جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/10/23 - روزنامه سراسري صبح ايران ( پنجشنبه) نسخه شماره 3788


سرمقاله


تيم ويژه حفاظت ازدانشمندان تشكيل شد


رويترز: خطرحمله به تهران تقريبا غيرمحتمل است


کرمي‌راد: تلاش‌هاي ضدايراني کلينتون بيهوده است


آزادي30 ايراني بازداشتي درعراق

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
خود را ملزم به تبعيت از دستورات رهبري مي‌دانم


دعوت لاريجاني از رئيس سناي سنگال براي سفربه تهران


سفرهيات 12 نفره هندي به تهران


اخراج منافقين ازعراق تا پايان2011


ميز خبر


باهنر: تصميمات مجمع مي تواند خلاف قانون اساسي باشد


وزيراطلاعات: زن آمريکايي قصد پناهندگي درايران داشت


تلاش نتانياهوبراي تحريک آمريکا


رقابت اصولگرايان واصلاح‌طلبان درآينده


رايزني مقامات3 کشوردرباره ايران


تاسيس منطقه صنعتي ايران درسليمانيه


نماينده قم: لايحه بودجه 90 سريع به مجلس ارائه شود


كوتاه از سياست


 سرمقاله 

افزايش طلاق و كاهش ازدواج تهديدي براي جامعه

منحني آماري طلاق در کشور رشد رو به افزايشي دارد و آمارهاي منتشر شده از سوي سازمان ثبت احوال کشور هر سال رقمي بيش از سال پيش را براي وقوع طلاق منتشر مي‌کنند و چندي پيش هم رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از افزايش 10 درصدي طلاق در کشوردر 9 ماهه نخست امسال خبر داد در حالي که در واقع ازدواج رشدي بسيار کم و يک درصدي داشته است.اين آمار در کنار آمار رشد بيش از 50 در صدي طلاق در 10 سال گذشته و رتبه هاي بالاي کشور در موردطلاق در جهان (اکنون ايران رتبه چهارم جهاني را در طلاق دارد) همه و همه حکايت از روندي ميکند که همچنان در کشور در حال و قوع است و عملا با وجود اعلام هاي چند باره طرح هاو برنامه هايي براي افزايش ازدواج و کاهش طلاق اين روند تداوم داشته و به نظر ميرسد با توجه به شرايط کنوني و چند بعدي کشور ادامه داشته باشد .در اين ميان از انجا که بيش‌ترين طلاق در گروه سني 25 تا 29 سال است مي توان اينگونه برداشت کرد که نسل جوان ما شناخت چنداني از خود و وظايف مختلف خود در نهاد خانواده نداشته و معيارهاي اشتباه فراواني نيزمورد نظر داشته است. در اين بين نيز قابل تامل است که وقوع 30 درصد طلاق‌ها در يكي دو سال اول عقد و پيش از آغاز زندگي مستقل نشان دهنده شناخت كم افراد پيش از ازدواج است.گذشته از اين نيز بايد به امر مهم ديگري نيز اشاره کرد و آن پيامد هاي گوناگون طلاق در کشور است در اين بين نيز قابل تامل است که برخي از آمار ها نشان از يک ميليون مرد طلاق‌گرفته و 6 ميليون زن مطلقه در کشور است که در واقع بيانگر تمايل کمتر زنان به ازدواج مجدد در کشور است که در جاي خود قابل بررسي و نيازمند آسيب شناسي ويژه اي است .

انچه مشخص است با آنکه چندين سال ازقرار گرفتن ايران در رتبه هاي بالاي جدول بالاترين ميزان طلاق در جهان مي گذرد و کارشناسان بسياري از آنچه به عنوان افزايش طلاق به مثابه تهديد ياد شده هشدار داده اند، سياست مسئولان امور دولتي در ايران جدا از انجام اقدامات حداقلي در تشويق به ازدواج راه به جايي نبرده است و عملا اين افزايش مداوم طلاق زنگ هشداري براي سياست گذاران و برنامه ريزان دولتي و کارشناسان امور است چه اينکه در واقع کاهش طلاق در گرو آسيب شناسي و آسيب شناختي همه جانبه مسائل خانواده ايراني دارد خانواده اي که از يک طرف با مشکلات اقتصادي و پيامدهاي آن روبروست و از طرف ديگر چالش هاي عاطفي و اجتماعي و فرهنگي آنرا تهديد و تشديد مي‌کند در اين راستا است که بايد با نگاهي واقعگرايانه در جستجوي ساختاري علل و چالش هاي موجود در افزايش طلاق و کاهش ميل به ازدواج در ميان نسل جوان و طلاق گرفته با ياري گرفتن از کارشناسان و انجام برنامه ريزي هاي دقيق و علمي و نه اقداماتي نمادين و شعاري بود چرا که صرف تشويق به ازدواج در کشور تنها نمي تواند از دواج در جامعه را افزايش دهد در عين اينکه موانع چند بعدي برسر افزايش آمار ازدواج وجود دارد و نگاه به ازدواج موجب توليد هراس در قشر گسترده و افزون مجردو يا طلاق گرفته دارد که خود ريشه در مسائل بنيادين اقتصادي، رواني و اجتماعي جامعه ما دارد.

علي رمضاني


 تيم ويژه حفاظت ازدانشمندان تشكيل شد 

گروه سياسي
: معاون علمي و فناوري رييس جمهور با بيان اين كه حفاظت فيزيكي دانشمندان در دستور جدي اين معاونت قرار دارد از تشكيل تيم حفاظت ويژه دانشمندان خبر داد. به گزارش ايرنا، نسرين سلطان خواه ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران، گفت: نخبگاني كه تحت پوشش بنياد ملي نخبگان قرار دارند و از اين بنياد تسهيلات دريافت مي‌كنند مورد مراقبت قرار مي‌گيرند. وي دادن بينش درباره خطرات احتمالي مبني بر سوء استفاده گرفتن توسط سرويس‌هاي جاسوسي و بيگانه را نخستين گام حفاظتي دانشمندان ذكر كرد و افزود: اين معاونت در ارتباط و همكاري با ساير نهادها و مسوولان در اين زمينه آگاهي هاي لازم را به داشمندان مي‌دهد. سلطان خواه برگزاري دوره هاي آموزشي و تهيه جزوه هاي آموزشي براي مراقبت ذهني و حفاظت از دانش و اطلاعات ذهني دانشمندان كه ممكن است در معرض هجوم قرار گيرد را از ديگر پيش بيني هاي صورت گرفته براي حفاظت از دانشمندان كشور برشمرد. معاون رييس جمهور تاكيد كرد: حفاظت فيزيكي از دانشمندان نيز در دستور كار جدي ما قرار دارد و تيم حفاظت ويژه دانشمندان تشكيل شده است. سلطان خواه در پاسخ به اين سوال كه گفته مي‌شود فهرستي از اطلاعات نخبگان مرتبط با بنياد ملي نخبگان در سايت اين نهاد در دسترس عموم قرار دارد، گفت: چنين چيزي در سياست ما نيست و بنياد ملي نخبگان حتي به صورت Hard copy اطلاعات نخبگان را به صورت يكجا مدون نكرده است چه رسد به آن كه در فضاي مجازي دست به چنين اقدامي بزند. سلطان خواه در عين حال افزود: ممكن است اطلاعات نخبگان به صورت پراكنده در فضاي مجازي موجود باشد اما اين كه به صورت يكپارچه آماده شده باشد چنين امري صحت ندارد. معاون علمي و فناوري رييس جمهور با اشاره به برگزاري دو جشنواره نانو در سال جاري، خاطرنشان کرد: فردا گزيده اي از فناوري‌هايي كه توسط شركت هاي دانش بنيان به محصول رسيده است با حضور رييس جمهور رونمايي مي‌شود. سلطان خواه همچنين اعلام كرد كه معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري طرحي را براي ارسال انسان تا ارتفاع زيرمداري و ارسال موجود زنده به فضا تهيه و به سازمان فضايي ايران پيشنهاد كرده است. وي ابراز اميدواري كرد كه طي ده سال آينده ارسال انسان به فضا محقق شود.


 رويترز: خطرحمله به تهران تقريبا غيرمحتمل است 

گروه سياسي: يک خبرگزاري غربي با اشاره به تحولات موجود در موضوع هسته‌اي ايران، به نقل از تحليلگران و کارشناسان غربي اعلام کرد که روند مسائل به گونه‌اي است که خطر حمله رژيم صهيونيستي و يا آمريکا به تهران کاهش يافته و تقريبا غير محتمل شده است. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري رويترز، کارشناسان حاضر در کشورهاي غربي معتقدند که ادامه تحريم‌هاي بين المللي عليه ايران و افزايش فشارها از سوي آمريکا بر اين کشور، خطر حمله به تهران را کاهش داده است. رويترز درادامه مي نويسد: روند کار به گونه اي است که مي توان گفت نگراني غرب درباره برنامه هسته اي ايران کاهش يافته وهمين موضوع دليلي براي ازبين رفتن گزينه اقدام نظامي عليه اين کشوراست. به گفته يک ديپلمات غربي که تمايلي براي اعلام نام خود نداشت، اين احساس وجود دارد که تحريم ها و برخي اقدامات تکميلي براي خريد زمان مناسب است و درواقع اين اقدامات سبب شده است تا به حل موضوع هسته‌اي ايران خوشبين باشيم. درهمين رابطه "اليور ترانت" کارشناس ارشد موسسه امور امنيتي و بين الملل آلمان گفت: به نظر مي‌رسد اکنون مردم منعطف تر از قبل شده‌اند و مسائلي که درباره موضوع هسته اي ايران وجود دارد بيشتر مشکلات فني است که بايد حل شود."گرگ تيلمن" از کارشناسان موسسه کنترل سلاح واشنگتن در اين رابطه، مي گويد: به نظر مي‌رسد اسرائيل نيز ديگر تمايل چنداني براي تقابل نظامي با ايران ندارد و درماه‌هاي اخير نيز اظهارات مقامات تل آويو درباره برنامه هسته اي ايران تغييرکرده که بارزترين آن سخنان هفته گذشته "مائير داگان" رئيس سابق موساد در اين رابطه بود.


 کرمي‌راد: تلاش‌هاي ضدايراني کلينتون بيهوده است 

گروه سياسي: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با عبث خواندن تلاش‌هاي ضدايراني وزير خارجه آمريکا در منطقه، اعلام کرد: اين تلاش‌ها در سياست‌هاي ايران خللي ايجاد نمي کند. "محمد کرمي راد" در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به درخواست "هيلاري کلينتون"، وزير خارجه آمريکا از کشورهاي حاشيه خليج فارس مبني بر ادامه اعمال تحريم‌ها عليه ايران، گفت: اين حرکات از سوي آمريکا و خانم کلينتون طبيعي است و اگر دست به چنين اقداماتي نزنند بايد شک کرد. نماينده کرمانشاه تصريح کرد: آنچه به نظر مي رسد بايد به آن توجه کرد، اين است که آمريکا به يک حالت استيصال افتاده که دست به دامن کشوري چون امارات مي‌شود. وي ادامه داد: اين اقدامات آمريکايي‌ها در حالي صورت مي گيرد که آنها غافل از اين هستند که تهران مناسبات خود با ديگر کشورها را به گونه‌اي تدبير کرده که تلاش‌هاي آنها تاثيري بر روند رو به پيشرفت ايران ندارد.کرمي‌راد با اظهار اينکه جمهوري اسلامي براي روابط تجاري خود در منطقه تدبيري انديشيده که به جاي امارات از کشورهاي ديگري همچون قطر استفاده کند، خاطرنشان ساخت: حتي خود سرمايه‌گذاران ايراني نيز به دنبال اين هستند که در کشورهاي ديگر حاشيه خليج فارس به جاي امارات سرمايه گذاري کنند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، تصريح کرد: بلاشک اين اتفاق خواهد افتاد که آمريکا را در منطقه تنها ببينيم. وي با اعلام اينکه روند تحولات منطقه به گونه‌اي است که آمريکايي ها در عملياتي کردن قطعنامه‌هاي خود عليه جمهوري اسلامي ايران دچار مشکلاتي شده‌اند، افزود: بر همين اساس مقامات کاخ سفيد در حال حاضر بيشتر به دنبال سياست ايران هراسي در منطقه هستند.


 آزادي30 ايراني بازداشتي درعراق 

گروه سياسي
: سفير ايران در عراق از آزادي 30 نفر از ايرانياني که به دليل ورود غير مجاز به خاک عراق به قصد زيارت عتبات عاليات بازداشت شده بودند، خبر داد. حسن دانايي فر ديروز در گفتگو با مهر، گفت: با پيگيري هاي صورت گرفته توسط سفارت و با توجه مقامات عراقي خوشبختانه دستور آزادي پنجاه نفر از اتباع ايراني که به دليل ورود غير مجاز به خاک عراق به منظور زيارت عتبات عاليات در بازداشت به سر مي‌بردند صادر شد که از اين تعداد 30 نفر امروز آزاد شدند. وي افزود: اين 30 نفر ساعتي قبل از زندان ناصريه به مقصد مرز مهران حرکت کردند و اميدواريم اين افراد تا آخر وقت امروز وارد خاک جمهوري اسلامي ايران شوند. دانايي فر تاکيد کرد: 20 نفر ديگر از اين افراد نيز ظرف يکي دو روز آينده آزاد خواهند شد.سفير ايران در عراق در عين حال هشدار داد که دولت عراق قوانين سفت و سختي براي ورود غير مجاز به اين کشور در نظر گرفته بنابراين اتباع ايراني به طور جدي از هرگونه ورود غير مجاز به خاک عراق به منظور زيارت عتبات عاليات خودداري کرده و تنها در قالب کاروانهاي قانوني و رسمي اقدام به سفر به عتبات عاليات کنند.وي همچنين از پيگيري آزادي مابقي ايرانيان زنداني در عراق خبر داد و گفت: اميدواريم همه اين افراد با مساعدت دولت عراق آزاد شوند.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 خود را ملزم به تبعيت از دستورات رهبري مي‌دانم  

گروه سياسي
: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در ديدار جمعي از روحانيون و اسايد دانشگاه، سرمايه‌ عظيم انقلاب اسلامي را نيازمند حفظ و حراست به ويژه در شرايط حساس كنوني عنوان كرد. به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني قانون اساسي را معيار مناسبي براي حركت همه‌ گروه‌هاي سياسي و اجتماعي عنوان كرد و افزود: كشور ايران با سرمايه‌ عظيم معنوي دين اسلام، مكتب اهل بيت و همچنين سرمايه‌هاي مادي به ويژه نيروي انساني و منابع غني معدني و جغرافيايي، استعداد لازم براي پيشرفت و توسعه را به همراه دارد. وي مهمترين خطر را در مسير مردم ايران به سوي پيشرفت، تفرقه عنوان كرد و گفت: تضعيف اتحاد نيروهاي انقلاب سياست هميشگي مخالفان خارجي و داخلي جمهوري اسلامي بوده و اكنون شواهد آن كاملا قابل مشاهده است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تاكيد كرد: اصل ولايت فقيه در جمهوري اسلامي ايران عاملي وحدت بخش است و حمله به اين جايگاه و همچنين دفاعياتي كه مبناي آن دين اسلام و عقل و منطق نيست هر دو با يك هدف صورت مي‌پذيرد. وي تاكيد كرد: ديدگاه اينجانب با رهبري در كليات تفاوتي با يكديگر ندارد و طبيعي است كه در اجرا ميان افراد اختلاف ديدگاه وجود دارد و در همين زمينه نيز خود را ملزم به تبعيت از دستورات ايشان مي‌دانم. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام نقش مردم در اداره جامعه را بر اساس دين اسلام، مكتب اهل بيت و همچنين آموزه‌هاي امام خميني (ره) غير قابل انكار عنوان كرد و افزود: اينكه در شرايط حساس كنوني راي مرد زينتي عنوان شود، سوال برانگيز است كه بيان چنين سخناني با چه هدفي صورت مي‌گيرد. هاشمي رفسنجاني افزود: بسياري از تغذيه كنندگان جريانات منحرف امروزي در دوران مبارزه حاضر به هزينه نبودند، ولي اكنون فرصت را براي تحقق اهدافشان مناسب تشخيص داده‌اند. وي با تشريح تاريخ اسلام به ويژه دوران پس از رحلت رسول اكرم (ص) و همچنين دوران مبارزه براي پيروزي انقلاب اسلامي، تاكيد كرد: همگان بايد به وظيفه خود در مبارزه با انحرافات فكري و عقيدتي عمل كنند و مطمئن باشند بر اساس وعده الهي، پيروزي نهايي با حق خواهد بود. در ابتداي اين ديدار حجت‌الاسلام و المسلمين هاشمي‌نژاد و همچنين چند تن از حاضران به بيان مطالبي در خصوص وضعيت سياسي كشور پرداختند.


 دعوت لاريجاني از رئيس سناي سنگال براي سفربه تهران  

گروه سياسي: سفير ايران در سنگال در ديدار با "پاپ جوپ" رئيس سناي اين کشور دعوت نامه رئيس مجلس شوراي اسلامي از او براي سفر به تهران را تقديم کرد. به گزارش مهر، جهانبخش حسن زاده در اين ديدار شرحي از روابط دو کشور به خصوص مناسبات اقتصادي را به آگاهي رئيس سناي سنگال رساند. وي به توليد خودرو در سنگال و برنامه هاي توسعه شرکت ايران خودرو براي مونتاژ تراکتور در آينده نزديک در سنگال اشاره کرد و گفت: با توجه به ضرورت توسعه همکاري بين بخش‌هاي خصوصي ايران و سنگال اتاق‌هاي بازرگاني براي گسترش روابط اقتصادي بايد فعال شوند. سفير ايران همچنين با اشاره به روابط پارلماني دو کشور، از آن براي ارتقا همکاري بين ملتها و بعنوان مهمترين نمونه پيوند مردمي ميان دو کشور ياد کرد. وي همچنين دعوت رئيس مجلس شوراي اسلامي را براي ديدار از کشورمان به رئيس سناي سنگال تسليم کرد. پاپ جوپ رئيس سناي سنگال نيز در اين ديدار، گفت: ايران و سنگال در تمام زمينه ها از روابط عالي و مستحکمي برخوردار هستند. وي افزود: سنگال از ساليان گذشته در پي گسترش روابط با ايران بوده است ولي بايد خاطرنشان کنم که ما ايران را با ورود امام خميني (ره) به تهران و پيروزي انقلاب اسلامي شناخته‌ايم. رئيس سناي سنگال افزود: با افتخار دعوت برادر عزيزم آقاي لاريجاني را مي پذيرم و اميدوارم در آينده نزديک از ايران ديدار و بتوانم روابط خوب فعلي با پارلمان ايران را توسعه دهم.


 سفرهيات 12 نفره هندي به تهران 

گروه سياسي: سفير ايران در دهلي‌نو از سفر هياتي 12 نفره به رياست معاون وزير اقتصاد و دارايي هند به تهران و به منظور گفت‌‌وگو با مسئولان ايراني در زمينه پرداخت مبادلات نفتي در روز جمعه (24 دي ماه) خبر داد.سيد مهدي نبي‌زاده در گفت‌وگو با فارس با اعلام اين خبر، گفت: يك هيات 12 نفره متشكل از مديران وزارتخانه‌هاي نفت و امور خارجه، بانك مركزي و بانك دولتي هند (State Bank of India) روز جمعه (24 دي ماه) به رياست معاون وزير اقتصاد و دارايي هند به تهران سفر مي‌كنند. وي افزود: اين هيات قرار است روز شنبه در ديدار با مسئولان بانك مركزي و وزارت اقتصاد و دارايي راهكاري براي پرداخت مبادلات نفتي پيدا كنند و اميدواريم كه اين نشست دستاوردهاي خوبي به همراه داشته باشد. خبرگزاري رويترز به نقل از گوپالان معاون وزير دارايي هند اعلام كرد، دهلي‌نو آماده پرداخت پول نفت وارداتي از ايران با ين، يورو و يا درهم امارات است و قرار است هياتي متشكل از مقام‌هاي وزارت دارايي، بانك مركزي و بانك دولتي هند روز 14 ژانويه به تهران سفر و راهكارهاي حل مشكل در پرداخت پول نفت ايران را با مقام‌هاي تهران بررسي كنند.


 اخراج منافقين ازعراق تا پايان2011  

 گروه سياسي: مسوول پيگيري پرونده منافقين در دفتر نخست وزير عراق، اعلام کرد: دولت عراق پيگيري‌هاي لازم را براي اخراج منافقين از اين کشور به اتمام رسانده است و تا پايان سال 2011 همه اين گروهک از عراق اخراج خواهند شد. به گزارش واحد مرکزي خبر ، هفته نامه سياسي الاسبوعيه چاپ بغداد نوشت: "عبدالاله البيضاني" گفت: منافقين به دليل دشمني آنها با جمهوري اسلامي ايران و همچنين جنايات آنها عليه مردم عراق خصوصا مردم کردستان عراق اخراج مي شوند. در يک ماه گذشته صدها تن از مردم عراق هم با تجمع مقابل اردوگاه اشرف از دولت عراق خواسته بودند تا اين گروهک را اخراج و سران جنايتکار آنها را در دادگاه‌هاي عراقي محاکمه کنند.


 ميز خبر 

نامه ضرغامي به بان کي مون درباره حذف شبکه‌هاي ايران ازماهواره

گروه سياسي: رئيس سازمان صدا وسيماي ايران طي نامه اي به دبيرکل سازمان ملل متحد رويه‌هاي اعمال شده در ضوابط پخش شبکه هاي ماهواره اي را نقض فاحش اصول جامعه جهاني اطلاعاتي خواند و از دبيرکل سازمان ملل متحد درخواست کرد، تا اين سازمان اقدامات موثري را در جهت پايان دادن به تبعيض‌ها دراين رابطه بعمل آورد. به گزارش مهر، عزت الله ضرغامي در نامه خود که توسط نمايندگي دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورک تحويل دبيرکل اين سازمان شد، با اشاره به برگزاري نشست سران جامعه جهاني اطلاعاتي در سال 2003 در ژنو و انتشار اعلاميه اصول ژنو در اين نشست، تصريح کرد: در مواد مختلف اعلاميه اصول ژنو، اهميت اخلاق ، حمايت کامل وجامع از نهاد خانواده ، احترام به تنوع فرهنگي و ابعاد اخلاقي جامعه اطلاعاتي ،اجازه به بازيگران جامعه اطلاعاتي براي انجام اقدامات پيشگيرانه در برابر تشويق خشونت و فيلمهاي غير اخلاقي مورد تاکيد قرار گرفته است. عزت الله ضرغامي در ادامه افزود: متاسفانه چندين سال پس از تصويب اعلاميه ژنو نه تنها اصول مذکور در تعاملات بين المللي رعايت نشده اند بلکه در موارد متعددي مورد نقض قرار گرفته اند. وي در تشريح اين امر به شبکه هاي متعدد ماهواره اي اشاره کرد که در فضاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران ارزشهاي اخلاقي، فرهنگي و معنوي جامعه را تهديد مي کنند و نمونه هاي بارز اقدامات اين شبکه‌ها عبارتند از؛ تشويق اقدامات خشونت آميز، مصاحبه با رهبران گروهک‌هاي تروريستي و پخش برنامه‌هاي مضر غير اخلاقي توسط 90 شبکه که بنيان خانواده را تهديد مي نمايد.رئيس سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد: در چنين شرايطي و برخلاف مقررات حقوق بين الملل در خصوص دسترسي به تکنولوژي زير بنائي اطلاعات و ارتباطات که توسط اعلاميه اصول مورد شناسائي قرار گرفته است پخش شبکه هاي ايراني نظير العالم وسحر از نيل ست و هاتبرد به ناگهان متوقف مي شوند. عزت الله ضرغامي در پايان نامه خود از دبيرکل سازمان ملل متحد درخواست نموده تا اقدامات موثري را براي پايان دادن به تبعيض در دسترسي به تکنولوژي اطلاعات و ارتباطات، بهبود شرايط بهداشتي در فضاي ارتباطات جهاني و پيشگيري از نقض ارزشهاي اخلاقي بعمل آورد.

ثمره هاشمي: سخنگوي کسي نيستم

گروه سياسي:
دستيار ارشد رئيس جمهور در خصوص اظهارات اخير احمد توکلي درباره گلايه رئيس جمهور از توهين به برخي از مقامات، گفت: احتمالا آقاي رئيس جمهور در اين باره صحبت خواهند کرد. اگر هم صحبت نکنند من سخنگوي کسي نيستم که در اين باره نظر دهم. به گزارش مهر، مجتبي ثمره هاشمي ديروز در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در مورد اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها هم گفت: برخي دولت‌ها تصور نمي‌کردند که قانون هدفمند کردن يارانه ها به اين خوبي اجرا شود و آثار خوب اين قانون و همچنين اجراي کامل طرح تحول اقتصادي روز به روز بيشتر خواهد شد. وي تصريح کرد: با برداشتن گام هاي بعدي در اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها شاهد جهش هاي خوبي در پيشرفت کشور خواهيم بود. وي گفت: اين قانون درصرفه جويي ها آثار خوبي داشته و جلوي مواردي از قاچاق و تخلفات را گرفته ضمن اينکه آثار بين المللي بسيار قابل توجهي هم داشته است.وي در خصوص وزير معرفي شده به مجلس براي وزارت امورخارجه هم ابراز بي اطلاعي کرد. دستيار ارشد رييس‌جمهور در پاسخ به سوالي در مورد برخي از اظهارنظرها در مورد پرونده ايران در شوراي امنيت و اين‌كه اين امر يك تهديد محسوب مي‌شود، گفت: ارسال پرونده ايران به شوراي امنيت غيرمنصفانه و غيرقانوني است، اما اين گونه تهديدها در اراده ملت ايران تاثيري ندارد و اين انتظار وجود دارد كه با شروع مذاكرات همه مسائل كنار گذاشته شود. ثمره هاشمي همچنين در مورد پايان دور سوم سفرهاي استاني نيز گفت: اگر هوا مساعد باشد تلاش مي کنيم تا پايان سال اين دوره از سفرها را به پايان برسانيم.

نماينده قزوين: مجمع يك نهاد قانوني است

گروه سياسي: يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس مخالفت با مصوبات مجمع تشخيص مصلحت نظام را مخالفت با قانون اساسي عنوان كرد. قدرت الله عليخاني در گفت و گو با ايلنا، درباره اعتراض اخير برخي مسئولان به ارجاع مصوبات اختلافي مجلس و شوراي نگهبان به مجمع تشخيص مصلحت نظام، اظهاركرد: دولت تا به امروز با هر موضوعي كه بر خلاف نظر خود بوده است مخالفت كرده است. نماينده قزوين ادامه داد: دولت بارها بر خلاف قانون اساسي عمل كرده است و در شرايط فعلي نيز طبيعي است كه با ارجاع مصوبات به مجمع تشخيص مصلحت نظام مخالفت كند. اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاكيد بر اينكه مجمع تشخيص مصلحت نظام يك نهاد قانوني است، ادامه داد: اعضاي اين مجمع ابتدا با حكم امام(ره) انتخاب شده‌اند و در حال حاضر نيز مقام معظم رهبري اعضاي اين مجمع را مشخص مي‌كنند. عليخاني يادآور شد: مجمع تشخيص مصلحت نظام با رهبري مشورت مي‌كند و مصوبات اين مجمع با تاييد مقام معظم رهبري ابلاغ خواهند شد. اين نماينده مجلس معتقد است كه مخالفت با مصوبات مجمع تشخيص مصلحت نظام مخالفت صريح با قانون اساسي است.

انتخاب اعضاي کميته‌هاي چهارگانه فراکسيون اصولگرايان

گروه سياسي: عضو هيات رئيسه فراکسيون اصولگرايان مجلس از احتمال انتخاب اعضاي کميته‌هاي چهارگانه فراکسيون اصولگرايان در جلسه روز سه‌شنبه آينده اين فراکسيون خبر داد. ولي اسماعيلي در گفت وگو با خانه ملت، در تشريح دستور کار هفته آينده جلسه هيات رئيسه فراکسيون اصولگرايان، گفت: انتخاب اعضاي کميته‌هاي چهارگانه سياسي، اجتماعي، اقتصادي و عمراني براي سال سوم فعاليت فراکسيون اصولگرايان در دستور کار هفته آينده هيات رئيسه اين فراکسيون قرار دارد. نماينده گرمي با اظهار اينکه قرار بود اعضاي اين کميته‌ها در جلسه هفته پيش هيات رئيسه فراکسيون اصولگرايان انتخاب شوند، افزود: اين جلسه به دليل برگزاري دو جلسه فوق العاده براي بررسي ايرادات شوراي نگهبان به لايحه برنامه پنجم توسعه در مجلس برگزار نشد و بنابراين اعضاي اين کميته‌ها پس از معرفي از سوي شوراي مرکزي فراکسيون احتمالا در جلسه هفته آينده انتخاب خواهند شد. وي دستور کار ديگر هيات رئيسه فراکسيون اصولگرايان در روز سه‌شنبه هفته آينده را ادامه موضوع نظارت بر اجراي قانون هدفمندکردن يارانه‌ها عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: قرار است در اين جلسه آخرين گزارش‌ها از اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها دريافت و برنامه‌ريزي شود تا در جلسه‌اي با حضور مسئولان دولتي اين گزارش در نشست اعضاي شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان بررسي شود.

جلالي: اشتون مانند ژورناليست‌ها موضع نگيرد

گروه سياسي:
سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاكيد بر اين كه كاترين اشتون دچار يك نوع تعجيل در اظهار نظر و رفتار غير ديپلماتيك شده است؛ گفت: اشتون بايد در چهره يك شخصيت بين المللي لباس انگليسي بودن را از تن خود در آورد. كاترين اشتون رييس تيم مذاكراه كننده 1+5 با ايران در آستانه گفت‌وگوهاي استانبول با دخالت در امور داخلي كشورمان خواستار لغو حكم جعفر پناهي کارگردان سيمناي ايران شد كه به دليل فعاليت عليه نظام به زندان محكوم شده است. كاظم جلالي در گفت وگو با ايرنا، اساس دخالت اشتون در امور داخلي ايران را ناموجه دانست و گفت: از مقامي كه به نوعي در آينده نزديك بايد در مذاكرات حساس با ايران شركت كند، انتظار مي رود از يك موضع بي طرفي برخوردار باشد، اين نوع اظهارات غير مسئولانه عملا به مسير تفاهم لطمه وارد مي كند. وي افزود: خانم اشتون بايد نگاه دقيق و عميق نسبت به مسائل داشته باشد نه اين كه در غالب شانتاژگري هاي بي وجهي كه توسط برخي از رسانه ها در عرصه جهاني عليه جمهوري اسلامي ايران شكل مي گيرد، مانند ژورناليست ها موضع گيري كند. وي اظهار کرد: مسير اتخاذ شده توسط اشتون كه هم در مذاكرات ژنو در خصوص محتواي مذاكرات، برخي اظهارنظرهاي غيرصادقانه انجام داد و هم در خصوص اين اظهار نظرها كه نوعي دخالت در امور ايران است، نشان مي دهد، اشتون دچار يك نوع تعجيل در اظهار نظر و رفتار غير ديپلماتيك شده است.


 باهنر: تصميمات مجمع مي تواند خلاف قانون اساسي باشد  

گروه سياسي
: رييس كميسيون تلفيق برنامه پنجم توسعه با اعلام اينکه بر اساس اصل 112 قانون اساسي، مجمع تشخيص مصلحت نظام در موارد خاصي مي‌تواند اجازه عمل برخلاف قانون اساسي را دهد، افزود: با تصويب دو ماده اختلافي مجلس و شوراي نگهبان در خصوص لايحه برنامه، اين برنامه آماده ابلاغ به دولت خواهد شد. محمدرضا باهنر در گفتگو با خانه ملت، با اشاره به جلسه روز سه شنبه مجمع تشخيص مصلحت نظام براي رفع موارد اختلافي شوراي نگهبان با مجلس در خصوص لايحه برنامه پنجم توسعه، گفت: در جلسه فوق العاده روز سه‌شنبه مجمع از 6 مورد اختلافي بين مجلس و شوراي نگهبان در رابطه با لايحه برنامه پنجم توسعه، چهار مورد بررسي و به تصويب رسيد.

نماينده تهران افزود: در مباحث مربوط به فاينانس و معاملات و تمهيدات مالي خارجي با وجود آنکه شوراي نگهبان آن را خلاف شرع تشخيص داده بود اما با توجه به اصرار دولت بر اين مصوبه، مجمع نيز همچون مجلس آن را به تصويب رساند، در مبحث مربوط به صندوق توسعه ملي هم بحث‌هاي زيادي صورت گرفت که در نهايت با انجام پاره‌اي از اصلاحات، اساسنامه صندوق توسعه ملي به تصويب مجمع تشخيص مصلحت رسيد، مجمع همچنين مصوبه مربوط به ترکيب شوراي پول و اعتبار را که در برنامه چهارم نيز عينا وجود داشت، تائيد کرد.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درباره سرنوشت دو ماده باقيمانده نيز، خاطرنشان کرد: در جلسه روز شنبه آينده دو مورد اختلافي باقيمانده مربوط به مجمع عمومي بانک مرکزي و شرايط عزل و نصب رييس کل بانک مرکزي و ماده 196 لايحه برنامه پنجم پيرامون ترکيب شوراي هماهنگي نهادهاي نظارتي را مورد بررسي قرار خواهد داد و انشاالله با تصويب اين دو ماده و رفع موارد اختلافي، لايحه برنامه پنجم آماده ابلاغ به دولت خواهد شد.باهنر در ادامه با اشاره به اين بخش از سخنان رئيس جمهور که اعلام کرده مجمع تشخيص مصلحت نظام، قانون اساسي را تغيير مي دهد، گفت: اصل 112 قانون اساسي تاکيد دارد که مجمع تشخيص مصلحت نظام مي تواند در مواردي خاص که به مصلحت نظام است اجازه دهد خلاف قانون اساسي عمل شود.عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان ادامه داد: مواردي که مجلس بر آنها اصرار و تاکيد دارد ممکن است با بعضي از موازين شرع يا قانون اساسي مغايرت داشته باشد اما اصل 112 اين اختيار را به مجمع داده است که اگر آن را به مصلحت نظام تشخيص دهد، تائيد و تصويب کند.

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به مصوبه مربوط به استفاده دستگاه‌ها از منابع مالي خارجي اشاره کرد و گفت: شوراي نگهبان اين ماده را خلاف موازين شرعي تشخيص داده بود ولي همانطور که دولت بر اين مصوبه تاکيد داشت ما نيز در خصوص استفاده از اين منابع احساس ضرورت و نياز مي کنيم و معتقديم که اين مراودات بايد وجود داشته باشند لذا مجمع تشخيص همچون مجلس و برخلاف نظر شوراي نگهبان اين مصوبه را تائيد کرد.

دراصل 112 قانون اساسي آمده است؛ "مجمع تشخيص مصلحت نظام براي تشخيص مصلحت در مواردي که مصوبه مجلس شوراي اسلامي را شوراي نگهبان خلاف موازين شرع و يا قانون اساسي بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شوراي نگهبان را تأمين نکند و مشاوره در اموري که رهبري به آنان ارجاع مي دهد و ساير وظايفي که در اين قانون ذکر شده است به دستور رهبري تشکيل مي شود.


 وزيراطلاعات: زن آمريکايي قصد پناهندگي درايران داشت  

گروه سياسي
: وزير اطلاعات با تکذيب خبر دستگيري زن آمريکايي از درخواست اين زن براي پناهندگي به ايران خبرداد و اعلام کرد: اين وزارت خانه نسبت به شهادت علي‌رضا عسگري،معاون پيشين وزير دفاع اطمينان ندارد.به گزارش ايسنا، حيدر مصلحي ديروز پس از جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره بازداشت زن آمريکايي به جرم جاسوسي در ايران، گفت: او با ادعاي اينکه آمريکايي ها تهديدش کرده اند، قصد پناهندگي و ورود به ايران را داشت اما پس از بررسي مشخص شد که حرف هاي او صحت ندارد.مصلحي همچنين در پاسخ به سوالي درباره جاسوس دستگير شده در مشهد، گفت: هنوز وقت صحبت کردن در اين باره نرسيده است.وزير اطلاعات، در پاسخ به سوالي درباره وضيت علي‌رضا عسگري،معاون پيشين وزير دفاع و اين‌كه آيا شما نسبت به شهادت نام برده اطمينان داريد، تصريح كرد: ما به اين حرف اطمينان نداريم ؛چرا كه به صهيونيست‌ها اعتماد نداريم.مصلحي در پاسخ به سوالي درباره اظهارات اخير رييس كميسيون اصل 90 مجلس مبني بر اين‌كه ما به دستگاه‌هاي امنيتي در مورد ترور دانشمندان هسته‌اي‌ هشدار داده بوديم، گفت: دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي با هم فرق مي‌كنند، كار دستگاه‌هاي اطلاعاتي جمع‌آوري اطلاعات است و اطلاع رساني مي‌كنند، ما در اين رابطه به دستگاه‌هاي مربوطه اطلاع‌رساني كرده بوديم.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا شما مي‌خواهيد بگوييد كه دستگاه‌هاي مربوطه در اين زمينه كوتاهي كردند، افزود: من چنين چيزي را نمي‌گويم. وزير اطلاعات همچنين با بيان اين‌كه در جريان شناسايي اخير يكي از شبكه‌هاي جاسوسي موساد بيش از 10 نفر را دستگير كرديم، در پاسخ به اين سوال كه آيا هويت همه آنها ايراني بوده است، گفت: همه آنها ايراني بودند. وي در پاسخ به سوالي در مورد وضعيت امنيت در كشور، افزود: علي‌رغم همه تهديدهاي دشمنان و سرمايه‌گذاري‌هايي كه آنها كرده‌اند وضعيت امنيت در كشور خوب است. مصلحي درباره اين‌كه آيا عوامل ترور استادان علي‌محمدي و شهرياري مرتبط بوده‌اند، گفت: آنها سلولي كار مي‌كرده‌اند و اين موضوع را ديروز گفتم. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اطلاعات جديدي درباره كساني كه مي خواستند در راستاي اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها فتنه ايجاد كنند، داريد؟ گفت: هدفمند كردن يارانه‌ها آنها را در كما برده است. وزير اطلاعات در پاسخ به اين پرسش که آيا موساد در مورد امنيتي ديگري در کشورمان نقش مستقيم داشته است؟ گفت: فقط در ترورهاي اخير نقش مستقيم داشته است.

مصلحي همچنين در خصوص دستگيري جانشين ريگي توسط دولت پاکستان و تحويل وي به ايران، گفت: خبر دستگيري جانشين ريگي توسط دولت پاکستان صحت نداشت.

چندي پيش مقام هاي پاکستان اعلام کرده بودند، "عبدالرئوف ريگي" که پس از مجازات و اعدام شدن عبدالمالک ريگي به عنوان رئيس جديد گروهک جندالشيطان منصوب شد را دستگير کردند وبزودي به ايران تحويل خواهند داد.در اين رابطه ماشاءالله شاکري سفير ايران در پاکستان، نيز عنوان کرده بود که مقامات پاکستان تاکنون دستگيري عبدالرئوف ريگي سرکرده گروهک تروريستي شرق کشور را تاييد يا تکذيب نکرده است.


 تلاش نتانياهوبراي تحريک آمريکا  

مهر: نخست وزير رژيم صهيونيستي با هدف تحريک آمريکا عليه ايران مدعي شد که "فقط يک تهديد باور پذير از سوي آمريکا مي تواند تهران را متوقف کند." به گزارش هاآرتض، "بنيامين نتانياهو" که در جمع خبرنگاران خارجي حاضر در سرزمين‌هاي اشغالي سخن مي گفت، خاطرنشان کرد: بايد يک تهديد نظامي باور پذير عليه ايران از سوي آمريکا وجود داشته باشد، اما نبايد اين تهديد را به صورت يک جا استفاده کرد، بلکه با به کار بردن مرحله به مرحله آن مي توانيم به هدف برسيم.وي در ادامه مدعي شد: هر چند تحريم‌هاي جديد سبب کند شدن پيشرفت برنامه هسته‌اي ايران شده، اما با اين وجود فشارهاي موجود براي جلوگيري از رسيدن ايران به نقطه بدون بازگشت کافي نيست. نتانياهو در پاسخ به سوالي درباره اظهارات اخير رييس سابق موساد درباره عدم توانايي ايران براي دست يابي به سلاح هسته اي پيش از سال 2015، گفت:‌"‌ به گمان من اين دقيقا نظر سازمان هاي اطلاعاتي است.


 رقابت اصولگرايان واصلاح‌طلبان درآينده 

ايسنا
: يك عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس، با اعتقاد به اينكه در انتخابات آينده گرايش مردم به سمت اصولگرايي است، گفت: البته مطمئنا در انتخابات آينده اصلاح‌طلبان و اصولگرايان در رقابت انتخاباتي با يكديگر فعال خواهند بود. موسي قرباني با تقسيم ديدگاه‌هاي سياسي به سه گروه اصولگرايان، اصلاح‌طلبان و گروه‌هاي خارج از چارچوب نظام ،خاطرنشان کرد: علاوه بر دو گروه اصولگرا و اصلاح‌طلب، گروهي موسوم به گروه‌هاي خارج از چارچوب نظام حضور دارند كه در برهه‌هايي از زمان خود را به دو گروه اصلاح‌طلب و اصولگرا نزديك مي‌كنند. نماينده قائنات با بيان اينكه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان نيز به چند گروه تقسيم مي‌شوند، گفت: اصلاح‌طلبان طبق گفته خودشان به 18 گروه برآمده از 2 خرداد تقسيم مي‌شوند و اصولگرايان نيز در تقسيمات جداگانه‌اي همچون ائتلاف پيروان امام و رهبري، جناح طرفدار دولت و ... مي‌گنجند.


 رايزني مقامات3 کشوردرباره ايران 

مهر
: معاون وزير امور خارجه روسيه در جريان ديدار خود با سفراي فرانسه و انگليس در مسکو با اين ديپلمات‌ها درباره موضوع هسته‌اي ايران بحث و تبادل نظر کرد. به گزارش سايت رسمي وزارت امور خارجه روسيه، "سرگئي ريابکف" در جريان ديدار خود با "سرگئي با پرينگل" سفير انگليس و "گلينياستي" سفير فرانسه که روز سه شنبه در مسکو برگزار شد، تحولات مهمي از جمله موضوع هسته اي ايران را بررسي کردند.يابکف همچنين در ديدار جداگانه با محمود رضا سجادي سفير ايران در مسکو نيز به تبدل نظر پرداخت. سفير ايران در مسکو در اين ديدار، مذاکرات آتي ايران و گروه1+5 را با معاون وزير امور خارجه روسيه مورد تبادل نظر قرار داد. همچنين در اين ديدار طرفين درباره موضوع ديدار آتي کاترين اشتون نماينده عالي سياست خارجي و امور امنيتي اتحاديه اروپا و نمايندگان سياسي گروه "1+5" با سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران در ترکيه گفتگو و تبادل نظر کردند.


 تاسيس منطقه صنعتي ايران درسليمانيه 

گروه سياسي
: نخست وزير منطقه کردستان عراق با تاکيد بر همکاري عالي اين منطقه با جمهوري اسلامي و توافق براي تاسيس يک منطقه صنعتي ايران در سليمانيه، اتهامات وارده به کردها براي برقراري رابطه با رژيم صهيونيستي را بي اساس خواند. به گزارش مهر، "برهم صالح" که در هفته جاري براي ديدار با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده بود در گفتگو با مهر، درباره دستاوردهاي سفر خود به ايران و ديدار با مقامات ايراني، گفت: اين سفر در راستاي تاکيد بر روابط عالي و حسنه ما با ايران صورت گرفت. ايران همسايه اي مهم براي عراق محسوب مي شود.در ديدار با مقامات ايراني تحولات عراق و منطقه بحث و بررسي و بر توسعه روابط تجاري و اقتصادي دوجانبه تاکيد شد. صالح افزود: مبادلات تجاري ميان ايران و اقليم کردستان هر سال توسعه يافته است.


 نماينده قم: لايحه بودجه 90 سريع به مجلس ارائه شود 

گروه سياسي
: عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مشخص بودن سياست‌هاي کلي برنامه پنجم از دولت خواست تا به خاطر منافع مردم و مصالح کشور هرچه سريع‌تر لايجه بودجه سال 90 را به مجلس ارائه کند. "علي بنايي" در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با اشاره به گذشت بيش از يک ماه از آخرين مهلت دولت براي ارائه لايحه بودجه سال آتي به مجلس، گفت: متاسفانه امسال هم مثل سالهاي گذشته شاهد اين بوديم که برخلاف مصوبه قانوني مجلس در خصوص ارائه به موقع لايحه بودجه و تعيين 15 آذر به عنوان آخرين مهلت ارائه آن، دولت همچنان در ارائه بودجه براي بررسي و تصويب در مجلس تاخير دارد. نماينده قم با تاکيد بر اينکه تاخير در ارائه لايحه بودجه موجب ضرر وارد شدن به منافع مردم مي‌شود، تصريح کرد: فرآيند بررسي لايحه بودجه در کميسيون‌هاي تخصصي مجلس و همچنين کميسيون تلفيق نيازمند صرف زماني حدود دو ماه است که با تاخير در ارائه لايحه بودجه، مجلس به ناچار مجبور مي‌شود براي آماده کردن لايحه بودجه جهت سال آتي آن را در فرصت کوتاه تري بررسي کند.عضو کميسيون برنامه و بودجه افزود: از آنجا که برنامه بودجه بصورت مستقيم به زندگي و منافع مردم بستگي دارد، هرچه زمان بررسي و تدقيق بر روي آن کمتر باشد در نتيجه امکان اشتباه و اضرار به منافع مردم بيشتر مي‌شود.بنايي با بيان اين مطلب که تاخير در ارائه بودجه موجب تسري بي‌نظمي به ساير بخش‌هاي اقتصادي کشور مي‌شود، گفت: وقتي بودجه دير ارائه مي‌شود و مجلس هم به ناچار آن را دير براي اجرا ابلاغ مي‌کند، ناگزير زمان آغاز اجراي قانوني بودجه به اواخر فروردين و اوايل ارديبهشت موکول مي‌شود و همين موضوع به صورت سلسله وار موجب ايجاد بي‌نظمي و تاخير در امور مالي کشور مي‌شود. وي همچنين افزود: متاسفانه در سالهاي گذشته همواره بودجه دير‌تر از زمان مقرر به مجلس آمده است، در صورتي که مجلس هشتم دقيقا بنابر ضرورت صرف وقت کافي براي بررسي بودجه، آخرين مهلت آن را 15 آذر تعيين کرد تا از اين رهگذر بتواند منافع ملي کشور را بيشتر مد نظر قرار دهد. نماينده قم، تاخير در ارائه بودجه را به ضرر مجلس و دولت عنوان کرد و گفت: وقتي دولت بودجه را دير‌تر از زمان مقرر ارائه مي‌کند تنها مجلس متضرر نمي‌شود، بلکه دولت هم بواسطه اينکه زمان کافي براي توجيه نمايندگان در خصوص برنامه تقديمي خود براي اقتصاد و اداره کشور ندارد، متضرر خواهد شد. نمايندگان دوره هشتم مجلس در آغاز به کار اين دوره از مجلس با تغيير در آيين نامه داخلي مجلس و در ماده 216 از اين آيين نامه دولت را موظف کردند تا لايحه بودجه سالانه را حداکثر تا 15 اذر هر سال به مجلس تسليم نمايد، اما در سالهاي اخير لايحه بودجه هرگز زورد‌تر از نيمه دوم دي ماه به مجلس ارائه نشده است.


 كوتاه از سياست 

معرفي نمايندگان مجلس در كميته بررسي سوانح هوايي

گروه سياسي: رئيس كميسيون عمران مجلس طي نامه‌اي به حميد بهبهاني، رييس كميته حمل و نقل و مشاور كميسيون عمران را به عنوان دو نماينده اين كميسيون براي شركت در جلسات كميته بررسي سوانح سازمان هواپيمايي كشوري معرفي كرد.به گزارش خانه ملت، علي‌اكبر آقايي، رييس كميسيون عمران مجلس در پي سقوط هواپيماي بوئينگ 727 تهران - اروميه طي نامه‌اي به حميد بهبهاني وزير راه، محمدرضا صابري رييس كميته حمل و نقل و جمشيد قنبري مشاور كميسيون عمران را به عنوان دو نماينده كميسيون عمران براي شركت در جلسات كميسيون بررسي سوانح سازمان هواپيمايي كشوري و كميته هاي مرتبط معرفي كرد.

كلينتون: با ايران تعامل محرمانه‌‌اي نداريم

گروه سياسي: وزير خارجه آمريكا برخي گزارش‌ها مبني بر اين‌كه واشنگتن و تهران به طور محرمانه در حال مذاکره هستند را رد کرد. به گزارش ايلنا به نقل از بي‌بي‌سي، «هيلاري کلينتون» در ادامه سفر خاورميانه‌اي خود، در مصاحبه‌اي اختصاصي با پايگاه خبري «العربيه» با رد برخي گزارش‌ها درباره گفت‌وگوي محرمانه ايران و آمريكا، گفت: «هيچ کانال ديپلماتيک غيررسمي يا تعامل چشمگيري» بين واشنگتن و تهران وجود ندارد. وزير خارجه آمريكا در اين‌باره به مورد مشخصي اشاره نکرد. وي ادامه داد: همان طوري که مي‌دانيد از زماني که «باراک اوباما»، رئيس‌جمهوري آمريكا وارد کاخ سفيد شد اعلام کرده‌ايم که خواهان تعامل با ايران هستيم. هيلاري کلينتون همچنين گفت: هرگاه تغييري در موضع ايران ايجاد شود، آمريکا آن را به اطلاع همگان خواهد رساند. وزيرخارجه آمريکا طي روزهاي گذشته از کشورهاي امارات متحده عربي و يمن ديدار کرده و قرار است به عمان و قطر نيز سفر کند. يکي از اهداف اصلي وي گفت‌وگو درباره ايران است.

رايزني هسته‌اي ديپلمات‌هاي ايران و چين

گروه سياسي: يك مقام عالي‌رتبه ايراني با ديپلمات‌هاي عالي‌رتبه چين ديدار كرد تا درباره برنامه هسته‌اي ايران گفت‌وگو كند، اما هيچ نشاني حاكي از اين كه چين دعوت تهران براي بازديد از تاسيسات هسته‌اي ايران را مي‌پذيرد يا خير، مشاهده نشد. به گزارش ايسنا يه نقل از خبرگزاري رويترز، وزارت امور خارجه چين اعلام كرد كه علي باقري، معاون دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران روز چهارشنبه با "ژانگ ژيجون"، معاون وزير امور خارجه چين و "وو هيلانگ" دستيار وزير امور خارجه اين كشور در پكن ديدار و گفت‌وگو كرد. وزارت امور خارجه چين در بيانيه كوتاهي در وب‌سايتش كه عكس‌هايي از اين ديدار را نيز در آن‌جا گذاشته بود، نوشت: هر دو طرف ديدگاه‌هاي خود را درباره روابط دوجانبه ايران و چين و نيز برنامه هسته‌اي تهران رد و بدل كردند. اين بيانيه به جزييات بيشتري از اين ديدار اشاره‌اي نكرد.چين هنوز اعلام نكرده است كه آيا دعوت تهران براي بازديد از تاسيسات هسته‌اي ايران را خواهد پذيرفت يا خير و تنها دريافت دعوت‌نامه را از جانب ايران تاييد كرده است.

بررسي مشکلات زائران درکميسيون اصل90

گروه سياسي:
رئيس کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي از برگزاري جلسه‌اي در هفته آينده با مسئولان دست‌اندر کار حج و زيارت در خصوص بررسي مسائل و مشکلات زائران ايراني عتبات و عاليات خبر داد. "محمد ابراهيم نکونام" در گفت وگو با خانه ملت، با اعلام اينکه تاکنون چندين جلسه با مسئولان سازمان حج و زيارت در مورد رفع مشکلان زوار ايراني عتبات و عاليات در محل کميسيون اصل 90 مجلس برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در اين خصوص پرونده شکايتي درباره نحوه خدمات رساني به زائران ايراني در کميسيون اصل 90 در حال بررسي است. نماينده گلپايگان و خوانسار بر همين اساس يادآور شد که کميسيون اصل 90 مجلس قرار است هفته آينده با تشکيل جلسه‌اي با حضور دست اندرکاران امور حج و زيارت کشور مشکلات مربوط به زائران عتبات و عاليات را بررسي کند.

برگزاري نهمين كنگره حزب مردم‌سالاري در28 بهمن

گروه سياسي: دبير ستاد اجرايي كنگره نهم حزب مردم‌سالاري از برگزاري نهمين كنگره اين حزب در 28 بهمن ماه همزمان با هفته وحدت خبرداد.به گزارش فارس، ميرزا بابا مطهري‌نژاد طي گفت‌وگويي با اعلام اين خبر، گفت: در اين كنگره اعضاي شوراي مركزي، دفتر سياسي، هيات داوري، روساي كميته‌هاي اجرايي، مسئولين دفاتر استاني حزب و نمايندگان دفاتر استاني از سراسر كشور به انتخاب اعضاي آن دفاتر شركت خواهند كرد.مطهري‌نژاد با اعلام اين مطلب كه كنگره حزب مردم‌سالاري به طور منظم تشكيل و طبق اساسنامه و براساس مصوبه پيشين كنگره اين حزب در اردوي تابستاني و آخرين همايش فصلي آن در موعد مقرر برگزار مي‌شود، افزود: در اين كنگره علاوه بر ارائه گزارش شوراي مركزي و تعيين سياست‌هاي راهبردي سال آينده، انتخاب دبيركل، انتخاب اعضاي شوراي مركزي و اعضاي هيات داوري نيز صورت خواهد گرفت.

اسلووني:ايران شريك مهمي براي ما است

گروه سياسي: وزير امور خارجه اسلووني با اشاره به اهميت روابط اقتصادي ايران – اسلووني، گفت: ايران شريك مهمي براي كشورش محسوب مي شود. به گزارش اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، "ساموئل اژبوگار" وزير خارجه اسلووني روز سه‌شنبه در ديدار با محمدرحيم آقايي‌پور سفير ايران در اسلووني ضمن ابراز خرسندي از افتتاح سفارت جمهوري اسلامي در كشورش اين اقدام تهران را موجب ارتقاي سطح كيفي و توسعه همكاري هاي دو كشور در زمينه هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي دانست. وي افزود: هرچند تبادلات دو طرف هم اكنون نسبتا كم است اما امكان گسترش همكاري‌هاي اقتصادي بين دو كشور وجود دارد. وزير امور خارجه اسلووني با تاكيد بر اهميت گفت‌وگوهاي سياسي بين دو طرف، اظهار کرد: با انتخاب سفير مقيم در اسلوونياز سوي ايران، از اين پس مي‌توانيم در همه زمينه‌هاي مورد علاقه دو طرف گفت‌وگوهاي فعال‌تري داشته باشيم و در سال جديد ميلادي براي ديدارهاي مقامات دو كشور برنامه‌ريزي كنيم.

واگذاري تصميم‌گيري درباره رابطه با انگليس به دولت

گروه سياسي:
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به طرح قطع رابطه با انگليس، از بررسي پيشنهادي براي اين طرح خبرداد که در صورت تصويب نهايي، قطع يا کاهش ارتباط با انگليس برعهده دولت گذاشته مي‌شود. "حسين سبحاني‌نيا"، عضو هيات رئيسه مجلس در گفت وگو با خانه ملت، با اعلام اينکه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس قرار است در جلسات هفته آينده خود بحث اجرايي شدن پيشنهادي براي طرح قطع رابطه با انگليس را بررسي کند، افزود: اين پيشنهاد به منظور اجراي بهتر طرح قطع رابطه با انگليس مطرح شده است.نماينده نيشابور خاطر نشان کرد: در اين پيشنهاد مطرح شده براي اجراي بهتر طرح قطع رابطه با انگليس، يک زماني براي دولت انگليس تعيين شود که اگر در آن زمان مقرر، اين کشور نظر جمهوري اسلامي ايران را تامين نکرد خود دولت درباره کاهش يا قطع رابطه با انگليس تصميم بگيرد.

انهدام شرکت هرمي خريد و فروش اسلحه

گروه سياسي: معاون دادستان تهران از انهدام يک شرکت هرمي که اقدام به خريد و فروش اسلحه مي‌کرد، خبرداد.به گزارش مهر، رضا جعفري ديروز در يک نشست خبري، گفت: طي يک ماموريت ويژه باندي را که در کنار فعاليت در شرکت هاي هرمي اقدام به خريد و فروش اسلحه مي کردند را متلاشي کرديم. وي با اعلام اينکه در اين رابطه 11 نفر بازداشت شده اند که يکي دو نفر از آنها هم اکنون متواري هستند، افزود: از اين باند 25 قبضه سلاح کمري و کلاشينکف و 600 فشنگ ضبط شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته