ادامه دارد...


  کاهش بروز رفلاکس مري با تغييرعادات غذايي 

بر اساس اعلام مرکز تحقيقات گوارش دانشگاه علوم پزشکي تهران، تغيير در عادات غذايي، پرهيز از مصرف غذاهاي محرک، عدم استعمال دخانيات، پرهيز از پوشيدن لبا س هاي تنگ در کاهش بروز رفلاکس مري موثر است.   به گزارش ايسنا ، احساس سوزش دردناک درسينه بويژه بعد از خوردن غذا شايع ترين علامت بيماري برگشت محتويات اسيدي معده به مري يا  "GERD"  است. در صورت وجود اين حالت، فرد برگشت اسيد به دهان خود را احساس مي کند. سوزش سر دل يک شکايت معمول است، اما ممکن است علائم ديگري نيز داشته باشد.  
طبق اعلام مرکز تحقيقات گوارش دانشگاه علوم پزشکي تهران، سوزش سر دل مکرر يا سوزش سر دل در شب، برگشت مايع شور مزه به طرف دهان، احتياج مکرر به استفاده از آنتي اسيدها، آروغ زدن يا قي کردن هاي مکرر، وجود علائمي که بعد از غذا خوردن، خم شدن روي چيزي يا دراز کشيدن بدتر مي شوند و بلع مشکل و يا دردناک از ديگر علائم شايع در رفلاکس معده است.  
درد سينه اي که توسطGERD    يا رفلاکس معده ايجاد مي شود، ممکن است شبيه به مشکلات قلبي باشد که براي اطمينان بايد تمامي دردهاي سينه توسط پزشک بررسي شود.  
در طي معاينه، پزشک سوالاتي درباره شکايات و نحوه زندگي فرد مي کند که ممکن است انجام برخي آزمايشات از قبيل عکس سينه، امتحان معده توسط يک لوله که اندوسکوپ ناميده مي شود و يا آزمايشات خوني ضرورت يابد. اين بررسي ها به تعيين علت شکايات فرد کمک مي کند و پزشک را در انتخاب بهترين درمان کمک مي کند.   تغيير در عادات زندگي يا داروها اغلب مي توانندGERD    را کنترل کنند. غذاهاي خاصي ممکن است اسيد معده را افزايش دهد يا عضله دريچه تحتاني مري را شل کرده و به احتمال زيادGERD    ايجاد کند. بهتر است از اين غذاها که در ادامه به برخي از آنها اشاره شده، پرهيز شود.  
پرهيز از مصرف قهوه، چاي و نوشيدنيهاي کولادار(با يا بدون کافئين)، نوشيدني گازدار، غذاهاي چرب و ادويه دار، شکلات، نعناع، پياز و گوجه فرنگي آز آن جمله است و در کل از مصرف هر غذاي ديگري که معده فرد را تحريک کند يا باعث درد شود، بايد پرهيز شود. استفاده از تنباکو و سيگار به احتمال زياد مي تواند ايجادGERD    کرده و علائم بيماري را بدتر کند.  
رفلاکس (برگشت) اغلب وقتي که فرد به صورت طاقباز مي خوابد اتفاق مي افتد، چون مايعات داخل معده به راحتي به عقب برمي گردند. بنابراين مبتلايان به اين بيماري هنگام خواب بايد سرشان 10 تا 15 سانتيمتر بالا باشد. براي اين منظور مي توانند از دو جعبه يا هر چيز مستطيل شکل زير بالشت استفاده کنند. تشک يا تمام تخت خود را شيب دار کنند نه آن که از چند بالش استفاده کنند، چون در اين صورت فشار برروي معده افزايش مي يابد که در نهايت مي تواند علائم را بدتر کند.  
در بعضي از موارد نادر، GERD   ممکن است به تغيير عادات زندگي و يا دارو جواب ندهد در اين صورت جراحي ممکن است ضروري باشد. پزشک مي تواند اطلاعات بيشتري درباره جراحيGERD    به بيمار بدهد.   وقتي که غذا مي خوريد غذا از طريق لوله اي که مري ناميده مي شود به معده منتقل مي شود. در انتهاي تحتاني مري حلقه عضلاني به نام اسفنکتر تحتاني مري وجود دارد. اين حلقه مانند دريچه يک طرفه عمل مي کند و به غذا اجازه مي دهد تا به معده وارد شود، ولي از برگشت آن به مري جلوگيري مي کند.  
مصرف سيگار، فشار بر معده، غذاها و داروهاي خاص يا مشکلات پزشکي مي تواند اسفنکتر تحتاني مري را تضعيف کند و منجر به رفلاکس (بازگشت غذا) شود. اگر رفلاکس به طور مرتب اتفاق بيافتدGERD    ناميده مي شود. برگشت مداوم مواد اسيدي مي تواند مري را تحريک کرده و باعث سوزش، فشار يا التهاب شود. اسيد معده در نهايت مي تواند باعث به وجود آمدن زخم در مري شود.  
رعايت برخي رفتار مي تواند در کاهش علائم موثر باشد که کاهش حجم غذاي مصرفي در هر وعده به نحوي که معده کاملا پرنشود، دراز نکشيدن بلافاصله بعد از خوردن غذا، کاهش وزن( چرا که اضافه وزن مي تواند فشار بيشتري بر معده وارد کند و منجر به رفلاکس شود)، پرهيز از سفت بستن کمربند و پوشيدن لباسهاي تنگ پرهيز( چرا که فشار بيشتري بر معده وارد مي کند) از آن جمله است.  
برخي بيماريها با علائم ديگري، که در اثرGERD    ممکن است بوجود آيد، که شامل سرفه هاي مستمر و خشک، تنگي نفس(حتي آسم)، درد گوش، گلو دردهاي مزمن صبحگاهي گرفتگي صدا، شانس ابتلا به سرطان مري و حنجره را افزايش مي دهد.  


 20 ماده باعث بروز سرطان مي شود  

انجمن سرطان ايالات متحده آمريکا و اداره غذا و داروي اين کشور اعلام کردند که 20 ماده باعث بروز سرطان در افراد مي شود.  
به گزارش ايسنا، "اليزابت وارد" يکي از کارشناسان انجمن سرطان آمريکا در مصاحبه اي با رسانه هاي دولتي اين کشور گفت: علاوه بر مواد شيميايي بيماري زا، مشاغل سخت و فعاليت هاي شيفتي هم از عوامل بروز سرطان هاي پيشرونده است.  
وي خاطرنشان کرد: افرادي که در معرض اين عوامل قرار داشته باشند، احتمال ابتلايشان به انواع سرطان ها حتمي است.  
در گزارش انجمن سرطان آمريکا و دپارتمان غذا و داروي اين کشور-FDA-    آمده است که سرب و مواد حاوي سرب، فسفات اينديوم، کربور تنگستن کبالت، دي اکسيد تيتانيوم، فوم فلزکاري، فيبرهاي نسوز سراميک، بخارات گازوئيل، کربن سياه، اکسيد استيرن، اکسيد پروپلين، فورمال دي هايد، اسيدلتاهايد، کلورايد متيلين، تري کلورواتلين، تتراکلوراتلين، کلوروفوم، PBC ، دي فتلاليت، آترازين و مشاغل شيفتي از جمله موادي هستند که به طور حتم اگر فردي در معرض آنها قرار بگيرد بيمار مي شود.    به گزارش خبرگزاري رويترز، بر اساس اعلام دپارتمان پيشگيري و درمان بيماريهاي آمريکا، سرطان دومين عامل مرگ و مير در ميان اين کشورها پس از بيماريهاي قلبي محسوب مي شود.  


 خبرهااز عالم علم 

سرطان ريه شايع ترين بيماري بدخيم در بزرگسالان

   سرطان ريه شايع ترين بيماري بدخيم و مخرب در بزرگسالان و عامل 30 درصد از تمام مرگ هاي ناشي از سرطان است. 
اين بيماري در افرادي که روزانه بيش از 4 نخ سيگار مي کشند يا زمان طولاني سيگار کشيده اند يا به طور دائم در معرض دود سيگار هستند بيشتر ديده مي شود. بر اساس تحقيقات، سرطان ريه بويژه در بين زنان درحال افزايش است. 
به گزارش جام جم آنلاين مهم ترين عامل بيماري، مصرف سيگار است که علت بيشتر از 80 درصد مرگ هاي ناشي از سرطان ريه است.  
سرطان ريه انواع مختلف دارد و به طور کلي به 4 گروه تقسيم مي شود. آدنوکارسينوما شايع ترين نوعي است که بيشتر در افراد غيرسيگاري ديده مي شود. 
بخش اعظم سرطان هاي ريه توسط مواد سرطان زا و مواد محرک رشد تومور که از طريق دود سيگار وارد بدن شده اند ايجاد مي شوند و 90 درصد بيماران مبتلا به تمامي انواع بافتي سرطان ريه، سيگار مي کشند و بيماران نادر غيرسيگاري که دچار سرطان ريه مي شوند معمولا مبتلا به آدنوکارسينوم هستند.  
البته بايد در نظر داشت در افراد غيرسيگاري مبتلا به آدنوکارسينوم ممکن است سرطان از قسمت ديگري از بدن منشا گرفته و به ريه سرايت کرده باشد. آزبستوز موجود در عايق ها و مواد ساختماني و همچنين دود و مواد آلاينده صنايع و محيط نظير گاز رادون حاصل از منابع طبيعي مثل سنگ گرانيت به احتمال زياد سرطان زا هستند.  
علائم: تمام انواع سرطان هاي ريه با علائم مشترک سرفه، خلط خوني، درد قفسه سينه و کاهش وزن در افراد سيگاري بروز مي کند. در برنامه هاي بيماريابي، افرادي که بدون علامت هستند معمولا با پرتونگاري از قفسه سينه شناسايي مي شوند ولي براساس محل تومور، نشانه هاي رشد تومور اوليه در مرکز يا درون راه هاي تنفسي معمولا سرفه، رگه هاي خون در خلط، صداهاي ريوي خشن، تنگي نفس و تب مي باشد.   نشانه هاي رشد محيطي تومور اوليه شامل درد جدار قفسه سينه، سرفه، تنگي نفس و گاه آبسه ريه است و نشانه هاي گسترش تومور در قفسه سينه مي تواند انسداد راه هاي هوايي، فشرده شدن مري با اشکال در بلع و خشونت صدا باشد. 
تشخيص: آزمايش خلط و پرتونگاري قفسه سينه هر 4 ماه يک بار براي افرادي که در معرض خطر ابتلا به سرطان ريه هستند انجام مي شود. در زمان تشخيص فقط 20 درصد از بيماران دچار سرطان موضعي هستند، در حالي که سرطان در 25 درصد از بيماران به گره هاي لنفي ناحيه اي گسترش يافته و سرطان 55 درصد از بيماران به مناطق دوردست سرايت کرده است.  
در50 درصد موارد سرايت به غدد فوق کليه است و معمولا ريه سمت راست به غده آدرنال راست متاستاز مي دهد و بالعکس. ميزان سرايت به کبد در 40 درصد موارد، مغز 20 درصد و استخوان هم 20 درصد بخصوص به دنده ها، ستون فقرات و لگن است. 
درمان: هدف اول پرهيز کامل از مواجهه است و اقدام بعدي تشخيص زودرس سرطان ريه است. برداشتن کل تومور شانس بقا را طولاني مي کند و اولين اقدام درماني است.براي درمان، بر اساس شرايط بيمار از درمان هاي ترکيبي، شيمي درماني و ... نيز استفاده مي شود. 


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته