جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران ( دوشنبه) نسخه شماره 3785


سرمقاله


ترورنماينده مجلس نمايندگان امريكا

مقام معظم رهبري به مردم و مسوولان توصيه و تاکيد کردند:
حفظ هوشياري و تشخيص صحيح مسائل اصلي ازفرعي

آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني:
جمهوري اسلامي ثمره قيام مردم ورامين، تهران و بخصوص قم در دي ماه56 بود


ميز خبر

رئيس قوه قضائيه:
ازمطرح کردن مطالب اثبات نشدهدر رسانه‌ها پرهيز شود


تهران خواستارعذرخواهي نشريه آلماني شد


سفرسلطانيه در23 دي به روسيه


ثبات پيش‌نيازهرگونه پيشرفت است


سفر اشتون به ترکيه در هفته آينده


قادري: مجلس به دنبال استقلال بانک مرکزي است


توکلي:سوال از وزراء وظيفه نماينده است


كوتاه از سياست


 سرمقاله 

تاخير در بودجه و پيامدها

اگر برنامه هاي بلندمدت چند ساله و سند هايي همانند سند چشم انداز را براي هر کشوري به مثابه راهبردي مهم و اساسي در جهت رشد و حرکت رو به جلو در زمينه اي اقتصادي سياسي فرهنگي وساير زمينه اي مهم به شمار آوريم بودجه هاي سالانه جزيي مهم از اين برنامه هاي پنج ساله است که در کشور ما پلکاني است براي رسيدن به اهداف ميا ن مدت مثل برنامه هاي توسعه‌هاي 5 ساله واهداف بلند مدت سند چشم انداز 1404 . همين اهميت و نقش اساسي آن در همه کشور هاست که امروزه نهاد هاي تصميم گيرنده در هر کشوري به گونه اي اساسي مي‌کوشند تابا توجهي افزون و چند لايه اين بودجه را تنظيم و تصويب کنند . در اين بين مسلما هر چه اين فرايند با تاخير انجام گيرد و يا اينکه با دقت کمتري مورد بررسي و تصويب قرار گيرد در واقع ممکن است با دقت کمتري روبروباشد که با توجه به ملي بودن اين بودجه تبعات و مضرات ناشي از اين امر گستره اي ملي و کشوري خواهد داشت .در اين ميان در سالهاي اخير در حالي كه بر اساس ماده 216 آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، دولت بايد لايحه بودجه سالانه كل كشور را حداكثر تا پانزدهم آذر هر سال به مجلس تسليم كند كه چند سالي است، رويه اي از سوي دولت شکل گرفته که معمولا لايحه بودجه با تاخير به مجلس فرستاده مي شود در اين ميان بسياري اميدوار بودند که امسال دولت به دليل اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‏ها و آغاز اجراي برنامه پنجم توسعه كشور، لايحه بودجه سال 1390 را در موعد مقرر به مجلس تقديم كند، اما به نظر ميرسد زمان دقيق ارائه بودجه سال 90 به مجلس معلوم نباشد در مقابل اين کارشناسان و نمايندگان مجلس هستند که نگران تاخير دولت در ارسال لايحه بودجه 1390 كل كشور هستند .آنچه مشخص است بي شک تاخير در ارائه بودجه ساليانه به مجلس و بررسي آن به زيان كشور است و مسلما نيز تاخير در ارائه بودجه از جهات متعددي مي تواند به ضرر کشور به شمار آيد در اين راستا از يک سو با تاخير در ارائه بودجه از آنجا که نمايندگان مجبورند در فرصتي كوتاه تر لايحه بودجه ي سال آينده را بررسي كنند، آنها زمان كمتري براي بررسي آن خواهند داشت و در نتيجه با توجه به کمبود زمان لايحه را سريع‌تر بررسي مي‌كنند و حتي ممکن است خيلي از نكات و پاره اي از اشکالات ديده نشود يعني فرصت تصميم‌گيري مناسب بسيار کم شده است جدا از اين با تاخير هاي رويه اي در سالهاي گذشته و مشهود شدن آثار منفي اقتصادي آن (همانند تاخير در ارائه برنامه 5 ساله جديد کشور که با تاخير روبرو بود ) مسلما اين روند نه تنها به ضرر برنامه ها و اهداف اقتصادي کشور مي باشد بلکه تبعات منفي نيز بر اقتصاد كشور خواهد داشت که مطمئنا به نفع مصالح کشور نمي باشد.

علي رمضاني


 ترورنماينده مجلس نمايندگان امريكا 

گروه سياسي: "گابريل گيفوردز" يك عضو مجلس نمايندگان آمريكا هنگام شركت در يك گردهمايي در شهر توسان در ايالت آريزونا از ناحيه سر هدف ترور يك جوان 20 ساله قرار گرفت. به گزارش ايرنا به نقل از منابع گوناگون خبري خارجي، صبح روز شنبه خانم گيفوردز هنگام شركت در مراسمي در شهر توسان از ناحيه سر مورد اصابت گلوله قرارگرفت. بدنبال تيراندازي به "گابريل گيفوردز" نماينده دمكرات ايالت آريزونا در كنگره آمريكا گزارش هاي ضد ونقيضي درباره كشته شدن و يا زنده بودن وي منتشر شده است. گزارش هاي خبري حاكي است گابريل گيفوردز يكي از چندين نفري بود كه بامداد شنبه در يك سوپر ماركت به آن ها حمله شد. در گزارش ها گفته مي شود به كساني كه همراه او بودند نيز تيراندازي شد. مقامات مي گويند در اين حادثه بالغ بر 12 نفر نيز مجروح شدند. براساس اين گزارش، ضارب در فاصله بسيار نزديكي به خانم گيفوردز شليك كرد. دستكم شش تن در اين حادثه جان دادند و تعدادي هم زخمي شدند. گزارش شده است كه يك قاضي با سابقه فدرال و دخترش جزو كشته شدگان اين حادثه قرار دارند. آخرين گزارشها حاكيست رسانه هاي همگاني آمريكا در ابتدا گزارش هاي ضد و نقيضي در باره زنده بودن يا كشته شدن خان گيفوردز منتشر كردند اما گزارش هاي بعدي روشن ساخت كه وي در اين حادثه كشته شده است. اين نماينده كنگره امريكا بلافاصله پس از اصابت گلوله به بيمارستان منتقل شد اما در بيمارستان جان داد. درهمين حال منابع بيمارستاني در اظهاراتي مرگ گيفوردز را تاييد نكرده اند.


 مقام معظم رهبري به مردم و مسوولان توصيه و تاکيد کردند:
 حفظ هوشياري و تشخيص صحيح مسائل اصلي ازفرعي 

گروه سياسي
: رهبر معظم انقلاب اسلامي ديروز در ديدار هزاران نفر از مردم قم، بصيرت و تشخيص صحيح شرايط، احساس تعهد و مسووليت و حضور به موقع در صحنه را سه عامل اصلي موفقيت در امتحان‌هاي الهي و زمينه‌ساز پيشرفت مادي و معنوي برشمردند و تأکيد کردند: ملت ايران با عبور موفقيت آميز از امتحان‌هاي گوناگون الهي در طول 32 سال گذشته، امروز مقتدرتر از هر زمان ديگر با عزم و اراده قوي و هوشياري و يکپارچگي به راه خود براي رسيدن به قله‌هاي سعادت و کمال و حيات طيبه دنيا و آخرت ادامه خواهد داد. به گزارش ايسنا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين ديدار که در سالروز قيام تاريخي مردم قم در نوزدهم دي سال 56، برگزار شد، اين حادثه بزرگ را نشانه پيشگامي مردم قم در بصيرت، احساس مسووليت و حضور در صحنه دانستند و افزودند: حرکت نوزدهم دي مردم قم در سال 56، يک سيلي محکم به رژيم طاغوت و جبهه استکبار بود که با هدايت امام خميني (ره)، زمينه ساز پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن سال 57 شد.

ايشان با تأکيد بر اين‌که حساسيت بالاي دشمنان نسبت به مردم و حوزه علميه قم، به دليل بصيرت بالا، روحيه احساس تعهد و حضور به موقع در صحنه آنان است، خاطرنشان کردند: عکس العمل دشمنان در قبال قدرت نمايي مردم، حوزه علميه، علما و جوانان قم در جريان سفر رهبري به اين شهر مقدس نيز، نشان دهنده همين روحيات والا و عظمت اين حرکت و همچنين عجز و آسيب پذيري دشمنان است.

رهبر انقلاب اسلامي پيروزي انقلاب اسلامي ايران و نحوه واکنش دنياي کفر و استکبار در 32 سال گذشته را نمونه ديگري از آسيب پذيري مخالفان و معاندان نظام اسلامي و عظمت حرکت ملت ايران برشمردند و افزودند: تشکيل نظام اسلامي در ايران و ايستادگي در مقابل قلدرترين حکومت‌هاي دنيا، ارائه يک راه نو بر مبناي اسلام واقعي بود که اين موضوع براي جبهه استکبار و ظلم، تحمل‌ناپذير است و علت اصلي مخالفت‌ها با جمهوري اسلامي ايران نيز همين قضيه است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با يادآوري کارهاي بزرگ و سربلندي‌هاي ملت ايران در ميدان‌هاي مختلف، تأکيد کردند: اين ملت به برکت موفقيت در امتحان‌هاي الهي توانسته است خود را از لحاظ معيارهاي معنوي و مادي بالا بکشد که پيشرفت‌هاي علمي و فناوري و کار و خدمت رساني در سراسر کشور نمونه‌هاي پيشرفت مادي است. ايشان با اشاره به کمک‌ها و الطاف الهي در تمام اين موفقيت‌ها، تأکيد کردند: ملت ايران در ميدان‌هاي گوناگون دست قدرت الهي را ديده و حس کرده است. رهبر انقلاب اسلامي شکست فتنه سال گذشته را نمونه‌اي از الطاف و دست قدرت الهي دانستند و افزودند: با لطف و عنايت خداوند متعال، مردم، بيدار و وارد صحنه شدند و توانستند توطئه‌اي عظيم را خنثي کنند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: هنوز ابعاد فتنه سال گذشته به طور کامل شناخته نشده است و زمينه‌هاي زيادي براي تحليل و تبيين آن وجود دارد زيرا دشمن طراحي و محاسبات دقيقي انجام داده بود.

ايشان عوامل اصلي فتنه سال 88 را طراحان خارجي دانستند و خاطرنشان کردند: کساني را که مردم به آنها سران فتنه مي‌گويند، در واقع بازيچه طراحان اصلي بودند و دشمن آنها را به وسط صحنه هُِل داده بود که البته آنها نيز بايد راه خود را از دشمن جدا مي‌کردند که اين کار را انجام ندادند و مرتکب گناه شدند. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: انسان نبايد بازيچه دشمن شود و اگر غفلتي هم کرد ولي در وسط کار متوجه موضوع شد، بايد بلافاصله راه خود را تغيير دهد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين زواياي فتنه سال گذشته تأکيد کردند: عامل اصلي، ديگراني بودند که طراحي کرده بودند و در طراحي و محاسبات خود به دنبال حذف جمهوري اسلامي و تغيير نظام بودند. ايشان افزودند: طراحي اصلي دشمنان، اين بود که جمهوري اسلامي و حقيقت و شعار دين از جامعه ايران برچيده شود و قاعده حکومت و دولت را به شکل مطلوب خود تشکيل دهند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: صحنه گردانان اصلي، حالت ديگري را نيز طراحي کرده بودند که اگر به نتيجه مطلوب خود نرسند، کشور را به آشوب بکشانند و با تقليد از انقلاب اسلامي و بوجود آوردن کاريکاتوري از آن، به اهداف خود برسند. ايشان افزودند: اما ملت ايران با تشخيص صحيح اوضاع، احساس تعهد و حضور به موقع در صحنه، به دهان طراحان اصلي زد و بساط آنها را جمع کرد.

رهبر انقلاب اسلامي موفقيت ملت ايران در اين آزمون بزرگ و پيچيده را زمينه ساز پررنگ‌تر شدن خط دين و انقلاب در کشور و اقتدار روزافزون نظام اسلامي دانستند و خاطرنشان کردند: اقتدار روزافزون در واقع پاداش الهي براي موفقيت در اين آزمون است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همه آحاد مردم و مسوولان را به حفظ هوشياري و تشخيص صحيح مسائل اصلي از مسائل فرعي و جابجا نکردن آنها فراخواندند و افزودند: نداشتن بصيرت و شکست در امتحان الهي موجب تنزل و انحطاط جامعه خواهد شد، همانگونه که نتيجه شکست مردم در امتحان الهي در دوران اميرالمومنين علي (ع) و شهادت آن حضرت در محراب عبادت به دست اشقي الناس، به شهادت رسيدن حضرت سيدالشهدا عليه السلام و ياران ايشان در حادثه کربلا بود. ايشان جايگاه والاي کنوني ملت ايران و موفقيت‌هاي او در مسائل داخلي و تأثيرگذاري در منطقه و مسائل مهم جهاني را نتيجه سربلندي در امتحان‌هاي گوناگون دانستند و خاطرنشان کردند: دشمن تلاش فراواني انجام مي‌دهد تا با فشارهاي اقتصادي، و تبليغات دروغين و پرحجم و ترساندن دولت‌ها و ملت‌ها از جمهوري اسلامي ايران، مانع از ادامه مسير پيشرفت نظام اسلامي شود اما به نتيجه نرسيده است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به شکست سياست‌هاي آمريکا در قضاياي فلسطين، لبنان، افغانستان و عراق افزودند: آمريکايي‌ها، جمهوري اسلامي ايران را عامل اصلي ناکامي‌هاي خود معرفي مي‌کنند در حالي که آنها از بيداري و سياست صحيح ملت‌ها شکست خورده‌اند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: تأثير و اقتدار جمهوري اسلامي ايران در منطقه و در ميان ملت‌ها تأثيري معنوي است زيرا نظام اسلامي موجب بيداري ملت‌ها مي‌شود و در چنين شرايطي است که آمريکا تمام تلاش خود را به کار مي‌بندد تا دولت کنوني عراق بر سر کار نيايد اما به دليل بيداري مردم، اين دولت سر کار مي‌آيد و آمريکا هم هيچ کاري نمي‌تواند بکند.

ايشان خاطرنشان کردند: ملت ايران به راه پيشرفت و اقتدار خود تا رسيدن به قله‌ها و حيات طيبه دنيا و آخرت ادامه خواهد داد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي عزم و اراده مردم و مسئولان را براي پيمودن اين راه، خوب و قوي ارزيابي و تأکيد کردند: شرط ادامه موفقيت آميز مسير پيشرفت و اقتدار، بيداري و دستکم نگرفتن دشمن است. ايشان افزودند: همه آحاد مردم بويژه جوانان، روحانيون، دانشگاهيان و مسئولان بايد هوشياري خود را حفظ و دو چندان کنند. رهبر انقلاب اسلامي در پايان تأکيد کردند: بيداري مسئولان، خدمت به مردم و حفظ يکپارچگي در ميان خود است که همچون خاري در چشم دشمن خواهد بود. در ابتداي اين ديدار حجت‌الاسلام والمسلمين سعيدي توليت آستانه مقدسه حضرت معصومه سلام الله عليها، با اشاره به قيام تاريخي نوزدهم دي سال 56، تأکيد کرد: مردم قم همواره در صحنه بوده و نشان داده‌اند که پشتيبان ولايت فقيه هستند. وي به نمايندگي از مردم استان قم و حوزه علميه و علما از سفر اخير رهبر انقلاب اسلامي به شهر مقدس قم تشکر و قدرداني کرد.


  آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني:
 جمهوري اسلامي ثمره قيام مردم ورامين، تهران و بخصوص قم در دي ماه56 بود 

گروه سياسي:
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با انتقاد از برخي بداخلاقي‌ها، توهين و تهمت‌ها، گفت: با گذشت ‌30 سال از انقلاب اسلامي، بقاياي فكري دين‌زدايي و روحانيت‌ستيزي، در پاييز بداخلاقي‌هاي سياسي و اختلافات سليقه‌اي، پوست‌اندازي كرده و سر برآورده‌اند. به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني به مناسبت ‌19 دي، قيام خونين مردم قم عليه توهين به امام(ره)، تصريح كرد: توهين و تهمت به كساني كه جايگاهي در قلوب مردم يك سرزمين يا پيروان يك آيين الهي دارند، شيوه هميشگي كساني است كه پايه‌هاي قدرت خويش را بر تارهاي عنكبوتي بنا نهاده‌اند و شگفتا در تاريخ بسيار ديديم و شنيديم كه حاكمان ناحق بسياري، براي بقاي خويش به اين شيوه نخ‌نما تمسّك جستند و هر بار نيز آفتاب حقيقت از پس ابر توهين و تهمت بردميد و اساس شب‌پرستان را درنورديد، اما اذناب جور به اين ميراث اجدادي خويش پايبندند.

وي ادامه داد: به تاريخ صدر اسلام برگرديد كه سران بت‌پرست حجاز، وقتي عجز خويش را در مقابله با پيام‌هاي آسماني پيامبر رحمت ديدند و از اقبال مردم به دعوت اسلام و ادبار از خويش ترسيدند، تير توهين و تهمت را در تركش نهادند تا شايد با سياه‌نمايي نورانيت رسول مكرم(ص) و سحر و جادو خواندن كلام وحي، بر روزگار قدرت خويش چند صباحي بيفزايند، اما ديديم كه لات، هبل و عزي يكي پس از ديگري شكستند و وحدانيت خدا در قالب تعاليم متعالي اسلام بر زبان‌ها جاري شد و امروز مسلمانان با بيش از ‌5/ ‌1 ميليارد جمعيت و ‌56 كشور با قوميت‌هاي مختلف و زبان‌هاي گوناگون فرياد برمي‌آورند كه «اشهد ان محمداً رسول الله».

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح كرد: فراز و فرود تاريخ و تهمت و توهين طاغوتيان در حق حق‌گويان را در ‌1400 سال گذشته مي‌دانيد و به رسم ايجاز، به تاريخ معاصر ايران، به عنوان ام القراي جهان اسلام مي‌پردازم كه سلطنتي به شيوه اشراف مكه و مدينه در انديشه شوم حكومت موروثي به شيوه ديكتاتوري و استبدادي داشت، مردي از قبيله اهل بيت(عليهم‌السلام) علم مبارزه ضدطاغوت را هرچند گروهي در آن مقطع پرچم ضلال مي‌دانستند، برافراشت و در طول ‌17 سال با زبرالحديدهايي كه داشت، مردم را به ميدان آورد.

هاشمي رفسنجاني در ادامه عنوان كرد: اگر در نقطه آغاز مبارزه، رژيم پهلوي با كشتار بي‌رحمانه در ‌15 خرداد ‌42 و تبعيد امام و حبس مبارزان، تسمه از گرده مردم كشيد و به قول خويش زهر چشم گرفت، اما آن آتش، زير خاكستر نهان بود و هر از چند گاهي انفاس قدسيه امام(ره) در بيانيه‌ها و روشنگري‌هاي مبارزان در سخنراني‌ها، بر آن مي‌دميد و در گذر زمان به سال ‌1356 رسيديم.

وي خاطرنشان كرد: رژيم پهلوي براساس اطلاعات ميداني ساواك كه بعضاً تا عمق خانواده‌ها نيز نفوذ داشت، مانند سران مشرك قريش، پي به عجز خويش در مقابله با اقبال روزافزون مردم به امام و نهضت روحانيت برد و در همان سال، دو سياست را براي ترور فيزيكي و شخصيتي امام پي گرفت، براي ترور فيزيكي نور چشم امام، حاج آقا مصطفي خميني را در آبان ماه ‌1356 نشانه گرفتند تا امام را از ادامه مبارزه مأيوس كنند. اما وقتي استواري امام را در تداوم مبارزه و صلابت مردم در حمايت از امام ديدند، در دي ماه همان سال سياست ترور شخصيتي امام را در دستور كار خويش قرار دادند و مقاله‌اي سراسر توهين و تهمت به امام را در روزنامه اطلاعات منتشر كردند كه به اعتراف دوست و دشمن، اتفاقات پس از آن، سقوط رژيم پهلوي را در سراشيبي تسريع نهاد. هاشمي ادامه داد: مردم همه شهرهاي ايران، به خصوص مردم شهر قم كه امام را با همه سوابق مي‌شناختند، چون آتشفشاني به خروش آمدند و اگرچه در ‌19 دي در خيابان‌هاي قم در خون خويش غلتيدند، اما گدازه‌هاي خشم و نفرت خويش را بر كاخ پوشالي و سست بنياد پهلوي ريختند. رييس مجلس خبرگان رهبري عنوان كرد: همراهي پير و جوان و زن و مرد قم با طلبه‌ها، فضلا، علماي بيدار و مراجع بزرگوار براي دفاع از حقانيت وجود يك سيد جليل‌القدر از سلاله پاكان ثابت كرد كه تقدير الهي در قرار دادن مضجع شريف حضرت معصومه(س) در قم و بعدها تأسيس حوزه علميه در اين خطه از جغرافياي وسيع ايران بي‌حكمت نبوده است.

مردم قم در ‌19 دي ‌1356 با خون خويش درختي را آبياري كرده‌اند كه سال‌ها پيش خون مردم تهران و كفن‌پوشان ورامين و خود قم در پاي نهال آن ريخته شده بود. درختي كه شاگردان امام در طول ‌15 سال تبعيد رهبر خويش با تحمل مرارت‌هاي شكنجه و زندان نگذاشتند شاخه‌هاي انحرافي بر آن رشد نمايد، درختي كه يك سال پس از قيام خونين مردم قم با عنوان «جمهوري اسلامي» ثمر داد. درختي كه در سال‌هاي پس از پيروزي، تثبيت و تداوم خويش با حضور مردم و اهداي خون جوانان در دفاع مقدس، سايه گستر شده است. هاشمي‌رفسنجاني در ادامه اظهار كرد: اينك ‌30 سال از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌گذرد و بقاياي فكري دين‌زدايي و روحانيت‌ستيزي كه در بهار هوشياري مردم ايران، چون مارهاي افسرده سر در خاك انتقام فرو برده بودند، در پاييز بداخلاقي‌هاي سياسي و اختلافات سليقه‌اي، پوست‌اندازي كرده و سر برآورده‌اند و خاكريز به خاكريز جلو مي‌آيند و شاهديم كه پس از توهين و تهمت به سران روحاني عرصه سياست در ‌30 سال گذشته، به فضلا، علما و مراجع قم رسيده‌اند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پايان گفت: تأسف‌آور است كه اين بار براي توهين و تهمت، لباس رشيدي مطلق‌ها را درآورده و خرقه دوستي و ارشاد پوشيده‌اند، رندانه با چراغي كه دروغ را اخلاق، تهمت را مبارزه و توهين را جهاد مي‌دانند، مزوّرانه پشت خاكريزي پناه گرفته‌اند كه مطمئناً آخرين و بالاترين هدف آنها خواهد بود.


 ميز خبر 

دلخوش:مجلس بر اجراي برنامه پنجم نظارت مي‌کند

گروه سياسي: نماينده مردم صومعه سرا در نهاد قانونگذاري کشور، تاکيد کرد: قوه مقننه حتما بر نحوه اجراي قانون پنج ساله پنجم توسعه نظارت خواهد کرد. "کاظم دلخوش" در گفت‌وگو با خانه ملت، با تاکيد بر اينکه نظارت بر برنامه پنجم توسعه مدون است، تصريح کرد: دستگاه قانونگذاري کشور علاوه بر قانونگذاري وظيفه نظارت را برعهده دارد.نايب رييس کميسيون اقتصادي در مجلس، گفت: با ابلاغ قانون برنامه پنجم توسعه، مجلس نظارت خود را آغاز خواهد کرد. به گفته اين نماينده با نظارت بر حسن اجراي برنامه پنجم توسعه، اين برنامه منطبق بر قانون مصوب مجلس اجرا خواهد شد. دلخوش با اعلام برنامه پنجم توسعه مهندسي‌تر تنظيم شده است، خاطرنشان کرد: برنامه چهارم توسعه کشور با مشکلاتي از جمله مشکلات داخلي، خارجي و عدم امکانات رو به رو بود که دستگاه قانونگذاري با تدوين برنامه‌اي مهندسي‌تر براي پنج سال آتي و نظارت دقيق کشور مانع تکرار مشکلات برنامه گذشته خواهد شد.

آمريكا: ازنقش ترکيه در قبال ايران ممنونيم

گروه سياسي:
سخنگوي وزارت خارجه آمريكا، اعلام کرد: آمريكا از تلاش‌هاي تركيه درباره‌ موضوع ايران ممنون است اما پيام آمريكا اين است كه تركيه بايد همراه با آژانس و 1+5 حركت كند. به گزارش ايسنا، فيليپ كراولي در گفت‌وگو با روزنامه وطن، چاپ تركيه درباره روابط آنكارا و تهران، گفت: آمريكا قبول دارد كه تركيه بايد با ايران روابط داشته باشد، اگرچه تركيه در صدور قطعنامه تحريمي 1929 در شوراي امنيت همراهي نكرد، اما در ديدار اخير ميان داود اوغلو با كلينتون، اوغلو گفت كه تركيه تلاش مي‌كند خارج از قطعنامه 1929 شوراي امنيت، ايران و 1+5 را به مذاكرات تشويق كند و راي مخالف تركيه به قطعنامه 1929 نيز در همين راستا بود. وي ادامه داد:‌ از اين منظر، آمريكا از عهده‌گيري نقش جديد از سوي تركيه در منطقه و فرامنطقه‌ ممنون است. سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا، گفت: آمريكا به تلاش تركيه براي برقراري ارتباط با ايران ارزش قائل است و پيام ما اين است كه تركيه همراه با 1+5 و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي حركت كند و بسيار مهم است كه اين پيام از سوي تركيه از طرف مقامات ايراني شنيده شود. در اين صورت درباره‌ لزوماتي كه ايران بايد انجام دهد تفاوتي به وجود نمي‌آيد. وي مدعي شد: ايران بايد به نگراني جامعه بين‌المللي جواب دهد البته در اين راه ممكن است راه حل‌هاي متفاوتي از سوي هر طرف به كار برده شود و اما نتيجه آن بايد براي آمريكا و تركيه تفاوتي نداشته باشد.


 رئيس قوه قضائيه:
 ازمطرح کردن مطالب اثبات نشدهدر رسانه‌ها پرهيز شود 

گروه سياسي:
رئيس قوه قضاييه با تأکيد بر اينکه «رسانه‌ها و مطبوعات نبايد براي اينکه جلب مشتري کنند حرفهايي خلاف واقع بزنند»، افزود: رعايت اين مسئله اختصاص به گروه و جريان خاصي هم ندارد و قانون براي همه است و متدين و غير متدين هم نمي‌شناسد. به گزارش اداره کل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، آيت ا... صادق آملي لاريجاني در جلسه ديروز مسئولان عالي قضايي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص پرهيز از ارتکاب امور غير ‌اخلاقي‌ همچون تهمت، افترا و غيبت در جامعه ولو به بهانه اصلاح امور گفت: توجه به موضوع اخلاق در سياست بسيار مهم و حياتي است و در جامعه و نظام اسلامي انتظار اين نيست که به اخلاق اسلامي بي‌توجهي شود. آيت ا... لاريجاني تأکيد کرد: البته به لحاظ فقهي اين بحث وجود دارد که آيا محرماتي مثل غيبت، تهمت و افترا که در ظاهر بعنوان صفتي در کلام آدمي مطرح است قابل توسعه به نوشتار و وسايل صوتي و تصويري و رسانه‌ها هم هست يا نيست و آيا شنيدن مطلبي خلاف واقع يا افترا از رسانه‌ها و يا بصورت غيرزنده مصداق همين عناوين هست يا نه؟رئيس قوه قضاييه با اشاره به تأکيدات مقام معظم رهبري افزود: قدر مسلم در فضاي سياسي و در فضاي فرهنگي جامعه بايد از اين مسايل غير اخلاقي اجتناب کرد.آيت ا... لاريجاني تأکيد کرد: حتي اگر گويندگان و شنوندگان اين سخنان ادعا کنند که اينها براي اصلاح جامعه است، باز هم رويه و فکر نادرستي است که مقام معظم رهبري نيز به خوبي در سخنان خود بر پرهيز از آن تأکيد کردند. آملي لاريجاني ضرورت گسترش اخلاق در جامعه را يادآور شد و با تأکيد بر اينکه سياست مداران به اقتضاي فضاي خاص سياست بايد بسيار مراقب باشند تا در ورطه امور غيراخلاقي ولو براي نيل به اهداف سياسي خود نيفتند، گفت: البته هر روز از گوشه‌اي از دنيا مي‌شنويم که سياستمداران رفتارهاي کاملاً غيراخلاقي داشته و دارند و عليه يکديگر اقداماتي مي‌کنند اما همه اينها مسلماً از منظر اخلاق الهي مردود و ناپسند است و در جمهوري اسلامي که بر ايمان و ارزشهاي الهي و اخلاقي بنا شده است اجتناب از خلاف اخلاق يک وظيفه براي همه مردم و خصوصاً افراد سياسي است. رئيس قوه قضاييه رعايت اخلاق و پرهيز از محرماتي نظير غيبت و افترا از سوي مطبوعات و رسانه‌ها را نيز ضروري دانست و گفت: بارها بنده از جايگاه قوه قضاييه اعلام کرده‌ام که مطبوعات و رسانه‌ها بايد حدود قانوني را رعايت کنند و البته روشن است، فراتر از قانون رعايت موازين اخلاقي هم واجب است. آملي لاريجاني اظهار داشت: در نصوص قانوني نسبت به متهم نمودن به اموري که ثابت نشده؛ قبل از دادگاه مطالب روشني وجود دارد که بعضي از آنها مطلق و بعضي ها هم مقيد است. رئيس قوه قضاييه با تأکيد بر اينکه «رسانه‌ها و مطبوعات نبايد براي اينکه جلب مشتري کنند حرفهايي خلاف واقع بزنند»، افزود: رعايت اين مسئله اختصاص به گروه و جريان خاصي هم ندارد و قانون براي همه است و متدين و غير متدين هم نمي‌شناسد . آيت ا... لاريجاني به افراد و شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي توصيه کرد از مطرح کردن مطالب اثبات نشده در رسانه‌ها از جمله صدا و سيما پرهيز کنند چرا که طرح چنين مسائلي قابل پيگيري قانوني است. رئيس قوه قضاييه افزود: در صورت تحقق افترا، تهمت و غيبت در رسانه‌ها و از سوي افراد، قوه‌قضاييه به شکايت افراد در اين خصوص رسيدگي خواهد کرد و هيچ فرقي هم بين افراد در اين زمينه قائل نيست.رئيس قوه قضاييه با استناد به قانون مجازات اسلامي به تبيين نسبت دادن مطالب خلاف و افترا به اشخاص و شرايط آن پرداخت و افزود: در ماده 697 قانون مجازات اسلامي درباره اسناد مطالبي که جرم است به اشخاص آمده است که هرکس بوسيله اوراق چاپي يا خطي يا بوسيله درج در روزنامه و جرايد يا نطق در مجامع يا به هر وسيله ديگر به کسي امري را صريحاً نسبت بدهد يا آنها را منتشر نمايد که مطابق قانون آن امر جرم محسوب مي‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نمايد جز در مواردي که موجب حد است به يک ماه تا يکسال حبس و تا 74 ضربه شلاق، يا يکي از آنها حسب مورد، محکوم خواهد شد. بر حسب اين ماده قانون به صرف اسناد امري که جرم محسوب مي‌شود، به شخصي، جرم محقق نمي‌شود بلکه «اگر نتواند آن را ثابت کند» ، اين اسناد، جرم محسوب مي‌شود. آيت ا... لاريجاني تأکيد کرد: ولي در تبصره يک ماده 188 آيين دادرسي کيفري راجع به دادگاه‌هاي علني مطلبي دارد که من فکر مي‌کنم به دلالت التزامي چيزهاي ديگري هم ثابت مي‌کند. اين تبصره علني بودن محاکمات را معنا کرده و گفته است منظور از علني بودن محاکمه، عدم ايجاد مانع جهت حضور افراد در جلسات رسيدگي است. خبرنگاران رسانه‌ها مي‌توانند با حضور در دادگاه از جريان رسيدگي گزارشي مکتوب تهيه کرده و بدون ذکر نام يا مشخصاتي که معرف هويت فردي يا موقعيت اداري و اجتماعي شاکي و مشتکي‌عنه باشد منتشر نمايند. تخلف از حکم قسمت اخير اين تبصره در حکم افترا است.آيت ا... لاريجاني تأکيد کرد: يک نکته خيلي مهم و بارز در اين تبصره اين است که اينجا ديگر قيد ماده 697 مطرح نيست. يعني همين که مطلبي را با ذکر نام يا مشخصاتي که معرف هويت فردي يا موقعيت اداري و اجتماعي شاکي يا مشتکي‌عنه باشد از جريان رسيدگي گزارش نمايد اين براي حکم افترا کافي است و قاضي دادگاه اين را افترا محسوب مي‌کند. آيت ا... لاريجاني در ادامه به موضوع راضي بودن شاکي و مشتکي‌عنه در رسانه‌اي شدن دفاعيات و انتشار نام و مشخصات و اتهام خود و قانوني بودن اين موضوع پرداخت و گفت: موضوع مهم اين است که اگر خود شاکي يا مشتکي‌عنه راضي باشند به اينکه اصلاً اسمشان آورده بشود آيا مي‌شود گزارش با ذکر نام تهيه کرد؟ اين جا دو نظر وجود دارد و من دليلي نمي‌بينم که اين قانون مفادش حقي باشد که با رضايت طرف ساقط بشود. در واقع چه بسا اين قانون براي رعايت يک امر اجتماعي و فرهنگي در سطح جامعه است که نام شاکي و مشتکي‌عنه تا ختم دادرسي و قطعي شدن حکم منتشر نشود.


 تهران خواستارعذرخواهي نشريه آلماني شد  

گروه سياسي: سرپرست وزارت امور خارجه ايران از گروه مطبوعاتي آکسل اشپيرنگر خواست از ايران عذرخواهي کنند. دو خبرنگار آلماني که از ماه اکتبر در ايران به اتهام جاسوسي بازداشت هستند، براي اين گروه مطبوعاتي کار مي‌کنند. به گزارش واحد مرکزي خبر به نقل از پايگاه اينترنتي "لوريان لوژور"، علي اکبر صالحي در گفتگويي با هفته نامه اشپيگل که امروز به چاپ خواهد رسيد؛ در پاسخ به سوالي مبني بر آنچه مي تواند زمينه بازگشت اين دو آلماني به کشورشان را فراهم کند گفت:"اگر ناشر و هيات تحريريه اذعان کنند که اشتباه کرده اند، عذرخواهي کنند و تعهد دهند که ديگر چنين اشتباهي مرتکب نخواهند شد، اين حرکت بسيار مفيد خواهد بود." صالحي افزود: "آنها همچنين بايد برخورد خود را منطقي کنند،‌ اما بايد اجازه داد روند قضايي به سرعت و عادلانه انجام شود چون در ايران قوا از هم استقلال دارند." مديريت موسسه مطبوعاتي آکسل اشپيرنگر و هيات تحريريه نشريه بيلد ام زونتاگ در بيانيه اي از اظهارات سرپرست وزارت امور خارجه ايران، به ويژه از اين موضوع که مي توان اميد به بازگشت اين دو خبرنگار را فراهم آورد ، استقبال کردند. "گيدو وستروله" وزير امور خارجه آلمان نيز از سخنان صالحي ابرازخرسندي کرد. "وستروله" اخيرا از همتاي ايراني خود، بخاطر فراهم کردن ديدار اين دو آلماني با خانوادهايشان در تبريز تشکر کرده بود. دادستان عمومي و انقلاب تبريز گفته است: پرونده دو تبعه آلماني بازداشت شده در تبريز در حال تکميل تحقيقات است . به گفته موسي خليل اللهي اين افراد از زمان بازداشت بـارها به نقض قوانين جمهوري اسلامي ايران اعتراف کرده اند. وي افزود: پرونده اين 2 تبعه در دستگاه قضائي درحال بررسي است و روند عادي خود را سپري مي کند و بعد از کامل شدن تحقيقات تصميمات لازم درباره آن اتخاذ مي شود . اين 2 تبعه آلماني 18 مهر در پـوشش گـردشگر در تبريز حضور يـافته و با عنوان خبرنگار ضمن جمع آوري اطلاعات با پسر "سکينه محمدي آشتياني" زن محکوم به قصاص در تبريز قصد مصاحبه داشتند کـه به علت نقض قوانين کشورمان دستگير شدند. سکينه آشتياني هم اعلام کرده است از اين دو آلماني شکايت خواهد کرد.


 سفرسلطانيه در23 دي به روسيه 

ايسنا:
خبرگزاري روسي نووستي به نقل از يك مقام ايراني نوشت؛ نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي 13 و 14 ژانويه (23-24 دي) به روسيه مي رود. به گفته اين مقام ايراني انتظار مي‌رود علي اصغر سلطانيه در جريان ديدار با مقامات روسي آخرين تحولات مربوط به برنامه‌ هسته‌اي ايران را بررسي كند. همچنين قرار است سلطانيه 13 ژانويه كنفرانس خبري را در خبرگزاري نووستي برگزار و طي آن به بررسي اوضاع مربوط به برنامه هسته‌اي ايران و اقدام اخير ايران در برگزاري مراسم بازديد از تاسيسات هسته‌اي ايران از سوي هيات‌هاي روسي، چيني و اتحاديه اروپا بپردازد. همچنين سفر سلطانيه به روسيه در حالي صورت مي‌گيرد که قرار است از اول بهمن ماه، اعضاي پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، فرانسه، روسيه، چين و انگليس) به علاوه آلمان موسوم به گروه 1+5 در شهر استانبول ترکيه دور جديدي از مذاکرات خود را بر روسي مسائل مشترک برگزار کنند.


 ثبات پيش‌نيازهرگونه پيشرفت است 

واحد مركزي خبر
: دبير شوراي‌عالي امنيت ملي با بيان اينکه امنيت و ثبات پيش نياز هرگونه پيشرفت و شکوفايي اقتصادي است، افزود: امنيت پايدار کشورهاي منطقه در گرو همکاري مؤثر و مستمر منطقه اي است. سعيد جليلي ديروز در ديدار برهم صالح نخست وزير اقليم کردستان عراق، تشکيل دولت جديد عراق با مشارکت همه گروه‌هاي عراقي را گام مهمي در مسير ثبات و پيشرفت عراق دانست. وي با اشاره به ظرفيت هاي مشترک دو کشور ايران و عراق، افزود: ارتقاء همه جانبه مناسبات دو کشور مي تواند هسته همکاري هاي چند جانبه منطقه اي را شکل دهد. جليلي با اشاره به روابط گسترده و دوستانه دو کشور، همکاري هاي دو کشور را تأمين کننده منافع تمام کشورهاي منطقه دانست. برهم صالح نيز در اين ديدار با تأکيد بر جايگاه محوري جمهوري اسلامي ايران در منطقه، نقش ايران را در حل مشکلات و مسائل منطقه اي بي بديل دانست.


 سفر اشتون به ترکيه در هفته آينده 

ايسنا:
وزير امور خارجه تركيه از سفر كاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به کشورش درهفته آينده براي زمينه چيني در خصوص نشست ايران و گروه 1+5 در شهر استانبول خبرداد. احمد داوود اغلو با اشاره به گفت‌وگوي تلفني خود با كاترين اشتون به عنوان نماينده گروه 1+5، سعيد جليلي، مذاكره كننده ارشد ايران و علي اکبر صالحي، سرپرست امور خارجه ايران، گفت: ‌مذاكرات استانبول اول و دوم بهمن ماه (21 و 22 ژانويه) انجام مي‌شود و آمادگي‌ها براي برگزاري اين مذاكرات ادامه مي‌يابد. به گزارش روزنامه زمان، چاپ تركيه، اوغلو در جمع خبرنگاران، خاطرنشان کرد: درباره‌ موضوع هسته‌اي هرگونه حركتي در جهت صلح مي‌تواند به عنوان مهم‌ترين اقدام تلقي شود. وي افزود: ايران و كشورهاي غربي در مذاكرات ژنو تلاش‌هايي به نمايش گذاشتند و اكنون تماس‌ها با هر دو طرف براي مذاكرات استانبول ادامه دارد. دور قبلي مذاكرات ايران و گروه 1+5 در 15 و 16 آذرماه در شهر ژنو سوئيس برگزارشد.


 قادري: مجلس به دنبال استقلال بانک مرکزي است  

گروه سياسي
: عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با تاکيد بر اينکه نبايد بانک مرکزي را يک بانک دولتي در نظر گرفت، گفت: بانک مرکزي عامل سياست‌هاي پولي نظام است و نبايد تحت نفوذ برخي سياست‌هاي روزمره دولت‌ها باشد تا بتواند مصالح نظام را اجرا کند."جعفر قادري" در گفت و گو با خانه ملت، با بيان اينکه مجلس در مصوبه خود مبني بر تاييد رييس بانک مرکزي توسط نمايندگان به دنبال استقلال بانک مرکزي است، گفت: بانک مرکزي متولي سياست‌هاي پولي نظام است و به همين دليل بايد مستقل از سياست روزمره دولت‌ها باشد؛ چراکه بانک مرکزي بانک دولت نيست و نبايد مجمع عمومي و مديريت آن صرفا در اختيار دولت باشد.نماينده شيراز با تاکيد بر لزوم استقلال بانک مرکزي و با انتقاد از کساني که تاييد رييس بانک مرکزي توسط مجلس را مداخله در امور قوه مجريه مي دانند، گفت: ايراد برخي افراد مبني بر اينکه مجلس نبايد در امور جاري کشور دخالت کند در مورد تاييد رييس بانک مرکزي توسط مجلس نادرست است؛ چراکه بانک مرکزي متولي سياست هاي پولي نظام است و همانطور که مجلس در سياست هاي مالي نظام اعمال نظر و سياستگذاري مي کند بايد براي حفظ مصالح نظام در مورد سياست هاي پولي هم حق اعمال نظر داشته باشد.عضو کميسيون برنامه و بودجه در ادامه افزود: پيگيري موضوع عدالت اجتماعي از سوي مجلس منوط به اين است که مجلس همانطور که در مورد اجراي سياست هاي مالي اختيار دارد در مورد سياستهاي پولي هم، ولو در حد تاييد رييس بانک مرکزي قدرت اعمال نظر داشته باشد.


 توکلي:سوال از وزراء وظيفه نماينده است 

گروه سياسي
: رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس سوال از وزراء را وظيفه نماينده دانست و اعلام کرد: يکي از دلايل افزايش حضور وزراء در مجلس تخلف زياد در قوه مجريه است."احمد توکلي" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به بحث هايي که اين روزها درباره تعداد زياد سوالات نمايندگان از وزراء مطرح مي شود، گفت: آنچه مهم است، سوال نمايندگان از وزراء است؛ بنابراين سوال ابزاري است که قانون اساسي در اختيار نمايندگان قرار داده که بايد براي کنترل قدرت در قوه مجريه که به وزراء سپرده شده و اطمينان نسبت به اين اينکه، اين قدرت درست به کار مي‌رود؛ از آن استفاده كنند. نماينده تهران ادامه داد: ولي يک واقعيت تلخي هم وجود دارد که بعضي وقت‌ها سوالات به شکلي صورت مي‌گيرد که احساس مي شود قصد سوال‌کننده اعمال نظارت براي تنظيم قوه مجريه نيست؛ بلکه براي اين است که مقصدهاي خاصي درباره حوزه انتخابيه محقق شود.وي افزود: مثلا نماينده‌اي توقع دارد که رئيس اداره مربوط به وزارتخانه‌اي عوض شود؛ چون ادعايش اين است که آن اداره، رئيس خاص مي‌خواهد.توکلي ادامه داد: اين درحالي است که انتخاب همکار از اختيارات وزير و مديرکل ذيربط است و نماينده بايد نتيجه سالم براي مردم بخواهد و اگر اصرار داشته باشد که حتما "الف" را برداشته و "ب" را بگذارند اين اصرار، اصرار نابجايي است.وي با اعلام اينکه گاهي سوال، براي فشار آوردن به وزير و تمکين او نسبت به يک خواسته صورت مي‌گيرد، خاطرنشان کرد: اين نوع اعمال نظارت، در واقع درست استفاده نکردن از قدرت و يک نوع سوء استفاده از قدرت است و چون از اين موارد وجود دارد، يک مقدار سوالات از وزراء بيش از اندازه مي شود. وي دليل ديگر افزايش سوالات از وزراء را تخلف زياد در قوه مجريه دانست و افزود: متاسفانه تخلف در قوه مجريه زياد است و وقتي تخلف قانون و وظايف قانوني زياد شد، طبيعي است که سوال هم زياد مي‌شود.


 كوتاه از سياست 

تاکيد رييس جمهوربرمديريت صحيح مصرف آب درکشور

گروه سياسي: رييس جمهور در جلسه شوراي عالي آب توسعه شبكه‌هاي انتقال و توزيع آب در زمين‌هاي زراعي و كنتوردار كردن چاه‌هاي آب كشاورزي را اولويت‌هاي كاري اين شورا در سال 90 ذكر كرد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، محمود احمدي نژاد صبح ديروز در جلسه شوراي عالي آب كه با حضور وزرا و نمايندگاني از وزارتخانه‌هاي نيرو، جهادكشاورزي و صنايع و معادن و اعضاي شورا برگزار شد، در سخناني، گفت: بايد علاوه بر همه اقداماتي كه براي كنترل و اصلاح روش‌هاي مصرف آب زراعي صورت مي‌گيرد، انگيزه كشاورزان را براي اين منظور افزايش داد تا تمامي حلقه هاي چرخه مصرف بهينه آب، تكميل شود. وي خطاب به اعضاي شوراي عالي آب، تاكيد كرد: اولويت كاري خود را در زمينه تكميل شبكه‌هاي انتقال آب سدها و آب‌بندها به زمين‌هاي زراعي متمركز كنيد و تا حد امكان از شروع طرح‌ها و پروژه‌هاي جديد امتناع شود تا در پايان سال 90 بخش زيادي از زمين هاي زراعي تحت پوشش سيستم‌هاي آبياري مكانيزه قرار گيرد. وي با تاكيد بر اين‌كه وزارتخانه‌هاي نيرو و جهادكشاورزي بايد مديريت صحيحي بر ميزان مصرف آب اعمال كنند، افزود: نبايد به گونه‌اي باشد كه بخش‌هاي مختلف كار مثل طراحي، اجرا، بهره‌برداري و نگهداري سيستم‌هاي آبياري تحت فشار به افراد مختلف واگذار ‌شده و پس از بهره‌برداري از سيستم‌هاي احداث شده نيز هر كدام دنبال كار خود رفته و كسي مسئوليتي در قبال كار انجام شده نپذيرد، بلكه بايد قراردادهاي انجام كار در اين زمينه به گونه‌اي اصلاح شود كه اولا تا آنجا كه ممكن است پروسه طراحي، اجرا، بهره‌برداري و نظارت و نگهداري يكپارچه شود و مهم‌تر از آن اين‌كه عمر مفيد سيستم محاسبه شده و مجري طرح مسئول نگهداري آن باشد. رييس جمهور همچنين تصريح كرد: بايد پروژه‌هاي احداث شبكه‌هاي آبياري تحت فشار با توجه به موقعيت منطقه‌اي با حداقل قيمت و حداكثر كيفيت انجام شود.

مديرمسوول روزنامه همشهري تغييرکرد

گروه سياسي: رسول بابايي به عنوان مديرمسوول جديد همشهري جايگزين علي اصغر محکي شد.به گزارش همشهري آنلاين، در پي استعفاي علي اصغر محکي، مهدي ذاکري مديرعامل موسسه همشهري، طي حکمي رسول بابايي را به سمت مديرمسوولي همشهري منصوب کرد. رسول بابايي، دانش آموخته علوم سياسي در مقطع دکتري از دانشگاه تهران است و پيش از اين مديرمسوول روزنامه تهران امروز بوده است. محکي از تيرماه سال 87 به مدت دو سال و نيم مديرمسئولي همشهري را بر عهده داشت.محکي از ديروز با حکم مديرعامل به سمت قائم مقامي موسسه همشهري منصوب شده است.

بررسي طرح قطع رابطه با انگليس پس ازتصويب بودجه

گروه سياسي: عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از بررسي طرح قطع رابطه با انگليس پس از تصويب لايحه بودجه سال 90 در صحن نهاد قانون‌گذاري کشور خبر داد.زهره الهيان در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينكه پيرو مصوبه كميسيون امنيت ملي در رابطه با قطع رابطه با انگليس، كميسيون گزارش اين مصوبه را به هيات رئيسه اعلام كرده است، گفت: طبق روال آئين نامه هم اكنون اين طرح در دستور كار است و احياناً براي ارائه پيشنهادات نهايي و اصلاحي نمايندگان پس از تصويب كليات به كميسيون بازگشته و مسير نهايي را طي خواهد كرد. وي يادآور شد: اين طرح پس از تصويب لايحه بودجه كه به زودي به مجلس ارائه مي‌شود، بررسي خواهد شد.

آزادي50 زنداني ايراني درعراق

گروه سياسي:
سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد از آزادي 50 زنداني ايراني در زندان‌هاي عراق طي روزهاي آينده خبر داد.حسن دانايي‌فر در گفت‌وگو با فارس، با اعلام اين خبر گفت: حدود 15 روز پيش دستور جلال طالباني رئيس جمهور عراق مبني بر آزادي تعدادي از زندانيان ايراني كه به دليل ورود غيرمجاز در زندان‌هاي عراق در بازداشت هستند، به دستگاه‌هاي اجرايي اين كشور ابلاغ شد كه مراحل اداري آن در حال انجام است و قرار است طي روزهاي آينده 50 نفر از اين افراد آزاد شوند. به گفته وي اكثر اين زندانيان در ناصريه در بازداشت هستند. سفير ايران در بغداد همچنين در آستانه اربعين حسيني از زوار ايراني عتبات عاليات خواست که به صورت قانوني و از طريق سازمان حج و زيارت به عراق سفر کرده و از سفر انفرادي به اين كشور و بدون رواديد بپرهيزند. وي افزود: افرادي كه به صورت غيرقانوني وارد عراق شوند حداقل به شش سال زنداني محكوم خواهند شد.

قرائتي: فضاي سياسي‏، اخلاق برنمي‌دارد

گروه سياسي: محسن قرائتي گفت: فضاي سياسي ،اخلاق بردار نيست. حجت‌الاسلام محسن قرائتي در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به اين پرسش كه چه توصيه‌اي به فعالان سياسي درخصوص رعايت اخلاق سياسي داريد، گفت: فضاي سياسي‏، اخلاق بر نمي‌دارد. اين معلم اخلاق در ادامه افزود: عرصه سياست مانند دست چرب است؛ هر قدر كه به دست چرب آب بزنيد، آب را پس مي‌دهد. رييس ستاد اقامه نماز در پايان تصريح كرد: اگر آدمي در عرصه سياسي هضم شد‏‌، هرچه هم به او بگوييد پس مي‌زند.

بازگشت زن آمريکايي ازمرزايران

گروه سياسي: يک مقام ارشد امنيتي آذربايجان شرقي از بازگشت زن تبعه آمريکايي از مرز ايران خبر داد. وي ديروز در گفت وگو با واحد مرکزي خبر، گفت: اين زن 34 سالـه کـه 15 دي از پـايانـه نـوردوز در مـرز ايـران و ارمنستان قصد ورود به کشورمان را داشت ديروز- شنبه- پس از تعيين تکليف و سير مراحل قانوني اين مرز را ترک کرد.اين مقام امنيتي با تکذيب برخي اخبار منتشر شده مبني بر فيلمبرداري اين زن از مناطق مرزي کشورمان، افزود: در صورتي که وي مبادرت به اين کار مي کرد بايد تشکيل پرونده و به اتهام او رسيدگي مي شد.وي گفت: اين زن هنـوز وارد خاک کشورمان نشده بود و در پايانه مرزي نوردوز منتظر دريـافت رواديـد بـراي ورود به ايران بود. پس از اين برخي خبرها حاکي از بازداشت اين زن آمريکايي بود که اين مقام آگاه امنيتي آذربايجان شرقي آن را تکذيب کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته