جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/10/21 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3786


خبر پزشکي


بهداشت رواني كودكان استثنايي


مطالعه موردي زلزله بم


خبرها از عالم علم


 خبر پزشکي 

بهاي بزرگ شدن شكم، كوچك شدن مغز

كارشناسان علوم پزشكي در آمريكا هشدار دادند كه بهاي بزرگ شدن اندازه شكم و دور كمر، كوچكتر شدن و تحليل رفتن مغز است. به گزارش ايسنا، دكتر آنتونيو كانويت متخصص دانشكده پزشكي دانشگاه نيويورك در اين باره خاطرنشان كرد: چاقي با افزايش خطر ابتلا به ديابت نوع دوم در ارتباط است كه پيامد ديابت نيز كاهش توان ذهني است. كانوليت در آزمايشات خود تاثير چاقي را روي ساختار فيزيكي مغز بررسي كرد. وي بعنوان بخشي از اين آزمايشات از سيستم تصويربرداري ام آر آي استفاده كرد تا مغز 44 فرد چاق را با 19 فرد لاغر در گروه سني و سابقه پزشكي يكسان مورد مقايسه قرار دهد. به گزارش مجله نيوساينتسيت،‌ دكتر كانوليت متوجه شد كه در افراد چاق بخشي از مغز موسوم به «آميگدالا» كه در رفتارهاي تغذيه‌اي نقش دارد حاوي مقدار آب بيشتري است. وي همچنين متوجه شد بخشي از مغز كه در كنترل تكانه‌هاي عصبي نقش دارد در افراد چاق كوچكتر شده و تحليل مي‌رود. كانوليت تصريح كرد: اين يافته‌ها تاييد مي‌كند كه در افراد چاق اين نواحي مغزي يا تعداد كمتري نورون دارند و يا نورونهاي آنها تحليل مي‌رود.

مي‌توانيد بدون جراحي پلاستيك جوانتر به نظر برسيد

روانشناسان دانشگاه جينا در آلمان معتقدند كه با يك روش بسيار ساده و بدون هزينه مي‌توانيد بدون نياز به جراحي پلاستيك و رفتن زير چاقوي جراحي زيباتر به نظر برسيد. به گزارش ايسنا، اين روانشناسان ادعا كرده‌اند اگر در اطراف شما افراد سالمند و مسن‌تر وجود داشته باشند، چهره شما جوانتر خواهد شد. بر اساس اين فرضيه، وقتي شما پس از مشاهده چهره افراد مسن‌تر با يك فرد 30 ساله مواجه مي‌شويد، چهره او براي شما جوانتر به نظر مي‌رسد. در چنين شرايطي افراد به طور سيستماتيك در تخمين زدن سن و سال افراد خطا مي‌كنند. به گزارش سايت اخبار بين‌المللي آسيا، پروفسور استفان شوان برگر استاد دانشگاه جنيا در اين باره تاكيد كرد: اين تاثيرات به طور مستقل از سن و جنسيت بيننده اتفاق مي‌افتند و ما مي‌توانيم با توجه به شرايط، درك ديگران را از چهره خودمان تغيير دهيم. اين يك تاثير رواني و ناخودآگاهي است كه روي ذهن اطرافيان خود ايجاد مي‌كنيم.اين يافته در مجله «مطالعات بصري» منتشر شده است.

راه‌هاي پيشگيري از بيماري انسداد ريوي مزمن

بيماري انسداد ريوي مزمن به حالتي اطلاق مي‌شود كه در آن برونش‌هاي كوچك در ريه‌ها باريكتر مي‌شوند. به گزارش ايسنا، برونش‌ها مجاري باريكتري هستند كه هوا را به درون ريه‌ها منتقل مي‌كنند. كارشناسان انجمن ريه در آمريكا چندين راه كار را پيشنهاد كرده‌اند كه براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري مفيد هستند. به گزارش سايت اينترنتي هلت ديلي نيوز، اين كارشناسان تاكيد مي‌كنند كه سيگار نكشيد و اگر سيگاري هستيد همين حالا آن را ترك كنيد. از تماس با دود سيگار ديگران خودداري كرده و اجازه ندهيد كه كسي در خانه شما سيگار بكشد. از تماس با مواد شيميايي كه به ريه‌ها آسيب مي‌رسانند خودداري كنيد. در جاهايي كه هواي پاك و تميز وجود دارد از پله‌ها استفاده كنيد تا هواي تميز بيشتر وارد ريه‌هايتان شود. هم چنين توصيه مي‌شود كه اگر گمان مي‌كنيد به بيماري انسداد ريوي مزمن مبتلائيد بويژه اگر در سن 45 سالگي يا پيرتر هستيد و سابقه استعمال دخانيات داريد حتما با پزشك مشورت كنيد.


  بهداشت رواني كودكان استثنايي 

ديگران ممكن است شكايت كنند كه اين افراد از شدت پرحرفي به هيچكس فرصت صحبت نمي دهند. افرادي كه اين اختلال را دارند به ويژه خارج از نوبت حرف مي زنند دستور عمل ها را گوش نمي دهند در مواقع نامناسب صحبت مي كنند . صحبت ديگران را پيوسته قطع مي كنند مزاحم ديگران مي شوند به اشيا ديگران چنگ مي اندازند چيزهايي را كه دست زدن به آنها منع شده است دستكاري مي كنند و دلقك بازي در مي آورند . تكانشگري ممكن است به بروز حوادثي (‌مانند برخورد با اشيا , تنه زدن به اشخاص , در دست گرفتن ظروف داغ ) و يا درگيري در فعاليت هايي كه بالقوه خطرناكند بدون توجه به پيامد هاي احتمالي آنها ( مانند اسكيت سواري در زمين بسيار ناهموار) ‌منجر شود. تظاهرات رفتاري و توجهي اين اختلال معمولا در شرايط مختلف مانند خانه , مدرسه, محل كار , يا موقعيت هاي اجتماعي بروز مي كنند. براي مطرح كردن تشخيص حداقل بايد در دو موقعيت از موارد ياد شده اختلال وجود داشته باشد . بروز كژكاري هم سطح در همه موقعيت ها يا همه وقت در يك موقعيت بسيار نا معلوم است . نشانه هاي اختلال به طور اخص در موقعيت هايي كه مستلزم توجه پيگير يا تلاش ذهني است و يا فاقد جذبه ذاتي يا تازگي است بدتر مي شود ( مانند گوش دادن به حرف هاي معلم در كلاس انجام تكاليف درسي گوش دادن و يا خواندن مطالب طولاني , كار يكنواخت و تكاليف تكراري ) . در مواردي كه شخص پاداش هاي فراواني براي رفتار مناسب دريافت مي كند تحت كنترل شديد است يا در موقعيتي است كه برايش تازگي دارد.در فعاليت هاي به ويژه جالب شركت مي كنند يا با فردي در موقعيت رودر رو قرار دارد ( مانند مطب متخصص باليني ) علايم اين اختلال ممكن است به حداقل برسند و يا ناپديد شوند.احتمال رخداد نشانه هاي اين اختلال در موقعيتهاي گروهي بيشتر مي شود ( مانند بازي هاي گروهي در كلاس يا محيط كار ) بنابراين متخصص باليني بايد اطلاعات را از منابع گوناگون گردآوري نمايد ( براي مثال والدين و معلمان ) و رفتارهاي فرد را در هر موقعيت در وضعيت هاي گوناگون مورد بررسي قرار دهد. ( مثال هنگام انجام دادن تكاليف خانگي و خوردن غذا) .

انواع فرعي

گرچه در بيشتر مواقع نشانه هاي فقدان توجه و بيش فعالي تكانشگري توام با هم ديده مي شوند ولي در بعضي از افراد يكي از اين الگوها بارزتر است .نوع فرعي مناسب ( براي تشخيص در زمان حال ) بايد بر اساس الگوي نشانه بارز براي شش ماه گذشته تعيين شود.

اختلال كاستي توجه بيش فعالي , نوع مركب:

اين نوع فرعي زماني مطرح مي شود كه شش يا بيش از شش نشانه فقدان توجه و شش يا بيش از شش نشانه بيش فعالي تكانشگري براي حداقل شش ماه گذشته دوام يافته باشند. در بيشتر كودكان و نوجوانان دچار به اين اختلال نوع مركب آن ديده مي شود ولي معلوم نيست كه اين موضوع در مورد بزرگسالاني كه اين اختلال را دارند صدق مي كند يا نه.

اختلال كاست توجه بيش فعالي , نوع عمدتا بي توجه:

اين زير نوع زماني مطرح مي شود كه شش يا بيش از شش نشانه فقدان توجه ( ولي كمتر از شش نشانه بيش فعالي تكانشگري ) برا ي حداقل شش ماه گذشته دوام يافته باشند. در بسياري از اين موارد بيش فعالي ممكن است هنوز يك مشخصه باليني چشمگير باشد در حالي كه موارد ديگر بيشتر بي توجهي كامل نمايان است.

اختلال كاستي توجه بيش فعالي , ‌نوع عمدتا بيش فعالي تكانشي:

اين نوع فرعي زماني مطرح مي شود كه شش يا بيش از شش نشانه بيش فعالي تكانشگري ( ولي كمتر از شش نشانه فقدان توجه ) براي حداقل شش ماه گذشته دوام يافته باشند. البته احتمال دارد فقدان توجه به عنوان يك ويژگي قابل ملاحظه باليني در چنين مواردي وجود داشته باشد.

ادامه دارد...


  مطالعه موردي زلزله بم 

نقش سنجش از دور و بررسي هاي ميداني در تجزيه و تحليل هاي مورفوتكتونيكي:

از زلزله چه مي دانيد ؟

لرزش ناگهاني پوسته‌هاي جامد زمين، زلزله يا زمين لرزه ناميده مي‌شود.

دليل اصلي وقوع زلزله را مي‌توان افزايش فشار بيش از حد سنگ‌ها و طبقات دروني زمين دانست.

چرا زلزله بوجود مي‌آيد؟

دليل به وجود آمدن زلزله تجمع انرژي در درون زمين از يک طرف و افزايش نيروي زياد در درون زمين و عدم تحمل طبقات زمين براي نگهداري اين انرژي از طرف ديگر موجب شکسته شدن زمين در بعضي نقاط آن شده و انرژي از محل آن آزاد مي شود.

چند سال پيش حوادثي نظير بم (البته نه در ابعاد آن) در کشور اتفاق افتاده بود از زلزله هاي منجيل و رودبار تا قزوين اما هيچکدام ابعادي چون بم نيافت، چرا؟

1) از نظر زمين شناسي نوع زلزله بم به دلايلي چون در سطح بودن، بافت زمين شناسي منطقه، بافت معماري شهرو روز و ساعت وقوع، متفاوت از زلزله هاي مشابه و مخرب تر بود.

2) جاذبه هاي گردشگري و آشنايي بسياري از مردم جهان با آثار تاريخي (بويژه ارگ بم) باعث شده تا بم جزو شهرهاي مهم گردشگري در ايران باشد. همين عامل تاحدي به جهاني شدن حادثه بم کمک کرد.

3) تعداد تلفات، خرابي بيش از 70 شهر که عملاً به معناي نابودي يک شهر بر اثر زلزله است ازلحاظ رواني بيشترين اثر را در شکل گيري رسانه اي حادثه بم داشت.

4) در اثر اين حادثه طبق گزارش رسانه ها تقريباً اکثر مديران بومي در بخش هاي مختلف بر اثر زلزله کشته شدند. لذا به يکباره شهر سکان مديريتي خويش را از دست داده و وخامت اين حادثه تشديد شده است.

کشور ايران به دليل قرارگرفتن در منطقه همگرايي صفحه عربستان در جنوب و صفحه اوراسيا در شمال، از نظر تکتونيکي يک منطقه بدون ثبات محسوب مي شود. وقوع زلزله هاي مکرر و مخرب در ايران اين واقعيت را تاييد کرده است.

زلزله اي با بزرگي گشتاوري 6/6 در تاريخ 5 دي ماه 1382 شهر تاريخي بم را بشدت تخريب کرد. وقوع اين زلزله را در ابتدا ناشي از فعاليت گسلي مي دانستند؛ که تقريبا با امتداد شمال- جنوب از ميان شهرهاي بم و بروات عبور کرده است اما بعداّ مشخص شد عامل اين زمين لرزه، فعاليت يک گسل پنهان در زير شهر بم بوده است که يکي از انشعابات گسل بم محسوب مي شود. در بررسي حاضر ضمن مروري بر کاربردهاي سنجش از دور، به ويژه سنجش از دور حرارتي در مطالعات مربوط به زلزله، چگونگي واکنش سازندهاي زمين شناسي منطقه بم در مقابل امواج زلزله، شواهد ژئومورفولوژيکي فعاليت هاي تکتونيکي منطقه در طول کواترنر، مشخصات هندسي گسل بم و آثار آن بر چشم انداز ژئومورفولوژيکي منطقه مورد مطالعه قرار گرفته است. بر اساس نتايج به دست آمده مشخص شد که سازندهاي منطقه در تشديد، تداوم امواج زلزله و رساندن دامنه امواج به مرحله تخريب کامل دخيل بوده اند. به وجود آمدن تدريجي يک پرتگاه 15 - 20 متري، انحراف جريان هاي سطحي، وجود آبکندهاي (خندقها) عميق و ناپايداريهاي دامنه اي همگي بيانگر بي ثباتي منطقه بم از نظر تکتونيکي مي باشد. با توجه به اين شواهد، امکان فعاليت مجدد گسل هاي منطقه در آينده نيز وجود دارد.

جمعبندي و پيشنهادها

زلزله بم حادثه اي غم انگيز بود که واقع شد و البته آخرين مورد آن در ايران و جهان نخواهد بود. عملکرد مديريت بحران در اين حادثه از دو حيث قابل بررسي است اگر فارغ از ابعاد و ويژگي هاي بم به موضوع نگريسته شود مديريت بحران زلزله در بم عملکرد نامناسبي داشته است. اما زمانيکه ابعاد حادثه نيز در قضاوت لحاظ مي شوند بايد اذعان داشت عملکرد مجموعه مديريت بحران تاحدي مناسب بوده. البته ارزيابي نهايي درحد اين مقاله نيست و نيازمند مطالعه بيشتر توسط مسئولان است.

اما پيشنهاد مي شود که:

1) مطالعه علمي و دقيقي درخصوص مديريت بحران در زلزله بم با هدف ريشه يابي مشکلات قبل از حادثه (مانند پاسخ به اين سوال که چرا يک شهر با يک زلزله حدوداً 7 ريشتري ويران مي شود و نقش سازمانهايي چون شهرداري، وزارت مسکن و … در ايمن سازي چيست؟) ، معضلات حين عمل و ناهماهنگي هاي بعد از اتمام عمليات امداد و نجات و شروع بازسازي انجام شود.

2) در هر عمليات متولي شخصي تعيين شده و همگي در نظارت، مديريت يک نهاد تصميم گيرنده عمل نموده و انتظارات . پاسخگويي و اعتبارات متوجه اين نهاد بوده و سايرين وظيفه اجرا داشته باشند.

3) ضعف هاي نظام امداد و نجات (اعم از ساختاري و ابزاري و حتي مسائل فرهنگي) بصورت يک چک ليست طراحي شده و برنامه هاي آموزشي ، مقاوم سازي، فرهنگ سازي و ارتقاي سطح دانش فني در عمليات امدادونجات با عمق دهي و پرهيز از حرکات شعاري و نمايشي انجام شود. در اين راه مطالعه الگوهاي خارجي و الگوبرداري (نه کپي سازي) از مدلهاي موفق جهاني مي تواند بسيار مهم باشد.

زلزله بم در هر صورت تمام شد هرچند كه بازسازي بم، از لحاظ شهر بم، مردم بم، جوانان، كودكان و كليه بازماندگان كاري دشوارتر و حساستر است كه هنوز باقي است. اما زلزله فقط يكي از جنبه هاي مديريت بحران است. زلزله بم مي تواند يك هشدار براي همه ما و مسئولان باشد كه حوادث ديگري با ابعاد به مراتب بيشتر ممكن است هر لحظه فرا رسند.

اين حوادث و زلزله ها فقط در ابعاد مادي و جنبه هاي سيل و زلزله و … منحصر نيست اگر امروز زيرساخت هاي نامطمئن و غيرمقاوم ساختمانهاي بم تاب تحمل زلزله 7 ريشتري را نداشت آيا زيرساخت هاي فرهنگي و اعتقادي مردم و جوانان، اقتصاد و مديريت، سياست و قضاوت و به يك معنا نظام را آنچنان محكم نموده ايم كه نگران زلزله هاي مخرب دشمنان قسم خورده انقلاب نباشيم و آيا آنچنان ديوارها و پايه هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي را با وحدت و يكدلي ايمن نموده ايم كه در لغزشگاه هاي آتي استوار بمانند؟

آيا به واقع همگي ما فارغ از مسئوليت و پست و مقام خود هشدارهاي ولايت را در مورد تهاجم فرهنگي ، حفظ وحدت ملي، پرهيز از مناقشات خسته كننده سياسي، استعانت از ايمان الهي و قرآن كريم، انس با امامان ، ساده زيستي، جنبش نرم افزاري ، كار و تلاش و خدمت رساني را سرلوحه امور خود قرار داده ايم؟

نوشته: روح الله عرب عامري

استاد راهنما : دکترعباس ارغان


 خبرها از عالم علم 

علت مرگ سلولهاي مغزي در بيماري

پاركينسون چيست؟

متخصصان مركز علوم بهداشتي دانشگاه تگزاس پروسه‌اي را شناسايي كرده‌اند كه مي‌تواند تشريح كند چرا اكثريت مبتلايان به پاركينسون دچار بيماري پيشرونده تضعيف مغزي مي‌شوند. به گزارش ايسنا، اين متخصصان روندي را مشخص كرده‌اند كه منجر به مرگ نورونها يا سلولهاي مغزي در اين بيماران مي‌شود و با متوقف كردن اين روند توانستند نورونها را از مرگ نجات دهند. بر اساس اين يافته پزشكان به زودي مي‌توانند به يك شيوه درماني موثر براي كندتر كردن روند پيشرفت بيماري پاركينسون دست پيدا كنند. اين متخصصان در واقع نورونهايي را در بخش خاصي از مغز شناسايي كرده‌اند كه بويژه مستعد آسيب‌هاي ناشي از پاركينسون هستند. به گزارش روزنامه ساندي تايمز، آنها معتقدند تجمع نوعي از پروتئين‌هاي فرآوري نشده در اين منطقه از مغز موجب مرگ پيشرونده نورونها مي‌شود كه در نتيجه به مرور زمان علائم پاركينسون را تشديد مي‌كند.جزئيات اين مطالعه در مجله نوروساينس منتشر شده است.

خاصيت ضد چاقي، ضد پيري و ضد ديابت انگور

متخصصان تغذيه تركيبي را در انگور شناسايي كرده‌اند كه خواص آنتي اكسيداني و اثرات مفيد و مثبت ديگري براي بدن دارد. به گزارش ايسنا، اين متخصصان در آزمايشات جديد خود دريافته‌اند كه اين تركيب موسوم به «رسويراترول» مي‌تواند تاثير سودمند نوعي هورمون چربي را در بدن افزايش دهد. «رسويراترول» فعاليت هورمون «آديپونكتين» را تحريك مي‌كند. اين هورمون از سلولهايي توليد مي‌شود كه چربي را مي‌سازند و ذخيره مي‌كنند. هورمون آديپونكتين تاثيرات سودمند بسياري روي مشكلات پزشكي ناشي از چاقي دارد. به گزارش روزنامه يو اس اي تو دي، دكتر فنگ ليو، استاد داروشناسي و عضو انستيتو طول عمر و مطالعات سالمندي بارشاپ در مركز علوم بهداشتي دانشگاه تگزاس در اين باره اظهار داشت: هم آديپونكتين و هم رسويراترول هر دو نقش ضد چاقي، ضد مقاومت انسوليني و ضد پيري دارند. دكتر ليو تصريح كرد: نتايج اين مطالعات براي افراد چاق، ديابتي و سالمندان جالب توجه و مفيد است. همچنين اين يافته اطلاعات مهمي را در زمينه توليد داروها و روش‌هاي درماني جديد براي بهبود اين قبيل مشكلات و بيماريها ارائه مي‌كند.جزئيات اين آزمايشات در مجله «شيمي بيولوژي» منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته