جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/08 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3705

محصولي:
يارانه واريزي به حساب شهروندان پس از تغيير قيمتها قابل برداشت است


شرايط و نحوه ثبت نام جديد عتبات عاليات اعلام شد

مدير عامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران :
طرح محدوديت تردد موتورسيکلت ها در محدوده طرح ترافيک نهايي شد


افزايش مرگهاي قلبي در ايران

وزير بهداشت :
دولت براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو و خدمات پزشکي يارانه اختصاص دهد


كوتاه و خواندني


 محصولي:
 يارانه واريزي به حساب شهروندان پس از تغيير قيمتها قابل برداشت است 

وزير رفاه و تامين اجتماعي گفت: از لحظه اصلاح قيمت ها، مبالغ واريز شده به حساب شهروندان قابل برداشت است.
به گزارش  مهر، صادق محصولي در حاشيه جلسه ديروز هيئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که آيا واريز مبالغ يارانه در آخر مهر را تاييد مي کنيد يا نه؟ افزود: اين مبالغ در مهر ماه واريز مي شود و هيچ تاکيدي روي اول و آخر مهر نشده است.
وي گفت: آنهايي که پس از تکميل برگه اطلاعات اقتصادي خانوار صاحب نوزاد جديدي شده اند نگران نباشند چرا که به صورت آنلاين اطلاعات وارد شبکه مي شود.
محصولي درباره کساني که بر اثر ازدواج يا طلاق تغييراتي در تعداد خانوارشان ايجاد شده است ، گفت: آنها مي توانند با مراجعه به مراکز ثبت احوال براي درج اطلاعات خود اقدام کنند.
همچنين مدير عامل سازمان هدفمندسازي يارانه ها گفت: بر اساس آماره به دست آمده، 14 درصد از مردم از دريافت يارانه انصراف دادند البته از اين تعداد اگر کسي متقاضي مجدد يارانه باشد، آذر ماه فرصت ثبت نام خواهد داشت.بهروز مرادي در گفت و گو با  فارس با اشاره به مراحل پاياني ثبت تغييرات طلاق و ازدواج در سامانه وزارت رفاه، اظهار داشت: با هماهنگي صورت گرفته با مرکز آمار و سازمان ثبت احوال اين تغييرات تا پايان هفته انجام خواهد شد.وي ادامه داد: با پايان ثبت نام ها، قانون هدفمند کردن يارانه ها وارد مرحله جديدي در خصوص واريز نقدي مي شود ضمن اينکه دولت تاکيد کرده است، در هر مرحله از کار به مردم اطلاع رساني دقيق شود.
مرادي از آمادگي همه دستگاه ها و وزارتخانه ها در اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها خبر داد و گفت: جلسات مختلفي جهت هماهنگي بين دستگاه ها انجام شده است و خوشبختانه در بهترين شرايط براي اجراي قانون هستيم. مدير عامل سازمان هدفمندسازي يارانه ها اضافه کرد: تا به امروز 17 ميليون و 150 هزار خانوار براي دريافت يارانه نقدي شماره حساب بانکي خود را ثبت کرده اند و با توجه به اعلام قبلي يارانه ها در مهرماه وارد حساب خانوارها مي شود.وي تاکيد کرد: بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته قرار شده است مبلغ يارانه ها تا قبل از واريز اعلام نشود ضمن اينکه در زمان مشخص، شخص رئيس جمهور مبلغ را اعلام خواهد کرد و از رسانه ها در خواست مي کنم به اين موضوع نپردازند.مرادي اظهار داشت: بعد از اتمام اين هفته، ديگر هيچ تغييري در سامانه وزارت رفاه صورت نمي گيرد و سامانه تا آذرماه هيچ تغييري را قبول نمي کند و چنانچه خانواده اي متقاضي يارانه باشد و حتي فرم اطلاعات اقتصادي پر نکرده است در آن زمان مي تواند اقدام کند.همچنين احمد قشمي در گفتگو با مهر با اعلام اين مطلب افزود: از ابتداي زمان طرح تصحيح اطلاعات خانوار در ثبت احوال تا آخرين مهلت قانوني آن در هفته گذشته، 300 هزار تهراني به مراکز ثبت احوال مراجعه کردند.طرح تکميل اطلاعات خانوارها هفته گذشته در ثبت احوال اجرا شد.مديرکل ثبت احوال استان تهران ادامه داد: عدم احراز هويت، ثبت ازدواج و طلاق، مواليد و فوتي ها از مواردي بود که طي اين طرح در اطلاعات برخي از خانوارها تصحيح شد.قشمي افزود: اين اطلاعات پس از دسته بندي در اختيار مرکز آمار ايران قرار مي گيرد تا شهروندان تهراني در طرح هدفمندي يارانه ها دچار مشکل نشوند.


  شرايط و نحوه ثبت نام جديد عتبات عاليات اعلام شد 

سازمان حج و زيارت نحوه ثبت نام و شرايط سفر به عتبات عاليات براي زائران و کاروانهاي کربلا و سوريه را اعلام کرد.
به گزارش  مهر، سازمان حج و زيارت برنامه زمان بندي گروههاي اعزامي (زائران) به عتبات عاليات را از تاريخ چهارم آذرماه تا 6 بهمن ماه سال جاري اعلام کرد.
بر اساس اين گزارش متقاضيان همانند دوره هاي قبلي، قبل از ثبت نام در گروهها، در سامانه پيش ثبت نام عتبات نام نويسي و کد رهگيري دريافت کنند.
شروع پيش ثبت نام از ساعت هشت صبح روز شنبه مورخ 17 مهرماه تا ساعت 24 روز شنبه 24 مهرماه است که در  روز بعد مشخصات ثبت شده متقاضيان با اطلاعات پايگاه ثبت احوال کشور مطابقت داده شده و افرادي که اطلاعات آنها مغايرت داشته باشد از سيستم حذف مي شوند.
روز دو شنبه 26 مهرماه قرعه کشي بين متقاضيان انجام و نتيجه آن روز سه شنبه 27 مهرماه بر روي سامانه پيش ثبت نام عتبات عاليات قرار مي گيرد.
سازمان حج و زيارت به تمامي زائران عتبات عاليات توصيه کرد: زائراني که در پيش ثبت نام دوره هاي قبل شرکت کرده و حائز اولويت تشرف اعلام نشده اند در اين دوره نيازي به طي مراحل پيش ثبت نام نداشته و اطلاعاتشان (براساس گروه بندي مربوطه) به دوره جديد انتقال يافته و در قرعه کشي شرکت داده مي شوند.
 اطلاعات افرادي که در دوره قبل حائز اولويت تشرف شناخته شده و به هر دليل در گروهها ثبت نام  نکرده اند از سامانه پيش ثبت نام حذف و درصورتي که اين دسته از افراد مايل به تشرف در اين دوره باشند لازم است مجددا نسبت به طي مراحل پيش ثبت نام اقدام کنند.
بر اساس اعلام سازمان حج و زيارت، افرادي که مبادرت به ثبت نام گروهي 35 نفره مي کنند در صورتي که تعدادي از آنها منصرف يا از آن گروه خارج شوند و عدد گروه کمتر از 25 نفر شود گروه مذکور حذف شده و در قرعه کشي بعدي شرکت داده نمي شوند و بايد براي ثبت نام عتبات به سامانه اينترنتي (ir.haj.atadat:http//) مراجعه کنند.


 مدير عامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران :
 طرح محدوديت تردد موتورسيکلت ها در محدوده طرح ترافيک نهايي شد 

مدير عامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران از نهايي شدن طرح محدوديت تردد موتورسيکلت ها در محدوده طرح ترافيک خبر داد.
حجت الله بهروز در گفت وگو با  فارس به نهايي شدن طرح ممنوعيت تردد موتورسيکلت ها در محدوده طرح ترافيک اشاره کرد و گفت: اين طرح بايد به تاييد تشکري هاشمي معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران برسد و سپس آن را به کميته کارشناسي شوراي عالي ترافيک ارسال کنيم.
وي درباره اجرايي شدن اين طرح در سال جاري، گفت: اين طرح امسال اجرايي نمي شود و احتمالا در سال آينده اين امر محقق مي شود.
وي در ادامه به طرح کنترل مکانيزه محدوده طرح ترافيک اشاره کرد و اظهار داشت: با اين اقدام محدوديت هايي براي تردد خودروها در محدوده طرح ترافيک ايجاد کرده  تا بتوانيم آلودگي هوا را کاهش دهيم.
بهروز با تاکيد بر اين موضوع که کم کردن آلاينده ها در مرکز شهر يکي از اولويت هاي شهرداري است ، گفت: بايد تدابيري صورت گيرد تا آلاينده ها کمتر شود.
وي با اشاره به ورود 250 هزار موتورسيکلت به محدوده طرح ترافيک، گفت: اين آمار براي سال گذشته است و بايد گفت که موتورسيکلت ها بدون قانون و ضابطه وارد محدوده طرح ترافي ک مي شوند.
بهروز تصريح کرد: در برخي از کشورها از مسير ويژه دوچرخه سواري استفاده مي شود، در اين مسيرها فقط دوچرخه و عابر پياده حرکت کرده و مردم تشويق مي شوند از اين وسايل نقليه استفاده کنند در نتيجه آلودگي هوا کمتر مي شود.
مدير عامل شرکت کنترل ترافيک شهر تهران در بخش ديگر سخنانش گفت: موضوع شناسايي موتورسيکلت ها هنوز قطعيت ندارد، چون پلاک موتورسيکلت ها استاندارد و يونيک نيست.
بهروز خاطرنشان کرد: به تازگي اقدام به تعويض پلاک موتورسيکلت ها شده و استانداردهايي در اين زمينه انجام شده است.


 افزايش مرگهاي قلبي در ايران 

سن ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي و بروز سکته در ايران رو به کاهش است. به طوري که تعداد مرگ و ميرهاي قلبي از 300 مورد به 378 مرگ در روز رسيده که نشان دهنده جوانتر شدن بيماران قلبي در کشور است.
به گزارش  مهر، آخرين آمار و بررسيهاي وزارت بهداشت نشان مي دهد که 3.39 درصد مرگهاي ناشي از بيماري در کشور مربوط به بيماريهاي قلبي و عروقي است که 5.19 درصد اين مرگ و ميرها به علت سکته قلبي رخ مي دهد.
دکتر ابوالقاسم رضواني، کارشناس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت به  مهر گفت: توزيع عوامل خطر در بروز بيماريهاي قلبي و عروقي در سنين 15 تا 64 سال در کشور که مربوط به سال 88 است نشان مي دهد که 1.16 درصد فشار خون بالا دارند، 9.43 درصد دچار اضافه وزن و چاقي هستند، 8.10 درصد مصرف دخانيات دارند و سطح فعاليت بدني 9.38 درصد اين افراد پايين است.اين متخصص طب فيزيکي و توانبخشي از افزايش استرس، زندگي شهري و عدم تحرک بدني به عنوان مهمترين عوامل ابتلا به بيماريهاي قلبي و عروقي نام برد و افزود: اين معضل تنها مربوط به ايران نيست بلکه يک مسئله جهاني است. به طوري که سالانه 1.17 ميليون مرگ ناشي از بيماريهاي قلبي و سکته مغزي در دنيا اتفاق مي افتد.
تنها در در 6 ماه اول امسال بيش از 12 هزار نفر در زاهدان به بخش قلب بيمارستان خاتم الانبيا» اين شهرستان مراجعه کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل بيش از 10 هزار نفر افزايش داشته است.
دکتر سيد پيمان طباطبايي، متخصص قلب و عروق با اشاره به اهميت عادات غذايي در ابتلا به بيماريهاي قلب و عروق گفت: استفاده از غذاهاي پرچرب و ادويه جات متعدد، اضافه کردن نمک به هنگام غذا خوردن، مصرف مداوم قند و شکر و شيريني از جمله عادات غذايي است که به مرور زمان موجب ابتلا فرد به بيماريهاي قلبي و عروقي مي شود.اين متخصص قلب و عروق از استعمال دخانيات، چاقي، ديابت و فشارخون به عنوان موارد مستعد کننده ابتلا به بيماريهاي قلبي نام برد و گفت: اندازه دور کمر بيشتر از 85 سانتيمتر در بانوان و بيشتر از 110 سانتيمتر در آقايان نشان مي دهد که فرد مستعد ابتلا به بيماريهاي قلبي است. بنابراين توصيه مي شود آقايان از سن 40 سالگي و بانوان از 50 سالگي هر 6 ماه يک بار براي اطمينان از سلامت قلب و عروق به پزشک مراجعه کنند.
وزير بهداشت هم با اشاره به وجود 11 هزار و 700 تخت براي بخشهاي قلب و عروق در بيمارستانهاي کشور در اين اين باره مي گويد تا سال 1393 مي بايست 30 درصد افزايش تخت در اين بخشها داشته باشيم که متاسفانه با افزايش شديد بيماريهاي قلبي و عروقي شايد نتوانيم به اين افزايش تخت دست پيدا کنيم.
آخرين آمار از ميزان مرگ و مير روزانه ناشي از بيماريهاي قلبي در کشور 300 مورد بود که هم اکنون به 378 مرگ رسيده که مي تواند زنگ خطر جدي براي تهديد سلامت مردم و افزايش هزينه هاي درماني در کشور باشد. کارشناس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت با اعلام اينکه 82 درصد مرگهاي قلبي در کشورهاي کم درآمد و متوسط رخ مي دهد، افزود: ورزش و فعاليت بدني مهمترين عامل در کاهش ساير عوامل بروز بيماريهاي قلبي و عروقي است که بايد مورد توجه قرار گيرد.


 وزير بهداشت :
 دولت براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو و خدمات پزشکي يارانه اختصاص دهد 

وزير بهداشت گفت: با توجه به افزايش قيمت حامل هاي انرژي در طرح هدفمندي يارانه ها به طور طبيعي شاهد افزايش قيمت دارو و خدمات پزشکي خواهيم بود به همين علت دولت بايد بخشي از يارانه ها را براي جلوگيري از افزايش اين قيمت ها به بخش سلامت اختصاص دهد.
مرضيه وحيد دستجردي در گفت و گو با  فارس، درباره تاثير هدفمندي يارانه ها بر خدمات سلامت، افزود:  با اجراي طرح هدفمندي يارانه ها ما در نظام سلامت با 2 مسئله مواجه هستيم يکي مسئله دارو و ديگري هزينه تمام شده خدمات بهداشتي و درماني در بيمارستان ها و مراکز بهداشتي و آموزشي وزارت بهداشت که بايد براي جلوگيري از افزايش قيمت آنها اقدام کنيم.
وي گفت: در مورد دارو مجلس مصوب کرده است که يارانه دارو تغيير نمي کند اما گر چه کارخانه هاي دارويي مانند گذشته از يارانه دارو برخوردار مي شوند اما با توجه به افزايش قيمت حامل هاي انرژي به طور طبيعي هزينه تمام شده دارو براي کارخانه هاي دارويي هم افزايش مي يابد، همچنين هزينه حمل و نقل دارو نيز تغيير مي کند.
وي افزود: با توجه به اين واقعيت بايد به طور طبيعي منتظر افزايش قيمت دارو در کشور باشيم، وزارت بهداشت اين موضوع را به شوراي هدفمندي يارانه ها اعلام کرده است و درخواست کرديم که بخشي از يارانه ها براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو به کارخانه هاي داروسازي منتقل شود.تا افزايش قيمت دارو نداشته باشيم.
وزير بهداشت تاکيد کرد: قيمت داروها مشخص است و نبايد افزايش قيمت داشته باشيم.وحيد دستجردي اضافه کرد: در مورد هزينه خدمات درماني و آموزشي هم با توجه به افزايش قيمت حامل هاي انرژي با همين مسئله مواجه هستيم و برآورد نياز به دريافت يارانه را براي جلوگيري از افزايش تعرفه هاي پزشکي و خدمات آموزشي به شوراي هدفمندي يارانه ها اعلام کرده ايم.وزير بهداشت گفت: نبايد اجازه دهيم تعرفه خدمات پزشکي افزايش يابد، البته به تمام مراکز تابعه وزارت بهداشت اعم از دانشگاه هاي علوم پزشکي، بيمارستان ها و مراکز آموزشي گفته ايم که حداکثر صرفه جويي را داشته باشند. مصرف حامل هاي انرژي را به حداقل برسانند و حداکثر بهره وري را داشته باشند.
وحيد دستجردي افزود: برآورد ما اين است که با وجود صرفه جويي ها شاهد، 15درصد افزايش هزينه به علت افزايش قيمت حامل هاي انرژي باشيم به همين علت به طور طبيعي شاهد افزايش منطقي قيمت تمام شده دارو و تعرفه هاي پزشکي خواهيم بود به همين دولت براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو و خدمات پزشکي بايد بخشي از يارانه هاي آزاد شده را به بخش سلامت اختصاص دهد.


 كوتاه و خواندني 

شهرداري تهران ديگر از اتوبوس گازسوز
استفاده نمي کند

معاون حمل و نقل ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه ديگر هيچ اتوبوس گازسوزي براي شهر تهران بکار نمي گيريم گفت: شهرداري تهران با توجه به روند افزايش آلودگيهاي زيست محيطي آمادگي جايگزيني اين اتوبوسها با اتوبوس برقي را دارد.
جعفر هاشمي تشکري در گفتگو با  مهر درباره مشکلات اتوبوسهاي گاز سوز گفت: کمبود جايگاههاي سوخت و پر هزينه بودن تعمير اين اتوبوسها و مسئله تست مخازن که بايد به صورت دقيق انجام شود از جمله مشکلات اتوبوسهاي گاز سوز است.
وي افزود: مخزن اتوبوسهاي گازسوز مانند بمب متحرک است و اگر اين مخازن ايمني لازم را نداشته باشند ممکن است هر لحظه حوادث جبران ناپذيري به بار آورد.
وي اظهار داشت: شبکه گاز براي اتوبوسراني با وجود معضلات اقتصادي که با آن در گريبان است يک شبکه پرهزينه و مستهلک شونده است و به نظر مي رسد با توجه به سهم کم اتوبوسها در آلودگي هوا بهتر است به سمت اتوبوسهاي ديزلي برويم.
تشکري هاشمي با اشاره به اينکه شهرداري تهران با توجه به روند افزايش آلودگيهاي زيست محيطي آمادگي جايگزيني اين اتوبوسها با اتوبوس برقي را دارد تصريح کرد: دولت نيز با اين خواسته ما موافقت کرده و قرار است از اين پس اتوبوسهاي ديزلي به تهران داده مي شود.

مدير عامل سازمان آتش نشاني تهران:
تهراني ها مطمئن باشند که شهري ايمن
خواهند داشت

هفت تن از آتش نشانان پايتخت در مراسم تجليل «روز آتش نشان» نشان شجاعت دريافت کردند.
به گزارش ايسنا، مراسم تجليل «روز آتش نشان»با حضور شهردار تهران در برج ميلاد برگزار شد که در اين مراسم از خانواده هاي شهداي آتش نشان و چند تن از آتش نشانان تقدير به عمل آمد.
همچنين محمد رضا حاجي بيگي، مدير عامل سازمان آتش نشاني تهران در حاشيه اين مراسم با اشاره به افزايش تجهيزات سازمان آتش نشاني تهران اظهار کرد: سازمان آتش نشاني تهران پس از پايان سال 1392 نيازي به خريد تجهيزات نخواهد داشت و تاکنون سازمان آتش نشاني بر اساس برنامه توسعه سازمان پيش رفته است.وي خاطر نشان کرد: مردم شهر تهران مطمئن باشند که شهري ايمن خواهند داشت.در اين مراسم به غلامحسين عزيزي نژاد - فرمانده ايستگاه پنج آتش نشاني، محمد رضا ميرايي - نجاتگر ايستگاه 76 آتش نشاني، رامين نايب پور- مسوول تيم هاي غواصي و امداد و نجات کوهستان، داوود سهرابي آتش نشان ايستگاه 65 آتش نشاني، حسين جديدالاسلامي - کاردان ايستگاه 21 آتش نشاني و عيسي پروري آتش نشان ايستگاه 140 آتش نشاني، مدال آتش نشان شجاع را دريافت کردند.

رييس پليس آگاهي نيروي انتظامي روز شنبه پاسخگوي مشکلات مردم است

مرکز اطلاع رساني فرماندهي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي اعلام کرد: همزمان با آغاز هفته نيروي انتظامي روز شنبه 10 مهرماه رييس پليس آگاهي ناجا پاسخگوي مسايل و مشکلات مردم است.به گزارش  ايرنا، سردار سيد'حسن بتولي'رييس پليس آگاهي ناجا و معاونين خود روز شنبه ساعت 9 صبح در مرکز نظارت همگاني پليس 197 واقع در خيابان شهيد بهشتي - مقابل سينما آزادي حضور پيدا مي کنند.براساس اين گزارش، شهروندان استان تهران مي توانند براي ملاقات حضوري و بيان مشکلات، انتقادات و پيشنهادات خود به اين مرکز مراجعه و ساير هموطنان نيز مي توانند از طريق شماره تلفن 021 - 8882777 تماس گرفته و نظرات و مسايل خود را با مسوولان پليس آگاهي نيروي انتظامي در ميان بگذارند.


مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران خبرداد:
امکان دريافت آخرين وضعيت آلودگي هواي پايتخت برروي تلفن همراه فراهم شد

مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران از امکان دريافت آخرين وضعيت آلودگي هواي پايتخت بر روي تلفن همراه خبر داد.
دکتر يوسف رشيدي در گفت وگو با ايسنا، افزود: از روز شنبه دهم مهرماه سال جاري سيستم دريافت آخرين وضعيت آلودگي هواي پايتخت به صورت خودکار براي جانبازان شيميايي راه اندازي مي شود که بر اين اساس تمامي جانبازان در فاز اول مي توانند آخرين وضعيت هواي تهران را بر روي تلفن همراه خود به صورت روزانه دريافت کنند.
وي افزود:  همچنين ساير شهروندان تهراني نيز مي توانند با ارسال يک پيامک بدون متن به شماره 30004248 از آخرين وضعيت آلودگي هواي تهران مطلع شوند.
مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به اينکه در فاز اول وضعيت کلي آلودگي هواي پايتخت اعمال مي شود تصريح کرد: در فاز بعدي امکان ارسال وضعيت آلودگي هوا به صورت منطقه اي نيز فراهم خواهد شد به شکلي که شهروندان با ارسال عدد منطقه شهرداري مورد نظر خود مي توانند از آخرين وضعيت آلودگي هوا در آن مطلع شوند.
وي خاطرنشان کرد: شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در تلاش است تا امکان اعلام پيش بيني وضعيت آلودگي هوا طي 24 ساعت آينده نيز بر روي تلفن همراه فراهم شود که در اين صورت شهروندان مي توانند وضعيت آلودگي هواي روز آينده را نيز چه به صورت کلي و چه منطقه اي بر روي تلفن هاي همراه خود دريافت کنند.
مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران گفت: عدم آگاهي شهروندان از آخرين وضعيت آلودگي هوا ، آنان را با بحران مواجه خواهد کرد.
وي افزود: با توجه به حجم آلاينده هاي منتشره در هواي تهران و موقعيت جغرافيايي اين کلانشهر، در صورت عدم آگاهي از آخرين وضعيت آلودگي هوا جمع کثيري از مردم پايتخت دچار مشکلات حاد جسمي خواهند شد.
مدير عامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در ادامه ضمن تاکيد بر اهميت افزايش تعداد ايستگاههاي سنجش آلودگي هوا به ايسنا گفت: مهمترين وظيفه ذاتي شرکت کنترل کيفيت هوا، اندازه گيري مستمر ميزان آلودگي هوا طي 24 ساعت شبانه روز است تا با آگاهي دقيق از روند تغيير غلظت آلاينده ها و اعلام به موقع افزايش آنها، از بروز مشکلات جدي براي شهروندان جلوگيري کند.
وي با اشاره به استقرار 5 ايستگاه جديد سنجش  آلودگي هوا در شهر تهران تا پايان سال 89 گفت: با افزايش ايستگاه هاي جديد تا پايان سال تعداد ايستگاه هاي فعال سنجش آلودگي هواي اين شرکت در شهر تهران به 25 ايستگاه خواهد رسيد که در مقايسه با سال 84 که تعداد ايستگاه ها 4 عدد بوده است، رشد قابل توجهي داشته ايم.
رشيدي با اشاره به اين نکته که با بازگشايي مدارس، تردد خودروها در سطح شهر تهران افزايش يافته است گفت: ازدياد تردد وسايل نقليه اعم از عمومي و شخصي، ميزان انتشار آلاينده ها در هواي شهر تهران را افزايش مي دهد و در صورت پايداري جوي و سکون هوا، احتمال افزايش غلظت آلاينده هاي مضر و خطرناک بالا ميرود.
وي بهترين راهکار در اين مقطع را استفاده هرچه بيشتر مردم از وسايل حمل و نقل عمومي عنوان کرد و افزود: با توجه به اينکه تعداد مسافري که يک وسيله حمل و نقل عمومي همچون اتوبوس در مقايسه با يک خودروي شخصي جابجا مي کند چندين برابر است، استفاده از وسايل نقليه عمومي ميزان انتشار آلاينده ها در هواي تنفسي شهروندان،  را کاهش مي دهد و در نهايت منفعت حاصل از اين کاهش آلودگي مستقيما نصيب شهروندان مي شود.

معاون اجتماعي پليس راهور ناجا:
50 درصد کشته هاي تصادفات شهري عابران
پياده هستند

معاون اجتماعي و فرهنگ ترافيک پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي اعلام کرد:50 درصد کشته هاي تصادفات شهري را عابران پياده تشکيل مي دهند.
به گزارش ايسنا، سرهنگ محمد کريم خسروي با اشاره به برنامه هاي پليس راهنمايي و رانندگي در هفته ناجا افزود: برنامه هاي هفته ناجا از 10 مهر تا 16 مهر ادامه دارد و محور اصلي کار بر اساس اقدامات رسانه اي و فرهنگي و تخصصي است.
وي افزود: در روز 10 مهر همايش راهوران محله در مراکز استان هاي کشور برگزار مي شود و 10 هزار راهور محله که متشکل ازدهياران سراسر کشور است در اين همايش شرکت مي کنند. همچنين مسابقه موتورسواري در مجموع ورزشي آزادي برگزار خواهد شد.سرهنگ خسروي با اشاره به اين که در روز شنبه همچنين مسابقه راديويي روز بي حادثه با همکاري راديو فرهنگ برگزار مي شود. محوريت اين برنامه عابران پياده است، افزود: 50 درصد کشته هاي تصادفات درون شهري را عابران پياده تشکيل مي دهند.معاون اجتماعي پليس راهور اعلام کرد: در روز دوم هفته ناجا همايش همياران پليس در تهران و مراکز استان ها برگزار مي شود.سرهنگ خسروي گفت: همايش همياران پليس در تهران در مجموعه 12 هزار نفري ورزشگاه آزادي برگزار خواهد شد و در روز يکشنبه 11 مهر زنگ انضباط اجتماعي در مدارس کشور نواخته خواهد شد.
وي تصريح کرد: روز سه شنبه نيز از نمونه هاي ترافيکي در تهران و استان ها ي کشور تقدير به عمل خواهد آمد.سرهنگ خسروي خاطرنشان کرد: روز چهارشنبه نيز همايش بزرگ فرهنگياران ترافيک در تهران و مراکز استان ها برگزار مي شود و مراسم فرهنگياران در تهران در برج ميلاد برگزار خواهد شد.30 هزار معلم در سراسر کشور در همايش فرهنگياران ترافيک شرکت مي کنند.وي تصريح کرد: روز پنجشنبه نيز پارک آموزش ترافيکي و نمايشگاه جانبي تخصصي مورد بازديد قرار خواهد گرفت. اين برنامه در طول هفته ناجا برقرار است. روز 17 مهر مانور شهري موتورسيکلت سواران در مراکز استان هاي کشور برگزار خواهد شد و موتورسيکلت سواران با وضعيت مرتب و موتورسيکلت سالم به همراه کلاه ايمني در يک مانور بزرگ شرکت خواهند کرد و در پايان به قيد قرعه هدايايي به شرکت کنند گان اهدا خواهد شد.معاون اجتماعي پليس راهور ناجا خاطرنشان کرد: روز يکشنبه 18 مهر همايش بزرگ همياران پليس در تهران با حضور يک مهمان ويژه برگزار خواهد شد و 6 هزار دانش آموز تهران در اين همايش شرکت خواهد کرد.سرهنگ خسروي از طراحي سايت همياران پليس خبر داد و افزود: سايت فرهنگياران و راهوران محله نيز طراحي خواهد شد.

معاون بهداشتي وزير بهداشت:
5.98 درصد مردم ايران به آب سالم آشاميدني دسترسي دارند

 معاون بهداشتي وزير بهداشت گفت: يکي از شاخصهاي توسعه هزاره، دسترسي مردم کشورها به آب آشاميدني سالم است که از اين نظر 5.98 درصد مردم ايران به آب سالم آشاميدني دسترسي دارند.به گزارش  فارس، عليرضا مصداقي نيا اهداف هزاره سوم، موارد مختلفي را شامل مي شود که يکي از مهمترين آنها کاهش مرگ و مير مادران باردار هنگام زايمان است.وي ادامه داد: ايران سالانه 9 درصد مرگ و مير مادران را کاهش داده و از سال1990 تا 2008 حدود80 درصد از مرگ و مير مادران در کشور کم شده و از نظر رشد بهبود اين شاخص در منطقه رتبه اول را داريم.در کل جهان سالانه3.2 درصد کاهش مرگ و مير مادران داشته ايم و جمعا در دنيا از زمان شروع برنامه هزاره سوم مرگ و مير مادران 34 درصد کاهش داشته است اين ميزان در غرب آسيا سالانه 5.5 درصد و مجموعا63  درصد کاهش پيدا کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته