جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2614


کوتاه و خواندني

با مشارکت تعاوني مسکن اعضاي سازمان نظام پزشکي;
ايران در سريلانکا 2 هزار واحد مسکوني احداث مي کند

شرکت ملي پالايش و پخش اعلام کرد:
توزيع کارت هوشمند بنزين درب منزل

وزير جديد رفاه:
مستمري بازنشستگان تامين اجتماعي را به 200 هزار تومان مي رسانيم

رييس سازمان امور مالياتي کشور:
حذف پولشويي با نظام مالياتي پيشرفته ممکن است


وزير اقتصاد: دولت با جريانات سو» اقتصادي مقابله مي کند


افزايش 3/9 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه و ارز


 کوتاه و خواندني 


  عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس تشريح کرد:
نابساماني هاي بازار مسکن و اجاره بها

دکتر حسن سبحاني از نابساماني هاي بازار مسکن و اجاره بها سخن گفت.
نماينده دامغان در گفت وگو با ايسنا در پاسخ به اين پرسش که چه دلايلي موجب افزايش قيمت اجاره بها، زمين و مسکن و تعميق شکاف طبقاتي در بازار مسکن شده است؟ گفت: دولت در قالب وزارت مسکن، وقتي از سياستهايش براي افزايش عرضه مسکن سخن مي گويد از افزايش آمار ساخت و ساز در کلان صحبت مي کند، بي آنکه در اين افزايش از توزيع مالکيت مساکن ساخته شده صحبتي به ميان آورد.
واحدهاي مسکوني ساخته شده به نيت سود بيشتر احتکار مي شود
رييس سابق کميسيون برنامه و بودجه افزود: به طور طبيعي کساني که دنبال يک واحد مسکوني اند، انبوه ساز نبوده، بلکه مصرف کننده اند بنابراين انبوه سازي و بي توجهي به توزيع مالکيت مسکن کشور را به اينجا مي رساند که مجموعه کساني که به توليد مسکن مبادرت ورزيده و از تسهيلات و امکانات بانکي و دولتي استفاده کرده اند با علم به قدرت خريد پايين متقاضيان مسکن و آگاهي از فقدان قدرت مانور آنان، در احتکار واحدهاي ساخته شده به نيت سود بيشتر با بيان استدلال هايي چون «اگر پول واحد مسکوني را داخل هر بانکي بگذاريم با حداقل سود بانکي باز چندين ميليون تومان سود در سال دريافت مي کنيم» و يا «نگهداري و استهلاک ساختمان ها هزينه بر است» پيش قدم مي شوند.
واحدهاي مسکوني خالي از سکنه بسيار زياد است
عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس اظهار کرد: واحدهاي مسکوني خالي از سکنه در سطح تهران و شهرستان ها بسيار زياد است.
 چرا در حالي که عده اي متقاضي براي واحدهاي خالي سکنه هستند  و منطق اقتصادي حکم مي کند که در مقابل تقاضا بايد عرضه اي وجود داشته باشد  اين همه واحد مسکوني خالي وجود دارد؟ دليل اين موضوع اين است که صاحبان واحدهاي مسکوني، بهايي فراتر از قيمت بازار براي واحدهاي خود مطالبه مي کنند.
 صاحبان املاک آنقدر وضع مالي و گردش پولي خوبي دارند که مي دانند اگر واحد مسکوني شان را نفروشند رقبايي خصوصي و دولتي وجود ندارند که مسکن، توليد و عرضه کنند تا قيمت ها بشکند بنابراين ارزش ملک آنان روز به روز افزايش مي يابد.
با کاهش سود بانکي صاحبان املاک بر ميزان پيش پرداخت             دريافتي شان مي افزايند
عضو کميسيون برنامه و بودجه افزود: در مورد اجاره بها» نيز همين گونه است. صاحب خانه ها قبل از کاهش سود بانکي در ازا» هر يک ميليون تومان پول، 30 هزار تومان در نرخ اجاره بها             محاسبه مي کنند. در حالي که نرخ سود بانکي در بانک ها کاهش مي يابد صاحبان املاک براي جبران کاهش سود پول شان بر ميزان پيش پرداخت دريافتي شان مي افزايند. بر همگان مسجل است که پول هاي پيش دريافتي از سوي صاحبان منازل، اگرچه با سود بانکي مقايسه مي شود                   ولي در سيستم بانکي سرمايه گذاري نمي شوند، بلکه در بازار غيررسمي که سودي معادل 50 تا                 60 درصد دارد سرمايه گذاري مي شود.
 اين استاد دانشگاه تاکيد کرد:  بايد فرهنگ سازي شود که سرمايه گذاري در بازار غيررسمي با سودهاي بالا اقدامي غير شرعي و مذموم است.
 وي خواستار دخالت دولت در بازار مسکن شد و افزود: افزايش قيمت مسکن در احتکار مسکن است و عمدتا از سوي افرادي انجام مي شود که مالکند، ولي تن به بازي عرضه و تقاضا نداده و با کاهش عرضه قيمت را افزايش مي دهند.
 دولت در اين زمينه بايد سياست گذاري کند.
 دولت بايد اين همه متاثر از بيان غيرواقعي و در مواردي انحراف از عدم لزوم حضورش در بخش مسکن نباشد، کما اينکه بسياري از دولت هاي دنيا در بخش مسکن دخالت کرده و مانع از اين شده اند که 70 درصد درآمد شهروندا ن شان به کرايه منازل اختصاص يابد. 


  حضور ناظمي اردکاني در وزارت اقتصاد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: رييس جمهوري در نظر دارند از آقاي ناظمي                    وزير سابق تعاون در يکي از مجموعه هاي وزارت اقتصاد استفاده کنند.
ايرج نديمي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: در مذاکره اي که در مورد برکناري                                        آقاي ناظمي از وزارت تعاون با رييس جمهور داشتم عملا ايشان پاسخ دادند براي ايشان يک مسئوليت در يکي از مجموعه هاي بانک، بيمه و وزارت اقتصاد و دارايي را در نظر گرفته ام.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا ايشان براي سمت دبير شورايعالي مناطق آزاد در نظر گرفته شده; گفت: رييس جمهوري تاکيدي بر حضور آقاي ناظمي در مناطق آزاد نداشتند بلکه عنواني در وزارت اقتصاد و دارايي را در نظر دارند.
به گزارش فارس در خبرها آمده بود که حسين صادق عابدين، دبير شوراي عالي مناطق آزاد کشور که يکي از مديران موفق در مناطق آزاد است از ابتداي شهريور ماه استعفاي کتبي خود را تقديم مقامات مسئول کرده بود.
شنيده شده بود محمد ناظمي اردکاني وزير تعاون که خروج وي از کابينه پس از سخنان اخير احمدي نژاد قطعي شده به رياست شوراي عالي مناطق آزاد منصوب خواهد شد.

امضا قرارداد ساخت 6 ميليون گوشي تلفن همراه
  
قرارداد توسعه و ساخت تجهيزات 6 ميليون گوشي تلفن همراه به ارزش 168 ميليارد با حضور رييس جمهوري امضا شد.
اين قرارداد توسط وزارتخانه هاي صنايع و معاون و ارتباطات و فناوري اطلاعات در مدت                18 ماه اجرا خواهد شد.
وزير ارتباطات در اين مراسم گفت: 11 ميليون خط تلفن همراه در کشور فعال است که تا پايان امسال به 15/5 ميليون خط مي رسد و فقط در سال جاري 7 ميليون خط تلفن همراه را شرکت ارتباطات سيار واگذار مي کند.
سليماني افزود: به بيش از 40 ميليون خط تلفن همراه در کشور نياز است.
 
سمند در چين مي تازد 
  
خط توليد سمند در چين با توليد سالانه 30 هزار دستگاه در سال 87 به بهره برداري خواهد رسيد.
منطقي مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: اين خط توليد تا ميزان 120 هزار دستگاه قابل افزايش است.
وي سرمايه گذاري براي اين طرح را 60 ميليون دلار عنوان کرد و افزود: از اين ميزان سهم ايران خودرو 30 درصد و بقيه به عهده بخش خصوصي چيني است.
منطقي گفت: عمليات اجرايي ساخت کارخانه توليد سمند از شهريور امسال در شهر تايان در استان شندونگ آغاز شده است که طبق برنامه ريزي تا 18 ماه آينده به بهره برداري خواهد رسيد.
وي افزود: در مرحله نخست سالن هاي رنگ، بدنه و مونتاژ نهايي ساخته و راه اندازي                              مي شود.
مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو مهمترين رقيب سمند در بازار چين را برخي از مدل هاي هيوندايي، چري و فولکس واگن عنوان کرد.

وزير نفت:
براي صادرات گاز، با اروپا به توافق مي رسيم

وزير نفت از واگذاري پروژه ميدان گازي پارس شمالي به چيني ها در آينده اي نزديک، احداث سه پالايشگاه جديد و عمليات توسعه دو پالايشگاه موجود در کشور و واگذاري توسعه ميدان نفتي آزادگان به يک شرکت ايراني در صورت عدم توافق با دو شرکت خارجي خبر داد و در عين حال درباره خط لوله نابوکو نيز گفت: به زودي با خارجي ها براي صادرات گاز ايران به اروپا به توافق خواهيم رسيد.
به گزارش مهر، سيدکاظم وزيري هامانه در حاشيه بهره برداري از فاز نخست طرح توسعه مخزن مارون خامي در خوزستان افزود: اين خط هم اکنون در حال اجراست و اميد مي رود                                        به زودي به توافق در اين زمينه برسيم.
وي در خصوص قراردادهاي بيع متقابل نيز گفت: برخي تغييرات محتوايي در زمينه اين قراردادها انجام گرفته تا جاذبه اين قراردادها براي خارجي ها بيشتر و نقاط ضعف آن رفع شود.
وزير نفت با اشاره به اجراي چند پروژه به اين روش تاکنون در کشور خاطرنشان کرد: با لحاظ اين تغييرات قراردادهاي جديد نفت به همين روش منعقد خواهد شد.
هامانه همچنين با اشاره به مذاکره وزارت نفت با دو شرکت خارجي براي واگذاري طرح توسعه ميدان فتي آزادگان به منظور جايگزيني شرکت اينپکس ژاپن گفت: يک شرکت داخلي هم به موازات اين کار تجهيز مي شود تا در صورتي که توافقات به نتيجه نرسد از اين شرکت در توسعه ميدان استفاده شود.
وزير نفت در ادامه از واگذاري پروژه ميدان گازي پارس شمالي به چيني ها در آينده اي نزديک خبر داد و گفت: در حال مذاکره با يک شرکت چيني هستيم و اميد است که تا پيش از آغاز سال جديد قرارداد آن هم امضا شود.
 
بررسي طرح جامع مسکن در مجلس

رييس کميته مسکن مجلس گفت: کميته مسکن مجلس شوراي اسلامي امروز طرح جامع مسکن را بررسي مي کند.
حسن زماني نماينده ملاير در گفت و گو با فارس افزود: در برخي از بندهاي طرح جامع مسکن کلي نگري شده است بنابراين در بررسي هاي مجدد سعي بر برطرف شدن نواقص احتمالي اين طرح خواهد شد.
وي اظهار داشت: يکي از نقاط ضعف اين طرح، ديده نشدن مسايل فرهنگي ساخت مسکن در مناطق مختلف کشور بوده است چراکه در برخي از استان ها بايد مسکن هاي ويژه و خاص همان مناطق احداث شود.
زماني با بيان اينکه يک سري عوامل تاثيرگذار در کشور همواره قيمت مسکن و اجاره بها را دستخوش تحولات عمده کرده و موجب رونق و يا رکود مسکن مي شود گفت: ورود نقدينگي هاي سرگردان به بخش مسکن همواره به اين بخش رونق مي دهد و زماني که اين سرمايه ها از بخش مسکن خارج مي شود تاثير منفي بر اين بازار گذاشته و موجب رکود مي شود.
وي افزود: اعلام سياست هاي کلان از سوي دستگاه هاي اجرايي در روند رو به رشد قيمت ها و يا رکود بخش مسکن تاثير بسزايي دارد.
وي گفت: نياز سالانه کشور به مسکن در حدود يک ميليون واحد مسکوني است اما طبق آمارهاي اعلام شده 300 هزار واحد مسکوني کمتر از نياز جامعه يعني 700 هزار واحد مسکوني توليد مي شود.

 تغيير ساعت کار بانک ها در شهرستان ها

يک منبع آگاه گفت: دولت ساعت کار بانک ها را در شهرستان ها به ساعت قبلي خود                         يعني ساعت 8 بازخواهد گرداند.
يک منبع آگاه در گفت و گو با فارس اعلام کرد: از چند روز آينده ساعت کاري بانک ها                                     در شهرستان ها و مراکز استان ها از ساعت 9 صبح به 8 تغيير خواهد يافت.
دولت اول مهرماه در بخشنامه اي ساعت کار بانک ها را از 8 صبح به 9 تغيير داده بود.
تاکنون درباره ساعات کار بانک ها در پايتخت تصميمي گرفته نشده است.


  با مشارکت تعاوني مسکن اعضاي سازمان نظام پزشکي;
 ايران در سريلانکا 2 هزار واحد مسکوني احداث مي کند  

تعاوني هاي مسکن کشور به پيشنهاد وزارت مسکن و با همکاري وزارت تعاون 2 هزار واحد مسکوني در سريلانکا احداث مي کنند.
مديرکل تعاوني مسکن وزارت تعاون با                 بيان مطلب فوق افزود: تعاوني هاي مسکن ايران قصد دارند با شرط ارايه تسهيلات و ضمانت بانکي 2 هزار واحد مسکوني در سريلانکا را احداث و به    دولت سريلانکا تحويل دهند.
فخر فاطمي گفت: پيشنهاد ساخت 2 هزار واحد مسکوني براي سريلانکا توسط وزير مسکن ارايه شده است. سريلانکا خواستار احداث                            5 هزار واحد توسط ايران بود.
فخر فاطمي افزود: مسايلي چون زمين، امنيت مهندسان ايراني، خط اعتباري، تسهيلات مناسب و تضمين بانکي بايد توسط دو طرف ايران و سريلانکا بررسي و توافق شود.
وي تاکيد کرد: يکي از شرايطي که ايران خواستار آن است تضمين خريد واحدهاي مسکوني توسط دولت سريلانکا است.
فاطمي هزينه ساخت 2 هزار واحد مسکوني را مشابه           هزينه ساخت در تهران بيان کرد و اظهار داشت: اين واحد هاي مسکوني براي دولت سريلانکا احداث خواهد شد.
وي افزود: از زمان تامين وزارت تعاون تاکنون حدود يک ميليون واحد مسکوني توسط شرکت هاي تعاوني مسکن احداث شده است.
مدير عامل تعاوني  مسکن اعضاي سازمان نظام پزشکي که يکي از گزينه هاي مورد نظر براي احداث اين 2 هزار واحد مسکوني است گفت: شرکت هاي تعاوني مسکن ايران از توان مهندسي و فني مناسبي براي احداث واحد هاي مسکوني در ساير کشورها ازجمله سريلانکا هستند. دکتر سيد احمدعلي کاظمي افزود: تعاوني هاي مسکن مي توانند در خانه دار کردن افراد فعال باشند. وي با اشاره به فعاليت اين شرکت تعاوني در احداث واحد هاي مسکوني در کشور اظهار داشت: هم اکنون زمينه و بستر مناسبي براي فعاليت اين شرکت و ساير شرکت هاي تعاوني مسکن در سريلانکا با همکاري وزارت مسکن و تعاون فراهم شده است.


  شرکت ملي پالايش و پخش اعلام کرد:
 توزيع کارت هوشمند بنزين درب منزل 

شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي با صدور اطلاعيه اي اعلام کرد: نظر به لزوم تسهيل و ساماندهي نوين نظام توزيع سوخت کشور، به اطلاع کليه دارندگان خودروهاي بنزين سوز مي رساند، در حال حاضر طرح صدور کارت هوشمند سوخت مراحل اجرايي خود را طي مي کند و به زودي تحويل کارت هوشمند سوخت به خودروهاي داراي پلاک ايران، توسط شرکت پست در      محل نشاني مالکان خودرو آغاز مي شود.
اين گزارش مي افزايد: دارندگان                         پلاک هاي ايران در صورت مراجعه ماموران پست مدارک زير را به ماموران پست ارائه و کارت هوشمند سوخت خودروي خود را بدون پرداخت هيچگونه وجهي دريافت مي کنند.
1- شناسنامه مالکيت يا بنچاق (سند) خودرو
2- يکي از مدارک شناسايي مالک خودرو مانند شناسنامه، کارت ملي، گواهينامه و يا گذرنامه
قابل ذکر است چگونگي ثبت نام و تحويل کارت هوشمند سوخت خودروهاي پلاک غير ايران (ليزري و قديمي) و موتورسيکلت ها           طي اطلاعيه جداگانه اي اعلام خواهد شد.

آغاز توزيع کارت هاي هوشمند سوخت در کرج
اين در حالي است که يک مقام آگاه به فارس گفت: با تاييد شروع چهارمين فاز پايلوت توسط وزارت نفت، توزيع                 کارت هاي هوشمند سوخت از اواخر هفته جاري در منطقه کرج آغاز مي شود.
وي افزود: اجراي آزمايشي فاز چهارم کارت هوشمند سوخت توسط وزارت نفت تاييد و هم اکنون عمليات اجرايي آن در منطقه کرج آغاز شده است.
وي اظهارداشت: در اين فاز بيش از             40 جايگاه سوخت گيري در منطقه کرج شامل شهرستان هاي کرج، ساوجبلاغ هشتگرد و طالقان تحت پوشش کارت هوشمند سوخت قرار مي گيرند و تجهيزات مربوطه در آنها نصب مي گردد.
وي افزود: عمليات اجرايي اين تعداد جايگاه ظرف مدت 20 روز به پايان مي رسد و همزمان با اين مرحله توزيع کارت هوشمند سوخت در اين منطقه نيز آغاز              مي شود.
کارت هاي هوشمند سوخت از اواخر هفته جاري در منطقه کرج توزيع و از طريق پست به در منازل ارسال مي گردد.
بابت اين کارت ها هزينه اي دريافت نمي شود و در زمان تحويل کارت هوشمند سوخت، ارائه مدرک شناسايي معتبر به همراه سند مالکيت خودرو از سوي متقاضي الزامي است.
 اين کارت به مالک يا بستگان درجه يک وي تحويل خواهد شد.
در اين مرحله حدود 130 هزار کارت هوشمند براي منطقه کرج صادر خواهد شد.
کارت هاي مذکور شخصي سازي شده و حاوي اطلاعات فردي مالک و خودرو به صورت کد دار مي باشد.


  وزير جديد رفاه:
 مستمري بازنشستگان تامين اجتماعي را به 200 هزار تومان مي رسانيم  

وزير جديد رفاه و تامين اجتماعي با بيان اينکه مجلس صد در صد موافق افزايش حداقل مستمري بازنشستگان تامين اجتماعي به                200 هزار تومان است، گفت: اميدواريم بخشي از بودجه اين طرح در متمم بودجه دولت و بخشي نيز از محل يارانه بنزين تامين شود اين مشکل رفع  شود.
به گزارش فارس، عبدالرضا مصري، در حاشيه مراسم معارفه خود در جمع خبرنگاران افزود: پرداخت مابه التفاوت افزايش حداقل مستمري بازنشستگان تامين اجتماعي به               200 هزار تومان هر سال نيازمند 450 ميليارد تومان است و سازمان تامين اجتماعي چنين تواني را ندارد چون اين صندوق، صندوقي خاص است و درآمدهاي آن متعلق به خودش است و دولت هم به آن کمکي نمي تواند داشته باشد.
وي در ادامه گفت: بايد مطالعه اي را در اين زمينه انجام دهيم و تامين اجتماعي هر چه             توان دارد در اين راه بگذارد و مابه التفاوت کسري اعتبارات را نيز از دولت مطالبه کنيم و از محل 3/5 ميليارد دلار يارانه بنزين نيز مبلغي را براي اين بخش در نظر بگيريم و از طرفي عليرغم اينکه متمم بودجه اکثرا عمراني است اما بخشي را هم به اين موضوع اختصاص دهيم تا اين مشکل هم براي بازنشستگان تامين اجتماعي رفع شود.
وزير رفاه و تامين اجتماعي تصريح کرد: تقويت صندوق هاي بازنشستگي و بيمه باعث ايجاد آرامش اجتماعي و عدالت مي شود و بايد با برنامه ريزي و استفاده درست از ذخاير ملي در جهت عدالت و امنيت اجتماعي براي اين افراد تلاش شود.

اصلاح نظام بيمه درماني کشور
مصري درباره حوزه بيمه اي در اين وزارتخانه گفت: بايد با توجه به مشارکت مردم برنامه ها و تغييراتي در جهت رفاه حال مردم انجام شود و در بخش درماني نيز بايد هر چه سريعتر نظام بيمه درماني کشور اصلاح شود تا همه مردم از حداقل بيمه برخوردار شوند.
وي ادامه داد: برخي از اين برنامه ها طراحي شده ولي مشکلاتي وجود دارد که اميدواريم با اجرا و طراحي برنامه ها بتوانيم                    هر چه سريعتر مشکلات نظام بيمه اي کشور را رفع کنيم.

فقر در بانک اطلاعات و آمار کشور
وي درباره وجود بانک اطلاعات از اقشار مختلف جامعه نيز اظهار داشت: متاسفانه در زمينه جمع آوري اطلاعات و آمار در کشور              فقير هستيم و آماري هم که در حال حاضر در کشور وجود دارد چون اکثرا منطقه اي است           قابل استناد نيست و در اين بانک اطلاعات بايد اطلاعات همه اقشار جامعه لحاظ شود.
وزير رفاه و تامين اجتماعي تصريح کرد:                تا زماني که شناسايي تمامي اقشار جامعه کامل نشود نمي توان در جهت فقرزدايي و هدفمند کردن يارانه ها اقدامات لازم را انجام داد و در حال حاضر نيز 70 درصد اطلاعات مربوط به درآمدها و حقوق مردم مشخص است اما اطلاعاتي از درآمدي از صنوف، حاشيه نشيني، کسبه و... در دست نيست و بايد سريعتر اين قشر را شناسايي کنيم در اين صورت است که مي توانيم بانک اطلاعاتي قوي را در کشور ايجاد کنيم.

خط فقر براساس درآمد افراد تعيين مي شود
مصري درباره خط فقر نيز اظهار داشت: تعيين خط فقر در دنيا از طريق برآورد هزينه ها و ميزان کالري افراد انجام مي شود اما در ايران ما به دنبال اين شيوه نيستيم و به دنبال تعيين خط بقا براي زنده ماندن افراد و همچنين خط فقر نسبي هستيم و بايد خط فقر را براساس درآمد افراد تعيين کرد.
وي ادامه داد: نبايد سطح توقعات و انتظارات را در جامعه بالا برد بلکه با افزايش مشارکت مردمي، کمک دولت و بيمه هاي همگاني بايد کمک کنيم تا مردم درآمدي بالا داشته باشند.
وزير رفاه و تامين اجتماعي درباره هدفمند کردن يارانه ها معتقد است بايد يارانه ها                                         به گونه اي هدفمند شوند که سمت و سوي آن            به طرف دهک هاي پايين جامعه باشد.
مصري در مورد دفترچه هاي بيمه نيز گفت: در حال حاضر تعداد دفترچه هاي بيمه صادر شده در کشور از جمعيت کشور بيشتر است و هنوز تعداد زيادي از مردم دفترچه بيمه ندارند           و اين مشکلي است که بايد رفع شود.

وزارت رفاه به باشگاه استقلال ديگر کمک مالي نخواهد کرد
وزير رفاه و تامين اجتماعي درباره مالکيت باشگاه استقلال تصريح کرد: خوشبختانه در حال حاضر دولت اعتبارات مالي و تمهيداتي را براي کمک به باشگاه استقلال در نظر گرفته و مشکل اصلي اين باشگاه که در گذشته مشکل مالي بوده است چنانچه در بودجه کشور مبلغي براي کمک به باشگاه ها در نظر گرفته شود برطرف مي شود و وزارت رفاه مستقيما کمکي به باشگاه استقلال نخواهد کرد.


  رييس سازمان امور مالياتي کشور:
 حذف پولشويي با نظام مالياتي پيشرفته ممکن است 

رييس سازمان امور مالياتي کشور گفت: حذف پولشويي و مفاسد اقتصادي با نظام مالياتي، حسابداري و حسابرسي پيشرفته امکان پذير است.
به گزارش مهر، علي اکبر عرب مازار در اولين همايش ملي ماليات - حسابداري با اشاره به همکاري هاي مشترک 8 ماه گذشته سازمان امور مالياتي کشور با انجمن حسابداران گفت: در حال حاضر نگاه جامعه و مردم به ماليات و حسابرسي سنتي است.
وي افزود: با وجود تغييرات سال هاي گذشته به سازمان امور مالياتي به عنوان يک سازمان وصول مالياتي و متولي اين کار نگاه مي شود که گرچه اين موضوع از نظر اقتصاد خرد منطقي به نظر مي رسد اما بايد نگاه کلان مساله را در نظر داشته باشيم.
رييس سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه پذيرش عمومي و مقبوليت عامه به پيشرفت اين دو حرفه کمک مي کند، تصريح کرد: امروزه توسعه اقتصادي پايدار صرفا يک توسعه سخت افزاري نيست و عمدتا در فرهنگ عمومي توسعه با پروژه هاي عمراني يکسان تلقي مي شود.
وي خاطرنشان کرد: توسعه اقتصادي پايدار يک توسعه نرم افزاري است گرچه              نمي شود توسعه سخت افزاري را ناديده گرفت اما توسعه نرم افزاري بر پايه توسعه                           سخت افزاري شکل مي گيرد.
عرب مازار گفت: اگر به تجربه کشورهاي بلوک شرق ازجمله ترکيه که خواهان الحاق به اتحاديه اروپا هستند و همچنين کشورهاي آ.سه.آن و کشورهاي خواستار پيوستن به سازمان تجارت جهاني نگاه کنيم، متوجه مي شويم که اولين نقطه توجه اين کشورها براي پيشرفت نظام مالياتي و سپس نهادهاي نرم افزاري، قضايي حسابرسي و حسابداري بوده است.
به گفته وي وجود حرفه حسابداري و حسابرسي پيشرفته و نظام مالياتي مي تواند     به ايجاد بسترهاي لازم براي سياست هاي اقتصادي، مديريت اقتصادي توسط دولت و ابزارمند کردن دولت براي هدايت اقتصاد ايجاد شفافيت و انظباط مالي و نظارت بر عملکردها و حذف پولشويي و مفاسد اقتصادي که در دنيا مطرح است کمک                                     مي کند.
رييس سازمان امور مالياتي کشور ادامه داد: کشورهاي اروپايي برخورد با مفاسد اقتصادي را يک مفهوم ارزشي نمي دانند   بلکه مي دانند که اگر پولشويي و مفاسد اقتصادي در کشور جاري باشد به توسعه اقتصادي دست نخواهند يافت.


  وزير اقتصاد: دولت با جريانات سو» اقتصادي مقابله مي کند  

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه در سطح ملي مسئولين کشور بايد در مقابل مردم پاسخگو باشند، تصريح کرد: اطمينان از حسن جريان امور، حفاظت از منابع و دارايي هاي کشور، رعايت قوانين و مقررات و مبارزه با جريانات سو» اقتصادي مورد عنايت خاص دولت است. به گزارش مهر، داود دانش جعفري به مناسبت برگزاري اولين همايش ملي  ماليات - حسابرسي بيانيه اي را صادر کرد. وي در اين بيانيه آورده است: پيشرفت هاي سريع فعاليت هاي اقتصادي در دهه هاي اخير رشد و توسعه بنگاه هاي اقتصادي همزمان با پيچيدگي هاي سيستم هاي اطلاعاتي و   اطلاع رساني، ضرورت تهيه و ارائه اطلاعات مالي جامع، دقيق و قابل اعتماد را براي              تصميم گيري تشديد نموده است. وزير اموراقتصادي و دارايي در اين بيانيه آورده است: همراه با اين امر دامنه فعاليت ها و                           مسئوليت هاي مديران مالي و حسابرسان توسعه يافته و با تغييرات چشمگيري مواجه شده است.وي با بيان اينکه مديران مالي با استفاده از خدمات تخصصي حسابداري                               به طور روزافزوني در اداره امور بنگاه هاي اقتصادي تشريک مساعي مي کنند، در اين بيانيه تصريح کرده است: حسابرسان با انجام وظيفه اعتباردهي به اطلاعات مبناي                    تصميم گيري نقش عمده اي در افزايش قابليت اعتماد اطلاعات مالي را ايفا مي کنند.


  افزايش 3/9 واحدي شاخص هاي بورس 

                    شاخص کل بورس روز دوشنبه با 3/9 واحد افزايش به 9613/6 واحد رسيد.

 


 کالسيمين                              2                      570                        29126  
معدني دماوند                         99.1                    61                           3129  
نفت بهران                    53.1               239                       15831 
بانک پارسيان                        39.0                   5                               1289 
کيميدارو                       28.0                   16                          5653  
افست                           24.0                  19                            7866 
بانک کارآفرين                          09.0                    2                                  2111  
بانک اقتصادنوين                        07.0                      1                                 1429 
نفت پارس                       01.0-                     1-                             15061 
سنگ آهن گل گهر                        07.0-                14-                         20752  
سيمان بهبهان                      13.0-                 14-                          10956 
لبنيات پاک                          14.0-                    8-                              5635 
حمل و نقل توکا                      24.0-                   6 -                          2545 
پتروشيمي آبادان                     33.0-               41-                         12508 
سايپا                           4.0-                  14-                         3497  
زامياد                         6.0-                 23-                         3813 


 بازار سكه و ارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                                             13670  تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                           174000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                      138500 تومان
                                                                                     
نيم سکه بهار آزادي                                                                                                                                        69000  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                                           37500 تومان
 
دلا ر                                                                                                                                                                                                  923  تومان
 
يورو                                                                                                                                                                                                      1174  تومان


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري
استانها و شهرستانها ويژه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته