جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/20 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران- (شنبه) نسخه شماره 2623

پايان گمانه زني در انتخابات شوراها
اکثراصلاح طلبان در تهران تائيد صلاحيت شدند


امامي کاشاني:بوش حثيت ملت آمريکا را لکه دارکرد


حبيبي: اداره کشور با يک سليقه ممکن نيست


هشدار ايران به شوراي امنيت

سرمقاله
عراق نطقه عطف جمهوري خواهان


باوقت كم


کوتاه و خواندني


 پايان گمانه زني در انتخابات شوراها
 اکثراصلاح طلبان در تهران تائيد صلاحيت شدند  

گروه سياسي: با اعلام اسامي تائيد صلاحيت شدگان نامزد هاي تهراني در انتخابات شوراها، گمانه زني ها در خصوص تائيد و يا رد برخي از چهره هاي شناخته شده اصلاح طلب نيز پايان يافت.
نتايج بررسي اسامي تائيد صلاحيت شدگان حاکي از آن است که در اين دور از انتخابات اکثر چهرهاي شاخص شناخته شده گروه هاي اصلاح طلب و اصولگرا در تهران تائيد صلاحيت شده اند. نتايج نهايي اسامي تائيد صلاحيت شدگان شوراها روز پبج شنبه به اطلاع نامزدهاي ثبت نام کننده شوراها رسيده است.
در همين زمينه پرويز سروري عضو هيات عالي نظارت استان تهران  در گفت وگو با "مهر" با بيان اينکه چهره هاي شاخص اصلاح طلبان و اصولگرايان که در انتخابات شورا ها ثبت نام کرده بودند، همگي تاييد صلاحيت شدند، تصريح کرد: "محمد علي نجفي" وزير سابق آموزش و پرورش ، "احمد مسجد جامعي" وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي ، "اسحاق جهانگيري" وزير سابق صنايع ، "معصومه ابتکار" معاون سابق رئيس جمهور و رئيس سابق سازمان محيط زيست، "اشرف بروجردي" معاون اجتماعي سابق وزير کشور و "ابراهيم اصغرزاده" عضو سابق شوراي شهر تهران از جمله اين تائيد صلاحيت شدگان هستند.سروري همچنين از تائيد صلاحيت مسعود زريبافان، دبير دولت و عضو فعلي شوراي شهر تهران خبرداد .پيش از اين خبرهايي مبني برردصلاحيت زريبافان به دليل دوشغله بودن در برخي سايت هاي خبري منعکس شده بود.
خبرگزاري "ايلنا" نيز ديروز در گزارشي علاوه براسامي ذکر شده خبرداد که صلاحيت محمد حسين مقيمي، سيد حسن الحسيني، علي محقر، پيروز حناچي، علي ميرلوحي (از معاونان وزرا» دولت خاتمي)، مرتضي لطفي (از اعضاي هيات  رييسه شوراي شهر اول تهران)، جواهري پور (رييس سابق سازمان آموزش و پرورش شهر تهران)  افشين حبيب زاده (عضو هيات اجرايي خانه کارگر)، اعظم نوري و تقي  زاده خامسي (از مديران ارشد شهرداري در دوران کرباسچي) ، زهرا نژاد بهرام (معاون سابق فرماندار تهر، پنجه فولادگران و حسين بي  غم (از مديران سابق وزارت کشور) مورد تاييد قرارگرفته است.

رد صلاحيت 12درصد نامزدها در تهران
در همين حال احمدکريمي عضو هيات اجرايي انتخابات شوراي شهر تهران نيزديروزبه ايسنا، گفت: کمتر از  12 درصد داوطلبان کانديداي شوراي شهر تهران ردصلاحيت شدند. وي با بيان اين مطلب که تمام کار استعلام ها و تاييد صلاحيت هاي کانديداهاي شوراي شهر تهران به پايان رسيده است، حاطرنشان کرد: از شهر تهران، هزار و 243 نفر تاييد صلاحيت و 191 نفر ردصلاحيت و 7 نفر نيز انصراف داده اند. وي با بيان اين که تاييد صلاحيت ها پس از استعلام از مراجع چهارگانه صورت گرفته است، گفت: ردصلاحيت ها تنها از جناح اصلاح طلب نبوده است، بلکه برخي از افراد شاخص اصولگرا نيز ردصلاحيت شدند، بنابراين تمام شايعاتي که در اين باره مطرح است را تکذيب مي کنم. کريمي با بيان اين که " اکثريت 191 نفر ردصلاحيت شده، افراد عادي بوده اند" ادامه داد: هيات نظارت بر اساس استعلام ها رفتار  کرده اند و هيچ گونه عملکرد حزبي و جناحي مطرح نبوده است.
در همين رابطه، استاندار تهران نيز در خصوص نحوه بررسي صلاحيت نامزدهاي ثبت نام کرده در انتخابات سومين دوره شوراهاي اسلامي شهر تهران در گردهمايي فرمانداران استان،  گفت: در تاييد صلاحيت داوطلبان انتخابات شوراهاي اسلامي استان تهران به شکل جدي از برخوردهاي سليقه اي پرهيز شده است.  کامران دانشجو در اين گردهمايي، با تشکر از اعضاي هيات هاي اجرايي و بيان اين که آنها در بررسي صلاحيت ها تنها قانون را ملاک عمل قرار داده اند، افزود: پس از بررسي صلاحيت ها نيز مي بايست تمام تلاش و همت خود را در حفظ جو سالم انتخابات به کار گيريد و تنها صيانت از آراي مردم و اجراي دقيق قانون انتخابات را هدف قرار دهيد.
فرماندار تهران نيز ديروزبا تاکيد بر اين که معيار بررسي و تعيين صلاحيت نامزد ها فقط قانون بود، يادآور شد: مراقبيم حقوق شهروندي افراد و احترام آنها تحت تاثير ملاحظات سياسي و جناحي قرار نگيرد. وجيه ا... آقاتقي در تبيين آخرين وضعيت بررسي صلاحيت داوطلبان انتخابات شوراي شهرتهران، اظهار داشت: داوطلباني که صلاحيت آن ها تاييد شده به آنها ابلاغ شده و در مورد ساير داوطلبان نيز هيات نظارت بررسي هايي را ظرف يک هفته انجام داده و سپس نظر خود را اعلام مي کند که مراتب بلافاصله به افراد ذي ربط به طور کتبي ارسال مي شود. وي تصريح کرد: اعلام اسامي تاييد شدگان از سوي هيات اجرايي به هيچ وجه مجوزي براي تبليغات انتخابات شمرده نمي شود و انجام هرگونه تبليغات انتخاباتي تا قبل از موعد مقرر يعني شانزدهم آذر ماه سال جاري تخلف از قانون است و برابر قانون با آن رفتار خواهد شد.  فرماندار تهران درتشريح چگونگي انجام تبليغات نامزد هاي انتخابات شوراي شهر گفت: طبق قانون نامزد هاي  تائيد شده مي توانند از 16 آذر نسبت به انجام تبليغات اقدام کنند واين زمان 24 ساعت قبل از برگزاري انتخابات پايان مي يابد.

27آبان زمان ابلاغ اسامي افراد رد صلاحيت شده
در همين حال معاون اجرايي و دبير ستاد انتخابات استان تهران نيز روز گذشته در گفت وگو با "ايلنا" گفت: اخباري مبني بر ردصلاحيت برخي کانديداها تا زماني که هيات  هاي نظارت نظر نهايي خود را اعلام نکرده  اند، مبناي حقوقي ندارد.ابراهيم رضواني با بيان اين که اسامي کساني که صلاحيت  شان در هيات هاي اجرايي احراز نشده، روز پنج شنبه در اختيار هيات  هاي نظارت قرار گرفته است، گفت: هيات  هاي نظارت پس از بررسي مجدد, نظر نهايي خود را به هيات  هاي اجرايي براي ابلاغ به فرماندار اعلام خواهند کرد.رضواني ادامه داد: ممکن است فردي در هيات  اجرايي صلاحيتش احراز نشده باشد اما هيات نظارت در بررسي هاي خود راي به صلاحيت وي بدهد، لذا اين فرد مي  تواند در انتخابات شوراها شرکت کند. وي اظهار داشت: کساني که توسط هيات  هاي اجرايي تاييدصلاحيت شده باشند، حضورشان در انتخابات قطعي است و مرجع ديگري نمي  تواند راي بر ردصلاحيت آنها دهد. رضواني گفت: هيات  هاي نظارت تا 26 آبان ماه فرصت دارند، نظر نهايي خود را در مورد تعيين صلاحيت کانديداهاي ردصلاحيت شده به هيات  هاي اجرايي ارايه کند که در نهايت اين اسامي در اختيار فرماندار براي ابلاغ به کانديداها قرار خواهد گرفت. وي با بيان اينکه 27 آبان ماه طي نامه  اي اسامي افراد ردصلاحيت شده به خود آنها ابلاغ خواهد شد تا اگر شکايتي دارند ظرف چهار روز به مراجع بالاتر(هيات  هاي نظارت شهرستان يا استان) ارايه کنند، افزود: اسامي تاييد شدگان در انتخابات شوراهاپس از بررسي شکايت کانديداها در مراجع بالاتر اعلام خواهد شد.
سخنگوي شوراي مرکزي هيات نظارت بر انتخابات شوراها نيز درخصوص روند بررسي تائيد صلاحيت شدگان ديروز در گفت وگو با ايسنا با تاکيد بر اينکه هيات هاي اجرايي تمام تلاش خود را براي اجراي قانون در امر تاييد صلاحيت ها انجام داده اند، گفت: براساس اخبار رسيده بخش عمده  از افراد و يا جريانهايي که دغدغه  ردصلاحيت جرياني و يا جناحي داشته اند، صلاحيت آنها تاييد شده است. حشمت ا... فلاحت پيشه با بيان اينکه براساس جدول زمانبندي هيات هاي اجرايي، نظر خود را به هيات هاي نظارت ارسال کرده اند، گفت: هيات هاي اجرايي نظر خود را در خصوص رد و يا تاييد صلاحيت هاي کانديداها به هيات هاي نظارت شهرستانها و بخش ها ارسال کرده اند و آنها نيز پس از بررسي، نظر خود را به هيات  عالي نظارت استان که متشکل از سه نماينده  مجلس است، ارسال مي کنند. وي افزود: براساس اصلاحيه  سال 1382بر قانون سال 1375، آن دسته از کانديداهايي که صلاحيت آنها در هيات هاي اجرايي تاييد شده، مشکلي ندارند، ولي افرادي که ردصلاحيت شده اند، هيات هاي نظارت مي توانند در مورد ردصلاحيت آنها نظر بدهند. فلاحت پيشه تصريح کرد: حتي پيش از آنکه شکايتي از سوي کانديدايي به هيات نظارت برسد،  هيات نظارت مي تواند دلايل ردصلاحيت وي را بررسي کند تا مشخص شود آيا بر اساس مواد 26 تا 30 قانون اين فرد ردصلاحيت شده يا خير؟ و اگر ردصلاحيت آنها مبناي قانوني نداشت، هيات نظارت موظف است تا اين افراد را باز گرداند. سخنگوي شوراي مرکزي هيات نظارت بر انتخابات شوراها، خاطرنشان کرد: پس از اعلام نظر هيات هاي نظارت ممکن است برخي افراد نيز دوباره شکايت داشته باشند که اين افراد مي توانند تا چهار روز پس از اعلام نظر هيات نظارت شکايت خود را به هيات  مرکزي نظارت ارسال کنند و هيات مرکزي نظارت موظف است شکايت آنها را بررسي کند. فلاحت پيشه، دوازدهم آذرماه را حداکثر زمان بررسي تاييد و يا ردصلاحيت کانديداها از سوي هيات هاي نظارت دانست و گفت: براساس اخبار و گزارش هاي ارسالي به هيات هاي نظارت،  اغلب هيات هاي اجرايي تمام تلاش خود را براي اجراي مواد 26 تا 30 قانون بکار برده اند و در اين مسئله مشکلي وجود نداشته است. وي با تاکيد بر اينکه در هيات هاي نظارت نيز نظارت دقيق صورت خواهد گرفت،  اظهار داشت: در جلسات متعدد که هيات نظارت مرکزي با هياتهاي نظارت استانها داشته، بر اجراي قانون تاکيد شده تا هيچ اعتراضي باقي نماند.

حاجي: دراستان ها مشکل داريم
در حالي که اکثر چهره هاي شاخص اصلاح طلب در تهران تائيد صلاحيت شده اند، خبرهاي رسيده از برخي از استان ها حاکي از آن است که بيشتر چهرهاي شاخص اصلاح طلب در استان ها رد صلاحيت شده اند.در همين زمينه روز گذشته مرتضي حاجي سخنگوي ستاد اصلاح طلبان به ايلنا، گفت: در استان  هاي اصفهان, خراسان, آذربايجان شرقي و غربي و فارس ردصلاحيت  ها به گونه  اي بوده است که امکان برگزاري انتخابات رقابتي وجود ندارد اما در تهران چنين مشکلي وجود ندارد.حاجي با بيان اينکه در تهران چهره  هاي شاخص اصلاح  طلب ردصلاحيت نشده  اند و شرايط براي برگزاري انتخابات رقابتي وجود دارد، خاطرنشان کرد: در اين مرحله از کار هيات  هاي اجرايي، تاييدصلاحيت  ها قطعي است اما ردصلاحيت  ها اعتبار ندارد، مگر اين که در هيات هاي نظارت تاييد شود.وي با اشاره به اينکه در اين مرحله هيچ ردصلاحيتي وجود ندارد، تصريح کرد: بنابراين از هيات  هاي نظارت همه استان  ها تقاضا مي  کنيم جدي   تر نسبت به کساني که صلاحيت  شان تاييد نشده است، توجه کنند و مر قانون را در نظر بگيرند و تحت تاثير جو جناحي و سياسي قرار نگيرند. حاجي با بيان اينکه هيات  هاي نظارت منتخب مجلس هستند، اظهارداشت: بنابراين توقع بيشتري از مجلس است که انتخابات منطقي و رقابتي برگزار کند.وي همچنين از ستادهاي ائتلاف اصلاح  طلبان در استانها خواست که در مورد کساني که تاييدصلاحيت نشده  اند، رايزني کنند، چرا که ممکن است برخي از اين عدم تاييدصلاحيت  ها براساس سو»تفاهم، ابهام و يا کسر مدارک صورت گرفته باشد و با گفت  وگو حل شود. سخنگوي ستاد ائتلاف اصلاح  طلبان، با بيان اين که در برخي استان  ها امکان رقابت انتخاباتي به دليل ردصلاحيت گسترده نامزدها وجود ندارد، ارايه فهرست اصلاح  طلبان در اين استان  ها را به رفع اين مشکل و تصميم هيات  هاي نظارت در مورد ردصلاحيت چهره هاي شاخص اصلاح طلب موکول کرد.وي گفت: در تهران نيز بعد از پايان تمامي مراحل تاييدصلاحيت  ها فهرست اعلام مي  شود.


  امامي کاشاني:بوش حثيت ملت آمريکا را لکه دارکرد 

ايرنا: خطيب نماز جمعه اين هفته تهران از دمکرات هاي آمريکا که در انتخابات اخير مجالس قانونگذاري اين کشور به پيروزي رسيدند خواست از سرنوشت حزب رقيب ، حزب جمهوريخواه ،درس عبرت بگيرد.
آيت الله امامي کاشاني ، يکي از علل شکست حزب بوش را در انتخابات اخير، " جنگ طلبي و جنگ افروزي" وي دانست و گفت: يادم هست همان روز اول که بوش سر کار آمد، گفت بنا دارم که ارتش آمريکا را عزت بدهم. وي با بيان اينکه قدرت  12ساله جمهوريخواهان که بوش منتخب آنها بود، به پايان رسيده است ، افزود: رسانه هاي دنيا نوشتند که بوش، آبروي حزب جمهوريخواه را برد و رامسفلد را که معمار جنگ عراق بود، قرباني خود کرد. وي به دوگانگي سياست هاي بوش اشاره کرد و گفت: رهبران آمريکا در دنيا با هر کجا قرارداد اتمي بستند و حلقوم اسرائيل را پر از سلاح هسته اي کردند اما با برنامه صلح آميز هسته اي ايران مخالفت مي کنند. وي تاکيد کرد: بوش ، حيثيت جمهوريخواهان و دولت و ملت آمريکا را با اقداماتش لکه دار کرد و اکنون که مردم آمريکا، جمهوريخواهان را کنار زدند، بايد ديد دمکرات ها چه خواهند کردند. وي به مسايل افغانستان،عراق ولبنان اشاره کرد و گفت: به قول روزنامه هاي خارجي، تابلوي اقدامات بوش ، عراق است. امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: يکي ديگر از علل شکست جمهوريخواهان اين بود که گوشهايشان کر بود و صداي دنيا و مردم آمريکا را نمي شنيدند. وي تصريح کرد: با يک مشت الفاط دروغين مانند دمکراسي، حمايت از آزادي، مقابله با تروريسم، ناامني و برقراري امنيت فکر مي کردند، مي شود دنيا را گول زد.
وي با اشاره به انتخابات اخير رياست جمهوري آمريکا که براي بار دوم بوش به رياست جمهوري برگزيده شد، گفت: شب قبل از انتخابات، هنري کيسينجر سخنراني کرد و گفت که رييس جمهوري که در حال جنگ است، کنارش نمي گذارند ، همين جمله کيسينجر موجب شود، آرا» بوش بالا برود. خطيب جمعه تهران گفت: اما اين بار، بوش به دنيا و آرايي که داده شده بود، با الفاظ فريبنده بي اعتنايي کرد.
امامي کاشاني دربخش ديگري از سخنان خود از مردم دعوت کرد تا در انتخابات پيش روي خبرگان،مياندوره اي مجلس شوراي اسلامي و شوراهاي اسلامي فعالانه شرکت کنند . وي گفت:راي شما درانتخابات خبرگان،راي به معنا، روح و نوراست و راي در شوراهاراي به بدن،نان و ظواهر و مسايل اقتصادي است. امامي کاشاني در جمع نمازگزاران تهراني افزود: وقتي مي گويم که راي به خبرگان، راي به نور است، منظورم اين نيست که در شوراها به ظلمت راي مي دهيد. امام جمعه موقت تهران بر توجه به گرفتارهاي مردم و رعايت قانون در کشور تاکيد کرد و گفت: راي به شوراها، راي به نان، اقتصاد و ظاهر است. وي تاکيد کرد: انتخابات مجلس خبرگان راهبردي است که نظام را به صاحبش، - حضرت وليعصر(عج )- مي رساند و وقتي که ايشان بيايد، ديگر به راي احتياج نداريم. چون حکومت مال خودشان است. خطيب جمعه تهران اظهار داشت: اگر به مغز انتخابات خبرگان پي ببريم، اين انتخابات براي تعيين ولي امر است. در اسلام، حکومت و اداره جامعه بايد از يک روح، معنويت و نوري برخوردار باشد و لذا در روايات است که بايد امامت به دست انسان معصوم باشد. وي تصريح کرد:اين از بدبختي هاي ماست که بيش از هزارسال است از تشرف به حضور امام عصر (عج) محروم هستيم و اين محروميت به خود ما برمي گردد. حضرت در بين ماهستند ولي حکومت نمي کنند. خطيب جمعه تهران گفت: ترديدي نيست که در عصر غيبت نيز، بايد آن نور جاري باشد و در شريانهاي نظام حاکم در هر عصر و زمان دميده شده باشد، و اين حقيقت را نظام جمهوري اسلامي ايران به عنوان ولي امر دارد. وي از ولي فقيه بعنوان يک " خيمه نوراني " ياد کرد و گفت: اين خيمه نوراني به دستگاه قانونگذاري، اجرايي، قضايي و تمام حکومت، نور و معنويت مي دهد. لذا بايد در رايي که مردم به خبرگان مي دهند، بسيار مراقب باشند. امامي کاشاني تاکيد کرد: خبرگان در مقاطع حساسس کارايي دارد ولي کارايي بي مانندي است و چراغي است که به تمام دستگاه حاکمه نور مي دهد. وي در عين حال گفت که اگر کسي در دستگاه حاکمه اشتباهي کرد،نبايد آنرا به حساب پايه و اساس گذاشت.


  حبيبي: اداره کشور با يک سليقه ممکن نيست  

گروه سياسي: دبير کل حزب موتلفه اسلامي با تاکيد بر وحدت اصول گرايان در عين حال گفت: امکان ندارد کشور با يک سليقه محدود از طرف يک جناح اداره شود.
محمدنبي حبيبي که در نشست مطبوعاتي در حاشيه اجلاس دبيران استاني حزب موتلفه در مشهد سخن مي گفت، در پاسخ به پرسشي درباره وحدت اصول گرايان در انتخابات شوراها و خبرگان، تصريح کرد: درباره انتخابات خبرگان ائتلاف تشکل هاي اصولگرا شکل گرفته و از حدود 6 ماه پيش، به عنوان حزب موتلفه اسلامي از فهرست مشترک جامعه مدرسين و جامعه روحانيت مبارز اعلام حمايت کرده ايم. وي افزود: يک ائتلاف بلکه بالاتر از آن يعني وفاق بين مجموعه تشکلهاي اصولگرا براي حمايت از فهرست جامعه مدرسين و جامعه روحانيت مبارز در انتخابات خبرگان برقرار است. حبيبي درباره انتخابات شوراها نيز گفت: تلاش حزب موتلفه به ويژه در شهرهاي بزرگ اين است که مجموعه تشکلهاي اصولگرا به فهرست واحد برسند. دبير کل حزب موتلفه اسلامي افزود: ما معتقديم دادن دو ليست، شانس پيروزي اصولگرايان را کم مي کند. وي تصريح کرد: فهرست موتلفه در مجموعه تشکلهاي اصولگرا ارايه خواهدشد.حبيبي خاطرنشان کرد: به عنوان يک حزب با سابقه 43 ساله، اين آمادگي را داريم که اگر مجموعه تشکلهاي اصولگرا براي ارايه فهرست مشترک براي شوراها در انتخابات شهرهاي بزرگ به تصميم جمعي برسند، حتي اگر اعضاي موتلفه هم در ليست ها حضور نداشته باشند، از آن حمايت کنيم. وي با بيان اين که معتقديم مصلحت تشکلهاي اصولگرا در ائتلاف است گفت: ائتلاف نکردن شانس موفقيت را کم مي کند. اين فعال سياسي با بيان اين که "اين ادعا را در دوره دوم شوراها و دوره هفتم مجلس ثابت کرديم" گفت: تلاش عمده حزب موتلفه اين است که حلقه بين اصول گرايان باشد. البته ما مدعي برادر بزرگ بودن نيستيم اما به دليل قدمت حزبمان، عده اي از تشکلهاي اصولگرا، احترام خاصي براي حزب موتلفه قايل هستند، ما هم مي خواهيم با برخورداري از عقل جمعي سياسي به فهرست مشترک برسيم. دبير کل حزب موتلفه اسلامي افزود: البته شرط دست يافتن به اين هدف رقابت نکردن تشکلهاي اصولگرا با يکديگر است و اصولگرايان بايد سهم خواهي را ممنوع بدانند. محمدنبي حبيبي درباره ارتباط اين حزب با طرفداران احمدي نژاد و قاليباف نيز اظهار داشت: ما هم طرفداران آقاي احمدي نژاد و هم طرفداران آقاي قاليباف در تهران را، اصول گرا مي دانيم و غير از جبهه خط امام و رهبري و طرفداران آقاي قاليباف و احمدي نژاد، تعدادي از تشکلهاي اصولگرا هستند که بايد با يکديگر نشستهايي داشته و تصميم گيري  کنيم. وي همچنين با بيان اين که اقدامات بسيار مدبرانه اي از سوي سران تشکلهاي اصولگرا در حال شکل گيري است، گفت: به همين دليل رسيدن به يک فهرست واحد در تهران را بعيد نمي بينم، البته در بقيه شهرها از جمله مشهد نيز مجموعه تشکلهاي اصولگرا به وحدت نظر مي رسند. دبير کل حزب موتلفه اسلامي در ادامه درباره ورود نيروهاي سياسي به شوراها اظهار داشت: در اين مورد معتقدم شوراهاي شهر به نيروهايي با تخصصهايي گوناگون و متنوع نيازمندند. جايي که فقط سياسيون وارد شوند، قابل قبول نيست. در شوراي شهر اگر ترکيبي از تخصصهاي مختلف با متخصصان مجرب و با مدرک دانشگاهي جمع کنيم، شورا بهتر مي تواند پاسخ نياز مردم را بدهد.


 هشدار ايران به شوراي امنيت 

گروه سياسي: همزمان با افزايش مجدد               رايزني هاي  پنج عضو دائم شوراي امنيت سازمان ملل به اضافه آلمان درباره برنامه هسته اي ايران ، دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان به اعضاي اين شورا هشدار داد که درصورت تصويب قطعنامه ضد ايراني، تهران درروابطش با آژانس تجديد نظر مي کند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه ، علي لاريجاني ديروز در بدو ورود به مسکودر جمع خبرنگاران تصريح کرد که " اگر شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه پيشنهادي اروپا را  بدون اصلاحات پيشنهادي روسيه تصويب کند ، تهران در روابط خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي تجديد نظر                                  مي کند." براساس اين گزارش، لاريجاني افزود:"حتي اگر اصلاحات پيشنهادي روسيه در اين قطعنامه گنجانده شود ، تصويب يک قطعنامه در شوراي امنيت سازمان ملل ، ايران را وادار نخواهد کرد که در نيت خود درباره برنامه هسته ايش تغيير ايجاد کند ". دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران همچنين خاطرنشان کرد:"ما بايد يک راه منطقي براي حل اين مسئله (موضوع هسته اي ايران) پيدا کنيم ". متن پيش نويس اين قطعنامه که به وسيله سه کشور اروپايي، انگليس، فرانسه و آلمان تنظيم شده خواهان آن است که همه  کشورها از فروش و ترميم تجهيزات، فن آوري و تامين مالي آنچه که به برنامه هاي موشکي و هسته  اي ايران منجر مي شود، خودداري کنند.  روسيه تاکيد دارد که قطعنامه فقط بر فعاليت هاي مربوط به غني سازي و بازفرآوري، رآکتورهاي آب سنگين و توسعه سيستم هاي پرتابي تسليحات موشکي متمرکز شود و مي گويد که چنين تحريم هايي بايد به وسيله  دولت ها معين شود.  اصلاحيه  روسيه منع سفر، مسدود کردن سرمايه هاي مالي و هرگونه اشاره به نيروگاه هسته  اي بوشهر را حذف مي کند.
علي لاريجاني روز گذشته براي رايزني با مقامات روسي درخصوص پرونده هسته اي ايران به مسکو سفر کرد.روابط دو جانبه، مسايل بين المللي و برنامه هاي صلح آميز اتمي ايران موضوعات مورد بحث لاريجاني با مقامات روسي اعلام شده است. موضوع پيش نويس قطعنامه سه کشوراروپايي فرانسه، آلمان و انگليس در مورد برنامه هسته اي ايران که به دليل عدم تطابق با واقعيت هاي موجود و افراطي بودن آن ، با مخالفت روسيه مواجه شده است، نيز در اين سفر مورد بحث قرار مي گيرد.

ديدارلاريجاني با وزير خارجه روسيه
لاريجاني ديروز در اولين مرحله از رايزني هاي خود با مقامات روسي با سرگئي لاوروف وزير خارجه اين کشور ديدارکرد.وزير امور خارجه روسيه دراين ديدار بر تغيير ناپذير بودن موضع اين کشور مبني بر از سرگيري مذاکرات براي حل مساله برنامه هاي اتمي ايران تاکيد کرد. لاوروف با بااهميت خواندن روابط دوکشورروسيه و ايران، گفت: روابط استوار دو کشور مي تواند تاثير مهمي در صحنه بين المللي داشته باشد. دبير شورايعالي امنيت ملي ايران نيز با استراتژيک خواندن رواب ط ايران و روسيه پس از انقلاب اسلامي، ديدار روز گذشته خود  را از مسکو "ويژه" خواندو افزود:مواضع دو کشور در زمينه هاي سياسي ، اقتصادي و نظامي منطقه با يکديگر مطابقت دارد و تماس دائمي بين تهران و مسکو را طلب مي کند. لاريجاني، روسيه را کشوري "داراي وزن بالا در معادلات جهاني و به اصطلاح لنگري در موقعيت هاي متلاطم " ناميد که مي تواند نقش مهمي در معادلات بين المللي و منطقه داشته باشد. دبير شورايعالي منيت ملي ايران گفت: ايران و روسيه در شرايط فعلي بايد بحث "منافع مشترک" و نه تنها "کمک" را مدنظر قرار دهند. وي با اشاره به دخالتهاي آمريکا درمنطقه، نتايج انتخابات اخير کنگره و اشغال عراق که به تشديد ترور و ناامني در اين کشور انجاميده، گفت: در اين شرايط مسايل عراق، افغانستان، خاورميانه و خليج فارس ، وضعيت جديدي براي روسيه پديد آورده و اين کشور اينک امکان مانور بيشتري دارد.

 مذاکرات  1+5 همچنان در بن بست
سفراخير لاريجاني به مسکو ديروز در شرايطي صورت گرفت که نشست روز پنج شنبه نمايندگان گروه 1+5براي بررسي پيش نويس قطعنامه ضد ايراني در دفتر سازمان ملل در پاريس بدليل اختلاف نظرهاي موجود، بدون نتيجه پايان يافت.به گزارش خبرگزاري فرانسه، اعضاي گروه 1+5 در اين نشست با يکديگر توافق کردند که روز دوشنبه بار ديگر پيش نويس قطعنامه ضد ايراني را درباره بررسي کنند.کشورهاي آمريکا، فرانسه، روسيه، چين، انگليس و آلمان گروه 1+5 را تشکيل مي دهند.جان بولتون نماينده آمريکا درسازمان ملل پس از اين نشست درجمع خبرنگاران اعلام کرد : " ما درباره موضوعات مختلف دامنه تحريم ها گفتگو کرديم ".   وي با بيان اينکه "من تصور مي کنم که پيشرفت هايي داشتيم" خاطرنشان کرد:" ما فرصتي براي بررسي اين موضوع در آينده خواهيم داشت و بار ديگر بعدازظهر روز دوشنبه نشستي را برگزار خواهيم کرد" . از سوي ديگر در حالي که وانگ گوانگيا نماينده چين در سازمان ملل گفتگوهاي پنج شنبه شب را يک روند کند خواند، ويتالي چورکين نماينده روسيه از اين نشست ابراز رضايت کرد.


 سرمقاله
  عراق نطقه عطف جمهوري خواهان 

دکتر محمدمهدي مظاهري
با پيروزي دموکرات ها در انتخابات ميان دوره اي کنگره ، بي شک دولت جورج بوش براي استمرار سياست هاي جنگ طلبانه در منطقه خاورميانه به شدت تحت فشار قرار خواهد گرفت .
اين در حالي است که عدم تحقق وعده هاي دولت بوش در مورد سرکوب گروه هاي تروريستي و  ادعاي دروغ آنان در مورد کشف تسليحات کشتار جمعي عراق ، ميزان محبوبيت بوش را در ميان افکار عمومي آمريکا به پايين ترين حد خود رسانده است . از اين رو انتظار مي رود پس از پيروزي دمکرات ها در يکي از مجالس کنگره يا سنا ، شاهد تغيير رويه قابل توجه در عملکردهاي نيروهاي آمريکايي در عراق باشيم . در بررسي تحولات اخير و تاثير پيروزي دموکرات  ها بر سياست خارجي آمريکا در مورد عراق بايد به نکات ذيل اشاره نمود :
1-  دموکرات ها با فشار بر دولت بوش سعي خواهند نمود که با تغيير استراتژي آمريکا و وارد نمودن نيروهاي چند مليتي تحت فرماندهي آمريکا از افزايش مشکلات دامن گير جلوگيري کنند .
2-  به نظر دمکرات ها ايالات متحده بايد از نقش سازمان ملل در عراق به خوبي استفاده کند و اين سازمان را به ديده شريک و متحد بنگرد چرا که حضور نيروهاي بين المللي ضمن کاهش حساسيت ها زمينه را براي رهايي از باتلاق عراق فراهم مي سازد .
3 - محور تبليغاتي جمهوري خواهان به ويژه در عرصه سياست خارجي مبارزه با تروريسم و محو آن در عراق ، بيشتر به يک بازي سياسي شبيه بوده تا واقعيت ها داخلي اين کشور ، چرا که برخي از گروه هاي تروريستي در سازماندهي و  حملات عليه شيعيان در عراق به حمايت هاي اطلاعاتي و اغماض نيروهاي اشغال در ارتکاب جنايات پشت گرم بودند . لذا تداوم ناآرامي هاي داخلي عراق زمينه را براي تضعيف هر چه بيشتر جمهوريخواهان فراهم خواهد نمود .
4- به قدرت رسيدن دمکرات ها در کنگره و نفوذ بيشتر آنان به کميته هاي مختلف آن ، بستر مناسبي را براي تحقيق در مورد واقعيت پنهان و آشکار جنگ عراق فراهم مي سازد ، ضمن اينکه دموکرات ها با محور قرار دادن امنيت داخلي و رفاه ملي از هزينه هاي جنگ در عراق به شدت خواهند کاست .
5- به نظر مي رسد که بوش در آينده با مشکلات بيشتري براي طرح هاي امنيتي و نظامي خويش در عراق مواجه باشد.
لذا انتظار مي رود برخلاف ميل باطني خويش سعي خواهد کرد که با تعيين جدول زماني زمينه را براي خروج تدريجي نيروهاي آمريکا از عراق فراهم سازد .
نکته اساسي در بررسي انتخابات اخير کنگره آمريکا اين است که به رغم اختلافات موجود ميان جمهوريخواهان و دمکرات ها در مورد مسايل عراق هر دو حزب عمده بر لزوم حفظ موقعيت برتر آمريکا در منطقه و غارت ذخائر نفتي عراق اتفاق نظر دارند ، بايد به ياد داشته باشيم جان کري رقيب انتخابات بوش در انتخابات رياست جمهوري به رغم مخالفت با سياست هاي بوش در حمله به عراق هيچ وقت اين حمله را محکوم نکرد ، به طوري که دمکرات ها گرچه بزرگ نماي دولت بوش در مورد تسليحات کشتار جمعي عراق و ارتباط صدام با شبکه تروريستي القاعده را اقدامي فريبنده مي دانند ، با اين وجود اقدام جمهوري خواهان را در انجام عمليات و سرنگوني رژيم بعث صدام را هيچ وقت محکوم نمي کنند . لذا نبايد با جا به جايي قدرت در کنگره يا سنا شاهد تغيير کلي سياست خارجي آمريکا در منطقه به ويژه در عراق باشيم .
نکته آخر اينکه به نظر مي رسد دمکرات ها به جاي ارزيابي اصولي به بحران عراق سعي نمودند از آن به عنوان ابزار مناسب براي پيشبرد منافع حزبي و پيروزي بر رقيب استفاده کنند .


 باوقت كم 


حلقه ضد آمريکايي

 انتخابات مياندوره اي در ايالات متحده که منجر به پيروزي دمکرات ها در سنا و کنگره شد موضوع سرمقاله هاي روز پنج شنبه روزنامه هاي صبح تهران بود. کيهان آورده است پيروزي دمکرات ها در آمريکا خبر بسيار خوبي بود البته نه از آن باب که دمکراتها خيلي بهتر از جمهوري خواهان هستند بلکه بيشتر  به اين جهت که اين پيروزي باعث فشل شدن سيستم در آمريکا مي گردد. امريکايي ها هر گاه در داخل به ثبات مي رسند به آزار و اذيت ديگران مي پردازند اما اکنون تا چند صباح مجبورند يکديگر را گاز بگيرند. رسالت پيروزي قاطع دمکرات ها در آمريکا را باعث نامتعادل شدن معادلات سياسي در کاخ سفيد مي داند و مي نويسد اين انتخابات در حقيقت رفراندومي عليه جنگ عراق بود و پيروزي دمکرات ها در اين انتخابات به اقتدار 12 ساله جمهوري خواهان در آمريکا پايان داد. سياست روز مي نويسد با اينکه دمکرات ها در اين انتخابات به پيروزي دست يافتند اما به واسطه اينکه مشارکت مردم در اين انتخابات بسيار  پايين بود چون نيک بنگري هر دو حزب حاکم در آمريکا شکست خورده اند و اين نشان مي دهد مردم آمريکا از عملکرد دولتمردان خود راضي نيستند. آفرينش - روزنامه خودمان- هم از انگشت نگاري اتباع آمريکايي نوشته بود که کار خوبي نيست. جام جم و جمهوري اسلامي درباره مانور اخير سپاه نوشتند. جمهوري اسلامي آورده است مانور پيامبر اعظم (ص)در آبهاي خليج فارس نه تنها تهديدي براي کشورهاي منطقه نيست بلکه  ثابت مي کند ايران از قدرت بازدارنده نظامي برخوردار است و اين مي تواند پيام صلح و امنيت براي کشورهاي منطقه باشد. اين مانورها ثابت مي کند که چنانچه دشمنان ايران دست از شيطنت هاي خود برندارند با پاسخ مرگبار ايران رو برو خواهند شد. جام جم هم مي نويسد ما ثابت کرديم مي توان از نيروي بازدارنده بسيار قدرتمند نظامي برخوردار بود و در عين حال بمب  اتمي  هم نداشت. درک پيام اين مانور از سوي دشمنان ايران صلح و ثبات منطقه را تضمين مي کند. روزنامه دولتي ايران پيروزي دانيل اورتگا را در نيکاراگوئه حايز اهميت دانسته و مي نويسد اين پيروزي مي تواند حلقه ضد آمريکايي ونزوئلا، کوبا را در آمريکاي لاتين کامل کند. اعتماد ملي درباره انتخابات آتي از مردم مي خواهد که در انتخابات مشارکت فعال داشته باشند چرا که انتخابات نهم رياست جمهوري ثابت کرد مردم هموراه نمي توانند تبعات تصميمات خود را به زمين و زمان حوالت دهند و مردم فرا گرفته اند اين مشارکت ها در زندگي خصوصي آنها نيز تاثير گذار است. 


 کوتاه و خواندني 


گفت و گوي تلفني روساي جمهور ايران و فنلاند

گروه سياسي: "محمود احمدي نژاد" رييس جمهوري اسلامي ايران و "تارجا کارينا هالونن" رييس جمهوري فنلاند پنجشنبه شب در گفت و گوي تلفني ضمن محکوم کردن جنايات اخير رژيم صهيونيستي در سرزمين هاي اشغالي ، برضرورت جلوگيري ازادامه کشتار روزمره فلسطينيان تاکيد کردند . به گزارش دفتر امور رسانه هاي رياست جمهوري، احمدي نژاد بابيان اينکه جنايات صهيونيست هادرفلسطين و کشتارزنان ، کودکان و جوانان عواطف مسلمانان واغلب ملت هاي جهان راجريحه دارکرده است، گفت : رفتارهاي رژيم صهيونيستي درشرايط منطقه وهمچنين روابط مردم خاورميانه باکشورهاي اروپايي تاثيربسيارمنفي مي گذارد . رييس جمهوري باتاکيد برلزوم اتخاذ راهکارها و تدابيرلازم براي جلوگيري از تکرارجنايات رژيم صهيونيستي، گفت: اتحاديه اروپامي تواند نقش موثري دراين زمينه ايفاکند واميدواريم دردوره رياست فنلاند براين اتحاديه شاهد تحول اساسي در رويکرد به مسايل خاورميانه باشيم . "تارجا کارينا هالونن" رييس جمهوري فنلاند که کشورش رياست دوره اي اتحاديه اروپا را برعهده دارد نيز دراين گفت و گوي تلفني که به ابتکار رييس جمهوري اسلامي ايران انجام شد باابرازنگراني شديد از وضع مردم فلسطين درسرزمين هاي اشغالي، گفت: فنلاند کشتارهاو جنايت هاي اخيررژيم صهيونيستي رامحکوم کرده و برضرورت توقف فوري اين حملات تاکيددارد . رييس جمهوري فنلاند باتاکيد برعلاقه مندي اتحاديه اروپا به تامين امنيت مردم فلسطين درسرزمين هاي اشغالي ابرازاميدواري کرد باروي کارآمدن دولت مستقل فلسطيني امنيت مردم اين کشورتامين شود .
 
تداوم جوسازي هاي تل آويو عليه تهران

ايسنا: معاون وزير جنگ رژيم صهيونيستي با اذعان به اينکه تحريم عليه ايران کارآيي نخواهد داشت گفت که اين رژيم آماده است به هر قيمتي مانع از آنچه انحراف هسته يي ايران خواند، شود. روزنامه اورشليم پست به نقل از افريم اسنه، معاون جديد وزير جنگ رژيم صهيونيستي نوشت: من اقدام نظامي پيشگيرانه  اسراييل عليه ايران را مطالبه نمي کنم و از تبعات آن آگاهم. وي افزود: آن را آخرين دستاويز در نظر مي گيريم; اما گاهي آخرين دستاويز تنها دستاويز است. اسنه ابراز اميدواري کرد که جامعه بين المللي تحريم هايي موثر را عليه ايران اعمال کند و در عين حال گفت: شانس اين کار چندان زياد نيست و ارزيابي کاري من اين است که موفق نخواهد شد. وي ضمن تهديد خواندن ايران گفت که بيم دارد چنين تهديدي باعث شود صهيونيست ها ترجيح دهند در سرزمين هاي اشغالي قدس زندگي نکنند. اين مقام صهيونيست افزود: بايد به هر قيمتي مانع از دستيابي اين رژيم به قابليت هسته  اي شويم. ايهود المرت، نخست وزير رژيم صهيونيستي نيز روز پنجشنبه در نشستي در کاديما گفت: به هيچ مساله اي فشرده تر از مشکل ايران نمي پردازم. وي افزود: بايد با خونسردي و خردورزي به اين مساله بپردازيم. حتي روس ها يک ايران هسته  اي را نمي خواهند. المرت با افراطي خواندن ايران گفت: بايد با همه صحبت کنيم و به آنها يادآوري کنيم که يک کشور افراطي مسلمان با استفاده از سلاح هسته  اي چه خطري را براي ضربه زدن به کشوري ديگر مطرح مي کند. وي گفت: کشورهاي بزرگ بايد رهبري را در اين باره به عهده گيرند و بايد آنها را تحت فشار قرار دهيم.

 سفر خاتمي به استانبول

گروه سياسي: سيد محمد خاتمي امروز براي شرکت در نشست پاياني گروه بلند پايه ائتلاف تمدن ها به استانبول مي رود.  روابط عمومي موسسه بين المللي گفت و گوي فرهنگ ها وتمدن ها روز گذشته خبر داد که سيد محمدخاتمي رييس موسسه بين المللي گفت وگوي تمدن ها قراراست در اين نشست نتايج يکسال فعاليت اين ائتلاف را در زمينه ارايه طرحي براي کاهش خشونت ها در سطح جهان و تقويت ايده گفت و گوي تمدن ها جمع بندي نمايد. خاتمي از سوي "کوفي عنان" دبير کل سازمان ملل به عضويت گروه 18نفره ائتلاف تمدن ها در آمده است. به گفته کوفي عنان دبير کل سازمان ملل متحد هدف اين گروه پيشبرد ايده گفت و گوي تمدن ها و پرکردن شکاف ها، زدودن پيشداوري ها، سو» تفاهم و برداشت هايي است که براي صلح جهاني خطري بالقوه ايجاد کرده است .  "فدريکو مايور" مدير کل سابق يونسکو ، پرفسور " مهمت آيدين" استاد دانشگاه الهيات و يکي از وزراي دولت ترکيه،" هوبر ودرين" وزير امور خارجه سابق فرانسه و " کارن ارمسترانگ" مورخ انگليسي ازجمله اعضاي هيات 18نفره ائتلاف تمدن ها هستند. همچنين " علي العطاس" وزير امورخارجه سابق اندونزي ،"انريک ايگلسياس" رييس سابق بانک آمريکايي توسعه ازاروگوئه، پرفسور "ويتالي نانومکين" رييس مطالعات استراتژيک دانشگاه مسکو،نخست وزيرسابق سنگال،"دسموندتوتو" اسقف شهر کيپ تاون و شيخ "مزح" رييس بنياد آموزش علوم و توسعه اجتماعي قطر از ديگراعضاي اين هيات مي باشند. دو کشور اسپانيا و ترکيه به عنوان نمايندگان جهان غرب واسلام براي پيشبرد اين طرح در دو سال گذشته تلاشهاي زيادي به عمل آوردند و پشتيباتي مالي فعاليت هاي گروه بلند پايه سازمان ملل را نيز بر عهده داشتند. طرح اين گروه دي ماه سالجاري و در آخرين روزهاي فعاليت "کوفي عنان "به عنوان دبير کل سازمان ملل متحد تسليم وي خواهد شد تا وي نيز تحقق اين آرمان را از جانشين کره اي خويش بخواهد.

تاکيد روساي مجالس ايران و فليپين برگسترش روابط دوجانبه

گروه سياسي: روساي مجلس ايران و فليپين درديدار با يکديگر در تهران بر گسترش روابط دوجانبه و همچنين مشارکت فعال تر قاره آسيا در مناسبات و تحولات جهاني تاکيد کردند."خوزه دوونشيا" رئيس مجلس  نمايندگان فيليپين به منظور شرکت در اجلاس هفتم انجمن مجالس آسيايي براي صلح در تهران به کشورمان سفر کرده است.به گزارش اداره اخبار و رسانه هاي گروهي مجلس شوراي اسلامي، در اين ديدار ابتدا حداد عادل رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به روابط بسيار خوب بين دو کشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فيليپين سفر رئيس مجلس اين کشور را به ايران موجب تحکيم روابط پارلماني ، سياسي و گسترش همکاري هاي اقتصادي و فرهنگي فيمابين دانست و اظهار داشت: فيليپين از جمله کشورهاي پرتحرک آسياي جنوب شرقي محسوب مي شود و سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران برگسترش روابط در زمينه هاي مختلف با اين کشور تعلق گرفته است.رئيس مجلس شوراي اسلامي با تقدير از تلاش هاي فيليپين در تقويت ايده گفتگوهاي بين مذاهب و اديان مختلف و گسترش صلح در قاره آسيا، برگزاري اجلاس انجمن مجالس آسيايي براي صلح در تهران را نمادي از تلاش کشورهاي آسيايي براي ترويج صلح و استقرار ثبات در اين قاره دانست و بر مشارکت فعال تر قاره قدرتمند آسيا در مناسبات و تحولات جهاني تاکيد کرد.در ادامه اين ديدار همچنين  "خوزه دوونشيا"رئيس مجلس نمايندگان فيليپين روابط کشور متبوعش با جمهوري اسلامي ايران را خوب و روبه رشد توصيف کرد و بر گسترش هر چه بيشتر همکاري ها و مناسبات فيمابين در زمينه هاي پارلماني ، سياسي ، اقتصادي و فرهنگي تاکيد کرد.وي با اشاره به غناي فرهنگي و تمدني کشورمان اظهار داشت: فيليپين  به گسترش روابط خود با کشور قدرتمند و برخوردار از ديرينه فرهنگي و ديني جمهوري اسلامي ايران  اهميت مي دهد."دوونشيا" با اشاره به ميزباني جمهوري اسلامي ايران از اجلاس انجمن مجالس آسيايي براي صلح طي هفته آينده گفت: در اين اجلاس پيشنهادات مهمي همچون تشکيل پارلمان کشورهاي آسيايي ، تشکيل صندوق مالي آسيايي و تقويت ايده گفتگوهاي بين الاديان مطرح خواهد شد . رئيس مجلس فيليپين ، جمهوري اسلامي ايران را به دليل برخورداري از نقش و نفوذ بي بديل معنوي در منطقه خاورميانه حائز بهترين شرايط ممکن براي کمک به استقرار صلح و ثبات دائمي در بين کشورهاي منطقه آسيا دانست و بر ايفاي هر چه موثرتر اين نقش از سوي کشورمان تاکيد کرد.وي همچنين خواستار حمايت کشورمان از فيليپين در اعطاي کرسي ناظر به اين کشور در سازمان کنفرانس اسلامي شد.

وزير رفاه: نظام کشور ما يک نظام انتخاباتي است

ايرنا: وزير رفاه و تامين اجتماعي گفت: نظام کشور ما يک نظام انتخاباتي است و از انتخاب شوراها در روستا، تا نمايندگان مجلس، رياست جمهوري و خبرگان رهبري يعني در واقع همه اجزا نظام با آراي مردم انتخاب مي شوند. عبدالرضا مصري  با اشاره به انتخابات خبرگان رهبري و شوراهاي اسلامي افزود: اين دو انتخابات بويژه انتخابات خبرگان رهبري از جايگاه بالا و تعيين کننده درنظام برخوردار است. وي تاکيد کرد: اعضاي خبرگان رهبري کساني هستند که رهبر را تعيين مي کنند و اين خود گواه و نشان از اهميت فوق العاده اين مجلس است. وي افزود: بايد مردم عزيز کشورمان نهايت تلاش و دقت خود را در انتخاب اعضاي خبرگان رهبري به کار بگيرند چرا که بايد اصلح ترين و مجتهدين و خبره ترين افراد وارد اين مجلس شوند. وي همچنين در مورد انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا افزود: نقش اين شوراها در عمران و آباداني شهرها و بخشها در کشور تعيين کننده است، بنابر اين مردم بايد کمال دقت خود را به کار گيرند که افراد متخصص، کارآمد و توانمند را براي شوراهاي شهر برگزينند. مصري تصريح کرد: حضور باشکوه و پرشور مردم در پاي صندوقهاي راي بيعت مجدد ملت ايران با آرمانهاي امام راحل و مقام معظم رهبري و حمايت از دولت خدمتگزار خواهد بود.

 


خرازي: از "ان.پي.تي" خارج نمي شويم

مهر: رئيس شوراي راهبردي سياست خارجي گفت: از چين و روسيه اين توقع را داريم که وظيفه عضويت دائم خودشان در شوراي امنيت را انجام دهند و جلوي تصويب اين قطعنامه را بگيرند چون تصويب اين قطعنامه بحران را بيشتر مي کند. کمال خرازي در حاشيه مراسم بزرگداشت مادر سخنگوي سابق وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران به بيان ديدگاههاي خود درباره آخرين تحولات هسته اي پرداخت.وزير امور خارجه سابق ايران در مورد پيش نويس قطعنامه کشورهاي 5+1 در زمينه مسئله هسته اي ايران گفت: اين قطعنامه غيرقانوني و غيرقابل توجيه است، زيرا ما کار غير قانوني نکرده ايم و بر اساس حق خودمان در ان پي تي بدنبال فناوري صلح آميز هسته اي هستيم.رئيس شوراي راهبردي سياست خارجي خاطرنشان کرد: راه حل مسئله ايران بازگشت اروپا به ميز مذاکره است و ايران حاضر است براي اثبات اينکه بدنبال سلاح هسته اي نيست، اعتماد سازي کند.وي در پاسخ به سئوالي در مورد گام بعدي ايران در صورت تصويب قطعنامه 5+1 گفت: ما بناي خروج از ان پي تي را نداريم.

پايان رزمايش پيامبراعظم(ص)

آخرين مرحله رزمايش اقتدار با نام پيامبر اعظم(ص) پنجشنبه در منطقه سوم دريايي امام حسين(ع) در آبهاي نيلگون شمال خليج فارس برگزار شد. به گزارش روابط عمومي نيروي دريايي سپاه، در اين رزمايش نيروهاي تحت امر قرارگاه امام حسين(ع) منطقه سوم دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي هدفهاي تعيين شده در آبهاي خليج فارس را زير آتش ادوات و تجهيزات مدرن خود قرار دادند. سردار" عليرضا تنگسيري " گفت: نيروهاي قرارگاه امام حسين (ع) توانستند با انجام عمليات تصرف شناور با استفاده از تيم هاي تکاوري و شناوري، مين ريزي پدافندي در آبهاي سرزمين، تست سلاح و مهمات جديد، عمليات پدافند رفع آلودگي کامل منطقه از عوامل ميکروبي و شيميايي و اعلام ضد استقرار و اجراي ستون کشي و استقرار در پايگاه هاي اصلي، مرحله آخر رزمايش را با موفقيت پشت سر بگذارند. وي افزود:پاسداران ما با روحيه شهادت طلبي و بسيار قوي و با توکل به خداوند منان و ائمه اطهار(ع) از مرز و ميهن خود دفاع کرده و نخواهند گذاشت که کشوري قصد تعرض و زورگويي به ايران اسلامي را داشته باشد.  فرمانده منطقه سوم نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: قطعا آمريکاييها و دشمنان اسلام و قرآن چنان ترسي از برادران بسيجي، ارتشي و سپاهي دارند که هيچ وقت به خودشان جرات نخواهند داد که با اين برادران مخلص رو در رو شوند.
 
نامه وزير امور خارجه ايران به دبير کل سازمان ملل

وزير امورخارجه در نامه اي به "کوفي عنان" دبيرکل سازمان ملل ، با انتقاد از عدم اقدام جدي شوراي امنيت و جامعه بين المللي در برخورد موثر باجنايات صهيونيست ها عليه ساکنان فلسطين، خواهان انجام وظيفه شوراي امنيت و اقدام لازم براي محکوميت و پايان بخشيدن به اين جنايات شد.
وي در اين نامه که روز پنجشنبه از طرف نمايندگي دائم ايران در سازمان ملل تحويل عنان شد، جنايات اخير رژيم صهيونيستي در سرزمينهاي اشغالي فلسطين خصوصا اقدامات ددمنشانه روزچهارشنبه اين رژيم در بيت حانون را شديد محکوم کرده است.
در بخشي از اين نامه آمده است: "همانطور که اطلاع داريد رژيم صهيونيستي از حدود ده روز پيش دور جديدي ازحملات خود عليه مردم بي دفاع و شهروندان عادي فلسطيني را با حمله گسترده نظامي به نوار غزه آغاز نموده و از زمين و هوا، مناطق مسکوني فلسطيني بويژه در منطقه بيت حانون را مورد هدف قرار مي دهد. متاسفانه در اين مدت کوتاه، قريب به يکصد شهروند فلسطيني که عمدتا از ميان زنان و کودکان مي باشند کشته و صدها تن ديگر زخمي شده اند و خسارات زيادي به اماکن انساني و بهداشتي اين منطقه وارد شده است.
متاسفانه اين اقدامات غير قانوني و ضد انساني رژيم اسرائيل که نقض آشکار مقررات ومعاهدات بين المللي و اصول حقوق بشردوستانه بين المللي براساس کنوانسيون هاي 4 گانه ژنو 1949 محسوب مي گردد، با واکنش جدي مجامع مسئول بين المللي بويژه سازمان ملل متحد مواجه نگرديده است. قطعا اين بي توجهي در تداوم جنايات سازمان يافته اسرائيل در نوار غزه و ساير مناطق فلسطيني بي تاثير نبوده و به نوعي دست اين رژيم را براي کشتار وسيع غير نظاميان فلسطيني باز گذاشته است. از فرصت استفاده نموده به نمايندگي از دولت جمهوري اسلامي ايران از جنابعالي به عنوان دبيرکل سازمان ملل متحد درخواست مي نمايم براساس ماده 99 منشور ملل متحد، توجه شوراي امنيت را به جنايات جديد اسرائيل که بي ترديد صلح و امنيت بين المللي را به مخاطره انداخته و در صورت تداوم مي تواند به بحراني تر شدن منطقه خاورميانه بيانجامد، جلب نموده و درخواست نمائيد شورا در جلسه اضطراري خود به بررسي عميق و جدي مساله بپردازد. اميد است شوراي امنيت سازمان ملل متحد بر اساس وظايف محوله در منشور، ضمن محکوم نمودن اقدامات اسرائيل، گامهايي جدي براي جلوگيري از تداوم اينگونه جنايات در آينده بردارد."
همچنين در پي تشديد جنايات رژيم صهيونيستي عليه مردم فلسطين، وزير امور خارجه ايران در مکالمه تلفني با آقايان اکمال الدين احسان اوغلو دبيرکل سازمان کنفرانس اسلامي و عمرو موسي دبيرکل اتحاديه عرب در خصوص آخرين اوضاع غزه و جنايات رژيم صهيونيستي در بيت حانون و تلاشها براي توقف اين جنايات گفتگو و تبادل نظر کرد. در اين گفتگوهاي جداگانه منوچهر متکي با اظهارنگراني شديد از تهاجم گسترده اسرائيل به نوار غزه  و کشتار وسيع غيرنظاميان به ويژه زنان و کودکان، از عدم تحرک سريع و جدي مجامع مسئول بين المللي بويژه شوراي امنيت براي جلوگيري از اين حملات پس از گذشت 10 روز و شهادت شمار زيادي از فلسطيني ها اظهار تاسف کرد.
متکي با تاکيد بر مسئوليت سنگين کشورهاي اسلامي - عربي و نهادهاي ذيربط آن بويژه اتحاديه عرب، خواستار اقدام هماهنگ دولتهاي اسلامي و عربي با استفاده از تمامي ظرفيت ها براي تحريک مجامع بين المللي جهت اعمال فشار بر رژيم صهيونيستي  تا توقف جنايات آن شد.وي با ابراز تاسف و تاثر از بي تفاوتي جامعه جهاني نسبت به فشارهاي وارده به مردم فلسطين و نيز محاصره اقتصادي آنها، وظيفه کشورهاي اسلامي و نهادهاي وابسته به سازمان کنفرانس اسلامي را تلاش براي لغو محاصره اقتصادي و ارائه کمکهاي بشر دوستانه براي جلوگيري از وخيم تر شدن وضعيت معيشتي و اقتصادي - اجتماعي مردم فلسطين دانست .متکي در مکالمه تلفني با دبير کل سازمان کنفرانس اسلامي برگزاري نشست فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامي به منظور بررسي تحولات اخير فلسطين راضروري دانست و تحرک اين سازمان را براي تشريح ابعاد خطرناک حملات اسرائيل و تبعات منفي آن را براي صلاح و امنيت بين المللي خواستار شد.
در اين مکالمات تلفني آقايان اکمال الدين احسان اوغلو ، دبيرکل سازمان کنفرانس اسلامي و عمروموسي دبير کل اتحاديه غرب ، از شرايط جاري در سرزمين هاي اشغالي ابراز تاسف کرد و هماهنگي به منظور اقدامات فوري در اين رابطه را گامي ضروري برشمردند. همچنين تداوم تماسها به منظور هماهنگي هاي لازم در اين خصوص مورد توافق قرار گرفت.

قانون سازمان بازرسي کل کشور اصلاح مي شود

مهر: رئيس سازمان بازرسي کل کشور از اصلاح قانون سازمان بازرسي کل کشور خبر داد و گفت: با اصلاح قانون سازمان بازرسي کل کشور به دنبال نهادينه کردن بحث نظارت هستيم. حجت الاسلام و المسلمين محمد نيازي ، افزود: با اصلاح قانون، ازاين پس بجاي اين که ابتدا کارها انجام شود و سپس امر نظارت روي آنها اعمال شود، قبل از هر کاري نظارت کامل خود را بر امور اعمال مي کنيم.وي ، همچنين از تصويب کليات پيشنهاد ضمانت قانون اجرا در مجلس خبر داد که چندي پيش از سوي اين سازمان ارائه شده بود .نيازي گفت: اين پيشنهاد براي ضمانت گزارشهايي است که توسط سازمان بازرسي تهيه مي شود و جزئيات آن نيز هم اکنون در کميسيون در حال پيگيري است. وي همچنين در خصوص پرونده هاي فساد اقتصادي، گفت: مجتمع ويژه اقتصادي در اين زمينه کار خود را شروع و تاکنون چند پرونده را اعلام کرده که اميدواريم در آينده نيز اين کار ادامه يابد.  رئيس سازمان بازرسي کل کشور در پاسخ به سوالي در خصوص "لايحه الحاق ايران به کنوانسيون مبارزه با فساد" گفت: اين لايحه در مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال بررسي است.  رئيس سازمان بازرسي کل کشور همچنين در جمع مديران دستگاه هاي اجرايي استان خوزستان، گفت : اگر فساد به عنوان يک آفت در سيستم اداري کشور به وجود آيد و توسعه يابد، سلامت نظام را به خطر مي اندازد و مانع از رشد و سلامت و بالندگي خواهد شد که بدون ريشه کن کردن آن يک سيستم نمي تواند کار خود را به درستي انجام دهد.

واجدشرايط بودن 100 ميليون نفر براي شرکت
در انتخابات

ايرنا: وزير کشور انتخابات پيش رو را بزرگترين حرکت سياسي کشور عنوان کرد و گفت: برگزاري اين انتخابات در نوع خود بسيار جديد است و تاکنون در کشور اين حجم از شرکت کنندگان در انتخابات نداشته ايم. مصطفي پورمحمدي ديروز در گفت وگو با "ايرنا" در سمنان افزود: در سه انتخابات مجلس خبرگان رهبري، شوراهاي اسلامي و ميان دوره اي مجلس جمعا بيش از  100ميليون نفر واجد شرايط شرکت در انتخابات  هستند. وي با اشاره به مشارکت بيش از  250هزار نفر در برقراري امنيت انتخابات گفت: تمهيدات لازم براي تامين امنيت انتخابات فراهم شده است. وزير کشور مردم را بهترين عامل تامين امنيت انتخابات دانست و تاکيد کرد: مردم ايران با حمايتي که از ابتداي انقلاب اسلامي تاکنون از اين نظام داشته اند در برگزاري انتخابات سالم نيز مسوولان را ياري مي کنند.انتخابات خبرگان رهبري، شوراهاي اسلامي و ميان دوره اي مجلس بيست و چهارم آذر ماه در کشور برگزار مي شود.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
آگهي هاي روزنامه آفرينش
سياسي - گزارش سفر مقام معظم رهبري
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته