جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3646


خبر پزشکي


روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي)
استاد محترم:جناب دکتر احدي-- -دانشجو : سميه محمد تبار( قست ششم )

قبل از مسافرت، از مصرف زياد غذا و نوشيدني پرهيز کنيد


خبرهااز عالم علم


  خبر پزشکي  

 50   درصد مردم جهان با کمبود ويتامين D  مواجه هستند  

يک تحقيق آماري جديد نشان داده است که بيش از 50 درصد از مردم جهان با مشکل کمبود ويتامينD  مواجه هستند.  
به گزارش ايسنا، يک کارشناس بهداشتي اعلام کرده است که بيش از نيمي از جمعيت جهان به ميزان کافي ويتامينD  دريافت نمي کنند.  
آنتوني نورمن پروفسور سرشناس علوم بيوشيمي و بيوپزشکي و کارشناس بين المللي ويتامينD  خاطرنشان کرد:  نيمي از مردم آمريکاي شمالي و اروپاي غربي به اندازه کافي ويتامينD  دريافت نمي کنند.  
نورمن تاکيد کرد: در ساير نقاط جهان اين آمار از اين هم بدتر است; به طوري که دو سوم از مردم با کمبود يا فقر اين ويتامين مواجه هستند. بديهي است مصرف غذاهاي غني از ويتامينD  براي حل مشکل فوق در اکثر بزرگسالان کافي نيست.  
اين کارشناس بين المللي تاکيد کرد: دريافت روزانه اين ويتامين از طريق ترکيب تماس با نور خورشيد، غذا و مکمل ها امکانپذير است.  
به گزارش هلت دي نيوز، در حال حاضر تحقيقات نشان داده است که مصرف اين ويتامين در پيشگيري از سرطان هاي سينه و روده و نيز ديابت نوع اول موثر است. از آنجا که اين ويتامين در مواد غذايي طبيعي خيلي کم يافت مي شود، لذا خوردني هايي مثل شير، آب پرتقال، برخي ماست ها و برخي از صبحانه ها با اين ويتامين غني سازي مي شوند.  

   پرهيزازمصرف آب يخ زده دربطري هاي پلاستيکي 

رييس دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با تاکيد بر لزوم خودداري از مصرف آب يخ زده در بطري هاي پلاستيکي يک بار مصرف، گفت: از استفاده مکرر بطري پلاستيکي آب مصرف شده، خودداري کنيد.
  دکتر پريسا ترابي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به برخي توصيه هاي تغذيه اي موثر در آبرساني به بدن و پيشگيري از گرمازدگي، گفت: در فصل گرما بهتر است به جاي مصرف آب يخ زده در بطري هاي پلاستيکي يک بار مصرف از ظروف مخصوص نگهداري آب خنک (مانند قمقمه حاوي يخ) استفاده شود.
  وي توصيه کرد که در گرماي هوا از مصرف مايعات شيرين (مانند انواع شربت و آب ميوه مصنوعي) پرهيز شود و به جاي آن از آب خنک سالم و بهداشتي، آب ميوه طبيعي، ميوه هاي آبدار و غذاهاي پرآب (انواع خورش به جاي غذاهاي سرخ کرده و تنوري) استفاده شود.
  وي با تاکيد بر اين که نبايد در مصرف مايعات زياده روي شود، ادامه داد: چرا که مصرف زياد مايعات نيز مانند مصرف کم آن مي تواند براي بدن خطرناک باشد و بدن را با خطر کاهش غلظت الکتروليت ها  که براي واکنش هاي بدن و هوشياري ضروري هستند  مواجه مي کند. 
 ترابي سالمندان را بيش از ساير افراد در معرض خطر گرمازدگي عنوان کرد و گفت: احساس تشنگي با افزايش سن کاهش مي يابد و اين افراد به موقع و به ميزان لازم مايعات مصرف نمي کنند. کاهش آب بدن در سالمندي کاهش هوشياري و حتي سقوط اين افراد را سبب مي شود. بر اين اساس در درجه حرارت متعادل محيط، مصرف روزانه حدود 10 ليوان مايعات براي سالمندان توصيه مي شود.
در شرايط گرماي شديد هوا براي سالمندان و بيماران مقداري بيش از اين ميزان ( بويژه آب) توصيه مي شود.
  به گفته وي، کودکان نوپا نيز به علت عدم توانايي در بيان تشنگي خود و يا غفلت اطرافيان در معرض کاهش آب بدن و به خطر افتادن سلامت شان قرار دارند و بايد مورد توجه والدين قرار گرفته و آب سالم در دسترس آنها قرار گرفته و مرتبا به آنها خورانده شود.
در مورد نوزادان و شيرخواران زير 6 ماه نيز لازم است براي جلوگيري از گرمازدگي، علاوه بر نگهداشتن آنها در محيط خنک منزل و بيرون نبردن آنها، مرتبا شير مادر براي رفع عطش به آنها داده شود.
  ترابي به افراد جامعه توصيه کرد که در فصل گرما زمان خروج از منزل حتما بطري يا قمقمه آب خنک همراه داشته باشند و بطور مکرر آب بنوشند.
همچنين در فصل گرما بهتر است از مصرف نوشابه هاي گاز دار بعلت شيريني زياد(که بعلت گاز آن ممکن است احساس نشود) و افزايش ادرار و در نتيجه کاهش آب بدن خود داري شود.   وي در پايان گفت: در گرماي شديد هوا بهتر است از نوشيدن مکرر چاي به ويژه چاي غليظ بعلت خاصيت ادرار آور آن و در نتيجه کاهش آب بدن خود داري شود.


 روانشناسي رشد کودک (2 تا 7 سالگي) 
 استاد محترم:جناب دکتر احدي-- -دانشجو : سميه محمد تبار( قست ششم )

 فراهم کردن موقعيت هايي که کودک بتواند با کودکان ديگر بازي و ارتباط بر قرار کند، در رشد گويايي او بسيار موثر است. در کودکستان ومهد کودک اين موقعيت به راحتي فراهم مي شود.کودک در گروه احساس مي کند که براي بازي کردن و ايجاد ارتباط با ديگران و برآوردن خواسته ها و نيازهايش به زبان احتياج دارد. سوالاتي برايش مطرح مي شود که دوست دارد از کودکان ديگر بپرسد. همين احساس نياز به صحبت کردن، او را تشويق مي کند که از لغات جديد در مکالماتش استفاده کند.
قصه
قصه خواني و قصه گويي براي کودکان  پيش دبستاني نقش بسزايي در رشد و شکوفايي خلاقيت آنان دارد.
تاثير قصه در کودکان
داستان و قصه نقش بسيار مهمي در تکوين شخصيت کودک دارد. از طريق قصه ها و داستان هاي خوب، کودک به بسياري از ارزش هاي اخلاقي پي مي برد. پايداري، شجاعت، نوع دوستي، اميدواري، آزادگي، جوانمردي، طرفداري از حق و حقيقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هايي هستند که هسته ي مرکزي بسياري از قصه ها و داستانها را تشکيل مي دهند.
پرورش حس زيبايي شناسي در کودک، متوجه ساختن کودک به دنيايي که اطرافش را فرا گرفته، پرورش عادات مفيد در کودک، تشويق حس استقلال طلبي و خلاقيت کودک هدف هاي اصلي طرح قصه هاي خوب براي کودکان است.
کودک در اين سالها دلباخته داستان و قصه است. اگر قصه اي چندين بار براي او تکرار شود، باز هم با کمال علاقه به آن گوش مي دهد واز آن لذت مي برد. دلبستگي و توجه کودک به قصه چنان است که اگر هنگام بازگويي کوچکترين تغييري در داستان داده شود، فورا متوجه شده و آن را تصحيح مي کند.
لکنت زبان
لکنت زبان در ميان کودکان بسيار شايع است و بيشتر در پسر ها و در سنين دو تا پنچ سالگي ديده مي شود. لکنت زبان بصورت اختلال در آهنگ کلمات يا مکث کردن در بيان کلمات، تکرار يا کشيدن صداها يا تبديل آنها به صداهاي جانشين و اداي بريده کلمات مشخص مي شود. بيشتر کودکان در حضور جمع و بخصوص در مدرسه يا در حضور افراد غريبه وضع دشوارتري دارند و به عکس، در تنهايي يا هنگام سرود خواندن و همنوايي با ديگران اشکالي در تکلم ندارند.
در بسياري از موارد، بين لکنت زبان کودک وحالات عاطفي او، ارتباط زيادي وجود دارد; يعني لکنت زبان بر اثر اضطراب وناراحتي کودک بوجود مي آيد.
گاهي لکنت زبان بعلت اختلالي است که در رشد مغز بوجود مي آيد. علت لکنت زبان هر چه باشد، خواه حالات رواني طفل يا اختلال در رشد مغز، بعلت طرز برخورد نادرست والدين و آثاري که بر کودک مي گذارد، به مرور با ناراحتيهاي ديگر همراه مي شود و مسئله را براي کودک پيچيده تر مي کند.
براي درمان لکنت زبان، مخصوصا لکنت زباني که بعلت اضطراب و ناراحتيهاي کودک بوجود آمده باشد، بايد به کودک توجه زيادي کرد و سعي شود کشمکشها و ناراحتيهاي کودک تا آنجا که ممکن است از بين برود. اين ناراحتي ها معمولا با رفع اضطراب و ناراحتي کودک رفع شدني است; ولي نبايد انتظار داشت لکنت زبان ناگهان بهبود يابد. بهبود لکنت زبان به مرور صورت مي گيرد و در طول مدت بهبود نيز مواردي از برگشت ديده مي شود.
ذ)رشد شناختي (ذهني)
از نظر پياژه رشد عبارت است از دنباله اي از مراحل که تمام کودکان آن را طي مي کنند تا به سطح رشد افراد بالغ برسند. اين دنباله مراحل ثابت و غير قابل تغييرند و همه کودکان تمامي اين مراحل را به ترتيب ثابتي مي گذارند و هيچ مرحله اي نمي تواند حذف شود. محدوديت هاي سني براي هر مرحله مطلق نيست و اگر کودکي در سن معيني رفتار ويژه اي را ابراز نکند نابهنجار نمي باشد. پياژه تاکيد مي کند که تجربيات کودک و نيز محيط فرهنگي او بر روي سن مربوط به هر مرحله رشد موثر است. تحقيقات وي نشان داده است که کودکان مدرسه ابتدايي در دهات سوئيس حدود دو سال ديرتر از همسالان خود در ژنو به هر مرحله از رشد ذهني مي رسند. با اين حال تمام کودکان يک دنباله از مراحل رشد ذهني را مي گذارنند.
نظريه پياژه در مورد رشد شناختي کودک در دوره دوم کودکي
مرحله پيش عملياتي: (2 تا 7 سالگي)
کيفيت ذهني کودک اين دوره با دوره قبل متفاوت است. يعني برخورد او از نظر کيفي فرق مي کند. اين کودک، کودکي نيست که صرفا بيشتر از دوره قبل بداند، بلکه چگونگي استدلال، منطق و ادراک و نهايتا شناخت او متفاوت است.
وقتي کودکان از مرحله حسي - حرکتي به مرحله پيش عملياتي پيش مي روند، واضح ترين تغيير، افزايش فوق العاده در فعاليت بازنمايي ذهني يا نمادي آنهاست.
پياژه خاطر نشان ساخت که زبان انعطاف پذيرترين ابزار بازنمايي ذهني ماست. زبان با جدا کردن فکر از عمل، به شناخت امکان مي دهد که بسيار بيشتر از مرحله حسي - حرکتي ، کارآمد شود.
به رغم توانايي زبان، پياژه باور نداشت که زبان نقش مهمي در رشد شناختي دارد. به عقيده پياژه، زبان موجب پيدايي تفکر بازنمودي نمي شود. در عوض، فعاليت حسي - حرکتي، شالوده زبان را مي ريزد، درست به همان صورتي که زيربناي تقليد معوق و بازي وانمود کردن است.
بازي وانمودکردن نمونه ديگري از بازنمايي ذهني است. اين بازي، مانند زبان، دراين دوره به نحو چشمگيري افزايش مي يابد.
به مرور زمان، بازي به طور فزاينده اي از شرايط زندگي واقعي مرتبط با آن جدا مي شود.( در وانمود کردن اوليه، کودکان نوپا فقط از اشياي واقعي استفاده مي کنند. در حدود 2 سالگي از اسباب بازيهاي کمتر واقعي، بيشتر استفاده مي کنند. به تدريج متوجه مي شويم که بازنماييهاي ذهني کودکان انعطاف پذيرتر مي شوند). 
نحوه« انگارکه کودک» در بازي مشارکت مي کند، با افزايش سن تغيير مي يابد.
ادامه دارد...


  قبل از مسافرت، از مصرف زياد غذا و نوشيدني پرهيز کنيد 

    سفر لذتبخش و مفرح است، اما نه هميشه. براي بعضي از مردم مسافرت در کنار همه خوبي ها و لذت هايش يک عذاب بي پايان است و شايد شما هم اين نشانه هاي ناخوشايند گيجي، تهوع، رنگ پريدگي، استفراغ، عرق سرد، خستگي، ترشح بزاق بيش از حد، خميازه ، سردرد، احساس عمومي ناراحتي و ناخوشي را در حين مسافرت با اتوبوس يا وسيله نقليه شخصي تان تجربه کرده باشيد.  
به گفته متخصصان بيماري مسافرت يا ماشين گرفتگي به علت حرکت مداوم و تکراري مناظر اطراف هنگامي که فرد سوار ماشين مي شود، پديد مي آيد. 
به گزارش جام جم آنلاين دکتر بنفشه عباسي سرگيجه و حالت تهوع را از جمله علائم اين بيماري برشمرده و مي گويد: اين نوع بيماري نه تنها در سفر بلکه در هر مکاني مانند وسايل شهربازي از قبيل تاب که حرکت مداوم و ثابت دارد، به وجود مي آيد.  
وي درخصوص موارد ايمني و پيشگيري اين بيماري مي افزايد: با رعايت مواردي از قبيل عدم مطالعه هنگام سفر در وسيله نقليه و خالي نگه داشتن معده مي توان از وجود اين بيماري جلوگيري کرد.  
دکتر عباسي معتقد است: يکي از عوامل مفيد علاوه بر استفاده از قرص هاي ضد تهوع و سرگيجه   هنگام سفر، استفاده از زنجبيل دم  کرده است. 
داروهاي کمک کننده
داروهايي براي پيشگيري و نيز درمان بيماري سفر وجود دارند که اگر عموما در طي مسافرت هايتان دچار اين مشکل مي شويد، مي توانيد از آنها استفاده کنيد. تعدادي از اين داروها را مي توانيد بدون نسخه پزشک از داروخانه تهيه کنيد، ولي اگر بيماري زمينه اي و سيستميک داريد، بهتر است قبل از مصرف آنها با پزشک داروساز مشورت کنيد.   ديمن هيدرينات دارويي است که مي توان در اشکال خفيف بيماري با دوز کم از آن استفاده کرد. از اين دارو که به نام "قرص سفر" هم معروف است مي توانيد چند ساعت قبل از شروع حرکت استفاده کنيد.  
درمان هاي غير دارويي
به گزارش سلامت نيوز، يافته هاي محققان نشان مي دهد استفاده از ريشه زنجبيل اثري کاملا قابل مقايسه با داروهاي گفته شده را دارد، ضمن اين که عوارضي هم ندارد. بنابراين اگر واقعا در اين باره مشکل داريد و دسترسي به دارو نداريد، مي توانيد اين پيشنهاد را هم امتحان کنيد.  
کمپرس آب سرد هم براي رفع مشکل کمک مي کند. کمپرس آب سرد - البته نه خيلي يخ - را روي چشم ها و همين طور روي گردن بگذاريد.  
اين توصيه ها را به کار گيريد
اگر شما هم به حرکت حساس هستيد و به بيماري مسافرت دچار مي شويد، براي لذت بردن بيشتر از سفرتان اين نکات را رعايت کنيد:  
سعي کنيد در طول مسير کاملا به صندلي خودرو تکيه دهيد و صندلي را به حال نيمه خوابيده قرار دهيد.  
روي صندلي به سمت پشت ننشينيد.  
از مطالعه  کردن  خودداري  کنيد.  
بهتر است در قسمتي از وسيله نقليه قرار بگيريد که کمترين تکان را دارد مثلا در ميانه اتوبوس، صندلي جلوي خودرو و کنار بال هواپيما.  
نفس هاي عميق و آهسته بکشيد. 
اگر به بيماري مسافرت مبتلا هستيد، از درون خودرو به مناظر نگاه نکنيد يا اگر در قايق يا کشتي هستيد به موج ها ننگريد و حرکت افق را تماشا کنيد.  
بهتر است از بوهاي تحريک  کننده مانند سيگار دوري کنيد. در هواپيما يا اتوبوس  دستگاه  تهويه  بالاي  سر را روشن  کنيد تا هوا بهتر جريان  پيدا کند.  
همچنين سعي کنيد از شب قبل از مسافرت، کمتر غذا و نوشيدني بخوريد و در طول راه نيز شکم خود را نسبتا خالي نگه داريد. 


 خبرهااز عالم علم 


   تشديد خطر ابتلا به پارکينسون با کمبود ويتامين "د "  

پژوهشگران در يک تحقيق جديد هشدار دادند که پايين بودن سطح ويتامين "د" در بدن ممکن است خطر ابتلا به بيماري پارکينسون را در افراد افزايش دهد.  
به گزارش ايسنا، نتايج اين تحقيق نشان داد: افرادي که کمترين مقدار ويتامين د را در بدن دارند، سه برابر بيشتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به پارکينسون هستند.  
به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، اين پژوهش طي يک دوره 30 ساله و روي 3000 داوطلب انجام شده است.  
به گفته پژوهشگران; ويتامين د مي تواند در محافظت از سلول هاي عصبي نقش به سزايي داشته باشد و اين سلول ها در جريان بيماري پارکينسون از بين مي روند. مهمترين منبع طبيعي براي دريافت اين ويتامين، تماس با نور آفتاب است اما منابع غذايي ويتامين د نيز بيشتر منابع حيواني هستند و روغن کبد ماهي غني ترين منبع اين ويتامين است.  
ويتامين د همچنين به ميزان هاي متفاوت در کره، زرده تخم مرغ، خامه و جگر موجود است. براي تامين ويتامين د مورد نياز بدن، توصيه مي شود که از منابع غذايي دريايي مثل تن ماهي هاي مختلف حداقل دو نوبت در هفته مصرف شود.  
ويتامين د به رشد و استحکام استخوان ها از طريق کنترل تعادل کلسيم و فسفر کمک مي کند. اين ويتامين با ايجاد افزايش جذب فسفر و کلسيم از روده ها و کاهش دفع از کليه به متابوليسم استخوان ها کمک مي کند و همچنين از طريق تفسير ژن هاي هسته سلول به رشد سلول کمک مي کند.  
بيماري پارکينسون نيز همان لرزش در وضعيت استراحت است که شيوع آن بيشتر در سنين پيري است اما در جوانان هم ديده مي شود. درصد شيوع اين بيماري در تمام مناطق دنيا يکسان است، يعني درصد شيوع بيماري با تغيير در منطقه، خيلي فرق نمي کند. به طور کلي اين بيماري بر اثر از بين رفتن سلول هاي ترشح کننده ماده اي به نام دوپامين که يک انتقال دهنده عصبي است، رخ مي دهد.  
اين بيماري درمان قطعي ندارد اما داروهايي مثلا لوودوپا در درمان آن تجويز مي شود. البته نقش فيزيوتراپي در اين زمينه بسيار زياد است زيرا مانع پيشرفت بيماري و محدوديت عملکرد آن مي شود.  
بيماري پارکينسون نيز قسمت هاي مختلفي از مغز را تحت تاثير قرار داده و موجب بروز علائمي چون لرزش دست ها و کندي حرکات مي شود.  
محققان معتقد هستند که انجام مطالعات بيشتر براي بررسي تاثير مصرف مکمل هاي ويتاميني و تماس با نور خورشيد براي جذب ويتامين د و در نتيجه پيشگيري از بيماري پارکينسون مورد نياز است. نتايج اين تحقيق در مجله نورولوژي منتشر شده است.  

تاثير بابونه در کاهش درد رويش دندان در شيرخواران  

ماساژ موضعي دم کرده گياه بابونه در کاهش بي قراري شيرخواران هنگام رويش دندان موثر است.  
به گزارش ايسنا ، اين مطالعه با هدف بررسي اثر دم کرده گياه بابونه بر بي قراري کودکان هنگام رويش دندان در مقايسه با چاي سياه توسط مهين روزي طلب، کارشناس ارشد پرستاري دانشگاه علوم پزشکي ياسوج انجام شد.   جامعه آماري اين مطالعه که از نوع کارآزمايي باليني است، کودکان پنج تا 12ماهه مراجعه کننده به کلينيک بودند که در سن رويش دندان بوده و علائم بي قراري داشتند. 
 تعداد 64 کودک به عنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند. نمونه ها به طور تصادفي به دو گروه (32 نفره ) تقسيم شدند. در يک گروه از دم کرده گياه بابونه و در گروه ديگر از دم کرده چاي سياه به صورت ماساژ موضعي بر روي لثه روزي سه بار و در مدت چهار روز توسط مادر استفاده شد.   بعد از چهار روز وضعيت کودک و علائم بي قراري با پرسش از مادر مورد بررسي قرار گرفت. در اين مطالعه کاهش بي قراري بعنوان پاسخ مطلوب محسوب شد. اطلاعات جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار آماريSPSS    و شاخص هاي آمار توصيفي وآزمون دقيق فيشر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.   براساس يافته هاي اين مطالعه، ميزان پاسخ مطلوب در گروه يک 26 نفر(81،2 درصد) و درگروه دو 11 نفر (36،7 درصد) بود که آزمون آماري اين اختلاف را معني دار نشان داد.
پاسخ مطلوب برحسب جنس در دو گروه نيز معني دار بود.   نتايج پژوهش بيانگر آن است که ماساژ موضعي دم کرده گياه بابونه در کاهش بي قراري شيرخواران هنگام رويش دندان از چاي سياه موثرتر بوده است. البته جهت استفاده از گياه بابونه به مطالعات بيشتري نياز است. خلاصه اين پژوهش در فصلنامه علمي پژوهشي دنا به چاپ رسيده است.  


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته