جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2614


کوتاه و خواندني


آغاز ثبت جهاني نياسر

لغو ممنوعيت احداث کارخانجات صنعتي
در شعاع 120 کيلومتري تهران


شهرداري ، يک نهاد عمومي ، مردمي و خدماتي است


 کوتاه و خواندني 


 اجراي طرح طوبي در آبادان

اهواز  خبرنگار آفرينش
با هدف توسعه و احيا» نخيلات در سال گذشته مبلغ يک ميليارد و 796 ميليون ريال از طريق بانک کشاورزي به باغداران شهرستان آبادان پرداخت شد . مدير جهاد کشاورزي شهرستان آبادان با عنوان اين مطلب افزود : اين تسهيلات سال گذشته به منظور اجراي طرح طوبي در مساحت 166 هکتار زمين  هاي زراعي به يکصد و 16 نفر از اهالي منطقه داده شد . محمد ادريس پور گفت : کشاورزان با اخذ اين تسهيلات ، با کاشت پاجوش هاي جديد و حذف نخل هاي فرسوده اقدام به بازسازي نخيلات خود مي کنند .
ادريس پور افزود : اين وام در سه نوبت بعد از ارزيابي کارشناسان مربوطه به کشاورزان پرداخت و بازپرداخت آن بعد از سال هفتم شروع مي شود .

سهم آذربايجان شرقي از فعاليت هاي نشر کتاب
/3 1 درصد است

تبريز  خبرنگار آفرينش
معاون فرهنگي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي گفت : سال گذشته سهم استان در زمينه فعاليت هاي مربوط به نشر کتاب 1/3 درصد بوده است . محمدپور افزود : همزمان با برپايي نمايشگاه بين المللي تبريز ، حجم بسيار وسيعي از آخرين پديده هاي حوزه نشر وارد استان شده و موسسات و مراکز پژوهش و آموزشي مي توانند آن را واحد حوزه کاري خود کنند و قطعا اين موهبتي براي اهالي فرهنگ و پژوهش محسوب مي شود . وي با بيان اينکه در چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز يک هزار ناشر و تعداد قابل توجهي از ناشران نشر الکترونيک از داخل و خارج کشور حضور خواهند داشت ، اظهار داشت : در حاشيه برگزاري اين نمايشگاه ، جلسات نقد و بررسي کتاب ، نمايشگاه مطبوعات ، ايستگاه هاي نقاشي و قصه خواني تدارک ديده شده است .
محمدپور خاطر نشان ساخت : از لحاظ تعداد ناشران و عناوين کتب و همچنين بخش هاي جنبي ، نمايشگاه بين المللي کتاب در سطح بسيار خوبي قرار دارد و بايد تلاش شود تا نمايشگاه جايگاه اصلي خود را پيدا کند . وي در ادامه خواستار ايجاد رديفي در بودجه اعتبارات استاني براي برپايي نمايشگاه و همچنين گنجاندن نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز ذدر تقويم فرهنگي کشور شد .

ساخت نيروگاه هاي برقابي کوچک در استان گلستان

گرگان  خبرنگار آفرينش
بنابر اعلام مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان ، ساخت نيروگاه هاي برقابي کوچک در استان گلستان در حال امکان سنجي است.
به گزارش آفرينش به نقل از اداره روابط عمومي و آموزش همگاني شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان ، مهندس نادعلي حاجيلري با ذکر اين مطلب افزود : با توجه به اينکه استان گلستان يکي از استان هاي مساعد جهت راه اندازي نيروگاهي برقابي کوچک است ، بنابراين يکي از مصوبات هيت دولت در استان احداث اين نوع نيروگاه بوده تا بدين وسيله هم کمبود نيروي برق استان و ديگر استان هاي کشور مرتفع شود .
به گفته وي مصوبه امکان سنجي ساخت نيروگاه هاي برقابي کوچک در سال 85 جزو يکي از مصوباتي بود که تاکنون جلسات هماهنگي آن برگزار شده است .
وي همچنين خاطرنشان ساخت : در اين زمينه گزينه ها غربال و پنج گزينه جهت مطالعات نهايي به وزارت نيرو و شرکت توسعه آب ايراني معرفي شده اند .  رئيس هيت مديره شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان تصريح کرد : جهت تسريع در اجراي اين پروژه ، مطالعات انجام شده دريافت و تحويل شرکت شد . وي در خاتمه با ابراز اميدواري تاکيد کرد : مطالعات طرح ساخت نيروگاه هاي برقابي کوچک در استان گلستان طي يک سال آينده انجام مي شود .

به دلايل فرهنگي
بيکاران آذربايجان شرقي خود را بيکار معرفي نمي کنند

تبريز  خبرنگار آفرينش
رئيس مجمع نمايندگان استان آذربايجان شرقي در مجلس شوراي اسلامي گفت : واقعيت هاي موجود در خصوص ميزان اشتغال بيانگر آن است که استان آذربايجان شرقي نيز ميزان بيکاري بالايي دارد . ولي بيکاران استان به دلايل فرهنگي زمان سرشماري خود را بيکار معرفي نمي کنند .
رضا رحماني در مراسم افتتاح اولين مرکز سنجش استعداديابي و حرکات اصلاحي آموزش و پرورش استان و زمين چمن مصنوعي فوتسال آموزش و پروش از مردم خواست در سرشماري عمومي نفوس و مسکن آمار ميزان بيکاران خود و خانواده هايشان را به طور واقعي ارائه دهند .
وي تاکيد کرد : مردم استان آذربايجان شرقي بايد براي افزايش اعتبارات اشتغال در سال هاي آينده آمار واقعي از ميزان بيکاري به سرشماران ارائه کنند . نماينده مردم تبريز ، آذرشهر و اسکو در مجلس شوراي اسلامي در ادامه همچنين با اشاره به مرتبط بودن يا نبودن بيشتر رشته هاي تحصيلي در استان با نيازهاي موجود اظهار داشت : مسئولان آموزش و پرورش و آموزش عالي در استان بايستي رشته هاي خود را با مراکز اداري و توليدي هماهنگ کرده و بر اساس نيازهاي استان اقدام به ايجاد رشته و راه اندازي مراکز آموزشي کنند .

بازديد مشاور وزير فرهنگ مصر از بناهاي تاريخي کاشان
کاشان  خبرنگار آفرينش
ايمن عبدالمنعم مشاور وزير فرهنگ مصر و رئيس موزه ملي تاريخ تمدن مصر به همراه خانم آپائولين کارشناس و مسئول کشورهاي عربي در بخش ميراث فرهنگي يونسکو از آثار و بناهاي تاريخي شهرستان کاشان بازديد کردند . در اين بازديد معاون مديريت ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري کاشان گزارشي از وضعيت آثار تاريخي و موزه ملي همچنين چگونگي احيا» و بازسازي خانه  هاي تاريخي کاشان را تشريح کرد . وزير فرهنگ مصر پس از بازديد از بناهاي تاريخي از شهر کاشان به عنوان يکي از گنجينه هاي ارزشمند معماري ايران نام برد . وي از خانه  تاريخي بروجردي ها ، طباطبايي ها ، عامري ها ، باغ تاريخي فين و موزه ملي کاشان بازديد کرد .

رئيس اداره حفاظت و ايمني دريانوردي بنادر و کشتيراني هرمزگان :
از ورود کشتي هاي غيراستاندارد به بنادر ايران جلوگيري مي شود 

بندرعباس  خبرنگار آفرينش
رئيس اداره حفاظت و ايمني دريانوردي بنادر و کشتيراني استان هرمزگان از اجراي طرح کنترل و بازرسي کشتي هاي وارده به بنادر ايران خبر داد .
سيدمحمد حکيمي افزود : بر اساس اين طرح تمامي کشتي هايي که قصد ورود به بنادر ايران را دارند مورد بازرسي و کنترل کارشناسان قرار گرفته و در صورتي که مشکلي از نظر استاندارد داشته باشند از ورود آنها به بنادر ايران جلوگيري مي شود . وي افزود : با اجراي اين طرح ، ايمني تردد در مسير بنادر ايران افزايش مي يابد . رئيس اداره کل حفاظت و ايمني دريايي بنادر و کشتيراني استان هرمزگان با تاکيد بر لزوم تقويت هر چه بيشتر تيم کنترل و بازرسي در بندر شهيد رجايي گفت : در حال حاضر تيمي متشکل از کارشناسان خبره در اين بندر مشغول هستند که با اضافه شدن يکي ديگر از کارشناسان ، زمينه بازرسي هر چه بهتر کشتي ها فراهم خواهد شد . حکيمي با اشاره به نقش ايمني در ارتقاي پذيرش کالا در بنادر گفت : ايمني در بنادر کشور ، صاحبان کالا را راغب مي کند تا کالاهاي خود را به سمت اين بنادر سوق دهند .


 آمادگي بخش مرکزي تهران براي برگزاري انتخابات

رودهن  خبرنگار آفرينش
فرماندار شهرستان دماوند گفت : در آخرين روز از ثبت نام انتخابات شوراهاي شهر و روستا 578 نفر در اين شهرستان ثبت نام کردند .
عليرضا فخاري در گفت و گو با خبرنگار آفرينش افزود : در همين راستا وظيفه داريم حقوق مردم را از طريق احراز شرايط داوطلبان و تاييد صلاحيت آنها حفظ کنيم . وي با اشاره به جايگاه اجتماعي شوراها گفت : هر کس که کانديداي عضويت در شوراهاي اسلامي شهر و روستا شده ، بايد به يقين برسد که هدف و نيتي جز خدمت به مردم ندارد .
فرماندار دماوند تاکيد کرد : کانديداها در شعارهاي تبليغاتي خود از دادن وعده هاي پوچ و بي اساس که هرگز عملي نخواهد شد و از چارچوب وظايف آنان نيز خارج است خودداري کنند زيرا اين عمل افت کار در شورا محسوب مي شود .
فخاري گفت : در انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستاي شهرستان دماوند 167 عضو اصلي از ميان داوطلبان عضويت در شوراها براي مدت چهار سال با راي مردم براي شوراهاي پنج شهر و 50 روستاي دو بخش مرکزي و رودهن انتخاب مي شوند .
بخشدار مرکزي تهران نيز به هر چه باشکوه تر برگزار شدن انتخابات مجلس رهبري خبرگان و شوراهاي اسلامي شهر و روستا در اين منطقه تاکيد کرد .
عنايت الله بدخشان با اشاره به هماهنگي و اقدامات انجام شده براي شناسايي معتمدان محلي و تشکيل هيات اجرايي بخش مرکزي تهران گفت : از اين تعداد صندوق 5 شعبه مختص به انتخابات مجلس خبرگان رهبري و ميان دوره اي مجلس شوراي اسلامي براي مناطق فاقد برگزاري انتخابات شوراي اسلامي و 48 شعبه ديگر براي برگزاري همزمان انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا و انتخابات مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري در نظر گرفته شده است .
بدخشان همچنين در پايان تعداد نيروهاي اجرايي انتخابات را حدود 500 نفر در 154 صندوق اخذ راي اعلام کرد و افزود : شهرهاي بومهن و پرديس و 12 روستاي بخش مرکزي تهران واجد شرايط برگزاري انتخابات است .

مديرعامل شرکت آب منطقه اي گلستان :
مصوبات آبي دولت در حال پيگيري است

گرگان  خبرنگار آفرينش
بنابر اعلام مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان ، پس از انجام سفر رئيس جمهور و هيات دولت به استان ، مصوبات در بخش آب منطقه اي در حال پيگيري است .
به گزارش آفرينش به نقل از اداره روابط عمومي و آموزش همگاني شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان ، مهندس نادعلي حاجيلري با بيان اين مطلب افزود : قرار بود با توجه به ظرفيت استان در خصوص اجراي طرح هاي زودبازده آبي ، اين شرکت تا پايان فروردين ماه سال جاري پيشنهادهايي را جهت اقدام قانوني ارائه کند و براي تامين اعتبار به وزارت نيرو فرستاده شود که حمايت هاي لازم در قالب تبصره قانوني انجام شود. وي در همين زمينه خاطر نشان ساخت : از محل اعتبارات تبصره 3 قانون بودجه سال جاري ، 17 ميليارد ريال تصويب و موافقت نامه 11 پروژه مبادله شده است .
رئيس هيئت مديره شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان تصريح کرد : از محل اعتبارات استاني دو ميليارد و 600 ميليون ريال جهت اجراي 18 پروژه ابلاغ شده که اين ميزان در مقايسه با سال گذشته 1/5 برابر افزايش يافته است .

شهروندان اهري تا پايان امسال از گازCNG 
استفاده مي کنند

تبريز  خبرنگار آفرينش
شهردار شهرستان اهر گفت : در جهت جلوگيري از آلودگي محيط شهري و جايگزيني سوخت گاز به جاي سوخت هاي فسيلي با همکاري و مشارکت سازمان بهينه سازي مصرف سوخت کشور عمليات اجرايي جايگاه سوخت گاز مايعCNG  در اين شهرستان آغاز شده و تا پايان امسال مورد بهره برداري قرار مي گيرد . محمد شيرين زاده افزود : جايگاه سوخت گاز مازيعCNG  در زميني به مساحت يکهزار و 500 مترمربع و با اعتباري بالغ بر 10 ميليارد ريال در ورودي شهر اهر ايجاد مي شود .
وي همچنين در خصوص فقدان پارکينگ براي خودروها در سطح شهر اظهار داشت : ايجاد پارکينگ در راسته مسجد سفيد و ميدان قديم ميوه تره بار قطعي شده و جهت خريد و تملک اين محل ها از مجاري قانوني آگهي شده که به محض اتمام تملک نسبت به ايجاد پارکينگ اقدام خواهد شد . شيرين زاده در خصوص پروژه بلوار جاده ورزقان به جاده تبريز گفت : مرحله زيرسازي ، جدول گذاري ، چراغ روشنايي اين پروژه اتمام رسيده و با اعتباري بالغ بر 550 ميليون عمليات آسفالت وتکميل آن آ غاز شده که با اتمام اين پروژه ميدان شهريار به ميدان ارسباران وصل خواهد شد . شهردار اهر يکي از معضلات جدي شهر را بافت هاي فرسوده شهري اعلام کرد و گفت : در جهت اجراي خيابان جديد در پشت مسجد جامع اجراي طرحي جديد در اين قسمت از بافت کم دوام و سنتي شهر ، تملک اراضي و واحدهاي مسکوني که در مسير اين پروژه قرار دارند امسال آغاز شده و بالغ بر يک ميليارد و 200 ميليون ريال اعتبار بار اين امر اختصاص يافته که بااتمام آن علاوه بر کاهش بار ترافيکي منطقه موجبات رونق اين منطقه را فراهم خواهد ساخت .
 
اخبار کوتاه از مازندران

صدور بيش از 99 هزار تن کالا از گمرک مازندران
ساري  خبرنگار آفرينش
درآمد گمرکات مازندران سال جاري با رشد 57 درصد در مقايسه با سال گذشته به بيش از 280 ميليارد ريال رسيد . معاون امور گمرکي کشور با بيان اين مطلب گفت : بيش از 99 هزار تن انواع کالا به ارزش بيش از 25 ميليون دلار امسال از گمرکات مازندران به خارج از کشور صادر شد که از نظر ارزش در مقايسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته 22 درصد افزايش يافته است . نادري افزود : همچنين در اين مدت قاچاق کالا در گمرکات مازندران 19 درصد کاهش يافته است . وي اظهار داشت : سيستم از راه دور گمرکات هم اکنون در 2 گمرک کشور فعال شده که يکي از اين مراکز اداره کل گمرکات مازندران است .
لازم به ذکر است احمد کارگري به عنوان مدير جديد گمرک استان معرفي شد .

ثبت احوال و اسناد به شبکه الکترونيک دولت مي پيوندد
در نيمه نخست سال جاري کل درآمدهاي استان نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ، 27 درصد افزايش يافته است . استاندار مازندران با بيان اين مطلب در جلسه ستاد درآمد تجهيز منابع استان گفت : طي سال 85 ، 136 ميليارد و 800 ميليون تومان درآمد براي استان بايد وصول شود که طي شش ماهه نخست سال جاري ، 75 ميليارد تومان دريافت شد . شفقت گفت : اعتبار درآمد تجهيز منابع استان طي يک سال 820 ميليون تومان اعلام شد که به هر دستگاه به طور متوسط 15 تا 17 ميليون تومان از اين محل اعتبار تخصيص مي يابد . در ادامه اعلام شد ; تا پايان برنامه چهارم 70 درصد از دستگاه هاي اجرايي مستقر در مرکز استان و تمام ثبت احوال و ثبت اسنادهاي استان به شبکه الکترونيک دولت مي پيوندند .

واگذاري تلفن ثابت در قائمشهر به روز است
واگذاري تلفن ثابت در تمام مراکز روستايي و شهري شهرستان قائمشهر به روز است . مدير مخابرات شهرستان قائمشهر با بيان اين مطلب گفت : شهرستان قائمشهر به عنوان نخستين شهرستان در استان مازندران طرح هم  کدي را به طور کامل با دو کد 0123 براي بخش مرکزي و 0124 براي بخش کياکلا اجرا کرد . سيدذکريا اسدنيا افزود : تمام مراکز روستايي و شهري شهرستان قائمشهر متصل به شبکه فيبر نوري سراسري و بين المللي است . مدير مخابرات شهرستان قائمشهر خاطرنشان ساخت : در شهرستان قائمشهر ، سوادکوه و جويبار تمام فيش هاي موبايل واگذار شد و مجموع تلفن هاي سيار اين شهرستان ها به بيش از 80 هزار شماره رسيد . وي تصريح کرد : واگذاري تلفن همراه تا پايان سال 1387 به روز خواهد شد .

حمايت 200 نفر از ايتام توسط خيرين اسلامشهر

اسلامشهر  خبرنگار آفرينش
200 نفر از ايتام تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) شهرستان اسلامشهر مورد حمايت افراد خير اين شهرستان قرار گرفتند .
فتانه اميري مشاور فرماندار و رئيس کميسيون امور بانوان و جوانان فرمانداري شهرستان با بيان مطلب فوق افزود : طي ماه مبارک رمضان و با همکاري کميته امداد امام خميني (ره) و کميسيون بانوان ، 200 نفر از ايتام تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) مورد حمايت افراد خير شهرستان قرار گرفتند .

 شاهرخ شهنازي رييس فدراسيون پينگ پنگ درخصوص وضعيت پينگ پنگ کشورمان گفت: پينگ پنگ ايران هنوز فاصله زيادي با پينگ پنگ سطح اول دنيا دارد،  اما با تلاش هاي فراوان موفق شده ايم رتبه ايران را از رده 47 به 45 جهان ارتقا دهيم .   
وي افزود: با توجه به اين رتبه، پينگ پنگ ايران در سطح درجه دو پينگ پنگ جهاني قرار مي گيرد.براي ارتقاي سطح تيم ايران و رساندن پينگ پنگ کشورمان به سطح اول جهان ، بايد اعتبار بيشتري به ورزش پينگ پنگ اختصاص داده شود تا بتوان مربيان بهتري را جذب کرد.
وي اظهار داشت:براي جذب يک مربي درجه يک، نياز به ماهي حداقل 10 هزار دلار است که با توجه به بودجه فعلي فدراسيون پينگ پنگ، جذب مربي درجه يک هم اکنون امکان ندارد.
وي تصريح کرد: البته با توجه به ظرفيت فعلي پينگ پنگ ما ، مربيان فعلي خوب هستند اما اگر بودجه فدراسيون از يک ميليارد و 500 ميليون ريال فعلي به 10 ميليارد ريال افزايش يابد، مي توان در اين خصوص اقداماتي انجام داد.
وي گفت: به هر صورت با اقدامات صورت گرفته در چند ماه گذشته و عملکرد خوب بازيکنان تيم ملي ايران در ميادين مختلف، رتبه بندي جهاني ايران از رتبه 47 به رتبه 45 ارتقا يافته است.
وي در ادامه به مشکلات ارزي فدراسيون پينگ پنگ ايران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در سال هاي اخير، سازمان تربيت بدني در خصوص زيرساخت ها کمک هاي فراواني به پينگ پنگ کشور کرده است و با تکميل آکادمي پينگ پنگ بسياري از مشکلات زيرساختي اين ورزش را برطرف کرده است.
وي افزود:  با اين وجود بزرگترين مشکل ما تهيه بليت هاي هواپيما براي اعزام بازيکنان به پوروتورهاي مختلف و هزينه اردوهاي شبانه روزي تيم هاي نوجوانان و جوانان است که در تمام طول سال در اردو به سر مي برند.
وي افزود: البته اطلاع داريم که بودجه جاري ورزش کشور کم است، اما به دليل دفاع از ورزش پينگ پنگ، خواهان افزايش بودجه جاري فدراسيون هستيم.


 آغاز ثبت جهاني نياسر  

کاشان  خبرنگار آفرينش
شهردار نياسر از تلاش براي ثبت جهاني شهر نياسر خبر داد .
مهندس مصطفي رسولي منش در گفت و گو با خبرنگار آفرينش
گفت : سازمان يونسکو براي ثبت جهاني هر اثر 8 ويژگي را در نظر گرفته که وجود هر يک از اين ويژگي ها به تنهايي مي تواند زمينه ساز ثبت جهاني آن شود و اين در حالي است که بر اساس تحقيقات و مطالعات صورت گرفته شهر نياسر هر 8 ويژگي مذکور را در خود دارد .
به گفته وي وجود مجموع پتانسيل هاي طبيعي ، تاريخي ، آئيني و معنوي در کنار يکديگر سبب شده تا شهر نياسر از بخت بالايي براي ثبت در فهرست ميراث جهاني برخوردار باشد .
رسولي منش تصريح کرد : پس از پايان تحقيقات و مطالعات ، نمره آن
همراه با درخواست ثبت جهاني شهر نياسر با همکاري و هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور به سازمان فرهنگي ملل متحد يونسکو ارائه مي شود .
وجود سه گونه معماري کوهستاني نظير آنچه در ابيانه و ماسوله وجود دارد ، معماري شيب و کوهپايه اي و معماري جلگه اي در کنار جاذبه هاي تاريخي همچون بناي چارتاقي ، عمارت کوشک و حمام دوره صفويه و جاذبه هاي طبيعي نظير آبشار نياسر ، چشمه اسکندريه و فسيل هاي مختلفي که اخيرا در اطراف شهر نياسر کشف شده و همچنين برپايي آئين هاي خاص مذهبي و تاريخي از جمله ويژگي هايي است که در ثبت جهاني شهر نياسر مي تواند موثر باشد .
برگزاري چندين ساله جشنواره گل و گلاب و برپايي سالانه جايزه چارتاقي در پاييز امسال بخشي از فعاليت هايي است که براي معرفي و شناساندن نياسر صورت گرفته است .

 


 لغو ممنوعيت احداث کارخانجات صنعتي
 در شعاع 120 کيلومتري تهران  

رودهن  خبرنگار آفرينش
جلسه شوراي اداري با حضور وزير علوم و تحقيقات و فناوري ، فرماندار و ديگر مسئولان شهرستان دماوند در محل فرمانداري برگزار شد .
فرماندار شهرستان در اين جلسه از مصوبات هيات وزيران در رابطه با شهرستان هاي استان تهران خبر داد و افزود : در جلسه هيات وزيران مسائل و مشکلات شهرستان ها توسط وزير علوم و تحقيقات به عنوان معين شهرستان ها مطرح و مواردي به تصويب رسيد .
عليرضا فخاري با بيان مسائل ارائه شده شهرستان دماوند در جلسه هيات وزيران از جمله در حوزه روستايي ، کمبود بودجه پروژه هاي عمراني ، رفع ممنوعيت ايجاد صنايع در شعاع 120 کيلومتري تهران ، عدم مديريت صحيح منابع آبي و لزوم ايجاد سدهاي کوچک ، ايجاد زيرساخت هاي لازم براي راه و گردشگري ، ترميم بافت هاي فرسوده و امکان جذب اعتبار ويژه از طريق بخش خصوصي با نظارت دستگاه هاي اجرايي شهرستان ، توسعه مراکز دانشگاهي و ايجاد قطب علمي و حوزوي در شهرستان گفت : پس از بررسي اين مسائل ، مواردي از آن مورد تصويب هيات وزيران قرار گرفته است . وي با اشاره موقعيت شهرستان به لحاظ مرکزيت و دارا بودن بسترهاي توسعه تصريح کرد : موقعيت شهرستان به عنوان مرکز ثقل و در جهت کاهش و  هدايت جمعيت استان و کاهش بار کلان مديريتي پايتخت مي تواند مد نظر قرار گيرد تا شاهد اجراي مديريت کلان يکپارچه در حوزه شرق تهران باشيم .
وي با اشاره به ظرفيت پذيري علمي و حوزوي منطقه افزود : اين منطقه مي تواند ظرفيت پذيرش دانشجو و همچنين انجام پژوهش هاي علمي و حوزوي را داشته و امکان تلفيق فنون علمي و ديني در آن فراهم  مي باشد .
 فرماندار دماوند ايجاد زيرساخت بخش هاي حمل و نقل و راه در توسعه از طريق راه شمال جنوب شهرستان از محل شهر آبسرد تا ايوانکي را سبب کاهش بار ترافيکي محور هراز بيان نمود . وي احداث خط متروي دماوند ، پرديس ، تهران را نيز در راستاي بهره مندي و افزايش سطح کاربري فضاهاي مسکوني و همچنين احداث فرودگاه در شرق استان تهران را مورد توجه و و تاکيد قرار داد و گفت : احداث يک فرودگاه کوچک مي تواند امکان توسعه گردشگري ، حمل و نقل و پشتيباني را در شرايط بحران و حوادث غيرمترقبه ايجاد و تقويت نمايد .
وي در ادامه بر اهميت تعيين اهداف و جهت گيري برنامه هاي سال 86 تاکيد کرد و اظهار داشت : همگرايي دستگاه هاي ذيربط در تدوين برنامه هاي آتي و اعلام محورهاي اصلي و ايجاد پيوند در جهت نيل به اهداف بزرگ در حوزه شهرستان با حمايت سازمان مديريت و برنامه ريزي موثر است .
نماينده مردم دماوند در مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان لغو ممنوعيت احداث کارخانجات صنعتي در شعاع 120 کيلومتري تهران در جلسه هيات وزيران گفت : طي اين جلسه با احداث مجتمع آموزش هتلداري ، مرکز آموزش فني حرفه اي خواهران ، مجتمع ورزشي کارگران دماوند ، احداث جايگاهCNG  و ايجاد مجتمع هاي قاليبافي موافقت شد .
سيداحمد رسولي نژاد افزود : 3 ميليارد ريال اعتبار جهت اجراي سد وادان اختصاص يافته و با احداث سد تيزاب نيز موافقت شده است . وي احداث 15 حلقه اضطراري ، تملک و آزادسازي حريم آثار باستاني و شروع عمليات طرح فاضلاب رودهن را ، از ديگر مصوبات هيئت وزيران ذکر کرد . وي تصريح کرد : طرح يکپارچه کردن مديريت بانکي سطح استان در جهت بهبود وضعيت شرايط واگذاري تسهيلات زودبازده نيز در جلسه هيات وزيران به تصويب رسيد .
وزير علوم و تحقيقات و فناوري نيز از اختصاص 20 ميليارد ريال اعتبار براي حوزه هاي علميه و مساجد در جلسه هيات وزيران خبرداد و افزود : در خصوص ساخت و سازهاي غيرمجاز تصميمات خوبي در هيات گرفته شده و دولت تصميم دارد زمين رايگان از طريق وزارت مسکن و شهرسازي در اختيار تعاوني هاي مسکن براي انبوه سازي قرار دهد .
محمدي مهدي زاهداي افزود : 100 ميليارد ريال اعتبار براي احياي بافت هاي فرسوده شهري استان جداي از تهران و 200 ميليارد ريال نيز براي تجهيزات شهري اختصاص داده شده است .


 شهرداري ، يک نهاد عمومي ، مردمي و خدماتي است  

کرج  خبرنگار آفرينش
نشست مطبوعاتي مهندس علي ترکاشوند شهردار کرج با حضور معاونت خدمات شهري ، معاونت شهرسازي ، معاونت حمل و  نقل و ترافيک ، معاونت مالي و اداري و جمعي از خبرنگاران رسانه ها در محل باشگاه ميلاد شهرستان کرج برگزار شد .
در اين نشست رضواني مدير روابط عمومي شهرداري کرج ، تعاملي که ميان شهرداري و مطبوعات برقرار مي شود را به نفع مردم و ايجاد روابط نزديک تر ميان شهرداري و مردم دانست .
ترکاشوند شهردار کرج نيز گفت : سيستم شهرداري درآمد و هزينه است. در اين سيستم شهرداري ها وصول درآمد خود را پيش بيني مي کنند .
وي افزود : شهرداري يک نهاد عمومي غير دولتي ، مردمي و خدماتي است و کمتر سيستمي وجود دارد که مانند شهرداري بالغ بر 300 وظيفه بر عهده اش باشد .
شهرداري يک شرکت سهامي عام و مردم سهامداران آن مي باشند .
وي در پاسخ به سئوالي در خصوص کمبود فضاي سبز در کرج گفت : مشکل اصلي در اين زمينه ، کمبود آب است . اما عليرغم اين مشکل ، فضاي سبز کرج موفق به اخذ گواهينامه ايزو 9001 شده همچنين 25 پارک محله اي و چند صد هکتار جنگلکاري انجام شده است .
ترکاشوند با اشاره به اظهار نظر بعضي از اعضاي شوراي شهر در خصوص کوتاهي شهرداري نسبت به انتقال آب رودخانه کرج به تهران گفت : شهرداري نمي تواند از انتقال آب رودخانه کرج جلوگيري کند . اين يک کار ملي است و مجلس آن را تعيين مي کند .
وي همچنين در خصوص مشکل آب گرفتگي خيابان هاي کرج گفت : به بحث آب هاي سطحي در کرج ، کم توجهي شده است . در چند سال اخير ، دانشگاه صنعتي اميرکبير مطالعاتي بر روي آب گرفتگي خيابان ها انجام داد و بنابر بودجه شهرداري در قسمت هاي مختلف شهر ، جمع آوري آب ها پيشنهاد شد . در حال حاضر نيز شهرداري در فکر رفع کردن اين مشکل است و طوري برنامه ريزي مي شود که اين آب ها به مکان هايي که در آن فضاي سبز وجود دارد ، هدايت شود .
شهردار کرج در ارتباط با سياست هاي شهرداري در خصوص زيباسازي شهر تاکيد کرد و گفت : بخش عمده اي از پارک ها ، فاقد روشنايي بود که در اين قسمت ها فراخوان داديم و اين مشکل را برطرف و براي هر منطقه 40 ميليون تومان بودجه جهت زيباسازي در نظر گرفتيم .
وي در پاسخ به سئوالي در خصوص ساماندهي کارگران آزاد و خياباني گفت : بحث جمع آوري کارگران آزاد خياباني از وظايف شهرداري نيست . اما شهرداري با مسئولان ذيربط همکاري هاي لازم را انجام خواهد داد .
ترکاشوند در خصوص طرح هاي عمراني افتتاح شده و نيمه کاره اظهار داشت : 30 پروژه عمراني افتتاح کرده ايم و براي پروژه هاي بعدي نيز 10 ميليارد تومان پيش بيني شده که اگر مشکلي به وجود نيايد ، اين پروژه ها را مورد بهره برداري قرار مي دهيم . در بحث طرح هاي نيمه کاره نيز کار شهرداري يک کار روزمره است . يکسري طرح هاي کلان ، مثل فرهنگسرا و ورزشگاه داريم که چون متولي دارند ما در اين طرح ها وارد نمي شويم . اما طرح هاي زيربنايي مثل سه راه رجايي شهر و زيرگذر محمدشهر دردست اقدام است و در صورتي که با موانعي برخورد نکنيم ، اين پروژه ها را به زودي به اتمام مي رسانيم . ضمن اينکه مدت زمان طرح تفضيلي به پايان رسيده و در سال گذشته ، طرح تفضيلي جديد اعلام خواهد شد .
وي همچنين در رابطه با ضرورت احداث پل آزادگان گفت : در خصوص پل آزادگان اگر اداره برق با شهرداري همراهي و همکاري مي کرد ، اين پل احداث نمي شد . چون شهرداري در اين زمينه مشکل مالي نداشت ، اما مشکل اصلي اين بود که يک سوم سيستم برق از اين منطقه تغذيه مي شد و با همکاري اداره برق اين مشکل مرتفع و پل آزادگان احداث شد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري
استانها و شهرستانها ويژه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته