جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719


خبر پزشکي


بررسي رابطه بين ويژگيهاي شخصيتي با راهبردهاي مقابله اي و منبع کنترل و مقايسه آنها در ميان مادران کودکان عقب مانده ذهني و مادران کودکان بهنجار
استاد: دكتر احدي دانشجو: الميرا معمار (قسمت هفتم و پاياني)

آب و آبميوه طبيعي بهترين نوشيدني براي اهدا کنندگان پلاسماي خون


راهكارهايي براي پيشگيري از «سردرد»


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

 غربالگري صحيح موجب تشخيص به هنگام سرطان و جلوگيري از نقص عضو مي‌شود

دبيرعلمي ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران با تاكيد بر اين كه انجام غربالگري صحيح موجب تشخيص به هنگام بيماري سرطان مي‌شود، گفت: ‌تشخيص به موقع، فرصت بيشتري را به پزشك و بيمار براي درمان مي‌دهد و از ايجاد نقص عضو در فرد جلوگيري مي‌كند. به گزارش ايسنا، دكتر محمدرضا مير كه در آستانه برپايي «ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران» كه 26 تا 28 آبان ماه در تهران برپا مي‌شود، ‌سخن مي‌گفت با اعلام اين مطلب افزود: غربالگري نيازمند تعادل در چهار بخش شامل معاينات شخصي، معاينه توسط پزشك،‌ تصويربرداري و امكانات درماني است.

وي يادآور شد: چگونگي معاينه از سوي پزشك متخصص يا مورد اعتماد بيمار، فواصل زماني معاينات،‌ سن انجام معاينات در افراد داراي ريسك، انجام معاينات از سن پايين‌تر از موارد مهمي است كه در موفق بودن يا نبودن غربالگري تاثير چشمگيري بر جاي مي‌گذارد. دبيرعلمي همايش سالانه انجمن سرطان ايران تصويربرداري براي پيدا كردن ضايعات را مهمترين ركن غربالگري در كشورهاي پيشرفته برشمرد و افزود: نقش معاينات شخصي و معاينه توسط پزشك، ‌امروزه در كشورهاي پيشرفته غربي روز به روز كم رنگ‌تر شده،‌ جاي خود را به تصويربرداري به ويژه ماموگرافي و MRI مي‌دهد. وي با تاكيد بر اين كه غربالگري متفاوت از تشخيص است، گفت: افراد در معرض خطر مانند كساني كه خويشاوندان درجه نخست آنها به سرطان مبتلا بوده است، نمي‌بايست با افراد عادي در يك گروه غربالگري قرار گيرند. دكتر مير، مرحله چهارم غربالگري را شامل امكانات درماني براي بيماران برشمرد و اظهار داشت: بسياري از غربالگري‌هايي كه به صورت محدود در برخي مناطق كشور براي شناسايي افراد مبتلا به برخي سرطان‌ها كه در آن منطقه شايع بوده‌اند، ‌انجام گرفته با شكست مواجه شده‌اند و دستاورد آن تنها تهيه چند مقاله بوده است. وي گفت: مادامي كه امكانات درماني مناسب براي درمان بيماران مبتلا به سرطان در مناطق مختلف كشور نداشته باشيم، ‌غربالگري كمك چنداني نمي‌كند. دبيرعلمي همايش سالانه انجمن سرطان ايران از همكاري نكردن مردم به دليل انجام نشدن اطلاع رساني به عنوان مانع ديگر اجراي صحيح غربالگري نام برد. وي گفت: در ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران مباحث مرتبط با غربالگري و سرطان در كنار روش‌هاي پيشرفته تشخيصي و درماني اين رشته معرفي خواهد شد. گفتني است، ششمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران با محوريت عدالت در سلامت و با هدف ارايه جديدترين روشهاي تشخيصي و درماني اين بيماري 26 تا 28 آبان ماه امسال در مركز همايش‌هاي بين‌المللي رازي تهران برپا مي‌شود.

هندوانه، فشار خون را كاهش مي‌دهد

شواهد يك بررسي آزمايشي كه توسط دانشمندان تغذيه دانشگاه فلوريدا انجام شد، نشان مي‌دهد كه هندوانه سلاحي موثر در مراحل اوليه‌ افزايش فشار خون است. به گزارش ايسنا، پروفسور آرتورو فيگورا و پروفسور بهرام ارجمندي در مطالعه‌اي دريافتند كه با تزريق شش گرم آمينو اسيد ال‌سيترولين ال‌ارگنين از عصاره‌ي هندوانه روزانه به مدت شش هفته، عملكرد قلب بهبود ‌يافت و در نتيجه در 9 بيمار 51 تا 57 ساله فشار خون كاهش يافت. اين يافته‌ها نشان مي‌دهد كه اين ميوه‌ كاربردي تاثير بسزايي در حفظ سلامت قلب و عروق افراد دارد. اما مقادير زياد آن نيز ممكن است به افت شديد فشار خون منجر شود. گفتني است، پروفسور بهرام ارجمندي رئيس بخش علوم تغذيه و ورزش دانشكده‌ رشته‌هاي مرتبط علوم انساني دانشگاه ايالت فلوريداست.


 بررسي رابطه بين ويژگيهاي شخصيتي با راهبردهاي مقابله اي و منبع کنترل و مقايسه آنها در ميان مادران کودکان عقب مانده ذهني و مادران کودکان بهنجار 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: الميرا معمار (قسمت هفتم و پاياني)

اما يافته هاي خوش اخلاق (1378) نشان مي دهد که مادران کودکان عقب مانده ذهني پسر نسبت به مادران کودکان عقب مانده ذهني دختر، بيشتر از راهبردهاي ناسازگارانه استفاده مي کنند.

شايد علت اين ناهمسويي در يافته ها را بتوان با اختلاف در ابزار بکار برده شده براي سنجش راهبردهاي مقابله اي توجيه کرد، چرا که خوش اخلاق از پرسشنامه سبک هاي مقابله اي لازاروس استفاده کرده و در اين پژوهش از پرسشنامه راهبردهاي مقابله اي راجر و همکاران استفاده شد که از روايي بالاتري نسبت به پرسشنامه لازاروس برخوردار است.

محدوديت ها و پيشنهاها

محدوديت هاي اين تحقيق عبارتند از :

1) اين تحقيق محدود است به مادران کودکان عقب مانده ذهني، لذا تعميم آن به ساير اعضاء خانواده، از جمله خواهران و برادران درست نيست.

2) موضوع ديگر ناآگاهي و ناآشنايي خانواده ها با فعاليت هاي پژوهشي و عدم همکاري والدين با پژوهشگر بود.

3) محدود بودن نمونه به مادران کودکان عقب مانده ذهني در مرکز توانبخشي بهار، باعث گزينش غيرتصادفي نمونه ها شد.

پيشنهادهاي پژوهشي عبارتند از :

1) اين مطالعه با نمونه هاي بزرگتري از جمعيت والدين کودکان عقب مانده ذهني تکرار شود که بهتر و دقيقتر بتوان تفاوت هاي مشاهده شده در اين مطالعه را مورد داوري قرار داد.

2) توصيه مي شود که اين مطالعه با نمونه هايي از والدين کودکان معلول و غير معلول، در طبقات مختلف اجتماعي تکرار گردد.فرض آن است که محتملاً در طبقات مختلف اجتماعي، برخوردها و عکس العمل هاي والدين نسبت به مسئله معلوليت متفاوت است.

3) پيشنهاد مي شود در پژوهش هاي بعدي، ويژگي هاي شخصيتي، سبک هاي مقابله اي و منبع کنترل والدين کودکان مبتلا به ديگر معلوليت ها، از جمله نابينايي و ناشنوايي و غيره مورد بررسي و مقايسه قرار گيرد.

4) در تحقيقات بعدي، شيوه هاي مقابله و رابطه آن با سن،شغل و تحصيلات در والدين کودکان عقب مانده ذهني بررسي شود.

پيشنهادهاي کاربردي نيز عبارتند از :

1) مسئولان آموزش و پرورش استثنايي کشور ، مسئولان سازمان بهزيستي کشور، مشاوران، روانشناسان و مربيان کودکان عقب مانده ذهني، با آموزش و مشاوره هاي لازم به والدين، به ويژه مادران کودکان عقب مانده ذهني، کمک کنند تا با خصوصيات و ويژگي هاي اين کودکان آشنايي بيشتر پيدا کنند و نحوه رفتار و سازگاري با کودکان عقب مانده ذهني را به والدين آنها بياموزند تا کمتر دچار تنيدگي شوند و راحت تر با فرزند معلول خود کنار بيايند.

2) با توجه به نتايج پژوهش که نشان داد مادران کودکان عقب مانده ذهني بيشتر از مادران کودکان بهنجار، از روش مقابله اي هيجاني استفاده مي کنند، لازم است در مراکز مشاوره و روان درماني نسبت به آموزش روش هاي مقابله اي شناختي به مادران کودکان عقب مانده ذهني اقدام شود.

3) برگزاري جلسات آموزش براي والدين در مدارس و سازمان بهزيستي، با حضور يک متخصص که از عقب ماندگي ذهني و ساير مسائل و مشکلات آگاهي کافي دارد.اين متخصص مي تواند والدين را در سازگار شدن با فرزند معلولشان ياري کند و از شدت واکنش هاي منفي والدين بکاهد


  آب و آبميوه طبيعي بهترين نوشيدني براي اهدا کنندگان پلاسماي خون  

آب و آب ميوه هاي طبيعي بهترين نوشيدني براي اهداکنندگان پلاسماي خون هستند که نوشيدن آنها قبل و بعد از اهداي پلاسما به فرد اهداکننده در ساخت پلاسماي تازه کمک مي کند.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي مرکز جمع آوري پلاسما بيودارو ، دکتر " رضا سيدحسيني " مدير پزشکي مرکز جمع آوري پلاسما بيودارو با بيان اين مطلب گفت : بسياري افراد گمان مي کنند که نوشيدن چاي ، نوشابه يا قهوه قبل و بعد از اهدا پلاسما مي تواند به جبران و ساخت پلاسماي تازه در بدن اهداکننده کمک کند ، در صورتي که آب و آب ميوه هاي طبيعي مناسبترين نوشيدني براي اهداکنندگان پلاسما هستند. حسيني افزود: از نظر غذايي ، داشتن رژيم غذايي معمولي براي اهداکننده کفايت مي کند و احيانا اگر به هنگام معاينه هاي اوليه از اهداکنندگان ، با موارد خاصي مواجه شويم که نياز به رعايت رژيم هاي غذايي مخصوص داشته باشند ، حتما توصيه هاي لازم از طريق پزشک مرکز به اهداکننده ارايه مي شود. پلاسما 60 درصد حجم خون انسان را تشکيل مي دهد که 90 درصد آن آب و 10 درصد املاح است . با فرآوري پلاسماي خون ، داروهاي گرانقيمت و بسيار حياتي بيماران خاص همچون فاکتورهاي انعقادي ، آلبومين و ايمونوگلوبولين وريدي تهيه مي شود.


 راهكارهايي براي پيشگيري از «سردرد»  

«سردرد» يکي از بيماري‌هاي شايع در انسان هاست که ممکن است علامت يک بيماري مهم باشد و نياز به پيگيري دقيق تر داشته باشد. اما اکثر اوقات در افراد سالمي که هيچ بيماري خاصي ندارند نيز سردرد بروز مي کند.

به گزارش ايسنا، سردرد به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي‌شود. سردردهاي اوليه عبارتند از: ميگرن، سردرد خوشه‌اي Cluster headache و سردرد مزمن روزانه headache Tension . سردردهاي ثانويه علل و پاتولوژي‌هاي متعددي دارند.

هيچ درمان قطعي براي پيشگيري از سردرد وجود ندارد. اما روش‌هاي ساده‌اي وجود دارد كه با رعابت آنها مي‌توان احتمال وقوع سردرد را كمتر كرد.

چند راهكار براي پيشگيري از «سردرد»

1- در مورد ميگرن بهتر است اطلاعات بيشتري كسب كنيد مخصوصاً اگر سردرد شديد است و يا مرتبط با ساير علايم مثل تهوع و استفراغ است، مطمئن شويد كه هر روز براي شروع كار خود آمادگي داريد، خوب استراحت كنيد و يك صبحانه خوب بخوريد.

2- به يك چشم پزشك مراجعه كنيد. سردرد ممكن است علامتي از مشكلات چشمي باشد و ممكن است نياز به تغيير شماره عينك وجود داشته باشد.

3- يك محيط كاري راحت براي خود ايجاد كنيد و تا آنجايي كه ممكن است در محيطي بدون استرس كار كنيد.

4- روش‌هايي را پيدا كنيد كه بتوانيد بر تقاضاها و استرس‌هاي كاري غلبه كنيد. مهارت‌هاي صحبت كردن و گفتگو روش‌هاي كنترل استرس را بياموزيد.

5- واكنش‌هاي ساده و سريع و عكس‌العمل‌هاي مؤثر را هنگام شروع سردرد ياد بگيريد.

6- اگر سردرد مداوم و منظم داريد هميشه همراه خود داروهاي تسكين دهنده درد داشته باشيد.

7- محيط كاري خود را امن و راحت كنيد.

كنترل سردرد در محيط كار

خوب است كه ميزان سروصدا و دماي محيط كار خود را بررسي كنيد و مشكلات را با كارفرماي خود در ميان بگذاريد. مطمئن شويد كه محيط كاري‌تان از نظر ارگونومي خوب طراحي شده و محل نشستن و نيازهايتان را بررسي كنيد.

شما بايد ارتفاع ميز و صندلي‌تان را بررسي كرده بنابراين صفحه كامپيوترتان بايد در مقابل چشمان‌تان باشد. همچنين مطمئن شويد كه قفسه‌ها و فايل‌هاي كافي داريد و وسايل اضافي از روي ميزكارتان وجود ندارد.

شما بايد همچنين مطمئن شويد كه فونت‌ها و روشني تضاد رنگ‌ها روي صفحه كامپيوتر شما كنترل شده است. هيچ نور آزاردهنده‌اي وجود ندارد و صفحه كليد شما راحت است. در صورتي كه مجبوريد به مدت طولاني در طي روز از تلفن استفاده كنيد از يك ميكروفون متحرك روي گوش خود استفاده كنيد.

در صورتي كه مواد شيميايي قوي در محيط كارتان وجود دارد (از مواد حلال صنعتي گرفته و تا عطرهاي ساير همكارانتان) مشكلات خود را براي همكارانتان توضيح دهيد و در محيط كاري‌تان از تهويه مناسب استفاده كنيد.

اگر ممكن است كار خود را طوري تغيير دهيد كه لازم نباشد به صفحه كامپيوتر نگاه كنيد و اگر اين‌ها باعث تسكين سردردتان نشد، با مدير خود صحبت كنيد. سرتان را كاملا پايين بياوريد و از يك كيسه خنك دور چشم خود استفاده كنيد و سعي كنيد يك خواب كوتاه داشته باشيد

براساس گزارش دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت همچنين براي جلوگيري از سردرد از نشستن به مدت طولاني خودداري كنيد. بنابراين پوزيشن خود را به طور مكرر تغيير دهيد و به طور منظم استراحت كنيد. روش‌هاي ساده مثل آرام‌سازي و ماساژ را ياد بگيريد. همچنين زماني را براي سازماندهي كارهايتان درنظر بگيريدو فقط مدام و يكسره كار نكيند.

مهارت‌هايي كه شما كمك مي‌كند تا روابط خود را بهبود ببخشيد را بياموزيد.

چگونه سردردهاي خود را درمان کنيم؟

- هنگامي كه در محيط كار سردرد داريد، استراحت كوتاهي كنيد. اگر امكان دارد به محيط آزاد برويد و به مدت 15 دقيقه كاملاً آرام بنشيند.

- به محض وقوع سردرد از مسكن‌هاي ساده همچون استامينوفن و يا ايبوپروفن استفاده كنيد.

- سعي كنيد به آرامي ناحيه سر در سمت جلو و بالاي گوش خود را ماساژ دهيد.

- از روش‌هاي آرامش‌سازي عضلات استفاده كنيد تا سردردتان كاهش يابد.

- به اندازه كافي آب بنوشيد حتما يك تا دو فنجان آب بخوريد. اگر گرسنه‌ايد چيزي بخوريد تا انرژي كافي به بدنتان برسد.

-اگر پس از خوردن غذا و يا صرف آشاميدني دچار سردرد شديد فهرستي از غذاهاي مصرف شده را ياد داشت کنيد. مصرف کنند گان برخي از مواد خوراکي ماننند پنير ويا شکلات ازخود حساسيت نشان ميدهند و دچار سردرد ميشوند.

- از زياده روي در مصرف چاي ، قهوه و آشاميدني‌هاي کافئين‌دار پرهيز کنيد.

- بياموزيم كه چطور عوامل ايجادكننده سردرد را بشناسيم بنابراين مي‌توانيم از ايجاد آن جلوگيري كنيم. - يك دفترچه يادداشت روزانه تهيه كنيم سعي كنيم عوامل ايجادكننده سردرد را يادداشت نماييم.


 خبرها از عالم علم 

 رابطه خطر ابتلا به بيماري قلبي و اندازه دور كمر

محققان مي گويند: اندازه دور كمر بهترين پيش بيني كننده خطر ابتلا به بيماري قلبي عروقي يك كودك در آينده است.

به گزارش ايرنا و به نقل از يونايتدپرس، محققان مي گويند: اندازه دور كمر بهترين پيش بيني كننده باليني خطر ابتلاي يك كودك به بيماري قلبي عروقي و ديابت در آينده است.

اين مطالعه كه در مجله بين المللي Obesity منتشر شده است نشان
مي‌دهد احتمال ابتلاي كودكاني كه اندازه دور كمرشان آنها را در رده 25 درصد بالاي گروه سني شان قرار مي دهد در سال هاي بعدي زندگي، پنج تا شش برابر بيشتر از كودكاني است كه اندازه دور كمرشان آنها را در رده 25 درصد پايين هم سن و سالان خود قرار مي دهد.

سندرم متابوليك مجموعه اي از عوامل مهم خطر ساز براي ابتلا به بيماري قلبي و عروقي با افزايش خطر بيماري شريان كرونر، سكته مغزي و ديابت نوع دو ارتباط دارد.

تغذيه و سلامت چشم‌ها

وقتي درباره خوردني‌هايي صحبت مي‌كنيم كه براي سلامت چشم‌ها مفيد هستند، «هويج» در راس فرصت اين خوردني‌ها قرار مي‌گيرد، اما اين منبع گياهي غني از ويتامين «A» تنها خوردني مفيد براي سلامت چشم‌ها نيست.

به گزارش ايسنا، ويتامين «A» از ضعف ديد شبانه و خشك شدن چشم‌ها جلوگيري مي‌كند و همچنين پيشرفت بيماري آب مرواريد يا تغييرات منطقه ماكولار چشم ناشي از افزايش سن را به تاخير مي‌اندازد.

به گزارش شبكه خبري تورنتو نيوز، شما مي‌توانيد ويتامين «A» را از دو نوع منبع غذايي دريافت كنيد كه يكي فرآورده‌هاي ميداني حاوي اين ويتامين مثل جگر يا كره حيواني و ديگر محصولات گياهي حاوي كاروتن هستند كه اين ماده در بدن به ويتامين «A» تبديل مي‌شود. گياهان حاوي كاروتن معمولا به رنگ زرد يا نارنجي هستند يا برگ سبز رنگ دارند. لوتئين و زئاكسانتين هم براي حفظ سلامت شبكيه چشم بسيار مفيد هستند كه بهترين منبع حاوي آن‌ها، سبزيجات برگ دار به رنگ سبز تيره به ويژه‌ «اسفناج» است. اين دو ماده هم چنين در سبزي‌ها و ميوه‌هاي زرد و نارنجي مثل ذرت يافت مي‌شوند. ويتامين «C» هم آنتي اكسيداني است كه براي شبكيه مفيد بوده و چشم را تقويت مي‌كند. در افراد سيگاري، الكلي و ديابتي مقدار ويتامين «C» بدن به طور متوسط كمتر مي‌شود و اين افراد بايد بيشتر ويتامين C مصرف كنند. برخي از املاح معدني مثل سلنيوم و روي هم براي سلامت چشم ضروري و سودمند هستند. خشكبار، مخمر و غذاهاي دريايي منبع غني از سلنيوم هستند. سلنيوم به جذب ويتامين «E » كمك مي‌كند و به بدن در توليد آنتي اكسيدان‌ها نيز ياري مي‌رساند. عنصر روي هم جذب ويتامين «A» را در بدن افزايش مي‌دهد. روي هم در مغز خشكبار و گندم به ميزان قابل توجه دريافت مي‌شود.

يكي ديگر از مواد غذايي مهم براي سلامت چشم‌ها اسيدهاي چرب امگا ـ 3 هستند كه در ماهي آب‌هاي سرد به وفور يافت مي‌شوند و اين ماهي حاوي مقادير زيادي EPA و DHA است كه براي سلامت چشم‌ها بسيار سودمند هستند. تغذيه مناسب و غني و نيز چكاپ و كنترل منظم بهترين راهكارها براي حفظ توانايي و قدرت بينايي چشم‌ها تا مدت طولاني است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته