جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنج شنبه) نسخه شماره 3649


اخبار کوتاه

معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران
نگران خدمات رساني ناوگان حمل و نقل عمومي در مهرماه هستيم

رييس سازمان امداد و نجات هلال احمر:
زمين لرزه به 30 تا 70 درصد منازل پنج روستاي فارس و هرمزگان آسيب زد

رييس اداره عوامل محيطي موثر بر سلامت وزارت بهداشت:
مبتلايان به آسم در هواي بسيار گرم از منزل خارج نشوند


گرماي هوا خليج فارس را درگير بحران زيست محيطي مي کند


خواندني ها


 اخبار کوتاه 

مطالعه زياد پرونده طلاق را گشود

زن و شوهري اين بار به دادگاه رفتند تا زن جوان از ميزان مطالعه و روزنامه  خواندن بيش از حد شوهرش ايراد بگيرد و درخواست طلاق کند.
به گزارش فارس ، زني که از همسر خود عاصي شده بود به دادگاه خانواده شهيد محلاتي مراجعه کرد.
اين زن 27 ساله در حضور قاضي شعبه 240 اين مجتمع مدعي شد که شوهرش اصلا به او توجهي ندارد و بعد از اينکه از سر کار به منزل مي آمد، به مطالعه روزنامه مي پردازد.
وي با بيان اينکه کار ها و رفتار هاي شوهرم عاصي ام کرده است، ادامه داد: اين وضع روزنامه خواندن و بي توجهي شوهرم مرا خسته کرده است و من مي خواهم ازشوهرش جدا شوم. زن در حضور قاضي دادگاه بيان کرد: شوهرم زماني که من مي خواهم با او صحبت کنم خود را سرگرم کرده و روزنامه مي خواند. وي اضافه کرد: ما حدود 3 سال و نيم است که با هم زندگي مي کنيم و يک فرزند يک ساله داريم و اگر فرزندم نبود من از بي توجهي، افسرده مي شدم. مرد 30 ساله در دادگاه حضور داشت و گفت: من همسرم را دوست دارم و قصد جدايي از او را ندارم و فرزندم شيريني زندگي ما است و ما بايد در کنار هم زندگي کنيم.
وي با بيان اينکه من علاقه زيادي به روزنامه و کتاب دارم و به همين دليل مطالعه ام زياد است، ادامه داد: همسرم زيادي حساس است. مرد بيان کرد: من به همسرم توجه دارم ولي او دقيقا زمان مطالعه مي خواهد با من حرف بزند و من امتناع مي کنم چون مطالعه را خيلي دوست دارم. زن تصريح کرد: شوهرم مطالعه و روزنامه خواندن را بيشتر از من دوست دارد و توجهي به من ندارد و حاضر است اين کار را به من ترجيح دهد. وي در حضور قاضي اين شعبه اضافه کرد: من نمي توانم با اين وضع کنار بيايم از اين وضع عاصي شده ام و مي خواهم از شوهرم جدا شوم. مرد بيان کرد: من قصد جدايي ندارم، همسرم بي جهت بزرگنمايي مي کند من فقط علاقه ام به مطالعه زياد است. در انتهاي جلسه، قاضي رسيدگي کننده به اين پرونده، رسيدگي را به جلسه آينده موکول کرد.

سارقان  سابقه دارمنازل اسير گشت هاي نامحسوس پليس آگاهي شدند

کارآگاهان پليس آگاهي کرمانشاه، دو سارق منزل را با انجام گشت و کنترل نامحسوس شناسايي و دستگير کردند.
به گزارش ايسنا، سرهنگ اميدي - رييس پليس آگاهي استان کرمانشاه - اظهار کرد: در پي چندين فقره سرقت منازل در کرمانشاه، اکيپي از کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت، مامور رسيدگي به پرونده شدند و با جمع آوري اطلاعات اوليه اقداماتي را براي شناسايي و دستگيري عاملان سرقت آغاز کردند.
ماموران با بررسي چند منزل سرقت شده و توجه به حجم سرقت ها، نحوه ورود سارقان به محل هاي سرقت، نوع اموال سرقتي و زمان انجام سرقت ها کارآگاهان متوجه شدند که سرقت ها توسط چند نفر صورت گرفته است و سارقان از خانه هايي داراي حداقل تجهيزات ايمني سرقت مي کردند. در ادامه کارآگاهان پليس با تحقيقات تخصصي و ايجاد گشت هاي نامحسوس در مناطقي که بيشترين ميزان سرقت در آن رخ داده بود به دو نفر مظنون شدند و با کنترل نامحسوس آنها را در حين ارتکاب سرقت طي يک عمليات غافلگيرانه دستگير مي کنند . متهمان به نام هاي «محمد -- ن» و «محمد حسين -- الف» در بازجويي ها براي منحرف کردن ذهن کارآگاهان ادعا کردند که هيچ نقشي در سرقت هاي اخير ندارند اما با مشاهده آثار و مدارک به دست آمده لب به اعتراف گشودند و به 13 فقره سرقت منزل اعتراف کردند و گفتند اموال مسروقه را به افراد عبوري با قيمت نازل به فروش رسانده اند. در نهايت متهمان به همراه پرونده به دادسرا معرفي و با صدور قرار قانوني روانه زندان شدند.

جريمه ورود غير مجاز به طرح، معرفي خاطيان
به دادسرا

به گزارش سرويس اجتماعي برنا به نقل از سايت پليس، رييس مرکز فرماندهي و کنترل ترافيک پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با اشاره به برخي تخلفات جديد براي ورود به محدوده طرح ترافيک از زمان آغاز ثبت جريمه طرح توسط دوربين هاي هوشمند کنترل ترافيک، از توقيف يکماهه خودروها، معرفي رانندگان آن ها براي تست سلامت و اعزام آن ها به دادسراي ويژه رسيدگي به جرايم راهنمايي و رانندگي در صورت ورود دنده عقب به محدوده طرح ترافيک، ورود ممنوع، مخدوش کردن پلاک، بالا دادن صندوق در جلو دوربين ها، نصب پارچه، گل مالي، نصب پلاستيک هاي غيرشفاف و ... بر روي پلاک خودروهاي غيرمجاز خبر داد.
سرهنگ اسماعيلي با اشاره به راه اندازي کامل دوربين هاي مکانيزه کنترل محدوده طرح ترافيک، افزود: آمارها نشان مي دهد تعداد قبوض جريمه صادره نسبت به پيش از راه اندازي دوربين ها حدود 30 درصد افزايش داشته است.
وي گفت: رانندگاني که به اشتباه پلاک آن ها ثبت و مورد جريمه قرار گرفته اند، مي توانند با شماره تماس 63951198 و 63951200 تماس بگيرند.
رييس مرکز فرماندهي و کنترل ترافيک پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با اشاره به اين که عوامل راهور با راه اندازي دوربين هاي کنترل مکانيزه به داخل محدوده و خروجي هاي آن منتقل شدند، گفت: بر اساس دستور صادره خودروهايي که براي ورود به محدوده طرح ترافيک از کوچه هاي ورود ممنوع استفاده کرده و يا دنده عقب خروجي ها را وارد مي شوند، پلاک خود را مخدوش مي کنند، صندوق عقب خودرو خود را براي جلوگيري از ثبت پلاک توسط دوربين ها بالا مي دهند و يا نسبت به نصب پارچه، گل مالي و يا با هر گونه اقدام ديگر مانند نصب شيشه هاي غيرشفاف بر روي پلاک سعي مي کنند تا پلاک آنها ثبت نشود برابر ماده »720« قانون مجازات اسلامي تخلفات آنها جز» جرايم راهور محسوب شده و متخلفان ضمن معرفي به دادسراي ويژه رسيدگي به جرايم راهنمايي و رانندگي به مجازات حبس از شش ماه تا يکسال محکوم مي شوند.
وي با تاکيد بر اين که به عوامل راهور تاکيد شده است که با اين دسته از متخلفان به شدت برخورد شود افزود: خودرو اين افراد يک ماه توقيف شده و رانندگان آنها ضمن معرفي به دادسراي ويژه رسيدگي به جرايم راهور، براي انجام تست سلامت به بهداري ناجا معرفي خواهند شد. رييس مرکز فرماندهي و کنترل ترافيک پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با اشاره به اين که رانندگان مکلفند طبق آيين نامه راهنمايي و رانندگي ظرف مدت يکماه بعد از تعويض محل سکونت خود آدرس جديد را به مراکز پليس 10 + اعلام کنند، به ايسنا گفت: در غير اين صورت علاوه بر ارسال تخلفات قبلي مبلغ 15 هزار تومان نيز جريمه خواهند شد. وي با اشاره به همکاري خوب مردم از زمان آغاز کنترل مکانيزه محدوده طرح ترافيک تصريح کرد: در عين حال 10 دستگاه خودرو مجهز به دوربين هاي ثبت تخلف اعم از طرح ترافيک، تخلفات ساکن (پارک دوبله) و ورود ممنوع مانند دوربين هاي ثابت نسبت به ثبت تخلف و ارسال آنلاين آن به بانک اطلاعات جرايم اقدام مي کنند.


 معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران
 نگران خدمات رساني ناوگان حمل و نقل عمومي در مهرماه هستيم  

معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه با وجود گذشت 5 ماه از سال هنوز هيچ تحرک جدي اي براي پرداخت اعتبارات مصوب مترو و اتوبوسراني از سوي دولت صورت نگرفته است گفت : به شدت نگران خدمات رساني ناوگان حمل و نقل عمومي در مهرماه و اوج سفرهاي شهري با بازگشايي مراکز آموزشي هستيم و به نظر مي رسد هر سال مردم و مديران شهري بايد با دلنگراني به استقبال مهرماه بروند.
به گزارش ايلنا،سيد جعفر تشکري هاشمي با بيان اين مطلب اظهار کرد : هر ساله از 2 ماه پيش از آغاز مهر ماه براي افزايش سفرهاي هنگام بازگشايي مراکز آموزشي برنامه ريزي مي شود و اقدامات لازم جهت نوسازي ، آماده سازي و انجام تعميرات مورد نياز در ناوگان اتوبوسراني و همچنين آماده سازي واگن هاي مترو صورت مي گيرد تا در مهرماه با 100 درصد ظرفيت به شهروندان خدمات رساني شود اما براي خريد قطعات يدکي و تعميرات تمام ناوگان نياز به تامين اعتبارات مصوبي داريم که متاسفانه امسال هنوز اين اعتبارات پرداخت نشده است.
وي ادامه داد: با وجود گذشت 5 ماه از سال هنوز هيچ اعتباري از اعتبارات مصوب اتوبوسراني پرداخت نشده است و همچنين حتي يک اتوبوس جديد به شهر تهران تحويل داده نشده ، در حالي که تنها براي حفظ وضعيت موجود بايد سالانه 1000 دستگاه اتوبوس جديد به پايتخت اختصاص داده شود.
معاون شهردار تهران با تاکيد بر اينکه اتوبوسراني شهر تهران تنها با حمايت ها و اعتباراتي که شهرداري پرداخت مي کند روي پا ايستاده گفت : درآمدهاي شرکت واحد اتوبوسراني در مجموع ماهانه حدود 1 ميليارد تومان است ، درحاليکه تنها حدود 15 ميليارد تومان در ماه بايد به کارکنان اين شرکت حقوق پرداخت شود، به همين دليل ما مجبوريم اعتباراتي که شهرداري پرداخت مي کند را براي پرداخت به موقع حقوق کارکنان صرف کنيم و ديگر پولي براي تعميرات ناوگان ، تامين لوازم يدکي و هزينه هاي سنگين نوسازي و افزايش ناوگان نمي ماند.
وي افزود: براي آنکه بتوانيم نسبت به آماده سازي و نوسازي ناوگان اقدام کنيم، بايد دولت اعتبارات مصوب و قانوني اتوبوسراني را هرچه سريعتر پرداخت کند تا بتوانيم در فرصت باقي مانده، پيش از مهرماه نسبت به تعميرات لازم و تامين قطعات يدکي و همچنين آماده سازي ناوگان اتوبوسراني اقدام کنيم.
تشکري هاشمي تصريح کرد: دولت بايد تا پايان سال ، 70 ميليارد تومان به عنوان يارانه بليت اتوبوسراني به شهر تهران پرداخت کند که سهم 5 ماهه اول سال حدود 30 ميليارد تومان مي شود و اميدواريم اين اعتبارات هرچه سريعتر پرداخت شود تا در مهرماه براي خدمات رساني به شهروندان با مشکل جدي مواجه نشويم و خرابي اتوبوس ها در سطح شهر نباشيم.
وي با تاکيد براينکه وضعيت مترو نيز به دليل عدم پرداخت اعتبارات مصوب خوب نيست گفت: براي خدمات رساني به شهروندان در مهرماه در صورت ادامه روند موجود و عدم پرداخت اعتبارات مصوب با مشکل مواجه خواهيم شد.
معاون حمل و نقل و ترافيک شهردار تهران گفت: 3 ماه پيش جلسه اي با مسئولان داشتيم که در آن جلسه قول مساعد براي پرداخت اعتبارات و تامين منابع لازم داده شد تا بتوانيم نسبت به ترخيص واگن هاي مترو از گمرک اقدام کنيم اما جز مبلغي اندک، اعتبارات مصوب و قانوني مترو نيز محقق نشد.
وي ادامه داد: در رديف هاي بودجه سال 89، دولت بايد 445 ميليارد تومان براي توسعه مترو، 60 ميليارد تومان براي يارانه بليت و يک ميليارد دلار از اعتبارات صندوق ذخيره ارزي به مترو اختصاص دهد که متاسفانه جز 32 ميليارد تومان که براي توسعه و ساخت مترو پرداخت شده ، خبري از پرداخت ساير اعتبارات مصوب نيست و مترو تهران به شدت با کمبود اعتبارات مورد نياز مواجه است و تحت فشار قرار دارد.


  رييس سازمان امداد و نجات هلال احمر:
 زمين لرزه به 30 تا 70 درصد منازل پنج روستاي فارس و هرمزگان آسيب زد  

رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر با اشاره به زمين لرزه هاي شب گذشته در چهار روستاي استان فارس و يک روستاي استان هرمزگان گفت: بر اثر اين حادثه، به 30 تا 70 درصد منازل مسکوني اين روستاها آسيب وارد شده است.   
به گزارش ايرنا، بامداد امروز - چهارشنبه - به فاصله حدود دو ساعت و نيم، هشت بار زمين لرزهايي به قدرت 5/8 ، 5/2 ، 4/1 ،3/9، 5/3 ، 3/9 ، 5/3 و 3/5 در مقياس امواج دروني زمين ( ريشتر ) منطقه "اهل" درمرز استان هاي فارس و هرمزگان را در جنوب کشور لرزاند.
" محمود مظفر" در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا با بيان اينکه نيروهاي هلال احمر در يک ربع نخست حادثه وارد منطقه حادثه ديده شدند، افزود: اکنون عمليات برپاکردن چادرهاي امدادي به پايان رسيده و افراد نيازمند، اسکان داده شده اند.
وي با بيان اينکه زمين لرزه به چهار روستا از استان فارس و يک روستا از توابع استان هرمزگان صدمه زده است، گفت: در مجموع، 500 خانوار در اين پنج روستا زندگي مي کنند.
رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر درباره تلفات وارده به اين پنج روستا بر اثر زمين لرزه گفت: در مجموع، 30 تا 70 درصد منازل در اين روستاها آسيب ديده اند. مظفر همچنين درباره تلفات انساني اين حادثه گفت: حدود 20 تا 30 نفر زخمي شدند که به صورت سرپايي تحت درمان قرار گرفتند و 11 نفر نيز به درمانگاه اعزام شدند که اکنون بهبود يافته و بازگشته اند.
وي تصريح کرد: اکنون آب، غذا و وسايل مورد نياز ميان مردم توزيع شده و شرايط به حال عادي بازگشته است.
بر اساس اطلاعات شبکه هاي لرزه نگاري وابسته به مرکز لرزه نگاري کشوري موسسه ژئو فيزيک دانشگاه تهران ، اين زمين لرزه ها در ساعت 8 دقيقه و 12 ثانيه- 20  دقيقه و 15 ثانيه -31 دقيقه 32 ثانيه- 34 دقيقه و 49 ثانيه -47  دقيقه و 8ثانيه- 54  دقيقه و55 ثانيه - ساعت 2 و 6 دقيقه و 7 ثانيه- 2  و 46 دقيقه و 46 ثانيه بامداد چهارشنبه به وقوع پيوست.
بنابر اين گزارش ، مختصات جغرافيايي زمين لرزه اصلي ( 5/8) به عرض شمالي /04 27 طول شرقي /90 53 ثبت شده است و پس لرزه بعدي نيز در محدوده زلزله اولي به ثبت رسيده است.


  رييس اداره عوامل محيطي موثر بر سلامت وزارت بهداشت:
 مبتلايان به آسم در هواي بسيار گرم از منزل خارج نشوند  

رييس اداره عوامل محيطي موثر بر سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با اشاره به اينکه تهران از نظر ميزان آلاينده ازن در وضعيت ناسالم قرار دارد، به بيماراني که سابقه آسم دارند و کودکاني که مبتلا به مشکلات ريوي هستند توصيه کرد در هواي بسيار گرم از منزل خارج نشوند. به گزارش ايرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، "شيدا ملک افضلي" افزود: نور خورشيد و گرماي هوا با تغييراتي که در شکل آلاينده هاي شيميايي و اکسيدهاي نيتروژن موجود در هوا به وجود مي آورد موجب افزايش آلاينده ازن در جو مي شود و هوا را ناسالم مي کند.
رييس اداره عوامل محيطي موثر بر سلامت ادامه داد: ازن يک آلاينده ثانويه است که به طبع نور خورشيد و گرما و تاثير آن بر ترکيبات فتوشيمايي و اکسيدهاي نيتروژن و شکستن باندهاي شيميايي اين مواد توليد مي شود.
وي تصريح کرد: اين آلاينده براي بيماراني که سابقه آسم دارند يا کودکاني که مشکلات ريوي دارند عامل خطر محسوب مي شود و اين افراد در گرماي بيش از حد هوا نبايد در هواي آزاد ظاهر شوند.
ملک افضلي متوسط شاخص آلايندگي ذرات معلق براي کل تهران در روز گذشته را 97 پي.سي.آي اعلام کرد و گفت: ايستگاه آزادي با بالاترين آلودگي به ميزان 158 پي. سي.آي بيشترين ميزان آلودگي مناطق تهران را گزارش کرده است.
وي با بيان اينکه متوسط آلاينده ازن تهران در روز جاري 112 پي.سي.آي و در وضعيت ناسالم گزارش شده است، افزود: امروز ايستگاههاي اقدسيه و گلبرگ با سطح آلايندگي 241 و 213 پي.سي.آي آلوده ترين مناطق تهران به لحاظ آلاينده ازن محسوب مي شوند.


 گرماي هوا خليج فارس را درگير بحران زيست محيطي مي کند  

تاثيرافزايش دماي آب دريا خليج فارس بر روي حيات مرجان ها دو سال پيش با مرگ اکثر مرجان  ها در عمق کمتر از 5 متر در سواحل خليج فارس به وضوح مشاهده شد. بحراني که امکان وقوع آن با توجه به افزايش بي سابقه دماي هوا در تابستان امسال نيز دور از ذهن نيست.
محمدباقر نبوي معاون دريايي سازمان حفاظت محيط زيست در گفت وگو با خبرنگار ايلنا در رابطه با افزايش دماي خليج فارس و تاثير آن روي مرجان هاي دريايي گفت: افزايش دماي خليج فارس که به عقيده بسياري از کارشناسان تحت تاثير افزايش گرمايش زمين است را مي توان يکي از معضلات زيست محيطي نه فقط در خليج فارس بلکه در سراسر آب هاي آزاد جهان به حساب آورد.
او ادامه داد: تاثيراين افزايش دمايي بر روي حيات مرجان ها دو سال پيش با افزايش گرماي دماي آب خليج فارس به وضوح مشاهده شد.
نبوي افزود: دو سال پيش که دماي هوا دريا به درجه حرارت بي سابقه 36 درجه سانتي گراد رسيد، در مناطقي، تا عمق شش متر در سواحل جنوبي کشور متاسفانه شاهد مرگ و مير اکثر مرجان ها بوديم که البته نه فقط در سواحل ما بلکه در ساير کشورهاي حوزه خليج فارس نيز مشاهده شد. او در مورد علل اين گرمايش آبي توضيح داد:  نظريات کارشناسي متفاوتي در اين زمينه وجود دارد از جمله وقوع طوفان هايي مانند گونا که در سال 1387 رخ داد اما به اعتقاد اکثر صاحبنظران دليل اين گرمايش، تحت تاثير گرم شدن سراسري زمين است که يک چالش جهاني به حساب مي آيد. عاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست در مورد امکان ايجاد آلودگي حرارتي ناشي از صنايع و تاسيسات در سواحل خليج فارس افزود: تاثير تاسيسات ساحلي در روند توليد آلودگي گرمايي تاثير دارد اما اين تاثير بيشتر به صورت نقطه اي است و نمي تواند موجب افزايش دماي سراسر خليج فارس شود.
او احتمال رخداد مرگ و مير مرجان ها در خليج فارس را با وجود افزايش دماي هواي بي سابقه تابستان امسال را رد نکرد اما تصريح کرد: خوشبختانه تاکنون هيچ آماري مبني بر مرگ مرجان هاي دريا در سواحل خليج فارس مشاهده نشده است و پايش مناطق و سواحل مرجاني به طور مرتب در دستور کار سازمان حفاظت محيط زيست قرار دارد.
نبوي تاکيد کرد: غير از آلودگي حرارتي وافزايش دماي آب دريا که بر بقاي مرجان ها موثر است، پارامترهايي مانند آلودگي هاي آبي و ساخت و ساز جزاير عظيم در خليج فارس که موجب تغيير در جريان هاي دريايي مي شود نيز نقش موثري بر سلامتي مرجان هاي منطقه دارد.
به گزارش خبرنگار ايلنا، مرجان هاي دريايي تشکيل دهنده يکي از تاثيرگذارترين اکوسيستم هاي طبيعي هستند که براي بسياري از جانداران دريايي مانند اسفنج ها و انواع ماهي ها نقش پناهگاه را ايفا مي کنند. با افزايش دماي هوا و به طبع آن گرم شدن آب درياها، حيات اين زيستگاه هاي دريايي مهم به شدت تهديد مي شود.
تهديد اصلي براي صخره هاي مرجاني آلودگي آب ونيز گل و لاي ناشي از طرح هاي ساختماني است .


 خواندني ها 

تولد نوزادي سفيد پوست در خانواده اي سياه پوست!
 
متخصصان ژنتيک از تولد نوزاد سفيد پوست و چشم آبي از پدر و مادري سياه پوست به شدت شگفت زده شده اند. به گزارش خبرگزاري مهر، پزشکان کاملا اطمينان دارند که "نماچي" نوزادي زال نيست و خانواده و تبار اين نوزاد نيز از هيچ سابقه ژنتيکي ترکيبي برخوردار نبوده است."نماچي" به معني زيبايي خدايي در بيمارستان کوئين مري در کنت متولد شد و با تولدش تعجب و حيرت پدر و مادر خود را بر انگيخت تا حدي که والدين "نماچي" از وي به عنوان کودک معجزه آسا نام مي برند.به گفته دکتر "مارک توماس" کمياب بودن متولد شدن نوزادي سفيد پوست از پدر و مادري سياه يک در چند  ميليون است. وي گمان مي برد اين رويداد به واسطه ترکيبي از جهشهاي ژنتيکي و ادغام آنها با ژنهاي خفته سفيد بوده باشد.متخصصان ژنتيک اکنون در حال مطالعه بر روي "نماچي" هستند تا دليل ظاهر کاملا اروپايي او را بيابند در حالي که والدين نيجريه اي اين نوزاد که مقيم انگلستان هستند اهميتي به ظاهر کودک نداده و او را کاملا پذيرفته اند.بر اساس گزارش سان، پزشکان مي گويند براي داشتن چنين فرزندي بايد سابقه داشتن اجداد سفيد پوست در شجره نامه پدر و مادر وجود داشته باشد و به دليل اينکه تا کنون نشانه اي از وجود اجداد سفيد پوست در گذشته اين دو يافته نشده متخصصان قابل قبول ترين توضيح براي توليد نوزاد سفيد پوست را جهش ژنتيکي مي دانند.
 
پل جواديه تهران با انرژي خورشيد و باد
روشن مي شود
مديرعامل سازمان مهندسي و عمران شهرداري تهران گفت: تمامي انرژي مورد نياز روشنايي و نورپردازي پل جواديه با استفاده از انرژي باد و خورشيد تامين مي شود.
به گزارش خبرگزاري مهر، علي اصغر مونسان با بيان اينکه نورپردازي و محوطه سازي پل جواديه مانند سازه اين پل، داراي زيبايي خاصي است اظهار داشت: در سيستم روشنايي پل، از چراغهاي LED با لنزهاي جديد استفاده مي شود، اين چراغها به جاي يک نقطه کانوني، داراي 96 نقطه کانوني هستند و مصرف انرژي الکتريکي را از 15 کيلووات به 2/4 کيلو وات کاهش مي دهند همچنين تمام سايه هاي ايجاد شده بين دو منبع نور از بين مي رود.وي افزود: پرژکتورهاي RGB با لنزهاي مخصوص نيز در نورپردازي سازه اصلي و زير عرشه به کار گرفته مي شوند، اين پرژکتورها تنوع رنگي در حدود 16 ميليون رنگ در سازه و زير عرشه ايجاد مي کنند.مديرعامل سازمان مهندسي و عمران با اشاره به برخي مشخصات فني پل جواديه گفت: دهانه عريض پل جواديه امکان توسعه خطوط آهن زير آن را از 6 خط به 11 خط مي دهد همچنين ارتفاع آزاد زير عرشه که در پل قديم حدود 4/5 متر بوده است در اين پل به 7/5 متر افزايش يافته و امکان عبور قطارهاي برقي و دو طبقه را در آينده از زير پل جواديه فراهم مي کند.
 
نوبت سوم واکسيناسيون سراسري هپاتيت  B از شنبه آغاز مي شود

به گزارش سرويس اجتماعي برنا، رئيس اداره بيماري هاي قابل پيشگيري با واکسن با اعلام اين خبر گفت: تمامي متولدين سال 1371 که نوبت اول و دوم واکسن هپاتيت  B را در دي و بهمن ماه سال گذشته دريافت کرده اند از روز شنبه 2 مرداد ماه با مراجعه به مراکزي که قبلا واکسن دريافت کرده اند، مي توانند نسبت به دريافت نوبت سوم واکسن اقدام کنند. زهرايي با تاکيد بر اين که به منظور حصول ايمني کامل در برابر بيماري هپاتيت B، دريافت هر سه نوبت واکسن ضروري است، گفت: در صورتي که واجدين دريافت واکسن در سفر هستند، مي توانند با دردست داشتن کارت شناسايي معتبر نسبت به دريافت واکسن در هريک از مراکز بهداشتي درماني کشور اقدام نمايند. وي با يادآوري اين که واکسيناسيون سراسري هپاتيت B رايگان است، گفت: اين واکسيناسيون در تمامي مراکز بهداشتي درماني سراسر کشور و خانه هاي بهداشتي شهري و روستايي انجام مي شود. رييس اداره بيماري هاي قابل پيشگيري با واکسن با اشاره به در پيش بودن ماه مبارک رمضان به کليه هم وطنان واجد شرايط دريافت واکسن توصيه کرد که ترجيحا در ده روز اول آغاز واکسيناسيون يعني 2 تا 12 مرداد ماه نسبت به دريافت واکسن اقدام کنند. به گفته زهرايي پيش بيني مي شود در نوبت سوم واکسيناسيون هپاتيت B جمعيتي حدود 800 هزار نفر تحت پوشش واکسيناسيون قرار گيرند. زهرايي خاطرنشان کرد: مرکز مديريت بيماري هاي وزارت بهداشت به منظور تکميل برنامه ايمن سازي در کودکان و گروه هاي پرخطر تدابيري انديشيده است که طي آن تمامي متولدين سال هاي 68، 69و 70 که تاکنون موفق به دريافت واکسن هپاتيت B نشده اند، در برنامه ايمن سازي گنجانده شوند بنابراين اين گروه هاي سني نيز مي توانند با دردست داشتن کارت معتبر با مراجعه به مراکز بهداشتي درماني نسبت به واکسيناسيون رايگان هپاتيت  B اقدام کنند. بيماري هپاتيت B يک بيماري ويروسي است که در صورت ابتلا فرد به اين بيماري، عوارضي مانند ضعف، خستگي، بي اشتهايي، و زرد شدن مخاط ها و سطح پوست را به همراه دارد.

بيش از 50 درصد حوادث تهران، حبس شدن
 در آسانسور است

معاون خدمات شهري شهرداري تهران گفت: بيش از 50 درصد حوادثي که در تهران رخ مي دهد، مربوط به حبس شدن شهروندان در آسانسور است.حسين کلخوراني در گفت وگو با خبرنگار فارس به برگزاري جشنواره خدمات شهري همزمان با نيمه شعبان در پارک گفت وگو اشاره کرد و گفت: از ماه ها پيش برنامه ريزي هاي لازم براي اجراي اين کار انجام شده است. معاون خدمات شهري شهرداري تهران با بيان اينکه موضوعاتي مانند بازيافت، مبارزه با جانوارن موذي، حفاظت از محيط زيست، نگهداري فضاي سبز، آموزش براي استفاده از خدمات بهشت زهرا در اين نمايشگاه ارائه خواهد شد، گفت:  اين نمايشگاه به امسال به مدت 3 تا 5 روز برگزار مي شود.
معاون خدمات شهري شهرداري تهران با بيان اينکه بيش از 50 درصد سوانحي که در شهر تهران رخ مي دهد، مربوط به آسانسور است، گفت: طي بررسي هاي صورت گرفته مشخص شده است که در برخي از موارد به دليل عدم پرداخت شارژ آپارتمان و عدم پرداخت نکردن هزينه هاي تعمير و نگهداري آسانسور اين اتفاقات رخ مي دهد.
وي ادامه داد: آتش نشانان در اين موارد به وظيفه خود عمل مي کنند، در اين نمايشگاه تذکراتي ارائه مي شود تا مردم بدانند با انجام کارهاي ساده چگونه مي توانند از وقوع حوادث اينچنيني جلوگيري کنند. کلخوراني به خدماتي که به متوفيان در طول سال ارائه مي شود، اشاره کرد و گفت: با ارائه دستورها و بروشورهايي مردم را آشنا مي کنيم که چگونه بتوانند از تمام تسهيلات ارائه شده بهره مند شوند. معاون خدمات شهري شهرداري تهران همچنين به بحث محيط زيست شهري اشاره کرد و گفت: تمام موضوعات شهري مورد بررسي قرار مي گيرند و اينکه مردم چقدر مي توانند نقش در کاهش آلودگي هاي صوتي و بصري داشته باشند.


 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتما عي
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته