جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3701


ايران زمين

استاندارهرمزگان :
جامعه پويا درگروآموزش و پرورش پويا است

جلسه کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري
کردستان جايگاه ويژه اي در برنامه هاي توسعه اي دولت و نظام دارد


کرم ساقه خوار مزارع کشاورزان زحمتکش گيلان را تخريب کرده است


ايران زمين


 ايران زمين  

 همايش وحدت و تعامل در ناحيه مقاومت بسيج شهرستان رباط کريم برگزار شد
رباط کريم  - خبرنگار آفرينش
 به مناسبت سي امين سالگرد دفاع مقدس همايش وحدت و تعامل در ناحيه مقاومت بسيج رباط کريم برگزار شد .
در اين همايش که با حضور مديران و فرماندهان انتظامي و سپاه پاسداران و بسيج آن شهرستان صورت گرفت فرمانده ناحيه مقاومت بسيج شهرستان رباط گريم گفت: بايد ياد و خاطره شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس زنده نگه داشته شود و  راه آن عزيزان و  نيز ايجاد وحدت و يکپارچگي نيروهاي مسلح براي مقابله با تهديدات سخت و نرم دشمن ادامه پيدا کند .
سرهنگ علي عزتي اظهار داشت : رمز پيروزي در دوران دفاع مقدس و تداوم و استمرار نظام مقدس جمهوري اسلامي از نمونه هاي بارز وحدت ملي ايرانيان بوده است .
وي تصريح کرد : وحدت  بين تمام اقشار ملت ايران خصوصا اتحاد و يکپارچگي نيروهاي مسلح تحت فرماندهي فرمانده کل قوا و انجام عمليات هاي مشترک بوسيله رزمندگان اسلام موجب پيروزي هاي پي در پي و سرافرازي ملت ايران در سرتاسر عالم شده است .
فرمانده ناحيه مقاومت بسيج رباط کريم اذعان داشت : امروز براي مقابله با تهاجم و ناتوي فرهنگي  استکبار  جهاني بايستي نيروهاي مسلح اعم از سپاه و ناجا و ارتش خود را مجهز به علم روز نماييم تا بتوانند با حضوري قوي در فضاي سايبري و مجازي تهاجم دشمن را ناکام نمايند .
در ادامه اين همايش فرمانده نيروي انتظامي شهرستان رباط کريم نيز افزود : شعار اصلي نيروي انتظامي شهرستان بسيج محوري است و ما در نظر داريم از تمام ظرفيت هاي بسيج براي انجام ماموريت هاي ناجا بهره مند شويم.
سرهنگ حسن آبادي ادامه داد:  لذا به تمامي مديران دستورات لازم در خصوص ايجاد تعامل و وحدت با بسيج صادر شده است تا انشاالله با کمک برادران مخلص بسيجي بحث پيشگيري را دنبال خواهيم کرد تا از معضلات اجتماعي شهرستان کاسته شود .

عيادت وزير کشور از مجروحان حادثه تروريستي مهاباد
اروميه خبرنگار آفرينش
وزير کشور براي ديدار و دلجويي از مجروحان حادثه تروريستي اخير شهر مهاباد وارد شهرستان اروميه شد .
نجار در ديدار با مجروحان حادثه تروريستي شهرستان مهاباد که در بيمارستانهاي امام خميني و عارفيان انجام شد بر رسيدگي سريع و اصولي به وضعيت مجروحان حادثه بمب گذاري اخير شهرستان مهاباد تاکيد کرد .
وزير کشور افزود : در زمينه شناسايي عوامل اين اقدام تروريستي دستگاههاي اطلاعاتي سر نخ هاي خوبي به دست آمده که در چند روز آينده اعلام خواهد شد .
 لازم به ذکر است :روز چهار شنبه در انفجار بمب در ميدان مادر شهر مهاباد در مراسم رژه نيروهاي مسلح 12 نفر شهيد و 81 نفر مجروح شدند.
 
احداث 15 هزار واحد مسکن مهر دراردبيل
اردبيل -  خبرنگارآفرينش

 رئيس سازمان مسکن و شهرسازي استان اردبيل از درحال احداث بودن 15 هزار واحد مسکن دراستان اردبيل خبرداد .
صديف بدري به خبرنگار ما گفت : اين واحدها درقالب طرح اجاره 99 ساله ، پنج ساله ، انبوه سازي ، اجاره به شرط تمليک وخود مالکان دراين استان در حال احداث است .
وي ادامه داد : نام واحدهاي مسکن مهر اين استان بطور کامل تحويل متقاضيان واجد شرايط مي شود .وي افزود : طرح مسکن مهر با افزايش ميزان تسهيلات از 15 ميليون ريال به 200 ميليون ريال محقق شده است .
بدري ادامه داد : هم اکنون 5 هزارواحد مسکن مهر به مرحله سفت کاري رسيده است .رئيس سازمان مسکن و شهرسازي استان اردبيل خاطر نشان کرد : 8 هزار واحد ديگر از اين واحدها درمرحله اسکلت بندي قرار دارند .وي ادامه داد : درنيمه اول آذرماه امسال يک هزار و 500 واحد مسکن مهر دراستان اردبيل تکميل و به بهره برداري
مي رسد .بدري درپايان گفت: سازمان مسکن و شهرسازي يک ميليارد و 750 ميليون ريال براي احداث مسجد يا خود ياري متقاضيان تخصيص داده است .

امسال راه 34 روستا در بخش کشاورز آسفالت مي شود
اروميه-خبرنگار آفرينش
مرادي بخشدار کشاورز با اعلام اين خبر گفت : براي حمايت از کشاورزان و با هدف جلوگيري از مهاجرت روستائيان به شهرها تاکنون 43 کيلومتر راه روستايي در اين بخش آسفالت شده و 28 کيلومتر ديگر نيز تا پايان سال آسفالت خواهد شد.وي همچنين گفت : با اجراي 6 طرح آسفالت راه روستايي با اعتبار 34 ميلياردريال روستاهاي جوشاطو ، ظاهرکندي ، قينرجه ، کهريز ، اينجه و يوسف کندي از راه آسفالت بهره مند خواهند شد.

  افتتاح نمايشگاه هفته دفاع مقدس در شهرستان شهريار
شهريار- خبرنگارآفرينش
نمايشگاه بزرگ 8 سال دفاع مقدس 30 سال پايداري و استمرار آن با حضور ربيع زاده  فرماندار شهريار ،    اينانلو بخشدار شهريار، ائمه جمعه ، مقامات نظامي و انتظامي و مسئولان شهرستان شهريار در مصلي موقت شهريار افتتاح شد.
اين نمايشگاه در سه بخش اصلي آماده سازي گرديده و شامل 25 غرفه ، صحنه عمليات جنگ و سالن نمايش فيلم مي باشد که توسط ادارات شهرستان و گروه 33 توپخانه ارتش جمهوري اسلامي ايران آماده گرديده و ادارات حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس ، سپاه پاسداران ، ستاد يادواره شهدا ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي ، جهاد کشاورزي و شبکه بهداشت و درمان در آن غرفه دارند.
جعفر صدري  رئيس اداره حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس شهريار در نشستي خبري که به مناسبت هفته دفاع مقدس بر پا شده بود گفت: هفته دفاع مقدس يکي از عظيم ترين و پرافتخارترين حوادث در طول تاريخ کشور است از اين رو بايد قدر اين رويداد مهم را پاس بداريم و ارزش هاي آن را حفظ کنيم.
وي ادامه داد: هفته دفاع مقدس فرصت مناسبي براي شناساندن بيش از پيش اين دستاوردها به نسل جوان است و موجبات افزايش و ارتقاي کار و تلاش مضاعف و ايجاد اعتماد به نفس را در بين جوانان بيشتر مي کند.
اين مسئول گفت: هفته دفاع مقدس يادآور رشادت ها و فداکاري هاي رزمندگان اسلام در دوران جنگ تحميلي است از اين رو تمام مسئولان بايد براي تبديل ارزش هاي دفاع مقدس به تعيين باور و فرهنگ عمومي تلاش همه جانبه اي را آغاز کنند.
صدري در ادامه سخنان خود به برنامه هاي اين هفته در شهرستان شهريار اشاره کرد و گفت: نمايشگاه هشت سال دفاع مقدس و 30 سال پايداري و استمرار آن در شهريار از مهم ترين برنامه هاي اين هفته است. وي برپايي ايستگاه هاي صلواتي، توزيع اقلام فرهنگي مناسب با اين ايام و اجراي مسابقه هاي مقاله نويسي و شعر و خاطره را از ديگر برنامه هاي هفته دفاع مقدس در اين شهرستان عنوان کرد.
صدري توزيع 5000 جلد کتابک مقاومت و اجراي مسابقه از محتواي آن در بين دانش آموزان و نوجوانان ادارات آموزش و پرروش شهرستان هاي قدس و رباط کريم را از ديگر برنامه هاي هفته فاع مقدس نام برد.
اين مسئول در ادامه سخنان خود از انجام ويزيت رايگان، خدمات بهداشتي و درماني و استقرار واحدهاي اهداي خون در نمايشگاه ها و مراکز جمعيتي شهرهاي تابعه توسط سازمان انتقال خون و شبکه بهداشت را از ديگر برنامه هاي هفته دفاع مقدس ذکر کرد.


 استاندارهرمزگان :
 جامعه پويا درگروآموزش و پرورش پويا است 

بندرعباس - خبرنگار آفرينش
استاندارهرمزگان گفت : موفقيت و سربلندي جامعه در گرو آموزش و پرورش پوياست است. حسين هاشمي در آيين ساماندهي نيروهاي جديد الاستخدام در آموزش و پرورش استان هرمزگان با گراميداشت روز شعر و ادب فارسي، هفته دفاع مقدس و روز گفت و گوي تمدن ها، ايران اسلامي را نماد فرهنگ، تمدن و ارزش هاي والا دانست و اظهار داشت: آنچه امروز بيش از هر امر ديگري موجب سرخوردگي استکبار و تشديد دامنه کينه توزي آن شده است، شکوفايي استعدادها، تحول علمي و استقلال و خودکفايي است که نقش ممتازي را در جهان براي ايران اسلامي رقم زده است. هاشمي افزود: بدخواهان اين نظام چشم ديدن چنين حرکتي را ندارند چراکه اين اصل با منافع آنها سازگار نيست. وي در ادامه با اشاره به اقدام عوامل صهيونيستي در اهانت به قرآن، خاطر نشان کرد: دشمنان زبون و درمانده اسلام که در مقابل زبان منطق و کلام حقيقت و تفکر نوراني قرآن کريم، به استيصال رسيده اند، به غلط مي پندارند که با چنين حرکات مذبوحانه اي مي توانند قرآن را از ما بگيرند حال آنکه بر خلاف اين پندار باطل، قرآن در قلب و سينه مسلمان است. نماينده عالي دولت در هرمزگان در بخش ديگري از سخنان خود، نقش معلم در جامعه را بسيار خطير و اساسي برشمرد و اظهار داشت: موفقيت و سربلندي جامعه در گرو آموزش و پرورش پوياست است و اگر اين نهاد به خطا رود جامعه هرگز به رشد و بالندگي نخواهد رسيد. به گفته هاشمي، دغدغه معلم بايد هميشه اين باشد که حيات بشر، بر پايه ارزش ها و کرامت انساني قرار گيرد چراکه تعليم و تعلم از شئون الهي است و خداوند اين موهبت را نخست به پيامبران و اولياي پاک خويش ارزاني کرده است تا مسير هدايت را به بشر بياموزند.
استاندار هرمزگان در ادامه خطاب به معلمان جديدالاستخدام، گفت: با نصب العين قرار دادن اين جايگاه عظيم که خداوند به اولياي پاک خود عطا فرموده است، از موقعيتي که در آن قرار گرفته ايد، بيشترين بهره را براي سعادت دنيا و آخرت خود ببريد. وي ادامه داد: هنر معلم بايد اين باشد که بر قلب و روح دانش آموزان فرمانروايي کند چراکه معلم بودن، تنها در انحصار معلومات نيست، بلکه بايد بداند با چه زباني با شاگردان سخن بگويد، چه شيوه هايي را در ارتباط با شاگردان در نظر بگيرد و چگونه با شاگردان ارتباط بر قرار سازد تا بتواند دشواري هاي فکري و روحي متعلم خود را مديريت کند.
هاشمي  بابيان اينکه آموزش و پرورش کليد فتح آينده است، خاطر نشان کرد: معلمان عزيز که امروز سوگند ياد کردند بايد منشا تحول و پويايي در جامعه باشند و بدانند تمام اميد فرداي جامعه به مجاهد آنان وابسته است.


 جلسه کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري
 کردستان جايگاه ويژه اي در برنامه هاي توسعه اي دولت و نظام دارد 

 سنندج - خبرنگارآفرينش
استاندار کردستان درجلسه کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان: تعديل آيين نامه هاي بانکي وتعامل با کارگروه،گام اساسي دررفع موانع سرمايه گذاري کردستان است
عليرضا شهبازي  در جلسه کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان کردستان گفت: بومي سازي و هماهنگ سازي آيين نامه هاي اجرايي و مالي در بانکها ، براي
بهره گيري درست و اصولي از امکانات موجود براي استان ضروري است .
شهبازي بدهي هاي معوقه واحدهاي توليدي و اقتصادي را از موانع موجود براي بهره مند شدن اين واحد ها از منابع بانکي براي تامين نقدينگي مورد نياز دانست و افزود : بانکها بايد براي برخوردار شدن اين گونه واحدها از تسهيلات ، مشکل بدهي هاي معوقه را با تعامل و همراهي حل کنند.
وي گفت: بدنه کارشناسي بومي بانکهاي استان بايد در زمينه حل مشکل بدهي هاي معوقه واحدهاي اقتصادي و فراهم کردن زمينه بهره مند اين واحدها از تسهيلات بانکي براي حل مشکلات مالي و در نهايت رونق اقتصادي استان احساس مسووليت بيشتري داشته باشند.
رئيس کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان کردستان با تاکيد براينکه اين استان به دليل شناخت دقيق مسوولان کشوري از نيازهاي منطقه هيچگونه مشکلي با بانک مرکزي ندارد افزود: استان کردستان از حمايتهاي ويژه مسوولان کشوري و به خصوص بانک مرکزي برخوردار است به همين دليل بانکها بدون دغدغه
مي توانند با دستگاههاي دولتي همکاري کنند.
وي تصريح کرد : کردستان جايگاه ويژه اي در
برنامه هاي توسعه اي دولت و نظام دارد به همين دليل مي توان اظهار داشت کردستان نيازمند پيگيري و کار و تلاش مضاعف است.
استاندار کردستان در اين نشست با درخواست برخي دستگاه هاي اجرايي براي فراهم شدن زمينه پرداخت تسهيلات اشتغالزايي به زنان سرپرست خانوار موافقت کرد .
شهبازي در اين جلسه همچنين خواستار مشخص شدن وضعيت دقيق اشتغال و بيکاري استان کردستان براي برنامه ريزيهاي کاربردي تر در حوزه اشتغال شد.
بخشودگي اصل ديرکرد و جرايم 17 واحد اقتصادي استان کردستان که در کميسيون کارشناسي استان مصوب شده بود ، به تصويب کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان رسيد.
دبيرخانه کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان ازپذيرش وتصويب طرحهاي داراي توجيه فني واقتصادي استقبال مي کند
رامين اسدي مديرکل کارواموراجتماعي ودبير کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان دراين جلسه ضمن ارائه گزارشي ازفعاليت دبيرخانه کارگروه،به نياز شديد استان به جذب سرمايه گذاري وايجاداشتغال پايداراشاره کردوگفت: دبير خانه کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري براي افرادي که طرحهاي آنها داراي توجيه فني واقتصادي باشد استقبال وزمينه سرمايه گذاري براي آنان رامهيا
مي نمايد.اسدي افزود:کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان کردستان ازطريق وزارت کارواموراجتماعي مشکلات مربوط به جذب تسهيلات طرحهاي اشتغالزايي دراستان را با بانک مرکزي درميان گذاشته که خوشبختانه بانک مرکزي نيز دراين راستا همکاري وتعامل لازم را نموده است.بنابراين درصورت عدم همکاري بانکهاي استان هيچگونه عذر وبهانه ايي ازطرف آنها موردتائيد کارگروه نخواهدشد.دبيرکارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان تصريح کرد:براساس مصوبه امسال شوراي عالي اشتغال کشور، تامين اعتبار طرحهاي نيمه تمام، اولويت بانکها درپرداخت تسهيلات است.
وي درپايان بارديگرتاکيد کرد:بانکها ملزم هستند تنها به طرحهايي تسهيلات پرداخت کنند که ازطريق کارگروه اشتغال وسرمايه گذاري استان تائيد ومعرفي شده باشند.
بانکها درپرداخت تسهيلات به طرحهاي نيمه تمام اهتمام ورزندبهمن مرادنيا نماينده مردم شهرستان بيجاردرمجلس شوراي اسلامي وعضو کميسيون برنامه وبودجه مجلس نيزدر اين جلسه خواستار همکاري و تعامل بيشتر بانک هاي کردستان در راستاي پرداخت تسهيلات به متقاضيان و همچنين طرح هاي نيمه تمام در جهت ايجاد اشتغال پايدار در استان شد و اظهار اميدواري کرد برگزاري جلسات کارگروه اشتغال و سرمايه گذاري با جديت بيشتري برگزار شود. وي افزود: افراد سرمايه گذار با هزينه شخصي اقدامات مختلفي را در راستاي ايجاد اشتغال انجام داده اند که متاسفانه هم اکنون بانک ها حاضر به پرداخت تسهيلات به اين افراد براي اتمام طرح نيستند و اين روند باعث بروز مشکلاتي در حوزه ايجاد اشتغال در استان شده است.


 کرم ساقه خوار مزارع کشاورزان زحمتکش گيلان را تخريب کرده است 

رشت -  خبرنگارآفرينش
کرم  ساقه خوار امسال  برنج زارهاي  منطقه  خواجکين  بخش  خمام  راتخريب  کرد و ميليون ها تومان  ضرر وزيان  ببار آورد. کشاورزان  زحمتکش  اين  منطقه  و خانواده  آنان  که  امسال  شاهد بحران  خشکسالي  هم بوده اند از مقامات  مسئول  کشور و استان  تقاضا دارند تا به  فريادشان  برسند و هر چه  زودتر اين  قشرزحمتکش  را ياري  دهند. کشاورزان  خواجکين  مي گويند: اين  روستا در انتهاي  خمام رود قرار گرفته  وآب ده  به  مزارع  آن  بايد به  نوبت  و پس  از طي  مسيري  طولاني  صورت  گيرد تا قسمتي  از آب  نصيب زمين هاي  کشاورزي  خواجکين  شود با اين  روند کار کشاورزي  در اين  منطقه  معمولا ديرتر صورت مي گيرد و بالمآل  درو  محصولات  نيز در پايان  تابستان  انجام  مي شود که  الزاما با مشکلاتي  همراه  است شايد دست هائي  در کار است  تا هر چه  زودتر زمين هاي  کشاورزي  اين  روستا به  واحدهاي  مسکوني  وغيره  تبديل  شود  مي باشد. يکي  ازکشاورزان  پرتلاش  خواجکين  مي گويد: در سال  جاري3   بار مزارع  را سمپاشي  کرديم  ولي  مثل  اينکه داروي  تقويتي  تزريق  نموده ايم  زيرا هر بار بجاي  محو کرم  ساقه خوار شاهد رشد اين  کرم  بوديم  درصورتي  که  سال هاي  قبل  با يک  بار سمپاشي  نتيجه  مي داد. وي  افزود: شايد اين  مسئله  بر اثر شدت گرماي  تابستان  امسال  بوده  است  يکي  از کشاورزان  به دنبال  سخنان  دولت   اظهار داشت:  صندوق بيمه  محصولات  کشاورزي  براي  سه  دوره  کاشت ، داشت  و برداشت  بصورت  قانوني  بيمه  مي نمايد ولي وضعيت  امسال  با گذشته  متفاوت  است  به عنوان  نمونه  بايد يادآور شويم  که  ما معمولا از دهم  ارديبهشت ماه  شروع  به  ايجاد خزانه  مي کنيم  اما سال  جاري  به  دليل  بارندگي هاي  شديد آسيب  زيادي  به  خزانه هاوارد شد و همين  امر باعث  شد تا صندوق  بيمه  کشاورزي  گيلان  اعلام  نمايد که  ايجاد خزانه  بايد مجدداصورت  گيرد تا خسارات  پرداخت  گردد. آيا اين  کارشناسان  مي توانند به  من  غير کارشناس  بگويند که چگونه  بعد از گذشت  بيش  از 50 روز از بهار ما مي توانيم  دو باره  خزانه  ايجاد کنيم ؟! حرف  زدن  بسيارراحت  است  ولي  عمل  نمودن  با دشواري  همراه  مي باشد. آقايان  کارشناسان  از من  غير کارشناس  وبي سواد بشنويد که  چند هفته  طول  مي کشد تا خزانه  براي  انتقال  به  زمين  کشاورزي  آماده  شود. فصل  بهارتمام  مي شود و کشاورز مجبور است  از جائي  ديگر خزانه  را تهيه  کند. امسال  از 75 نفري  که  خزانه  آنان آسيب ديده  فقط2   نفر از روستاي  خواجکين  توانستند از صندوق  بيمه  کشاورزي  خسارت  دريافت  کنند.آيا به  عاقبت  اين  کار انديشيده ايد؟ که اين مشکلات موجب  تغيير کاربري اراضي  کشاورزي  به  مسکوني  و غيره  کشاورزان   راهي  شهرها شده و مشکلات افزون تر مي شود. رياست  جمهوري  بارها تاکيد دارند که  مقامات  مسئول  بايد در خصوص  تقويت  کشاورزي  وصندوق  بيمه  محصولات  کشاورزي  از هيچ  کوششي  فروگذار ننمايند. آيا کشاورزان  روستاي  خواجکين مستثني'  هستند؟! به  گزارش  خبرنگار اعزامي  ما اهالي  روستاي  خواجکين  افرادي  را براي  شوراي  روستاانتخاب  کرده اند که  واقعا پيگير مشکلات  کشاورزي  هستند اين  عده  عبارتنداز آقايان  بهمن  پورعاشوري رئيس  شورا - داود قويدل  نايب  رئيس-   طاهر فلاح-   عليرضا دلجو و رضا قويدل  عضو شورا به  همراه آقاي  محمدجواد فلاح  دهيار اين  روستا تاکنون  از هيچ  تلاشي  فروگذار ننموده اند و اکثريت  قريب  به  اتفاق525  خانوار اين  روستا سپاسگزار آنان  هستند ولي  به  دليل  کم  توجهي  به  معضلات  منطقه  که   نحوه توزيع  آب  و حوادث  ناشي  از کم آبي  زمين ها است376   هکتار زمين  کشاورزي  اين  روستا در وضعيت کاملا نامناسبي  قرار گرفته  است.  مشکلاتي  همچون  منابع  مالي  و تجهيزات  و ماشين آلات  و همچنين  عدم رسيدگي  فيزيکي  و ميداني  مسئولان  جهاد کشاورزي  منطقه  و کم  توجهي  بانک  کشاورزي  به  خواسته هاي کشاورزان ، افزايش  دستمزد کارگران  و نبود صنايع  تبديلي  که  هزينه  توليد را هم  بالا مي برد از جمله مواردي  است  که  اين  وضعيت  نامناسب  را به وجود آورده  با موقعيت  کنوني  اغلب  روستائيان  و اعضاي شورا از عملکرد بخشداري  خمام  رضايت  دارند  حمايت هاي  مناسبي  در همه  امور صورت  گرفته و با تدابير به  عمل  آمده  انتظار مي رود که  روستاهاي  بخش  خمام  به ويژه  خواجکين  آينده  روشني  داشته باشد. آنان  ابراز اميدواري  مي کنند که  اين  حمايت ها تداوم  يابد تا از مهاجرت  روستائيان  به  شهر کاسته شود. در گزارش  عملکرد شوراي  روستاي  خواجکين  آمده  است:  با مصوب  کردن  و اجراي  پروژه هاي بزرگي  همچون  اجرا» پروژه  لوله کشي  فاضلاب  به  طول300   متر، ساخت  و حفر يک  حلقه  چاه  عميق جهت  رفاه  حال  کشاورزان ، لايروبي  انهار کشاورزي ، لوله کشي  آب  آشاميدني  سالم ، تکميل  پروژه گازرساني  به  همه  نقاط  روستا، ترميم  راه ها و کوچه ها و نگهداري  سالانه  جاده  اصلي  مي تواند به  آينده مطلوب  اين  روستا اميدوار بود ولي  بايد به  اين  نکته  هم  بذل  عنايت  شود که  در حال  حاضر يکي  ازمشکلات  آزاردهنده  بلاتکليفي  مرزبندي  بين  روستا و شهر مي باشد. مردم  انتظار دارند با توجه  به  اينکه روستاي  خواجکين  قدمتي  بالاتر از پيدايش  شهر خمام  دارد در حفظ  اصالت  آن  گام هاي  موثري  برداشته شود. چرا بدون  هيچ  دليل  و حتي  نظرخواهي  از مردم  و مسئولين  شهرداري  با ورود به  روستا قصدگسترش  منطقه  تحت  نظر خود را دارد. اهالي  از اين  بابت  به  دليل  از دست  دادن  اصالت  و ريشه  روستاي خود بسيار نگرانند. خبرنگار ما که  براي  تهيه  گزارش  به  اين  روستا اعزام  شد در گزارش  خود مي افزايد:نمايندگان  کشاورزان  در شورا شديدا از بي توجهي هاي  صورت  گرفته  از سوي  سازمان  کشاورزي  گله  وشکايت  دارند و مي گويند کرم  ساقه خوار امسال  بسيار شديدتر از گذشته  به  سراغ  مزارع  اين  منطقه  آمد وآسيب هاي  فراواني  وارد نمود علاوه  بر آن  خشک سالي  و ريزش  نابهنگام  باران هاي  شديد واقعا کشاورزان زحمتکش  را کلافه  کرده  است  و در اين  ميان  صندوق  بيمه  کشاورزي  هم  گزينشي  رفتار مي کند وپيشنهاداتي  را مطرح  مي نمايد که  به  هيچ عنوان  کارشناسانه  نيست  و فقط  براي  رفع  مسئوليت  عنوان مي گردد. چگونه  است  که  از 75 کشاورز خسارت  ديده  از آسيب هاي  اخير فقط2   نفر موفق  به  دريافت خسارت  شده اند؟ ما از مقامات  عاليه  خصوصا جناب  آقاي  مهندس  قهرماني  استاندار گيلان  که  طي  چندسال  اخير با شهامت  و قهرمانانه  به  دفاع  از حقوق  کشاورزان  پرداخته اند تقاضا داريم  با اعزام  نمايندگاني آگاه  و مطلع  به  فرياد روستائيان  خسارت ديده  خواجکين  برسند.


 ايران زمين  

استان خراسان
قسمت هفتم
آداب و رسوم خواستگاري و ازدواج در خراسان 
ازدواج تنها يک خواست طبيعي که ناشي از غريزه جفتجويي باشد نيست بلکه يک وظيفه مهم اجتماعي و حتي يک تکليف ديني است که پايه و بنياد جامعه بر آن نهاده شده و مايه بقاي نسل انسان و سبب افزايش مهر و محبت ميان افراد جامعه و پيوستگي و همبستگي مردم و خانواده و همدلي و همياري آنان و سرانجام موجب پرورش انسانهايي شايسته و مفيد مي گردد.
هنگامي که پسران و کودکان دوران کودکي را پشت سر گذاشتند و به مرحله بلوغ سني و عقلي خويش رسيدند و توانايي و شايستگي تشکيل خانواده را پيدا کردند بايد به فکر انتخاب همسر باشند و فردي را از هر جهت متناسب و متجانس خود پيدا کنند و از روي مهر و خرد - نه از روي هوس هاي زودگذر شيطاني و يا حسابگري هاي رندانه - با يکديگر پيمان زناشويي و همزيستي ببندند و زندگي مشترکي را آغاز کنند، در غم و شادي شريک باشند، به هم عشق بورزند ، فرزنداني فرهيخته ، کاردان و کارآمد بپرورند و به جامعه تحويل دهند.مردم بيرجند مانند مردم ساير سرزمين ها از دير باز به اين امر مهم توجه داشته اند و در طي روزگاران و به مقتضاي زمان و با رعايت موازين مورد قبول جامعه خود - با اجراي مراسمي خاص -اين وظيفه مهم اجتماعي و تکليف ديني خود را انجام مي داده اند. در گذشته ازدواج و تشکيل خانواده در بيرجند - همانند بسياري از جاهاي ديگر - رسوم و آدابي خاص داشت و طي سه مرحله صورت مي گرفت:
 1- نامزدي  2 - عقد 3- عروسي.
پسران و دختران جوان قبل از ازدواج يکديگر را نمي ديدند و يا کمتر مي ديدند و اگر دختري بالغ ، پسر يا مرد جواني را مي ديد رو پنهان مي کرد تا ديده نشود. در برخي از خانواده ها از همان سالهاي نخستين کودکي دختران و پسران خردسال را «به نام هم مي کردند» يعني بي آنکه آن دو را رسما نامزد کنند چنان وانمود مي کردند که آنان در آينده با هم ازدواج خواهند نمود و بسيار اتفاق مي افتاد که اين امر واقعيت پيدا مي کرد و پيوستگي خانواده استوارتر مي شد ولي برخي اوقا ت چنين وصلتي صورت نمي گرفت و هر يک از آن دو با يکي ديگر ازدواج مي کردند ودر نتيجه کدورتها يي پيش مي آمد که گاه تا پايان عمر از خاطرها محو نمي گشت .
اين رسم در ميان خويشاوندان نزديک معمول بود و هنوز هم به کلي منسوخ نشده است.هنگامي که پسري به مرحله ازدواج مي رسيد پدر ومادرش به فکر دامادي او مي افتادند و با نظر خود او ورايزني با بزرگان خانواده و کسان مورد وثوق خود دختري «درپرده» و متناسب پسرشان در نظر مي گرفتند .اگر پدر و مادر پسر دختر و خانواده اش را مي شناختند و با پيشنهاد پسرشان موافق بودند قبلا" استمزاجي مي کردند و پس از آن مادر پسر يا يکي از زنان بزرگتر و محترم خانواده او به خانه دختر مي رفت و موضوع رابا مادر وي در ميان مي نهاد . مادر دختر استمهالي مي کرد و اجازه مي خواست که مساله را به پدر دختر بگويد و به علاوه فرصتي داشته باشند تا در مورد پسر پرس و جوئي بکنند و آگاهي هاي بايسته را به دست آورند ويا در پاسخ آن بانوي واسطه مي گفت : « اجازه بدهيد استخاره بکنيم »و يا به بهانه اي ديگر از اينکه بلافاصله پاسخ بدهد تحاشي مي نمود و دادن جواب را به بعد موکول مي کرد . در خانواده هايي که آشنايي کمتري داشتند ومادر پسر و نزديکانش دختر مورد نظر را نديده بودند و خانواده او را به خوبي نمي شناختند مادر پسر با يکي از نزديکان خود (مانند خواهر بزرگ پسر يا عمه و يا خاله » او )با تعيين وقت قبلي به خانه دخترمي رفتند .مادردختر با احترام آنان را مي پذيرفت و براي آنکه دختر را ببينند به او دستور مي داد برا ي مهمانان چاي بياورند و از آنان پذيرايي کند . دختر که از پيش مو ضوع را مي دانست با ظاهري آراسته و با رعايت ادب و متانت و با خوشرويي آميخته با شرم از مهمانان با چاي و شيريني پذيرايي مي نمود و بدين ترتيب معارفه گونه اي به عمل مي آمد .
 هنگام خداحافظي مادر پسر يا يکي از همراهانش به عنوان اظهار محبت و نوازش دستي به سر و روي دختر مي کشيد و او را مي بوسيد و قصد او از اين کار تنها اظهار لطف ومحبت نبود بلکه مي خواست بفهمد که احيانا " موي سر دختر کم يا مصنوعي نباشد و اشکال و ايرادي نداشته باشد و ... در اين جلسه ديدار و شناسايي (معارفه) معمولا" دو طرف سوالاتي راجع به دختر و پسر و ويژگيها و امکانات و مقدورات آن دو مي نمودند و از وضع آن دو آگاه مي شدند .اين ديدار ممکن بود يک يا چند بار ديگر تجديد شود و اگرخانواده دختر به اين امر راضي مي شدند و پسر ر « قبول» مي کردند به مادر او پيغام مي دادند که: «استخاره کرديم راه داد خوب آمد» و اگراو را نمي پسنديدند پيغامي مي دادند که: «استخاره راه نداد»و...و با اين سخن پاسخ «رد» به پسر مي دادند.
اگر نتيجه مثبت بود وقتي براي«گفتگو» تعيين مي نمودند وپدران ومادران وبزرگان خانواده هاي پسرودختر در خانه پدراو گرد مي آمدند و درباره همه مسايل مانند مهريه وقت عقد چگونگي برگزاري مراسم عقد وتهيه وتدارک وسايل ولوازم و...مذاکره مي نمودند. گاهي «گفتگو» در همان جلسه نخست به اتخاذ تصميم قطعي منجر نمي شد و جلسه مذاکره چند يا چندين بار تجديد وتکرار مي گشت تا سرانجام تصميم قطعي اتخاذ مي گرديد وبراي اجراي امر دست به کار مي شدند.پس ازموافقت دو خانواده ،خانواده پسر براي خانواده دختر هدايايي مي فرستادند که بيشتر آنها خاص دختر بود. هديه اي که براي دختر مي فرستادند- مقدم بر هر چيز- يک جفت کفش بود که در هر لنگه آن يک شاخه نبات مي گذاشتند و در حد توانايي خود و شان خانواده دختروخود او هداياي ديگري مانند انگشتريا پارچه ويا چيزهاي ديگر و مقداري شيريني نيز به آن ضميمه مي کردند و بدين ترتيب عملا دختر را براي پسرشان «نامزد» يا به گفته مابيرجندي ها «درنشاني» مي کردند. اين هديه يا «نشاني» حکم حلقه نامزدي امروز را داشت و چون نخستين هديه داماد به عروس- چنان که ياد شد- يک جفت کفش بود بردن«کفش» و منضمات آن را «کفش بران» مي گفتند که با تشريفات ومراسمي درحد توانايي و شان دو خانواده صورت مي گرفت و چند تن از زنان بزرگترو نزديک خانواده پسر کفشها و هداياي ديگر را از خانه دختر به خانه پسر مي بردند.دختري که پسري برايش «کفش» فرستاده بود «در کفش» آن پسر و رسما نامزد او بود. از اين موقع به بعد پسر اجازه داشت گاهي به خانه دختر برود و هر وقت مي رفت«دست خالي» نمي رفت و يا قبلا چيزي مانند قند چاي برنج روغن پارچه لباس ميوه و...به خانه دختر مي فرستاد و به اصطلاح«خدمت» مي کرد.
فاصله زماني بين نامزدي و عقد ممکن بود کوتاه يا بلند باشد و آن بستگي به آمادگي دو خانواده-به خصوص خانواده دختر- براي اجراي مراسم عقد داشت. گاهي هم ممکن بود خانواده دختر اجراي مراسم عقد را عمدا عقب بيندازند تا پسر را بيشتر بيازماند و رفتار اورا ببينند و در تصميم خود راسخ تر شوند و اگر احيانا پشيمان مي شدند بهانه اي مي گرفتند و«کفشها» و هداياي پسر (نشاني) را پس مي فرستادند که برخي اوقات منجر به پيدا شدن کدورت هاي بزرگ مي گشت
www.tebyan.net

www.aftab.ir

www.khorasanejonoobi.blogfa.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته