جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3718


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد

قائم مقام بانک مرکزي خبر داد؛
رشد 57 درصدي معاملات مسکن

بانک مرکزي به صرافي‌ها ابلاغ کرد؛
فروش دلار با ارائه بليت و پاسپورت

وزير جهادکشاورزي:
شير روي دست دامدار مانده، شيرخشک از خارج وارد مي‌كنيم


بانک و بيمه


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار 35400 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم 358000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد 346000 تومان

نيم سکه بهار آزادي 173000 تومان

ربع سکه بهار آزادي 87500 تومان

دلار 1090 تومان

يورو 1530 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

فوق العاده حقوق بدي آب و هواتصويب و به‌زودي ابلاغ خواهد شد

اختصاص فوق العاده شرايط بدي آب و هوا و مناطق کمتر توسعه يافته به کارکنان دولت تصويب و به زودي آيين نامه اجرايي آن ابلاغ مي شود.به گزارش واحد مرکزي خبر، معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور با بيان اين مطلب افزود: بر اساس اين قانون براي مناطق کمتر توسعه يافته 25 درصد و براي مناطق بد آب و هوا هم 25 درصد سقف حقوق پرداخت مي شود. فروزنده با اشاره به اجراي طرح تحول اداري در قانون مديريت خدمات کشوري گفت: ساماندهي و توانمندسازي نيروها، اصلاح ساختار و روش هاي مديريتي، دورکاري و ارزيابي عملکرد دستگاه ها مهمترين محورهاي تحول در ساختار اداري کشور است. معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور با اشاره به سابقه 80 ساله نظام اداري در ايران افزود : تحول ساختار اداري کشور نيازمند برنامه ريزي اساسي براي اصلاح است.

برگزاري مسابقات مهارتي ايرتويا

در راستاي ارتقاي سطح کيفي آموزش هاي تخصصي، شرکت ايرتويا مسابقات مهارتيskill contest ‎ را براي اولين بار طبق استاندارهاي تويوتا برگزار کرد. اين مسابقات از تاريخ 19 الي 21 مهرماه سال جاري در محل شرکت مذکور در تهران انجام شد، شرکت کنندگان اين مسابقه در نمايندگي هاي ايرتويا سراسر کشور مشغول به فعاليتند. علي دوستي مسئول آموزش شرکت ايرتويا در خصوص وضعيت فعلي شرکت تويوتا و همچنين مشکلات ناشي از بحران هاي مالي بوجود آمده به خبرنگار ما گفت: بحران مالي که سال گذشته صنايع خودروسازي دنيا را فرا گرفت آنها را با مشکلات زيادي روبرو کرد که شرکت تويوتا را مي توان يکي از آنها برشمرد. اما خوشبختانه اين شرکت توانست مشکلات ناشي از بحران مالي را پشت سر بگذارد و هم اکنون شرکت مذکور در مرحله سوددهي قرار گرفته است.

برنامه ملي کاهش قيمت تمام شده به هيات دولت ارسال شد

برنامه ملي کاهش قيمت تمام شده با 135 راهکار به هيات دولت ارسال شده است.به گزارش اخبار چند رسانه اي واحد مرکزي خبر به نقل از شبکه اطلاع‌رساني بازرگاني ايران(‌شابا)، از سوي وزارت بازرگاني، 135 راهکار با همکاري دستگاه‌هاي اجرايي، سازمان‌ها و نهادهاي دولتي تهيه و براي تصميم‌گيري نهايي به کميسيون اقتصادي دولت ارسال شده است. ارسال راهکارهاي ارائه شده در شرايطي است که وزارت بازرگاني در حال پيگيري دريافت برنامه زمان‌بندي، برآورد منابع مورد نياز براي اجراي برنامه‌هاي کاهش قيمت تمام شده و تعيين برنامه‌هاي کليدي براي اجرا در سال جاري از سوي اعضاي کميته ملي کاهش قيمت تمام شده است. در اين راستا موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني به منظور مديريت و راهبري نهضت کاهش قيمت تمام شده، ستادي را تشکيل داده، که 28 جلسه و 146 مصوبه حاصل فعاليت اين ستاد بوده است. از سوي ديگر کارگروه تخصصي ديگري نيز در دستگاه‌هاي اجرايي مسوول با شرکت اعضاي ذيربط تشکيل شده است، که در اين خصوص وزارت راه و ترابري اولين جلسه کارگروه مربوط به خود را در موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني تشکيل داد تا ابهام‌هاي اعضاي کارگروه با پاسخ سوالات توسط دست‌اندرکاران رفع شود. پيگيري برنامه در شرايطي انجام مي‌شود که موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني در تعامل با دفتر برنامه‌ريزي اقتصادي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهوري در نظر دارد تا در ماده 69 لايحه برنامه پنجم توسعه موضوع تدوين برنامه ملي کاهش قيمت تمام شده را در کنار موضوع ارتقاي بهره‌وري قرار دهد تا هم منابع لازم براي آن در سال‌هاي برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شود و هم اجراي برنامه‌هاي کاهش قيمت تمام شده الزام قانوني پيدا کند.

رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهر اعلام کرد؛

تداوم جنگ ارزي تا چند روز آتي

رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهر با بيان اينکه جنگ ارزها باعث ايجاد تغييراتي در قيمت طلا، فلزات گرانبها و نفت شده است، گفت: قيمت طلاي جهاني با کاهش مواجه شد و به 1368 دلار رسييد. محمد کشتي آراي در گفت و گو با مهر گفت: قيمت طلا نسبت به روز پنجشنبه و جمعه گذشته کاهش يافته؛ اما در عين حال قيمت دلار در بازار جهاني با افزايش مواجه شده است.رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهر، تصريح کرد: اوضاع اقتصادي در دنيا مناسب نيست، به همين دليل در هفته گذشته به جز مساله کاهش قيمت دلار جنگ ارزها را نيز داشتيم.وي با بيان اينکه جنگ ارزها در چند روز آينده تا رسيدن قيمت ها به يک نقطه تعادلي ادامه خواهد داشت، عنوان کرد: جنگ ارزها قيمت يوآن و يورو را تحت تاثير قرار مي دهد، علاوه بر آن باعث مي شود تا قيمت طلا، فلزات گرانبها و نفت نيز تحت تاثير قرار گيرند.


 قائم مقام بانک مرکزي خبر داد؛
 رشد 57 درصدي معاملات مسکن  

قائم مقام بانک مرکزي از رشد 57 درصدي تعداد معاملات مسکن در نيمه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش مهر، سيدحميد پورمحمدي در نخستين کنفرانس بين المللي ماندگاري، ظرفيت سازي و توانمندسازي شرکت ها و سازمان هاي پروژه محور با رويکرد صنعت احداث گفت: در تلاش هستيم تا فضا براي صادر کنندگان خدمات فني و مهندسي فراهم شود.

قائم مقام بانک مرکزي گفت: تعامل ميان نظام بانکي و صاحبان صنعت احداث يک تعامل مثبت و بسيار سازنده است و تاکنون نيز کمترين مشکل ميان اين دو بخش بوده است؛ به طوريکه کمترين معوقات بانکي مربوط به اين حوزه است.

قائم مقام بانک مرکزي در ارائه گزارشي از عملکرد بخش ساختمان و مسکن اظهارداشت: از سه ماهه دوم سال 87 بخش مسکن وارد رکود معاملاتي شد و آهنگ ساخت و ساز هم کاهش يافت.

وي افزود: هر چند اين رويه تا پايان سال 88 در بخش هاي ساختماني وجود داشت، اما گزارش هاي بانک مرکزي تغييرات محسوسي را در ساختمان و پروانه هاي صادر شده در بخش مسکن توسط شهرداري ها نشان مي دهد.

پورمحمدي با بيان اينکه اجراي مسکن مهر در سال جاري از شتاب خاصي برخوردار شد و توانست به رشد بخش مسکن کمک کند، ادامه داد: در حوزه مسکن روستايي و در بخش بهسازي 67 درصد تسهيلات اعطايي نظام بانکي به اين سمت بوده است.

قائم مقام بانک مرکزي اضافه کرد: تعداد معاملات مسکن امسال در تهران به 11 هزار و 551 مورد رسيده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 57 درصد رشد داشته است، همچنين متوسط قيمت مسکن در بهار امسال نيز بالغ بر يک ميليون و پانصد هزار تومان بوده است.وي خاطرنشان کرد: اجاره مسکن هم در سال جاري در تهران 5 درصد و در شهرهاي متوسط و کوچک 7/6 درصد رشد داشته است.


 بانک مرکزي به صرافي‌ها ابلاغ کرد؛
 فروش دلار با ارائه بليت و پاسپورت  

به موجب بخشنامه بانك مركزي، بايد عرضه دلار فقط با ارائه بليت و پاسپورت متقاضيان صورت بگيرد، هرچند كه برخي از صرافي‌ها كماكان تنها به مشاهده كارت ملي و ساير مدارك شناسايي خريداران اكتفا مي‌كنند.

به گزارش باشگاه خبري فارس،‌ طي روز جاري صرافي‌هاي خيابان فردوسي با قيد اين شرط كه فروش دلار تنها در قبال ارائه بليت و پاسپورت به اشخاص حقيقي صورت خواهد گرفت اقدام به فروش دلار حداكثر تا 2000 دلار نمودند.

اين اقدام موجب شده تا صف‌هايي كه پيش از اين در خيابان فردوسي براي خريد دلار دولتي تشكيل مي‌شد، تقليل يابد و فقط مسافران يا همان نيازمندان حقيقي موفق خريد دلار شوند. تصميم جديد بانك مركزي و ابلاغ آن به صرافي‌ها خروج دلالان را از صف‌هاي دلار به همراه داشت ولي اين به معناي بي‌كار شدن دلال‌ها تلقي نمي‌شود چراكه اين افراد بي‌كار نمانده و مبادرت به خريد و فروش دلار در حوالي خيابان مي كنند. مشاهدات حاكي است، جمعيتي كه پيش از اين در مقابل صرافي‌هاي ملي و ملت براي خريد دلار منتظر مي‌ماندند كه البته اين افراد فقط صرافان مجاز بودند طي روز جاري و در اين ساعت ديگر مشاهده نمي‌شوند، چراكه با شرايط جديدي كه بانك مركزي براي فروش دلار ابلاغ كرد اين افراد خيلي سريع‌تر توانستند دلار مورد نياز خود را خريداري كنند. البته فروش دلار با قيد بليت و پاسپورت فقط منوط به تعداد كمي از صرافي‌هاي خيابان فردوسي مي‌شود؛ جمعيتي كه تا مقابل تعداد معدودي از صرافي‌ها صف مي‌كشيدند با قيد شرايط جديد به صرافي‌هايي مراجعه مي‌كنند كه قيد و شرطي براي فروش دلار در نظر نگرفته‌اند به اين معني كه امروز در خيابان فردوسي باز هم صرافاني هستند كه تنها با ارائه كارت ملي به مردم عادي يا همان دلالان امروزي دلار مي‌فروشند. مشاهدات حاكي است اقدام برخي از صرافي‌ها مبني بر فروش دلار فقط با ارائه بليت و پاسپورت، خشم و عصبانيت برخي از دلالان را به همراه داشته است؛ اين دلالان در واكنش اين اقدام صرافي‌ها به خبرنگار فارس مي‌گويند، قرار دادن اين شرط فقط موجب سود كردن صرافان است.


 وزير جهادکشاورزي:
 شير روي دست دامدار مانده، شيرخشک از خارج وارد مي‌كنيم  

وزير جهاد كشاورزي با بيان اين‌كه نهادهاي زيرمجموعه وزارت جهاد کشاورزي، مکلف به استفاده از نظرات ناب حوزويان مي‌شوند، گفت: جلوگيري از واردات بي‌رويه علاوه بر خواست مراجع، خواست رهبر معظم انقلاب و مردم نيز هست.

به گزارش ايسنا، صادق خليليان، گفت: دستاوردها و برکات ديدار چندي پيش مسوولان وزارت جهادکشاورزي با مراجع معظم تقليد، فرصت بسيار مفيدي بود و نقطه نظرات خوبي در آن مطرح شد و ما قطعا در راستاي رفع دغدغه‌هاي مراجع عظام تقليد که عمدتا روي واردات بي‌رويه و حمايت از کشاورزان بود، تلاش خواهيم کرد.

وي با اشاره به چگونگي جلوگيري از واردات بي‌رويه با توجه به تاكيدات مراجع تقليد، اظهار كرد: يکي از معضلاتي که در کشور ما وجود دارد، بحث چگونگي جلوگيري از واردات و ضابطه‌مند کردن آن است.

خليليان افزود: براي تحقق اين امر لازم است به‌گونه‌اي کارها سامان يابد، تا اين امر مهم که از سفارشات و تأکيدات مراجع معظم تقليد، رهبر معظم انقلاب و علاوه بر آن خواست عموم مردم است، به معني واقعي کلمه عملياتي شود.

وزير جهاد کشاورزي يادآور شد: خوشبختانه مجلس شوراي اسلامي هم در همين راستا يک قانون خوب تحت عنوان افزايش بهره‌وري در بحث کشاورزي را به تصويب رسانده است که در ماده 16 اين قانون، اختيارات واردات به وزارت جهادکشاورزي سپرده شد، تا اين وزارتخانه، به گونه‌اي که توليدات داخلي ضابطه‌مند باشد و توليدات داخل هم آسيب نبيند، اقدام به واردات مورد نياز کرده و از واردات بي‌رويه‌اي که در شأن جمهوري اسلامي ايران نيست، جلوگيري کند.

وي ادامه داد: از مدتي قبل، پيرو فرمايشات رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر کنترل واردات اقلام غيرضروري و اتفاق نظري که در اين زمينه بين مسوولان رده بالاي مملکت وجود داشت، جلوي واردات غيرضروري از جمله کالاهاي لوکس و تجملاتي به کشور گرفته شد. خليليان اضافه کرد: علاوه بر بسياري از کالاهاي غيرضروري، برخي از کالاها نيز با وجود اين که در داخل کشور مشابه آن توليد مي‌شوند، وارد مي‌شوند که اين موضوع هم مورد انتقاد بسياري از مراجع تقليد در ديداري که با آن‌ها داشتيم، بود. وي گفت: براي مثال در حالي که شير دامداران ما روي دست آن ها باقي مانده است، از خارج از کشور شير خشک وارد مي شود، يا اين که بسياري از ميوه‌ها را در کشور خود داريم، اما مشابه آن‌ها با نام‌هاي سيب فرانسوي، انگور شيلي، پرتقال مصري و... نيز وارد مي شود که قطعا با اهتمامي که ميان مسوولان و هماهنگي بين آن‌ها، جلوي اين موضوع را خواهيم گرفت، تا بتوانيم رضايت مراجع عظام تقليد و مردم عزيز ايران را فراهم کنيم. وزير جهادکشاورزي درباره جلوگيري از واردات بي رويه برنج نيز گفت: در حال حاضر توانايي توليد 70 درصد برنج مورد نياز کشور را در خود کشور داريم، که به همين منظور بايد 30 درصد مورد نياز از خارج وارد شود؛ البته تدابيري انديشيده ايم که اين 30درصد در زمان مناسب خود وارد شود که توليد کنندگان داخلي صدمه نبينند. وي گفت: مي‌دانيم که ساماندهي و تنظيم واردات به صورت صحيح و جلوگيري از واردات بي رويه در نهايت موجب تقويت سرمايه‌گذاري هاي داخلي مي شود و به همين منظور و در راستاي رسيدن به اين مهم، شرايط و ضوابط واردات را در طي يک يا دو ماه آينده، به دستگاه‌هاي ذي‌ربط ابلاغ مي کنيم.


 بانک و بيمه 

نصب خودپردازهاي جديد بانک ملت در سه استان

بانک ملت در استان هاي سيستان و بلوچستان، لرستان و ايلام، دستگاه هاي خودپرداز جديدي نصب و راه اندازي کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملت، مديريت شعب استان سيستان و بلوچستان، دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراوان را به خودپرداز اين بانک مجهز کرد.

بر اساس اين گزارش، با بهره برداري از خودپرداز سالني بانک ملت در دانشگاه آزاد سراوان، بيش از يک هزار و 200 دانشجو و کارکنان اين دانشگاه از امکان بهره مندي غيرحضوري از خدمات نوين بانکي بهره مند شدند.مديريت شعب استان لرستان هم در راستاي تقويت همکاري با مشتريان ارزنده، يک دستگاه خودپرداز سالني در محل کارگاه سد برق آبي رودبار در شهرستان اليگودرز نصب کرد. سد برق آبي رودبار داراي ظرفيت توليد 450 مگاوات برق است که شرکت سپاسد مجري اين طرح است. راه اندازي خودپرداز بانک ملت در محل کارگاه اين سد، باعث تمرکز بيش از 30 ميليارد ريال منابع مجري طرح در شعبه مرکزي اليگودرز شده است.بانک ملت استان ايلام هم نسبت به راه اندازي دو دستگاه خودپرداز در شرکت مخابرات و دانشگاه علوم پزشکي اين استان اقدام کرد.پيش از اين سامانه محب بانک ملت نيز در اين دو مرکز در استان ايلام نصب و راه اندازي شده بود.

امکان تسويه آني براي پذيرندگان پايانه‌‌هاي فروش بانک‌ پاسارگاد

امکان تسويه آني‌ (ONLINE) براي کليه پذيرندگان پايانه‌‌هاي فروش بانک‌پاسارگاد، فراهم شد. به گزارش روابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، خسرو رفيعي مشاور مديرعامل و مدير روابط‌عمومي بانک، در کلاس‌هاي آموزش بانکداري الکترونيک که در خانه فرهنگ منطقه 21 (گرمدره) و مدرسه شهيد محسني در منطقه 17 تهران برگزار شد، ضمن اعلام اين خبر گفت: براي رفاه حال مشتريان و آسودگي خاطر آنها، بانک‌پاسارگاد امکان تسويه آني (online) براي کليه پذيرندگان پايانه‌هاي فروش بانک‌پاسارگاد، را فراهم نمود. وي ادامه داد: اين اقدام در جهت گسترش خدمات بانکداري الکترونيک ارايه شده در بانک‌پاسارگاد است. همچنين بانک‌پاسارگاد براي فرهنگ‌سازي و آموزش به هم‌ميهنان گرامي براي استفاده هر چه بهتر از خدمات بانکداري الکترونيک، روند برگزاري دوره‌هاي آموزشي به هزينه خود را در شعبه‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌هاي مختلف ادامه مي‌دهد. مدير روابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد خاطرنشان کرد: در اين دوره‌ها طريقه بهره‌مندي از انواع خدمات بانکداري‌الکترونيک ارايه شده در بانک پاسارگاد مانند اينترنت‌بانک، اي‌ميل‌بانک، اس‌ام‌اس‌بانک، تلفنبانک، موبايل‌بانک، پرداخت قبوض و خدمات کارت‌هاي‌الکترونيکي و نهايتا بانکداري مجازي آموزش داده مي‌شود. رفيعي تصريح کرد: بانک‌پاسارگاد از برگزاري اين دوره‌هاي آموزشي در ارگان‌ها و سازمان‌ها، به‌هزينه خود، استقبال مي‌کند و اعتقاد دارد اين کلاس‌ها گام مؤثري در جهت نهادينه کردن فرهنگ بهره‌مندي از خدمات بانکداري‌الکترونيک و صرفه‌جويي در وقت، هزينه‌، کاهش تردد در حمل‌ونقل عمومي و اجتناب از آلودگي محيط‌زيست است.

برگزاري مراسم اختتاميه دوره آموزشي مديريت مياني در بانک ملي استان اصفهان

دومين دوره آموزشي مديريت مياني در اداره امور شعب استان اصفهان با حضور مديرامور شعب غرب کشور و رؤساي ادارات کل آموزش و سرمايه انساني به کار خود پايان داد. در اين مراسم بهروز صالح طي سخناني با اشاره به تعاليم دين مبين اسلام و توجه اولياي دين به امر آموزش گفت: آموزش از زيربنايي ترين اصول براي پيشرفت و توسعه جوامع بشري است. وي با تقدير از فعاليت هاي اداره کل آموزش افزود: در بانک ملي ايران، اقدامات مفيد و سازنده اي در حوزه آموزش صورت گرفته است تا کارکنان بتوانند دانش بانکي خود را افزايش داده و با توانمندي اهداف بانک را محقق سازند. مهرداد کامکار صالحي رييس اداره کل آموزش نيز ضمن تأکيد بر اهميت ارائه پيشنهادهاي سازنده همکاران جهت تقويت برنامه هاي آموزشي، به نيازهاي جديد آموزشي كاركنان اشاره کرد و گفت: براي افزايش سطح دانش مديريتي كاركنان، دوره هاي جديد از قبيل مذاکرات و سخنراني در حال تهيه و تدوين است که اميدواريم بتوانيم پس از تاييد در کميسيون عالي آموزش بانک آن را به مرحله اجرا در آوريم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش وپژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته