جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2614


بهره برداري از ساختمان جديد سازمان تاکسيراني کاشان

پانزده سال بلا تکليفي
مجوز احداث شهرک گلمان اروميه همچنان در محاق

چهار و نيم ميليارد ريال
از محل اعتبارات تجميع عوارض به شهر کاشان اختصاص يافت


كوتاه و خواندني


  بهره برداري از ساختمان جديد سازمان تاکسيراني کاشان 

 کاشان  خبرنگار آفرينش
ساختمان جديد سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني شهرداري کاشان در ميدان شهيد بخارايي اين شهر به بهره برداري رسيد .
در آئين افتتاح ساختمان جديد سازمان تاکسيراني که با حضور شهردار کاشان ، اعضاي شوراي اسلامي شهر و جمعي از مديران و معاونين شهرداري برگزار شد ، شهردار کاشان ، سازمان تاکسيراني اين شهر را خدمتگزار مردم دانست و گفت : اين سازمان علاوه بر خدمات رساني به شهروندان ، ناظر بر عملکرد تاکسي هاي گردشي ويژه ، آژانس ها و حمل و نقل درون شهري است  .
مهندس سيد حسين طباطبايي با اشاره بر فعاليت 600 دستگاه تاکسي گردشي و 250 تاکسي ويژه ، اين تعداد تاکسي را افزون بر نياز شهروندان دانست و براي خدمات بهتر به شهروندان خواستار نوسازي و بهسازي ناوگان حمل و نقل درون شهري شد .
وي، ساماندهي حمل و نقل درون شهري ، اعتماد سازي ، رضايت مندي و کيفيت در امر خدمات رساني به شهروندان را ، از جمله اهداف سازمان تاکسيراني کاشان دانست  .
وي ، همچنين از فعاليت شبانه روزي 35 دستگاه تاکسي بي سيم ، 133 در شهر کاشان خبر داد و گفت : در نظر داريم در آينده نزديک ، تاکسي بي سيم 133 را که مورد اعتماد خانواده هاست به صورت شبانه روزي در خدمت شهروندان باشد .
شهردار کاشان ، بر ضرورت بهره برداري از ساختمان جديد تاکسيراني به منظور فراهم نمودن شرايط مناسب ويژه کارکنان و پرسنل سازمان و خدمات رساني بهتر به شهروندان، تاکيد کرد .
حسين واعظي عضو شوراي اسلامي شهر کاشان هم در اين مراسم ، تکريم ارباب رجوع و احقاق حق مردم را بخشي از عدالت در جامعه کنوني دانست و افزود : ما مسوولين بايد حق و تکليف را در کنار يکديگر داشته باشيم و اگر غير از اين باشد ، در حق مردم ظلم کرده ايم و اگر کاري انجام دهيم اما ، به کيفيت آن توجه نداشته باشيم ، باز هم در حق مردم ظلم نموده ايم و اجراي عدالت زماني تحقق مي يابد که خدمات ارزنده و با کيفيت به شهروندان ارائه دهيم .
گفتني است : ساختمان جديد سازمان تاکسيراني شهرداري کاشان در زميني به مساحت 400 متر مربع و زير بناي 300متر مربع مرمت و بازسازي شده است .


 پانزده سال بلا تکليفي
  مجوز احداث شهرک گلمان اروميه همچنان در محاق  

 اروميه- خبرنگار آفرينش
در اواسط سال 1369تعاوني هاي مسکن صنوف کارگران ، بهداري ، نانوايان ، تيپ تکاور ارتش ، نيروي انتظامي شماره 1و 2 ، نيروي هوايي ارتش ، فرهنگيان شماره 2 و چندين تعاوني و هيئت امناي ديگر اروميه ، با هماهنگي و راهنمايي مسئولان وقت و سازمان مسکن و شهر سازي اقدام به خريد زمين در شهرک گلمان اروميه نمودند که شايد روزي خانواده کارگران و کارمندان يا پرسنل نيروي نظامي و انتظامي صاحب آلونکي شوند اما متاسفانه بعد از 15سال هنوز احداث شهرک گلمان در هاله اي از ابهام فرو مانده و مسئولان استان دست روي دست گذاشته و تنها نظاره گر مي باشند و تاکنون اقدامي اساسي در جهت حل مشکل مردم انجام نداده اند اين در حاليست که ديگر صبر مردم به سر آمده و از استاندار منتخب دولت عدالت محور در سال پيامبر اکرم (ص) اين انتظار را دارند تا با صدور مجوز عمليات اجراي شهرک گلمان به اين بلاتکليفي هاي 15ساله پايان دهند .
در همين راستا و در خصوص کسب آخرين اطلاعات از وضعيت شهرک گلمان اروميه به سراغ محمد تقي شباني مدير عامل شرکت تعاوني مسکن کارگران نانواي هاي اروميه رفتيم .
شباني در اين خصوص گفت : در سال 1369گروهي از کارگران نانوايي هاي اروميه براي تهيه زمين و ساخت خانه به سراغ من آمدند به اميد اينکه ملک در کوتاه ترين مدت ممکن خريداري و بلافاصله در آن بنا ساخته شود اما دريغ از اين که حل مسئله تا مدت ها به طول خواهد انجاميد .
يک سال داخل و خارج شهر به دنبال زمين مناسب گشتيم اما زمين هاي داخل شهر بسيار گران بودند و زمين هاي خارج از محدوده به دليل عدم مسکوني بودن و ضوابط دولتي دردسرهاي مخصوص به خود را داشت در نهايت به سازمان زمين شهري مراجعه کرديم گفتند واگذاري زمين متوقف گشته و شما مي توانيد با ضوابط و شرايط جديد در شهرک گلمان که يک طرح دولتي است ، زمين تهيه کنيد و با ما مصالحه کنيد . از همين رو 80درصد از زمين ها در اختيار سازمان و 20درصد مابقي با اخذ قيمت منطقه  اي به شرکت تعاوني مسکن واگذار شد و طرح تفکيک و نظارت برعهده سازمان زمين شهري محول شد و آماده سازي ، خيابان کشي ، جدول گذاري و ميخکوبي قطعات برعهده شرکت تعاوني گذاشته شد . عمليات ابتدايي ذکر شده در آغاز توسط شرکت تعاوني صورت گرفته و تحويل اعضا» تعاوني مسکن قرار گرفت . اما بعد از گذشت 15سال و پيگيري هاي مکرر و روزانه تعاوني ها و هيات امنا» از مجوز ساخت و اسناد قطعات تعاوني ها خبري نشد و مسئولان آنقدر اين قضيه را طول دادند تا اينکه ستاد اجرايي فرمان امام (ره) نيز دست به کار شده و ادعاي مالکيت بر زمين ها را نمود . اعضا» تعاوني ها که نزديک به 7 هزار کارمند ، کارگر و نظامي را شامل مي شوند و بيشتر آنها در شرايط سخت اجاره نشيني به سر مي برند اکنون انتظار حل مشکل گلمان را از مسئولان دارند .
وي در ادامه با اشاره به تلاش هاي خود جهت حل مشکل گفت : پيچيدگي ها و مشکلات زياد اجرايي اين شهرک هر مدير کل تازه کاري را در مشکلات غرق مي کند ، انصاري استاندار اسبق آذربايجان غربي اقداماتي جهت حل و فصل موضوع انجام داد ولي به دليل عدم پي گيري از سوي مسئولان ، طرح همچنان راکد مانده است .
وي اظهار داشت : در گذشته مديريت شهري در اين منطقه با طبيعت و استعداد تعريف شده بود ، يعني دانشگاه آن شد دانشگاه کشاوزي و صنايع آن شد صنايع تبديلي کشاورزي و کارهاي دستي اش از چوب و ني مايه مي گيرد براي حفاظت از اين خاک بي نظير و پر استعداد گسترش شهر به گونه اي تدبير شده بود که کسي مزاحم و مخرب اين خاک مقدس نباشد و بدين منظور از ساخت و سازهاي غير مجاز و تخريب باغات جلوگيري به عمل آمد و براي افزايش جمعيت شهرک هاي ناپيوسته چون شهرک ايثار به مساحت 400 هکتار ايجاد شد و به شهر پيوسته شد و قرار بود در ادامه شهرک گلمان با مساحت بيش از 3500هکتار که مطالعات مقدماتي و تملک آن از سال 1354 شروع شده به صورت ناپيوسته در فاصله 12کيلومتري شهر اروميه اجرا شود ، احداث اين شهرک با مديريت صحيح مي تواند حداقل 2 قرن افزايش جمعيت اين شهر را بدون آنکه يک متر از زمين هاي کشاورزي را در داخل و خارج شهر تخريب کند، در خود بگنجاند چرا که اين منطقه زميني وسيع و لم يزرع است و در عالي ترين مکان که از يک طرف مشرف به درياچه اروميه از طرف ديگر به باغات دشت اروميه ، از سوي ديگر به کوه هاي زيبا در مسير جاده شهيد کلانتري و دسترسي به جاده مهاباد ، سلماس و دسترسي آسان به شهر اروميه که مي تواند علاوه بر سکونت طرح هاي شهري که نياز به زميني بزرگ و گسترده دارند از جمله شهرک توريستي ، ورزشگاه ها ، پارک ها ، دانشگاه ها ، هنرستان ها ، ترمينال ها و بازارها و غيره را در خود بگنجاند چون آپارتمان سازي و بلند مرتبه سازي در داخل شهر اروميه به علت کم عرض بودن خيابان ها و کوچه ها ، سست بودن زمين خود مشکلاتي براي شهر اروميه تحميل کرده که بر اهميت اجراي شهرک گلمان مي افزايد .
شباني در پاسخ به اين سوال که چرا عمليات اجرايي شهرک گلمان به طول انجاميده ، گفت : عدم آگاهي برخي مردم از اهميت فوق العاده اين شهرک به لحاظ موقعيت مکاني مناسب ، آگاهي دلالان خريد و فروش زمين از اين موضوع که اگر اين طرح اجرا شود آنان نمي توانند زمين هاي بدون کاربردي مسکوني را در داخل و خارج شهر تفکيک و به قيمت کلاني بفروشند ، موجب طولاني شدن اجراي اين طرح شد .
با وجود اينکه سازمان زمين شهري وقت از سال 1370عملا اقدام به اجراي شهرک گلمان کرد و تعاوني هاي مسکن را با واگذاري زمين به اين سمت هدايت کرد تا به حال اين طرح مسکوت مانده در حالي که در طول15سال گذشته صدها هکتار از بهترين زمين هاي کشاورزي داخل و خارج محدوده شهر اروميه توسط افراد حقيقي و حقوقي بدون مجوز و مطالعات زمين شناسي و آزمايش خاک خريداري و تفکيک و به مردم واگذار شده و سال هاي متمادي است که مردم نمي توانند مجوز ساخت ساختمان دريافت کنند . لذا مسئولان شهر را در يک عمل انجام شده قرار مي دهند و مسئولان لاجرم به خاطر حل مشکل مردم به داخل محدوده شهر افزوده و مناطق مسکوني را گسترش دادند تا اين که بيش از 35شهرک در اطراف و داخل شهر بدين گونه ساخته شد و به شهر پيوست .
از طرف ديگر اطراف آن هزاران هکتار از زمين هاي کشاورزي و باغات از بين رفته و به صورت قولنامه اي و بدون مجوز به خانه هاي مسکوني بسيار کوچک تبديل شدند از همين روست که اروميه رامي توان شهر قول نامه ها خواند و اخيرا با رونق و رواج گرفتن ويلاسازي در باغات جاده دريا و روستاهاي اطراف امامزاده و اطراف شهر که نياز به هيچ مجوز و محدوديت و قاعده و قانون ندارد . دشت اروميه به لحاظ کشاورزي و غيره به سمت نابودي کامل مي رود و قيمت زمين در شهر اروميه از تمامي شهرهاي استان و حتي روستاها پائين تر است اين امر اولين و مهم ترين دليل گسترش شهر و مهاجر پذيري است چرا که در اين شهر خريد و فروش زمين هاي قولنامه اي فوري و آسان و بدون نياز به استعلام از شهرداري و دارائي و هزينه ديگر صورت مي گيرد . و کلام آخر اينکه ساخت شهرک گلمان با مديريتي صحيح مي تواند مشکل امروزي و آينده گسترش شهر و از بين رفتن زمين هاي کشاورزي و مشکل مسکن بيش از 7 هزار عضو تعاوني مسکن کشوري و لشکري و کارگري و کارمندي را حل و فصل کند  .
تهيه و تنظيم : علي صحرانورد


  چهار و نيم ميليارد ريال
 از محل اعتبارات تجميع عوارض به شهر کاشان اختصاص يافت  

کاشان  خبرنگار آفرينش
معاون امور عمراني استانداري اصفهان گفت : مبلغ چهار ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار از محل اعتبارات تجميع عوارض به شهر کاشان اختصاص يافت .
مهندس شمس که در سفر يک روزه خود به شهر کاشان از پروژه هاي عمراني شهرداري کاشان بازديد مي کرد به نامشخص بودن چگونگي و زمان بندي سهم واريزي هر يک از شهرداري ها از حساب قانون تجميع عوارض اشاره کرد گفت : همه ساله از محل عوارض متمرکز وزارت کشور مبلغي به عنوان سهم عوارض شهرداري به شهرداري ها ابلاغ مي شود که در سال جاري مبلغ چهار ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار از محل قانون تجميع عوارض به شهر کاشان اختصاص يافته است.
مهندس شمس سپس در خصوص زمان بهره برداري از راه ارتباطي حد فاصل جاده قديم نطنز  اردستان و عوارضي اتوبان در تقاطع جاده قمصر و پروژه ميدان و تقاطع غير همسطح سردار شهيد حاج علي فارسي گفت : اين پروژه به عنوان يکي از پروژه هاي عمراني شهر کاشان گامي بزرگ در جهت حل گره ترافيکي اين محور از اهميت خاصي برخوردار است که تاکنون مراحل زيرسازي راه ارتباطي اين پروژه توسط شهرداري انجام شده و در سال جاري هم آسفالت اين مسير به صورت آسفالت سرد انجام مي شود که اميدواريم در سال آينده نيز مجددا با روکش آسفالت ، تحت عنوان آسفالت گرم به بهره برداري برسد.
شايان ذکر است پروژه احداث راه ارتباطي تهران- اصفهان- کاشان به طول 7 کيلومتر و عرض 60 متر با حجم عمليات 200 هزار متر مکعب بوده که اين طرح با هزينه زيرسازي چهار ميليارد ريال احداث مي شود . معاون امور عمراني استانداري اصفهان در پايان سفر خود از پروژه ها و طرح هاي عمراني شهرداري کاشان چون تقاطع غير همسطح دفاع مقدس و ميدان و تقاطع غير همسطح سردار شهيد حاج علي فارسي بازديد به عمل آورد .


 كوتاه و خواندني 


   فرماندار گتوند :
احداث شبکه و تصفيه خانه فاضلاب ضروري است

اهواز  خبرنگار آفرينش
فرماندار شهرستان گتوند بر لزوم احداث شبکه و تصفيه خانه فاضلاب در اين شهر با توجه به قرار گرفتن آن در شمالي ترين نقطهاستان و سرشاخه هاي کارون تاکيد کرد .
جواد دغلاوي گفت : شهر گتوند در شمالي ترين استان واقع شده و سرشاخه هاي رودخانه کارون نيز از اين شهر مي گذرد و با توجه به اينکه رودخانه هاي کارون به عنوان منبع اصلي تامين آب شهرهاي خوزستان است لذا اجراي شبکه و تصفيه خانه فاضلاب براي جلوگيري از آلودگي بسيار ضروري است .
وي افزود : بر اساس گزارش هايي که شرکت آب و فاضلاب خوزستان ارائه کرده ، مطالعات اجراي تصفيه خانه فاضلاب انجام شده است . اما طي دو سال گذشته که گتوند به شهرستان تبديل شده تاکنون اعتباري جهت شروع عمليات اجرايي اين تصفيه خانه داده نشده است .
وي ادامه داد : گتوند شهرستان بکري است که نيازمند توجه بيشتر به ويژه در تاسيسات زيربنايي مانند آب و فاضلاب و با توجه به تجميع مناطق روستايي چهارشهر در گتوند ، انتظار مي رود که متوليان آب استان ضمن برنامه ريزي براي تامين آب اين شهرها با پيگيري لازم در زمينه جذب اعتبارات به اين خواسته مشروع مردم جامه عمل بپوشانند .
دغلاوي نگاه ويژه دولت براي محروميت زدايي را يادآور شد و خاطرنشان کرد : با روي کار آمدن دولت جديد و رويکرد مهرورزي که اين دولت دارد انتظارات نيز بيشتر شده است . در بحث آب که در واقع مهم ترين رکن توسعه است ، تاسيسات و شبکه توزيع اصلاح و بازسازي شود . مدير آبفا گتوند نيز با تاکيد بر مطلوبيت آب اين شهر اقدامات صورت گرفته در شش ماهه نخست سال جاري را متذکر شد و گفت : در شش ماهه نخست سال جاري که نيمه گرم سال محسوب مي شود ، اداره آبفا با اتخاذ راهکارهايي از جمله نظارت کامل و تنظيم فشار آب مطلوب در شبکه ، رعايت ميزان کلر باقي مانده در آب ، کنترل روزانه EC  و کدورت و انجام آزمايش هاي 15 روزه و فصلي ، سعي در جلب رضايت مردم کرد .
مهديزاده راه اندازي 2 دستگاه الکتروموتور 37 کيلو واتي جهت افزايش ظرفيت توليد ، راه اندازي مجدد دو دستگاه الکتروموتور 37 و 55 کيلو واتي جهت افزايش ظرفيت تصفيه آب ، لايروبي و شستشوي حوضچه هاي پيش ته نشين و لايروبي و شستشوي مخزن ذخيره از اقدامات صورت گرفته در راستاي جلوگيري از بروز کمبود آب در تابستان عنوان کرد .وي افزود : در بخش شبکه توزيع نيز با رفع 38 مورد شکستگي و 83 مورد شکستگي انشعاب و شستشوي شبکه در برخي مناطق از قطع و افت فشار آب و احتمال هرگونه آلودگي ثانويه جلوگيري شد .

مرمت آثار و ابنيه تاريخي شهر آران و بيدگل

کاشان  خبرنگار آفرينش
شهردار آران و بيدگل گفت : آثار و ابنيه تاريخي شهر آران و بيدگل مرمت و احيا مي شود.
مهندس عليرضا فخري افزود: با انجام مطالعه راهبردي احيا» بافت کهن شهر آران و بيدگل در محدوده 115 هکتاري شهر عمليات مرمت و احيا» ابنيه داراي ارزش تاريخي آغاز شده است.
وي به تملک و مرمت خانه هاي تاريخي افتخار الاسلام دربندي ، بني طبار ، کاظمي و اسماعيلي اشاره کرد و افزود : با همکاري مديريت ميراث فرهنگي و گردشگري منطقه کاشان و آران و بيدگل با اعتباري بالغ بر 500 ميليون ريال کار استحکام بخشي اين ابنيه انجام و اين بناها از خط تخريب حتمي نجات يافتند.
شهردار آران و بيدگل به اعتبار 3 ميليارد ريالي سال 85 براي تملک ، مرمت و احيا» خانه هاي با ارزش و محورهاي فرهنگي تاريخي اين شهر اشاره کرد و افزود : براي اين منظور امور بافت هاي تاريخي اين شهرداري فعال شده است.
مهندس فخري با ابراز اميدواري به جذب اعتبار 5 ميليون دلاري تسهيلات ارزي (فاينانس) براي اين شهر از مردم خواست تا با برنامه هاي اين شهرداري در اين زمينه همکاري نمايند .

يک باند جعل اسناد دولتي و کلاهبرداري
 متلاشي شد

اروميه   خبرنگار آفرينش
مسئول اطلاع رساني فرماندهي انتظامي آذربايجان غربي در جمع خبرنگاران رسانه هاي گروهي خبر داد : يک باند جعل اسناد دولتي و کلاهبرداري در آذربايجان غربي متلاشي شد . سرگرد رضايي در ادامه اظهار داشت : اين باند از سال 81 در استان هاي خراسان رضوي ، تهران ، فارس ، کردستان ، آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي با شناسنامه هاي جعلي اقدام به اخذ دسته چک از بانک ها کرده و سپس دسته چک ها را مي فروختند . وي همچنين افزود : 14 نفر از دستگير شدگان اين باند به 215 فقره کلاهبرداري به ارزش 7 ميليارد و 500 ميليون ريال و 4500 فقره جعل اسناد از جمله شناسنامه و گواهينامه اعتراف کردند . مسئول اطلاع رساني فرماندهي انتظامي آذربايجان غربي با اشاره به کشف 90 هزار ليتر سوخت قاچاق در استان اظهار داشت : اين مقدار مواد سوختي در هفته گذشته با اجراي طرح انسداد مرزي در استان کشف و در اين زمينه 100 دستگاه خودرو نيز توقيف شده است.

کشف فسيلي به شکل تمساح در شهرستان خوي
اروميه   خبرنگار آفرينش
فسيلي به شکل تمساح در شهرستان خوي کشف شده که 120 سانتي متر طول و 8 سانتي متر قطر دارد.  اين فسيل را يکي از اهالي محل از دره اي واقع در بين روستاي پسک و شهر فيرورق شهرستان خوي که محل عبور سيلاب در فصول بارش است کشف و به اداره ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي شهرستان خوي تحويل داده است.
علي رضا جاويدنيا ، سرپرست ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي شهرستان خوي گفت : نوع اين فسيل دقيقا مشخص نيست و کارشناسان و پژوهشگران ميراث فرهنگي در حال بررسي و تحقيق در زمينه قدمت ، نوع و مشخصات دقيق اين فسيل هستند .

اعتراض مصدومين شيميايي سردشت

اروميه   خبرنگار آفرينش
انجمن دفاع از حقوق مصدومين شيميايي سردشت با صدور بيانيه اي از تعلل نهادهاي ذيربط نسبت به تعيين تکليف مصدوميني که تاکنون به ثبت نرسيده اند ، ابراز تاسف کرد  .
در اين بيانيه آمده : با گذشت نزديک به دو دهه از فاجعه بمباران شيميايي سردشت هنوز گروه هاي زيادي از مردم ، بار سنگين مصدوميت را تحمل مي کنند بدون آنکه بتوانند از کمترين امکاناتي برخوردار شوند . اين بيانيه مي افزايد : تعداد زيادي از مردم اين شهر سال هاست در انتظار کميسيون هاي پزشکي نشسته اند که به دلايل نامعلومي اعلام نمي شود . شهرستان مرزي سردشت در هفتم تير ماه سال 1366 در چند نوبت توسط رژيم بعثي عراق مورد حمله شيميايي قرار گرفت که در اثر آن 110 نفر شهيد و هفت هزار نفر مجروح شدند . ازميان مجروحان تاکنون افرادي که وضح وضخيم و بدحال هستند ، تحت پوشش بنيادهاي ذيربط قرار گرفته و بقيه مصدومان به رغم تشکيل چندين کميسيون پزشکي در سردشت و ديگر شهرهاي بزرگ هنوز به عنوان جانباز ثبت نشده اند .


اخبار کوتاه از آذربايجان غربي

همزمان با سراسرکشور
آغاز سرشماري عمومي نفوس و مسکن
اروميه - خبرنگار آفرينش
سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 1385 ششمين سرشماري کشور ، با هدف جمع آوري آمار و اطلاعات جامع از جمعيت و خصوصيات جمعيتي پراکندگي و همچنين وضعيت مسکن خانواده ها اجرا مي شود.
حق جو مدير اجرايي سرشماري عمومي نفوس و مسکن در آذربايجان غربي گفت : در اين سرشماري آمارگيران آموزش ديده به خانه ها و محل سکونت مردم مراجعه مي کنند و سئوال هاي مربوط به سرشماري را از سرپرست خانوار و يا فرد مطلع خانوار مي پرسند و پاسخ ها را در پرسشنامه ويژه اي که به اين منظور طراحي شده ثبت مي کنند  .
در اين سرشماري که به مدت بيست روز ادامه خواهد داشت 3250 نفر در رده هاي مختلف اجرايي و فني همکاري خواهند کرد  .

2500 قطعه پرنده مهاجر در سد ارس تلف شدند
2500 قطعه از انواع پرندگان مهاجر به دليل افزايش 5 برابري ميزان شوري آب و نمک هاي حلال در سد ارس تلف شدند . دکتر داهيم ، مدير کل دامپزشکي آذربايجان غربي با اعلام اين خبر گفت : براي بررسي علل تلفات از محيط اطراف و آب درياچه نيز نمونه گيري هايي صورت گرفته که پس از انجام بررسي هاي بيشتر ، مرگ و مير پرندگان ناشي از افزايش شوري آب و جلبک هاي سمي در منطقه تشخيص داده شد . وي افزود : اين پرندگان مهاجر از گونه هاي خوتکا و آنقوت بودند که به دنبال اين تلفات هشت نوبت نمونه برداري از پرندگان مريض و تلف شده انجام و سپس لاشه پرندگان جمع آوري و معدوم شد . وي اظهار داشت : همچنين نمونه برداري ها براي بررسي بيشتر به تهران و ساير کشورهاي داراي تکنولوژي تشخيص ويروس آنفولانزاي پرندگان ارسال که نتايج حاصل وجود اين بيماري را منتفي اعلام کرد .

فرمانده انتظامي آذربايجان غربي  :
روزانه يک ميليون و 200 هزار ليتر سوخت قاچاق مي شود
روزانه يک ميليون و 200 هزار ليتر سوخت به وسيله 5 هزار خودرو از استان به کشور ترکيه قاچاق مي شود . حسن کرمي فرمانده انتظامي آذربايجان غربي در همايش پليس ، امنيت اجتماعي و مشارکت عمومي افزود : آمريکا با تمام توان و نيروي انتظامي قادر به تامين امنيت در عراق نيست ، اما با اين حال در فکر ايجاد اختلاف و تحرک قومي در ايران است.
کرمي با تاکيد به اين که با مشارکت عمومي ، امنيت اجتماعي تامين مي شود ، اظهار داشت : ضد انقلاب پانزده سال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و با شعارهاي فريبنده مردم را تشويق و درصدد ايجاد ناامني در کشور هستند ، اما با ايجاد وحدت و همدلي در حال حاضر شرايط امني به وجود آمده است .

توزيع شير رايگان در مدارس و مهدهاي کودک
بيش از 500 هزار نفر از دانش آموزان دختر و پسر استان آذربايجان غربي که در 3205 مدرسه ابتدايي و 1107 مدرسه راهنمايي تحصيل مي کنند ، از شير رايگان بهره مند مي شوند . سرپرست معاونت پشتيباني سازمان آموزش و پرورش آذربايجان غربي گفت : در چارچوب اين طرح دانش آموزان در طول هفته 2 يا 3 وعده و در هر وعده 200 سي سي معادل يک ليوان شير دريافت مي کنند .  گفتني است : براي اجراي طرح توزيع شير رايگان در استان 40 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است .

نمايشگاه نقاشي در بوکان
نمايشگاهي از آثار طراحي و نقاشي بانوي هنرمند بوکاني در اداره فرهنگ و ارشاداسلامي اين شهرستان داير شد . در اين نمايشگاه 70 اثر طراحي و نقاشي آبرنگ ، رنگ روغن و پاستل از شيرين محمودي نقاش خوش ذوق بوکاني به نمايش گذاشته شده است . اين آثار غالبا با گرايش واقع گرايي و با مضامين چهره اشخاص مشهور علمي و فرهنگي ، مشکلات روزمره مردم روستا و مناظري از طبيعت کار شده است .

مدير کل دامپزشکي آذربايجان غربي :
عامل تلف شدن پرندگان در حاشيه رود مرزي ارس وجود قارچ هاي سمي مي باشد
با کنترل دقيق تالاب ها و منابع آبي آذربايجان غربي تاکنون هيچ موردي از شيوع آنفلوانزاي مرغي در استان مشاهده نشده است. مدير کل دامپزشکي آذربايجان غربي با اعلام اين خبر در نقده اظهار داشت : برخلاف موارد آلوده گزارش شده از کشورهاي همجوار همچون ترکيه و آذربايجان کليه مرزها و تالاب ها و منابع آبي آذربايجان غربي تحت کنترل است و تاکنون مورد مشکوکي از آنفلوانزاي مرغي گزارش نشده است.
داهيم افزود : نتايج تحقيق و آزمايش بر روي پرندگان تلف شده در حاشيه رود مرزي ارس نيز هيچ ارتباطي به آنفلوانزاي مرغي ندارد و عامل از بين رفتن اين پرندگان وجود قارچ هاي سمي اعلام شده است .

اختراع دستگاه مولد الکتريسيته
دو دانش آموز دختر اروميه اي موفق به ساخت دستگاه مولد الکتريسيته با استفاده از انرژي باد با ويژگي هايي متفاوت از توربين هاي بادي شدند .
اين دستگاه را نيلوفر اصلاني و سپيده جباري دانش آموزان دبيرستان فرزانگان اروميه با هدف بهينه سازي در مصرف برق در مدت 3 ماه و با هزينه اي کمتر از يکصد هزار ريال طراحي و ساخته اند .  دستگاه مولد الکتريسيته اين دو دانش آموز اروميه اي امسال به عنوان يکي از طرح هاي برتر جشنواره دانش آموزان مخترع آذربايجان غربي انتخاب شده است.

اجراي طرح تعادل دام و مرتع
از آغاز اجراي طرح تعادل دام و مرتع در آذربايجان غربي تاکنون 500 هزار واحد دامي از مراتع استان خارج شده است  .مدير کل منابع طبيعي آذربايجان غربي با اعلام اين خبر گفت : اجراي طرح تعادل دام و مرتع در استان از سه سال پيش در قالب 14 منطقه الگويي در500 هزار هکتار از مراتع استان آغاز شده و به مدت 10 سال ادامه خواهد داشت . فيض ، با اشاره به اينکه براي اجراي اين طرح در سال جاري 6 ميليارد و 460 ميليون ريال اعتبار اختصاص يافته ، گفت : امسال در راستاي اجراي طرح تعادل دام و مرتع 200 هزار واحد دامي مازاد بر ظرفيت مراتع استان از مراتع خارج شده است . وي افزود: تا پايان برنامه چهارم توسعه کشور با اجراي طرح هاي تعادل دام و مرتع مديريت چرا و احيا» مراتع 675 هزار واحد دامي از مراتع استان خارج مي شود . استان آذربايجان غربي 2ميليون و 526 هزار هکتار مرتع دارد که با اجراي طرح تعادل دام و مرتع از مجموع 4 ميليون و 750 هزار واحد دامي موجود استان 2 ميليون و 550 هزار واحد دامي مازاد از مراتع خارج خواهد شد .

تا پايان سال جاري صورت مي گيرد ;
افزايش اعتبارات عمراني شهرستان مياندوآب
براي اجراي طرح هاي عمراني شهرستان مياندوآب امسال بيش از 200 ميليارد ريال اعتبار اختصاص يافته است . تابع يکي از نمايندگان مردم مياندوآب ، تکاب و شاهيندژ در مجلس شوراي اسلامي در بازديد از روند اجراي برخي طرح هاي عمراني شهرستان مياندوآب با اعلام اين خبر اظهار داشت : در متمم بودجه اعتبارات عمراني اين شهرستان تا پايان امسال افزايش خواهد يافت . وي که به همراه تني چند از مسئولان اين شهرستان از روند اجراي طرح هاي عمراني جاده مياندوآب ميانه ، راه آهن مراغه به مياندوآب ، پل جديد زرينه رود ، پل نظام آباد ، طرح هاي راه و ترابري ، عمران شهري ، مقاوم سازي واحدهاي مسکوني و طرح هاي هادي اين شهرستان بازديد مي کرد ضمن تاکيد بر نظارت دقيق دستگاه هاي اجرايي به روند عمليات ساخت اين طرح ها خواستار سرعت بخشيدن به اجراي اين طرح ها شد .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري
استانها و شهرستانها ويژه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته