جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنج شنبه) نسخه شماره 3649


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانک و بيمه


اخبار اقتصادي

وزارت مسکن:
رشد اجاره مسکن در دو ماه اول سال تنها 5 درصد بوده است


قيمت گوشت همچنان رکورد مي زند


ايران خودرو کام سهامداران خود را شيرين کرد


 مسکوکات و ارز  

 


        يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                   29850 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                   314000 تومان

             سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                   295000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                                      148500  تومان
 
          ربع سکه بهار آزادي                                                                                                         75500 تومان
 
  دلا ر                                                                                                                                                1044تومان
  
  يورو                                                                                                                                              1345 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

عرضه مرغ 2850 توماني براي شکستن
 قيمت 3600 توماني
عرضه گوشت مرغ 2850 توماني توسط سازمان بازرگاني استان تهران در برخي نقاط شهر تهران براي شکستن قيمت 3600 توماني مرغ در خرده فروشي ها آغاز شد.
به گزارش فارس، قيمت خرده فروشي گوشت مرغ بين 3 هزار و 500 تا 3 هزار و 600 تومان در هر کيلوگرم عرضه مي شود. در حالي که در مراکز پخش مرغ اين قيمت بين 3200 تا 3300 تومان است. بنابراين گزارش عرضه مستقيم گوشت مرغ به قيمت تنظيم بازار توسط سازمان بازرگاني استان تهران در برخي مناطق شهر به قيمت 2850 تومان آغاز شده است. 
اين گزارش حاکيست قيمت گوشت مرغ در ميادين ميوه و تره بار بين 2850 تا 2950 تومان عرضه مي شود. 

حمايت 1200 ميليارد توماني از مسکن مهر 
وزير مسکن و شهرسازي از حمايت هزار و 200 ميليارد توماني رييس جمهور از طرح مسکن مهر در سطح کشور خبر داد. به گزارش مهر، علي نيکزاد در جلسه شوراي مسکن استان يزد اظهار داشت: از اين مبلغ 400 ميليارد تومان توسط دولت، 400 ميليارد تومان توسط وزارت نيرو و 400 ميليارد تومان نيز توسط استانداران سراسر کشور تامين خواهد شد.
وي افزود: اين خط اعتباري براي کمک به زيرساخت هاي طرح مسکن مهر در نظر گرفته شده است. نيکزاد خاطرنشان کرد: با اين حمايت ها، روند اجراي طرحهاي مسکن مهر سرعت بيشتري خواهد گرفت. نيکزاد عنوان کرد: به دنبال حمايت هاي رييس جمهور، وزارت مسکن و شهرسازي نيز تمام تلاش خود را به کار مي  گيرد تا بخشي از واحدهاي مسکن مهر در سال جاري به بهره  برداري برسد.

وزير نفت افزايش قيمت بنزين را تکذيب کرد  
وزير نفت با تکذيب افزايش قيمت بنزين گفت: کشورمان در توليد و تامين بنزين هيچ مشکلي ندارد. به گزارش واحد مرکزي خبر، ميرکاظمي پس از جلسه هيات دولت افزود: تا زمان هدفمند کردن يارانه ها هيچ افزايش قيمتي در بنزين نخواهيم داشت. 
وزير نفت با اشاره به سرمايه گذاري هاي کشورهاي مختلف براي توليد و تامين بنزين با ايران تصريح کرد: همواره اعلام کرده ايم تحريم ها و محدوديت ها بر ايران هيچ تاثيري ندارد بلکه کشورهاي تحريم کننده هستند که زيان نهايي را مي بينند.
  
اجراي قطعي هدفمند کردن يارانه ها
در سال جاري  
سخنگوي طرح تحول اقتصادي از جديت دولت در اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها در سال 89 خبر داد. 
محمدرضا فرزين با بيان اينکه دولت اين آمادگي را دارد که در نيمه دوم امسال اين قانون را اجرا کند، افزود: زمان دقيق اجرايي شدن قانون هدفمند کردن يارانه ها در نيمه دوم امسال مشخص نيست و اين موضوع بستگي به شرايط دارد ، اما قطعا اين قانون در نيمه دوم امسال اجرا مي شود. 
وي اضافه کرد: دستگاه هاي مختلف از جمله وزارت هاي اقتصاد و دارايي، رفاه و تامين اجتماعي، کشور، صنايع و معادن، جهاد کشاورزي، راه و ترابري، ستاد مديريت سوخت و بانک مرکزي در اجراي اين قانون وظايفي دارند که در حال انجام دادن آنها هستند. 


واگذاري سهام عدالت به کارگران; اواخر مرداد 
دبير کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور گفت: از اواخر مرداد امسال، در 4 مرحله سهام عدالت به کارگران واگذار مي شود. 
صالحي بااشاره به گستردگي خانواده کارگري در کشور که جمعيت 35 ميليون نفري را تشکيل مي دهند، گفت: با پيگيري هاي وزارتخانه هاي کار و اقتصاد و دارايي، زمينه هاي اجرايي اين واگذاري مهيا شده است و به زودي چگونگي و شرايط واگذاري به اين قشر زخمتکش اعلام خواهد شد. 
وي افزود: کارگران براي دريافت سهام عدالت به چهار گروه ساختماني، فصلي، قراردادي و رسمي تقسيم شده اند که با توجه به تعداد سهامي که سازمان خصوصي سازي براي اين کار اختصاص مي دهد، در برنامه ميان مدت و بلندمدت سهام تعلق خواهد گرفت. 
دبير کانون عالي شوراهاي اسلامي کار کشور گفت: در توزيع سهام عدالت، وزارت کار و امور اجتماعي محور است و تشکل هاي کارگري نيز بايد به نحو مطلوب همکاري کنند. 

امکان پذير شدن ارسال پيامک تلفن ثابت  
سيستم ارسال پيامک از طريق تلفن ثابت سيستم متمرکزي نيست و امکان ارسال پيامک سيستم مورد نظر بايد در تک تک مراکز تلفني ايجاد شود که به گفته مديرعامل شرکت مخابرات ايران به نسبت نصب تجهيزات در شهرهاي مختلف اين امکان براي آن ها ايجاد خواهد شد.
به گزارش ايسنا، سيستم ارتباطي ارسال پيامک از طريق تلفن ثابت از عموميت بيش تري برخوردار است، بنابراين افراد بيش تري از جمله در روستاها از آن منتفع مي شوند، هم چنين امکان ارسال پيامک از طريق کيوسک هاي تلفن سطح شهر وجود ندارد زيرا براي ارسال پيامک به دستگاه هاي تلفن خاصي نياز است; بنابراين از لحاظ ارسال پيامک هاي ناشناس از طريق کيوسک هاي تلفن نگراني وجود ندارد.
صابر فيضي مدير عامل شرکت مخابرات ايران در اين باره در گفت و گو با ايسنا گفت: در حال حاضر حدود 3 هزار مرکز تلفن در کشور وجود دارد که تجهيزات مربوط به پيامک تلفن ثابت بايد در آن ها نصب شود، بنابراين مخابرات هر استان بايد اين آمادگي را ايجاد و با نصب تجهيزات اين امکان را براي مشترکانش فراهم کند. فيضي گفت: در حال حاضر برخي گوشي ها قابليت ارسال پيامک تلفن ثابت را دارد اما نکته مهم اين است که بايد تعداد اين نوع گوشي ها افزايش پيدا کند. البته در حال حاضر تعداد قابل توجهي از اين نوع گوشي در داخل کشور توليد شده است. وي تصريح کرد: گوشي هاي تلفن ثابت بايد علاوه بر ارقام، قابليت ارسال حروف را نيز داشته باشد که گوشي هاي معمولي نوعا اين گونه نيست و يکي از مشکلات اين پروژه همين است. 


 بانک و بيمه 

سود 25 توماني بانک تجارت براي هر سهم
با تحقق 104 درصدي سود پيش بيني شده براي هر سهم بانک تجارت 250 ريال از 288 ريال سود هر سهم خود را به سهامدارانش پرداخت مي کند.
به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، در مجمع عادي و فوق العاده ساليانه اين بانک که با حضور نمايندگان سهامداران عمده، صدها تن از سهامداران حقيقي و حقوقي، مديرعامل و اعضاي هيات مديره بانک تجارت در محل هتل انقلاب تهران برگزار شد، صورت هاي مالي اين بانک مورد تصويب قرار گرفت و سهامداران تصميم گرفتند تا سرمايه اين بانک را تا ميزان 30 درصد از محل مطالبات حال شده و سود تقسيم نشده افزايش دهند. 
در ابتداي اين جلسه داوري مديرعامل بانک تجارت به عنوان رييس مجمع طي سخناني با اشاره به توفيقات اين بانک طي سال گذشته اظهار داشت: بنا به آمارهاي سازمان بورس، بانک تجارت طي سال گذشته در ميان شرکت هاي حاضر در بازار سرمايه رتبه دوم را از لحاظ نقد شوندگي و روان بودن سهم به خود اختصاص داده که نشان دهنده اعتماد قابل ملاحظه بازار به ثبات و سودآوري سهام اين بانک است. ضمن آنکه عرضه هاي بلوکي سهام بانک تجارت در مقايسه با ساير بنگاه هاي مشمول اصل 44 از وضعيت بسيار بهتري برخوردار بوده است. 
وي با اشاره به اينکه بازده سهام بانک تجارت طي 14 ماه گذشته بيش از 70 درصد بوده، يادآور شد: طي سال 88 سود پيش بيني شده براي هر سهم بانک تجارت به ميزان 104 درصد محقق شد و در تمام روزهايي که نماد "وتجارت " باز بود معامله صورت گرفته است. 
داوري به برخي از مهمترين توفيقات بانک تجارت طي سال 88 اشاره کرد و گفت: در طول سال گذشته حجم سپرده هاي بانک بيش از 30 درصد رشد داشت که با توجه به رشد 25 درصدي نقدينگي در کشور از اهميت قابل ملاحظه اي برخوردار است. در اعطاي تسهيلات با بيش از 35 درصد رشد ، سهم بانک تجارت از مجموع تسهيلات اعطايي نظام بانکي را بيش از دو درصد افزايش داديم. 
وي ادامه داد: در تعهدات اعتبارات اسنادي خارجي از رتبه سوم به رتبه دوم در شبکه بانکي صعود کرديم و در گشايش اعتبارات اسنادي داخلي نيز اکنون بانک اول کشور هستيم، به طور کلي در طول سال 88 درآمد بانک 21/5 درصد و سود خالص بانک 8/2 درصد رشد داشت که موجب شد عايدي هر سهم بانک بيش از 7/9 درصد رشد داشته باشد.   داوري ترکيب مناسب منابع و تسهيلات را يکي از مهمترين دلايل موفقيت بانک تجارت طي سال گذشته برشمرد و افزود : در مقايسه با ساير بانک هاي تجاري کشور نسبت منابع ارزان قيمت مانند سپرده هاي جاري از وضعيت بسيار بهتري در بانک تجارت برخوردار است، ضمن آنکه تغيير ترکيب تسهيلات اعطايي بانک و رساندن نسبت تسهيلات مشارکتي به 55 درصد از کل تسهيلات باعث شده تا بتوانيم منافع بيشتري براي سهامداران حاصل کنيم. 
مديرعامل بانک تجارت با اشاره به توسعه ابزارهاي بانکداري الکترونيک و ارائه خدمات جديد اين بانک طي سال 88 اظهار داشت : اميدواريم با ارتقا» سطح خدمات ميزان رضايتمندي مشتريان بانک تجارت را افزايش داده و خود را به استانداردهاي   بينالمللي صنعت بانکداري نزديکتر کنيم. 

بانک ملي ايران، جايزه ملي وب و رتبه نخست جشنواره ارزيابي وبگاه هاي دولتي را کسب کرد  
   سايت اينترنتي بانک ملي ايران در دومين جشنواره ارزيابي وبگاه هاي دولتي در بخش اصلي موفق به دريافت جايزه ملي وب در حوزه خدمات تراکنش مالي و در بخش ويژه موفق به کسب رتبه نخست در حوزه امنيت وبگاه شد. 
کسب رتبه اول بخش امنيت وبگاه توسط سايت اين بانک در شرايطي به دست آمد که سايت اينترنتي ديگري در اين بخش، شرايط کسب رتبه را احراز نکرد. 
ارزيابي سايت هاي اينترنتي شرکت کننده در جشنواره مذکور تحت نظر ناظران علمي متشکل از اساتيد دانشگاه هاي صنعتي شريف، صنعتي اميرکبير و تربيت مدرس و همچنين پژوهشکده مطالعات فرهنگي و اجتماعي صورت پذيرفت. 
بر اين اساس، طي مراسمي که با حضور مهدي اخوان بهابادي قائم مقام وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و مسئولان سازمان هاي دولتي در مرکز همايش هاي بين المللي صداو سيما برگزار شد، جايزه ملي وب در بخش خدمات تراکنش مالي و جايزه ويژه در بخش امنيت وبگاه به حسين دشتي رييس اداره کل روابط عمومي بانک ملي ايران اهدا شد. 


 اخبار اقتصادي  

وزير نيرو: 
آلودگي آب تهران شو  رسانه اي بود 
وزير نيرو گفت: آب شرب تهران سالم است و موضوع آلودگي آن به نيترات  شو رسانه اي بود. به گزارش مهر، مجيد نامجو در حاشيه جلسه هيات دولت درباره آلوده بودن آب شرب تهران به ذرات نيترات که چند روز پيش توسط وزير بهداشت مطرح شده بود، گفت: در تمام آب هاي آشاميدني نيترات وجود دارد، اما مهم حد مجاز نيترات موجود در آب است که بايد کنترل شود. وزير نيرو افزود: 70 درصد منابع آب شرب تهران از آب هاي سطحي تامين مي شود که 100 درصد سالم است و 30 درصد آب تهران از آب هاي زيرزميني تامين مي شود که در 7 درصد آنها نيتراتي بالاتر از حد مجاز وجود دارد، البته با مخلوط شدن با آب هاي ديگر مشکل آن نير رفع مي شود.به گفته وي، براساس معيارهاي جديد جهاني، موضوعات تازه اي درباره بحث نيترات در آب مطرح است. به عبارت ديگر، اگر  ميزان نيترات موجود در آب تا 100 پي پي ام باشد و در صورتي که آب شهرها آلودگي ميکروبي نداشته باشد اين آب سالم است.
در اين ميان مدير روابط عمومي وزارت بهداشت تاکيد کرد که مصرف آب شرب تهران خطري براي عامه مردم ندارد.  سيد حميد حسيني در گفت و گو با ايسنا افزود: همان طور که از طرف استاندار تهران نيز بيان شده، بهتر است مصرف آب در برخي از مناطق تهران به ويژه در مورد زنان باردار و کودکان تا 9 ماه، مطابق توصيه هاي وزير بهداشت صورت گيرد.   حسيني اظهارداشت: بر اساس پايش انجام شده و نتايج آزمايشگاهي که مستندات آن در وزارتخانه موجود است، آب برخي از مناطق تهران کمي بالاتر از حد مجاز است که مصرف آن براي زنان باردار و کودکان تا 9 ماه توصيه نمي شود; اما براي ديگر گروه ها هيچ خطر و ضرري ندارد. 

وزير کار خبر داد:
ايجاد 1/1 ميليون فرصت شغلي در سال جاري 
وزير کار و امور اجتماعي با اشاره به توجه ويژه دولت به موضوع کاهش بيکاري و ايجاد فرصت شغلي گفت: دولت امسال اعتبار ايجاد يک ميليون و 100 هزار فرصت شغلي را تامين کرده است. به گزارش موج، شيخ الاسلامي پس از پايان جلسه هيات دولت با اشاره به کاهش نرخ بيکاري و تاکيد دولت بر ايجاد فرصت هاي شغلي جديد افزود: فرصت هاي شغلي جديد در تمام استان ها و شهرستان ها گسترده خواهد بود. 


 وزارت مسکن:
 رشد اجاره مسکن در دو ماه اول سال تنها 5 درصد بوده است  

وزارت مسکن در واکنش به خبر رکود بازار مسکن دليل رشد 35 درصدي اجاره بها از قول لاهوتي عضو هيات رييسه کميسيون عمران مجلس اعلام کرد: رشد اجاره بهاي مسکن در دوماه ابتدايي سال تنها 5 درصد بوده است.
به گزارش فارس، وزارت مسکن و شهرسازي در پاسخ به خبري با عنوان رکود بازار مسکن دليل رشد 35 درصدي اجاره بها که از قول مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود و عضو هيات رييسه کميسيون عمران مجلس منتشر شده بود، جوابيه اي به شرح زير ارسال کرد. 
در پاسخ وزارت مسکن آمده است: بر اساس آخرين اطلاعات منتشره از سوي بانک مرکزي، رشد شاخص کل در دو ماه ابتدايي سال جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد حدودا 10 درصدي مواجه بوده است که اين رشد براي شاخص اجاره مسکن حدود 5 درصد مي باشد که به طور محسوسي کمتر از رشد شاخل کل مي باشد. همچنين آخرين اطلاعات دريافتي از سامانه ثبت املاک کل کشور نيز حاکي از آن است که رشد اجاره بها بسيار بطئي و ناشي از شروع فصل نقل و انتقالات و افزايش تقاضاي موقتي مي باشد و بر اساس شواهد و تجارب ساليان گذشته از نيمه دوم تابستان اين تقاضا فروکش مي نمايد و بازار در نقطه تعادلي خود قرار مي گيرد. 
بر اساس پاسخ وزارت مسکن، دولت و وزارت مسکن و شهرسازي با ارائه طرح مسکن مهر ضمن حذف زمين از قيمت تمام شده مسکن ساماندهي مالي و فني طرح را مدنظر داشته است در اين راستا نقش دولت و وزارت مسکن و شهرسازي سياستگذاري و راهبري بوده و اجرا توسط خود مردم صورت مي پذيرد. 
بر اساس پاسخ وزارت مسکن، ميزان تسهيلات مسکن در هر کشوري باتوجه به شرايط خاص آن کشور و با لحاظ عواملي همچون وضعيت عرضه و تقاضا، ظرفيت و توان وام دهندگان (سيستم بانکي) و وام گيرندگان (متقاضيان مسکن) و... تعيين مي گردد. در شرايط کنوني با در نظر گرفتن ابعاد موضوع، وزارت مسکن و شهرسازي تحريک عرضه و نه تقاضاي مسکن را سياست بهينه مي داند. نگاهي به شواهد و تجارب گذشته نيز حاکي از آن است که به موازات افزايش تسهيلات خريد تنها قدرت خريد اسمي متقاضيان افزايش يافته و تحريک قيمت ها، تاثيرات منفي بر قدرت خريد واقعي متقاضيان داشته است. لذا سياست افزايش تسهيلات خريد مد نظر نمي باشد هرچند در زمان مقتضي مورد برررسي قرارخواهد گرفت. با اين حال حمايت از توليد و عرضه مسکن در نهايت به نفع متقاضيان مي باشد که به همراه سياست هايي چون تبديل تسهيلات ساخت به فروش اقساطي و همچنين ارائه تسهيلات يارانه اي در همين راستا صورت مي پذيرد. 
مهرداد لاهوتي عضو هيات رييسه کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه رايزني ها براي افزايش سقف وام خريد مسکن توسط برخي اعضاي کميسون عمران ادامه دارد، گفته بود: عدم رونق در خريد و فروش مسکن باعث رشد 35 درصدي اجاره بهاي مسکن شده است. 


  قيمت گوشت همچنان رکورد مي زند  

گروه اقتصادي: بازار گوشت در تلاطم به سر مي برد و اگرچه بازار اندکي از شوک قيمتي چند هفته گذشته خارج شده است اما قيمت ها همچنان در سطح بالايي قرار دارد و سازمان دامپزشکي نيز از ورود دام زنده به کشور جلوگيري مي کند. 
به گزارش مهر، داستان گراني گوشت در کشور هم اکنون به شهره عام و خاص تبديل شده است. همه مسئولان مي دانند که توليد کشور، ياراي پاسخ به نياز مصرف کنندگان را ندارد و بخشي از نياز مصرف، بايد از واردات تامين شود، بنابراين اگر به هر دليلي ابزارهاي لازم براي تنظيم بازار به صورت کامل به کار گرفته نشود، ممکن است شوک قيمتي شديدي به بازار وارد آيد که خروج از آن نيز، کار آساني نيست.
براساس آمار وزارت جهاد کشاورزي، مصرف گوشت قرمز در کشور سالانه يک ميليون و 90 هزارتن اعم از گوشت سنگين و سبک است که 50 درصد از اين نياز با دام سبک و 50 درصد مابقي با دام سنگين تامين مي شود، اين درحالي است که توليد داخلي، تنها قدرت پاسخ به 970 هزار تن از اين ميزان نياز را دارد. بنابراين بايد بخشي از اين نياز از طريق واردات تامين شود.
اما واردات نيز مکانيزم هاي خاص خود را دارد، اگرچه طبق قانون برنامه چهارم توسعه واردات و صادرات هر کالايي نياز به مجوز از مراجع ذيربط ندارد، اما به دليل شيوع تب برفکي در کشور خصوصا در ماه هاي ابتدايي سال 89، سازمان دامپزشکي وارد کار شد و اعلام کرد براي جلوگيري از شيوع اين بيماري و عدم آسيب صنعت دامپروري، اجازه واردات دام زنده را نخواهد داد، ضمن اينکه از واردات گوشت نيز جلوگيري مي کند، اما تمهيدي شايد بيش از هر يک از اين موارد، بازار را دچار مشکل کرد، اين بود که وزارت جهاد کشاورزي، انتقال دام هاي زنده داخلي را نيز از يک استان به استان ديگر ممنوع اعلام کرد; در حالي که برخي از استان ها حتي يک مورد از شيوع تب برفکي نداشتند.
به هرحال همين تمهيدات که البته جزو وظايف ذاتي سازمان دامپزشکي به شمار مي رود، باعث شد که قيمت گوشت در بازار به نحو فزاينده اي بالا رود و حتي در هر کيلوگرم به 19 تا 20 هزار تومان نيز برسد. در اين ميان، وزارت بازرگاني نيز با مجموعه اي از مصرف کنندگان روبرو شد که براي آنها حتي بيم اين را داشت که با گران شدن گوشت، اين کالا از سبد مصرفي آنها خارج شود.
همه چيز گذشت و عليرغم متضرر شدن مصرف کنندگان، کار به روال عادي برگشت و با مداخله معاون اول رييس جمهور، وزارت بازرگاني مکلف شد تا با همکاري مباشران، بازار را تنظيم کند. اين کار نيز از سوي وزارت بازرگاني انجام شد و سه محموله وارداتي گوشت وارد کشور شد. از سوي ديگر، سازمان دامپزشکي نيز مکلف شد تا با توجه به اتمام شيوع تب برفکي، اجازه واردات دام زنده را نيز صادر کند.
اگرچه اين تمهيدات توانست اندکي تب قيمتي در بازار را فروکش کند، اما همچنان قيمتها عليرغم وجود چندين محموله گوشت قرمز از کشورهاي مختلف از سوي مباشران وزارت بازرگاني، بالا است.
گزارش ميداني مهر نشان مي دهد که به طور متوسط، هر کيلوگرم گوشت گوسفندي سردست 17 هزار و 395 تومان، هر کيلوگرم گوشت ران گوسفندي 19 هزار و 685 تومان، هر کيلوگرم چرخ کرده مخلوط گوساله و گوسفند 10 هزار و 210 تومان، هر کيلوگرم راسته گوساله 13 هزار و 15 تومان، هر کيلوگرم گوشت خورشتي گوساله 10 هزار و 810 تومان، هر کيلوگرم ماهيچه گوساله 11 هزار و 830 تومان است. بنابراين، سطح عمومي قيمت ها همچنان بالا است.
از سوي ديگر، ذائقه مردم نشان مي دهد که نه تنها اصلا تمايلي به مصرف گوشت منجمد ندارند، بلکه تمايل به گوشت گرم گوسفندي وارداتي نيز بيش از گوشت گوساله است. بنابراين مشکل اصلي دام سبک است.
اين درحالي است که با نزديک شدن به ماه مبارک رمضان، به طور قطع تقاضاهاي جديدي وارد بازار خواهد شد که اگر نتوان آنها را به خوبي مديريت کرد، مردم دچار مشکل خواهند شد.
بدين ترتيب به نظر مي رسد که وزارتخانه هاي بازرگاني و جهاد کشاورزي بايد همکاري تنگاتنگي را شکل دهند که در نهايت منافع آن به جيب مصرف کنندگان رود، البته اين تعامل هم اکنون در سطح مسئولان ارشد دو وزارتخانه برقرار است اما مديران مياني همکاري لازم را براي تنظيم بازار و حرکت به نفع مصرف کنندگان ندارند.
اگرچه وزارت بازرگاني در ماه هاي پاياني سال گذشته از سوي دولت مسئوليت تنظيم بازار مواد پروتئيني را در اختيار گرفت; اما بازهم اختلافات وزارتخانه هاي جهادکشاورزي و بازرگاني پايان نيافت.
به هرحال، تنظيم بازار يک محصول نيازمند هماهنگي هرچه بيشتر مسئولان توليد و تنظيم بازار در کشور است تا با همکاري مشترک آنان، شاهد کاهش قيمت کالاهاي اساسي از جمله گوشت و مرغ در بازار باشيم.


 ايران خودرو کام سهامداران خود را شيرين کرد  

در مجمع سالانه ايران خودرو، تقسيم سود 15 توماني به ازاي هر سهم تصويب شد.
به گزارش موج، جواد نجم الدين مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو، در اين مجمع عملکرد شرکت ايران خودرو در سال 88 و مهم ترين برنامه هاي سال 89 آن را تشريح کرد.
وي سال 88 را سال پيشرفت در زمينه هاي مختلف عنوان کرد و گفت: ارتقاي تيراژ و کيفيت محصولات، خدمات پس از فروش و بهره وري، بومي سازي قطعات و صرفه جويي ارزي، رشد 15 درصدي در توليد سواري و وانت و رشد 16 درصدي در توليد کاميون هاي سنگين، شکستن رکورد صادرات منطقه براي اولين بار، تلاش براي بهبود ساختار مالي، افزايش بازدهي سايت هاي داخل و خارج، نيل به چندين رکورد جديد در توليد روزانه، حفظ محيط زيست و ارتقاي فناوري و ... از جمله اين پيشرفت ها به شمار مي رود.
وي افزود: در سال 88 توليد از 680 هزار دستگاه فراتر رفت و فروش سواري در مجموعه شرکت هاي گروه بالغ بر 659 هزار و 23 دستگاه و تعداد خودروهاي تجاري توليد شده، بيش از بر 12 هزار و 260 دستگاه بود.
مديرعامل ايران خودرو سمند "اس.اي"، روآي سال، پژو I702  ، پژو پارس معمولي و ELX   جديد مجهز به موتور کم مصرف  TU5   و سمن SE د مجهز به سيستم مالتي پلکس را ازجمله محصولات معرفي شده در سال 88 ذکر کرد و اظهار داشت: ايران خودرو با بهره گيري از ظرفيت هاي جديد موفق شد اولين خودرو ايراني را که با بهره گيري از قابليت نانو در شرکت ايران خودرو توليد شده بود، در جشنواره نانو(سورن نانو) رونمايي کند.
نجم الدين رشد 16 درصدي حجم و تعداد قطعات تاميني نسبت به سال 87 را از دستاوردهاي اين شرکت عنوان و تصريح کرد: دست يابي به رکورد تامين ماهانه 70 هزار دستگاه و روزانه دو هزار و 805 دستگاه، ميانگين توليد بالغ بر دو هزار و 700 دستگاه در روز، تحقق 100 درصدي برنامه، برنامه ريزي و آمادگي کامل براي تامين 800 هزار دستگاه خودرو در سال 89، دست يابي به حذف از پک کامل خودروهاي سمند، پژو پارس و 405 و برنامه ريزي براي تسريع در روند حذف از پک پژو 206 را نيز بايد به آن افزود.
نجم الدين نظارت بر عملکرد شبکه  خدمات تعميرگاهي و نمايندگي هاي مجاز را از دستاوردهاي مهم سال 88 برشمرد و گفت: دفاتر منطقه اي براي کنترل و مديريت شبکه نمايندگي ها تقويت شده و گزارش هاي کارشناسي براساس بازديدها،pbs  ، نارسايي ها و عملکرد ماهانه نمايندگان ارايه و امتياز نمايندگي  با حساسيت بيشتر براساس گزارش هاي عملکردي و رضايت مشتري داده و يا لغو مي شود.
مديرعامل ايران خودرو پياده سازي سيستم مديريت کيفيت در نمايندگي هاي مجاز ايران خودرو و بسترسازي قانون حمايت از مصرف کنندگان را ازجمله پروژه هاي به اجرا در آمده در حوزه خدمات پس از فروش عنوان کرد.
وي تعداد خودروهاي به فروش رسيده در سال 88 را 663 هزار و 692 دستگاه عنوان کرد که نسبت به سال قبل از آن، 13 درصد رشد نشان مي دهد و گفت: از اين ميزان، 31 هزار و 861 دستگاه به بازارهاي جهاني صادر شده است.
نجم الدين ميزان فروش شرکت در سال 88 را 124 هزار و 476 ميليارد ريال ذکر کرد که نسبت به ميزان فروش سال قبل از آن، 33 درصد افزايش داشته است. 
مديرعامل ايران خودرو افزود: سود خالص ايران خودرو از 934 ميليارد ريال با 165 درصد رشد به مبلغ دو هزار و 478 ميليارد ريال در سال 88 رسيد. 
وي تصريح کرد: سود ناخالص با 56 درصد از مبلغ هشت هزار و 762 ميليارد سال 87 به 13 هزار و 892 ميليارد ريال در سال مالي مذکور افزايش يافت. 
عضو هيات مديره ايران خودرو با اشاره به اينکه سود خالص 111 درصد تحقق يافته است، افزود: پيش بيني سود هر سهم در سال 88، 355 ريال و سود واقعي هر سهم، 391 ريال است.
مديرعامل ايران خودرو کل سهام شرکت در 29 اسفند ماه 1388 را شش ميليارد و 300 ميليون سهم و تعداد سهام داران را بيش از 131 هزار و 22 شخص حقيقي و حقوقي ذکر کرد و گفت: در اجراي اصل 44 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، سازمان خصوصي سازي در 30 خرداد 89 نسبت به عرضه 18 درصد از سهام شرکت در تملک سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران از طريق سازمان بورس و به صورت بلوکي اقدام کرد و سهام مزبور توسط کنسرسيومي مرکب از شرکت تعاوني خاص کارکنان ايران خودرو، شرکت سرمايه گذاري ملي ايران و انجمن قطعه سازان در چهارم تيرماه 89 به ارزش هر سهم 3687 ريال خريداري شد.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتما عي
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته