جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719


اخبار هنري


معيريان سريال جديدش را از اوين به باشگاه سواركاري مي‌برد


نمايشگاه سومين جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر،‌در گالري پرديس ملت برپاست


«سوت زدن زير آب»در بخش بين الملل جشنواره كوزوو به نمايش در مي‌آيد


 اخبار هنري 

ايجاد پايگاه داده و پرتال مشترك كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو

سومين " كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو" با 11 مصوبه به كار خود پايان داد .

حامد ياري مسئول دبيرخانه دائمي كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو با اعلام اين خبر گفت: در سومين نشست كه به ميزباني جمهوري تركيه در آنكارا برگزار شد از هر يك از كشورهاي عضو خواسته شد تا نسخه ديجيتال شده 100 جلد از نسخ خطي خود را به دبيرخانه كنفرانس ارائه كنند تا نسبت به ايجاد پايگاه داده مشترك كتابخانه هاي ملي عضو اكو اقدام شود.حامد ياري همچنين با اشاره به راه اندازي پرتال دسترسي آزاد كتابخانه هاي ملي اين كشورها گفت : مقرر شد كشورهاي عضو فهرستي از نسخ خطي خود را به كتابخانه هاي ملي ايران و تركيه ارائه كنند تا فهرست ها پس از ترجمه به زبان هاي فارسي، روسي و تركي در پرتال مزبور به نمايش در آيد.مدير كل امور بين الملل سازمان اسناد و كتابخانه ملي كشورمان از تاكيد اعضا بر استاندارد كردن كتابخانه هاي ملي خبر داد و افزود:با توجه به اهميت بحث استانداردسازي كتابخانه هاي ملي به پيشنهاد علي اكبر اشعري مشاور فرهنگي رئيس جمهور و دبير كل كنفرانس مقرر شد كارگاهي به منظور آشنا كردن كارشناسان كتابخانه هاي كشورهاي عضو با روشهاي جديد استانداردسازي در تهران برگزارشود .

حامد ياري افزود :براي ميزباني چهارمين كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشور هاي عضو اكو ،جمهوري قزاقستان و جمهوري تاجيكستان اعلام آمادگي كردند كه قرار شد پس از رايزني، يكي از اين دو كشور به عنوان ميزبان اجلاس بعد انتخاب شود .به گفته ياري همچنين بر حضور مشترك كشورهاي عضو در اجلاس هاي جهاني همچون ايفلا و يونسكو تاكيد شد .

مسئول ديبرخانه دائمي اين كنفرانس گفت : رؤساي كتابخانه هاي ملي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تركيه در زمينه كمك به افغانستان در خصوص مرمت و حفاظت از نسخ خطي قول مساعد دادند .ياري افزود : تونجل آجار رييس كتابخانه ملي جمهوري تركيه به اتفاق آرا تا زمان برگزاري چهارمين اجلاس در سال 2012بعنوان رييس كنفرانس انتخاب شد.لازم به ذكر است كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو كه به ابتكار جمهوري اسلامي ايران تشكيل شده و تاكنون سه نشست در تهران ، باكو و آنكارا داشته است .

تشابهات فرهنگي ايران و بوليوي به دور
از مرزهاي جغرافيايي

نشست خبري يوگا زولما وزير فرهنگ بوليوي و دكترسيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در آخرين روز از نمايشگاه در سالن تشريفات برگزار شد.يوگار زولما در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبري چهارمين نمايشگاه و جشنواره رسانه‌هاي ديجيتال گفت: در بازگشت به بوليوي دستاوردهاي زيادي از فناوري هاي ايراني را به همراه خواهم برد، ايران در زمينه استفاده درست از اينترنت گام هاي بسيار مناسب برداشته است. وي افزود: قبل از بازديد از نمايشگاه رسانه ديجيتال به علت سفر در مسافت بسيار زياد ميان ايران و بوليوي بسيار خسته بوده و به هيچ وجه فكر نمي‌كردم كه با ديدن اين همه محصول رسانه‌اي ديجيتال خستگي از تنم بيرون برود، اما با ديدن توانايي‌هاي كشور ايران به عنوان كشوري انقلابي دل گرم شدم كه ما هم مي‌توانيم و بايد از اين فرصت دوستي استفاده بهينه كنيم. در ادامه اين نشست، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار كرد: ما در همه زمينه‌ها به وي‍ژه در حوزه فرهنگ و هنر آمادگي و توانايي حمايت و كمك به كشور بوليوي را داريم.وي افزود: روابط سياسي ما و بوليوي در سطح مطلوبي بوده و روابط اقتصادي ما در حال گسترش است، اميدواريم شاهد توسعه فعاليت‌هاي وسيعي در همه زمينه ها باشيم.وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: رايزني فرهنگي در آمريكاي لاتين و آمريكاي جنوبي در حد قابليت‌هاي ايران نيست سعي مي كنيم با عقد قراردادهايي در زمينه‌هاي گوناگون فرهنگي ، اقتصادي و گزينه هاي ديگر روابط دو كشور را توسعه دهيم.وي خاطرنشان كرد: درحال حاضر با برگزاري هفته هاي فرهنگي، ارسال فيلم و كتاب شاهد، در حال رشد و توسعه فعاليت‌ها در زمينه فرهنگ‌سازي هستيم. حسيني اظهار كرد: استقبالي كه لبناني‌ها از رييس جمهور كشورمان داشتند،‌ رويدادي عظيم بوده و نشانگر اهميت فرهنگ عدالت‌خواهانه ايران و گسترش آن در دنياست.

ما بايد با حضور فعال‌تر در عرصه‌هاي بين‌المللي نقش عمده اي را به عهده بگيريم.كشورهاي ديگر بايد از توانايي هاي فني و رسانه اي ايران اطلاع پيدا كرده و مزيت‌هاي نسبي تجارت با ايران را درك كنند.وي ادامه داد: از سال 86 شاهد روابط دوكشور بيش از بيش بوده تا جايي‌كه سفارت بوليوي حدود چهارماهي است كه دركشور ما فعال شده است.

وزير فرهنگ و هنر بوليوي در ادامه صحبت هاي حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: كودكان و نوجوانان زيادي به اينترنت و رسانه‌هاي ديگر ديجيتال دسترسي دارند و با وجود آسيبهايي كه در اين ميان وجود دارد شاهد اين هستيم كه ايران كتابهايي را در اين زمينه تدوين كرده است كه با ايجاد آگاهي در ميان اقشار استفاده كننده از اين رسانه ها سيستم خودايمني را پايه گذاري كند. وي افزود: با بازديد از اين نمايشگاه و آشنايي با دستاورد مهم خودايمن‌سازي مي‌توانم به عنوان هديه اين مورد را به كشورم بوليوي ببرم تا با استفاده از فرهنگ سالم ايراني، اينترنتي سالم را در كشورم پايه گذاري كنيم.

به مناسبت سالروز ولادت حضرت علي بن موسي الرضا (ع)

برپايي 3 هزار و پانصد نمايشگاه در پايتخت

 همزمان با سالروز ولادت حضرت علي بن موسي الرضا (ع) 5 محصول فرهنگي به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران جهت عرضه در مدارس، دانشگاهها و اماکن فرهنگي شهر تهران توليد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، همزمان با اين ايام خجسته و با هدف آماده سازي فضاي پايتخت براي اين روز مبارک و گراميداشت دهه کرامت، 5 محصول فرهنگي شامل دو مجموعه نمايشگاهي به شمارگان 3 هزار و پانصد مجموعه، يک بنر نقاشي ويژه مدارس، فلش کارت "پا به پاي باران" و 7 پوستر توليد شده است. مجموعه هاي نمايشگاهي شامل مجموعه نمايشگاهي "رسم نسيم" ويژه مدارس راهنمايي به شمارگان 1500 نسخه و مجموعه "فتح در غربت" ويژه دبيرستان هاي پايتخت به شمارگان 2000 نسخه است که در سطح مدارس شهر تهران توزيع مي شود."داستان ريان" نيز که شامل يک بنر 8 متري با موضوع داستاني از زندگي امام هشتم پيرامون توجه ايشان به کودکان است نيز به شمارگان 1000 نسخه جهت توزيع در مدارس ابتدايي آماده و عرضه مي شود.همچنين فلش کارت "پابه پاي باران" نيز حاوي تعدادي کارت مزين به کلام امام رضا (ع) است و جهت توزيع در دانشگاه ها آماده شده است.7 مدل پوستر نيز با تصاوير و عکس هايي از اساتيدي چون استاد نجابتي، استاد عجمي و استاد اسکندري به تعداد 21 هزار نسخه جهت توزيع در اماکن مذهبي و فرهنگي تهيه شده است.ذکر اين نکته ضروري است که مديريت هاي فرهنگي هنري مناطق 22گانه شامل فرهنگسراها و خانه هاي فرهنگ، اين محصولات را در محل هاي مورد نظرتوزيع مي کنند. 

تا2 آبان در نگارخانه پايداري؛

نمايشگاه عکس " آب و نور" گشايش يافت

به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي پايداري، در نگارخانه اين فرهنگسرا تعدادي از آثار نيلوفر تقي پور که در فضايي مدرن، نماهاي مختلفي از آب و نور را به تصوير کشيده است به نمايش عموم درآمد.علاقه‌مندان براي بازديد مي‌توانند از تا 2 آبان به نگارخانه فرهنگسراي پايداري واقع در خيابان پاسداران، خيابان گل نبي، خيابان ناطق نوري، ميدان قبا مراجعه كنند و يا با شماره‌هاي 3-22888780 تماس بگيرند.

از نيمه دوم آبان ماه؛

پري صابري «رستم و اسفنديار» را به تالار اصلي تئاترشهر مي‌آورد

نمايش «رستم و اسفنديار» به كارگرداني پري صابري بعد از پايان نمايش «كنسرت حشرات» از نيمه دوم آبان ماه در تالار اصلي تئاترشهر روي صحنه مي‌رود.به نقل از روابط عمومي اين نمايش، بعد از پايان نمايش «كنسرت حشرات» به كارگرداني مريم سعادت، نمايش «رستم و اسفنديار» در تالار اصلي تئاترشهر روي صحنه مي‌رود.اين نمايش را پري صابري كارگرداني كرده و از ديگر عوامل اين نمايش مي‌توان به سهيلا پورگرامي دستيار كارگردان، جواد رمضاني مدير توليد، پروين هادي‌نيا سرپرست حركات موزون، محمدرضا پناهي ساخت دكور ، ابراهيم اثباتي آهنگساز، سحر خسروجردي طراح لباس، پري صابري و شاهين چرمي طراح دكور اشاره كرد.بر اساس اين خبر، در اين نمايش انوش معظمي در نقش رستم، عامر مسافرآستانه در نقش اسفنديار، پروين هادي‌نيا در نقش سيمرغ، پژمان كاشفي در نقش گشتاسب، محمد احمدي در نقش ستاره‌شناس، الهام دهقاني در نقش كتايون و رخش، سهيلا پورگرامي در نقش رودابه بازي مي‌كنند و از ديگر بازيگران مي‌توان به حميدرضا خليلي، امين آذري، فرشته نويد، صبا ضاني، امير محمودي، بهادر فاضل، تهمينه شهمير، مهسا خسروي، عليرضا شريقي، محمدرضا شريقي و كيوان نظيفي اشاره كرد.اين نمايش از نيمه دوم آبان ماه، در تالار اصلي روي صحنه مي‌رود و زمان اجراي نمايش متعاقبا اعلام خواهد شد.

در سومين نمايشگاه كتاب هاي دانشگاهي صورت مي‌گيرد

يارانه نقدي ويژه 50 درصدي براي كتابخانه‌هاي كشور، دانشجويان و اساتيد

سومين نمايشگاه كتاب‌هاي تخصصي دانشگاهي براي نخستين بار بن كارت‌هاي ويژه دانشجويان و اساتيد دانشگاه را ارائه مي‌كند. اين نمايشگاه امسال 50 درصد يارانه‌نقدي ويژه به كتابخانه‌هاي دانشگاهي مي‌دهد.

به گزارش ستاد خبري سومين نمايشگاه كتاب‌هاي تخصصي دانشگاهي علي اكبر تورانيان، عضو هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي از تخفيف 50 درصدي اين نمايشگاه براي كتابخانه‌هاي سراسر كشور خبر داد و گفت: با توجه به اينكه يكي از مهم‌ترين اهداف برپايي اين نمايشگاه تجهيز كتابخانه‌ها به ويژه كتابخانه‌هاي دانشگاهي‌ست، بيشترين تخفيف را به اين مجموعه‌ها اختصاص داديم.وي افزود: 25 درصد يارانه نقدي ويژه براي كتابخانه‌ها از سوي ناشران و 25 درصد ديگر را نيز معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به خريداران ارائه مي كنند.تورانيان دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها را مخاطب دوم اين نمايشگاه دانست و گفت: امسال براي نخستين بار در نظر داريم تخفيف ويژه‌اي را براي اين قشر از مخاطبان نيز در نظر بگيريم. عضو هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي تصريح كرد: اميدواريم اين نمايشگاه كه تجربه دو دوره برگزاري را دارد، امسال نيز بتواند به مخاطبان خود خدمات لازم را ارائه كند و به مهم‌ترين هدف خود كه تامين و تجهيز كتاب كتابهخانه‌هاي دانشگاهي سراسر كشور است بيشتر تحقق بخشد.

10 روز ديگر،

«كلاه پهلوي» در فرانسه از سر گرفته مي‌شود

عوامل و بازيگران «كلاه پهلوي» براي فيلمبرداري اين سريال در فرانسه،10 روز ديگر عازم اين كشور مي‌شوند. ، لوكيشن‌هاي فرانسه و محل اسكان گروه سازنده‌ي سريال «كلاه پهلوي» به كارگرداني سيد ضيا‌ءالدين دري انتخاب شده‌اند و پس از قطعي شدن لوكيشن و محل اسكان، عوامل و بازيگران «كلاه پهلوي» عازم فرانسه مي‌شوند. 28 تن از عوامل و بازيگران اصلي سريال «كلاه پهلوي» به فرانسه مي‌روند و پيش‌بيني شده فيلمبرداري سريال تاريخي دري در فرانسه حدود دو ماه به طول بيانجامد. به گزارش ايسنا، فيلمبرداري لوكشين‌هاي ايران از سريال «كلاه پهلوي» 31 خرداد ماه، پس از چهار سال به پايان ‌رسيد. «كلاه پهلوي» را محمدرضا تخت‌كشيان تهيه مي‌كند و برخي از عوامل ساخت اين سريال عبارتند از:

طراح چهره‌پردازي: مهين نويدي، طراح صحنه: نسيم سيگارودي، طراح لباس: سارا خالدي، مدير توليد: سيدجلال نيايي، جانشين توليد: محمود خسروي، مدير تداركات: نادر محمدي، منشي صحنه: سعيد خضوعي و بازيگران: ماه‌چهره خليلي، رضا فياضي، امين حيايي، داريوش فرهنگ، رضا كيانيان، شقايق فراهاني، سيروس گرجستاني و گوهر خيرانديش. «كلاه پهلوي» در 30 قسمت 50 دقيقه‌اي براي پخش از شبكه‌ي اول سيما ساخته مي‌شود و با محوردادن ماجراي كشف حجاب از سوي رضاخان برهه‌اي از تاريخ پرفراز و نشيب ايران را روايت مي‌كند.

سه شنبه 27 مهر ماه با حضور دکتر حميد شاه آبادي معاون امور هنري برپا مي گردد

موسيقي ، نمايش ، شعر و پرده خواني در جشن بزرگ رضوان

جشن بزرگ رضوان با حضور و سخنراني دکتر حميد شاه آبادي معاون امور هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت ميلاد با سعادت امام رضا (ع) هشتمين اختر تابناک آسمان ولايت توسط بنياد آفرينش هاي هنري نياوران برگزار مي گردد .در اين برنامه گروه نمايش ـ موسيقي تاسا به سرپرستي امير حسين حسن نيا قطعات تاسيان و پرنده را به مناسبت ميلاد امام رضا(ع) اجرا مي کند . بازيگران اين گروه هنري که تلفيقي از موسيقي و نمايش است ميلاد شجره ، شکيب شجره و بهزاد هجير مي باشند و نوازندگان مجيد خياطي ( تار و سه تار ) ، غزاله شيرازي ( ويلنسل) ، بهنوش کاظمي ( کمانچه ) و امير حسين حسن نيا (خواننده) گروه تاسيان هستند .


 معيريان سريال جديدش را از اوين به باشگاه سواركاري مي‌برد 

تصويربرداري سريال «اينجا تهران است» به كارگرداني «آرش معيريان» در لوكيشن‌هايي واقع در اوين و يك باشگاه سواركاري ادامه دارد. تصويربرداري مجموعه تلويزيوني «اينجا تهران است» به كارگرداني آرش معيريان و تهيه كنندگي كاوه افضلي اين هفته در لوكيشني واقع در اوين ادامه دارد و گروه از هفته آينده كار را در يك باشگاه سواركاري ادامه مي‌دهند.

بنابراين گزارش، با پيوستن فتحعلي اويسي، نسرين مقانلو، محمد صادقي و اكرم محمدي به جمع بازيگران مجموعه تلويزيوني «اينجا تهران است»، ليست بازيگران اين پروژه تكميل شده و تاكنون 40 درصد از كل كار مقابل دوربين رفته است.

همچنين طراح صحنه سريال نيز با نظر تهيه كننده و كارگردان تغيير كرد و آناهيتا اقبال نژاد اين مسئوليت را بر عهده گرفته است. تدوين نيز به صورت هم‌زمان خواهد بود و رويا نونهالي، ليلا بلوكات، ساعد هدايتي، اميركاوه آهنين جان، مهتاج نجومي، مجتبي رجبي، مهرنوش الفتي، امير كاظمي، محسن افشاني، مهران رجبي، حسين فلاح، شقايق نوروزي، محمد سلطاني، رهام تدريسي، كتايون اويسي، طيبه محمدزاده، عليرضا شهيري، مليسا دولت خواه و... از ديگر بازيگران اصلي اين مجموعه هستند.

«اينجا تهران است» به نويسندگي محمدمحمود سلطاني با مشاركت معاونت اجتماعي و اداره كل حقوقي شهرداري تهران و به سفارش شبكه تهران تهيه و توليد مي‌شود. مجموعه مضموني اجتماعي دارد و روايتگر قصه سه زن به نام‌هاي نازنين، آتوسا و افسانه است كه در يك مجتمع زندگي مي‌كنند. نازنين كه يك سالي است شوهر خود را در سانحه از دست داده است به همراه دو فرزند خود زندگي مي‌كند. او براي آن كه بتواند زندگي‌اش را همچون گذشته حفظ كند دست به كاري مي‌زند كه زندگي‌اش شكل جديدي به خود مي‌گيرد. سعيد، همسر آتوسا كه مشغول ساختن يك ساختمان چند طبقه است دست به ساخت ‌و ساز غيرمجاز مي‌زند به خيال آن كه در آينده با پرداخت جريمه به شهرداري، مي‌تواند پايان كار بگيرد. افسانه كه نماينده شهرداري است در اين زمينه به او تذكر مي‌دهد اما... . عواملي اصلي كه در ساخت اين مجموعه همكاري دارند عبارتند از: نويسنده فيلمنامه: محمدمحمود سلطاني، كارگردان: آرش معيريان، تهيه‌كننده: كاوه افضلي، دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز: حسين فلاح، تدوين: نيما حسندوست، طراح گريم: مهرداد ميركياني، صدابردار: احمد اردلان، مدير توليد: محمدرضا نجفي، مدير تصويربرداري: رضا شيخي، منشي صحنه: مهرنوش الفتي، دستيار صحنه: امير ملك پور، گروه كارگرداني: محمدمهدي مروي، حيدر نجفي، دستيار صدا: محمدرضا مرتضايي، مدير صحنه: حفيظ‌الله جمشيدي، مجريان گريم: مريم سليقه، فريد نظري، عكاس: ابراهيم مختاري، مدير تداركات: مرتضي نجفي، دستيار توليد: آرش اعلايي، دستيار تداركات: محمد محمدنيا، سعيد روبال، حسن سيدين، امور اداري: ميترا غفوريان، مالي: شهرام يعقوبي، حمل و نقل: علي بهرام، مهدي جعفربابايي، اميرحسين محمدي.


 نمايشگاه سومين جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر،‌در گالري پرديس ملت برپاست 

فرح اصولي هنرمند نقاش و داور سومين جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر معتقد است كه بيش از 90 درصد نقاشي‌هاي هنرمندان جوان امروز فيگوراتيو است و در اين آثار به محيط پيرامون خود مي‌پردازند و حديث نفس مي‌كنند.نشست خبري سومين جشنواره هنرهاي تجسمي «دامون‌فر» با حضور پوياراد مدير عامل شركت دامون‌فر (برگزار كننده اين جشنواره) و فرح اصولي داور سه دوره اين جشنواره در گالري پرديس ملت برگزار شد. پوياراد در اين نشست خبري به برنامه‌هاي سومين دوره جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر اشاره كرد و گفت: اين جشنواره روز جمعه 16 مهرماه در گالري پرديس ملت گشايش يافت و در كنار آن نيز چند كارگاه آموزشي برگزار شد كه اولين كارگاه آموزشي اين جشنواره با حضور ياسمين سينايي در روز جهاني كودك برگزار شد و دومين كارگاه نيز از 22 مهرماه شروع شده و تا 27 مهرماه ادامه خواهد داشت. پوياراد به برگزاري كارگاه آموزشي ديگري با حضور جوانان اشاره كرد وگفت:‌امسال كارگاه ديگري نيز براي جوانان هنرمند داشتيم كه با حضور برخي از برگزيدگان دوره‌هاي قبل همين جشنواره برگزار شد و با استقبال هم روبه رو شد. وي افزود: اين كارگاه 4 روزه بود كه امروز آخرين روز برگزاري اين كارگاه آموزشي است. پوياراد درباره آثار ارسالي به سومين جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر هم گفت:‌كل آثاري كه به دبيرخانه سومين جشنواره رسيد 4496 اثر از 1678 هنرمند زير 25 سال بود كه در بخش نقاشي، طراحي و تصويرسازي 230 اثر از 201 هنرمند انتخاب شد و به نمايش درآمد و در بخش پوستر نيز 246 اثر از 110 هنرمند انتخاب شد كه به صورت نمايش از طريق نمايشگر تلويزيوني به نمايش گذاشته شده است. وي همچنين از برنامه تقدير و تجليل از يكي از استادان پيشكسوت هنرهاي تجسمي ايران خبر داد كه طي روزهاي آينده نامش اعلام خواهد شد. پوياراد در بخش ديگري از سخنانش به جايزه برنده اول اين جشنواره اشاره كرد و گفت: شركت فابركاستل آلمان سال آينده دويست و پنجاهمين سال تأسيس خود را جشن مي‌گيرد و به همين مناسبت برنده اول اين جشنواره نيز با هزينه شركت دامون‌فر در اين جشن شركت خواهد كرد. وي همچنين از رسانه‌ها خواست كه بخش خصوصي و شركت دامون‌فر را در عرصه هنرهاي تجسمي ناتني ندانند و براي رشد فعاليت‌هاي هنري در بخش خصوصي حمايت بيشتري داشته باشند. فرح اصولي هنرمند نقاش و داوري كه در تركيب هيئت داوران سه دوره اين جشنواره حضور داشته است،‌در ادامه اين نشست گفت: من به دليل علاقه زيادي كه به سرنوشت هنري جوانان كشورمان دارم معتقدم كه اين جوانان سرمايه‌هاي ما و ادامه حيات هنري ما هستند. وي با اشاره به همت بخش خصوصي در برگزاري اين جشنواره گفت:‌ در ايران به ندرت مرسوم است كه بخش خصوصي بخواهد حامي مالي و يا برگزار كننده جشنواره‌اي هنري باشد كه روي موضوع زيربنايي هنر كار مي‌كند اما در ديگر كشورهاي پيشرفته دنيا كار كردن روي مسائل زيربنايي هنر مرسوم است و در ايران شركت دامون‌فر از معدود مؤسسات خصوصي است كه اقدام به برگزاري چنين جشنواره هنري كرده است. اصولي با بيان اين كه آثار ارسالي به اين جشنواره هر دوره قوي‌تر از دوره قبل است گفت: به عنوان داوري كه در سه دوره از اين جشنواره حضور داشته‌ام، تغيير كيفي آثار هر دوره از اين جشنواره را شاهد بوده‌ام كه هر دوره قوي‌تر از قبل بوده و همين انتخاب آثار را براي ما بسيار مشكل مي‌كرد. وي افزود: برگزيدگان دوره قبل نشان دادند كه هنرمندان جوان همچنان اميدوارند و در فضايي كه براي ديده شدن دارند با هم رقابت مي‌كنند و از طريق همين جشنواره به گالري‌ها و نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي نيز راه پيدا مي‌كنند. اصولي تأكيد كرد: كار هنرمندان در درازمدت مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد بنابراين كساني كه برنده مي‌شوند نبايد تصور كنند كه تمام قله‌هاي موفقيت را فتح كرده‌اند و همين جايزه برايشان حكم سم را پيدا كند و كساني هم كه كارشان انتخاب نشده و به نمايشگاه راه نيافته است نبايد نااميد شوند و بايد با پشتكار فراوان كارشان را ادامه دهند چرا كه راه هنر تنها شركت در نمايشگاه و پذيرفته شدن نيست. اصولي درباره تنوع تركيب هيئت داوران اين دوره از جشنواره گفت:‌ من به تنوع در انتخاب هيئت داوران معتقدم و به همين دليل هيئت داوران امسال نيز هنرمنداني از طيف‌هاي مختلف از جمله هنر جديد و معاصر هستند چرا كه ما نمي‌توانيم منزوي باشيم و بايد با هنر معاصر دنيا در تعامل باشيم. وي افزود: اگر قرار است هنر نقاشي مورد داوري قرار بگيرد بهتر است كه نقاشان خاصي اين داوري را انجام دهند چرا كه ما هنوز محافظه‌كار و حساس هستيم و نمي‌توان مثل ديگر كشورها داوري آثار نقاشي را به طور مثال به يك شاعر واگذار كنيم البته من اميدوار هستم كه اين تفكر عوض شود. اصولي همچنين به انتخاب بهترين اثر از سوي تماشاگران هم اشاره كرد وگفت:‌ براي آن كه بدانيم مخاطبان ما چه اثري برايشان جذاب است،‌ جايزه بهترين اثر از نگاه تماشاگران را گذاشته‌ايم. اين هنرمند نقاش در خاتمه به كمبود فضاهاي نمايشگاهي در ايران اشاره‌اي داشت وگفت: دركشور ما جايي كه بتوان آثار هنري را ارائه كرد زياد نيست و براي نمايش آثار تجسمي كه اغلب در ابعاد بزرگ كار شده‌اند با مشكل مواجه هستيم. نمايشگاه سومين جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر،‌در گالري پرديس ملت برپاست.


 «سوت زدن زير آب»در بخش بين الملل جشنواره كوزوو به نمايش در مي‌آيد  

فيلم كوتاه «سوت زدن زير آب» به كارگرداني هوشمند ورعي راهي هشتمين دوره مسابقه‌ي جشنواره بين‌المللي skna up كوزوو مي‌شود. «سوت‌زدن زيرآب» كه سومين تجربه هوشمند ورعي است، در مدت 15 دقيقه داستان زوج جواني را به تصوير مي‌كشد كه بچه‌دار نمي‌شوند. در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: «هميشه عده‌اي بدبخت هستند، چرا كه بايد بدبخت باشند و عده‌اي خوشبختند چون بايد خوشبخت باشند.» در اين فيلم پرويز حسنلو به عنوان مدير توليد، محمد مجلل:تصويربردار، جاويدخوشدل:صدابردار و مهرشاد ملكوتي به‌عنوان صداگذار به فعاليت پرداخته‌اند. همچنين پژمان مسعودي، هدي ورعي، نساء رضايان و كاوه دودي به ايفاي نقش پرداخته‌اند و مجري اين طرح حوزه هنري استان كرمانشاه است. تهيه «سوت زدن زير آب» را هم دكتر هوشنگ ورعي و لطيفه عين جعفري بر عهده داشته‌اند. هشتمين دوره‌ي جشنواره skna up از سوم تا دهم دسامبر2010(12 الي 19 آذر ماه)در شهر پريشتينا ي كوزوو برگزار مي‌شود. «سوت زدن زير آب» پيش از اين جايزه ويژه «سرگئي دوبروتورسکي» از فستيوال فيلم «سن‌پترزبورگ» روسيه، ديپلم افتخار بهترين فيلم تجربي در بيست‌وششمين جشنواره بين‌المللي فيلم کوتاه تهران،جايزه اول بهترين فيلم و جايزه دوم بهترين کارگرداني از فستيوال فيلم همقدم پاريس فرانسه و تقدير ويژه هيات داوران فستيوال فيلم زوريخ سوئيس را به خود اختصاص داده و در جشنواره‌هايي چون استانبول ترکيه ،چشم سوم هند، تيرگو مورس روماني، جشنواره فيلم‌هاي کردي انگلستان، ميلان ايتاليا،دمشق سوريه، نايروبي کنيا و نيس صربستان به نمايش درآمده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته