جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/09/29 - روزنامه سراسري صبح ايران ( دوشنبه) نسخه شماره 3767


سرمقاله


لاريجاني: مجلس برهدفمند كردن يارانه‌ها نظارت دارد


نورا:تعلل درارائه لايحه بودجه به صلاح مملکت نيست


ايجاد 14 منطقه اقتصادي جديد درکشور


تصويب استاني شدن انتخابات مجلس درکميسيون شوراها

رئيس جمهور:
هدفمندكردن يارانه‌ها تا آخرين مرحله بدون‌آسيب پيش مي‌رود


تصويب قطع كامل روابط ديپلماتيك با انگليس


سفر امير قطر به تهران


ميز خبر

رئيس قوه قضاييه:
جرياني انحرافي درپي تضعيف قوه‌قضاييه است

نماينده اصفهان:
دربرکناري‌ها شئونات ديپلماتيک رعايت شود


تلاش مولن براي ايجاد ايران‌هراسي


تاکيد براي توجه به قشرهاي آسيب‌پذير


در جريان مراسم توديع و معارفه نبودم


جلالي: بي ترديد بايد با پاکستان اتمام حجت شود


كوتاه از سياست


 سرمقاله 

درس‌هايي از آتش سوزي جنگل‌هاي کشور

چند ماه گذشته ماه هايي ناگوار براي محيط زيست ايران و جنگل هاي کشور بوده است ماه‌هايي که همواره با خبر هايي در مورد آتش سوزي جنگل هاي محدود ايران روبرو بوده ايم و بويژه در يک ماه گذشته که عملا بسياري از جنگل هاي کشور در خطر آتش بوده و همچنان نيز برخي نقاط در حال سوختن هستند در اين ميان ازيک سو در غرب كشور آتش‌سوزي جنگل‌هاي مريوان و سروآباد كه از ابتداي خرداد ماه بروز يافته بود تا هفته‌هاي اخيرهمواره دچار اين مشکل بود به طوري که کارشناسان معتقدند بيش از 35 هزار هكتار از جنگل‌ها در آتش سوخته است از سوي ديگر نيز در آتش سوزي جنگل‌هاي شمال کشور وگلستان که در برخي نقاط كه از اول آذرماه شروع شده در برخي نقاط بيشترين اسيب رابر جاي گذاشته به طوري که درجنگل‌هاي ابر 10درصد از اين مساحت به طور كامل تخريب شده .در واقع اين اخبار رويدادهاي خوشي براي کشور ما که آن هم با کمبود جنگل و خطر مداوم ازبين رفتن جنگل ها روبرو است، نيست. در اين حال اگر به دلايل بروز اين آتش سوزي ها نگاه کنيم با تداوم خشکسالي پاييز در امسال بخشي از اين آتش سوزي ها با توجه به ساختار جنگل‌هاي كشور توسط خشكي هوا، قطرات شبنم اتفاق مي افتد و بخشي مهم ديگر نيز توسط عامل انساني و رفتار غير مسئولانه و حتي عمدي مردم ويا گردشگران باعث آتش افروزي مي‌شود در اين حال به راستي امري که در اين ميان مهم است گذشته از دلايل بروز آتش سوزي ناتواني مسئولان ذيربط در چگونگي اجراي سياست هايي در جهت جلو گيري از بروز آتش نوع مقابله با آن و چگونگي مديريت آن است در اين راستا برخي کارشناسان معتقدند به اين امر نگاهي ملي و جدي صورت نمي گيرد چه اينکه واقعياتي نظير عدم موفقيت در مهار برخي آتش سوزي‌هاي چند ماه اخير، گلايه مردم محلي از نو ع مديريت بحران و چگونگي برخورد با مهار آتش جنگل ها و کمبود بسيار شديد امکانات پيشرفته در مهار آتش و استفاده از امكانات كاملاً ابتدايي مانند بيل، كلنگ و دبه‌هاي آب به صورت پياده‌، نشان مي‌دهد کشور و مسئولان هنوز يا به ضرورت جدي و مقابله صد در صدي در مقابله با اين خطر اتفاق نظر ندارند و يا اينکه امکانات مورد نياز در حدي نيست که جوابگوي اين امر باشد در اين حال بايد گفت اگر به راستي امکانات کشور آنچنان نيست که مي‌بايد براي مقابله با اين خطر باشد چرا در شرايط بحراني از ساير كشورها كمك نمي‌خواهيم تا به ما در مهار آتش ياري برساند ويا اينکه در صورت عدم توجه به اين امر چرا مسئولان کشور تاکنون به فکر تجهيز امکانات مورد نياز براي مقابله با خطراتي اين چنيني در گذشته نبود ه اند و آيا اين روند بايد همچنان تداوم يابد يا اينکه به راستي بايد درسهايي مهم از آتش سوزي هاي چند ماهه گذشته گرفت درسهايي که مسلما کشور را در مقابله با اين خطر ها آماده و آماده تر خواهد کرد تا در صورت و قوع وقايعي پيش بيني نشده مديريت بحراني توانمند را در پيش داشته باشيم ؟

علي رمضاني


 لاريجاني: مجلس برهدفمند كردن يارانه‌ها نظارت دارد 

گروه سياسي
: رئيس مجلس شوراي اسلامي از كميسيون ويژه بررسي طرح تحول اقتصادي خواست بر اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها نظارت داشته و نتايج آن را در اختيار مجلس قرار دهند. به گزارش خبرنگار آفرينش، علي لاريجاني در آغاز جلسه علني ديروز مجلس اشاره به آغاز اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها در کشور، گفت: با توضيحاتي که رئيس جمهور شب گذشته (شنبه شب) ارائه نمود اجراي اين قانون نيازمند عزم و اراده ملي و مشارکت همگان است.رئيس مجلس ابراز اميدواري کرد که بخش هاي اجرايي کشور با آمادگي کامل و دقت در اين زمينه گام بردارند و کميسيون ويژه در اين زمينه نظارت داشته و نتايج آن را در اختيار مجلس قرار دهد. لاريجاني در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به برکناري منوچهرمتکي از تصدي وزارت امور خارجه در عين ماموريت به کشور سنگال، خاطرنشان کرد: لازم مي دانم از زحمات و خدمات جناب آقاي متکي وزير محترم پيشين وزارت خارجه تشکر کنم. البته حق اين بود چنانچه بحث بر سر جابجايي وزير خارجه است با تدبير و حفظ حرمت تغيير وزير انجام گيرد نه در حين سفر جابجايي صورت گيرد که به تفسيرهاي نامناسب نسبت به شرايط کشور دامن زند. نماينده قم در مجلس با اشاره به حضور گسترده مردم در عزاداري روز عاشورا، گفت: حماسه پرشور ملت ايران در ايام محرم و در عزاي حسيني هنگامه عظيمي در حفظ شعائر ديني و نمايانگر غيرت و عزت ديني و ملي بود.رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: بايد از اين همه عشق و محبت به اهل بيت و ادب ديني و عمومي ملت سپاسگزاري کرد و از علما، روحانيون و مرثيه سرايان که در اين ايام در راهنمايي مردم و بروز احساسات ديني تلاش کردند تشکر مي کنم.لاريجاني با اشاره به اقدام تروريستي در چابهار، يادآور شد: اين حادثه صحنه عاشورا را بار ديگر زنده نمود. يک طرف پير و جوان، کودک و زن و مرد در چابهار در عزاي حسيني ياد شهادت امام حسين (ع) و يارانش را گرامي مي داشتند و از طرف ديگر با اقدام تروريستي ناجوانمردانه خود عزاي حسيني آنان را به عاشوراي مجسم تبديل کردند و در واقع جا پاي يزيديان گذاشتند. نماينده قم در خانه ملت، ادامه داد: در اين ماجرا سرويس هاي آمريکايي و صهيونيستي و برخي کشورهاي منطقه محرک اصلي اين گروهک تروريستي بودند و منافقانه بعد از اين اقدام تروريستي خود را کنار کشيدند اما مطمئن باشند که خون پاک اين شهداي عزادار حسيني به زودي شرايط آنان را تغيير مي دهد و پاسخ جدي اين مظلوميت را دريافت مي کنند. وي گفت: نکته اي را بايد ايالات متحده و دوستانشان دريافته باشند که اين اقدامات تروريستي ساده ترين نوع عملياتي بود و تصور نکنند ايران تحمل رفتار ماجراجويانه بزن در روي آنان را مي کند.لاريجاني از وزارت اطلاعات، وزارت کشور و سپاه پاسداران و قوه قضائيه خواست با سرعت و مديريت و قاطعيت بااينگونه ناامني ها برخورد کنند. رئيس مجلس گفت: لازم است کميسيون امنيت ملي مجلس مستمرا اين موارد را با حضور مسئولان مربوطه پيگيري نمايد و نتيجه را در اختيار مجلس قرار دهد.


 نورا:تعلل درارائه لايحه بودجه به صلاح مملکت نيست  

گروه سياسي: نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس با تاکيد بر اين که تعلل دولت در ارائه لايحه بودجه به صلاح مملکت نيست، خاطرنشان ساخت: انتظار ما از دولت اين است که مسائل حاشيه اي را کنار بگذارد و هر چه سريعتر لايحه بودجه را به مجلس ارسال کند. "عباسعلي نورا" در گفتگو با خانه ملت، درخصوص اظهارات معاون تقنيني معاون پارلماني رياست جمهوري مبني بر اين که دولت دو هفته بعد از ارائه برنامه پنجم لايحه بودجه را به مجلس ارسال خواهد کرد، گفت: دولت هر چه در ارائه لايحه بودجه به مجلس تعلل کند کار کارشناسي بر روي لايحه را تضعيف مي کند و دولت و مجلس را با چالش جدي روبرو مي کند. نماينده زابل و زهک افزود: اين مساله موجب خواهد شد که قوانين خام و ناپخته اي تصويب شود که خود دولت را هم در اجرا با مشکل روبرو کند.اين نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه خطوط اصلي برنامه پنجم توسعه مشخص است، تاکيد کرد: دولت مي تواند براساس اين خطوط کلي هر چه سريعتر لايحه بودجه را به مجلس ارائه کند و نبايد منتظر باشند که کار بررسي لايحه برنامه نهايي شود. نورا ادامه داد: در حال حاضر بررسي 20 ماده مهم از لايحه برنامه در شوراي نگهبان باقي مانده است که بررسي آنها و فرستادن به مجلس و ارسال مجدد به شوراي نگهبان مطمئنا زمان زيادي مي برد، از اين رو نبايد منتظر نهايي شدن کار بررسي لايحه برنامه پنجم باشد.


 ايجاد 14 منطقه اقتصادي جديد درکشور  

گروه سياسي: مجلس شوراي اسلامي لايحه ايجاد 14 منطقه ويژه اقتصادي جديد در کشور را تصويب کرد.به گزارش خبرنگار آفرينش، بر اساس اين لايحه که ديروز با 137 رأي موافق، 31 رأي مخالف و 18 رأي ممتنع به تصويب رسيد، به دولت اجازه داده شد؛ در استانهاي هرمزگان (پارسيان و لاوان)، يزد (فولاد اردکان و صدوق)، مرکزي (کاوه، زرنديه و مبلمان و دکوراسيون، خراسان شمالي و بجنورد)، خراسان رضوي (سبزوار)، لرستان (بروجرد)، گيلان (لاهيجان)، فارس(جهرم)، کرمانشاه (قصرشيرين)، اصفهان(شهرضا)، سمنان (گرمسار)، کردستان (بانه)، خراسان رضوي(کاشمر)، آذربايجان شرقي (سراب و بستان آباد)، سيستان و بلوچستان (ميرجاوه و زاهدان)، همدان (ملاير) و خوزستان (شوش) مناطق ويژه اقتصادي ايجاد کند. مناطق ياد شده براساس قانون تشکيل و اداره مناطق ويژه اقتصادي جمهوري اسلامي ايران مصوب 1384 اداره خواهند شد.

مراغه، آستارا و سهلان مناطق ويژه اقتصادي شدند

همچنين ديروز با تصويب لايحه‌اي به دولت اجازه داده شد؛ در استانهاي آذربايجان شرقي (سهند، مراغه و سهلان) و گيلان(آستارا) در محدوده اي که به تصويب هيات وزيران مي رسد، مناطق ويژه اقتصادي ايجاد کند. مناطق ياد شده براساس قانون تشکيل و اداره مناطق ويژه اقتصادي جمهوري اسلامي ايران مصوب 1384 اداره خواهند شد.


 تصويب استاني شدن انتخابات مجلس درکميسيون شوراها 

گروه سياسي
: عضو كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس از تصويب طرح تغيير نظام انتخاباتي مجلس در اين كميسيون خبر داد و گفت: براساس اين طرح انتخابات مجلس استاني خواهد شد.ولي اسماعيلي ديروز در گفت و گو با خانه ملت، با بيان اينكه طرح تغيير نظام انتخاباتي مجلس در دستور كار امروز كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس قرار داشت، گفت: اين طرح داراي 11 ماده است كه در جلسه امروز كليات اين طرح به راي گذاشته شد و به تصويب رسيد. نماينده گرمي افزود: پس از تصويب كليات 3 ماده از اين 11 ماده مصوب شد.وي تصريح كرد: براساس اين طرح و در صورت نهايي شدن آن در صحن مجلس انتخابات مجلس شوراي اسلامي به حوزه هاي انتخابيه اصلي و فرعي تقسيم مي شود و استانها به عنوان حوزه هاي انتخابيه اصلي و شهرستان ها به عنوان حوزه هاي فرعي شناخته مي شوند.اسماعيلي گفت: داوطلبان انتخابات مجلس شوراي اسلامي علاوه بر كسب آراي لازم در شهرستان ها بايد حداكثر آراي نسبي از كل آراي ماخوذه استان را كسب كنند تا بتوانند وارد مجلس شوند.وي افزود: براساس اين طرح نمايندگاني به مجلس راه مي يابند كه بيشترين و بالاترين آرا را در استان ها كسب كنند.


 رئيس جمهور:
 هدفمندكردن يارانه‌ها تا آخرين مرحله بدون‌آسيب پيش مي‌رود 

 گروه سياسي: رئيس جمهور با قدرداني از همکاري مردم در اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، ابراز اميدواري کرد که انشاءالله با همين همدلي و انسجام تا آخرين مراحل طرح مذکور بدون کوچکترين آسيب و بيشترين بهره به پيش برود.به گزارش مهر، محمود احمدي‌نژاد طي سخناني ديروز در حاشيه مراسم افتتاح سومين اجلاس وزراي امور زنان کشورهاي عضو سازمان کنفرانس اسلامي در جمع خبرنگاران و درخصوص هدفمند کردن يارانه‌هاف گفت: ديشب يکبار ديگر ابعاد مختلف طرح را توضيح دادم خوشبختانه استقبال و همراهي خوبي از همان ديشب از مردم ديديم.وي ادامه داد: باور بنده اين است با همين انسجام، همبستگي و عشق به ايران اسلامي تا آخرين مراحل طرح و اجراي آن جلو مي‌رويم. رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه اجراي هدفمند کردن يارانه‌ها را به افتخار بزرگ براي ملت ايران تبديل مي‌کنيم، تصريح کرد: همکاران من در دولت براي کمک به مردم آماده‌اند. وي در ادامه با اشاره به همکاري مردم، گفت: از حسن همکاري و استقبال همه اقشار مردم، علما و روحانيون به خصوص آنهايي که در روشنگري و تشريح ابعاد طرح نقش ويژه‌اي ايفا کردند تشکر مي‌کنم. احمدي نژاد گفت: همه مردم در اجراي طرح سهيم هستند و خودشان را صاحب اين کار بزرگ مي‌دانند. وي در پايان ابراز اميدواري کرد، انشاءالله با همين همدلي و انسجام تا آخرين مراحل طرح بدون کوچکترين آسيب و بيشترين بهره پيش خواهيم رفت.

نجات زنان عالم، نجات بشريت است

رييس جمهوري همچنين ديروز طي سخناني در سومين اجلاس وزراي امور زنان كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي، نجات زنان عالم را نجات بشريت دانست و بر ضرورت همفكري و تعامل زنان به منظور تهيه منشور نقش زنان و خانواده در نجات بشريت امروز و بهره گرفتن از توانمندي ها و استعدادهاي آنان در تدوين و اجرايي شدن تمام برنامه ها با توجه به اين منشور تاكيد كرد.به گزارش ايرنا، احمدي نژاد تهيه نقشه راه براي كمك به برنامه نهضت جهاني و احياي حقوق انسان بويژه زن را ضروري خواند و گفت: تهيه اين نقشه راه مستلزم ارتباط و همفكري با نخبگان و انديشمندان ساير كشورهاست و بايد ساز و كار آن تدوين شود. رييس جمهوري خاطر نشان كرد: بايد تلاش شود الگوهاي برجسته زنان بويژه پنج زن بزرگ عالم هستي به طور خاص حضرت فاطمه و حضرت زينب (س) با استفاده از همه ابزارهاي موجود رسانه اي به زنان عالم شناسانده شود تا خودباوري، اعتماد به نفس و اميد به موفقيت روز افزون گردد . احمدي نژاد؛ زن، خانواده و اقتصاد را به عنوان موضوع سومين كنفرانس وزراي امور زنان كشورهاي عضو سازمان كنفرانس اسلامي را عناصري مهم و موجب سعادت جامعه دانست و گفت: اقتصاد بايد در خدمت انسان ،خانواده و جامعه باشد و نه اينكه انسان و خانواده در خدمت اقتصاد باشند. رييس جمهور زن را ركن خانواده و محور اصلي شكل گيري و استدلال خانواده خواند و اظهار داشت: نقش اصلي زن در سه عرصه مهم مهرآفريني ، آرامش بخشي ، تربيت و مديريت قابل تعريف است. رييس جمهور ادامه داد: مديران بزرگ از دل خانواده و از مسير تربيت زنان مدير به جامعه عرضه مي شوند.


 تصويب قطع كامل روابط ديپلماتيك با انگليس  

گروه سياسي
: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در جلسه عصر ديروز خود قطع كامل روابط ديپلماتيك با دولت انگلستان را تصويب كرد. "محمد كرمي‌راد" در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين خبر، گفت: طرح كاهش روابط جمهوري اسلامي ايران با دولت انگلستان با حضور مسئولان وزارتخانه‌هاي امور خارجه و وزارت اطلاعات و ساير دستگاه‌ها بررسي و مباحث مهمي طي سه ساعت و نيم مطرح شد. وي افزود: در جلسه امروز پيشنيه و سوابق خصومت‌آميز و دخالت‌هاي مستمر دولت انگلستان در امور داخلي ايران مطرح و مورد بررسي قرار گرفت و هر يك از دستگاه‌ها نظرات كارشناسي خود را مطرح كردند. اعضاي كميسيون امنيت نيز با بيان مطالبات برحق ملت ايران، كه مبتني بر منافع ملي، مصلحت و حكمت است، و با توجه به اظهارت سخيف سفير انگليس، قطع رابطه با دولت انگليس را به صورت قاطع مطرح كردند. نماينده مردم كرمانشاه تصريح كرد: اعضاي كميسيون امنيت ملي پس از اظهارات نمايندگان مجلس و دولت، طبق آئين نامه داخلي مجلس راي‌گيري كرده و اكثريت آرا قطع رابطه‌ي كامل با دولت انگليس را خواستار شدند. وي گفت: با نهايي شدن نظر كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، طرح به زودي تقديم هيات رييسه مجلس خواهد شد تا نحوه برخورد مجلس شوراي اسلامي به راي نمايندگان گذاشته شود. كرمي‌راد تصريح كرد: تصميم امروز كميسيون امنيت ملي پاسخي است به اظهارات مداخله جويانه دولت انگلستان در امور داخلي جمهوري اسلامي ايران.

وي با كليدي و مهم دانستن مسائل مطرح شده در جلسه ديروز كميسيون، گفت: همچنين در اين جلسه « سابقه خصومت‌ها و دخالت‌هاي دولت انگليس از ديرباز تاكنون»،« دخالت سفارت انگلستان در مسائل مربوط به فتنه»،« فعاليت‌هاي دولت انگلستان در راستاي صدور قطعنامه عليه دولت جمهوري اسلامي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل»،« اثبات دخالت دولت انگليس در به شهادت رساندن اساتيد و نخبگان ايراني» ،« اظهارات مسئول سازمان امنيت انگلستان (MI6)» ، « نحوه تعامل دبير شوراي عالي امنيت ملي در مذاكرات هسته‌اي و مذاكرات آتي ، كه قرار است در استانبول برگزار شود» در جلسه‌ي امروز مطرح و مورد بررسي قرار گرفت. اين نماينده مجلس، قطع يا حداكثر كاهش روابط ديپلماتيك و سياسي جمهوري اسلامي ايران با دولت انگلستان را مورد تاكيد اجماع كميسيون دانست و خاطرنشان كرد: اين موضوع به تفصيل در جلسه امروز مطرح و از ابعاد مختلف بررسي شد. كرمي‌راد تصميم‌گيري در خصوص ايرانيان ساكن در انگلستان در صورت قطع روابط ديپلماتيك ايران با دولت اين كشور را وظيفه وزارت امور خارجه دانست و اظهار كرد: كميسيون امنيت ملي به صورت كلان به موضوع پرداخت و تصميم‌گيري درباره مسائل اجرايي از سوي مسئولان وزارت امور خارجه انجام مي‌شود.


 سفر امير قطر به تهران  

گروه سياسي: امير قطر امروز به منظور ديدار با رئيس جمهور وارد تهران مي‌شود. به گزارش مهر، شيخ حمد بن خليفه آل ثاني امروز در راس هياتي به منظور ديدار و گفتگو با محمود احمدي نژاد رئيس جمهور عازم تهران مي شود.هدف از اين سفر رايزني پيرامون مسائل دوجانبه ، منطقه اي و بين المللي ارزيابي مي شود. احمدي نژاد ماه رمضان در سفري کوتاه و چند ساعته در راستاي توسعه ديپلماسي پارلماني به قطر رفته و با امير قطر ديدار کرده بود.احمدي نژاد و شيخ خليفه آل ثاني هفته گذشته نيز به صورت تلفني با يکديگر گفتگو کرده بودند.


 ميز خبر 

حمايت 175نماينده ازاجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها

گروه سياسي: 175 نماينده مجلس شوراي اسلامي با امضاي بيانيه اي با تشکر از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها، چنين اقدامي را نشان ثبات اقتصادي و توان بالاي مديريتي کشور خواندند.به گزارش خبرنگار آفرينش، متن کامل اين بيانيه که در دقايق پاياني جلسه علني ديروز مجلس قرائت شد، به اين شرح است: ملت شريف ايران، اکنون که قانون هدفمندسازي يارانه ها با همت و تلاش دولت و همکاري مجلس شوراي اسلامي به مرحله اجرا درآمده است ما نمايندگان امضا کننده اين بيانيه با اظهار خوشبختي از اين اقدام پربرکت وظيفه خود مي دانيم از رئيس جمهور و همه همکاران اقتصادي وي و برنامه ريزان و مديران اجرايي کشور تشکر کنيم.ملت عزيز ما به خوبي آگاهند که شيوه ناعادلانه اي که تاکنون در توزيع يارانه ها معمول بوده يکي از مشکلات و معضلات مهم اقتصادي کشور و منشاء بسياري از معايب و مفاسد بوده است و دولت هاي گذشته نيز همواره ضرورت هدفمندکردن يارانه ها را تصديق و تائيد کرده اند. اجراي اين قانون در شرايطي که دشمنان انقلاب اسلامي سعي مي کنند با تحريم اقتصادي ايران، وضع اقتصادي کشور را آشفته و نابسامان جلوه دهند حکايت از ثبات اقتصادي و توان بالاي مديريتي کشور و همبستگي گسترده مردم و دولت مي کند. ما انتظار داريم و کاملا اميدواريم که عموم فعالان سياسي واقع بين و دلسوز و نمايندگان مجلس و آگاهان اقتصادي و رسانه ها همچنان که تاکنون پشتيبان اصولي اين قانون بوده اند از اين پس نيز در اجراي آن به وظيفه اسلامي ، انقلابي و ملي خود عمل خواهند کرد.

ثمره هاشمي: متکي براي کناره گيري اعلام آمادگي کرده بود

گروه سياسي:
دستيار ارشد رئيس جمهور با بيان اينکه شنبه هفته گذشته با منوچهر متکي در خصوص تغيير صحبت ‌شد و ايشان نيز آمادگي خود را اعلام ‌کردند، گفت: ايشان قرار بود در روز دوشنبه از سفر سنگال به تهران برگردند و با توجه به اين موضوع نيز روز دوشنبه اين موضوع اعلام شد.به گزارش مهر، مجتبي ثمره هاشمي ديروز در حاشيه اجلاس وزراي زن کشورهاي اسلامي، درجمع خبرنگاران و درخصوص اينکه گفته مي‌شود متکي در جريان تغيير خود نبوده است، گفت: شنبه هفته گذشته با آقاي متکي در خصوص تغيير صحبت ‌شد و ايشان نيز آمادگي خود را اعلام ‌کردند.وي افزود: ايشان قرار بود در روز دوشنبه از سفر سنگال به تهران برگردند و با توجه به اين موضوع نيز روز دوشنبه اين موضوع اعلام شد. ثمره هاشمي همچنين در مورد معرفي صالحي که در حال حاضر سرپرستي وزارت خارجه را بر عهده دارد، از سوي رئيس‌جمهور به عنوان وزير خارجه به مجلس شوراي اسلامي گفت: صبر کنيد . وي درباره اينکه با توجه به مذاکرات استانبول رئيس دستگاه ديپلماسي چه موقع به مجلس معرفي مي‌شود، هم گفت: سه ماه فرصت است.

کميسيون صنايع مجلس:کاميون دانگ فنگ استاندارد نيست

گروه سياسي: گزارش نهايي کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي درخصوص شکايت گروهي از خريداران کاميون دانگ فنگ از شرکت سايپا ديزل در صحن علني مجلس قرائت شد. به گزارش خبرنگار آفرينش، علي اصغر يوسف نژاد سخنگوي کميسيون صنايع و معادن گزارش اين کميسيون در خصوص بررسي شکايت گروهي از خريداران کاميون دانگ فنگ از شرکت سايپا ديزل را براساس تبصره بند 6 ماده 33 آئين نامه داخلي مجلس در صحن علني ديروز قرائت کرد.بر اساس تبصره بند 6 ماده 33 آيين‌نامه داخلي مجلس، کميسيون‌ها مي‌توانند در موارد مهم و حساس و در مواجهه با تخلفات يا سوء مديريت، با دعوت از مسؤولين ذيربط موضوع را بررسي نموده و گزارش آن را به هيات رئيسه ارائه نمايند. هائت رئيسه مي‌تواند گزارش مذکور را در دستور کار مجلس قراردهد. در اين صورت سخنگوي کميسيون و نماينده دولت هرکدام به ميزان پانزده دقيقه و شش‌نفر از نمايندگان به قيد قرعه از بين متقاضيان هرکدام به ميزان پنج دقيقه، نظرات خود را بيان مي‌نمايند.گزارش نهايي شکايت کاميون داران از شرکت سايپا ديزل درخصوص خودروهاي دانگ فنگ T/D300 در چند بند از جمله تاريخچه، مقدمه، بررسي موضوع شکايت، اظهارنظر برخي از مراجع قانوني و صاحب صلاحديد درخصوص شکايت، مجوزها و تاييديه هاي ورود خودروهاي دانگ فنگ به داخل کشور، عملکرد شرکت سايپا ديزل در ارتباط با خودروهاي دانگ فنگ، نتايج بررسي عملکرد شرکت سايپا ديزل درخصوص شکايت کاميون داران را شامل مي شود. براساس بخشي از اين گزارش قرائت شده، از آنجا که بخشي از اعتراضات خريداران اين کاميونها نقص در سيستم فني و ايمني بوده است در گزارش کميسيون صنايع و معادن نظريه کارشناسان رسمي دادگستري آورده شده است که براساس آن کاميون کشنده دانگ فنگ داراي عيب و نقص در سيستم فني و مکانيکي شناخته شده است و قدرت موتور آن براي حمل 40 تن بار در جاده هاي ايران کافي به نظر نمي رسد.همچنين بر اساس قوانين بين المللي، اين کاميون از استاندارد خاصي براي استفاده در راه‌ها برخوردار نيست و بنا به اعلام رسانه اي معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي اين وسيله نقليه جزو کاميونهاي حادثه ساز محسوب مي شود.

مصباحي‌مقدم:بهانه تاخير درارائه لايحه بودجه پذيرفته نيست

گروه سياسي:
عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اعلام اينکه بهانه تاخير در ارائه لايحه بودجه 90 هرگز پذيرفته نيست، خاطرنشان کرد: هر روز تاخير در ارائه لايحه بودجه بر روند بررسي اين لايحه تاثير گذاشته و مشکل ايجاد مي‌کند. "غلامرضا مصباحي مقدم" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اظهارات معاون تقنيني معاون پارلماني رئيس جمهور درباره زمان ارائه لايحه بودجه سال آينده به مجلس که آنرا موکول به نهايي شدن برنامه پنجم توسعه کرده است، گفت: پروسه تدوين لايحه بودجه نيازمند به 6 ماه کار است.نماينده تهران با اشاره به روند تدوين لايحه بودجه ساليانه، تصريح کرد: ابلاغ به دستگاه ها براي اعلام نيازهاي خود در سال آينده از مهرماه آغاز مي شود و پس از آن، اين گزارش‌ها به معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور ارسال و در آنجا متمرکز مي شود. وي همچنين با اشاره به روند بررسي و تصويب لايحه برنامه پنجم توسعه در مجلس، گفت:تصويب قانون برنامه در يک زمان قابل توجهي انجام شد که نمايندگان دولت هم دائما در جريان بررسي اين لايحه در مجلس بوده و از روند تغييرات آن مطلع بودند و بنابراين مي توانستند لايحه بودجه را براساس اين برنامه تدوين کرده و احيانا اگر برنامه تغييرات اندکي داشت، اين تغييرات اندک را در روزهاي آخر اعمال کنند.عضو کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر اينکه بنابراين "بهانه تاخير در ارائه لايحه بودجه به نظر من هرگز پذيرفته نيست"، خاطرنشان کرد: دولت بايد طبق قانون نيمه آذرماه لايحه بودجه سال 90 را تقديم مجلس مي کرد و براين اساس هر روز تاخير درارائه اين لايحه، تاثير بر چگونگي بررسي اين لايحه در مجلس گذاشته و زمان بررسي را فشرده کرده و مشکل ايجاد مي کند.مصباحي مقدم در پايان اين گفت وگو، خاطرنشان ساخت: توصيه و تاکيد من به دولت اين است که هر چه سريعتر لايحه بودجه سال آينده را به مجلس ارائه دهد.

انصراف نماينده کاشمراز طرح سوال خود از وزيرارتباطات

گروه سياسي: محمدرضا خباز نماينده مردم کاشمر از طرح سوال خود از وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره علت سوختن سيم کارت‌هاي تلفن همراه مردم با توجه به رفع مشکل، انصراف داد.به گزارش خبرنگار آفرينش، حسين سبحاني‌ نيا عضو هيات رييسه مجلس در جلسه علني ديروز با اعلام اين خبر به قرائت ديگر موارد اعلام وصول شده به مجلس پرداخت و گفت:‌ لايحه موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و جلوگيري از فرار مالياتي درباره ماليات بر درآمد ميان دولت جمهوري اسلامي ايران و سنگال و همچنين لايحه موافقتنامه همکاري ميان دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري ترکيه در زمينه مبارزه بر ضد قاچاق مواد مخدر، جرايم سازمان‌يافته و تروريسم اعلام وصول مي شود .


 رئيس قوه قضاييه:
 جرياني انحرافي درپي تضعيف قوه‌قضاييه است 

گروه سياسي
: رئيس قوه قضاييه براي دومين روز متوالي به انتقاد از تضعيف کنندگان دستگاه قضا پرداخت و گفت: جرياني انحرافي و ضد روحانيت در پي تضعيف قوه‌قضاييه است.به گزارش ايسنا، آيت الله صادق آملي لاريجاني يک روز پس از سخنان خود در انتقاد به هجمه هاي حساب شده عليه دستگاه در جمع اساتيد و دانشجويان دانشکده علوم قضايي ديروز در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به فعاليت قوه قضائيه در طول يکسال گذشته، گفت: ارزيابي بنده اين است که قوه قضاييه در طول يکسال گذشته تلاش‌هاي خيلي خوبي داشته و هم به لحاظ اصلاح برخي ساختارها، هم به لحاظ سياست گذاريها و راهبردهاي کلان، و هم به لحاظ عزم مديران عالي دستگاه قضايي براي اجراي عدالت و برخورد با مفاسد در مظاهر مختلفش بسيار مناسب و درخور تقدير بوده است. رئيس دستگاه قضا، افزود: دستگاهي که در اقامه عدالت به او اتکا مي‌شود اگر بتواند حتي قدمي براي اصلاح بردارد بايد آن را به فال نيک گرفت و از عزم مديران آن براي بهبود وضع تقدير کرد. رئيس قوه قضاييه مبارزه با مفاسد اقتصادي، بريدن دست کار چاق‌کن‌ها ، مقابله با اشرار و مقابله با قاچاقچيان بزرگ مواد مخدر را بسيار موثر دانست و گفت: البته ما تبليغات چنداني نداريم و شايد اين اقدامات بروز و ظهور چنداني نداشته اما اين يک واقعيت است و آنهايي که دست‌اندرکار اين جريانات هستند مي دانند که چه تلاش هايي صورت گرفته است. وي گفت: نيروي انتظامي خوب مي داند که آيا زحماتي که در دوره‌هاي قبل مي‌کشيد بهتر اجابت شده يا در اين دوره.

قصاص در جايي که ثابت شد بايد اجرا بشود

آملي لاريجاني با تقدير از زحمات دادستاني کل کشور، تاکيد کرد: دادستان کل و ديوان عالي کشور با اين مسائل قاطعانه برخورد کردند وحتي ديوان عالي که گاهي به بي‌عملي متهم مي‌شود در تاييد قصاص ها و اعدام ها بسيار خوب عمل کرده است. وي افزود: ما البته هيچ علاقه‌اي به اعدام و قصاص نداريم اما اعدام و قصاص در جايي که ثابت شد بايد اجرا بشود و اگر اوليا دم پافشاري دارند بر اجراي قصاص، وجهي براي تاخيرش نيست.آملي لاريجاني برخورد با واسطه‌گران و کارچاق‌کن‌ها را نيز موثر دانست و گفت: در قطع کردن ايادي دخالت کننده در دستگاه قضايي در اين مدت کوتاه اين دستگاه بسيار موفق بوده است و ما کساني را رديابي کرديم که کارشان فقط واسطه‌گري بوده و بحمدا... آرام آرام اين افراد شناسايي و با آنها برخورد قاطع مي شود و ما از تقلاي عده‌اي براي رها ساختن همين واسطه‌ها مي‌فهميم که اينها چه مقدار در اين دستگاه براي خودشان ريشه دوانيده بودند.

در مقابله با مفاسداقتصادي کارنامه روشني داريم

رئيس دستگاه قضا افزود: در مقابله با مفاسداقتصادي نيز قوه قضاييه کارنامه بسيار روشني دارد و ما در همين مدت کوتاه با پرونده‌هايي برخورد کرديم که به برخي اهرم‌هاي فشار و قدرت رسيده بودند و تلاش بسياري براي پوشاندن اين قضايا کردند اما بحمدا... قوه قضاييه ايستادگي و برخورد قاطعي کرده است.آملي لاريجاني با اشاره به اينکه جرياني انحرافي و ضد روحانيت در پي تضعيف قوه‌قضاييه است، تاکيد کرد: متاسفانه عجيب است که هر بار دستگاه قضايي اعلام مي‌کند برخورد قاطعي با مفسدين خواهد داشت، جرياني عليه قوه قضاييه راه مي‌اندازند و در چند نوبت مختلف اين مسئله بروز کرده و من ردپاي جريان انحرافي را در پس اين حملات و هجمات عليه قوه قضاييه مي‌بينم.لاريجاني تصريح کرد: به گمان بنده، حمايت‌ها ، تشويق‌ها و تقديرهايي هم که مي‌شود اين معما را تا حد زيادي حل مي‌کند. وي گفت: متاسفانه اين جريان انحرافي که هم در اعتقادات و هم در عمل فاسد است و به شدت نيز ضد روحانيت است و به شدت تبليغ دوري از روحانيت را مي‌کند در پس اين جريانات است و اين چيزي نيست که از ديدگاه اهل نظر دور باشد. و اهل نظر مي دانند که اين جريان حتي نسبت به ولي فقيه زمان هم با زبانهاي مختلف مطالبي را مي‌گويند و به شدت قوم‌گرايي را ترويح مي‌کنند.وي افزود: تعصبي را که بايد معطوف به اسلام و مسلمين باشد به قوميت مي برند و کاري که رژيم فاسد پهلوي نمي توانست بکند اينها اصرار بر انجامش دارند و در عمل هم بسيار فاسدند.

اخطار مي‌کنيم، دست از فساد برداريد

رئيس قوه قضاييه تاکيد کرد: ما ردپاي فساد اينها را خيلي جاها ديده‌ايم و اين عده گمان نکنند که همچون «کبک» سرشان را زير برف مي کنند و کسي آنان را نمي بيند. وي گفت: بايد بدانند که افعالشان در منظر ديگران هست و اينطور نيست که اگر افرادي را به وسط ميدان بکشند خودشان پنهان مي مانند. لاريجاني افزود: يکي از خصائص اين جريان فاسد اين است که هر وقت درکشور مسئله اي ولو کوچک پيش بيايد فوراً از آن موجي مي‌سازند و بر آن موج سوار مي شوند و متأسفانه خيال مي کنند که خودشان پنهانند. وي گفت: آنها خيال مي‌کنند که مي توانند با اين حرکات مذبوحانه باقي بمانند. اگر يزيد با فسادش ماند، اين جريان انحرافي هم باقي مي ماند. چرا که هيچ گاه مخالفت با مظاهر ديني، با روحانيت ، با مراجع و مخالفت با جريان حق هيچ وقت باقي نمي ماند و ما به اين گروه فاسد اخطار مي کنيم که دست از فساد بردارند و بدانند که ريشه هاي فساد مالي و غيرمالي اينها را رديابي کرده‌ايم ودستگاه‌هاي نظارتي در حال پيگيري هستند. آملي لاريجاني تاکيد کرد: ما متأسفيم که گاهي مسائل کوچکي در جايي از کشور رخ مي دهد. گاهي از شور و نشاط يک جوان احساساتي استفاده مي کنند، بر يک موجي سوار مي‌شوند تا کل قوه قضاييه و روساي قوا را تخريب کنند و اين واقعاً جاي تاسف دارد که چرا اينها يک چنين مجالي بايد پيدا کنند و از اعتماد برخي مسئولان سوء استفاده کنند.


 نماينده اصفهان:
  دربرکناري‌ها شئونات ديپلماتيک رعايت شود 

گروه سياسي
: نماينده مردم اصفهان در مجلس از نحوه تغيير منوچهر متکي وزير پيشين امور خارجه انتقاد کرد.به گزارش خانه ملت، حميدرضا فولادگر در نطق ميان دستور خود در جلسه علني ديروز مجلس، گفت: بار ديگر، درباره ضرورت رعايت شئون اخلاقي ، عرفي و ديپلماتيک در صحنه سياست خارجي تذکر مي دهم.وي تصريح کرد: به فرض که طبق اختيار رئيس جمهور در اصل136 قانون اساسي ، وي تغيير در عرصه مديريت سياسي کشور را ضروري مي دانست، اما چه ضرورتي وجود داشت که انجام دادن آن با چند ساعت تاخير آن هم در داخل و نه در ماموريتي خارجي ، ممکن نبود؟ عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس از "پرسش مکرر مردم از نمايندگان مجلس درباره علل اين برکناري" سخن گفت و ابراز اميدواري کرد؛ علل اين تغيير و ارتباط آن با موضوع موازي کاري در سياست خارجي براي مردم و نمايندگان آنان در مجلس بيان شود. وي گفت: توضيحات ديروز در جلسه معارفه سرپرست وزارت امور خارجه و توضيحات بعدي آقاي متکي تاييدي بر آن سخن حکيمانه است که اگر براي خطايي، هزار دليل بياوري، مي شود هزار و يک خطا.


 تلاش مولن براي ايجاد ايران‌هراسي 

مهر:
رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در ادامه تلاش واشنگتن در القاي ايران هراسي در ديدار با مقام‌هاي بحرين مدعي شد که ايران خطري براي منطقه است. به گزارش آسوشيتدپرس، دريادار "مايک مولن" بار ديگر با تکرار ادعاهاي واهي مقامهاي اين کشور، از ايران بعنوان خطري براي صلح منطقه ياد کرد.وي در ديدار با "حمد بن عيسي آل خليفه" امير بحرين مدعي شد، فعاليتهاي ايران موجب به خطر افتادن امنيت و ثبات کشورهاي منطقه بوده و نگراني واشنگتن را به همراه دارد. مولن که در ادامه پروژه القاي ايران هراسي آمريکا به خليج فارس سفر کرده، تاکيد کرد: ما اين خطر را جدي مي دانيم و آماده مقابله با آن هستيم. اظهارات تحريک آميز اين مقام آمريکايي در حالي مطرح مي شود که ايران در حال مذاکره با گروه 1+5 شامل آمريکا، روسيه، فرانسه، انگليس، چين و آلمان در مورد برنامه صلح آميز هسته اي خود است.


 تاکيد براي توجه به قشرهاي آسيب‌پذير  

آفرينش:
نماينده مردم اروميه با اشاره به آغاز اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها در کشور، گفت: اگر هدفمند کردن يارانه‌ها منجر به تقويت قدرت خريد قشرهاي آسيب پذير نشود، مشکلاتي در پي خواهد داشت. نادر قاضي پور در نطق ميان دستور خود در جلسه علني ديروز مجلس، افزود: دولت با هماهنگي مجلس با حساسيت و تدبير بيشتري اين قانون را اجرا کند. وي در ادامه با اشاره به حادثه ريزش معدن در کرمان، گفت: اين فاجعه عميق بود و اينکه با گذشت پنج روز از اين واقعه از سرنوشت سه نفر از معدنچيان اطلاعي در دست نيست ، مايه تعجب عميق است. اين عضو فراکسيون کارگران مجلس افزود: اين چندمين حادثه در يک سال اخير است که وزارت صنايع و معادن و وزارت کار بايد براي جلوگيري از چنين حوادثي تدبيري بينديشند. نماينده اروميه همچنين از رئيس جمهور خواست به حقوق کارگران و کارمندان در شهرستان هاي مرزي به ويژه شهرستان هاي استان آذربايجان غربي توجه بيشتري کند.


 در جريان مراسم توديع و معارفه نبودم 

مهر
: منوچهر متکي وزير سابق امورخارجه کشور اظهارات معاون اول رئيس جمهور مبني بر هماهنگي رئيس جمهور با وي براي برکناري و اطلاع وي از اين موضوع قبل از سفر به سنگال را تکذيب کرد. منوچهر متکي ضمن تکذيب اظهارات مطرح شده در مراسم توديع وزير امور خارجه مبني بر آگاهي قبلي وي در تعيين سرپرست وزارت امور خارجه، بر ضرورت رعايت صداقت در گفتار به ويژه از سوي مسئولان تاکيد کرد.وي با اشاره به ديدار خود با محمود احمدي نژادف رئيس جمهور در شب سفر به چند کشور و تبادل نظر با وي درباره موضوع اين سفرها، گفت: هرگز در جريان تعيين فردي به فاصله 24 ساعت بعد از عزيمت به ماموريت و مضحک تر از آن تعيين روز توديع و معارفه قرار نگرفته است. منوچهر متکي اين نحوه برخورد در برکناري يک وزير در حين انجام ماموريت را غير اسلامي، خارج از عرف سياسي و ديپلماتيک و توهين آميز خواند.


 جلالي: بي ترديد بايد با پاکستان اتمام حجت شود 

گروه سياسي: سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اعلام اينکه صرفا ديپلماسي در قبال اقدامات تروريستي جوابگو نخواهد بود، خواستار اين شد که با دولت پاکستان در اين خصوص اتمام حجت شود. به گزارش خبرنگار آفرينش، "کاظم جلالي" در حاشيه جلسه علني ديروز مجلس در جمع خبرنگاران در تشريح نتايج جلسه صبح ديروز کميسيون امنيت ملي پيرامون بررسي حادثه تروريستي چابهار، گفت: صبح امروز کميسيون امنيت ملي موضوع اقدام تروريستي چابهار را با حضور مسئولان انتظامي، اطلاعاتي و امنيتي مورد بررسي قرار داد. نماينده شاهرود افزود: گزارش مسئولين نشانگر آن بود که اقدامات پيش دستانه و پيشگيرانه موثري توسط مسئولين امر با توجه به تهديداتي که موجود بود انجام شده است.جلالي با بيان اين که دشمنان برنامه وسيع تري براي انجام اقدامات تروريستي داشته اند گفت: خوشبختانه با هوشياري دستگاه هاي اطلاعاتي ـ امنيتي اين تروريست ها سريعا دستگير شدند. وي تصريح کرد: متاسفانه در اين حادثه تروريستي جمعي از هموطنان شيعه و سني به شهادت رسيدند و اين نشانگر آن است که دشمنان ما اساسا ملت ايران اعم از شيعه و سني را نشانه گرفته اند و اميدواريم با اعترافات دستگيرشدگان و با تدابيري که مسئولين انتظامي و اطلاعاتي انجام مي دهند، اقدام هاي جدي براي مقابله گسترده با اين تروريست ها انجام شود.نماينده شاهرود با اشاره به اين که در بررسي هاي انجام شده ارتباط اين گروه هاي تروريستي با رژيم صهيونيستي محرز و مطمئن شد، خاطرنشان ساخت: اين مساله در گذشته و در اعترافات ريگي هم اثبات شده بود. وي افزود: از طرف ديگر برنامه ريزي که سرويس اطلاعاتي موساد با همکاري آمريکايي ها و انگليسي‌ها انجام دادند، استفاده از تمام ظرفيت ها براي ايجاد ناامني و اقدامات ايضايي است و در اين خصوص از همه گروه هاي ضد انقلاب و اپوزيسيون استفاده مي کنند و با اين گروه ها ارتباط برقرار مي کنند. جلالي گفت: اين گونه اقدامات در راستاي همان اقدامات حداقلي براي ايجاد شايعه و فضاي ناامني و ترور در کشور است. سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در ادامه با بيان اين که اين گروه هاي تروريستي در کشور پاکستان آموزش ديده و حضور دارند، خاطرنشان کرد: دستگاه ديپلماسي ما در اين خصوص بايد اقدامات جدي را انجام دهند و صرفا ديپلماسي جوابگو نخواهد بود.جلالي تاکيد کرد: بي ترديد بايد با پاکستان اتمام حجت شود که يا مراکز آموزشي اين گروههاي تروريستي را نابود کند در غير اين صورت جمهوري اسلامي ايران حق دارد که فضاي تروريست ها را ناامن کند و از امنيت شهروندان خود دفاع نمايد.اين نماينده مجلس در ادامه با تاکيد بر اين که دولت و مجلس بايد بودجه کافي به امنيت مرزهاي شرقي کشور اختصاص دهند گفت: به هر حال مرزهاي شرقي ما نيازمند اعتبارات کافي براي استفاده از تجهيزات و امکانات مدرن براي کنترل است.سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي اظهار داشت: تبعا گامهاي توسعه اي جديد دولت در شرق کشور هم موجب حسادت است.وي به پروژه جديد راه آهن چابهار- قائمشهر اشاره کرد و گفت: اين پروژه يک اقدام توسعه اي بزرگ است و مي تواند چابهار را به يک بندر بزرگ و فعال در جمهوري اسلامي ايران و يک منطقه توسعه يافته تبديل کند و اين انفجارها هم پيامي حسادت آميز به اين پيشرفت و توسعه است. سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در ادامه با انتقاد از شيوه برکناري وزير امور خارجه تصريح کرد: موضوع متکي هم همان نکته‌اي است که در بيان رئيس مجلس بيان شد که مي‌شد اين اقدام در فضاي بهتري و بدون تنش و البته با يک برخورد کاملا اخلاقي که وهن مسئولان و نظام نشود صورت بگيرد. وي افزود: حضور متکي در سفر و مذاکره با مقامات خارجي و از سوي ديگر برکناري وي براي بسياري از نمايندگان موجب سؤال است.


 كوتاه از سياست 

انتشار نرم افزار ويژه سفر مقام معظم رهبري به قم

گروه سياسي: نرم افزار ويژه سفر مقام معظم رهبري به قم، با عنوان "منشور قم" منتشر شد. به گزارش مهر، اين نرم افزار که به همت مرکز ارتباطات دولت و روحانيت منتشر شده است در قالب يک حلقه دي وي دي است که حاوي مجموعه بيانات، فيلم، تصاوير و حاشيه‌هاي سفر مقام معظم رهبري به قم است.در بخشي از اين نرم افزار متن کامل بيانات به همراه خلاصه مطالب و فيلم تمامي ديدارها قرارداده شده است.پخش تصاوير همراه با بخش‌هايي منتخب بيانات مقام معظم رهبري از ديگر شاخصه‌هاي اين نرم‌افزار است.

الحاق جزاير هندورابي و فارور به منطقه آزاد كيش

گروه سياسي: نمايندگان مجلس با الحاق جزاير "هندورابي " و "فارور " کوچک و بزرگ ‌به محدوده منطقه آزاد کيش موافقت کردند. به گزارش خبرنگار آفرينش ، نمايندگان در جلسه علني ديروز خود کليات لايحه الحاق سه جزيره مذکور را با 125 رأي موافق‌، 9 رأي مخالف و 7 رأي ممتنع و جزئيات آن با 126 رأي موافق، 2 رأي مخالف و 7 رأي ممتنع از مجموع 215 نماينده حاضر در صحن تصويب کردند. بر اساس ماده واحده اين لايحه، به دولت اجازه داده شد با رعايت موازين زيست محيطي، جزاير "هندورابي " و "فارور " بزرگ و کوچک را طبق نقشه به محدوده آزاد کيش الحاق کند.

تصويب موافقتنامه امنيتي ميان ايران و عمان

گروه سياسي: لايحه موافقتنامه همکاري و هماهنگي امنيتي ميان جمهوري اسلامي ايران و عمان در صحن علني ديروز مجلس به تصويب نمايندگان رسيد. به گزارش خبرنگار آفرينش، اين لايحه که 10 ماده دارد، مواردي از جمله مبارزه فعال با عمليات کشت، تهيه، توليد، استعمال، حمل و عبور و قاچاق مواد مخدر و داروهاي روانگردان و مواد شيميايي استفاده شده در توليد آن، مبارزه با قاچاق کالا و قاچاق ميراث فرهنگي و آثار هنري و باستاني را شامل مي شود.همچنين هماهنگي در زمينه مبارزه با جرايم مربوط به پولشويي، جعل و نشر اسکناس، اسناد بهادار مالي، کارتهاي اعتباري، اسناد و موارد مسافرتي، مبارزه با قاچاق اسلحه، مهمات و مواد منفجره و خريد و فروش غيرقانوني آنها، مبارزه با نفوذ و ورود غيرقانوني افراد به سرزمين هريک از دو طرف، مبارزه با جرايم تروريستي و جرايم سازمان يافته فراملي، جرايم زيست محيطي و مبارزه با راهزني دريايي از ديگر موارد اين لايحه موافقتنامه است.

تمديد اجراي قانون مجازات اسلامي تا پايان سال 90

گروه سياسي: مجلس شوراي اسلامي مهلت اجراي آزمايشي قانون مجازات اسلامي، مصوب مرداد 1370 را تمديد کرد.به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان مجلس ديروز پس از پايان بررسي لايحه برنامه پنجم توسعه و همچنين مهلت يک هفته‌اي سرکشي به حوزه هاي انتخابي خود، به بررسي دستور کار معمول مجلس پرداختند. بدين ترتيب، نمايندگان ديروز در اولين جلسه خود پس از بررسي لايحه برنامه پنجم توسعه، با 157 رأي موافق، طرح تمديد مهلت اجراي آزمايشي قانون مجازات اسلامي را تصويب کردند که بر اساس آن، اجراي اين قانون تا پايان سال 1390 ادامه مي يابد.لايحه مجازات اسلامي پيش از اين در کميسيون قضايي و حقوقي مجلس بررسي و به شوراي نگهبان ارسال شده بود. شوراي نگهبان ديدگاه‌هاي خود را براي بررسي بيشتر مواد اين لايحه به کميسيون ارجاع داده، اما از آنجا که اين لايحه، طولاني و داراي مواد مفصل است، بررسي آن در کميسيون همچنان ادامه دارد. از اين رو تا زمان تبديل شدن اين لايحه به قانون، اجراي آزمايشي قانون مجازات اسلامي مصوب 1370 تا پايان سال 1390 تمديد شد.

دفتررييس مجلس:لاريجاني هرگز به موسوي تبريك نگفته است

گروه سياسي: دفتر رئيس مجلس شوراي اسلامي در نامه اي رسمي خبر تبريک علي لاريجاني به ميرحسين موسوي در روز انتخابات رياست جمهوري سال 88 را تکذيب کرد.به گزارش مهر، دفتر رييس مجلس شوراي اسلامي طي اطلاعيه‌اي اعلام كرد: اخيرا يكي از متهمين فتنه سال 1388 به بهانه‌اي به نقل از يكي از سايت‌ها، خبري دروغ و تكراري مبني بر تبريك آقاي دكتر علي لاريجاني به آقاي موسوي در روز انتخابات رياست جمهوري سال 1388 آورده است. همان‌گونه كه جناب آقاي لاريجاني در گذشته اين خبر را تكذيب كرده‌اند، بدين‌وسيله اعلام مي‌دارد كه ايشان نه در روز انتخابات و نه در ايام ديگر هرگز تبريك پيروزي در انتخابات به آقاي موسوي نگفته‌اند. جاي تاسف است كه برخي از سايت‌هاي متعهد به اصول اسلامي، خوراك تبليغاتي براي ساختارشكنان و فتنه‌انگيزان فراهم مي‌كنند.

افزايش شمارشهداي حادثه تروريستي چابهار به 38 تن

گروه سياسي: يكي ديگر از مجروحان حادثه تروريستي روز تاسوعاي حسيني شهرستان چابهار به خيل شهدا پيوست كه با شهادت اين مجروح آمار شهداي حادثه تروريستي چابهار به 38 نفر رسيد.به گزارش ايسنا، اداره كل پزشكي قانوني سيستان و بلوچستان اعلام كرد: «علي صياد» فرزند يكي از مجروحان حادثه تروريستي چابهار بر اثر جراحت‌هاي زياد وارده شهيد شد.

اجازه فروش خانه‌هاي سازماني به ساکنان واجد شرايط

گروه سياسي: نمايندگان مجلس با اصلاح ماده‌اي از قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسکن، کليه وزارتخانه‌ها و مؤسسات و شرکت‌هاي دولتي را مکلف کردند که خانه‌هاي سازماني را به ساکنان واجد شرايط ‌بفروشند.به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان در جلسه علني ديروز مجلس دراصلاح ماده 8 قانون ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسکن؛ کليه وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتي و شرکت‌هاي دولتي که صد‌ در‌صد سرمايه و سهام آنها متعلق به دولت است را مکلف کردند، به منظور کمک به تأمين مسکن کارکنان شاغل و بازنشسته فاقد مسکن و متقاضي خريد يا ساخت مسکن مطابق با الگوي مصرف مسکن، خانه‌هاي سازماني و مالکيت خود را پس از پايان مدت اجاره استفاده کنندگان فعلي حسب آئين‌نامه مربوطه از طريق مزايده عمومي يا به ساکنين واجد شرايط (فاقدين زمين يا واحد مسکوني يا سابقه در بانک اطلاعات وزارت مسکن و شهرسازي) تا 200 متر مربع به شرط قابل تفکيک بودن با قيمت کارشناسي روز و مازاد بر 200 متر مربع غير‌قابل تفکيک با 10 درصد اضافه قيمت کارشناسي روز و مازاد بر 200 متر مربع قابل تفکيک آن نيز به روش مزايد عمومي به فروش رساند. مجلس همچنين مقرر کرد که هزينه‌هاي تفکيک، نقل و انتقال و صدور سند مالکيت به عهده خريدار است و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداري‌ها موظفند همه اقدامات اجرايي لازم را به انجام رسانند.نمايندگان همچنين مجلس مصوب کردند که خانه‌هاي سازماني واقع در شهرهاي محروم و يا شهرهاي مرزي (بر اساس اعلام وزارت کشور) و نيز شهرهاي زير 25 هزار نفر جمعيت (براساس اعلام مرکز آمار ايران) از شمول مقررات اين ماده مستثني هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته