جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3645


کارگاه اصول مديريت اسلامي و مناسبات انساني در واحد بندر انزلي برگزار شد


آگهي صفحه 6


 کارگاه اصول مديريت اسلامي و مناسبات انساني در واحد بندر انزلي برگزار شد 

به  گزارش خبر گزاري آنا در واحد بندر انزلي : کارگاه اصول مديريت اصول و مناسبات انساني ويژه مديران فرهنگي منطقه 3 استان هاي گيلان ، مازندران درسالن کنفرانس دانشکدهي فني  دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندر انزلي برگزار شد در اين کارگاه روساي دفاتر فرهنگ اسلامي منطقه 3 و با حضور حجت الاسلام والمسلمين نامور مدير فرهنگي منطقه 3، حجت الاسلام والمسلمين عبدالملکي دبير شوراي فرهنگي منطقه 3 و با حضور استاد حجت الاسلام والمسلمين دکتر پور عيسي مدير کل ارشاد اسلامي استان گيلان ، حضور داشتند.
حجت السلام والمسلمين موسوي خلخالي مسئول  دفتر فرهنگ اسلامي واحد بندر انزلي ، گفت : خدمت حضار گرامي خير مقدم عرض مي نمايم علي الخصوص خدمت استاد ومدرس کارگاه حجت الا سلام والمسلمين دکتر پور عيسي که به واحد بندر انزلي افتخار حضور دادند خيرمقدم ويژه دارم همچنين از همه ي بزرگاني که در اين جلسه حضور دارند تشکر مي نمايم و اميدوارم که واحد بندر انزلي بتواند ميزبان خوبي براي شما عزيزان باشد ايشان همچنين فرا رسيدن ايام مبعث پيامبر گرامي اسلام حضرت محمد (ص)را به حاضرين تبريک گفت  وي در ادامه  به بيان فعاليت هاي دفتر فرهنگ اسلامي که در سال 1388 در قسمت ستاد اقامه ي نماز،کانون قرآن و عترت و ساير بخشهاي فرهنگي ، بخصوص کسب 14 مقام منطقه ايي و کشوري که در دفتر فرهنگ اسلامي واحد بندر انزلي به آن نائل شده اشاره کرد.
حجت الاسلام والمسلمين نامور مدير فرهنگي منطقه ي 3 ضمن تشکر و قدرداني از ميزباني واحد بندر انزلي به حاضرين خير مقدم گفت و بر اهميت برگزاري اين قبيل کارگاهها براي ارتقاي سطح مديريت اسلامي تاکيد کرد
حجت الاسلام والمسلمين دکتر پور عيسي مدير کل ارشاد اسلامي استان گيلان و مدرس اين گارگاه مباحث خود را در زمينه مدريت اسلامي شروع کرد در خصوص تعريف مدريت ، انتظار بشر از دين در عرصه مديريت ، اهميت مديريت از ديدگاه امام علي (ع) ، دين ومديريت از ديدگاه جامعه شناسان ، مهارتهاي مدير موفق و رهبري ومديريت اسلامي مطالب ارزنده ايي را بيان داشت.
دکتر پورعيسي در مقدمه علم مديريت گفت:
رشد سريع علوم و فن آوري  و اختراعات بشري ،  منشا پيدايش و افزايش مراکز و سازمان هاي پيچيده اداري توليدي و آموزشي شد و پرسش مهمي را در بستر حيات آدمي مطرح کرد که  چگونه اين سازمان ها و مراکز مي توانند اداره شوند، به گونه اي که به اهداف سازماني سريع تر دست يابند.
مديريت در جايگاه دانشي  مصرف کننده از نظريه هاي موجود در ديگر علوم انساني به ويژه روان شناسي و جامعه شناسي و پاسخي مناسب به اين پرسش و پاسخي مناسب به اين پرسش پا به عرصه نهاد ، البته مديريت به مثابه مهارت علمي و به صورت سنتي در ميان مديران رواج داشت ، ولي سبک جديد و علمي  آن محصول عقلانيت نو و دوران مدرنيته است.
تعريف مديريت  :
1
-مديريت : فرايندي است که مدير از طريق کوشش ديگران کار را انجام مي رساند.
  2-مديريت عبارت است از تامين حداکثر نتايج يا حداقل مساعي ، به نحوي که حداکثر رفاه و رضايت خاطر را هم براي کارکنان و هم براي کار فرمايان فراهم کند  و مهمترين خدمات و يا مرغوب ترين کارها را به مشتريان و يا عامه مردم ارائه دهد
مدرس کارگاه در خصوص عناصر تشکيل دهنده مديريت و کارکرد مدريت :
 گفت که مديريت به عناصري نيازمند است از جمله رهبري جهت  هدايت نيروهاي انساني ، برنامه ريزي و سازمان دهي ، تصميم گيري، تقسيم کار و طبقه بندي وظايف، تفويض اختيار ، هماهنگي و ارتباطات  ، کنترل و نظارت ، ارزشيابي و ... مي باشد.
مدير کسي است که سبب تسهيل انجام کار فرد يا گروه در رسيدن به اهدافش مي گردد.
 قدرت رهبري و مديريت است که از ضعيف ترين انسان ها و ملت ها  قوي ترين آنها را مي سازد . استعدادها و توانايي هاي نهفته انسان را به  زور نمي توان به کار گرفت بلکه با اصول صحيح مديريت و ايجاد مکانيسمي که انسان خود درصدد به کار گيري نيروهاي بي پايان خود برآيد، امکان پذير است.
برايان تريسي مي گويد:
مديريت موفق يعني رسيدن به دست آوردهاي فوق العاده با بکارگيري افراد معمولي.
مدير موفق بايد اين توانائي را داشته باشدکه حوزهاي را که گروه مي تواند در آن بهترين باشد تعيين کند.
آدميان به مثابه صندوق رمز هستند گشودن درب ظرفيت ها و توانايي هاي ابداعي آنان روش و رمز و ظرافت مي خواهد نه زور. بنابراين قوانين رفتار با انسان ها را بايد کشف کرد نه وضع.
انسان پيچيده ترين موجود جهان هستي است بنابراين قوانين رفتار با انسان  نيز بايد به همان اندازه پيچيده و دقيق باشد ، در غير اينصورت کسي قادر نخواهد بود  از توانايي هاي انسان استفاده مناسب ببرد.
 دکتر پور عيسي در رابطه دين اسلام و مديريت علمي گفت  :
صاحب نظران در زمينه مديريت اسلامي ، برداشت هاي گوناگوني ارائه کرده اند که به پاره اي از آن اشاره مي کنم :
1-   گروهي با نگرش پوزيتيويستي  و تجربه گرايي ، با اسلامي بودن علوم مخالف کرده و علوم انساني را همانند علوم طبيعي ، از نسخ علوم تجربي محض شمرده اند که فقط بر تجربه تکيه دادند و تاثير هر گونه جهان بيني و ايدئولوژي بر علوم انساني را منتفي داشته اند.
اين رويکرد رفتارهاي فردي و اجتماعي آدميان را همانند حرکت هاي جمادات ، بي معنا ، بي هدف و بي اختيار تلقي مي کنند ، در حالي که هدفمندي، معناداري و انتخابگري رفتار آدميان ، اموري غيرقابل انکارند که در قالب تجربه نمي گنجند و کميت پذير نيستند .
 به همين دليل پيش بيني خسوف و کسوف و دهها پديده ديگر ، حتي براي زمان هاي طولاني تا حدودي امکان پذير است ولي پيش بيني وقوع انقلاب   يا  کشف علل ثبات و بي ثباتي حکومت ها چندان ممکن نيست يا بسيار دشوار است ، زيرا ارزش هاي اخلاقي و جهان بيني و انسان شناسي انسان ها در رفتارهاي فردي و اجتماعي و حتي علوم اجتماعي و انساني تاثير دارد و با توجه به وجود ارزش هاي اخلاقي و جهان بيني و انسان شناسي در اسلام ، بدون شک مي توان از علوم انساني اسلامي سخن گفت :
2-   تفسير دوم از مديريت اسلامي ، عبارت است از مديريت مديران مسلمان ، مانند رياضيات اسلامي است ، رياضياتي که در جوامع اسلامي به وسيله رياضيدانان مسمان رشد و نمو يافته است. اين تفسير ، هيچگونه محتواي مديريتي را به اسلام و قرآن و سنت نسبت نمي دهد . اين تفسير نوعي  مسامحه و مجازگويي است زيرا به جاي مديريت مسلمانان ، به مديريت اسلامي تعبير شده است افزون بر اين که با مراجعه به کتاب و سنت اين انحصار مردود مي شود.
3-  سومين برداشت از مديريت اسلامي ، اداره کردن جامعه اسلامي براي رسيدن به اهداف اسلام است يعني عزت مسلمانان و رهايي از بند اسارت و توسعه و ترقي کشور اسلامي بر اين اساس ، متون اسلامي در عرصه مديريت و ارکان آن  سخني ندارد و فقط با توجه به آياتي چون " العزه الله و للرسول و للمومين ، اعزه علي المومنين "
ايشان در رابطه با  جهات انتظار بشر از دين در عرصه مديريت و اهميت مدريت از ديدگاه امام علي (ع) :
گفت دين اسلام از چهار جهت در عرصه ي مديريت حضور دارد :
 1-تاثير انسان شناسي اسلامي ( از جمله پذيرش روح آدمي و تجرد آن ، اختيار ، اراده و انتخابگري انسان ،
آيات ستايشگر ، نکوهشگر انسان ها ) و نيز جهان بيني و دنيا و آخرت شناسي اسلامي بر مديريت.
  2- تاثير اهداف اسلام بر مديريت به ويژه سعادت انسان ها ، قرب الهي و نقش آن ها در تعيين اهداف سازماني.
  3- تاثير نظام ارزشي اسلامي و اخلاق کارگزاران بر انواع مديريت بازرگاني ، دولتي ، صنعتي ، کشاورزي ، فرهنگي ، نظامي و ... و دوران دفاع مقدس و مديريت کلان کشور و مديريت اداري و نظامي و اقتصادي  در ايران  اسلامي شاهد اين مدعا است.
  4- آموزه هاي اسلام در زمينه شرايط و ويژگي هاي مديران ، آفات مديريت ، سبک و سلوک مديريت و الگوهاي مديريتي که از آيات و روايات و سيره پيشوايان اسلام به دست مي آيند
هر اجتماع و گروهي بدون رهبر و مدير دچار هرج و مرج شده ، سرانجام آن نابودي خواهد بود، حضرت امير(ع) در اين زمينه مي فرمايد:
  " مردم به مديريت و زمامداري نيک يا بد نيازمندند. تا مومنان در سايه حکومت آن مديران به کار خود مشغول به کافران هم بهره مند شوند و مردم در استقرار حکومت ، زندگي کنند به وسيله حکومت بيت المال جمع آوري مي گردد و به کمک آن با دشمنان مي توان مبارزه کرد . جاده ها امن و امان  وحق ضعيفان از نيرومندان گرفته مي شود و نيکوکاران در رفاه و از دست بدکاران، در امان مي باشند.
اما در حکومت پاکان و در سايه مديريت انسان ها متقي و مومن پرهيزکار به خوبي انجام وظيفه مي کند و در حکومت مديران فاسد و رهبران ناپاک ، ناپاکان و بدکاران از آن بهره مندي مي شوند و لذت جويي مي کند تا روزگارش به سرآيد.
 مديريت موثر، به شکوفايي و تحقق سريع اهداف هر جمع و سازماني منجر خواهد شد . در اين ميان نقش مدير بارزتر و آشکارتر است .
مديرکل ارشاد اسلامي در خصوص رابطه ي فرهنگ و اعتقادات مردم با مديريت  گفت:
   به يقين همه ما مي دانيم که يکي از مصاديق مديريت در جامعه عمران و آباداني حيات انسانها خاصه انسانهاي مومن - عمران و آباداني در حوزه فکر ، انديشه  اوست. افکار وانديشه ها در محيط و با رويکرد تعليم و تربيت و اجراي آموزش صحيح  شکل مي گيرند گرچه فکر و انديشه در تلاطم آناليز و تحليل پديده ها فعال است لکن آموزش و تربيت فرد در جامعه و تاثير و تاثر و ارتباط او بسيار مهم است و نقش تعيين کننده در پذيرش يا فعل و انفعالات او دارد. در اين ميان نقش مديريت بعنوان يک نقش استراتژيک و اساسي مطرح است که در هدايت و رهبري جامعه نقش بسزايي را ايفا» مي کند.
دکتر پور عيسي در رابطه واژه شناسي فرهنگ و ضرورت شناخت آن بيان داشت :
   عامل فرهنگ به عنوان ريشه دارترين و اساسي ترين عامل در همه ي جوانب زندگي اجتماعي مطرح است.
   فرهنگ يک قوم يا يک ملت به مثابه شخصيت يک فرد، بيانگر هويت جامعه و تعيين کننده
نحوه ي احساس، انديشه و رفتار جامعه است. فرهنگ عصاره ارزش ها ، آداب ، سنن و در مجموع نحوه ي زندگي اجتماعي مردم يک جامعه محسوب مي شود و بعنوان  پديده اي پويا ، از اساسي ترين جنبه هاي حيات اجتماعي هر جامعه به شمار مي آيد. در حقيقت همان گونه که افراد  شخصيت و هويت خاص خود را دارند، چنانچه جامعه را موجودي حقيقي بيانگاريم و نه اعتباري ، فرهنگ شخصيت و هويت جامعه را مشخص مي نمايد. فرهنگ ملي محصول انديشه ، ذوق و تجربه هاي عموم افراد آن در گذشته و حال محسوب مي شود.
 در پايان مقرر گرديد براي اين کارگاه که 8ساعت بود گواهي آن براي شرکت کنندگان صادر شود.


 آگهي صفحه 6 


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته