جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/08 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3705


يکه تازي طلا و ارز

کارشناس مسکن:
کنترل قيمت ها با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها سخت مي شود


كوتاه از اقتصاد


مسکوکات و ارز


 يکه تازي طلا و ارز 

به دنبال کاهش ارزش دلار و تصميم فدرال رزرو آمريکا براي اجراي بسته هاي محرک مالي بيشتر براي نجات اقتصاد اين کشور قيمت جهاني طلا بار ديگر افزايش يافت و رکورد خود را که پيش از اين 1300 دلار در هر اونس بود به 1313 رساند. 
اما بازار سکه و طلا و ارز در داخل حال و هواي ديگري دارد. 
قصه از اين جا آغاز شد که سازمان امورمالياتي براي اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده عزم خود را جزم کرد اما طلافروشان و صرافان که معترض به نحوه اجراي اين قانون بودند با آن مخالفت کردند. هرچند عنوان مي شود که توافقاتي درباره ماليات بر ارزش افزوده طلافروشان صورت گرفته اما بازار حکايتي ديگر دارد.
خبرگزاري فارس گزارش داد، اعتراض برخي طلا فروشان براي قانون ماليات برارزش افزوده و به دنبال آن تعطيلي بخشي از بازار طي روزهاي اخير فضايي را براي جولان دلالان ارز و سکه در بازارهاي غيررسمي بوجود آورده است. اين فضا درحالي ادامه دارد که هيچ يک از مقامات رسمي از جمله بانک مرکزي تا کنون به صورت جدي براي ساماندهي وضعيت بازار وارد عمل نشده اند. 
کمياب و ناياب شدن سکه و دلار و از طرف ديگر ارائه نرخ هاي غيرقابل قبول و کاذب براي اين اقلام توسط دلال هاي ميادين اصلي شهر از جمله نشانه هاي رشد حبابي طلا و دلار در بازارهاي داخلي است. 
اين درحالي  است که بانک مرکزي همچنان به سکوت خود ادامه مي دهد و هيچ يک از مقامات مربوط به اين مهم در اين بانک ظاهرا قصد پاسخگويي به رسانه ها و آرام کردن فضاي بازار را ندارند. 
با مراجعه به صرافي هاي ميدان فردوسي اين مسئله رنگ و بوي ديگري به خود پيدا مي کند; چراکه اين روزها روزهاي ماهيگيري برخي از صرافان و دلالان دلار از آب گل آلود بازار است و کم لطفي نيست اگر بگوييم صرافان و دلالان براي عرضه دلار و سکه بازار سياهي را ه انداختند. 
در شرايطي که مراجع رسمي براي کنترل بازار وارد عمل نمي شوند، نبود نرخ انواع ارز و سکه در تابلوهايي که پيش از اين هر لحظه و ساعت نرخي متفاوت از انواع قطعات سکه و ارز به نمايش مي گذاشتند اين روزها نه تنها سوال برانگيز نيست بلکه به نظر مي رسد به تدريج بايد به عادت تبديل شود. 
حوالي ظهر و در حقيقت اين ساعات براي صرافان در تمام ايام سال،  "ساعت پيک کار "  تلقي مي شده و امکان نداشت که مشتري در اين ساعت به صرافي مراجعه کند و با تابلوي "بسته است "  مواجه شود. اما روز گذشته در حوالي ميدان فردوسي به دفعات "تابلوي بسته است"  به چشم مي خورد درحالي که فروشندگان در داخل مغازه حضور داشتند. 
خبرنگار فارس براي کسب اطلاعات بيشتر از بازار به سراغ صرافان رفت تا از اوضاع انواع ارز و سکه در اين شرايط نابه سامان با خبر شود. صرافان از نبود دلار و سکه در مغازه هاي خود مي گويند و ادامه مي دهند: هيچ نرخي براي دلار و سکه به منظور فروش نداريم و فقط ترجيح مي دهيم از مردم سکه خريداري کنيم. 
اين افراد هر يک با بياني متفاوت تاکيد مي کنند:  اطميناني براي خريد و فروش ارز و سکه در بازار وجود ندارد و به همين دليل است که برخي از مغازه ها تعطيل هستند.  از طرفي يکي از جملاتي که وجه اشتراک تمام صرافان ميدان فردوسي است، نبود سکه و دلار در بازار (مغازه هايشان) مي باشد. 
اما در اين بين دلالان نيز بيکار نيستند و با پرسه زدن در حوالي ميدان و خيابان هاي اطرف با دلارهاي در دست خود و قيمت هاي نجومي آنها براي مردمي که خواهان خريد دلار هستند مانوري مي دهند. 
دلار 1150 تومان; دلار 1178 تومان; دلار 1200 تومان ; دلار 1220 تومان; دلار 1250 تومان. اين ها نرخ هايي هستند که در صرافي ها و توسط دلالان به خريداران دلار اعلام مي شود. 
اين گزارش حاکي است، هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد با بهاي 355 هزار تومان، تمام سکه بهار آزادي طرح قديم 368 هزار تومان، نيم سکه بهار آزادي 170 هزارتومان و ربع سکه 86 هزار تومان در بازارهاي غير رسمي به فروش رسيد. البته به علت وضعيت نامناسبي که در بازار حاکم شده بعضي از مغازه ها قيمت هاي بسيار غير منطقي براي سکه ارائه مي دهند. به طور مثال عجيب نيست اگر با مغازه اي مواجه شويم که سکه طرح قديم را با قيمت 400 هزار تومان عرضه مي کند. 
رييس کل بانک مرکزي از آغاز عرضه بدون محدوديت ارز و سکه طلا به بازار خبر داد و اعلام کرد اين کار تا بازگشت قيمت ها به روند عادي ادامه خواهد شد. 
محمود بهمني در خصوص افزايش کاذب قيمت ها در بازار سکه و ارز، گفت: بخشي از افزايش قيمت ها در اين بازارها ناشي از افزايش قيمتها در بازارهاي جهاني است.
رييس کل بانک مرکزي اظهار داشت: فرضا اگر نسبت برابري دلار و يورو نسبت به ساير ارزها بالا يا پايين مي رود يا قيمت طلا از نظر جهاني مقداري افزايش مي يابد، امري طبيعي است. بهمني با بيان اينکه ما نيز تابع افزايش قيمت هاي جهاني هستيم، افزود: اما بعضا اطلاعاتي مبني بر اينکه قيمت ها بيش از قيمت در بازار جهاني است، به بانک مرکزي ارسال شد.
وي ادامه داد: به همين دليل بانک مرکزي به هر ميزان که نياز بازار ارز و سکه باشد، سکه و ارز وارد بازار کرده است و اين روند تا اطلاع ثانوي ادامه خواهد داشت.
بهمني با تاکيد بر اينکه درباره ارز نيز هيچ اتفاق خاصي رخ نداده است که طي يک، دو يا سه روز قيمت ها به اين نحوه (افزايش قيمت دلار به 1220 تومان و يورو به 1600 تومان) تغيير کند، افزود: به اين دليل بانک مرکزي به همکاران خود در اين بخش ها اعلام کرده است که هر ميزان نياز صرافي ها به ارز از هر نوع را پاسخگو باشند و ارز در اختيار آنها قرار دهند تا آنها هم به مردمي که نياز دارند، ارائه کنند.
رييس کل بانک مرکزي  گفت: البته ممکن است برخي از افراد قصد داشته باشند که ارز خريداري شده را در ساير بخش ها مورد استفاده قرار دهند که اين امر باعث افزايش قيمت ها مي شود. وي در پاسخ اين مطلب که قيمت دلار در بازار رقمي بيش از 1220 تومان فروخته مي شود؟ اظهارداشت: بانک مرکزي دلار را با قيمت بسيار پايين در اختيار مردم قرار مي دهد. محمد کشتي آراي به فارس گفت: ما اطلاعيه داده بوديم تا جلسه اي با نمايندگان مجلس داشته باشيم که در حال حاضر اين جلسه برگزار شده و نتايج مثبتي داشته است. 
وي افزود: در جلسه اي که با آقايان فتحي پور و مرعشي داشتيم مسايل قانوني را توضيح داديم و قرار شد تا در هفته آينده کارشناسان ما در کميسيون اقتصادي حضور يابند و مساله را به طور کامل تشريح کنند. 
رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهر گفت: شهرستان ها منتظر بودند تا ببيند نتايج جلسه ما چه مي شود که نتيجه مثبت بوده و به نفع صنف است لذا از تمام بازارهاي طلا و جواهر کشور مي خواهيم که بازار را باز کنند. 
کشتي آراي در واکنش به اين سوال که منظور شما از نتيجه مثبت چيست و آيا قانون اجرا مي شود اظهار داشت: قانون اجرا مي شود و پيشنهاد ما به صنف طلا و جواهر اين است تا از مسير قانوني درخواست هاي خود را مطرح کنند. 
وي در پاسخ به اين سوال که گفته مي شود دست هاي پنهاني در کار است و بازار طلا و جواهر را هدايت مي کند، اظهار داشت: ما در جريان نيستيم و اگر مي دانستيم مطمئنا با آن مقابله مي کرديم. 
در اين ميان معاون اول رييس جمهوري از عرضه بدون محدوديت طلا و ارز از امرو توسط بانک مرکزي براي مديريت قيمت ارز و طلا در بازار داخلي خبر داد. 
به گزارش مهر، محمد رضا رحيمي در حاشيه جلسه هيات دولت با اشاره به افزايش قيمت طلا و ارز گفت: از امروز خريداران مي توانند به هر ميزان که مي خواهند طلا و ارز از بانک مرکزي خريداري کنند.
به گزارش مهر،  روز گذشته قيمت هر قطعه سکه تمام طرح قديم بين 353 تا 350 هزار تومان خريداري مي شود. همچنين صرافي ها در تابلوها قيمت خريد انواع سکه را درج نکرده اند، ضمن اينکه برخي از صرافي ها اظهار مي کنند که در روز جاري سکه تمام بهار آزادي موجود نيست.
سکه تمام بهار آزادي طرح قديم 333 تا 340 هزار تومان خريداري و 370 هزار تومان فروخته مي شود. قيمت نيم سکه در بازار تهران بين 165 تا 167 هزار تومان توسط صرافي ها خريداري و 175 هزار تومان فروخته مي شود. ربع سکه نيز بين 83 تا 84 هزار تومان خريداري و 90 هزار تومان توسط صرافي هاي ميدان فردوسي به فروش مي رسد. 


 کارشناس مسکن:
 کنترل قيمت ها با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها سخت مي شود 

يک کارشناس مسکن با بيان اينکه از راه هاي کاهش قيمت مسکن، ارزان شدن توليد است،  خاطرنشان کرد: زمين نقش بسياري در بالا بودن قيمت مسکن دارد و بخش زيادي از سرمايه توليد مسکن را مي بلعد اين در حالي است که در بسياري از کشورها زمين ارزشي ندارد و به صورت اوقافي با اجاره هاي دراز مدت و بسيار ناچيز به سازندگان ارائه مي شود. 
تورج دانشور در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه در ايران و به ويژه در شهر تهران زمين بسيار گران است، اظهار کرد: اگر توليد زياد مي شد و مردم اقدام به خريد نمي کردند قيمت ها کاهش مي يافت. 
اين کارشناس مسکن با تاکيد بر اينکه در سبد توليد مسکن در ايران، زمين عامل عمده گراني است،  تصريح کرد:  اگر سهم قيمت زمين را سبد توليد مسکن حذف کنيم هزينه ساخت باقي مي ماند. 
دانشور با اشاره به اينکه حذف قيمت زمين در طرح مسکن مهر مي تواند مقدمه اي براي حذف قيمت زمين در کليه ساخت و سازها باشد، اضافه کرد:  انجام چنين کاري در طرح مسکن مهر بسيار مناسب بود و اگر صندوق هايي ايجاد شود که بازپرداخت اقساط در جهت پرداخت تسهيلات به جوانان ديگر مورد استفاده قرار بگيرد در نهايت اين چرخه منجر به ايجاد خانه هاي اجاره اي ارزان قيمت براي مردم مي شود. 
وي دليل ديگر اين امر را بالا بودن بهره بانکي تسهيلات مسکن در کشور اعلام و اضافه کرد: در کشورهاي اروپاي مرکزي بهره بانکي بخش مسکن حدود سه الي پنج درصد است. 
دانشور با بيان اين که يکي از بازدارنده هاي جدي ازدواج، بالا بودن قيمت مسکن و اجاره بها است، تصريح کرد: بايد توجه کرد که علاوه بر عوامل ذکر شده عوامل مختلف اجتماعي اقتصادي و فرهنگي در بالا بودن قيمت مسکن نقش دارند. 
وي ادامه داد:  در برخي کشورها مانند انگلستان شهردار ي ها واحدهاي مسکوني در اختيار دارند که آنها را براي اجاره به جوانان عرضه مي کنند اما اگر در کشور ما چنين امکاني ايجاد شود به دليل فرهنگ حاکم چندان مورد استقبال قرار نمي گيرد. 
دانشور با بيان اين که مستاجر بودن براي جوانان ايرادي ندارد، گفت: جوانان مي توانند در ابتداي زندگي مشترک به جاي تهيه مسکن کارهاي توليدي انجام دهند.
اين کارشناس مسکن درباره تحويل برخي واحدهاي مسکوني طرح مسکن مهر به متقاضيان و تاثير آن در بخش مسکن، اظهار کرد: مشکل مسکن در کوتاه مدت حل نمي شود و به سياست هايي که براساس برنامه هاي کلان کشور تدوين شده باشد، نياز دارد اما تحويل اين تعداد واحد مسکوني طرح مسکن مهر مانند آرام بخش بوده و قطره اي از دريا است چراکه نيازهاي ما ميليوني است. 
وي ادامه داد: تحويل 10 هزار واحد مسکوني مسکن مهر در برابر انباشت نيازهايي که از گذشته به ما رسيده است در کوتاه مدت موثر نخواهد بود. 
اين کارشناس مسکن ابراز عقيده کرد: اگر قانون هدفمند کردن يارانه ها اجرا شود و يارانه هاي نقدي به سرمايه در گردش جامعه افزوده شود در جامعه اي که توليد حداقل است، براي مدتي مشکل ايجاد مي شود چراکه نقدينگي در دست مردم زياد مي شود و در نتيجه مجددا با گراني و تورم روبرو مي شويم. 
دانشور اظهار کرد: با اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، قيمت ها قابل کنترل نيست چرا که بازار قيمت ها را تعيين مي کند. 


 كوتاه از اقتصاد 

وزير اقتصاد:
هدفمندکردن يارانه ها يک انتخاب نيست بلکه اضطرار است 

وزير امور اقتصاد و دارايي گفت: هدفمند کردن يارانه ها در اوضاع کنوني يک انتخاب نيست بلکه يک اضطرار است. 
حسيني در جمع ائمه جمعه سراسر کشور افزود: هر قدر هدفمند کردن يارانه ها به تعويق بيفتد اوضاع بحراني تري پديد خواهد آمد.
وي گفت: بر اساس آمارهاي معتبر بين المللي ايران روز به روز در حال تبديل شدن از يک صادر کننده انرژي به يک وارد کننده انرژي در دنياست. 
وزير اقتصاد اظهار داشت: با ادامه روند کنوني مصرف فزاينده سوخت و انرژي در کشور از نيمه دوم سال 1390 بايد در ازاي هر ميزان که نفت صادر مي کنيم گاز طبيعي به کشور وارد کنيم. 
حسيني گفت: هم اکنون در کشور ما هر يک بشکه نفت خام 220 هزار تومان بهره وري ايجاد مي کند در حالي که در کشورهاي پيشرفته در ازاي هر بشکه نفت خام معادل 650 هزار تومان بهره وري ايجاد مي شود.
وي با بيان اينکه شيوه پرداخت يارانه ها غلط است، افزود: در شيوه کنوني يارانه ها را به صورت تخفيف قيمتي پرداخت مي کنيم بنابر اين هر کسي که بيشتر مصرف کند بيشتر از يارانه ها بهره مند مي شود و هرکسي که امکانات و ثروت بيشتري دارد سهم بيشتري از يارانه ها را به خود اختصاص مي دهد. 
وزير اقتصاد تصريح کرد : هم اکنون 20 درصد افرادي که بيشترين درآمد را در جامعه دارند، 50 درصد يارانه هاي بنزين را مصرف مي کنند و در مقابل 20 درصد از افراد کم درآمد جامعه فقط از 4 درصد يارانه بنزين بهره مند هستند آيا اين عدالت است؟ 
حسيني گفت: اگر 15 سال پيش هدفمند کردن يارانه ها را آغاز کرده بوديم شرايط اقتصادي کشور امروز بسيار متفاوت بود.

آغاز مجدد عمليات اجرايي آزاد راه تهران - شمال توسط سرمايه گذاران چيني

عضو کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي از آغاز مجدد عمليات اجرايي آزاد راه تهران - شمال توسط سرمايه گذاران چيني خبر داد. علي اکبر اوليا در گفت و گو با موج، با اشاره به توقف روند اجرايي آزاد راه تهران - شمال از سوي سرمايه گذاران چيني اعلام کرد: با اعلام مواضع تحريم، روند اجرايي آزاد راه تهران شمال به مدت چند ماه از سوي اين سرمايه گذاران متوقف شد. وي ميزان فاينانس صورت گرفته را 430 ميليون دلار اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: عليرغم ميزان فاينانس صورت گرفته تا کنون روند اجرايي پروژه با کندي صورت گرفته است. مخبر کميسيون عمران پروژه آزاد راه تهران - شمال را در کشور شامل چهار قسمت عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: ميزان اعتبار تخصيصي براي دو قسمت بعدي پروژه هم اکنون يک هزار و 700 ميليارد تومان پيش بيني شده است. به گفته عضو کميسيون عمران مجلس، پيش بيني اتمام پروژه در آذر ماه سال 1375 حدود هفت سال برآورد شدکه امروز به سال 1390 تغيير يافته است. براساس اظهارات مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي يکي از ويژگي هاي طرح احداث اين آزاد راه اين است که هزينه اجراي آن را دولت نمي پردازد. 

پرداخت الکترونيکي بهاي سوخت بصورت آفلاين راه اندازي شد 

پرداخت الکترونيکي آفلاين بهاي سوخت با حضور  رييس کل بانک مرکزي و مديرعامل بانک ملت در جايگاه سوخت شريعتي تهران راه اندازي شد. به گزارش ايرنا، برهمين اساس 18 ميليون کارت سوخت براي انواع خودروها صادر شده و حدود 60 ميليون ليتر سوخت (بنزين) بصورت روزانه از طريق کارت هاي سوخت در سراسر کشور توزيع مي شود. تعداد مبادلات براي پرداخت بهاي سوخت (بنزين) بين 2 تا 3/5 ميليون تراکنش در روز است. با توجه به اينکه حدود 20 ميليون ليتر از 60 ميليون ليتر سوخت توزيع شده بصورت فروش آزاد چهار هزار ريالي است بنابراين گردش روزانه مالي کارت هاي داراي سهميه حدود 40 ميليارد ريال و گردش روزانه مالي فروش آزاد حدود 80 ميليارد ريال است که در مجموع به 120 ميليارد ريال بالغ مي شود. 

رتبه نخست بانک تجارت در بانکداري اينترنتي 
   
به انتخاب هيات داوران چهارمين کنفرانس سراسري بانکداري الکترونيک ، بانک تجارت به عنوان بانک برتر کشور در بخش بانکداري اينترنتي برگزيده شد.
به گزارش روابط عمومي بانک تجارت در اين همايش که طي روزهاي چهارم و پنجم مهرماه در محل هتل المپيک تهران برگزار شد بانک تجارت به دليل استفاده از استانداردترين و پيشرفته ترين محصول اينترنت بانک، بانک برتر کشور در حوزه بانکداري اينترنتي شناخته شد. طراحي جديد پايگاه اينترنتي بانک تجارت به منظور سهولت دسترسي به صفحات و اطلاعات با استفاده از آخرين تکنيک هاي برنامه نويسي صفحات وب صورت گرفته و به گونه اي است که کاربران بتوانند به سادگي ازخدمات بانکداري اينترنتي استفاده کرده و به اطلاعات بانکي مورد نياز از جمله سامانه ساتنا، اطلاعات مربوط به انواع خدمات و تسهيلات، سامانه محاسبه نرخ سود سپرده ها، اطلاعات مربوط به شعب و ... دسترسي يابند. از ديگر امکانات سايت اينترنتي بانک تجارت مي توان به اطلاع رساني به روز و کامل درباره نرخ انواع ارزهاي معتبر بين المللي و مسکوکات طلا اشاره کرد. همچنين اين امکان براي بازديدکنندگان  ir.tejaratdank  ايجاد شده که از طريق پادکست "صداي تجارت" بصورت روزانه از گزيده مهمترين اخبار بانکي و اقتصادي کشور آگاه شوند.

تراکنش مالي 41 هزار ميليارد ريالي خودپردازهاي بانک ملي    
  
خودپردازهاي بانک ملي ايران در مردادماه امسال نزديک به 41 هزار ميليارد ريال تراکنش مالي داشتند.  روند افزايش خدمات غيرحضوري در اين بانک طي سال هاي اخير همواره رو به رشد بوده است به طوري که در سال جاري خدمات متعددي منطبق با نياز مشتران توسط اين بانک معرفي شده و اين موضوع گرايش بيشتر مشتريان به استفاه از خدمات غيرحضوري بانک ملي ايران را در برداشته است. بر اين اساس اين بانک با دارا بودن 3600 خودپرداز، 151 هزار و 758 پايانه فروش، 12 هزار پايانه شعب و همچنين 55 پايگاه شبانه روزي خودپرداز و 35 دستگاه خود دريافت توانسته بالاترين تعداد و مبلغ تراکنش شبکه شتاب را به خود اختصاص دهد. انجام بالغ بر 58 ميليون و 269 هزار تراکنش از طريق دستگاه هاي خودپرداز بانک ملي ايران در مردادماه 89 بيانگر موفقيت اين بانک در جلب رضايت مشتريان و همچنين گسترش فرهنگ استفاده از خدمات غيرحضوري بانکي در جامعه مي باشد. بر همين اساس عضويت 601 هزار کاربر موبايل بانکينگ و 100 هزار کاربر اينترنت در اين بانک، نياز روزافزون مشتريان و استقبال آنها از خدمات بانکي غيرحضوري را نشان مي دهد. در حال حاضر مشتريان بانک ملي ايران که عضوسيستم بانکداري اينترنتي اين بانک هستند، ضمن داشتن امکان انتقال وجه اينترنتي به حساب ساير بانک ها از طريق سامانه ساتنا، مي توانند از امکاناتي نظير دريافت صورتحساب لحظه اي، پرداخت قبوض، تاييد الکترونيکي چک هاي صادره به صورت لحظه اي، دستور پرداخت دوره اي و... بهره مند شوند. 

پيش بيني وزير کار از نرخ بيکاري تابستان
  
وزير کار و امور اجتماعي با پيش بيني اينکه نرخ بيکاري در تابستان سال جاري کاهش خواهد يافت، اعلام کرد بسته حمايت از کارآفريني به زودي در شوراي عالي اشتغال مصوب مي شود. 
به گزارش مهر، عبدالرضا شيخ الاسلامي در پاسخ به سوال مهر درباره نرخ بيکاري تابستان سال جاري گفت: هنوز اين نرخ از سوي مرکز آمار ايران اعلام نشده است ولي پيش بيني مي کنم نرخ بيکاري نسبت به بهار سال جاري کاهش يابد. وزير کار و امور اجتماعي در خصوص اجراي هدفمندي يارانه ها و تاثير آن بر بازار کار نيز با بيان اينکه ممکن است با اجراي طرح هدفمندي بخشي از بازار دچار نوسان شود، گفت: مسئولان و دولت مراقبت خواهند کرد تا در اين زمينه عدم تعادل به وجود نيايد به نحوي که ممکن است برخي سودجويان بخواهند کالايي را احتکار و يا قيمت آن را افزايش دهند در اين رابطه دولت با استفاده از مکانيزم هاي خود وارد عمل خواهد شد. شيخ الاسلامي در خصوص شرکت هاي پيمانکاري تامين نيروي انساني نيز اعلام مجدد نظر دولت مبني بر حذف اين شرکت ها، گفت: از نظر ما اقدامات آنها مردود است و بايد برچيده شوند.

ضوابط جديد قيمت گذاري کالاهاي وارداتي اعلام شد 

يک مقام مسئول در وزارت بازرگاني جزئيات ضوابط جديد قيمت گذاري کالاهاي وارداتي ابلاغي وزير بازرگاني را اعلام کرد. 
مديرکل دفتر بررسي و تعيين قيمت سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در گفت و گو با مهر با تاييد خبر ابلاغ ضوابط جديد قيمت گذاري کالاهاي وارداتي، گفت: پيرو اصلاح ضوابط قيمت گذاري کالاهاي توليدي و از آنجايي که آخرين ضوابط قيمت گذاري کالاهاي وارداتي نيز مربوط به سال 82 بود، بر اين اساس ضوابط قيمت گذاري کالاهاي وارداتي اصلاح و براي اجرا از سوي وزير بازرگاني ابلاغ شد. داود موسوي افزود: با عنايت به ضرورت اصلاح و به روزآوري ضوابط و به وجود آمدن تغييرات در تعرفه هاي مربوط به هزينه هايي از قبيل حق يوزانس، حق ثبت سفارش و هزينه تخليه و بارگيري، دفتر بررسي و تعيين قيمت سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان علاوه بر اخذ نظرات از انجمن ها، تشکلها و دستگاه هاي ذيربط و نيز برگزاري جلسات کارشناسي، ضوابط جديد را تدوين و براي تصويب در جلسات هيئت تعيين و تثبيت قيمت ها، ارايه کرد. موسوي گفت: جلسات هيات تعيين و تثبيت قيمت ها، با حضور نمايندگان وزراي صنايع و معادن، جهادکشاورزي، امور اقتصادي و دارايي، تعاون، کار و امور اجتماعي و نمايندگان روساي کل بانک مرکزي و اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و نيز معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور تشکيل مي شود. وي ادامه داد: اين ضوابط پس از برگزاري چندين جلسه کارشناسي، در هيئت مذکور نهايي و براي اجرا از سوي وزير بازرگاني به عنوان رييس مجمع سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان در تاريخ 30 شهريورماه 89 ابلاغ شد.


 مسکوکات و ارز  

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                               35550 تومان

سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                 385000 تومان

        سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                      355000   تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                             180000  تومان
 
          ربع سکه بهار آزادي                                                       92000  تومان
 
  دلا ر                                                                                    1250 تومان
  
        يورو                                                                         1650 تومان


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته