جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2610


کوتاه و خواندني

مدير کل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت:
با مشارکت بخش خصوصي، پوشش خدمات سلامت دهان و دندان فراگير مي شود


در سال جاري 66 نفر از بيماران دياليزي در اروميه پيوند کليه شدند


درمان بيماري لثه با استفاده از يک قرص پلاستيکي


 کوتاه و خواندني 


کشف يک فسيل 80 ميليون ساله در آمريکا

دانشمندان در يوتا امريکا موفق به کشف فسيل جمجمه دايناسوري شدند که 80 ميليون سال پيش در اين منطقه زندگي مي کرده است.
اين کشف از سوي دانشمنداني به نام جيم کريکلند و دان وبلوکس در منطقه يوتا آمريکا گزارش شده است.
اين فسيل در سال 2002 ميلادي و در حالي که يکي از آنها به عنوان بخشي از تيم زمين شناسي يوتا مشغول به فعاليت بود کشف شد.
وي در حالي اين فسيل ارزشمند را کشف کرد که در حال تصوير برداري تحقيقاتي از اين منطقه بود.
به گفته دانشمندان به نظر مي رسد که اين فسيل، يکي از کاملترين فسيل هاي مربوط به جمجمه دايناسورها باشد که تا به حال کشف شده است.
دانشمندان معتقدند که اين دايناسور از نوع دايناسورهاي گياهخوار بوده که احتمالا 15 فوت طول و 6 فوت ارتفاع دارد که تقريبا معادل با کرگدن هاي امروزي است.
به گزارش ايسنا، به دليل نوع فسيل کشف شده و نقطه کشف آن، دستيابي به آن تقريبا سه سال طول کشيد که طي اين مدت دانشمندان در قالب يک گروه تحقيقاتي و اکتشافي موفق شدند تا خاک اطراف آن را يک جا از اين منطقه خارج کنند.
به گزارش ايسنا، دانشمندان پس از جدا کردن قطعات زايد خاک و رساندن حجم قطعه مورد نظر و با ارزش به 1000 پوند آن را به وسيله بالگرد به موزه مورد نظر منتقل کردند .
گزارش دانشمندان در خصوص اين کشف حاکي از آن است که اين فسيل از جمله فسيل هاي نادر و ارزشمند در نوع خود محسوب مي شود چون داراي دو شاخک بيني است. از آن گذشته اين فسيل، نخستين فسيل در نوع خود است که در منطقه جنوب مونتانا کشف شده است.
طي يک سال آينده نامي براي اين فسيل انتخاب خواهد شد و به زودي در موزه تاريخ ملي يوتا در دانشگاه يوتا به نمايش عمومي گذاشته مي شود.
اين فسيل، در حالي کشف شده است که به عقيده دانشمندان در منطقه بسيار وسيعي از يوتا و مناطق اطراف آن احتمالا مي توان فسيل هاي فراوان و البته ارزشمند ديگري هم کشف کرد.

گوشي هايي که جيغ مي زنند

سرويس جديدي بر روي گوشي هاي موبايل نصب شده که هدف آن بازداشتن دزدان از سرقت تلفن همراه است.
اين سرويس گوشي را به يک جيغ گوش خراش مجهز کرده است.
 جيغ اين گوشي ها قطع نمي شود مگر آنکه باتري آنها بيرون آوردن شود و حتي اگر دزدان سيم کارت ديگري در آنها کار بگذارند بازهم کار نخواهند کرد. به گزارش آسوشيتدپرس، با استفاده از خدمات جديد، تمامي اطلاعات مشتريان در مرکز ذخيره مي شود بنابر اين با خريد يک گوشي جديد، مي توان شماره تلفن ها، صداهاي زنگ تلفن، عکس ها، متن ها و ساير اطلاعات را دوباره به دست آورد. هزينه اين سرويس،  18دلار در ماه است.


برگزاري کارگاه " اصول استريليزاسيون و کنترل کيفي دستگاههاي اتوکلاو و فور" در دانشگاه
 علوم پزشکي کاشان

کاشان - خبرنگار آفرينش
کارگاه آموزشي "اصول استريليزاسيون و کنترل کيفي دستگاههاي اتوکلاو و فور" در دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني کاشان برگزار شد.
مسئول واحد بهداشت محيط دانشگاه هدف از برگزاري کارگاه را آشنايي شرکت کنندگان با تکنيکهاي ضد عفوني و استريليزاسيون، براي جلوگيري از انتشار عفونت و سرايت ميکروارگانيسم ها و استفاده بهينه از دستگاههاي فور و اتوکلاو عنوان نمود.محسن فتحي مقدم گفت: از آنجايي که بيماران و يا کارکنان مراکز بهداشتي درماني منبع انساني ميکروارگانيسمهاي عفونت زا هستند و سرايت اين عوامل از راههاي مختلفي مانند تماس، هوا، عامل مشترک، ناقلين و قطرات معلق در هوا انجام مي شود که کنترل آنها دشوار است. از اين رو پيشگيري بايد از طريق قطع زنجيره سرايت صورت گيرد.وي افزود: يکي از راههاي قطع زنجيره، کاربرد تکنيک ضدعفوني و استريليزاسيون مي باشد و آشنايي کارکنان بهداشتي با آن دسته از تکنيکهاي ضدعفوني و استريليزاسيون که کاربرد بيشتري در مراکز بهداشتي درماني دارد اهميت مي يابد ، از طرفي اين کارکنان بايد به عنوان شاخصهاي سلامت جامعه، اصول حفاظت عمومي را جدي گرفته و آگاهي و باور عملي بهداشتي را در خود و جامعه نهادينه نمايند.در اين کارگاه اصول استريليزاسيون، کنترل کيفي دستگاههاي اتوکلاو و فور، اصول کارکرد و نگهداري دستگاهها، نحوه بسته بندي وسايل و چگونگي پايش برنامه استريليزاسيون مراکز به طور عملي به شرکت کنندگان آموزش داده شد.اين کارگاه براي 110 نفر از کارشناسان بهداشت محيط، کارشناسان آزمايشگاه، ماماهاي مراکز، مسئولين CSR ( اتاق استريل مرکزي بيمارستانها) در سالن آمفي تئاتر پرستاري و براي 90 نفر از بهورزان و بهياران در آموزشگاه بهورزي برگزار شد.اتوکلاو دستگاهي است که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار براي استريل کردن محيط هاي کشت، نمونه هاي آلوده و وسايل و تجهيزات پزشکي حساس به حرارت ( بعضي پلاستيکها) و غيره استفاده مي شود.فور نيز وسيله اي است که با استفاده از حرارت خشک براي استريل کردن ظروف شيشه اي  وسايل کريتيکال ( بحراني) ... قطعات فلزي و تجهيزاتي که نمي توان به وسيله بخار استريل نمود بکار مي رود.

کنگره سراسري بيهوشي و احيا» در مشهد
 برگزار مي شود

نهمين کنگره سراسري بي هوشي و احيا» روزهاي دهم تا دوازدهم آبان ماه امسال در هتل پارس مشهد برگزار مي شود.
دبير اجرايي اين کنگره در يک کنفرانس خبري، ارايه روش هاي مناسب در اطلاع رساني علمي در خصوص بيهوشي را از جمله اهداف اين کنگره برشمرد. دکتر محمد عاشوري گفت: 280 مقاله براي طرح در اين کنگره پذيرفته شده است که به صورت پوستر و سخنراني ارايه خواهد شد. وي افزود:بيش از يکصد مقاله پذيرفته شده در اين کنگره توسط پرستاران تهيه شده که نشانگر توجه و علاقمندي آنان به مباحث علمي و تلاششان در به روز نگه داشتن توان علمي است. عاشوري گفت:تاکنون  800نفر براي شرکت در اين کنگره ثبت نام کرده اند و ثبت نام تا روز برگزاري کنگره ادامه خواهد داشت. به گزارش ايرنا وي افزود: در کنگره امسال  12کارگاه آموزشي و سه پانل درارتباط با درد، اطفال و جراحي قلب براي شرکت کنندگان برگزار مي شود. عضو هيات مديره انجمن بيهوشي، گفت:در اين کنگره  12ميهمان خارجي از کشورهاي کانادا، آلمان و امارات متحده عربي حضور خواهند داشت.


  مدير کل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت:
 با مشارکت بخش خصوصي، پوشش خدمات سلامت دهان و دندان فراگير مي شود  

مدير کل دفتر سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، از اجراي طرح فراگير پوشش خدمات سلامت دهان و دندان با مشارکت بخش غيردولتي در زمينه ارائه خدمات سلامت دهان و دندان خبر داد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش، دکتر محمد وردي با اعلام اين خبر افزود: اين پوشش در راستاي قانون برنامه چهارم توسعه کشور به ويژه مواد 136 و 156 انجام مي شود. وي با اشاره به اينکه استفاده از شيوه هاي مختلف از جمله خريد خدمات، واگذاري فضا، امکانات و تجهيزات از جمله راهکارهاي موجود به منظور تحقق قانون فوق است، يادآور شد: با توانمندسازي و جلب مشارکت بخش غيردولتي، از طريق ايجاد تسهيلات به منظور تاسيس شرکت هاي تعاوني خدمات بهداشتي درماني پايگاه هاي سلامت دهان و دندان دانش آموزي، درمانگاه ها و موسسات بهداشتي درماني توسط بخش خصوصي پوشش فراگير و سلامت محور خدمات دندانپزشکي با اولويت گروه هاي هدف و مناطق محروم تامين خواهد شد.
دکتر وردي ابراز اميدواري کرد در پايان اجراي اين طرح در محروم ترين مناطق کشور به ازاي هر پنج هزار نفر جمعيت حداقل يک واحد دندانپزشکي خدمات سطح بندي شده سلامت دهان و دندان را ارائه کنند.


  در سال جاري 66 نفر از بيماران دياليزي در اروميه پيوند کليه شدند 

اروميه- خبرنگار آفرينش
جلسه کار گروه بيماريهاي خاص استان آذربايجان غربي در اروميه برگزار شد.
معاون سياسي، امنيتي استاندار آذربايجان غربي با حضور در جلسه کار گروه بيماريهاي خاص در آذربايجان غربي با اشاره به اهميت مسئله بهداشت در جامعه اظهار داشت:پيشگيري از بيماريها از طريق فعال کردن کميسيونهاي فرعي بهداشتي و همکاري همه جانبه و هماهنگي همه نهاد ها براي گسترش بهداشت در جامعه بسيار ضروري و مهم است.
    محبوبي ، مدير کل امور اجتماعي و انتخابات استانداري آذربايجان غربي نيز ،ارتقا» کيفيت خدمات درماني ،توزيع عادلانه منابع و امکانات سلامت و فراهم شدن امکانات توسعه و پيشرفت بهداشتي در کليه مناطق را از مهمترين برنامه هاي کارگروه در سال جاري عنوان کرد.
    محبي معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني با اشاره به ضرورت راه اندازي مراکز همو دياليزي براي بيماران کليوي افزود : هم اکنون 104 دستگاه همو دياليز در استان وجود دارد که 30 دستگاه نيز امسال به اين تعداد افزوده مي شود.
    دکتر غفارزاده ، معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي نيز در اين جلسه تصريح کرد : 197 بيمار هموفيلي و 119 بيمار تالاسمي در آذربايجان غربي وحود دارد که نياز به خدمات درماني دارند که بايد با برنامه ريزي هاي هماهنگ ، در تامين داروي اين بيماران تلاش کنند .
    در جلسه کارگروه بيماري هاي خاص استان ،اشتري رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوي با اشاره به اينکه هم اکنون 607 بيماري دياليزي در آذربايجان غربي وجود دارد ، اظهار داشت : امسال 66 نفر از بيماران دياليزي در اروميه پيوند کليه شدند.
   نازآور ، مدير کل بيمه خدمات درماني استان ، در اين جلسه ، با اعلام اينکه تا کنون 80 درصد از مردم استان ،تحت پوشش بيمه خدمات درماني قرار گرفتند ،افزود : امسال براي 1475 نفر در آذربايجان غربي ،کارت هوشمند بيمه ارائه شده است.


  درمان بيماري لثه با استفاده از يک قرص پلاستيکي  

محققان قرص بسيار کوچک پلاستيکي ساخته اند که به گفته آنان مي تواند با درمان بيماري لثه مانع از دست رفتن دندان ها شود.
اين قرص ميان دنداني که در معرض خطر است و لثه بيمار قرار مي گيرد و داروهايي آزاد مي کند که موجب کاهش درد و تورم مي شود و با باکتري پديد آورنده جرم دندان مبارزه مي کند.
اين پلاستيک همچنين به عنوان مانعي بکار مي رود که لثه و استخوان آسيب ديده را قادر مي سازد تا نه تنها التيام يابند بلکه دوباره رشد کنند.
محققان مي گويند که آزمايش اين قرص روي حيوانات آغاز شده است.
رينولدز سرپرست اين مطالعه در  همايش ملي نشست انجمن دندانپزشکي در سانفرانسيسکو گفت: در صورت تصويب مسائل قانوني مربوطه، احتمالا تا دو سه سال ديگر اين قرص پلاستيکي در انسان ها مورد آزمايش قرار خواهد گرفت.
منبع: بي بي سي


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته