جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانک و بيمه


اخبار اقتصادي

معاون وزير بازرگاني خبر داد؛
قيمت نان پس از هدفمندي يارانه‌ها ارزان‌تر از آزادپز فعلي


كاهش قيمت سيم‌كارت يخ بازار را شكست


متوسط درآمد و هزينه ماهانه خانوار اعلام شد


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار 35400 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم 360000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد 346000 تومان

نيم سکه بهار آزادي 174000 تومان

ربع سکه بهار آزادي 87500 تومان

دلار 1095 تومان

يورو 1525 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

 وزير مسكن خبر داد؛

رشد 66 درصدي ساخت‌وساز در تهران

وزير مسكن از رشد 66 درصدي صدور پروانه ساختمان در تهران و رشد 44 درصدي آن در كل كشور طي 4 ماهه اول سال خبر داد.به گزارش فارس، علي نيكزاد يادآور شد: روش صنعتي در اجراي مسكن مهر بايد لحاظ شود و از حدود يك ميليون مسكن مهر در دست اجرا 220 هزار واحد آن به روش صنعتي ساخته مي‌شود. وي با اشاره به اينكه در چهار ماهه نخست سال 89 صدور پروانه ساختمان در كشور 44 درصد رشد داشته است، بيان داشت: اين ميزان در تهران 66 درصد رشد را نشان مي‌دهد كه نشان دهنده رونق مسكن در كشور است اما رونقي كه بدون گراني است.

نايب رييس هيأت مديره شركت مخابرات:

كاهش تعرفه‌هاي تلفن همراه در دستور كار نيست

نايب رييس هيأت مديره شركت مخابرات ايران گفت: بازار تلفن همراه در كشور رقابتي است و هر چه رقيب ما قيمت را بالا برد ما مي‌توانيم قيمت را كاهش دهيم كه مشتري جذب كنيم بنابراين هيچ تغييري در تعرفه تلفن همراه نداريم. مصطفي سيد هاشمي در گفت‌‌وگو با فارس، در پاسخ به اين سؤال كه گويا براساس بسته پيشنهادي تعرفه‌هاي مخابراتي تعرفه‌ مكالمات تلفن همراه كاهش مي‌يابد، اظهار داشت: ما اصلا هيچ تغييري در تعرفه تلفن همراه نداريم؛ زيرا رقابتي است. وي ادامه داد: اما تلفن ثابت چون تقريباً انحصاري است به همين خاطر به عرضه و تقاضا نرسيده است. نايب رييس هيات مديره شركت مخابرات ايران افزود: تلفن همراه رقابتي است و هر چه رقيب ما قيمت را بالا برد ما مي‌توانيم قيمت را كاهش دهيم كه مشتري جذب كنيم. سيد هاشمي خاطر نشان كرد: در بسته پيشنهادي تعرفه‌ها، در زمينه تلفن ثابت برخي از تعرفه‌ها‌ تغيير مي‌كند.

در صورت موافقت؛

کارمزد املاک از معاملات مسکن افزايش مي يابد

رييس اتحاديه کشوري مشاوران املاک از پيشنهاد اين اتحاديه به وزارت بازرگاني براي افزايش سهم کارمزد املاک از معاملات مسکن از 75/0 به 2 درصد خبر داد. مصطفي قلي خسروي در گفت و گو با مهر در خصوص يکسان سازي کارمزد معاملات مسکن گفت: در جلسه اخير با حضور مسئولان وزارت بازرگاني، اتحاديه کشوري مشاوران املاک پيشنهاد افزايش سهم کارمزد از معاملات مسکن از 75/0 درصد فعلي به 2 درصد را ارائه کرد.وي با تاکيد بر ضرورت نظام بندي قانون نظام صنفي، افزود: جداول قيمتي براي تعيين يک رقم واحد به وزارت بازرگاني ارسال و مقرر شده است وزارت بازرگاني تا اواسط هفته جاري اين موضوع را تعيين تکليف کند، البته اين پيشنهاد فعلا با اعتراض وزارت بازرگاني با محوريت سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان مواجه شده است.

نشست بين المللي گمرک در توسعه وتسهيل تجارت بين کشورهاي مسير جاده ابريشم

سومين نشست بين المللي گمرک در توسعه وتسهيل تجارت بين کشورهاي مسير جاده ابريشم 27 و28 مهرماه امسال برگزار مي شود. روساي ونمايندگان گمرکات کشورهاي مسير جاده ابريشم وهمچنين مقامات عالي رتبه سازمان جهاني گمرک، ايرو به همراه برخي از مقامات عالي رتبه کشورمان دراين همايش شرکت خواهند کرد. محمدي معاون وزير بازرگاني و رييس کل گمرگ با اشاره به اين نکته که 16 کشور در اين همايش حضور خواهند يافت، اعلام کرد: حضور اين تعداد از کشورها در اين نشست نشان دهنده فعال بودن گمرک جمهوري اسلامي ايران در مناسبات خارجي است. وي گفت كه بايد مسير تجاري جاده ابريشم دوباره احيا و بازسازي شود. وي در ادامه با اشاره به اين نکته که در حاشيه اين مراسم چند تفاهم نامه امضاخواهد شد افزود: كشورهاي مسير جاده ابريشم بايد با هم توافق كنند كه جاده سراسري داشته باشند اين كشورها بايد بودجه سراسري براي اين‌كار در نظر بگيرند، مشكلات تجاري بين كشورهاي همسايه بايد فراتر از گمرك ديده شود تا به گمرك محدود نشود. ‏


 بانک و بيمه 

 رييس شوراي عالي هماهنگي مديران عامل بانك‌هاي دولتي: ‏

حجم فعاليت بانك‌ها از مشكلات پياده سازي بانكداري الكترونيكي است

رييس شوراي عالي هماهنگي مديران عامل بانك‌هاي دولتي گفت: پياده سازي بانكداري الكترونيك در كشور با توجه به بومي سازي، قدمت و حجم فعاليت بانك ها كار ساده‌اي نيست و به همين دليل نبايد در زمان بروز مشكل در اين بخش دنبال مقصر بگرديم. محمودرضا خاوري در گفت و گو با ايرنا،‌ در پاسخ به پرسشي درخصوص هزينه بانكداري الكترونيك براي بانك‌ها، ‌افزود: بانكداري الكترونيك روشي سهل و ممتنع و به معنايي هم آسان و هم مشكل است.

مديرعامل بانك ملي گفت: نظام و شبكه بانكي براي بهبود روند بانكداري الكترونيك تمام تلاش خود را انجام داده و به دنبال جلب رضايت مردم است. وي درباره هزينه بانكداري الكترونيك در بانك ملي با تقسيم بندي هزينه‌هاي اين بخش به توسعه زيرساخت‌ها و به روز كردن نرم افزارها، گفت: سرمايه‌گذاري‌هاي مرتبط با زيرساخت ها و كالاهاي سرمايه‌اي به عنوان هزينه محسوب نمي‌شود. مديرعامل بانك ملي گفت: هزينه سالانه توسعه زيرساخت‌هاي بانكداري الكترونيك در اين بانك 20 ميليارد تومان و قرار است با صرف هزينه‌ها در اين بخش ظرف پنج تا شش سال آينده بانكداري الكترونيكي در اين بانك تكميل ‌شود.

‏بهره مندي 4500 واحد توليدي از تسهيلات بانك صنعت و معدن

رييس هيات مديره و مديرعامل بانك صنعت و معدن گفت: تاكنون مجموعاً حدود 90 هزار ميليارد ريال تسهيلات ارزي و ريالي به طرح هاي آمايش اختصاص يافته است.محمدرضا پيشرو، با بيان اين مطلب گفت: اين بانك توانسته است طي 5/1 سال كه از اجراي طرح آمايش مي گذرد براي چهار هزار و 500 طرح صنعتي تأمين مالي كند. وي با بيان اينكه از اين تعداد، سه هزار و 500 طرح در قالب سرمايه در گردش و مابقي طرح ها ايجادي و نيمه تمام بوده است، تصريح كرد: حدود 60 مورد از طرح هاي آمايش با بهره مندي از تسهيلات 12 درصدي بانك صنعت و معدن افتتاح شده و يا در شرف بهره برداري قرار دارد.

پيشرو افزود: به منظور تسريع در ارايه تسهيلات به واحدهاي توليدي و صنعتي سقف پرداخت وام به اين مراكز در استان ها به 40 ميليارد ريال افزايش يافته كه اين رقم بر اساس بنيه كارشناسي هر استان تعيين شده است.

بيمه‌‌آسيا بازديدكنندگان غار عليصدر را تحت پوشش قرار داد

براي دومين سال متوالي بازديدكنندگان از غار عليصدر تحت پوشش بيمه‌هاي مسئوليت بيمه‌آسيا قرار گرفتند. علي كتيرائي معاون سرپرستي شعب استان همدان بيمه‌ آسيا با اعلام خبر فوق گفت: بر اساس قرارداد شركت بيمه‌آسيا و شركت سياحتي عليصدر، تمامي بازديدكنندگان از غار عليصدر به عنوان طولاني‌ترين غار آبي جهان و مجتمع سياحتي عليصدر تحت پوشش بيمه‌هاي مسئوليت بيمه‌آسيا قرار گرفتند. كتيرائي مبلغ هزينه‌هاي پزشكي را براي هر نفر 10 ميليون ريال، حداكثر غرامت فوت و نقص عضو براي هر نفر در ماه‌هاي عادي را 450 ميلون ريال و حداكثر غرامت فوت براي هر نفر در ماه‌هاي حرام را 600 ميليون ريال اعلام كرد. معاون سرپرستي شعب استان همدان بيمه‌آسيا افزود: در صورت وقوع حادثه ناشي از خطرهاي مورد بيمه، بيمه‌آسيا متعهد است نسبت به پرداخت خسارت بر اساس ارائه مدارك و برآورد كارشناسان خود اقدام نمايد. گفتني است غار عليصدر تنها غار تالابي ايران و از معدود غارهاي آبي جهان است. اين غار در 75 كيلومتري شهر همدان، نزديك روستاي عليصدر در شهرستان كبودرآهنگ واقع شده است. ارتفاع غار از سطح دريا 2100 متر بوده و محوطه آن شامل دهليزهاي متعددي مي‌باشد.


 اخبار اقتصادي 

کارت خريد اعتباري 800 هزار کارمند صادر شد

مدير طرح ميزان از صدور 800 هزار کارت خريد اعتباري براي کارمندان خبر داد و گفت: تا سه ماه آينده تمام يک ميليون کارمندي که براي دريافت کارت خريد اعتباري ثبت‌نام کرده‌اند، کارت‌هاي خود را دريافت مي‌کنند.

به گزارش مهر، جواد اسماعيلي با اعلام اين مطلب گفت: اطلاعات يک ميليون نفر از کارکنان دولت در وزارتخانه‌هاي پايلوت به ستاد سامانه طرح تحويل داده شده است، که از اين تعداد 800 هزار کارت توسط بانک ملي صادر و در حال تحويل است.وي ادامه داد: به منظور افزايش کالاهاي طرح ميزان، با 136 واحد توليدي که توليد‌کننده 21 گروه کالايي هستند، مذاکراتي انجام شده است. اسماعيلي تصريح کرد: از اين تعداد 60 واحد توليدي از طرف وزارت صنايع و معادن وارد طرح ميزان شده‌اند.وي در خصوص تعداد فروشگاه‌هاي فعال در اين طرح اضافه کرد: اطلاعات دو هزار و 137 مرکز فروشگاهي دريافت و به بانک عامل ارائه شده است و در حال حاضر 375 فروشگاه نيز به دستگاه pos مجهز شده‌اند.


 معاون وزير بازرگاني خبر داد؛
 قيمت نان پس از هدفمندي يارانه‌ها ارزان‌تر از آزادپز فعلي 

مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران با بيان اينكه 40 درصد نان كشور صنعتي مي شود گفت: نان هدفمندي يارانه ها ارزان تر از آزادپز فعلي است.به گزارش فارس، حميد عليخاني در حاشيه چهارمين نمايشگاه صنعت نان اظهار داشت: در حال حاضر چهار واحد نان صنعتي به ظرفيت 160 تن در روز در حال فعاليت هستند و طبق برنامه‌ريزي مان تا پايان سال جاري ظرفيت توليد نان صنعتي به 5 درصد يعني هزار و 500 تن در روز برسد. وي با بيان اينكه ظرفيت توليد نان در كشور 31 هزار تن است و ما فكر مي‌كنيم تا پايان امسال ظرفيت توليد نان صنعتي به هزار تن برسد اظهار داشت: دليل كندي اجراي پروژه نان صنعتي نصب ماشين‌آلات و محدوديت‌هاي ذخيره ارزي بوده است. معاون وزير بازرگاني با بيان اينكه تا پايان برنامه پنجم بايد 40 درصد ظرفيت توليد نان كشور صنعتي شود اظهار داشت: براي جبران محدوديت‌هاي ذخيره ارزي با موسسه مالي اعتباري مهر توافقاتي انجام داده‌ايم تا با استفاده از سرمايه‌هاي داخلي اين پروژه را پيش ببريم و اين موسسه متعهد شده است تا 20 واحد نان صنعتي به ما تحويل دهد كه 6 واحد تا پايان امسال و 14 واحد تا پايان سال 90 تحويل مي‌دهد. مديرعامل شركت بازرگاني دولتي ايران با بيان اينكه 70 درصد سرمايه‌گذاري در نان صنعتي توسط تسهيلات بانكي و 30 درصد توسط مجري طرح انجام مي‌شود اظهار داشت: پس از اجراي طرح هدفمندكردن يارانه‌ها با استفاده از سناريوي تلفيقي يعني حمايت از خريد تضميني گندم و پرداخت يارانه نقدي به مصرف كننده گندم را به قيمت جهاني توزيع مي‌كنيم.

وي با بيان اينكه پس از اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها قيمت نان ارزان‌تر از نان آزاد‌پز فعلي خواهد بود اظهار داشت: در حال حاضر 54 هزار نانوايي در سطح كشور وجود دارد كه 10 هزار نانوايي آزاد‌پز هستند. معاون وزير بازرگاني در واكنش به اين سؤال فارس كه پس از اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها قيمت نان يارانه‌اي چقدر افزايش خواهد داشت چون در حال حاضر 80 درصد واحدهاي نانوايي يارانه پز هستند اظهار داشت: طبق پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته و با توجه به اينكه يارانه نان در حساب خانواده‌ها ريخته مي‌شود و فرايند توليد نان ارتقا پيدا مي‌كند به نظر مي‌رسد مصرف كننده نهايي مورد اقبال بيشتري قرار بگيرد.وي افزود: دولت و مجلس به سمتي نمي‌روند كه وضع از بدتر شود و تصميمات اخذ شده در راستاي بهبود اوضاع است. عليخاني گفت: پس از اجراي هدفمند‌كردن يارانه‌ها وضعيت نان مطمئنا در وضعيت مطلوب‌تري قرار خواهد گرفت.


 كاهش قيمت سيم‌كارت يخ بازار را شكست 

سيم‌كارت تلفن همراه برخلاف ماه هاي گذشته هفته راكدي را پشت سر نگذاشت و كاهش قيمت سيم‌كارت هاي دائمي جنب و جوش دوباره اي به اين بازار بخشيد.به گزارش فارس، با كاهش 10 تا 30 هزار توماني قيمت سيم‌كارت هاي دائمي ، اين بازار بار ديگر به روزهاي پرتكاپوي خود بازگشت و اگرچه ميزان استقبال از اين نوع كالا با روزهاي رونق آن فاصله دارد اما با اين حال هفته گذشته بازار سيم‌كارت دستخوش تغييرات محسوسي بود. در همين حال سيم‌كارت هاي اعتباري بدون تغيير قيمت عرضه شدند اما تقريبا با تقاضاي خوبي در بازار مواجه شدند. در هفته اي كه گذشت سيم‌كارت كاركرده كد يک با شماره معمولي كه تا پيش از اين به قيمت 600 هزار تومان و بالاتر از آن فروخته مي شد با متوسط بهاي 570 هزار تومان فروخته شد. در بازار تلفن همراه تهران سيم‌كارت هاي صفر همراه اول با كدهاي 2، 3 و 4 نيز به ترتيب به نرخ تقريبي 640، 570 و 405 هزار تومان به فروش رسيدند و قيمت سيم‌كارت هاي صفر با كد 5، 6، 7 و 8 نيز به ترتيب حدود 385، 365، 345 و 305 هزار تومان اعلام شد. در بازار سيم‌كارت هاي كاركرده نيز كدهاي 2، 3، 4، 5، 6، 7 و 8 به ترتيب به بهاي متوسط 385، 320، 265، 250، 240، 220 و 210 هزار تومان به فروش رسيد. در همين حال بازار آزاد سيم‌كارت هاي اعتباري همراه اول، ايرانسل و تاليا بدون تغيير قيمت همراه بود و بهاي اين سيم كارت ها به ترتيب 30، پنج و 7 هزار تومان اعلام شد. توجه به اين نكته نيز ضروري است كه شماره هاي رند و مرتب سيم‌كارت هاي فوق با قيمت هاي بالاتر بفروش مي رسد و قيمت سيم‌كارت در مناطق مختلف تهران و با توجه به موقعيت جغرافيايي و نوع شماره آن متفاوت است.


 متوسط درآمد و هزينه ماهانه خانوار اعلام شد 

رييس مرکز آمار ايران با بيان اينکه بر اساس مصوبه دولت مرکز آمار هر 5 سال يکبار موظف به اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسکن در کشور است، گفت: سرشماري قبلي نفوس و مسکن در سال 85 انجام شده بود؛ بنابراين در آبان ماه سال 90 سرشماري بعدي عملياتي خواهد شد.به گزارش مهر، عادل آذر با بيان اينکه از 8 تا 27 آبان ماه امسال سرشماري آزمايشي عمومي نفوس و مسکن در استان هاي تهران، آذربايجان شرقي، بوشهر، کرمان و کرمانشاه انجام خواهد شد، افزود: سرشماري تهران در 22 منطقه انجام خواهد شد و 200 خانوار براي اين آزمايش به صورت تصادفي انتخاب مي شوند. 30 هزار خانوار در اين طرح آزمايشي شرکت داده مي شوند و 261 نفر نيروي متخصص و آمارگير ماهر کشور انجام اين کار را برعهده دارند.آذر گفت: استان تهران با 12 ميليون و 506 هزار نفر پرجمعيت ترين استان کشور و ايلام با 566 هزار و 332 نفر کم جمعيت ترين استان کشور محسوب مي شود، همچنين استان البرز به عنوان سي و يکمين استان کشور که براي اولين بار جمعيت آن به صورت جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته است داراي جمعيتي بالغ بر 2 ميليون و 289 هزار نفر است و دوازدهمين استان پرجمعيت کشور محسوب مي شود.رييس مرکز آمار ايران طرح هزينه - درآمد را از طرحهاي مهم مرکز آمار که به دو بخش هزينه درآمد شهري و روستايي تقسيم مي شود، عنوان کرد و افزود: براساس آخرين آمارها که مربوط به سال 88 است، متوسط کل هزينه يک خانوار شهري 9/3 نفري، 99 ميليون و 191 هزار ريال براي يکسال (ماهانه 8 ميليون و 266 هزار ريال ) است که اين رقم نسبت به سال 87 با رشد 3/5 درصدي مواجه شده است.آذر ادامه داد: بر اساس آمارها، 90 درصد خانوارهاي شهري داراي گاز لوله کشي، 86 درصد داراي تلفن همراه (بيش از متوسط کشورهاي در حال توسعه ) و 36 درصد داراي اتومبيل شخصي هستند.وي متوسط درآمد خانوار شهري در سال 88 را 93 ميليون و 603 هزار ريال (ماهانه بيش از 7 ميليون و 800 هزار ريال ) عنوان کرد و افزود: اين رقم نسبت به سال 87 رشد 1/6 درصد داشته است.رييس مرکز آمار ايران متوسط هزينه يک خانوار روستايي در سال 88 را 59 ميليون و 264 هزار ريال با رشد 8/9 درصد نسبت به سال 87 عنوان کرد و افزود: متوسط درآمد يک خانوار روستايي نيز 52 ميليون و 437 هزار ريال بوده که نسبت به سال 87 حدود 3/8 درصد رشد داشته است که نشان مي دهد هزينه و درآمد خانوارهاي روستايي در سال 88 نسبت به سال قبل از آن بالا رفته است.آذر ادامه داد: بر اساس اين آمارها، 35 درصد خانوارهاي روستايي داراي گاز لوله کشي ، 65 درصد داراي تلفن همراه و 15 درصد داراي اتومبيل شخصي هستند.وي در خصوص طرح مرکز آمار ايران براي جمع آوري اطلاعات پروانه هاي ساختماني صادر شده توسط شهرداريهاي کشور در بهار 89 گفت: در بهار سال 89 تعداد 27 هزار و 548 پروانه براي احداث ساختمان توسط شهرداري تهران صادر شده است که نسبت به بهار 88 حدود 1/69 درصد افزايش نشان مي دهد. از اين تعداد 25 هزار و 729 پروانه متعلق به احداث ساختمان مسکوني بوده که نسبت به بهار سال 88 حدود 7/101 درصد افزايش يافته است.رييس مرکز آمار ايران گفت: تعداد پروانه هاي صادر شده براي احداث ساختمان در کل کشور در بهار سال 89 معادل 181 هزار و 674 پروانه بوده که نسبت به بهار سال 88 معادل 3/43 درصد رشد يافته است و از اين تعداد، 169 هزار و 834 پروانه براي احداث ساختمان مسکوني با رشد 5/47 درصد بوده است.آذر در مورد اختلافات آماري مرکز آمار ايران و بانک مرکزي در مورد پروانه هاي ساختماني صادر شده گفت: بخشي از اختلافات آماري ممکن است ناشي از روش محاسبه آمار باشد. وي با بيان اينکه آمار و ارقامي براي محاسبه خط فقر توليد نشده است، گفت: همچنين شاخصي تحت عنوان شاخص فلاکت محاسبه نمي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته