جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/08 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3705

پرويز سروري :
اسلامشهر بايد نماينده مستقلي در مجلس شوراي اسلامي داشته باشد


همايش بزرگ ياد ياران در شهرستان رباط کريم برگزار شد

معاون اول قوه قضائيه در زنجان:
همدلي بين بخش هاي مختلف حاکميت سرمايه اي عظيم به شمار مي رود


هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران


ايران زمين


 پرويز سروري :
 اسلامشهر بايد نماينده مستقلي در مجلس شوراي اسلامي داشته باشد  

اسلامشهر - محمد رضا عباسي
پرويز سروري نماينده مردم تهران ، اسلامشهر ، ري و شميرانات در مجلس شوراي اسلامي   در حاشيه بازديد از نمايشگاه خاکريز دفاع و پايداري، اظهار داشت :  ما نمايندگان حوزه انتخابيه تهران ،ري ، اسلامشهر و شميرانات ، معتقديم ، که اين شهرستانها  نمايندگان خاص خود را بايد داشته باشند ، تا بتوانند بصورت مستقل ، موضوعات خاص اين شهرستانها را پيگيري کنند.
سروري افزود : دولت اقدامي را در جهت تشکيل  11 فرمانداري  در تهران را پيشنهاد داده که در مجمع بررسي نشده وما نظر خاصي را در اين رابطه ، در حال حاضر اعلام نمي کنيم  ، ولي در رابطه با ري ، اسلامشهر و شميرانات ، فکر مي کنيم ، وجود نماينده مستقل 
مي تواند در توسعه و پيشرفت شهرستان و پيگيري امور نقش موثري  داشته باشد .
اين نماينده مجلس تصريح کرد : باتوجه به استقرار استان البرز ، و تفکيک آن از استان تهران ،بايد نگاه ويژه و  توجه خاصي  به شهرستانهايي نظير اسلامشهر ، که داراي جمعيت بسيار زيادي هستند، صورت گيرد  و نقش ادارات مي تواند در تسهيل کار آنها بسيار موثر واقع شود و شهرستان اسلامشهر استعداد و شرايط لازم را براي استقرار چندين اداره کل را در سطح استان دارد .
وي  در ارزيابي خود از نمايشگاه خاکريز دفاع و پايداري  شهرستان اسلامشهر بيان داشت : من تصور نمي کردم که در اسلامشهر  ، چنين نمايشگاهي ، با اين وسعت جغرافيايي و حجم بسيار بالا و با ظرافتها ، تنوع و خلاقيت بسيار  ستودني و تحسين برانگيز برگزار شده باشد .اين فرمانده نظامي سالهاي دفاع مقدس افزود : بسيار خوشحال و خرسندم که بسيجيان دريادل و سلحشور اسلامشهري توانسته اند ، پس از سالها که از جنگ تحميلي و دوران دفاع مقدس مي گذرد ، يکبار ديگر چنين فضا و نمادي از دفاع مقدس را به معرض نمايش قرار بدهند  تا مردم  به نوعي ، در حال هواي جبهه هاي نبرد قرار گيرند و نسل جوان نيز با  بخشي از وضعيت آن دوران آشنا شوند . وي در ادامه گفت : ابتکار خوبي که در اين نمايشگاه صورت گرفته ، بحث نمايش  جبهه هاي جنگ نرم  است ، که مردم تلفيقي از جنگ سرد و جنگ نرم را در کنار صحنه هايي از
جبهه هاي جنگ نظامي  مشاهده  نمايند و به نوعي در جهت آگاهي و هوشياري مردم نقش مثبتي را ، بسيجيان اسلامشهري و عوامل دست اندر کار اين نمايشگاه  ايفا نموده اند .  سروري تاکيد داشت : ويژگي خاصي که در اين نمايشگاه مشهود و نمايان مي باشد ، نقش خلاقيت و نوآوري است، که قطعا" مورد توجه و استقبال مردم و بازديدکنندگان از نمايشگاه قرار
مي گيرد و اميد وارم که اين اقدامات در سطح شهرستان اسلامشهر و حتي در کشور توسعه  پيدا کند و ما شاهد بروز خلاقيت ها و نوآوريهاي مردم دريادل و وفادار اسلامشهر ، در همه عرصه ها باشيم . قابل ذکر است که نمايشگاه خاکريز دفاع و پايداري شهرستان  اسلامشهر به مناسبت  سي امين سالگرد  بزرگداشت هفته دفاع مقدس در زميني به وسعت 20 هکتار و فضاي سرپوشيده بالغ برهفت هزار متر مربع  ، در سه بخش نظامي ، فرهنگي و ورزشي  از سوي بسيجيان دريادل اسلامشهر و ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس اين شهرستان وبا همکاري ارگانها و نهادهاي مستقر در اين منطقه ، به عنوان  بزرگترين نمايشگاه  دفاع مقدس در سطح کشور بر پا گرديده است و علاقمندان مي توانند تا دهم مهرماه جاري همه روزه از ساعت 9صبح تا 12 ظهر و عصرها از ساعت 15 تا 2ه از اين نمايشگاه واقع در اسلامشهر ، انتهاي خيابان آيت اله کاشاني ، بعد از پل زير گذر راه آهن ، روبروي استاديوم ورزشي امام خميني (ره)  مراجعه  نمايند .


 همايش بزرگ ياد ياران در شهرستان رباط کريم برگزار شد 

رباط کريم - خبرنگار  آفرينش
  با حضور فرمانده سپاه سيدالشهدا»(ع) استان تهران همايش  ياد ياران  در شهرستان رباط کريم از سوي سپاه ناحيه اين منطقه در مصلي بزرگ  حضرت امام (ره) برگزار شد .
 به گزارش خبرنگارما از رباط کريم ،در اين همايش که خانواده هاي معظم شهدا ، جانبازان ، ايثارگران ،  فرماندار ، امام جمعه و ديگر مسوولين شهرستان ، حضور داشتند  فرماندهي سپاه ناحيه رباط کريم  با گراميداشت هفته دفاع مقدس و ضمن  خير مقدم گويي به حاضرين در  همايش گفت : اين همايش  به منظور گراميداشت  ياد و خاطرات  رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برگزار شده است .
سرهنگ علي  عزتي اظهار داشت :  با توجه به   حضور  گسترده   رزمندگان ساکن در اين شهرستان  فرم هاي مخصوصي را در راستاي  شناسايي رزمندگان و يادگاران هشت سال دفاع مقدس  تهيه نموديم که در مناسبت هاي مختلف بتوانيم پذيراي آنان در محافل نوراني باشيم .  
فرمانده سپاه سيدالشهدا»( ع ) استان تهران  نيز در اين همايش  با گراميداشت  ياد و خاطره  شهداي  هشت سال دفاع مقدس گفت : برگزاري چنين  همايشي  با نام  ياد ياران ازسوي سپاه ناحيه شهرستان رباط کريم کار ارزشمندي است  که مي تواند درجهت انتقال فرهنگ ايثار و شهادت  به نسل جديد  موثر باشد.
سردار بهرام حسيني مطلق  اظهار داشت : ما بايد با برگزاري چنين محافلي به ياد ياران باشيم که در راستاي دفاع از ارزشهاي انقلاب اسلامي جان  خود نثار کردند .
وي تصريح کرد : اميدوارم بتوانيم راه  مرداني که اين افتخار و سربلندي را براي  ما به ارزاني داشته اند ادامه دهيم .
اين مسوول ادامه داد : اگر به ماهيت انقلاب اسلامي  و هدف دشمن از اين جنگ نابرابرانه دقت کنيم متوجه مي شويم که  د شمنان و در راس آن استکبار جهاني تحمل اين نظام را نداشتند .   فرمانده سپاه سيدالشهدا»( ع ) استان تهران  علت ،اصلي دشمنيهاي استکبار به خصوص آمريکابا انقلاب اسلامي ايران را از ابتداي تاسيس و پيروزي انقلاب، اسلامي بودن ماهيت آن عنوان کرد.
حسيني مطلق افزود : دشمن با ترفندهاي مختلف  تلاش کرد تا اين انقلاب را از  سر راه خود بردارد  يا از مسير اصلي  خود خارج کند که بزرگترين اقدام آنان جنگ تحميلي بود .
به گفته وي طي سي سالي که از آن دوران گذشت   طبيعتا ما بايد شرايط يک کشور جنگ زده را امروز داشتيم ولي به ياري خداوند  اين موضوع کاملا  متفاوت با يک کشور جنگ زده مي باشد .
 فرمانده سپاه سيدالشهدا»( ع ) استان تهران گفت :  درخشندگي و سرافرازي  امروز ما  که توانستيم  بدون هيچ کمک خارجي پيروز ميدان جنگ باشيم در گرو  اتکا  به خداوند منان مي باشد . 
وي تصريح کرد : : ملت ايران افتخاراتي را  رقم زدند که در تاريخ بي نظير است و شايد نمونه ها ي آن رافقط  در صدر اسلام ديده باشيم .
اين مسوول اذعان داشت : بايد افتخارات و ارزشهاي هشت سال دفاع  مقدس  را مروري دوباره داشته باشيم و آن را  همه ساله به نسل هاي جديد منتقل کنيم و نبايد هيچ وقت اين عزت و افتخار خود را فراموش کنيم .
حسيني مطلق ادامه داد : جمهوري اسلامي ايران امروز به عنوان يک قدرت   بي نظير در جهان حرف اول را مي زند و جبهه گيري  و صف بندي هاي استکبار در مقابل ما به همين منظور مي باشد .
و ي با اشاره به توطئه هاي مختلف  کشورهاي بيگانه بر عليه جمهوري اسلامي ايران نيز  گفت :  دشمنان اين نظام  توطئه هاي  مختلفي را  بر عليه ما انجام مي دهند ولي با تدبير مقام معظم رهبري و پشتيباني مردم  همه آنها نقشه بر آب مي شود .
فرمانده سپاه سيدالشهدا»( ع ) استان تهران در همين خصوص تصريح کرد :  جمهوري اسلامي هم اکنون سد راه بزرگي براي مستکبرين شده است که امروز بدون نقش ايران نمي توانند در جهان و خاورميانه  قدمي بردارند .
به گفته وي ، عزت و افتخار بزرگ  در عرصه هاي متلف  که نصيب کشور شده،  مديون خون شهدا و ايستادگي مرد  م مي باشد . 
  فرمانده سپاه سيدالشهدا»( ع ) استان تهران   در بخش ديگر  از سخنان خود در جمع  رزمندگان و خانواده هاي معظم شهدا  تصريح کرد :  حضرت امام (ره) با آمدنش  نسل امروزي را متحول کرد  وآنها  را الهي وآسماني نمود.
وي  ادامه داد : فرمان ايستادگي حضرت امام (ره) بود که امروز ما قله هاي افتخار را درهمه عرصه ها يکي پس از ديگر ي  فتح مي نمائيم .
حسيني مطلق ادامه يکي ديگر از برکات   هشت سال دفاع مقدس  را بيمه نمودن نظام در مقابل هر گونه توطئه هاي دشمنان توصيف کرد و گفت : هشت سال دفاع مقدس توانست کشورمان را در مقابل هرگونه تهديدات خارجي  ساليان  سال بيمه کند .  
حسيني مطلق افزود: دشمنان، اسلام و انديشه هاي آن را تهديدي براي نظم جهاني که به دست خود ترسيم و ساخته اند مي دانند و به همين علت از حضور همه جانبه انقلاب واهمه و سعي در براندازي آن دارند، غافل از اينکه انقلاب و نظام ريشه در دلهاي مردم ايران دارد.
حسيني مطلق هدف دشمن را از راه اندازي جنگ تحميلي ممانعت از صدور پيام اسلام و نفوذ انقلاب در جهان دانست و گفت: دشمن در اين راه از صدام به عنوان ابزار قدرت طلب عليه ايران استفاده کرد که در اين راه نيز ايمان، ايثارگري و ولايتمداري طي هشت سال جنگ تحميلي دشمن را شکست داد.
 وي در تبيين توان نظامي،  قدرت سياسي دوران جنگ با زمان حال، تصريح کرد: بر عکس دوران جنگ تحميلي که نيروهاي مسلح و سپاه پاسداران آمادگي چنداني براي جلوگيري از جنگ را نداشتند امروز کشور به لحاظ توانمنديهاي نظامي و سياسي در جايگاه بسيار خوبي قرار دارد. در ادامه اين همايش از يادگاران و خانواده هاي معظم شهد در هشت سال دفاع مقدس  قدرداني به عمل آمد .


 معاون اول قوه قضائيه در زنجان:
  همدلي بين بخش هاي مختلف حاکميت سرمايه اي عظيم به شمار مي رود 

زنجان-خبرنگارآفرينش:
معاون اول قوه قضائيه گفت: همدلي بين بخش هاي مختلف حاکميت، سرمايه اي عظيم محسوب مي شود که بايد از آن در راستاي جلب اعتماد بيشتر مردم پاسداري کرد.
به گزارش خبرنگارآفرينش، حجت الاسلام و المسلمين ابراهيم رئيسي در مراسم توديع و معارفه رييس کل دادگستري استان زنجان با بيان اينکه هماهنگي و همدلي نعمتي است که بايد قدر آن را دانست، ابراز کرد: هماهنگي بين بخشي موجود در استان زنجان، بستر مناسبي را براي حل مشکلات و خدمات رساني صادقانه به مردم فراهم نموده است.
وي شرايط مناسب حاکم بر دادگستري استان زنجان را مرهون تلاش مجدانه همه کارکنان در اين مجموعه عنوان کرد و يادآور شد: بايد عرصه کار و تلاش را ميدان بندگي و عبوديت قرار دهيم و در قضاوت هاي خود با محبت و علي وار عمل کنيم.
اين مقام مسئول با بيان اينکه در مديريت اسلامي بايد نگاه مان نسبت به مردم و مراجعه کنندگان با محبت باشد، افزود: نگاه عاشقانه و با محبت به مردم از امتيازات حکومت اسلامي است و بايد اين نکته در همه امور مد نظر قرار بگيرد.
رئيسي تصريح کرد: همه مسئولان و مديران قوه قضائيه بايد بدانند که در اين جا عرصه، عرصه بندگي و عبوديت خداوند است.
معاون اول قوه قضائيه در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به دين مداري مردم زنجان، گفت: مردم اين استان، مردمي عاشورايي هستند که جلوه آن در همه سلوک استان مشاهده مي شود و اين مسئله زمينه خوبي را براي خدمت رساني فراهم کرده است.
در ادامه اين مراسم، نماينده ولي فقيه در استان نيز با بيان اينکه قوه قضائيه سنگ ترازوي ايران و نظام است، خاطرنشان کرد: کشوري که امنيت قضايي نداشته باشد به درد نمي خورد.
حجت الاسلام والمسلمين محمدتقي واعظي تصريح کرد: خوشبختانه در استان زنجان مديران کارآمدي در مجموعه دادگستري حضور داشته و دارند واقدامات مثبت صورت گرفته مرهون زحمات اين افراد است.وي با اشاره به انتخاب رييس کل جديد دادگستري استان زنجان، خاطرنشان کرد: آقاي گل محمدي در سال هاي اخير يکي از ارکان اصلي آرامش و امنيت استان بوده است. 
همچنين محمد رئوفي نژاد نيز در اين مراسم، استان زنجان را يکي از امن ترين مناطق کشور برشمرد و اظهار کرد: طي سال هاي گذشته تعامل دستگاه قضايي با مردم و مسئولان عاملي در جهت ايجاد امنيت بوده و اين امر قابل تقدير است.
استاندار زنجان تصريح کرد: طي دو سال گذشته، مشکلات فراواني با همراهي دستگاه قضايي در استان حل شده است و اين نشان دهنده درايت در اين مجموعه مي باشد. اين مقام مسئول با اشاره به تغيير و تحولات صورت گرفته در دادگستري استان زنجان،گفت: مسئولان  و مردم استان نسبت به اين جابه جايي نگراني اندکي داشتند، اما خوشبختانه با انتخاب دادستان زنجان به عنوان رئيس کل دادگستري استان، اين امانت به اهلش سپرده شد و ما از اين انتخاب خوشحال هستيم.
گفتني است، در اين مراسم جعفر گل محمدي به عنوان رييس کل دادگستري استان زنجان معرفي و از تلاش هاي جمال انصاري در اين سمت تقدير به
 عمل آمد. 


 هنرهاي پيدا و پنهان در چهارگوشه ايران 

استان خوزستان
قسمت اول
آداب و رسوم ازدواج
همسر گزيني
اصولا در جوامعي که داراي بافت اجتماعي و فرهنگي سنتي هستند، اجبارها ي اجتماعي در همه حوزه ها ديده ميشود.ازدواج نيز از اين قاعده جدا نيست.در هنگام همسر گزيني، پسرو دختري که در اين جوامع زندگي ميکنند، نگاهي نيز به محدوديتهاي فرهنگي و اجتماعي انتخاب  خود دارند.در مناطق بختياري از گذشته اين گونه اجبارها وجود داشته است.بدين شکل که والدين گزينه هايي را براي دختر يا پسر نشان ميکردند و آنها کمتر مي توانستند اعتراضي به اين گزينه ها داشته باشند.اما امروزه با افزايش آگاهي والدين در مورد حق طبيعي دختر يا پسر در انتخاب هايشان ، افزايش سطح تحصيلات و افزايش سطح مراودات اجتماعي گزينه ها بيشتر شکل پيشنهاد دارند تا اجبار.البته چنانچه پسري انتخابي غير از گزينه پيشنهادي خانواده داشته باشد،ممکن است با رفتارهايي  مانند طرد شدن ،از سوي خانواده خود مواجه شود که اين تنها مختص قوم بختياري نيست.
در گذشته در جريان همسر گزيني  رسمي به نام "ناف بران"مرسوم بوده است. بدين صورت که با به دنيا آمدن نوزاد دختر،ناف او را به نام پسر مورد نظر ميبريدند و در عرف محلي ميگفتند اين دختر ناف بر فلانيست.بر اين اساس در آينده بايستي با هم ازدواج ميکردند.مردم محل نيز با دانستن اين موضوع،هنگامي که دختر به سن ازدواج ميرسيد،به خواستگاري او نمي رفتند.
خواستگاري
 خواستگاري را در اصطلاح محلي،کد خداييxobaee-Ka ميگويند.در جلسه خواستگاري بزرگان و ريش سفيدان  هر دوطرف پس از گفتگو نظر خود را اعلا م مينمايند.در جلسه خواستگاري در موردمهريه و شير بها،تاريخ عقد و عروسي و...بحث مي شود. تمام توافقات جلسه مکتوب ميشود.اعراب کلدوزخ به  خواستگاري،xotide  ميگويند.
مهريه، شيربها وجهيزيه
مهريه بيشتر به صورت سکه يا زمين است.مهريه را پشت قباله نيز ميگويند.شيربها به صورت نقد پرداخت ميشود.خانواده دختر مقداري پول به آن اضافه ميکنند و کمبود جهيزيه دختر را تامين ميکنند.اعراب کلدوزخ به مهريه،Mahruneh  ميگويند.
درگذشته گاهي در عوض شير بها،گاو و گوسفند يا گاوميش ميدادند. در صورتي که داماد تمام وسايل زندگي را تهيه مي کرد،مبلغ شيربهاي پرداختي، کمتر تعيين مي شد.
اسباب و اثاثيه اي که عروس از خانواده خود دريافت مي کرد،قبل از روز جشن عروسي يا همزمان به خانه داماد برده ميشد.رسم است چمداني پر از اجناسي مانند دستمال،جوراب،حوله،پيراهن،زير پيراهن،دستمال ابريشمي زنانه،براي پدر، مادر،خواهران،براداران،عمه ها،خاله ها،عموها،مادر بزرگ داماد برده ميشود.
عقد و حنابندان- جشن عروسي
بعد از توافقات در جلسه خواستگاري،تاريخي نيز براي عقد تعيين ميشود.والدين دختر و پسر (معمولا مادر عروس و چند زن از خانواده طرفين)به بازار رفته، خريد انگشتري حلقه،لباس کاملي براي عروس،کت و شلوار و کفش وساعت براي پسر است را انجام مي دهند. 
در روستاها براي عقد به ايذه مي روند.معمولا والدين عروس و اقوام و ريش سفيدان نيز آنان را همراهي ميکنند.تعداد نفرات دعوت شده معمولا شامل نزديکان درجه يک عروس و داماد ميشود.
در صورتي که داماد از لحاظ مالي هنوز آمادگي لازم را جهت برگزاري جشن عروسي نداشته باشد،بين عقد و عروسي فاصله مي اندازند.گاهي اين فاصله ممکن است تا 1 سال هم به طول بيانجامد.
مقدمات عروسي معمولا 2 تا 3 روز طول ميکشد. روزاول،حنابندان است.توشمال ها در اين روز مي نوازند.رقص و چوب بازي نيز در اين روزها برپاست.در عصر روز حنابندان،خواهران  داماد،ساير زنان واقوام خانواده داماد، در حاليکه توشمال پيشاپيش آنها مي نوازد،به نزد عروس مي روند.مقداري حنا نيز به خانه عروس برده ميشود.هنگام شب ،حناي خيس شده  را در بشقاب کوچکي قرار ميدهند.خانواده داماد ،بشقاب حاوي حنا را به اطاقي که عروس در آنجا نشسته است برده،مقداري از آن را بر سر و دست عروس مي گذارند. متقابلا همين کار را خانواده عروس انجام ميدهند.آنها ضمن خواندن ترانه اي  به  سر داماد حنا ميزدند.البته اين کار امروز کمتر صورت ميگيرد.
در اين مراسم مضمون ترانه اي که ميخوانند به اين صورت ميباشد:
حنا حنا گل گل بند حنا
حنا حنا گل گل بند حنا
دوما حنا ايبنده                                             ز شو تا صب ايبنده
اير حنا نبنده                                                  ورق طلا ايبنده
معمولا جشن عروسي در خانه داماد برگزار ميشود.البته امروزه بسياري از  مردم جشن عروسي را در تالارهاي جشن بر گزار ميکنند.در کنار آن هنگامي که عروس به خانه داماد برده ميشود رقص و پايکوبي در آنجا انجام ميشود.رسم است چنانچه کسي از اقوام عروس يا داماد فوت کرده باشد و از چهلم آنان نيز گذشته شده باشد،خانواده عروس يا داماد نزد آنها رفته، براي برگزاري مراسم از آنها اجازه بگيرند.
در روز عروسي ،تا هنگام ناهار نوازندگان توشمال مينوازند.زنان ومردان به شکل گروهي دستمال بازي ميکنند.جوانترها نيز چوب بازي ميکنند.
در گذشته عروس را سوار بر اسب تزيين شده ميکردند.افسار اسب را يکي از اقوام عروس در دست ميگرفت.
هنگامي که عروس مي خواهد از خانه بيرون بيايد،مقداري قند،نان يا پنير در پار چه سبز رنگي ميگذارند،پارچه را به کمر عروس مي بندند.اين کار را برادر،پسر عمو يا پسر دايي عروس انجام ميدهد.اين کار را به اين نيت که عروس،به خانه داماد،خير و برکت ببرد انجام ميدادند.
هنگامي که عروس به طرف خانه داماد ميرود ،پسر بچه اي در بغل او ميگذارند به اين نيت که اولين فرزند او پسر باشد.قرباني کردن گوسفند، هنگام ورود عروس به خانه داماد از آيين هاي برگزاري جشن عروسي است و همزمان با آن نيز، يکي از زنان نقل و شيريني ميريزد.رسم بر اين است که خون کف کفش عروس را رنگين ميکنند.مادر داماد  نيز مقداري اسفند  دود کرده،همراه با قرآني که درون سيني گذاشته شده است،به استقبال عروس مي رود.او بر سر عروس و داماد نمک مي پاشد. مردم معتقدند با اين کار آنها چشم نمي خورند.  پس از ورود عروس و داماد به خانه ،آنها کنار هم مي نشينند و مراسم جشن تا پاسي از شب ادامه مي يابد.
در شب عروسي مهمانان مبلغي پول به عنوان هديه به داماد ميدهند که اين مبلغ و نام فرد دهنده پول يادداشت مي شود.به اين پولOWZIميگويند.
مراسم بعد از عروسي
چند روز بعد از مراسم عروسي،عروس و داماد به خانه پدر عروس  مي روند .پد ر عروس هدايايي چون لباس ،طلا،پيراهن به دختر و داماد خود مي دهد.به اين رسم پانگونpanegun مي گويند.
ir.ichto.www


 ايران زمين  

7900 ماموريت جاده اي و شهري براي اورژانس کاشان
کاشان - سيد حسين صدري
رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي کاشان از اعزام نيروهاي اين مرکز به 7 هزار و 900 مورد ماموريت هاي جاده اي و شهري طي پنج ماهه نخست امسال خبر داد.
دکتر ابوالفضل شجاعي افزود: از اين تعداد ماموريت تعداد 5 هزار و 512 مورد اعزام نيرو براي بيماران اورژانسي قلبي، عروقي، تنفسي و سوختگي ها بوده، 319 مورد جاده اي و 2 هزار و 69 مورد تصادفات داخل شهري بوده است.
وي خاطرنشان کرد: بر اثر وقوع 319 موردتصادفات جاده اي در کاشان 568 مجروح و 24 کشته شده و از 7 هزار و 581 مورد ماموريت هاي شهري 2 هزار و 569 مجروح و 9 فوتي بر جاي مانده  است.
شجاعي همچنين از وقوع 43 مورد تصادف جاده اي و شهري طي سه روز تعطيلات عيد سعيد فطر در اين شهرستان خبر داد.
به گفته وي از اين تعداد تصادف،4 مورد جاده اي و 39 مورد آن هم تصادف شهري بوده که مجموعا64  نفر مجروح و دو نفر کشته شدند.
وي افزود: موارد فوتي اين حوادث مربوط به تصادفات شهري بوده که يک مورد آن موتورسوار و مورد ديگر در نتيجه برخورد دو اتومبيل سواري با يکديگر در خيابان 22 بهمن کاشان اتفاق افتاده ا ست.
شجاعي علت اصلي تصادف شهري خيابان 22 بهمن را که منجر به مرگ دو نفر شده است، سرعت بالا و بي احتياطي ذکر کرد و شهروندان را به رعايت نکات ايمني و احتياط لازم به ويژه در ايام تعطيلات و خيابان هاي کم تردد توصيه کرد.
وي تصريح کرد: نيروهاي مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي کاشان در اين ايام به 134مورد ماموريت اعزام شدند که تعداد 91 مورد از آن ماموريت هاي غيرتصادفي و 43 مورد هم تصادفي گزارش شده است.

واگذاري بيش از 900 هزار واحد مسکوني مهر در کشور
اروميه خبرنگار آفرينش 
937هزار واحد مسکوني مهر توسط بنياد مسکن انقلاب اسلامي در مناطق مختلف کشور در دست ساخت است .
مدير کل مسکن مهر بنياد مسکن کشور در جريان بازديد از روند اجراي واحدهاي مسکوني طرح مهر شهرستان چالدران با اعلام اين خبر گفت : اين تعداد واحد مسکوني در قالب شرکتهاي تعاوني گروههاي ساخت و انفرادي ساخته مي شوند .
محمدي با بيان اينکه از اين تعداد 155 هزار واحد در 837 شهر زير 25 هزار نفر ساخته مي شود افزود : در حال حاضر از مجموع تعدادهاي واحدهاي مسکوني در دست اجرا 130 هزار و 126 واحد در مرحله پي ريزي ، 57 هزار و 477 واحد در مرحله اسکلت ، 25 هزار و 950 واحد در مرحله سفت کاري ،10 هزار و 466 واحد در مرحله نازک کاري و بقيه در مرحله انعقاد قرارداد و معرفي به بانک براي اخذ تسهيلات قرار دارند .
مدير کل مسکن مهر بنياد مسکن انقلاب اسلامي کشور افزود : 116 هزار واحد مسکن مهر تا پايان سال جاري و بقيه تا پايان 3 ماهه اول سال 90 به بهره برداري خواهند رسيد.

زنگ ايمني مدارس حاشيه جاده هاي
آذربايجان غربي نواخته شد
اروميه خبرنگار آفرينش 
براي نخستين باردر آذربايجان غربي زنگ ايمني مدارس در مدرسه روستاي ديزج دول اروميه يکي از مدارس حاشيه جاده در استان به صدا در آمد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل حمل و نقل و پايانه هاي آذربايجان غربي طرح ايمن سازي مدارس حاشيه راهها در 3 بخش فيزيکي آموزشي  و تجهيزات ايمني در استان اجرا وامسال نيز90 مدرسه واقع در حاشيه راههاي استان با اعتباري افزون بر يک ميليارد و 500 ميليون ريال تحت پوشش آن قرار خواهند گرفت.
لازم به ذکر است: اين برنامه در راستاي اجراي طرح ايمن سازي مدارس حاشيه
راه ها و با هدف فرهنگ سازي در خصوص بهبود وضعيت ايمني عبور و مرور دانش آموزان و ايجاد حساسيت لازم در بين دانش آموزان و دقت بيشتر در هنگام گذر از جاده اجرا شد.

آغاز يازدهمين جشنواره فيلم مقاومت در دزفول
دزفول - چرخابي
همزمان با اغاز سي امين سالگرد هفته دفاع مقدس ، يازدهمين جشنواره فيلم انقلاب و دفاع مقدس تحت عنوان جشنواره فيلم مقاومت در استان خوزستان آغاز شد .در اولين روز اين جشنواره که عصر سه شنبه با اکران فيلم به کبودي ياس به کارگرداني جواد اردکاني در سالن نمايش سينمايي دزفول آغاز شد . مسئولان اداره فرهنگ و ارشاداسلامي ، اصحاب رسانه ، و علاقمندان به سينما حضور داشتند .اولين فيلم اين جشنواره در ساعت 19 به نمايش درآمد ، با توجه به اولين روز اين جشنواره و اطلاع رساني انجام شده ، پيش بيني مي شود که سانس هاي عصر وشب با استقبال بيشتري مواجه شوند .در اين مراسم پورکياني با اشاره به رشادت رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس ، برگزاري برنامه هاي فرهنگي ، هنري نظير اين جشنواره ها را گامي در جهت اشاعه فرهنگ جبهه و جنگ و يادآوري دلاوري ايثارگران هشت سال دفاع مقدس در کشور و به ويژه خوزستان دانست . گفتني است براي بخش جشنواره استان خوزستان در شهرستان دزفول 11 فيلم در 4 سانس از ساعت 19 -17 -15و21 اکران فيلم خواهند داشت .                        
 
40 دامپروري درگرمي را کد وغير فعال است
اردبيل -  خبرنگارآفرينش
 فرماندار شهرستان گرمي گفت : از 57 واحد کشاورزي و دامپروري گرمي 40 مورد راکد وغير فعال هستند .به گزارش خبرنگار ما ، عزيز صحرايي درجلسه بررسي توسعه کشاورزي و صنعتي گرمي افزود : درآينده نزديک رشته هاي مرتبط آموزش کشاروزي معدن در مرکز آموزش فني و حرفه اي گرمي راه اندازي مي شود .وي تصريح کرد : به رغم توليد 70 تن ماهي سردابي درهرماه درگرمي بازار عرضه اين محصول دراين شهرستان فعال نشده و اين امر بايد با همت مسئوولان جهاد کشاورزي محقق مي شود .دراين جلسه معاون سياسي وامنيتي استاندار اردبيل ازصدور مجوز براي احداث اولين شهرک صنعتي خصوصي دراين شعر مقاومت و شعر عاشورايي انتخاب شد و تجليل مي شوند .استان درشهرک صنعتي قهرمان درگرمي خبرداد .
فيروز احمدي افزود : براي ايجاد اشتغال پايدار درچهار جاي استان ازسرمايه گذاران فعال درهمه جوانب بطور جدي حمايت مي شود .
وي به احداث کارخانه شير آلات خانگي و صنعتي درگرمي اشاره کرد و گفت : اين پروژه که با سرمايه گذاري شخصي قهرمان نيکجو درروستاي بيلدشي با پيشرفت قابل ملاحظه اي درحال اجراست بايد با حمايت هاي اداري و مالي ادارات کل استان و دستگاههاي اداري منطقه توسعه يابد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته