جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2614


کوتاه و خواندني

دبير انجمن روانپزشکان ايران:
اضطراب شايع ترين اختلال رواني در کشور است


آذربايجان غربي روي خط سرطان قرار دارد


تلفن همراه در خدمت مبارزه با آنفلوانزاي مرغي


 کوتاه و خواندني 


 استفاده از ربات هوشمند براي معاينه بيماران حملات قلبي و مغزي در بيمارستان هاي آمريکا

اخيرا در تعدادي از بيمارستان هاي آمريکا امکان معاينه و بررسي دقيق حملات قلبي و مغزي به وسيله يک ربات هوشمند و ارسال اطلاعات آن به پزشکان و جراحان در هزاران مايل دورتر فراهم شده است.
به گزارش ايسنا، 21 بيمارستان دولتي در ميشيگان آمريکا اکنون به اين نوع ربات هاي هوشمند و حساس مجهز شده اند و شايد بيماران در بدو ورود به اتاق معاينه از اين که به جاي دکتر انساني با يک ربات روبرو مي شوند، متعجب و يا حتي ناراحت شدند، اما نکته حائز اهميت اين تکنيک آن است که امکان انتقال اطلاعات از طريق اينترنت و دريافت آنها از سوي جراحان و پزشکان در آن سوي کشور هم فراهم شده است. با استفاده از امکانات اين ربات هوشمند ساير پزشکان به مشورت همزمان در خصوص يک بيمار خاص خواهند پرداخت و بدين ترتيب بهترين و موثرترين تصميم اتخاذ خواهد شد. به گفته پزشکان با استفاده از اين تکنيک جديد شانس بيمار براي زنده ماندن و موثر واقع شدن درمان به ميزان قابل توجهي افزايش خواهد يافت.

تار عنکبوت مي تواند به ترميم آسيب ديدگي رباطها کمک کند

دانشمندان مي گويند از تار عنکبوت که محکمترين الياف طبيعي شناخته شده است مي توان براي ساخت زردپي هاي مصنوعي و يا باززايي رباطهاي آسيب ديده استفاده کرد.
به گزارش ايرنا، راندولف لويس زيست شناس مولکولي دانشگاه ويومينگ مي گويد قدمت داستانهايي در مورد فوايد درماني تار عنکبوت در مبارزه با عفونت ها، بند آوردن خونريزي و التيام زخم ها به  2 هزار سال قبل بازمي گردد. درحالي که تاکنون هيچ شواهدي يافت نشده است که نشان دهد تار عنکبوت مي تواند ميکروب ها را از بين ببرد، اما مطالعات حيواني نشان مي دهد تار عنکبوت واکنش هاي ايمني چنداني که موجب پس زدن ايمپلنت پزشکي مي شود ايجاد نمي کند. آزمايشگاه لويس و ساير آزمايشگاه ها در حال توليد اليافي از تار عنکبوت هستند که اميدوارند کاربرد درماني پيدا کند. لويس گفت: محققان به اين نتيجه رسيده اند که مي توان از تار عنکبوت همچون چارچوبي براي باززايي رباطهاي آسيب ديده استفاده کرد. پارگي رباطهاي قدامي  ACLsيکي از شايع ترين جراحت هاي زانو در جهان است. دانشمندان همچنين به دنبال تهيه نخ هاي بخيه فوق العاده ظريف از تار عنکبوت براي عمل هاي جراحي و درمان آسيبهاي چشم يا اعصاب هستند. اين نخ ها بطور بالقوه زخم را التيام مي دهند بدون آنکه اثري از زخم برجا بماند. محققان براي توليد انبوه تار عنکبوت، قصد دارند از گياه يونجه استفاده کنند. ساير محققان درصدد توليد پروتئين هاي تارعنکبوت در شير بز هستند.


 ميزان متوسط زنان افسرده کشور 3/5 درصد است

تبريز - خبرنگار آفرينش
رئيس مرکز بهداشت استان آذربايجان شرقي با بيان اين که ميزان متوسط زنان افسرده کشور 3/5 درصد است گفت: ميزان افسردگي زنان اين استان در مقايسه با ميزان متوسط زنان در کشور بيش از 2 برابر متوسط کشوري است.
احمد کوشا در آغاز هفته بهداشت و روان در دبيرستان دخترانه شاهد تبريز افزود: ميزان افسردگي بانوان استان آذربايجان شرقي 4/5 برابر يشتر از متوسط کشوري است.
وي خواستار توجه به زير ساخت هاي جامعه براي مقابله با بيماري هاي رواني شد و اظهار داشت: اين مسئله مي تواند به پيشگيري از چنين ناراحتي هايي کمک کند و بايد تقويت اقتصادي و آموزش هاي لازم را در اين مباحث به کار بست.
معاون دانشگاه علوم پزشکي تبريز در عين حال خواستار توجه به ارزش هاي ديني و اخلاقي و اتکا به خداوند در امور شد  و تاکيد کرد: مجموع اين توجهات مي تواند ناراحتي هاي رواني را تا حدود زيادي پيشگيري کرده و ضريب ايمني روحي و رواني شهروندان آن را افزايش دهد ضمن آن که بايد از تفريح سالم جمعي و ورزش نيز برخوردار بود.
 
تشخيص اختلالات تغذيه  اي از طريق آزمايش مو

تحقيقات جديد حاکي از آن است که موي اشخاص مي تواند مدرکي براي نشان دادن نوع رژيم غذايي هر فرد باشد و مي تواند به پزشکان در تشخيص اختلالات تغذيه اي کمک کند.
به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه بريگهام يانگ در آمريکا دريافته اند که آزمايش کربن و نيتروژن موجود در پروتئين هاي موي اشخاص مي تواند اطلاعاتي درباره تغذيه روزانه هر فرد در اختيار متخصصان قرار دهد.
به گفته سرپرست تيم تحقيقاتي در اين پژوهش، از اين پس متخصصان مي توانند از اين روش براي کمک به تشخيص اختلالاتي چون اضطراب در افراد استفاده کنند چرا که اکثر اين مبتلايان يا درباره مشکلاتشان واقعيت را به پزشکان نمي گويند و يا مشکلات و ناراحتي هاي خود را واقعا درک نمي کنند که بتوانند آنها را بيان کنند.
اين در حاليست که روش هاي فعلي و رايج براي تشخيص و کنترل بيماران مبتلا به اختلالات تغذيه اي به انجام شمار زيادي مصاحبه ها و تهيه پرسشنامه هاي فراوان بستگي دارد.
به علاوه در بسياري از موارد، تشخيص خود افراد نسبت به اختلالات تغذيه اي خودشان ناقص است.

ارتباط تحصيلات و اضافه وزن در زنان

قبلا تصور مي شد مردان بيشتر نسبت به چاقي حساس هستند و زنان نيز تحت تاثير مردان در خانواده به کاهش وزن خود مي پردازند.
اما تحقيقات اخير نشان مي دهد زنان تحصيل کرده به مراتب بيشتر از مردان نگران افزايش وزن خود هستند.به گزارش رويترز ، کارشناسان 286 نفر زن و مرد تحصيل کرده را مورد بررسي قرار دادند و مشخص شد 13/9 درصد از زنان و 45/2 درصد از مردان اضافه وزن دارند. اما 57/4 درصد از زنان بيان مي کنند که بايد وزن خود را کاهش دهند در صورتي که اين آمار در مردان به سختي به 28/6 درصد مي رسد.

مصرف زياد نان خطر ابتلا به سرطان کليه را
 افزايش مي دهد

تحقيقات نشان مي دهد رژيم غذايي سرشار از نان با افزايش خطر ابتلا به يک نوع سرطان کليه که شايعترين سرطان کليه است ارتباط دارد.
به گزارش رويترز، در نتيجه تحقيق دکتر براوي و همکارانش آمده است: تصور مي شود رژيم غذايي و تغذيه در ابتلا به نوعي سرطان کليه به نام رنال سل کارسينوما نقش دارند، اما در مورد تاثير گروه هاي خاص غذايي در بروز اين سرطان اختلاف نظرهايي وجود دارد.
براوي و همکارانش رژيم غذايي  747 بيمار مبتلا به سرطان کليه را طي دو سال پيش از تشخيص اين بيماري و 1534بيمار در گروه شاهد که به دليل اختلالات حاد غير سرطاني در همان بيمارستان ها بستري شده بودند را مقايسه کردند. محققان دريافتند مصرف نان در افرادي که بيشترين مصرف را داشتند خطر ابتلا به سرطان کليه را تا94 درصد، ماکاراني و برنج تا  29 درصد و شير و ماست تا  27 درصد افزايش مي دهد.


همايش روز جهاني ديابت با شعار
 «مراقبت در قبال ديابت براي همه»

همايش روز جهاني ديابت  23آبان ماه سال جاري با همکاري انجمن ديابت ايران و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي در دانشگاه تهران برگزار مي شود.
دکتر رجب رئيس انجمن ديابت ايران گفت: همايش روز جهاني ديابت در ايران نيز همگام با ساير کشورها با شعار «مراقبت در قبال ديابت براي همه» در روز  23 آبان ماه برگزار مي شود.
وي گفت پانزده سال است که روز  14 نوامبر برابر با  23آبان ماه روز جهاني ديابت نامگذاري شده است و امسال بيش از  150 کشور جهان به طور همزمان اين روز را گرامي مي دارند.
رييس انجمن ديابت ايران گفت هدف از برگزاري اين روز شناساندن ديابت و تشويق و ترغيب جامعه جهاني به پيشگيري و مراقبت از اين پديده روزافزون است.
در جهان در هر ده ثانيه يک نفر به دليل ديابت فوت مي کند و دو نفر نيز به ديابت مبتلا مي شوند.
هر سال هفت ميليون نفر در جهان به تعداد بيماران مبتلا به ديابت افزوده مي شود به طوري که نسل بعدي يعني حداقل بيست سال آينده  350 ميليون نفر بيمار ديابتي را در خود جاي خواهد داد.
به گزارش ايرنا با استناد به آمارهاي جهاني پيش بيني مي شود بخصوص در قاره آسيا تا سال  2025 حدود  80 درصد مبتلايان به ديابت متعلق به کشورهايي خواهند بود که وضع اقتصادي متوسط رو به پايين دارند.
دکتر رجب افزود طبق آمارهاي موجود بيش از  70 ميليون نفر از افراد مبتلا به ديابت در سه کشور چين، هندوستان و آمريکا زندگي مي کنند.
وي افزود در حال حاضر حدود  230 ميليون نفر در جهان مبتلا به ديابت هستند و در ايران نيز حدود چهار ميليون نفر مبتلا به اين بيماري هستند.
دکتر رجب گفت هدف روز جهاني ديابت در سال  2006 توجه به جوامع در خطر و گروه هاي آسيب پذير است که به همين خاطر همايش امسال روز جهاني ديابت با شعار «مراقبت در قبال ديابت براي همه» برگزار مي شود.
همايش روز جهاني ديابت توسط انجمن ديابت ايران و با همکاري وزارت بهداشت، انجمن متخصصين غدد درون ريز و بنياد امور بيماري هاي خاص، 23 آبان ماه سال جاري در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار مي شود.

سومين همايش بين المللي ام اس ايران
  برگزار مي شود

سومين همايش بين المللي ام اس ايران 25 و 26 آبان در مرکز همايش هاي علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان برگزار مي شود .
دبير علمي اين همايش بابيان اينکه موضوع اصلي همايش بيماريهاي اعصاب است گفت: ارائه تازه ترين دستاوردهاي علمي و پژوهشي,  ارتباط و تبادل نظر پژوهشگران,  ارتقاي سطح دانش وآگاهي هاي علمي کاربردي درتشخيص و درمان بيماري ام اس از اهداف برپايي اين همايش است.
به گزارش واحد مرکزي خبر، وي به امتياز بازآموزي اين همايش اشاره کرد وافزود: متخصصان نورولوژي ,روانپزشکي,  جراحي اعصاب,  عفوني,  داخلي,  ژنتيک,  چشم پزشکي,  پاتولوژي,  ايمونولوژي,  داروسازي,  راديولوژي,  طب فيزيکي و توانبخشي,  زنان ومامائي,  بهداشت محيط و پزشکان عمومي در اين همايش شرکت مي کنند.
اين همايش به همت دانشگاه علوم پزشکي اصفهان و همکاري انجمن هاي ام اس ايران و علوم اعصاب ايران برگزارمي شود .


 دبير انجمن روانپزشکان ايران:
 اضطراب شايع ترين اختلال رواني در کشور است  


 پيشرفت تکنولوژي و ماشيني شدن زندگي،
افزايش سطح توقع مردم، پرکاري و فعاليت هاي کاري بيش از توان افراد، نگراني از آينده و.....
همگي سبب شيوع اضطراب
 در سال هاي اخير شده است

دبير انجمن روانپزشکان ايران از اضطراب به عنوان شايع ترين و پرهزينه ترين اختلال رواني در کشور و جهان نام برد و گفت: علت بسياري از مرگ و ميرهاي ناشي از بيماري هاي قلبي - عروقي اضطراب است.
به گزارش سرويس علمي آفرينش،               دکتر پرويز مظاهري روانپزشک که به مناسبت برپايي همايش سالانه انجمن روانپزشکان ايران که 30 آبان تا 3 آذر در تهران برگزار مي شود، سخن مي گفت بااعلام اين مطلب افزود: اضطراب به دليل تحريک سيستم عصبي سمپاتيک سبب افزايش فشار خون، افزايش ضربان قلب و افزايش قند خون (ديابت) مي شود.
وي با اشاره به اينکه اضطراب شايع ترين بيماري  قرن حاضر نام گرفته است، اظهار داشت: پيشرفت تکنولوژي و ماشيني شدن زندگي، افزايش سطح توقع مردم، پرکاري و فعاليت هاي کاري بيش از توان افراد، نگراني از آينده و..... همگي سبب شيوع اضطراب در سال هاي اخير شده است.
مظاهري گفت: عواملي مانند                                  علل زيستي، رواني و اجتماعي از عمده علل اضطراب به شمار مي روند.
وي اضافه کرد: اضطراب جز» معدود اختلالاتي است که هم علائم جسماني و هم علايم رواني دارد.
دبير انجمن روانپزشکان ايران يادآور شد: بيشتر افراد مضطرب به منظور درمان علائم جسماني به متخصصان                                                  غير روانپزشک مراجعه مي کنند.
وي از طپش قلب و درد در ناحيه قفسه سينه به عنوان شايع ترين علايم                                          قلبي - عروقي و از تنگي نفس، احساس کمبود هوا و فشار در قفسه سينه به عنوان علايم تنفسي نام برد و تصريح کرد: اضطراب همچنين سبب اختلالات گوارشي مانند مالش رفتن سردل، اسهال و حالت تهوع و نيز احساس تکرار ادرار به عنوان علايم دستگاه ادراري و نيز از اختلالات اسکلتي، سرخي يا بي رنگ شدن چهره، بي قراري فرد، احساس تير کشيدن در ستون فقرات، بزرگ شدن مردمک هاي چشم، گرفتگي عضلاني و تاري ديد مي شود.
مظاهري اختلال در تمرکز را شايع ترين علامت اضطراب برشمرد، گفت: اغلب مردم اختلال تمرکز را با فراموشي اشتباه مي کنند.
وي افزود: اشکال مختلف وسواس در زمره اختلالات اضطرابي قرار دارد که با توجه به اين مورد و موارد فوق مي توان پي به دامنه گسترده اين اختلال رواني برد.
دبير انجمن روانپزشکان ايران خاطرنشان ساخت: با توجه به شيوع و اهميت مساله اضطراب يکي از محورهاي همايش امسال انجمن روانپزشکان ايران به مساله اضطراب اختصاص دارد.
گفتني است همايش سالانه انجمن علمي روانپزشکان ايران توسط انجمن روانپزشکان ايران 30 آبان ماه تا 3 آذر ماه در بيمارستان ميلاد تهران برپا مي شود.


 آذربايجان غربي روي خط سرطان قرار دارد  

اروميه- خبرنگار آفرينش
معاون سياسي امنيتي استاندار آذربايجان غربي گفت : فعال سازي کميسيون هاي فني بهداشتي در راستاي گسترش بهداشت در جامعه بسيار ضروري است.
محمد زاده ، که در جلسه کميته بيماري هاي خاص استان آذربايجان غربي سخن ميگفت : با اشاره به اهميت بهداشت در جامعه افزود : همکاري همه جانبه و هماهنگي همه نهادها در جهت گسترش بهداشت در جامعه بسيار ضروري و پر اهميت است.
رضا محبوبي ، مدير کل امور اجتماعي و انتخابات استانداري آذربايجان غربي نيز در ادامه اين جلسه گفت : ارتقاي کيفيت خدمات درماني،توزيع عادلانه امکانات و منابع سلامت و فراهم شدن امکانات توسعه و پيشرفت بهداشتي در تمام مناطق ازمهمترين برنامه هاي کميته بيماري هاي خاص در سال جاري است.
 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي نيز با اشاره به لزوم راه اندازي مراکز همودياليزي براي بيماران کليوي ادامه داد : هم اکنون 114دستگاه همودياليز در استان فعالند که 30 دستگاه ديگر نيز به اين تعداد افزوده مي شوند.
دکتر ايرج محبي ، تجهيز بيمارستانهاي خوي و چالدران و بيمارستان طالقاني اروميه به بخش دياليز را از برنامه هاي آتي حوزه معاونت درمان استان برشمرد و اظهار داشت: در مجموع 607 بيمار دياليزي در سطح استان آذربايجان غربي وجودداردکه از اين تعداد 557 نفر با دستگاه هاي همو دياليزي ، دياليز                          مي شوند .
دکتر جلال غفارزاده ،معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات درماني آذربايجان غربي نيز در اين جلسه با اشاره ه وجود 197 بيمار هموفيلي و 119 بيمار تالاسمي در سطح استان ،تصريح کرد : اين بيماران نياز ضروري به ارائه خدمات درماني دارند که بايد با برنامه ريزي هاي هماهنگ در تامين داروي اين بيماران تلاش کرد.
وي با بيان اينکه يارانه دولت به ازاي هر پيوند در حدود يک ميليون و 840 هزار تومان است تصريح کرد : در همين راستا دانشگاه علوم پزشکي متقبل 3 ميليون و 234 هزار تومان هزينه مي شود که از اين مبلغ ، تنها يک ميليون تومان سهم دارو است.
در ادامه اين جلسه رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوي با بيان اينکه هم اکنون 607 بيماري دياليزي در استان وجود دارد اظهار کرد : در سال جاري 66 نفر از بيماران دياليزي آذربايجان غربي پيوند کليه شده اند که از اين تعداد هشت نفر ،از بيماران مرگ مغزي                       کليه هاي پيوند خود را دريافت کرده اند.
اشتري، مشکلات بيماران خاص شهرستان را عدم دسترسي به پزشکان متخصص دانست و تصريح کرد : براي حل اين مشکل بايد مراکز خيريه از بيماران حمايت کند و نسبت به اعزام پزشکان متخصص به شهرستان ها اقدام شود .
نازآور مدير کل بيمه خدمات درماني آذربايجان غربي نيز در اين جلسه با اعلام اينکه تا کنون 80 درصد از مرد م استان تحت پوشش بيمه خدمات درماني قرار گرفته اند گفت : امسال براي يکهزار و 475 نفر در استان کارت هوشمند بيمه صادر شده است.
وي همچنين پيشنهاد کرد : سازمان هاي بيمه گر آماري از بيماران خاص تحت پوشش ارائه دهند تا همپوشاني ها حل شود و بيماران نتوانند از اين موقعيت ها سو» استفاده کنند.
رئيس انجمن حمايت از بيماران سرطاني آذربايجان غربي نيز در پايان جلسه با بيان اينکه سرطان دومين علت مرگ و مير در استان آذربايجان غربي است ، افزود : شيوع سرطان در سطح استان چهار هزار نفر در سال است که يکي از علت هاي اصلي آن روي خط سرطان بودن جنوب استان است.
منشابي ، با بيان اينکه دارو ، امکانات تشخيصي ويژه و دستگاه هاي درماني سرطان در استان با کمبود مواجه شده است افزود : هزينه درماني سرطان نيز بالاست به طوري که حتي قشر متوسط جامعه هم نمي تواند از عهده آن برآيد به همين دليل خواستار افزودن بيماران سرطاني به بيماري هاي خاص هستيم تا حمايت هاي ويژه از آنها صورت صورت گيرد.


 تلفن همراه در خدمت مبارزه با آنفلوانزاي مرغي  

در کشورهاي رواندا و اندونزي طرحهايي آزمايشي براي استفاده از يک نرم افزار تلفن همراه که مي تواند در جنگ عليه آنفلوانزاي مرغي، بيماري ايدز و بيماريهاي بالقوه مسري مورد استفاده قرار گيرد، در دست اجراست.
هدف از اين طرح اين است که امدادگران بهداشتي از تلفنهاي همراه خود به منظور گزارش شيوع بيماري ، ميزان موجودي دارو، وضعيت درمان بيمار و ديگر اطلاعات مهم به يک سيستم اطلاع رساني مديريت بهداشت که توسط اين شرکت تلفن همراه ايجاد شده است، استفاده کنند. يکي از مقامهاي بنياد توسعه همکاري گفت که مقامهاي بهداشتي مي توانند اين اطلاعات را ببينند و بي درنگ نسبت به اين اطلاعات اساسي پاسخ دهند.
در نخستين طرح آزمايشي که با همکاري يک شرکت تلفن همراه در رواندا انجام گرفته است اين نرم افزاردر اين کشور مورد آزمايش قرار گرفته است. دومين طرح آزمايشي استفاده از تلفن همراه در نبرد عليه بيماريهاقرار است که از ماه آينده در اندونزي آغاز شود.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري
استانها و شهرستانها ويژه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته