جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719


ميزخبر


رييس مجلس:سفر مقام معظم رهبري به قم ابعاد فراملي دارد


فلاحت‌پيشه: راهبرد 1+5 در قبال ايران مشخص نيست


سفرهيات پارلماني آلمان به تهران


آخرين تغييرات لايحه حمايت از خانواده در مجلس


کوتاه از سياست


سرمقاله


لهستان خواستارافزايش مبادلات با ايران شد


تاکيد"گل" برحل ديپلماتيک موضوع هسته‌اي ايران


مظفر مشاور ضرغامي شد


از سرگيري مذاكرات ايران و1+5 از 24 آبان


آلمان خواستار آزادي دو تبعه‌اش درايران شد

رئيس جمهور در اردبيل خبرداد؛
واريز يارانه‌ها از فردا به حساب مردم


 ميزخبر 

 سازمان بازرسي: پرونده‌اي به دليل ملاحظات سياسي بايگاني نشده است

گروه سياسي: روابط عمومي سازمان بازرسي کل کشور اعلام کرد، هيچ پرونده‌اي در اين سازمان به دليل ملاحظات سياسي بايگاني نشده است. به گزارش واحد مرکزي خبر، در پي انتشار خبري با عنوان «پرونده‌هاي افراد معروف در بايگاني» در يکي از روزنامه هاي کشور در روز پنج‌شنبه 22 / 7 / 89 ، روابط عمومي سازمان بازرسي کشور در پاسخي اعلام کرد: آنچه مورد تأکيد حجت‌الاسلام والمسلمين پورمحمدي در سخنراني در جمع دانشجويان دانشگاه شيراز قرار گرفت اين نبود که پرونده افراد معروف در سازمان بازرسي کل کشور بايگاني شدند بلکه وي عنوان کرد: «سازمان بازرسي کل کشور پرونده‌هاي زيادي در طول اين يک سال و اندي اخير داشته که به دليل ملاحظات سياسي و امنيتي که در کشور ما يک اصل است و ما بايد براي حفظ منافع عامه آن را رعايت کنيم از بيان اين پرونده‌ها ابا کرديم.» رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: «اين سازمان پرونده هر کسي را در هر سطحي که باشد به‌طور جدي پيگيري و رسيدگي مي‌کند. وي تصريح کرد: انتشار اطلاعاتي در اين‌باره حتماً بايد در يک فضاي هوشمندانه و عاقلانه و حفظ منافع ملي صورت گيرد و الا مورد شماتت آيندگان قرار خواهيم گرفت که چرا براي بيان مثلاً دو تا کار مهم، يک آشوبي را در کشور ايجاد کرديد و يک موجي از تشنج را تشديد کرديد. اين يک دغدغه‌اي جدي است که خود ما هم داريم و يک سؤال برجا مانده و بلاپاسخي است که براي افکار عمومي وجود دارد.» بنابراين سياست سازمان بازرسي کل کشور پيگيري جدي پرونده‌ها اعم از افراد معروف يا غيرمعروف مي‌باشد و فضاي سياسي و مسايل امنيتي تأثيري در رسيدگي و برخورد اين سازمان ندارد. اما صرفاً اعلان و اطلاع رساني آنها با حفظ منافع ملي و به دور از سوء استفاده دشمنان مردم انجام مي‌گيرد.

رئيس قوه قضائيه: انقلاب اسلامي چراغي فراروي همه مسلمانان است

گروه سياسي: رئيس قوه قضائيه، انقلاب اسلامي را چراغي فراروي همه مسلمانان جهان توصيف کرد و افزود: خداوند متعال را شاکريم که اين انقلاب را به دست امام خميني(ره) ايجاد و با رهبري آيت الله خامنه اي هدايت مي کند. به گزارش مهر، آيت‌ الله آملي لاريجاني در جلسه ديروز مسئولان عالي قضايي با بيان اينکه سفر رئيس جمهور به لبنان نشانگر تاثير شگرف انقلاب اسلامي در قلوب دوستداران وعاشقان بي‌شمار آن است گفت: استقبال باشکوه و بي‌نظير مردم لبنان از رئيس جمهوري ايران با هيچ امر مادي امکان پذير نبود که بتوان مردم را با چنين وجد و شوقي به استقبال رئيس جمهور يک کشور مسلمان برد.

رئيس قوه قضائيه انقلاب اسلامي را چراغي فراروي همه مسلمانان جهان توصيف کرد و افزود: خداوند را شاکريم که نعمت انقلاب اسلامي با دستان مبارک معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خميني(ره) به اين کشور و ملت اهدا شد و نيز شاکر نعمت وجود مقام معظم رهبري هستيم که سکان کشتي عظيم انقلاب را به دست گرفتند و آن را از گردنه‌هاي صعب العبور گذر دادند تا جايي‌که اکنون دوست و دشمن بر تاثير شگرف آن اذعان دارند. آيت الله لاريجاني تاکيد کرد: سفر تاريخي رئيس جمهور به لبنان دشمنان انقلاب را دچار سردرگمي کرده و مي‌بينيد که در تحليل چگونگي و چرايي اين استقبال عظيم مردم درمانده‌اند.

رئيس قوه قضائيه افزود: از رئيس جمهور محترم سپاسگزاريم که چنين با صلابت و اقتدار پيام انقلاب اسلامي را در سفر به کشورهاي مختلف به گوش جهانيان مي‌رسانند. آيت الله لاريجاني در ادامه به فتنه اخير فتنه‌گران در انتساب نامه‌اي جعلي به ايشان اشاره کرد و گفت: انتساب اين نامه جعلي در امتداد همان فتنه‌هاي پس از انتخابات است و نشانگر ذلتي است که فتنه گران در آن درافتاده اند. البته مردم با بصيرت ما، خود از سبک و سياق نامه مجعول، به کذب بودن آن اطمينان پيدا مي‌کنند، معهذا بنده مؤکداً اين نامه مجعول را تکذيب مي‌کنم و بر سخافت و ابتذال نويسندگان آن تأسف مي‌خورم. در ادامه اين جلسه مسئولان عالي قضايي به بررسي موضوع ماده 18 قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب (اختيارات رئيس قوه قضاييه) پرداختند.لاريجاني با اشاره به اعمال ماده 18 و مشکلات ايجاد شده از اين طريق براي قوه قضاييه تاکيد کرد: با ساماندهي اين موضوع در کنار تقويت جدي نظارت بر محاکم رسيدگي دقيق‌تر، اميدواريم مشکلات مردم را کم کنيم تا نيازي به اعمال ماده 18 نباشد.سپس مسئولان عالي قضايي به بررسي موضوع ماده 18 و ارائه نظرات خود پرداختند.

رئيس كميسيون ويژه مجلس: از ميزان يارانه‌هاي نقدي بي‌اطلاعم

گروه سياسي: رئيس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي با هشدار نسبت به تورم رواني احتمالي ناشي از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، راه حل اين مشكل را اطلاع رساني به مردم مي‌داند. غلامرضا مصباحي‌مقدم در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چرا نرخ يارانه‌هاي نقدي به هر خانوار از سوي دولت تاكنون مشخص نشده است؟، گفت: ما هم از دليل اين موضوع بي‌خبريم و نگران هستيم كه عدم اطلاع رساني در اين زمينه به مردم آسيب بزند. البته شيوه اعلام يكباره اين رقم، شايد در امور ديگر فايده داشته باشد.اما در اين مورد بايد اطلاع رساني صورت گيرد. وي همچنين در مورد نگراني‌هاي مردم در مورد هدفمند كردن يارانه‌ها، افزود: آنچه مهم است تورم رواني ناشي از اجراي هدفمند كردن يارانه‌هاست. اين نگراني در شرايطي خنثي مي‌شود كه آرامش در جامعه حاكم باشد و دولت با اطلاع رساني به مردم، آنان را از آثار مثبت هدفمندي يارانه آگاه كند و بدين ترتيب آنان را‌ آرام كند. رئيس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي هشدار داد: در صورت نا آگاهي مردم از جزئيات قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، هيجان ناشي از ابهامات، شايعات و بي‌خبري، باعث ايجاد تورم رواني مي‌شود.

در اين صورت آنان پيش از اجراي طرح به استقبال تورم مي‌روند و خود اين امر، تورم اضافه‌اي را در پي دارد. مصباحي‌مقدم در پاسخ به اينكه آيا يارانه‌هاي نقدي پاسخگوي افزايش قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي خواهد بود يا نه؟، گفت: نرخ يارانه‌هاي نقدي و قيمت حامل‌هاي انرژي هنوز مشخص نيست. در نتيجه نمي‌توان مقايسه‌اي را ميان آنها انجام داد تا نظري در مورد آن داده شود. وي در پاسخ به سوالي در مورد توصيه‌هايش به دولت و مردم براي اجراي بهينه هدفمند كردن يارانه‌ها، اظهار داشت: دولت بايد اطلاع رساني به موقع كند و مردم نيز بايد آرامش خود را حفظ كنند و پيش از اجرا به خريد كالا نپردازند. زيرا هر اقدامي در جلو انداختن تقاضا و خريد باعث تورم خواهد شد. وي در ادامه آثار مثبت اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها را بيشتر از آثار منفي اجراي اين طرح دانست و تصريح كرد: معتقدم هدفمند كردن يارانه‌ها بايد اجرا شود. زيرا اجرا نكردن آن بدتر خواهد بود. البته اين دولت نشان داده كه اگر بخواهد، هركاري را مي‌تواند انجام دهد. اما مهم اين است كه در مسير بتواند مردم را با خود همراه كند.

قرباني:بازنشستگي سياسي نيازمند قانون است

گروه سياسي: يك عضوكميسيون حقوق و قضايي مجلس بازنشستگي سياسي را نيازمند قانون دانست و اعلام کرد: هرچند كه بالا رفتن سن افراد موجب زياد شدن تجربه كاري آنها مي‌شود اما بدليل بالا بودن سطح فشاركاردرمناصب سياسي، ماندگاري طولاني دراين مناصب،علاوه برفرسايش افراد موجب بي ‌تفاوتي آنها نسبت به مسائل پيراموني نيزمي‌شود. موسي قرباني درگفت‌وگو با ايسنا، به دليل كثرت كارها درفضاي سياسي، آمادگي جسماني را از مهمترين ويژگي حضور مفيد يك فرد دراين عرصه دانست و افزود: معتقدم بايد قوانيني در حوزه بازنشستگي سياسي وجود داشته باشد، چرا كه افراد به دليل تحمل فشار زياد در سطح مسئوليت‌شان، قطعا بعد ازمدتي دچار سستي، خستگي و فراموشي نيزمي‌شوند. نماينده قائنات همچنين با اعتقاد به اينكه علاوه برفشاركاري، ارتباط دائمي سياسيون با مسائل و مشكلات حوزه كاري نيزباعث مي‌شود كه پس ازمدتي فعالان اين عرصه، نسبت به مسائل و مشكلات بي‌تفاوت شوند و فعاليت جدي در جهت برداشتن موانع نداشته باشند اضافه كرد: بر اين اساس بهتراست كه شخصيت‌هاي سياسي پس از يك دوره كاري، استراحت كنند و پس از آن به عنوان يك مشاور باتجربه در همان عرصه، دستي در امورداشته باشند.اين عضو كميسيون قضايي مجلس همچنين درمورد چگونگي تعيين معيار براي سن فعاليت شخصيت‌ها در عرصه‌ سياسي، گفت: اين امر نيز نيازمند بحث كارشناسي جدي است و بايد ضابطه‌هاي حساس و مشخصي داشته باشد. قرباني در پايان با اشاره به لزوم استفاده از نيروي جوان و تازه‌كار درعرصه‌ سياسي كشور خاطرنشان كرد: قطعا انسان‌هاي جوان،شاداب و با تجربه‌اي نيزدراين عرصه حضور دارند كه با مسائل و مشكلات روزملموس‌ترند، لذا بايد در كنار تجربه افراد مسن، از نيروي جوان و محرك آن‌ها نيزنهايت استفاده را در فضاي سياسي كشور داشت.


 رييس مجلس:سفر مقام معظم رهبري به قم ابعاد فراملي دارد  

گروه سياسي
: رييس مجلس شوراي اسلامي سفر مقام معظم رهبري به استان قم را داراي ابعاد مختلف ملي و فراملي و نيز موثر در آباداني استان قم توصيف كرد. به گزارش ايسنا، علي لاريجاني ديروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اهميت سفر مقام معظم رهبري به استان قم- كه هفته جاري انجام مي‌شود- گفت: قم محل حضور اكثريت مراجع عظام تقليد است و تبعا همه مسلمانان علاقه‌مند به آن هستند. وي گفت: حضور حوزه علميه قم كه تشكيل آن سابقه چند صدساله و عقبه تاريخي مهمي دارد، به عنوان مركز توليد فكر اسلامي مطرح مي‌باشد. وي به نقش مردم قم در تاسيس انقلاب اسلامي و قرار داشتن در جايگاه موتور محركه انقلاب اشاره كرد و خاطر نشان ساخت: تمام اين مسائل اقتضا مي‌كند كه نگاه ما به سفر مقام معظم رهبري، همانند سفرهاي ديگر استاني نباشد زيرا در آن جنبه ملي و فراملي غالب است. رييس مجلس شوراي اسلامي، خطاب و تماس‌هاي آيت‌الله خامنه‌اي با علما و فضلا - با توجه به نگاه نافذي كه ايشان به جنبه تاسيسي انقلاب دارند- را رويكرد و حركت جديدي براي حوزه‌هاي علميه برشمرد كه در جريان آن تفكر اسلامي و حركت نوين در انقلاب شكل مي‌گيرد كه به عنوان سپهر انديشه ايشان مي‌باشد. لاريجاني در همين زمينه اين سفر را در قالب سفرهاي استاني متعارف، داراي مسائلي نظير بحث‌هاي آباداني دانست و تاكيد كرد كه مورد توجه قرار گيرد. وي افزود: حركت‌هاي خوبي در آباداني قم آغاز شده كه سفر ايشان مي‌تواند بسياري از گره‌ها را باز كند. نماينده مردم قم در خانه ملت، از مقام معظم رهبري به خاطر وقت موسعي كه به استان قم اختصاص دادند تشكر كرد و گفت: اين سفر كمك مي‌كند ايشان بتوانند از مراكز پژوهشي مختلفي كه ايجاد شده، از نزديك ديدار داشته باشند و رهنمودهاي ايشان نيز در زمينه حركت قم به سمت آباداني مورد استفاده قرار گيرد. رييس مجلس شوراي اسلامي، بار ديگر با تشكر از اين وقت اختصاص داده شده توسط مقام معظم رهبري به استان قم، گفت: حتما اين سفر يك نعمت بزرگ براي تمام مسلمانان و استان قم خواهد داشت و زينتي براي قم خواهد بود كه پس از يك دهه ايشان به آنجا سفر مي‌كنند و خيرات و بركات آن شامل همگان مي‌شود. لاريجاني در بخش ديگري از اظهارات خود، استان قم را مركز فكر شيعه توصيف كرد كه با استقرار حوزه علميه به عنوان مركز نشر فكر اسلامي مطرح شده است. وي در اين زمينه با بيان اينكه پس از انقلاب اسلامي مراكز فرهنگي بسياري در قم تاسيس شد كه فكر جديدي را مطرح مي‌كند، ادامه داد: جرقه اصلي حركت انقلابي مردم از قم آغاز شد و امام (ره) از آنجا برخاست و لذا صدايي كه از پايگاه قم برمي‌خيزد صداي آينده‌نگري براي كل مسلمانان خواهد بود. نماينده قم در خانه ملت، با اشاره به اهميت اين سفر در از بين رفتن برخي تحركات كه قصد دارد بين علما و ولايت فقيه فاصله ايجاد كند، خاطر نشان كرد: در اين زمينه دو حرف مطرح مي‌شود كه هر دو دچار اشكال است. برخي مي‌گويند كه « ما مراجع را قبول داريم اما ولايت فقيه را قبول نداريم»، كه ريشه اين حرف در خارج از كشور است و برخي نيز در داخل حرف شاذي مي‌زنند كه « ما ولايت فقيه را قبول داريم، نه مرجعيت را».

لاريجاني ادامه داد: هردوي اين افكار غلط است و ولايت فقيه ميوه درخت مرجعيت است و مسير درست در اين زمينه در مكتب امام (ره) پرورش يافته است. مرجعيت به عنوان نهادي است كه از فكر اسلامي صيانت مي‌كند و ما همواره حركت اصولي حوزه‌هاي علميه را مورد توجه قرار مي‌دهيم كه نتيجه اين عقلانيت ولايت فقيه است. رييس مجلس شوراي اسلامي، همچنين اين نوع مساله را به يكديگر متصل معرفي كرد كه از نظر عملي فاصله‌اي نيست و از لحاظ تئوريك نيز نمي‌توان در آن فاصله‌اي ايجاد كرد.


 فلاحت‌پيشه: راهبرد 1+5 در قبال ايران مشخص نيست  

گروه سياسي
: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اعلام اينکه هنوز راهبرد گروه 1+5 براي حل موضوع هسته‌اي ايران مشخص نيست، خاطرنشان کرد: وقتي شرايط 1+5 براي مذاکره با جمهوري اسلامي ايران عملگرايانه خواهد بود که واقعيت‌هاي هسته‌اي و همکاري تهران را بپذيرند. "حشمت الله فلاحت پيشه" در گفت وگو با خانه ملت، در خصوص موثر بودن مذاکرات گروه 1+5 با ايران در موضوع هسته اي، گفت: معتقدم که 1+5 کماکان موضوع مذاکره را در قالب همان سياست چماق و هويج دنبال مي کند. نماينده اسلام آباد غرب، تصريح کرد: وقتي 1+5 ايران را وارد مذاکرات مي کند، در آن مذاکرات يک خواسته‌اي را مطرح مي‌کند، به اين معني که تلاش دارد در آن مذاکرات حقي براي ايران شکل نگرفته تا خواسته‌هاي غيرقانوني خود را مطرح کند.

وي با اعلام اينکه هنوز راهبردي در گروه 1+5 براي حل موضوع صلح‌آميز هسته‌اي ايران ديده نمي شود، خاطرنشان کرد: آخرين بار وقتي گروه 1+5 موضوع مداليته شش‌گانه را مطرح کردند، ايران در مذاکرات آن ابهامات را رفع کرد، ولي باز آنها وارد فضاي مذاکراتي نشدند. فلاحت پيشه با اشاره به درخواست جديد گروه 1+5 براي مذاکره در موضوع هسته‌اي با ايران، گفت: الان راهبرد 1+5 صورتش مذاکره بوده و محتواي مذاکره به آن معناي واقعي ندارد. وي با اعلام اينکه جمهوري اسلامي درخواست مذاکره را بيشتر براي بهانه‌زدايي غربي‌ها پذيرفته است، خاطرنشان کرد: تهران روي محتواي مذاکرات بحث جدي دارد، ولي هنوز فضاي مذاکره با 1+5 شکل نگرفته و اگر غربي‌ها در مذاکره جدي هستند، انتظار اين است که رويه حاکم قبلي خود را کنار بگذارند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در ادامه با اشاره به رويه قبلي گروه 1+5 در قبال ايران، گفت: غربي‌ها پس از صدور هر يک از قطعنامه هاي ناعادلانه انتظار اين را داشتند که جمهوري اسلامي تسليم شده و درخواست مذاکره دهد، ولي وقتي مقاومت تهران را ديدند، خودشان درخواست مذاکره کردند. فلاحت پيشه در پايان، تاکيد کرد: وقتي شرايط 1+5 براي مذاکره با جمهوري اسلامي ايران عملگرايانه خواهد بود که واقعيت‌هاي هسته‌اي و همکاري تهران را بپذيرند.

سبحاني‌نيا:1+5 از سياسي‌کاري در مذاکره با ايران پرهيز کند

"حسين سبحاني نيا" عضو هيات رئيسه مجلس نيز در گفت وگو با خانه ملت، در خصوص موثر بودن مذاکرات گروه 1+5 با ايران در موضوع هسته اي، گفت: مذاکره راهکار اصلي براي دستيابي به نتيجه مرضي الطرفين است و با تحريم و فشارهاي سياسي قطعا معضل و مشکل پيش‌ رو بين ايران و 1+5 حل نخواهد شد. نماينده نيشابور راهکار مذاکره را به نفع طرفين دانست و اظهار کرد: جمهوري اسلامي از مذاکره و گفت وگو با 1+5 استقبال مي کند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اعلام اينکه تاکيد جمهوري اسلامي بر انجام مذاکره در فضاي مناسب است، خاطرنشان کرد: 1+5 بايد با پرهيز از کار سياسي بيشتر به واقعيت هاي موجود توجه کند. وي افزود: اگر در اين شيوه کار دنبال شود قاعدتا اين نشست مي تواند مفيد باشد.سبحاني‌نيا با اشاره به مذاکرات قبلي ايران با 1+5، گفت: اگر کار مثل گذشته، تبليغاتي و با انگيزه‌هاي سياسي صورت گيرد و قرار باشد ادعاهاي بي اساس و بي مبنا در مذاکرات مطرح شود، اينگونه نشست‌ها ره به جايي نخواهد برد. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با اظهار اينکه توصيه جمهوري اسلامي به غرب اين است که با توجه به موقعيت هاي موجود، سياسي کاري نکند، خاطرنشان کرد: بايد ملاک براي مذاکره با گروه 1+5 بيانيه تهران و با حضور کشورهاي ترکيه و برزيل باشد. وي افزود: اگر اين روند دنبال شود مي تواند يک راهکار مناسبي براي دستيابي به نتايج مشخص باشد.

کوثري:هيچ‌گاه از مواضع‌مان کوتاه نخواهيم آمد

"اسماعيل کوثري" نايب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نيز در گفتگو با خانه ملت، در خصوص اظهارات جديد مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا مبني بر درخواست آغاز دور جديدي از مذاکرات هسته‌اي با جمهوري اسلامي ايران در ماه آينده، گفت: آمريکا و حاميان اروپايي‌اش گمان مي کنند هنوز 40،50 سال قبل است که هر طور که مي خواهند با ملت‌ها بازي کنند و آنها را به هر سمت و سويي که دلخواهشان است هدايت کنند.نماينده تهران، افزود: راه حل جمهوري اسلامي ايران در بحث هسته‌اي از همان ابتدا گفتگو و مذاکره بوده و هرگونه اقدامي که تاکنون از سوي ما صورت گرفته در راستاي همين سياست بوده است؛ آنجا که لازم بوده پاي ميز مذاکره نشسته‌ايم، پيشنهاد داده‌ايم، اجازه بازرسي داده‌ايم و اقداماتي از اين نوع که همه بيانگر شفافيت فعاليت‌هاي هسته‌اي کشورمان بوده است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه اروپايي‌ها و آمريکا هرگاه به بن بست مي رسند حرف از مذاکره و گفتگو مي زنند، تصريح کرد: متاسفانه هرگاه توطئه غربي‌ها در بحث تحريم‌ها و صدور قطعنامه با شکست روبرو مي شود پيشنهاد مذاکره را مي دهند والا اگر از راه زور به مقاصدشان برسند مطمئنا پاي ميز مذاکره نخواهند نشست.


 سفرهيات پارلماني آلمان به تهران 

گروه سياسي: بنا به دعوت کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي پتر گاووايلر رئيس کميته فرهنگي و آموزشي پارلمان آلمان صبح ديروز در رأس يک هيات پارلماني براي ديداري پنج روزه از ايران، وارد تهران شد. به گزارش مهر، هيات پارلماني آلمان در طول مدت اقامت خود در ايران علاوه بر گفتگو و تبادل نظر با غلامعلي حداد عادل رئيس کميسيون فرهنگي مجلس با چند تن از مقامات بلند پايه سياسي، پارلماني از جمله علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز ديدار خواهند کرد. بازديد از چند مرکز علمي - فرهنگي در تهران و قم و اصفهان از مهمترين برنامه هاي اين هيات است.اعضاي هيات پارلماني آلمان از احزاب مختلف اين کشور هستند.

همزمان با سفر هيات پارلماني آلمان به تهران، "جواد آرين منش" نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در گفت وگو با خانه ملت، از جلسه مشترک کمسيون فرهنگي مجلس با هيات پارلماني آلمان خبر داد و گفت: در اين سفر و ديدار که بر اساس تقاضاي آلماني ها و موافقت کميسيون فرهنگي و مجلس شوراي اسلامي صورت گرفته است هدف و قصد هيات آلماني توسعه روابط ميان دو کشور است.

نماينده مشهد همچنين در تحليل خود از سفر کمسيون فرهنگي پارلمان آلمان به ايران اظهار داشت: به نظر مي رسد آلماني ها از اتفاقاتي که در حوزه سياست و اقتصاد رخ داده ناراضي هستند و ناخواسته با 1+5 همراه شدند و از تحريم هاي صورت گرفته عليه ايران استقبال نمي کنند. وي با بيان اينکه اعمال تحريم ها عليه ايران به نفع آلمان نخواهد بود، گفت: آلمان مايل نيست شريک اقتصادي خود يعني ايران را از دست بدهد و از آنجا که علي رغم مصوبات 1+5 و اتحاديه اروپا حجم مبادلات اقتصادي ايران در سال جاري رشد فزاينده اي داشته است لذا آلمان ها مايل هستند که به هر شکل ممکن روابط خود را با جمهوري اسلامي حفظ کنند. وي با تاکيد بر اينکه در صورت کاهش سطح روابط اقتصادي اروپا و از جمله آلمان ايران ضرر نمي کند، گفت: تحريم ها همواره موجب رشد و توسعه خلاقيت هاي جوانان ايراني شده و موجب کاهش وابستگي به توليدات خارجي ها رامي شود، بنابراين تحريم کنندگان ضرر مي کنند نه ايران. آرين منش با بيان اينکه درست است که سطح روابط سياسي قدري تنزل يافته است، تصريح کرد: آلمان ها به دنبال اين هستند که اين کاستي را از حيث روابط فرهنگي با ايران جبران کنند و لذا در حالي که مواضع رسمي آنها در جهت محدود کردن حجم روابط اقتصادي با ايران است اما شاهديم که شرکت هاي آلماني به صورت غير رسمي خواستار توسعه روابط سياسي و فرهنگي با ايران هستند.


 آخرين تغييرات لايحه حمايت از خانواده در مجلس 

گروه سياسي: عضو کميسيون قضايي و حقوقي مجلس از تصويب مجدد ماده 22 لايحه حمايت از خانواده در اين کميسيون مبني بر ثبت ازدواج موقت با تغييراتي جزيي خبر داد و گفت: نظر اکثر اعضاي کميسيون حذف ماده 24 از اين لايحه است. محمد دهقان در گفتگو با مهر، درخصوص روند بررسي مواد باقي مانده از لايحه حمايت از خانواده، گفت: کار بررسي مواد باقي مانده هنوز در کميسيون به اتمام نرسيده و تنها ماده 22 با تغييراتي به تصويب رسيد. وي ادامه داد: در بررسي دو ماده باقي مانده ما عجله اي نداريم و تلاش ما اين است که با کار کارشناسي و بهره گيري از نظرات کارشناسانه به موضوع بپردازيم تا همکاران هم در مجلس نسبت به مصوبه کميسيون توجيه شوند. عضو هيات رئيسه مجلس خاطرنشان کرد: محتواي ماده 22 تغيير زيادي نکرد، اما بندي به آن اضافه شد. بر اين اساس علاوه بر شرط بارداري زوجه و توافق طرفين براي ثبت ازدواج موقت، شرط ضمن عقد نيز براي ثبت ازدواج موقت ، آن را الزامي مي کند.وي گفت: در ماده 23 هم ممکن است اصلاحاتي داشته باشيم. پيشنهاداتي نسبت به اصلاح اين ماده درکميسيون وجود دارد که بررسي خواهد شد. ماده 23 مربوط به شرايط ازدواج مجدد است. دهقان يادآور شد: در بررسي ماده 24 که محتواي آن درخصوص تعيين مهريه متعارف و غير متعارف است، نظر اکثر اعضاي کميسيون اين است که به خاطر سوء تفاهمي که ممکن است نسبت به اين ماده شود، بهتر آن است که حذف شود.بر اساس اين ماده رئيس قوه قضائيه مهريه متعارف را مشخص مي کند و در صورت عدم پرداخت از سوي مرد، وي به زندان مي رود اما در مهريه غير متعارف از آنجا که تشخيص براي تعيين غير متعارف بودن آن ناممکن است و کار سختي است و همچنين به شرايط اقتصادي اجتماعي افراد در شهرهاي مختلف بستگي دارد ، زندان براي آن تعريف نشده است. نماينده چناران خاطرنشان کرد: از آنجا که معتقد به کار کارشناسي بيشتر هستيم بنابراين براي بررسي اين مواد تعجيل نخواهيم کرد تا مصوبه کميسيون به اندازه اي پخته باشد که در صحن مجلس هم مورد تصويب قرار گيرد.پس از آنکه سه ماده جنجالي لايحه حمايت از خانواده در مجلس موافقان و مخالفان زيادي پيدا کرد، هيات رئيسه مجلس تصميم گرفت تا اين مواد مجددا در کميسيون قضايي حقوقي مجلس مورد بررسي قرار گيرد و در صورت نياز به اصلاح، تغييراتي در آن گنجانده شود. کميسيون قضايي نيز پس از برگزاري جلساتي، کار را به کميته حقوق خصوصي سپرد تا در اين کميته کار دقيق تري روي سه ماده مذکور انجام شود. اين درحالي است که کار بررسي باقي مواد اين لايحه در نيمه اول شهريور ماه در صحن مجلس به پايان رسيده است.


 کوتاه از سياست 

 لغو رواديد با کشورها در دستور كار وزارت خارجه

گروه سياسي: وزير امور خارجه اعلام کرد، لغو رواديد و تسهيل رفت و آمدها با كشورهاي همسايه و ديگر كشورها در دستور كار اين وزارتخانه قرار دارد. "منوچهر متكي" ديروز در جلسه شوراي اداري شهرستان گرمي، افزود: اين سياست درجهت گسترش ارتباطات بين ملتها در دستور كار ماست. وي گفت: در آينده نزديك رواديد با گرجستان بصورت دو طرفه لغو مي شود و در باره آذربايجان نيز با توجه به اينكه ما لغو رواديد يكطرفه اعمال كرده ايم، انتظار مي رود مقامهاي آذري نيز بتدريج براي اين منظور ترغيب شوند. وزير امور خارجه در تشريح سياست خارجي كشور، از افزايش مخاطبين نظام اسلامي و گسترش پيام انقلاب در دنيا خبر داد و گفت: امرو توجه ها به پويايي و جهانگير شدن انقلاب اسلامي است و برخلاف برخي تبليغات عليه ايران سفر رئيس جمهور به لبنان باعث وحدت و ارامش در اين كشور شد. به گفته وي، ورود ايران به مرزهاي ناشناخته علم موجب بهت جهانيان شده و اين حايگاه مايه افتخار ملت است.

نخست‌وزير ارمنستان 3 آبان به تهران مي آيد

گروه سياسي: سفير ايران در ارمنستان از سفر دو روزه نخست‌وزير ارمنستان به ايران در سوم آبان‌ماه خبر داد. سيد علي سقاييان در گفت‌وگو با ايسنا، خاطرنشان كرد: به دعوت معاون اول رييس‌جمهور، کيگران سرکيسيان، نخست‌وزير ارمنستان روزهاي سوم و چهارم آبان‌ماه به همراه هيات تجاري از اتاق بازرگاني اين کشور به تهران سفر مي‌كند. وي خاطرنشان كرد: هيات تجاري ارمني از سوي رييس اتاق بازرگاني ايران، براي شرکت در همايش اقتصادي ـ تجاري که در تهران برگزار مي‌شود به ايران سفر مي‌کنند. سقاييان در پايان تصريح كرد: نخست‌وزير ارمنستان در اين سفر ضمن ديدار با رييس‌جمهور با معاون اول رييس‌جمهور و علي لاريجاني، رييس مجلس ديدار و درباره گسترش مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي بحث و تبادل‌نظر خواهد كرد.

قوه قضائيه پيگير نامه جعلي منتسب به رئيس اين قوه

گروه سياسي: سخنگوي قوه قضائيه با بيان اينکه پيگير نامه جعلي منتسب به رئيس قوه قضائيه هستيم، گفت: پيگيري اين موضوع را از مقامات امنيتي و اطلاعاتي خواسته ايم.به گزارش واحد مرکزي خبر، غلامحسين محسني اژه اي ديروز در حاشيه جلسه مسئولان عالي قضايي، افزود: تاکنون کسي به ما معرفي نشده است و هنوز پرونده قضايي به معناي اينکه فرد خاصي تحت تعقيب قرار گرفته باشد، تشکيل نشده است. وي با تأکيد بر اينکه اين نامه سر تا پا کذب محض است و واقعيت ندارد، گفت: اين نامه در زمينه جريان هاي فتنه سال گذشته است.

اعضاي كميسيون امنيت ملي به 4 استان مرزي مي روند

گروه سياسي: اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به 4 استان مرزي كشور سفر مي کنند.به گزارش فارس، نمايندگان عضو كميسيون امنيت ملي، به استان‌هاي مرزي خراسان جنوبي، خراسان رضوي، سيستان و بلوچستان و خوزستان سفر خواهند كرد. بر پايه اين گزارش، در اين سفر مسائل و مشكلات امنيتي، سياسي و مرزي استان‌هاي مذكور مورد بررسي قرار خواهد گرفت و اعضاي كميسيون پس از بازگشت از سفر به اين 4 استان، مشكلات و مسائل اين استان‌ها را با حضور مسئولان ذي‌ربط و امنيتي در اين كميسيون بررسي خواهند كرد تا راه حلي براي حل اين موضوعات پيدا كنند.

باهنر: فراكسيون اصولگرايان مي‌توانست فعال‌تر عمل كند

گروه سياسي: نايب رييس فراكسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين‌كه اين فراكسيون مي‌توانست فعال‌تر عمل كند، از وجود اختلاف‌نظر در مورد عملكرد اين فراكسيون در بين اصولگرايان خبر داد. محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به پرسشي در مورد ارزيابي‌اش از عملكرد هيات رييسه با بيان اين‌كه اگر بخواهيم عادلانه قضاوت كنيم هيات رييسه فراكسيون اصولگرايان مي‌توانست فعال‌تر عمل كند، اضافه كرد: اختلاف‌نظري در اين خصوص ميان اصولگرايان وجود دارد كه بر اين اساس برخي معتقدند كه فراكسيون اصولگرايان در مجلس همواره يك نمود انتزاعي از عملكرد كل مجلس دارد، اما برخي ديگر معتقدند كه يكسري كارهاي اصولگرايي را كه كل مجلس انجام مي‌دهد نيازي نيست كه فراكسيون بگويد ما اين كار را انجام داده‌ايم؛ چرا كه كاري كه مجلس اصولگرا انجام داده در واقع همان كار فراكسيون اكثريت است و ضرورتي نيست كه فراكسيون به خود نسبت دهد. نماينده تهران در خانه ملت، با بيان اين‌كه من خود يكي از طرفداران اين نظريه هستم كه وقتي مجلس اصولگرا كاري انجام داد نيازي نيست كه فراكسيون اصولگرايان به خود نسبت دهد، افزود: برخي دوستان معتقدند كه فراكسيون بايد مرتبا فعال باشد و بيانيه صادر كرده و موضع‌گيري نمايد؛ اما ما مي‌گوييم آنجايي كه مجلس مواضع درست و خوبي دارد ديگر نيازي به وارد شدن فراكسيون اصولگرايان نيست. باهنر در پاسخ به پرسش ديگري درباره اظهارات ناطق نوري مبني بر عدم شركت در جلسات جامعه روحانيت مبارز و عدم معنا داشتن ريش‌سفيدي در ميان اصولگرايان، اظهار داشت: اين مسائل نسبي است و براي جواب دادن و يا ندادن چنين مسائلي نبايد فكر كنيم كه عدم شركت در جلسات جوابگوست. بايد در جلسات شركت و صحبت كرد و اظهارات را شنيد، پس از آن به اين نتيجه رسيد كه آيا ريش‌سفيدي جواب مي‌دهد يا خير.

وزير علوم: بازنشستگي استادان براساس قانون بود

گروه سياسي: وزير علوم بازنشستگي استادان دانشگاه‌ها را براساس قانون اعلام کرد. به گزارش واحد مرکزي خبر، کامران دانشجو دربرنامه نگاه يک شبکه اول سيما، افزود:‌ در 5 ماه گذشته هر موردي که به ما معرفي شد پس از تحقيق و بررسي به اين نتيجه رسيديم که بر اساس قانون بازنشسته شده اند. وي گفت: بر اساس قانون وقتي فردي 30 سال خدمت کند و 65 سال هم سن داشته و استاديار باشد بايد بازنشسته شود. دانشجو در عين حال، تصريح کرد:‌‌ بازنشستگي استادان به معناي قطع ارتباط آنها با دانشگاه نيست و مسئولان دانشگاه مي توانند همچنان از اين استادان براي تدريس دعوت کنند. وزير علوم افزود:‌ استادان بازنشسته مي توانند در پژوهشکده هاي زير نظر هر دانشگاه هم فعاليت کنند. وي افزود:‌ اگر کسي مصداق خاصي دارد مبني بر اين که استادي پيش از موعد بازنشسته شده است به دور از جنجال هاي رسانه اي به ما اعلام کند تا بررسي کنيم.

بازديد وزير كشور از مرز ايران و آذربايجان

گروه سياسي: وزير كشور در سفر به استان اردبيل از مرز جمهوري آذربايجان و ايران بازديد كرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، مصطفي محمد نجار در سفر به استان اردبيل از مرز 65 كيلومتري جمهوري آذربايجان و اردبيل بازديد كرد. وزير كشور در اين سفر از پاسگاه هاي مرزي خانقاه و صدآفرين بازديد كرد و سرهنگ موسوي فرمانده پليس مرزي استان اردبيل گزارشي را در خصوص وضعيت مرز به وزير كشور ارائه كرد. وزير كشور در اين بازديد همچنين به مقام شامخ شهدا اداي احترام كرد.

ناوشکن جماران به آب‌هاي آزاد مي رود

گروه سياسي: فرمانده نيروي دريايي ارتش اعلام کرد: ناوشکن جماران در آينده نزديک براي انجام ماموريت‌هاي مورد نظر به آب‌هاي آزاد و بين المللي اعزام مي شود. امير دريادار حبيب الله سياري در گفتگو با مهر، با اشاره به افزايش همکاري‌ها و استفاده از توان هوانيروز ارتش در ماموريت‌ها و عمليات‌هاي نيروي دريايي در آب‌هاي آزاد، گفت: در رزمايش ولايت 89 هماهنگي موفقيت آميزي نيروي دريايي و هوانيروز نشان داد که تدبير فرماندهي ارتش در جهت استفاده از هوانيروز در درياها محقق شده است. وي اظهارداشت: در حال توسعه توانمندي، آموزش و تمرينات بيشتر جهت استفاده بهينه از توانمندي هوانيروز و نيروي دريايي در کنار هم در آبهاي آزاد در جهت حفظ امنيت منطقه و اقتدار ايران هستيم. امير دريادار سياري با بيان اينکه در صورت لزوم از توانمندي هوانيروز در ماموريت‌هاي نيروي دريايي استفاده خواهد شد، افزود: هوانيروز از توانمندي و قدرت خوبي برخوردار است و به عنوان يک نيروي قدرتمند در ارتش به حساب مي آيد. فرمانده نيروي دريايي ارتش با اعلام اينکه ناوشکن جماران از جمله دستاوردهاي متخصصين و مهندسين صنايع دريايي کشور است، اظهار کرد: داشتن تجهيزات مناسب در دريا از ديگر مولفه هاي توان رزمي محسوب مي شود که نيروي دريايي با بهينه سازي و نوسازي تجهيزات خود در داخل کشور بدون کمک از کشورهاي خارجي نشان داده است که مي تواند گام هاي بلندتري در ساخت شناورهاي مختلف داشته باشد. وي اظهارداشت: ناوشکن جماران در آينده اي نزديک جهت انجام ماموريت و برافراشتن پرچم ايران در آبهاي آزاد و

بين المللي اعزام خواهد شد.


 سرمقاله 

سفرهاي خارجي با شأن ايراني

در واقع مسافرت ايرانيان به خارج از کشور همانند مسافرت شهروندان ساير کشورها به خارج امري عادي و معمول به شمار مي رود و در اين بين سالانه چندين ميليون ايراني به خارج از کشور سفر مي کنند اما امري که به نظر تا اندازه اي غير معمول مي رسد افزايش شمار بازداشت ايرانيان در خارج از کشور بنا به دلايل مختلف كه بارزترين آن حمل مواد مخدر است. در اين بين بستگي به کشور مقصد ايرانيان دارد و از مجازات‌هايي مثل زندان، اعدام و... محکوم شده و بدو ن شک تاثير منفي‌اي درباره قضاوت شهروندان ايراني در ذهن مردم ومقامات ورسانه هاي اين کشور ها ايجاد کرده است .در اين راستا حمل مواد مخد ر اعم از سنتي و صنعتي بالاترين رقم در جرايم ايرانيان خارج از کشورداشته است به طوري که بر خي از اين جرايم در کشورهايي نظير عربستان و تايلند رسانه اي شده و تاثيرمنفي شديدي در نگاه به ايرانيان در اين کشور ها را باعث شده است .در اين راستا از يک سو پديده زايران و حجاج معتاد ايراني و يا حمل کنند گان مواد مخدر در کشوري نظير عربستان سعودي همواره هم موجب به زندان افتادن تعداد زيادي ايراني و حتي مرگ آنان شده و هم باعث ايجاد مشکلاتي براي ساير شهروندان مسافر وزائر به اين کشور شده است . از سوي ديگر نيز با افزايش شمار دستگيري و زنداني شدن ايرانيان به دليل جرايم مواد مخدر در کشور هايي نظير تايلندو ترکيه اينک به نظر مي رسد که بايد چاره اي براي اين مشکل اساسي انديشيد در اين راستا از آنجا که به نظر مي رسد تعداد زيادي از اين افراد دستگير شده وزنداني از مبدا کشور به مسافرت دست زده اند بايد اقدامات جديتري را درزمينه خروج مواد مخدر در کشور به اجرا گذاشت در اين بين هر چند مقامات ايراني روند كنترلي در فرودگاه‌هاي كشور بسيار خوب دانسته اند آنچنان‌ که هم مورد رضايت سازمان حج و زيارت بوده است و هم پليس عربستان از اقداماتي كه پليس در فرودگاه‌هاي ايران انجام داده است ابراز رضايت كرده اند اما بايد گفت که اين تلاش ها نبايد تنها مختص به کشور هاي نظير عربستان با توجه به قوانين سخت آن گردد بلکه بايد شمولي همه جانبه داشته باشد . در اين راستا بايد توجه داشت که اخيرا برخي مسئولان اعلام کرده اند که روند توليد مواد مخدر صنعتي در کشور سرعت چشمگيري گرفته است و بايد براي مقابله همه جانبه با اين معضل، تدابير جدي تري انديشيد در اين بين بسياري بر اين نظر هستند که در واقع کشور ما اينک در حال تبديل شدن به کشور توليد کننده مواد مخدر صنعتي است روندي که بي شک با تشديد اقدامات امنيتي در داخل و مرزهاي خروجي بايد از وسعت ان کاست و از سوي ديگر با اگاهي بخشي و تبليغ‌ از طريق راديو، تلويزيون و مطبوعات به قوانين کشورهاي مختلف در اين زمينه پرداخت بطور مثال بسياري از ايرانيان هنوز از قوانين سخت گيرانه عربستان در مورد انواع مواد مخدر اگاهي ندارند و همين امر موجب دستگيري شماري نيز مي شود .

علي رمضاني


  لهستان خواستارافزايش مبادلات با ايران شد  

گروه سياسي: معاون وزير اقتصاد لهستان با ابراز خرسندي از همکاري شرکت هاي لهستاني با شرکاي ايراني، حجم مبادلات تجاري ميان دو کشور را نسبت به ظرفيت هاي موجود دور از واقعيت توصيف کرد و خواستار افزايش آن شد. به گزارش مهر، "علي آهني" معاون اروپاي وزارت امور خارجه ايران که بنا به دعوت همتاي خود به لهستان سفر کرده است، در ديدار با "کولتز" معاون وزير اقتصاد اين کشور با اشاره به وجود زمينه هاي فراوان همکاري هاي اقتصادي، تجاري، ميزان فعلي مبادلات تجاري ساليانه بين ايران و لهستان را منطبق با ظرفيت هاي دو کشور ندانست و ابراز اميدواري کرد که اين ميزان به 500 ميليون دلار افزايش يابد. معاون اروپاي وزارت خارجه در ادامه با اشاره به سفرهاي اخير مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و سازمان محيط زيست ايران به لهستان، از سهم موثر کرولتز در ثمر بخش بودن اين سفرها سپاسگزاري کرد. وي همچنين به يادداشت تفاهم هاي همکاري که ميان دو کشور مبادله شده اشاره و آمادگي ايران را براي امضاي موافقتنامه همکاري هاي اقتصادي به محض ارائه آن از سوي طرف لهستاني اعلام کرد. "کولتز" معاون وزير اقتصاد لهستان نيز با ابراز خرسندي از همکاري شرکت هاي لهستاني با شرکاي ايراني، حجم مبادلات تجاري ميان دو کشور را نسبت به ظرفيت هاي موجود دور از واقعيت توصيف کرد و خواستار افزايش آن شد. معاون وزير اقتصاد لهستان در ارتباط با موافقتنامه همکاري هاي اقتصادي، ضمن استقبال ازنهايي شدن آن پيشنهاد داد تا در يک نقطه زماني مشخص اين امر تحقق يابد.


 تاکيد"گل" برحل ديپلماتيک موضوع هسته‌اي ايران 

گروه سياسي
: رئيس جمهوري ترکيه با تاکيد بر اينکه کشورش نبايد به خاطر بهبود روابط با همسايگان عرب خود و همچنين سوريه مورد انتقاد کشورهاي اروپايي قرار گيرد بر حل ديپلماتيک موضوع هسته اي ايران تاکيد کرد. به گزارش مهر، "عبدالله گل" در گفتگو با روزنامه "زوددويچه سايتونگ" از اظهارات رئيس جمهوري آلمان درباره اينکه اسلام به اين کشور نيز تعلق دارد حمايت کرد، گفت: "کريستين وولف" براي اين اظهارات خود در روز وحدت آلمان به خصوص از طرف سياستمداران احزاب حکومتي مورد انتقاد قرار گرفت. عبدالله گل همچنين درباره وضعيت رو به رشد اسلام ستيزي در آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي اظهار نگراني کرد و از سياستمداران و روشنفکران در اين کشورها خواست تا فکري براي مقابله با اين جريان کنند.وي اسلام هراسي و نژاد پرستي را يک بيماري ناميد که از دوره اي به دوره ديگر سرايت مي کند.وي در بخش ديگري از اين گفتگو درباره روند عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا اظهار داشت: مذاکرات عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا نبايد به درازا بکشد. براي ترکيه هدف ورود به اتحاديه اروپا همچنان باقي است و کشور ما مي خواهد در مسير دموکراسي گام بردارد.عبدالله گل همچنين از سياست خارجي کشورش دفاع کرد و اظهار داشت: ترکيه به خاطر بهبود روابط خود با کشورهاي عربي و همچنين سوريه نبايد مورد انتقاد قرار گيرد. ترکيه نيازمند داشتن مناسبات خوب با همسايگانش است. مناقشات هسته اي با ايران نيز بايد از راه ديپلماسي حل شود.


 مظفر مشاور ضرغامي شد 

گروه سياسي: طي حکمي حسين مظفر به سمت مشاور رئيس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران منصوب شد. به گزارش واحد مرکزي خبر، در بخشي از حکم عزت الله ضرغامي خطاب به مظفر آمده است: سوابق برجسته و ارزنده شما در مسئوليت‌هاي عالي نظام به ويژه در جايگاه وزارت آموزش و پرورش ، رياست شوراي نظارت بر سازمان صدا و سيما و عضويت در مجمع تشخيص مصلحت نظام و اشراف و آگاهي گسترده نسبت به امور فرهنگي، اجتماعي و سياسي جامعه ظرفيت ارزشمندي براي رسانه ملي خواهد بود. حوزه آموزش و پژوهش در سازمان و همچنين موضوع نظارت هدفمند و درون‌زا بر مهندسي پيام توليدات متنوع رسانه از اولويت‌هاي اقدامات مشاوره‌هاي جنابعالي خواهد بود.


 از سرگيري مذاكرات ايران و1+5 از 24 آبان 

گروه سياسي
: رئيس دستگاه ديپلماسي اتحاديه اروپا شنبه شب از برگزاري دور جديد گفتگوهاي ايران با کشورهاي 1+5 در تاريخ 15 تا 18 نوامبر ( 24 تا 27 آبان ماه) خبر داد. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، "دارن انيس" سخنگوي کاترين اشتون، شنبه شب با تائيد اين خبر اعلام کرد: به احتمال زياد اين مذاکرات در وين انجام مي شود. پيشتر کاترين اشتون، وزير امور خارجه اتحاديه اروپا، خواستار برگزاري دور جديد گفتگوها ميان1+5 با ايران شده بود که اين درخواست با موافقت ايران همراه شد.در همين رابطه روز جمعه "منوچهر متکي" وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر موضع قبلي تهران مبني بر آمادگي ايران براي انجام مذاکرات، اعلام کرد: زمان نهايي مذاکرات در دست بررسي است. متکي در حاشيه برگزاري نشست دوستان پاکستان در بروکسل در جمع خبرنگاران افزود: تاريخ پيشنهادي 15 نوامبر (24 آبان) طرف مقابل دريافت شده و رايزني‌هاي طرفيني جهت رسيدن به تفاهم نهايي در مورد تاريخ و مکان مذاکرات در دست بررسي و پيگيري است. آخرين دور از مذاکرات ايران با کشورهاي 1+5 در اکتبر سال گذشته ميلادي برگزار شده بود. پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، فرانسه، روسيه، چين و انگليس) به علاوه آلمان گروه 1+5 را تشکيل مي دهند.


 آلمان خواستار آزادي دو تبعه‌اش درايران شد  

گروه سياسي: سخنگوي وزير امور خارجه آلمان اعلام کرد، شخصا از همتاي ايراني‌اش خواسته است در تضمين آزادي دو آلماني كه هفته گذشته در ايران دستگير شدند، كمك كند. به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، سخنگوي
«گيدو وستروله»، گفت: وي اين برداشت را داشته است كه منوچهر متكي وزير امور خارجه ايران در پرونده دو آلماني كه هفته گذشته در ايران دستگير شدند، دخالت خواهد كرد. وستروله در ديدار روز جمعه‌اش با متكي در بروكسل ابراز اميدواري كرد كه اين دو تبعه آلماني هرچه زودتر بتوانند به كشورشان بازگردند. سخنگوي وزارت خارجه آلمان پيش از اين گفته بود كه وزارت خارجه و نيز سفارت اين كشور در تهران در تلاش براي دنبال كردن پرونده دستگيري اين دو تبعه آلماني در ايران هستند.


 رئيس جمهور در اردبيل خبرداد؛
 واريز يارانه‌ها از فردا به حساب مردم  

گروه سياسي: رئيس جمهور از واريز اولين مبلغ يارانه‌ها از 27 مهرماه همزمان با سالروز ميلاد امام رضا (ع) به حساب مردم خبرداد و با بيان اينکه آماده مذاکره با گروه 1+5 هستيم، خاطرنشان کرد: گفتگوي ايران با 1+5 بايد مبتني بر عدالت و احترام باشد. به گزارش مهر، محمود احمدي نژاد ديروز در ادامه سفرهاي استاني دولت در استاديوم تختي اردبيل در جمع مردم اين استان، از واريز اولين مبلغ يارانه‌ها به حساب مردم در روز ولادت امام هشتم خبر داد.وي با اعلام اينکه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در راستاي اجراي عدالت است، خاطرنشان کرد: نبايد اينطور باشد که عده اي 30 برابر ببرند و عده اي چيزي نصيبشان نشود.احمدي‌نژاد افزود: دولت مي خواهد حق هر کسي را در جيب خودش بگذارد تا خود آن فرد پولش را مديريت کند. رئيس قوه مجريه با تاکيد بر اينکه برنامه هاي دولت عالمانه و قدم به قدم جلو مي رود، خاطرنشان ساخت: کساني که 20 سال نتوانستند اين طرح را اجرا کنند، 3 سال به دولت نهم فشار مي آوردند که اين طرح را اجرا کند اما حالا که اين طرح به قانون تبديل شده است شروع به مخالفت و داد و بيداد کرده اند. وي خطاب به مخالفان اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، گفت: حق ملت از گلوي شما گرفته و به خود ملت بازگردانده خواهد شد.وي همچنين خطاب به مردم اردبيل عنوان کرد: من به شما اطمينان مي دهم که به لطف خدا و همراهي شما از ابتداي اجراي قانون هدفمندي يارانه ها وضعيت ملت ايران بهتر از قبل خواهد شد.

صف غربي‌ها براي فروش بنزين به ايران

احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنانش به تحريم بنزين اشاره کرد و افزود: ما زير بار حرف زور نمي رويم نه تنها خودمان بنزين را توليد کرديم بلکه بخشي از آن را نيز صادر کرديم.رئيس جمهور تصريح کرد: وقتي که غربي‌ها اين وضعيت را در ايران ديدند هم اکنون در خليج فارس پشت صف ايستاده اند تا بنزين خود را به قيمت پايين به ما بفروشند.

آماده مذاکره با 1+5 هستيم

احمدي نژاد همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به پيشنهاد کاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا براي مذاکر با ايران، گفت: ما آماده مذاکره هستيم اما گفتگويي که از موضع عدالت و احترام باشد. وي با اشاره به شرايطي که تهران براي مذاکره دارد، خاطرنشان کرد: اول اينکه آيا شما به مقررات آژانس پايبند هستيد يا نه، دوم اينکه هدف شما از مذاکره دوستي، همکاري يا دشمني است؟ سوم اينکه در مذاکره از منطق و قانون تبعيت مي کنيد يا هر جا که کم آورديد شروع به سروصدا کردن و صدور قطعنامه مي پردازد و چهارم اينکه نظر شما درباره بمبهاي اتمي رژيم صهيونيستي چيست؟وي با بيان اينکه هر پاسخي داديد براي ما فرقي نمي کند، گفت: دوست داريم نظرات قانوني و منطقي بدهيد اما اگر غير از آن هم نظراتي ارائه کرديد با شما مذاکره خواهيم کرد. اما مذاکره ما با کسي که مي خواهد با ما همکاري و دوستي کند و قانون را بپذيرد با کسي که قصد دشمني دارد و نمي خواهد بر پايه عدالت گفتگو کند متفاوت است. وي تصريح کرد: البته ممکن است سکوت کنيم که معناي سکوت ما اين است که شما به مقررات آژانس پايبندي نداريد و از بمبهاي رژيم صهيونيستي حمايت مي کنيد و در مذاکرات به دنبال دوستي نيستيد.وي گفت: اشکال ندارد اما بدانيد اگر در مسير دوم حرکت کنيد نتيجه همان است که تاکنون گيرتان آمده نه سرسوزني بيشتر.

رويدادهاي لبنان معادلات عالم را برهم خواهد زد

احمدي نژاد همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه دشمنان جمهوري اسلامي ايران با سرمايه گذاري عظيم سعي در عدم شکوفا شدن ملت ايران و گسترش اسلام ناب محمدي (ص) را داشتند، گفت: دشمنان ما به ميزان زيادي براي ايجاد تفرقه در لبنان، تسلط بر اين کشور و جدا کردن ملت لبنان از انقلاب اسلامي و عظمت ملت ايران سرمايه گذاري کردند که خوشبختانه به نتيجه نرسيد.رئيس جمهور با بيان اينکه دشمنان جمهوري اسلامي ايران به دولتمردان لبناني فشار آوردند که چرا از رئيس جمهور ايران دعوت کرديد، گفت: در لبنان اتفاقي افتاد که معادلات خاورميانه و عالم را بر هم خواهد زد.احمدي نژاد اعلام کرد: پيام ملت ايران و لبنان به همه دنيا پيام يگانه پرستي، عدالت، مديريت مشترک جهاني، عشق و محبت به همه انسانهاست. رئيس قوه مجريه خطاب به غربي ها، تصريح کرد: به آنها مي گوييم که تا دير نشده به کاروان ملت ها بپيوندند که فردا دير است. فردا که ديگر کاري از دستتان بر نمي آيد و اگر ادعاي دوستي کنيد ملت ها ديگر به شما کاري نخواهند داشت.وي افزود: دنيا ديد ملت لبنان و منطقه عاشق عدالت، پاکي، يگانه پرستي و وحدت و مردمي انقلابي اند و از ابر قدرتها و زورگويان عالم بيزارند. احمدي نژاد پيام ملت لبنان را دفاع از عدالت و مقابله با اشغالگري و زورگويان عالم دانست و افزود: حرکت ملت لبنان و شعارهاي اين مردم يک بار ديگر ياس را به جبهه دشمنان بشريت و مستکبران عالم حاکم کرد و نشان داد که به فضل الهي رژيم غاصب و آدم کش هاي صهيونيستي رفتني است و به زودي قدس شريف به دست ملت ها آزاد خواهد شد. وي تصريح کرد: اگر آنها به نصيحت ملت ها توجه نکنند و منطقه را تخليه نکنند دست قدرت هاي منطقه که دست خداست، دم آنها را خواهد گرفت و به زباله دان تاريخ پرتاب خواهد کرد.

رئيس جمهور در ادامه با تاکيد بر اينکه ما در اين موضوعات هدايت هاي مولا حضرت صاحب الامر را مشاهده مي کنيم، گفت: همانطور که مي دانيد در 2-3 کيلومتري نقطه استقرار وحشي هاي صهيونيستي مردم فلسطين بدون سلاح ايستادند و مشت ها را گره مي کنند و عليه مستکبران و اشغالگران عالم شعار مي دهند اين هوشمندي، غيرت آنها جز به خاطر ايمان به خدا و امام عصر (عج) نيست. چرا که هر کسي و هر ملتي که دل به او بدهد رستگار، عظيم و شکست ناپذير خواهد شد.

تا آخرين مرحله ايستاده‌ايم

وي ادامه داد : زماني همه در برابر ملت ايران صف آرايي کردند تهديد و تحريم کردند و حرف هاي گنده تر از دهانشان زدند و هر چه داشتند براي مقابله با ملت ايران به صحنه آوردند، گفت: اما امروز ملت ايران تا آخرين مرحله ايستاده است و دشمن را تا خانه هاي اوليه شان خواهد راند. احمدي نژاد خطاب به غربي ها عنوان کرد: ما به شما نصيحت مي کنيم که چرا مي خواهيد سرنوشت خود را به سرنوشت رژيم صهيونيستي گره بزنيد در حاليکه اين رژيم در حال واصل شدن به جهنم است و هر کسي که سرنوشت خود را به اين رژيم منفور گره بزند عاقبت به همراه رژيم اشغالگر قدس به جهنم واصل خواهد شد.وي در ادامه حرکت مردم لبنان را پيام اميد، دعوت به آينده روشن، ايستادگي و مقاومت و شرف وعزت به شمار آورد و افزود: من در همين جا و در حضور شما مردم اردبيل از مسئولان لبنان تشکر و قدرداني مي کنم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته