جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/10/21 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3786


مسکوکات و ارز


کوتاه از اقتصاد


بانك و بيمه

با تصويب کارگروه مسکن؛
تمامي معاملات مسکن الکترونيکي مي شود

رييس كانون عالي شوراهاي اسلامي كار:
نمي‌توان براي سال 90 براساس تورم سال 89 دستمزد تعيين كرد

وزير نفت خبر داد؛
افزايش 20 ميليون ليتري توليد بنزين تا شهريور سال آينده


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

36600 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

400000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

361000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

181000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

91000 تومان

دلار

1085 تومان

يورو

1405 تومان


 کوتاه از اقتصاد 

قيمت ميوه و سبزيجات افزايشي نداشته است

رييس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران با بيان اينکه بارندگي برداشت صيفي جات در مناطق گرمسيري را کمي به تعويق مي اندازد، گفت: در حال حاضر مشکلي در حمل و نقل ميوه و سبزي به تهران ايجاد نشده و قيمت ها افزايشي نداشته اند. حسين مهاجران در گفت و گو با مهر تاثير بارندگي هاي 2 روز اخير بر عرضه محصولات در ميادين ميوه و تره بار تهران گفت: بارندگي فقط زمان برداشت در مناطق گرمسيري را کمي به تاخير مي اندازد که اغلب اين محصولات هم صيفي جات هستند.وي افزود: بخشي از ذخيره سازي هاي شب عيد هم در شمال کشور انجام شده است و فقط بخشي از ميوه ها جمع آوري نشده که اگر هم در اين منطقه بارش برف اتفاق نيافتد ذخيره سازي تمام مي شود، در غيراينصورت درختان مانند سال 87 خشک مي شوند.رييس اتحاديه فروشندگان ميوه وسبزي تهران با بيان اينکه امروز هم مشکلي در تامين محصولات بازار تهران رخ نداد و قيمت ها افزايشي نداشته است، تصريح کرد: تعويق يکي دو روزه در برداشت صيفي جات نمي تواند تاثير زيادي بر
قيمت ها داشته باشد.

قيمت واقعي نفت چه‌قدر است؟

رييس كنفرانس اوپك و وزير نفت ايران گفت: در حال حاضر قيمت واقعي نفت در برابر قدرت خريد و ارزش دلار بر مبناي قيمت‌هاي سال 1970 ميلادي حدود 11 دلار است.سيدمسعود ميركاظمي در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اين سوال كه قيمت واقعي نفت چه‌قدر است؟ با بيان مطلب بالا اظهاركرد: اگر قيمت‌هاي نفت خام تا 100 دلار در هر بشكه حتي بالاتر هم رود، نگراني نداريم. رييس كنفرانس اوپك با تاكيد بر اين‌كه ارزش واقعي نفت خام بالاتر از اين اعداد و ارقام است، در خصوص احتمال تشكيل نشست فوق العاده اوپك بر حسب نياز گفت: ضرورتي براي تشكيل نشست فوق‌العاده نيست.

اجراي بسته هاي حمايتي در بخش کشاورزي

وزير جهاد کشاورزي از اجرايي شدن ده بسته حمايتي در بخش کشاورزي خبر داد. وزير جهادکشاورزي گفت: همزمان با اجراي قانون هدفمندي سازي يارنه ها، ده بسته حمايتي در بخش کشاورزي اجرايي شده است. خليليان افزود: ‌بخشي از اين بسته هاي حمايتي به منظور مديريت وضع موجود و بخش ديگر به اصلاح ساختار مصرف انرژي و آب مربوط است که منجر به کاهش 50 درصدي مصرف انرژي و آب و هزينه توليد مي شود. وزير جهادکشاورزي افزود: يک هزار و نهصد ميليارد تومان براي حمايت از طرح هاي بهينه سازي مصرف انرژي در بخش هاي کشاورزي، دامداري، گلخانه ها، باغات، مرغداري ها و تعويض تجهيزات فرسوده کشاورزي در نظر گرفته شده است که بخشي از آن بلاعوض و بخش ديگر با کارمزد چهار درصد است. خليليان تاکيد کرد: با هماهنگي وزارت بازرگاني برنامه هاي تامين محصولات کشاورزي براي تامين نياز بازار دوره شب عيد آغاز شده است و سال هاي آينده نيز ادامه خواهد يافت.

رييس شوراي اصناف خبر داد؛

افزايش محدوديت‌ها براي واحدهاي
بدون پروانه کسب

رييس شوراي اصناف کشور گفت: از اين پس محدوديت‌ واحدهاي بدون پروانه کسب در استفاده از امکانات و تسهيلات صنوف افزايش مي‌يابد. به گزارش موج، قاسم نوده فراهاني با تاکيد بر اين که از فعاليت واحدهاي بدون پروانه کسب جلوگيري مي‌شود، گفت: با توجه به اين که روند صدور پروانه کسب تسهيل و تسريع شده است، واحدهاي فاقد پروانه بايد هرچه سريع‌تر براي طي مراحل قانوني دريافت پروانه اقدام کنند.وي فعاليت واحدهاي فاقد پروانه کسب را خلاف قانون دانست و گفت: همان طور که با رانندگان بدون گواهينامه برخورد مي‌شود، بايد با اين واحدها نيز به عنوان متخلف به شدت برخورد شود.رييس شوراي اصناف کشور با اشاره به بسته حمايتي اصناف در زمان اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها‌، از افزايش محدوديت براي واحدهاي فاقد پروانه در استفاده از امکانات و تسهيلات ارائه شده خبر داد و گفت: اين واحدها نمي‌توانند از تسهيلات در نظر گرفته شده در بسته حمايتي اصناف بهره‌مند شوند.


 بانك و بيمه 

پيش فروش قسطي سکه با يارانه

سخنگوي بانک ملي از پيش فروش اقساطي سکه از طريق حساب هاي يارانه هاي نقدي در تمام شعب اين بانک و ارائه تسهيلات خريد کالا در راستاي هدفمندي يارانه ها خبرداد. حسين دشتي از ارائه سکه به صورت قسطي در تمام شعب بانک ملي در راستاي اجراي هدفمندي يارانه ها خبرداد.سخنگوي بانک ملي در گفت و گو با مهر يکي از دغدغه ها در راستاي اجراي هدفمندي يارانه ها را کنترل نقدينگي در اقتصاد کشور عنوان و بيان کرد: براي اين منظور تدوين بسته هايي توسط هر يک از بانک ها ابلاغ شد. وي از ارائه حدود 4 طرح در راستاي اجراي هدفمندي يارانه ها و کمک به اينکه مبالغ يارانه هاي نقدي در حساب بانکي افراد باقي بماند خبرداد و تصريح کرد: در اين زمينه قرعه کشي ويژه، امتياز و وام ويژه و پيش فروش اقساطي سکه در بانک ملي اجرايي شد.دشتي در مورد شرايط فروش قسطي سکه عنوان کرد: افرادي که يارانه هاي نقدي به حساب آنها واريز مي شود به ميزاني که به بانک اعلام مي کنند، از هم اکنون به مدت يکسال با جمع شدن وجوه مي توانند سکه را به نرخ روز با تخفيف 17 درصد تحويل بگيرند.اين مقام مسئول از تدوين دستورالعمل اين طرح خبرداد و اظهارداشت: بسياري از افراد در اين خصوص به شعب بانک مراجعه کرده اند.سخنگوي بانک ملي يکي از راههاي جلوگيري از ورود يارانه هاي نقدي به سطح جامعه را طراحي چنين برنامه هايي عنوان کرد و افزود: از اين طريق سکه به عنوان يک کالاي سرمايه اي با ارزش در اختيار افراد قرار مي گيرد.وي همچنين از ارائه تسهيلات خريد کالا در راستاي هدفمندي يارانه ها توسط اين بانک خبرداد و گفت: وام هاي قرض الحسنه يک ميلون توماني و خريد کالاي دو ميليون توماني به صورت قرعه کشي در اختيار افراد قرار مي گيرد.دشتي با بيان اينکه در حال حاضر 23 بانک کشور درگير اجراي طرح هدفمندي يارانه ها هستند، اظهارداشت: يک چهارم حساب هاي هدفمندي يارانه ها در بانک ملي است.به گفته مدير اداره روابط عمومي بانک ملي با اجراي طرح هدفمندي در هيچ نقطه اي از کشور با کمبود نقدينگي مواجه نبوديم، اين در حالي است که قبل از آغاز اجراي طرح، ذخيره سازي و تامين مالي بر عهده بانک ملي بود.وي با بيان اينکه بانک ملي تحريم ها را دور زده است، نشانه آن را رشد اعتبار اسنادي عنوان و بيان کرد: 90 درصد رفتارها در بانک ملي مبتني بر سود نيست.دشتي در مورد اجراي طرح صندوق پس انداز قرض الحسنه بانک ملي گفت: طرح قرض الحسنه شدن صرف جواب نمي دهد، بنابراين شخصيت حقوقي مستقلي با عنوان صندوق قرض الحسنه در بانک ملي ايران ايجاد شد و کل منابع قرض الحسنه به تسهيلات قرض الحسنه اختصاص يافته است.

مديرعامل شرکت بيمه آسيا هشدار داد؛

خروج بخش خصوصي از بازار بيمه کشور

مديرعامل شرکت بيمه آسيا ضمن تاکيد بر حفاظت و حمايت از بخش خصوصي گفت: سرمايه گذاري در بازار بيمه نه تنها دوام نمي آورد بلکه منجر به خروج بخش خصوصي از صحنه خواهد شد. محمد عليپور در گفت و گو با موج در مورد افزايش سهم شرکت هاي بيمه اي خصوصي از بازار بيمه، اظهار داشت: نرخ به عنوان يک عامل اصلي در رقابت نقش تعيين کننده اي دارد اما مهم تر از آن کيفيت خدمات است.عليپور رقابت در ارائه کيفيت خدمات را عاملي اساسي در افزايش سهم شرکت هاي بيمه اي از بازار عنوان کرد و افزود: شرکت هاي بيمه اي بايد خود را به بهترين خدمات مجهز کنند البته بايد توجه داشته باشيم که خدماتي ارائه شده منطبق بر نيازهاي جامعه باشد تا بتوانيم بيمه گذاران بيشتري را جذب کنيم.مدير عامل شرکت بيمه آسيا ضمن اشاره به سياست هاي اجرايي اصل 44 قانون اساسي، هدف سياست گذاران و بيمه مرکزي را ارتقاي سطح فرهنگ بيمه دانست و اضافه کرد: سياست گذاران با تدوين مقررات بايد از بخش خصوصي حمايت و حفاظت کنند تا آنها بتوانند فعاليت رضايت بخشي را داشته باشند و ضرر نکنند.وي با تاکيد بر اينکه شرکت هاي بيمه اي بايد براساس اصول منطقي در بازار بيمه فعاليت کنند، گفت: نبايد در بازار شرايط نامساوي حاکم باشد. اينکه در بازار رقيب بزرگي وجود داشته باشد که قدرت رقابت بالاتري دارد موجب مي شود که بخش خصوصي که پشتوانه دولتي ندارند صدمه ببينند.عليپور متذکر شد: اگر اين شرايط حاکم باشد، مسلما چنين سرمايه گذاري در اين عرصه نه تنها دوام نمي آورد بلکه با زيان دهي رو به رو مي شود و منجر به خروج بخش خصوصي از صحنه خواهد شد. وي همچنين ضمن بيان اينکه ايجاد شرکت بيمه اي توسط بخش خصوصي نشان از رغبت اين بخش براي فعاليت در بازار بيمه است، گفت: صنعت بيمه، صنعت با شخصيت، با استاندارد و فاخري است ولي نگراني ما در اين است که قوائد غير حرفه اي در آن حاکم شود.مدير عامل اين شرکت بيمه اي تصريح کرد: اگر تکاليفي فراتر از تکاليف کسب و کار بر اين صنعت حاکميت پيدا کند، اطمينان صاحب سرمايه را از برنامه ريزي و انجام کار موفق حرفه اي باز مي دارد.


 با تصويب کارگروه مسکن؛
 تمامي معاملات مسکن الکترونيکي مي شود 

دولت به منظور تكميل سامانه اطلاعات املاك و مستغلات، با تبديل كليه مبايعه نامه‌ها و اجاره نامه‌هاي تنظيم شده در دفاتر مشاوران املاك و مستغلات از، نگارش دستي به پرينتي موافقت كرد.نمايندگان ويژه رييس جمهور در كارگروه مسكن، وزارت بازرگاني را موظف كردند با همكاري وزارت مسكن و شهرسازي و بانك مسكن و به منظور تكميل سامانه اطلاعات املاك و مستغلات ظرف مدت چهار ماه به تبديل همه مبايعه نامه‌ها و اجاره نامه‌هاي تنظيم شده در دفاتر مشاوران املاك و مستغلات از، نگارش دستي به پرينتي اقدام كنند، به نحوي كه امضاي متعاملين بر روي صفحاتي كه از جانب سامانه اطلاعات املاك و مستغلات پرينت شده و داراي هولوگرام و باركد دوبعدي است، اخذ شود. همچنين دستگاه‌هاي يادشده موظف شدند به تجهيز دفاتر مشاوران املاك به پايانه فروش بانكي يا ساير سامانه‌هاي بانكداري الكترونيكي بانك مسكن به منظور شفافيت تراكنش‌هاي مالي معاملات به ويژه حق المشاوره، امكان پرداخت الكترونيكي ازجانب متعاملين، اتصال سامانه معاملات املاك و مستغلات به سامانه بانك و امكان ارايه ساير خدمات بانكي مربوط به ملك، در فرصت چهار ماهه اقدام كنند. ايجاد سامانه جامع بازار املاك و مستغلات با هدف تبديل پرونده هاي دستي به رايانه‌اي در دفاتر مشاوران املاك و مستغلات و اطلاع‌رساني دقيق به عرضه كنندگان و متقاضيان ملك، از ديگر وظايف تعيين شده براي وزارت بازرگاني، وزارت مسكن و بانك مسكن است. همچنين هيات عالي نظارت بر سازمان هاي صنفي كشور موظف است با همكاري دبيرخانه كارگروه مربوط و اتحاديه‌ كشوري مشاورين املاك و مستغلات نسبت به زمان بندي اجراي موارد فوق، اجراي آزمايشي در استان تهران و اعمال سياست هاي تشويقي و تنبيهي مناسب اقدامات لازم را انجام دهد. بر اساس اين مصوبه، شركت پست جمهوري اسلامي ايران موظف است با اعلام وزارت بازرگاني به تخصيص كدپستي و بدون دريافت هزينه براي تمامي املاك و اماكني كه به نحوي در سامانه اطلاعات املاك و مستغلات نياز به كدپستي دارند، اقدام كند. اختصاص كدپستي بايد در مراكز استان ها ظرف (48) ساعت و در ساير مناطق ظرف (96) ساعت از زمان اعلام، انجام شود. بر اين اساس، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات هم موظف است به اتصال دايمي مشاوران املاك و مستغلات سراسر كشور به اينترنت مستمر (از طريق ADSL و يا ساير فناوري‌ها) با حداقل هزينه اقدام كند.


 رييس كانون عالي شوراهاي اسلامي كار:
 نمي‌توان براي سال 90 براساس تورم سال 89 دستمزد تعيين كرد 

رييس كانون عالي شوراهاي اسلامي كار با بيان اينكه هر سال تورم بين 15 تا 20 درصد ملاك تعيين و مباحث دستمزد است، گفت: بايد منتظر ماند تا بانك مركزي نرخ تورم نقطه‌اي مربوط به بهمن ماه سال جاري و ميانگين سالانه را اعلام كند.محمد پارسا در گفت‌و‌گو با باشگاه خبري فارس‌ در خصوص جلسات كانون عالي شوراهاي اسلامي كار براي رسيدگي به مزد سال آينده كارگران، اظهار داشت: در حال حاضر كميته‌هاي استاني مباحث مربوط به حداقل دستمزد سال آينده را بررسي مي‌كنند و زماني كه اين موضوع جمع‌بندي شود به شوراي عالي كار خواهد رفت. وي درباره نحوه تاثير گذاري اجراي قانون هدفمند سازي يارانه‌ها بر حداقل دستمزد سال آينده كارگران، گفت: اين موضوع هر ساله بر اساس ماده 41 قانون كار كه با توجه به نرخ تورم و سبد هزينه خانوار است تعيين مي‌شود. اين عضو شوراي عالي كار تاكيد كرد: هدفمندي يارانه‌ها‌ مطمئنا بر هزينه‌هاي سبد خانوار تاثير مي‌گذارد كه اين موضوع نيز بايد در نظر گرفته شود. رييس كانون عالي شوراهاي اسلامي كار با بيان اينكه در روز بيست‌ و دوم ماه جاري جلسه مزد استان‌ها در تهران برگزار خواهد شد، تصريح كرد: تقريبا بسياري از مسائل مربوط به دستمزد سال آينده مشخص مي‌شود كه مي‌توان براساس آن جمع‌بندي كرد. به گفته پارسا، هر سال تورم بين 15 تا 20 درصد ملاك تعيين و مباحث دستمزد است، اما بايد منتظر ماند تا بانك مركزي نرخ تورم نقطه‌اي مربوط به بهمن ماه سال جاري و ميانگين سالانه را اعلام كند. وي بيان داشت: اصل قانون كار مبني بر در نظر گرفتن نرخ تورم سال جاري براي تعيين دستمزد سال آينده مورد قبول كارگران نيست و نمي‌توان براي سال 90 براساس تورم سال 89 دستمزد تعيين كرد و نياز است كه با كارشناسي بر روي اين موضوع قانون دستمزد اصلاح شود. يك عضو شوراي عالي كار گفت: نتايج بررسي بر روي 32 قلم كالاي سبد هزينه خانوار كارگري در بهمن ماه اعلام خواهد شد و اين موضوع در بخش دستمزد مورد توجه كارگران است.سيدمحمد يار احمديان در گفت‌وگو با باشگاه خبري فارس با اشاره به برخي اظهارنظر‌ها در خصوص تعيين حداقل دستمزد سال آينده كارگران اظهار داشت: برخي اظهارنظر‌هاي غيركارشناسي كه مسئولان و نمايندگان انجام مي‌دهند، پيامد‌هاي منفي دارد و در سطح جامعه و ميان كارگران انتظاراتي ايجاد مي كند. وي ادامه داد: برخي عنوان مي‌كنند خط فقر در كشور 700 هزار تومان است هر چند بهتر است اينگونه مباحث از طريق مبادي رسمي آن به صورت منطقي و كارشناسي اعلام شود. عضو شوراي عالي كار با بيان اينكه اين شورا در حال بررسي و تحليل متغير‌هاي دستمزد سال آينده كارگران است گفت: دو سرفصل مهم در اين موضوع وجود دارد كه يكي اعلام نرخ تورم از سوي بانك مركزي است كه براي كارگران ملاك خواهد بود. وي ادامه داد: سبد هزينه كالاي خانوار موردنظر جامعه كارگري است و طبق نص صريح قانون بايد معيشت يك خانواده 4 نفره كارگري تامين شود. عضو هيئت مديره مجمع عالي نمايندگان كارگران با اشاره به اينكه نتايج بررسي بر روي 32 قلم كالاي اساسي در سبد خانوار كارگري در بهمن ماه اعلام خواهد شد، تصريح كرد: اين سبد سرفصل‌هاي گوناگوني دارد كه سعي شده مهمترين و اساسي‌ترين ملاك‌هاي معيشتي مورد توجه قرار گيرد. اين فعال كارگري در خصوص برخي اظهارات مبني بر عدم تاثير‌گذاري هدفمندي يارانه‌ها بر تعيين حداقل دستمزد سال آينده كارگران بيان داشت: همانطوري كه قيمت حامل‌هاي انرژي در حال اصلاح و واقعي شدن است دستمزد و حقوق نيروي انساني كار بايد به سمت واقعي شدن برود تا ارزش آن مشخص شود،اما بايد شرايط جامعه و فضاي كسب و كار نيز در اين بحث لحاظ شود. ياراحمديان تاكيد كرد: ديدگاه عدم تاثير‌گذاري اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها بر روي دستمزد تفكر خوبي نيست چون اين موضوع رابطه مستقيم با معيشت و رفاه كارگران دارد همچنين يارانه‌هاي نقدي كه از سوي دولت پرداخت مي‌شود بابت اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي محسوب مي‌شود.


 وزير نفت خبر داد؛
 افزايش 20 ميليون ليتري توليد بنزين تا شهريور سال آينده 

تا پايان نيمه‌نخست سال آينده (1390) از محل طرح‌هاي بهينه‌سازي و بنزين‌سازي پالايشگاه‌هاي موجود حدود 20 ميليون ليتر بنزين به توليد كشور افزوده مي‌شود. به گزارش ايسنا، سيدمسعود ميركاظمي وزير نفت، بابيان اين مطلب و با تاكيد بر افزايش كيفيت بنزين و گازوئيل توليدي به استانداردهاي يورو 4 و 5 تاكيد كرد:‌ اين افزايش توليد از دهه‌ فجر امسال با دو تا سه ميليون ليتر در روز آغاز مي‌شود و تا حدود پنج ماه آينده به 11 ميليون ليتر افزايش پيدا خواهد كرد. وي در بازديد از مركز ديسپچينگ شركت ملي گاز ايران افزود: به اين ترتيب نياز است ذخاير بنزين موجود را استفاده كنيم تا مخازن براي توليدات جديد خالي شوند. وي پيش‌بيني كرد كه مصرف روزانه بنزين روي 53 ميليون ليتر متوقف شود. اين در حالي است كه پيش از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها متوسط مصرف روزانه 66 ميليون ليتر بود كه ابتدا به 61 ميليون ليتر كاهش پيدا كرد و هم اكنون به حدود 53 ميليون ليتر رسيده است. ميركاظمي درباره احتمال قطع توليد بنزين در واحدهاي پتروشيمي با تاكيد بر اين كه واحدهاي پتروشيمي را آزاد گذاشته‌ايم كه در صورت تمايل بنزين توليد كنند يا امكان صادرات آن را داشته باشند، خاطر نشان كرد: همچنين اين واحدها مي‌توانند در صورت آمادگي فرآورده‌هاي ديگر توليد كنند. به گفته وي هم اكنون ذخاير خوب بنزين در كشور موجود است و اگر بخواهيم از بازار جهاني نيز خريد كنيم، محدوديتي نداريم، زيرا تهديد كشورهاي غربي براي تحريم واحدهاي بنزين ايران با شكست روبه‌رو شده است. وزير نفت با تاكيد بر اين‌كه بايد قيمت سي.ان.جي حدود 70 درصد قيمت بنزين تعيين شود، توضيح داد: قيمت‌ها بايد روي يك روال منطقي تعيين شوند. پيش از دولت نهم فقط 75 جايگاه سي.ان.جي وجود داشت كه در طول دوره‌ چهارساله دولت نهم 800 جايگاه اضافه شد و در يك سال گذشته نيز 701 باب جايگاه جديد ساخته‌ايم، ولي ملاحظه مي‌شود كه صف جايگاه‌ها كاهش پيدا نكرده، زيرا قيمت‌ها مناسب نبوده است. وي با اشاره به اين‌كه با منطقي‌تر شدن قيمت سي.ان.جي از ايجاد صف‌هاي مصنوعي جلوگيري مي‌شود، يادآوري كرد: همان طور كه آمارها نشان مي‌دهد، ميزان مصرف سي.ان.جي در روز كه قبل از سهميه‌بندي 5/14 ميليون مترمكعب بوده، هم اكنون نيز در همين حدود قرار دارد. ميركاظمي با اشاره به اين‌كه سي.ان.جي مصرفي معادل 5/12 ميليون تا 13 ميليون ليتر بنزين در روز است، يادآوري كرد:‌ با توجه به سهميه‌اي نبودن سي.ان.جي، اگر تعداد اين جايگاه‌ها پنج برابر هم شود، صف آن‌ها تغيير نخواهد كرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته